S)e QeldUe(Bou*tarit Franse verkiezingsuitslag was bedroevender dan ooit IN PARUS i Het land dreigt onbestuurbaar te worden Winst voor uiterste partijen Eden het mikpunt van ernstige critiek Hoogstaande brand in Parijs Zee doet verwoede aanvallen op Franse Kanaalkust Overleg te Genève vlot niet Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 2082S. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w., f2.35 p. mnd„ f7.— WOENSDAG 4 JANUARI 1956 47ste JAARGANG No. 13694 I Een goed begin p. kwart. Franco p. p. f 7.40 - Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Frankrijks papieren zakken pRANKRLJK HEEFT HET NIEUWE jaar weer best ingezet, met de prodiuktie van een Kamer van Afge vaardigden, waar geen land mee te bezeilen is. De grote winnaars zijn de Poujadis- ten en communisten, de laatsten niet zozeer omdat zij zoveel aanhangers hébben gewonnen (percents gewij- ze zijn ze zelfs achteruitgegaan) maar omdat zij ditmaal niet gehandi capt waren door het truc-je van de lijstverbindingen, dat deze keer min der populair was dan bij de vorige verkiezingen. Daardoor konden zij een grote zetelwinst boeken. De Pou jadisten hebben de erfenis van de Gaulle overgenomen. Tezamen beschikken de 0 partijen van uiterst rechts cn uiterst links over een der de van het totaal aantal zetels in het Franse parlement. Tussen deze beide uitersten schommelt een mengelmoes van diverse partijen, die wel alle ge matigd zijn, doch desalniettemin el kaar te vuur en te zwaard bestrijden, ook al weet een buitenstaander vaak niet waarom. Zo is de politieke situatie in Frank rijk; zij is nog slechtèr dan vóór de Kamerontbinding en voorlopig weet niemand er raad mee. Er zijn theoretisch drie mogelijkhe den voor de toekomst. De eerste is, dat de midden-partijen vrede sluiten en samen op marcheren. Wij zien Merudès-France al in de armen van Faure, onder tranen bezweren dat hij hem nooit meer zal trachten te wur gen. De tweede mogelijkheid is de vor ming van een z.g. volksfront, waar bij de meer gematigde linkse partijen zioh verbinden met de communisten. Dat experiment is al meer vertoond in Frankrijk en is het begin van een regiem van hopeloze ellende. En dan is er tenslotte nog een der-* de mogelijkheid en dat is: nieuwe verkiezingen. Poujade zei gisteren in zijn overwinningsroes: „Als we bij wijze van spreken over veertien da gen weer verkiezingen hadden, zou den wij minstens 309 zetels in het parlement halen". Wij vermoeden, dat er meer Fransen zijn, die er zo over denken en dat zij daarom deze derde mogelijkheid niet in overwe ging willen nemen. In elk geval zijn we benieuwd naar de eerste capriolen van de nieuwe Franse regering op 't slappe koord in de kers-verse Assemblée. Het wordt 'n publieke vermakelijkheid, tot grote schade van het prestige van Frankrijk. In de internationale politiek moet men niet te snel voorspellingen doen, noch voorbarige conclusies trekken, maar anders zouden we geneigd zijn, nu maar een dikke streep te zetten door de kwalifikatie van Frankrijk als één der grote mogendheden. Huuroproer in Londen Ziedende gezinshoofden hebben gisteren in de Oostlondense wijk II- ford de tuinslang gezet op politieagen ten en deurwaarders, hen gebombar deerd met van meel gemaakte bom men en overgoten met emmers heet water, om de uitzetting van drie ge zinnen wegens huurschuld tegen te gaan. De menigte, die zich op straat be vond, treiterde de deurwaarders en juichten, toen de „verdedigers" vol treffers plaatsten. De drie gezinnen, bestaande int 17 Volgens de jongste cijfers van de Franse verkiezingen is de uitslag nog bedroevender dan men gevreesd had. Communisten en uiterst rechtsen (Poujadisten) hebben meer dan een derde van de zetels in de Franse Nationale Vergadering behaald. De uitslag, die op enkele zetels na bekend is, heeft de stormachtige politieke toestand, die bestond voordat het parlement een maand geleden ontbonden werd, niet gestabiliseerd. Volgens sommige waarnemers is de toestand er slechter op geworden. De centrumpartijen zullen öf hun meningsverschillen moeten vergeten en samengaan, of een der extreme groepen moeten uitnodigen aan een nieuwe regering deel te nemen. Opvallend is het grote aantal zetels, dat de belastinghervormingspartij van Pierre Poujade gekregen heeft (omstreeks 50). Deze partij nam voor het eerst aan verkiezingen deel. ANALYSE DER STEMMEN. Volgens een officiële analyse van de stemmen in 61 van de 103 kies districten in Frankrijk heeft Pouja de 10,9 procent van de stemmen ge kregen. In de 61 districten kreeg hij 1,232,675 stemmen. De ex-Gaullisten kregen 425,854 stemmen, 1,394,704 minder dan in 1951. Hun percentage daalde in de 61 districten van 19,4 tot 4.1. De volksrepublikeinen hebben in de 61 districten 18,883 stemmen ver loren. Hun percentage daalde van 14,7 tot 12,7. Met 2,541,229 stemmen boekten de communistische partij en haar bond genoten een wfnst van 116,271. Hun percentage daalde eohter van 25,8 tot 24,7. De radicalen van beide kampen, gematigd rechts en gematigd links, boekten samen een winst van 315,303 stemmen, wat verhoging van het percentage betekent van 10,8 tot 13,0. personen, haden geweigerd, hogere huishuur te betalen. Na herhaalde aanmaningen, die in de wind gesla gen werden, riep de gemeenteraad de deurwaarders te 'hulp, van wie er 20 onder politiebescherming de strijd begonnen. In de nabijheid stonden 200 politieagenten om in geval van nood bij te springen. Met koevoeten slaag den zij er tenslotte in, de gebarrica deerde deuren van de woningen open te breken. Rode strijdkrachten in Oost-Azië Volgens betrouwbare berichten zijn ongeveer 7000 vliegtuigen een der de van de totale sterkte van de com munistische landen thans gesta tioneerd in communistisch China, Noord-Korea en Siberië, aldus schrijft de militaire redacteur van „The New York Times", Baldwin, dinsdag. De toenemende versterking van de communistische strijdkrachten in het Verre Oosten is de reden van zekere bezorgdheid bij de Amerikaanse mili taire leiders. Vorig jaar zijn, aldus Baldwin, on geveer dertig nieuwe schepen van de Atlanti'sche Oceaan overgebracht naar de Stille Oceaan, waar nu ruim ne gentig duikboten opereren. De conservatieve groepen tenslot te verwierven 1.314.868 stemmen, een winst van 205,759 sedert 1951. Hun percentage steeg van 11,8 tot 12,8. Zetelverdeling. Volgens de laatst bekende cijfers is de zetelverdeling als volgt: communisten 151 zetels, socialisten* 94, radicaal gezinden 10, orthodox radicalen 53, dissidente radicalen 14, volksrepublikeinen 68, conservatie ven 97, sociaal republikeinen (ex- Gaullisten) 18, Poujadisten 49, uiterst rechts 3, andere 11. De zetelwinst van de communisten (van 98 op 151) betreft in vele ge vallen zetels, die hun in 1951 door het systeem van lijstverbinding zijn ontgaan, maar hun nu, door het klei ne aantal lijstverbindingen, zijn toe gevallen. De Franse verkiezingsresultaten hebben gisteren op de Parijse effec tenbeurs geleid tot een koersdaling bij opening, hoewel de omvang van de verkopen niet omvangrijk was. Het aanbod werd echter moeilijk opgenomen en op alle afdelingen werden koersdalingen geboekt, wel ke tot ongeveer 10 procent hebben bedragen. Anderzijds vertoonden de prijzen op de goudmarkt een scherpe stij ging. Een en ander was een gevolg van de in financiële kringen heer sende ongerustheid over de moeilijk heden, die vermoedelijk zullen wor den ondervonden bij de vorming van een nieuwe Franse regering. Schuchterheid en besluiteloosheid De Britse eerste-minister, Eden, door de oppositie reeds gelaakt we gens "schuchterheid" en „besluiteloos heid" als eerste-minister, is dinsdag op dezelfde gronden door zijn eigen aanhangers gekritiseerd. Het conservatieve Londense blad „Daily Telegraph" schreef in een Zuiveringsactie op Cyprus hoofdartikel, dat „de huidige regering in de eerste zeven maanden van zijn bewind zowel besluitvaardigheid als prestige heeft verloren". 'Het rechtse Britse blad „Daily Sketch" schrijft, dat zelfs conserva tieve critici van mening zijn, dat pre mier Eden moet besluiten „te regeren of af te treden". Volgens het blad bevindt sir An thony Eden zich thans midden in de ernstigste crisis van zijn politieke leven. De kwestie van de wapen- leveringen aan Egypte (via België) heeft aanleiding gegeven voor kritiek van de zijde van Labour. Men kan echter niet anders verwachten, dan dat zij de meeste munt trachten te slaan uit iedere blunder. De verzending van surplus-oorlog- materiaal wordt echter ook krachtig door rechtse bladen aangevallen. De „Daily Sketch" haalt hierbij enige In een gecombineerde operatie van land-, lucht- en zeestrijdkrachten hebben de Engelsen gisteren een - - - grootscheepse actie ontketend om de I denaan» dle .v?^ ..dwaasheid terroristen op Cyprus uit hun schuil.1 —i™ plaatsen te verdrijven. Voorafgegaan door genietroepen met mijndetectors en speurhonden trokken commando-eenheden van de Staffordshire- en Middlesex-regimeti- •ten door de van terroristen weme lende streken. Twee dorpen werden uitgekamd. Uit de bossen werden herders en houthakkers gedreven, die tezamen met een aantal dorpsbewoners op met prikkeldraad afgezette terreinen werden verzameld om door de inlich tingendienst te worden verhoord. Lichte Auster-vliegtuigen, helicop ters en patrouillevaartuigen namen het noordelijk deel van het eiland voor hun rekening. i „schandaal en crisis" spreken. zeer rechtse „Daily Telegraph" spreekt zelfs van „onbeholpen hof makerij aan wispelturige Arabische staatslieden". Intussen heeft Eden de eis van de socialistische oppositie om het parle ment van reces terug te roepen voor debat over de wapenzendingen naar het Midden-Oosten, van de hand ge wezen. Officieel komt het parlement op 24 januari van Kerstreces terug. In het topje van de Eiffeltoren, driehonderd meter boven de begane grond, is dinsdagochtend brand uitgebroken in de aldaar opgestelde televisie- apparatuur. Daar het personeel, dat de lift bedient nog niet in dienst was, waren de brandweerlieden genoodzaakt, de toren op eigen kracht te bedienen. Dr. Wirth overleden De voormalige Duitse rijkskanse lier dr. Joseph Wirth is dinsdagmid dag overleden. Dr. Wirth is rijkskanselier geweest in 1921-'22. Hij was sinds de tweede wereldoorlog een tegenstander van Westduitse herbewapening. Hij teken de in 1922 het Duits-Russische vriend schapsverdrag te Rapallo. Dr. Wirdt is te Freiburg in de ouderdom van 76 jaar overleden. Na de laatse wereldoorlog stond hij een neutraliteit van Duitsland voor en bracht hij enkele malen een bezoek aan Oost-Duitsland. Ook verscheen hij op betogingen in West-Duitsland, die door de communisten waren ge organiseerd. In december 1953 bezocht dr. &'irth de Sowjet-Unie en wederom in fe- Decimeters hoog staat het water op de boulevard te St. Malo in Frankrijk. Ontembaar slaan de golven te pletter tegen de stenen borstwering die hen als een enorme schuimmassa terug werpen in de zee. De wind stoten waarbij er w^ren met een snelheid van meer dan 150 km/u veroorzaakten zware schade aan ;de huizen van de Franse KanaalkustDe kinderen vinden het echter prachtig, getuige het troepje links, op de foto. In een slop geraakt De Nederlands-Indonesische confe rentie in Genève is dinsdagmiddag hervat met een vergadering van de financieel-economische werkgroep, die dichter bij elkaar zijn gekomen. Na deze vergadering is het wel dui delijk geworden, dat de standpunten van Nederland en Indonesië in het vraagstuk, hoe de bestaande finan- cieel-economische overeenkomst zou kunnen worden vervangen en hoe de verhoudingen op dit gebied tussen de twee landen in de toekomst zullen worden geregeld, sinds het begin van de besprekingen geen duimbreed dichtar bij elkaar zijn gekomen. De deskundigen zijn dan ook uit gepraat en de ministers staan nu voor de moeilijke taak een uitweg te zoe ken, een taak, die niet eenvoudig zal zijn. Het Nederlandse standpunt is •bekend: bepaalde garanties op finan- cieel-economisch gebied, die werden vastgelegd in R.T.C.-overeenkomsten van 1949, zullen ook voor de toe- komst in interstatelijke akkoorden moeten worden geregeld. Het Indone- sische standpunt is, dat de nationale wetgeving voor dit soort zaken vol doende zekerheden zal bieden, niet alleen voor Nederland, maar voor elk land met economische belangen in Indonesië. Hoewel het zeker voorbarig is te spreken van een „impasse" op een conferentie, wanneer de deskundigen •niet tot overeenstemming over een '.bepaald onderwerp kunnen komen, zal het, zo meent men in conferentie kringen, niet eenvoudig zijn op dit stuk een oplossing van de moeilijkhe den te vinden. De leden van de Nederlandse dele gatie, de ministers Luns, van de Kieft, Donker, Zijlstra en de rege ringscommissaris voor Indonesische •aangelegenheden, mr. Blom, worden vandaag in Genève verwacht. Van Indonesische zijde wordt ver nomen, dat de Indonesische minister van financiën, prof. Soemitro, even eens vandaag in Genève zal aanko- merj. Weinig verandering Een hoge drukgebied, dat enkele dagen achtereen ten noorden van de Azoren lag, heeft zioh afgelopen 24 uiur naar West-Europa verplaatst, waarbij vooral in Duitsland de lucht druk aanzienlijk steeg. Dit had tot ge volg dat de invloed van de diepe stormdepressies, die langs IJsland naar het noordenoosten trekken, nu niet verder meer reikt dan tot het noordelijk deel van de Noordzee. De depressies stuwen weliswaar grote hoeveelheden zachte lucht in de richting van het Noordzeegebied en Scandinavië, maar door de verplaat sing van het hogedrukgebied naar Duitsland kan deze zachtere en voch tige lucht in de onderste lagen van de atmosfeer niet verder over ons land doordringen. Alleen langs de Waddenkust stroom- de zachter en vochtiger lucht tijde lijk binnen. Het weer in ons land blijft ook donderdag onder invloed "an het hogedrukgebied boven Duits land, zodat in het 'heersende weertype weinig verandering komt. bruari 1954. Hij werd ontvangen door de Sowjetminister van "buiten landse zaken, Molotof. In de dagen voor het Nazi-bewind was dr. Wirth leider van de katholie ke Duitse centrumpartij. HOE wordt het weer? (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 1.15 uur). RUSTIG WEER. Opklaringen maar ook plaat- selijk mist. Weinig wind. Van- nacht overwegend lichte vorst, morgenmiddag over het alge meen iets lagere temperaturen dan vandaag. 5 Jem. zon op 8.50, onder 16.45 u.; ^maan op 1.28, onder 11.50 u. Hoogwaterstanden Donderdag 5 Jan. voorm. 8.35 uur; nam. 9.05 uur. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME weer temp. half bew. 1 C. geheel bew. 2 nevel —2 motregen 4 half bew. 8 geheel bew. 7 mist 1 onbewolkt —1 onbewolkt —3 onbewolkt —2 mist —3 geheel bew. 4 onbewolkt 4 regen 0 nevel —4 half bew. —2 geheel bew. 0 geheel bew. 2 onbewolkt —4 onbewolkt —3 geheel bew. —0 zwaar bew. 6 Korreltje Er zyn twee mam'eren om niet te worden vergeten: dingen schrijven, die het lezen waard zijn, of dingen doen, die het schrijven waard zijn.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1