3)e£eidie(9ou/fccmt ■m Frankrijk peinst over oplossing van de crisis MARIANNE Adenauer vandaag 80 jaar geworden Ex-koning Faroek achter de tralies Koude lucht in aantocht DONDERDAG 5 JANUARI 1956 47ste JAARGANG No. 13695 met de honden KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN in het haar BUREAUX: PAPENGRACHT 33 5<[|t? Telefoon: Directie. Abonnementen. Drukkerij 30935, Redactie 30015, Adver tenties 30836. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w.. f 3.35 p. mnd„ f 7e- p. kwart. Franeo p. p. f 7.40 - Advertenties: 17 et. p. m.m. Telefoontjes 1.50 Directeur: C. M. v. HAJtERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. VOORUITGANG OF... ONDERGANG £)E huiselijke feesten van de _midwinter geven zoveel ver strooiing, dat de toespraak, welke de paus ook dit jaar heeft gehouden voor zijn „geliefde zonen en dochters van de christenheid, en voor alle mensen zonder onderscheid" bijna niet is ge hoord of, gehoord, het ene oor in, het andere oor is uitgevlogen. Alleen in Moskou is er naar geluis terd slecht met één oor Voor al de genen, „die tussen de doornen van de wereld het goede van het ware le ven zoeken" is de toespraak echter van ingrijpend belang, om in de te genwoordige geestes-stromingen niet in draaikolken te worden meege sleurd. In het eerste deel van zijn toespraak (en daartoe zullen we ons vandaagi beperken) wordt de moderne ziele- gesteltenis uitgediept. Daar zijn allereerst de bewonde raars van de uiterlijke menselijke macht, overtuigd van een steeds gro ter kunnen. Deze mens neigt er toe 9,om zijn eigen grootte af te meten naar de macht van zijn instrumen ten, van zijn organisaties, van zijn wapenen, van de nauwkeurigheid van zijn berekeningen, naar de omzet van zijn producten, naar de afstand tot waar zijn woord, zijn blik en zijn in zicht kunnen reiken.Niet weini gen laten zich verblinden door de geringe glans, die van deze mense lijke werken afstraalt. Zij keren zich af van de innerlijke drang, er de oorsprong en de bekroning van te gaan zoeken buiten en boven de we reld van de wetenschap en van de techniek. Evenals de bouwers van de •toren van Babel dromen zij van een vage vergoddelijking van de mens. In hen wekken de Menswording van God en Zijn verblijf onder ons geen enkele diepere belangstelling, geen enkele vruchtbare ontroering. Anderen, geleerd door de harde er-, varingen van de laatste 20 jaren, wei geren alle vertrouwen aan de -mens en aan zijn werken en maken geen geheim van hun diepe afkeer, welke de verheerlijking van de maatschappij in hun binnenste oproept. Toch noemt de paus deze afkeer „veeleer een hooghartige, bijna wanhopige af zondering, ingegeven door de vrees en door het onvermogen om zich een uiterlijke orde te scheppen". Zulk een afkeer heeft niets te maken met een ,een dynamische ingekeerdheid, wel ke de ziel vindt in de gemeenschap van denken en handelen met Chris tus. En dan is er nog de zeer grote groep van mensen, die zeggen, dat zij er te vreden mee zijn, van het ene ogen blik in het andere te leven, die in •niets anders belangstellen en niets anders verlangen dan zeker te zijn van ruime bestaansvoorwaarden. „Armzalige geesten", noemt de paus hen, op wie de grootheid van God en de waardigheid van de mens geen ,vat hebben. Door het niet kennen of verwer pen van God bouwt de moderne mens aan de wereld als aan een weg, die doodloopt. In sommige volkeren schuilt, ondanks de ontzaglijke uiter lijke vooruitgang, „een onbehagelijk heid, die verder om zich heen grijpt, een houding van angst voor iets, dat te gebeuren staat." De mens, zeide de paus, kan niet straffeloos de komst van God op aar de in de persoon van Jezus Christus afwijzen en vergeten, omdat „deze komst van God in Zijn eigen bezit" in het heilsplan der Voorzienigheid van wezenlijk belang is voor de ves tiging van de góede orde en de juis te verhouding tussen het menselijke en het goddelijke Indien dus datgene wat men voor uitgang noemt, niet in overeenstem ming kan v orden gebracht met de goddelijke wetten van de wereldorde ning, dan is het geen vooruitgang, ■maar de toegang naar de ondergang. Faure pleit voor de coalitie middengroepen In een volksfront gelooft hij niet De Franse premier, Edgar Faure, heeft gisteren een pleidooi gehouden voor een bestand tussen de twistende partijen van de middenkoers om Frankrijk te redden van de communisten en van Poujade. De premier ge loofde dat er ruimte is voor overeenstemming tussen de middenpartijen. Maar openhartig gaf hij toe dat hij weinig hoop heeft zelf opnieuw premier te worden. Faure drong aan op vorming van een coalitiekabinet dat zowel het repu blikeinse front van zijn tegenstander Mendès-France als zijn eigen front van centrum en rechts zou omvatten. Maar zijn enige antwoord op de vraag of hij vrede zou sluiten met Mendès-France was het grapje: „Ik houd van melk, maar kan die niet verdragen". Mendès-France is Frank- rijks bekendste melkdrinker. DE NIEUWE COALITIE In een rede aan een noenmaal van de buitenlandse persvereniging zei Faure dat de nieuwe coalitie zou moe ten lopen van de socialisten tot de rechtse onafhankelijken van minister van Buitenlandse zaken Pinay. Verwijzend naar het „republikein se front" van Mendès-France en de socialisten verklaarde de prémier, dat het nu de tijd is om een republi keinse front te vormen tot wijziging van de instellingen van de républiek. Als die instellingen blijven zoals zij nu zijn, zullen we overspoeld worden, zei Faure. Hij geloofde overigens niet, dat er gevaar bestond, dat een „volks front" met deelneming van commu nisten zou worden gevormd. Faure zei dat de nieuwe coalitie twee, doelstellingen moet hebben: 1. Hervorming van de grondwet en ver steviging van de uitvoerende macht in Frankrijk. 2. De regeling van de toe komst van Algerije. Óp de vraag onder wiens leiding zo'n coalitie gevormd zou worden, kwam snel het antwoord: „Niet de mijne,". De zetelwinst der communisten Over de grote zetelwinst van de communisten zei Faure dat Frankrijk tot dusver ten onrechte in een ge voel van veiligheid had geleefd. In de vorige Nationale Vergadering was het aantal communistische zetels door 'n speciaal daartoe aangenomen kies wet beknot. Maar die wet is ditmaal niet toegepast, zodat de communisten thans het aantal zetels zullen heb ben, waarop zij recht hebben volgens de verkiezingsuitslagen. Wel zei Faure verontrust te zijn over de groei van het antiparlemen- tarisme, die blijkt uit het succes van Poujade. De premier gaf hiervoor de volgende mogelijke oorzaken op: 1) Het voordurend ten val bren gen van de regeringen, gemiddeld eenmaal in de acht maanden; 2) het grote aantal parijen, dat door het steeds wisselen van de rege- en militaire doch ook met geestelijke wapens bestrijden moet. De communisten zijn er van over tuigd, dat hun leer een soort geloof is, dat de wereld zal veroveren, zo de bondskanselier. Hij vreesde, dat de vrije wereld in haar overdre ven onverschilligheid voor een derge lijke agressieve ideologie de fout zou maken, die zij ook ten aanzien van het nazisme had gemaakt. Het wes ten moet leren de diepte van de com munistische dreiging te beseffen. Ver zet tegen het communisme moet bo ven partijpolitiek en nationale ge schillen verheven zijn, omdat wij, bij een overwinning van het commuisme, allen slaven zullen worden. Z.H. Paus Pius XH heeft de kanse lier bij zijn verjaardag de orde van de Gouden Spoor verleend de op een ringen nog voortdurend toeneemt; 3) het feit, dat verscheidene par tijen, ook de gematigde, het bestaan de parlementaire stelsel dikwijls fel hebben aangevallen. De premier verklaarde dat de anti- parlementaire groepen ondanks de winsten van Poujade en de communis ten minder sterk zijn dan na de ver kiezingen van 1951. Toen hadden de Gaulisten en communisten respectie velijk 120 en 100 zetels, dus samen 220. Thans hebben de communisten en Poujadisten samen ongeveer 200 zetels. Maar in 1951 waren de cen trum-partijen verenigd, terwijl dat mu niet het geval is. Weinig diepgaande geschillen Faure zei dat uit de verkiezings campagne gebleken is dat er, zelfs onder de strijdende partijen, een grote mate van overeenstemming be staat over de economische, sociale en financiële politiek en over een toe komstig char te voor Algerije. Men is het in grote trekken erover eens dat Algerije aan Frankrijk verbonden moet blijven en dat de instellingen en economie van Algerije een evolutie moeten doormaken, zei hij. Eveneens had hij weinig kritiek gehoord op zijn beleid ten aanzien van Marokko. Faure was er voor het mandaat van de 30 parlementsleden uit Algerije waar geen verkiezingen gehouden zijn in verband met de onrust daar te verlengen tot juni. De ambtsperio de van de Assembleé zou in juni ge ëindigd zijn als Faure het parlement niet vervroegd had ontbonden. Het overleg met Indonesië Ruim een uur nadat de Nederlandse ministers woensdagmiddag in Genève waren aangekomen, is om half vier het ministeriële overleg op de Ne derlandsIndonesische conferentie voortgezet met een informele verga dering. Deze vergadering werd bijgewoond door de ministers Luns, Van de Kieft, Donker en Zijlstra en de regerings commissaris voor Indonesische aan gelegenheden, mr. Blom. Van Indonesische zijde waren aan wezig de minister Anak Agoeg Gedeh Agoeng, Soemitro, Leimena, Kasimo en Roem. Na afloop is het volgende gemeen schappelijk communiqué uitgegeven: „De wederzijdse voorzitters van de politieke en financieel-economische werkgroepen hebben verslag uitge bracht over de stand van de werk zaamheden. Hierover is op ministe rieel niveau diepgaand van gedachten gewisseld, waarbij geconstateerd werd, dat er naast een aantal punten van overeenstemming verschilpunten be staan, die nader overleg noodzakelijk maken". Strijd tegen communisme De Westduitse bondskanselier dr. Adenauer is vandaag 80 jaar gewor den. Ter gelegenheid daarvan publi ceert het Amerikaanse tijdschrift „Life" een vraaggesprek met Ade nauer, waarin deze verklaart te ge loven, dat de ideologische strijd met het communisme nog wel tien tot twintig jaar zal duren. Zijn recente bezoek aan Moskou had hem gesterkt in zijn geloof, dat het westen het communisme niet alleen met politieke Vlag van Soedan wappert in Karthoem DE KRACHTIGE KANSELIER VANDAAG VIEiRT ADENAUER zijn 80ste verjaardag en er is alle reden om aan dit feest een bijzondere aandacht te wijden. Adenauer is één van de weinige staatslieden van for maat, welke Europa kent en het is wel een uitzonderlijke omstandigheid, dat hij nog altijd de leiding stevig in handen heeft op zo hoge leeftijd. Adenauer is een Keulenaar van ge boorte; zijn vader was daar gemeente ambtenaar. Hij werd streng 0 katholiek opgevoed en stu deerde in zijn jeugd rechten. In deze studie heeft hij het niet ver geschopt, maar des te verder in de praktijk, want hij is thans doctor honoris causa in de rechtswetenschap pen. De jonge Adenauer brak ?ijn studies af en besloot op 26-jarige leeftijd de voetstappen van zijn vader te drukken en ook gemeente-ambte naar te worden. Hij klom stap voor stap alle sporten van de ladder op, voordat hij de top bereikt had en zelf burgemeester werd. In 1933 kwamen de nazi's aan het bewind en deze kon den geen principieel-kattpliek bur gemeester gebruiken; Adenauer werd afgezet. Tijdens het Hitler-bewind hield Adenauer zich op de achter grond, hetgeen niet belette, dat hij driemaal in de gevangenis terecht kwam. Maar na de capitulatie zat Adenauer onmiddellijk weer in de Keulse burgemeesterszetel, waar hij het echter niet lang kon uithouden. Hij was bestemd voor een grotere taak. Op 15 september 1949' koos de Bondsdag hem tot kanselier van de nieuwe federale West-Duitse repu bliek; hij was toen 73 jaar oud en nam een taak op zich, waarvoor zelfs jongere krachten teruggedeinsd zou den zijn. Het westen heeft alle reden om Adenauer dankbaar te zijn, dat hij toen de leiding van de Westduitsers op zich heeft genomen en een her haling heeft voorkomen van de narig heden na afloop van de eerste wereld oorlog. Hoe gemakkelijk had het terneergeslagen land eëh prooi kun nen worden van het communisme, dat reeds de helft van het voormalige Duitsland had bezet. Ook de Duitsers zelf kunnen de kanselier dankbaar zijn, want hij is de man geweest, die als geen ander het volk uit de chaos van de nederlaag heeft gebracht in de positie, welke het thans in Europa inneemt. Zijn doelbewuste politiek heeft West-Duitsland behouden voor het Westen en voor de democratie. Adenauer is een sober man en hij is nog vitaal genoeg ondanks zijn acht kruisjes, zodat wij hem zonder onverantwoordelijk optimisme nog enige jaren van arbeid kunnen toe wensen. Een tikje eigenbelang zit daar wel tussen, want wij houden ons hart vast bij de gedachte, wat er zal kunnen gebeuren als de geestelijke invloed van deze sterke man er niet meer zal zijn. Het is ook in Rome bekend, dat ex-koning Faroek van Egypte niet bijzonder gesteld is op persfotografen, om maar niet te zeggen, dat hij er een gruwelijke hekel aan heeftEn deze wetenschap indachtig ging een Romeins persfotograaf dan ook achter een stevig traliehek staan, toen hij een foto maakte van de welgedane ex-monarch op het moment, dat deze een echt ouderwets Romeins cafeetje verliet. Het effect was, zoals men ziet, verrassend! Op Driekoningen geen vis Morgen, Feest van. Driekoningen, is voor de Algemene Kerk een verplichte zondag. Voor ons land is daarin ge dispenseerd, zodat het hier een nor male werkdag is, zonder verplichting van het bijwonen van de H. Mis en het zich onthouden van materiële arbeid. Echter blijft het voorrecht van deze algemene zondag, in deze zin, dat de onthoudingswet op die dag is op geheven. A.s. vrijdag, Feest van Drie koningen, kan men dus vleesspijzen nuttigen en jus uit vlees. Dit komt bijzonder goed uit, want wegens het stormweer en de feest dagen is er bijna geen aanvoer van verse vis! Op deze foto ziet men hoe de eerste minister van de Soedan, Sayed Ismail el Azhari (rechts) en de leider van de oppositie in het Soedanese parlement, Sayed Mohammed Ahmed Mahgoeb (links) bij het paleis in Karthoem broederlijk de vlag van de onafhankelijke Snedanes°i renubltok hijsen n.a.v. onafhankelijkverklaring van de Soedan kortgeleden. Peron bang voor een aanslag Ex-president van Argentinië, Juan Peron, is bang, dat zijn tegenstanders hem zullen vermoorden, zo bleek tij dens een interview, dat de corres pondent van het Milanese weekblad „Tempo" in Panama met hem had. Volgens de correspondent draagt Pe ron tegenwoordig dag en nacht een revolver bij zich. Op de bij het interview afgedruk te foto's ziet men Peron met zijn colt-revolver eerst in de gordel en daarna voor zich liggend op tafel. Peron verklaarde: „Zelfs in Pana ma zijn er petoonen, die er voor be taald zullen worden, als zij mij een kogel door het hoofd jagen, maar het staat nog te bezien, wie sneller met de revolver zal zijn...." Het zwaartepunt van het Europese hogedrukgebied verplaatste zic'h tij delijk naar onze omgeving, waarbij de scheiding tussen de zachte en vochtige over de Noordzee aangevoer de lucht, waarin veel bewolking voorkomt, en de boven het vasteland aanwezige droge lucht, zich nog wat verder in zuidelijke richting over ons land bewoog. Op het noordelijk deel van de At lantische Oceaan trekt een diep de- pressiegebied langs Groenland naar het noordoosten. Rond deze depressie stromen hoeveelheden uit Canada afkomstig zeer koude luent, hetgeen op het Nederlandse weerschip Cumu lus, dat in het zeegebied ten westen van IJsland momenteel op post ligt, een langdurige storm bracht bij tem peraturen van 3 tot 5 graden onder het vriespunt. De begrenzing van de koudere lucht nadert de Britse eilanden en zal zich langzaam in oostelijke richting blij ven bewegen, maar Nederland niet Vóór vrijdagavond kunnen bereiken, zodat het nevelige en rustige weer nog voortduurt. HOE wordt het weer? (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). NEVELIG WEER. Nevelig of mistig, overwegend droog weer. Weinig wind, van nacht vrijwel nergens vorst, mor gen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 6 Jan. zon op 8.49, onder 16.46 u.; maan op 2.39, onder 12.13 u. Hoogwaterstanden Het weer in Europa HELSINKI onbewolkt 0 C. STOCKHOLM mist -—8 OSLO mist 6 KOPENHAGEN motregen 5 ABERBEIEN licht bewolkt 7 DUBLIN geheel bewolkt 5 LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME njist 1 nevel 1 nevel 2 onbewolkt 0 mist 1 nevel 1 onbewolkt 4 motregen 3 nevel 0 nevel 0 nevel 1 nevel 1 licht bewolkt 4 motregen 2 lioht bewolkt 5 onbewolkt 1 Korreltje Op het beste staal wordt het hardst geslagen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1