Vuur en modder op het Schuttersveld Zelfs de boezem der departementen zag zijn woningnood in 1955 stijgen Zand en grond veel duurder Bromfietsberijdster wint proces tegen gemeente Wapen ging af Bolbloemenstroom met weinig topkwaliteit Buurman redde door vlammen ingesloten baby DINSDAG 3 JANUARI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA Volksvijand No 1 won 21 pet terrein in Den Haag „Revolutie" gevraagd In de 10 na-oorlogse jaren heeft Den Haag evenveel woningen bouwd, als het in 1947 tekort kwam, nl. 25.600, maar wanneer men zou menen, dat de woningpositie in Den Haag dus vrij gunstig is, dan heeft de burgemeester van de voormalige re 6identie deze illusie gisteren tijdens zijn nieuwjaarsredevoering teniet ge daan door te vertellen, dat de woning nood in Den Haag nog steeds toe neemt met niet geringe cijfers. Thans zijn in Den Haag 25.878 ge zinnen, die een woning zoeken, het geen dus enkele honderden meer zijn dan in 1947 en in vergelijking met de woningnood van het vorig jaar ja nuari, ös de nood met 21 pet. geste gen. Den Haag is een snel-groeiende stad en ondanks het feit, dat het afgelopen jaar 3.125 nieuwe woningen in Den Haag zag verschijnen en 4.600 aanbouw worden genomen, steeg het aantal woningzoekenden van 21.324 lot 25.878. Zo te zien is Den Haag dus sinds de oorlog niets op zijn woningnood ingelopen., maar de groei van de stad is de afgelopen jaren abnormaal ge weest, terwijl er tevens jaren waren, dat de woningbouw door omstandig heden ernstig stagneerde. De burgemeester zag gisteren tij dens het uitspreken van zijn nieuw jaarsboodschappen nog nieuwe moge lijkheden om de volksvijand te be strijden. Langjarige contracten met bouwondernemers, die arbeidsbespa rende bouwsystemen toepassen, kun nen het arbeidersprobleem al een Het tekort aan scheepsruimte in de binnenscheepvaart heeft de prij zen van zand en grint sterk doen op lopen. Verhoging van vrachtprijzen en de lage rivierstanden zijn andere oorzaken dat de kostenstijging aan nemers bij de uitvoering van werken aanzienlijke schade berokkent. De stijging per woning wordt op hon derdvijftig gulden geraamd. Op ini tiatief van de RJC. Aannemers en patroonbond zijn stappen onderno men om het de aannemers mogelijk te maken de schade door een verho ging van de bouwsom op te vangen.. Bij de 40 beginnen ook de dames televen Het bestuur van de stichting „Het leven begint bij veertig" is op Oude jaarsdag verblijd met een grote gift van een vooraanstaand Nijmegenaar, die onbekend wenst te blijven. Deze gift is bedoeld ter bestrijding van de hoge kosten die de stichting voor het belangeloze werk moet maken" en „met dit geld speciale propaganda te maken voor tewerkstelling van de Indische gerepatrieerden". Het stich tingsbestuur heeft besloten voortaan ook alle aandacht te besteden aan dc zonder werk geraakte dames in Ne derland van boven de veertig. KIND ONDER MELKWAGEN. Het acht-jarige zoontje van een familie in Winterswijk wilde op een rijdende melkwagen springen zon der dat de bestuurder het wist. De eind oplossen en deze systemen wer ken tevens versnellend. Den Haag, de stad, die de departe menten onderdak verschaft, ziet zijn woningnood stijgen; hoe zullen dan andere steden, die minder intiem met de ambtenaren-rijke ministeries zijn, deze volksvijand het hoofd bieden? 1956 Zal op dit gebied iets revolu tionairs moeten brengen! ZOUTPROD UKTEE WAS BELANGRIJK HOGER. De prodüktie van zout heeft in het afgelopen jaar een hoogte bereikt van 575.000 ton tegenover 513.100 ton in 1954. De afvoer van een dagpro- duktie van bijna 2000 ton heeft de Kon. Nederlandsche Zoutindustrie nogal eens voor moeilijkheden ge plaatst, eensdeels door het tekort aan scheepsruimte voor de binnen vaart, anderdeels door de lage wa terstand van de Gelderse IJsel. De wet op de evenredige vrachtverde ling heeft zichzelf overleefd. Instel ling van een werkelijk vrije beurs zou allicht de nieuwbouw van sche pen, welke praktisch sedert 1940 heeft stilgelegen, weer op gang bren gen, zodat meer schepen beschikbaar komen. Ongeval op verzakte weg in Nijmegen Voor de 44-jrige mevr. G. H. van Dok-Ebben uit Spijkerboor heeft 1955 een prettig slot gehad. De recht bank te Arnhem stelde haar n.l een civiel proces, dat zij tegen de gemeente Nijmegen aanhangig had gemaakt, in het gelijk en wees haar een civiele vordering toe, die buiten allerlei kosten f 2500,bedraagt. Op de veelomstreden Berg en Dal- seweg te Nijmegen was mevr. Van Dok destijds met haar bromfiets ten val gekomen, waarbij zij een been- fractuur opliep. Ze werd 7 weken in 'n ziekenhuis te Nijmegen verpleegd. De Berg en Dalseweg vertoont al jaren ernstige verzakkingen, waar door de tramrails ver boven het weg dek uitsteken. Hierop werd van al lerlei zijden kritiek geoefend, o.a. door de Vereniging voor Veilig Ver keer. De gemeente Nijmegen deed er echter niets aan. OMZET WARENHUIZEN 1955 TOEGENOMEN. De totale geldomzetten van de wa renhuizen lagen in november 1955 12% boven die van november 1954. Voor de meeste cadeau-artikelen was deze stijging groter; het grootst voor de groepen lampen, schilderijen e.d. (31%), speelgoederen (20%), heren mode-artikelen (18%), bijouterieën (17%) en kantoor- en schrijfbehoef ten (16%). Aldus blijkt uit door het C.B.S. ge publiceerde gegevens betreffende de geldomzetten in de warenhuizen in november, gespecificeerd naar een aantal cadeau-artikelengroepen. Trapeze-werk er stortte omlaag Ongeluk in Carré Alhoewel de drie Franse luchtacro baten, De Dintas, de afgelopen zomer in het buitenland vijf maanden zon der vangnet in circussen opgetreden zijn. bepaalden de Nederlandse auto riteiten, dat zij bij hun optreden in Nederland met een vagnet moesten werden en dit heeft een van hen gis teren tijdens de matinee-voorstelling in het Carré-theater te Amsterdam het leven gered. Tijdens een luchtzwaai greep een van de acrobaten mis en stortte zes meter omlaag. Daar stonden edhter 12 pistejongens met het vangnet en de onfortuinlijke acrobaat kwam in het net terecht. Terugvoerend be- Ervan overtuigd, dat de gemeente hierin te kort schoot en dus verant woordelijk was voor het haar over komen ongeval, stelde mevr. Van Dok een civiele vordernig tegen de gemeente in. De Arnhemse rechtbank heeft de gemeente veroordeeld tot betaling van 2500,aan mevr. Van Dok voor geleden smart en gederfde le vensvreugde en de gemeente voorts opgelegd alsnog de ziekenhuis- en kled'ingkosten die totaal 767.70 be dragen, te vergoeden. Voorts is de gemeente veroordeeld tot betaling van de proceskosten ad f 712,78. Intussen is ten aanzien van de ver zakte weg een besluit genomen. De ze zal geheel worden verbeterd. NIEUWJAARSRECEPTIE EN DINERS IN KON. PALEIS. De nieuwjaarsreceptie van Konin gin en Prins voor het corps diplo matique zal op zaterdag 4 februari worden gehouden ten paleize te Am sterdam. Op 6 en 7 februari volgen, even eens in het paleis op de Dam, de jaarlijkse diners voor de hoofden var in Nederland gevestigde buitenland se missies. Tramtunnel onder Rotterdamse Maas Indien de gemeenteraad van Rot terdam het aan B. en W. verstrekte advies volgt, zal Rotterdam 35 mil joen gulden spenderen aan de aanleg van een tramtunnel, die gebouwd zal worden in de lijn Schiedamsedijk, kop NoordereilandParallelweg. Het plan verkeert in een vergevorderd stadium van voorbereiding en de tunnel zal, als op korte termijn tot de bouw be sloten zou worden en zich geen bij zondere tegenslagen voordoen, om streeks 1960 gereed zijn. Luitenant gedood In het Schefferkamp te De Lier is zondag de 22-jarige reseve-luitenant A. P. W. L. Dubbeldam uit Amster dam, van de 929ste afdeling lichte Luwa, door een dienstongeval om gekomen. Omstreeks een uur 's mid dags was hij bezig zijn pistool te ont laden, waarbij echter een kogel in de kamer achterbleef. Toen het pistool onverwacht afging, trof de kogel landde hij tegen een van de piste- luitenant Dubbeldam in het hoofd jongens en vervolgens tegen de piste- rand, waardoor hij inwendige kneu zingen opliep. Een arts in het theater verleende eerste hulp en achtte overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. De tegenslag voor het Franse trio jongen sprong echter mis, kwam te I is des te groter omdat zij na hun vallen en kreeg twee wielen van de wintercontract met Strassburger een wagen over zich heen. Het ventje overeenkomst met Ringling in Ame- bezweek aan inwendige kneuzingen. I rika hadden aangegaan. hij moet op slag dood zijn geweest. EERVOL ONTSLAG VOOR mr. BONNERMAN. Bij K_B. is met ingaing van 1 janu ari 1956 eervol ontslag verleend aan mr. J. Th. Bonnerman als secretaris generaal van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, onder dankbetuiging voor de in die functie bewezen diensten, Boven de Zujitserse bergen staat de hoogste televisiemast Op het Santis-gebergte in Zwitserland staat de hoogste televisie-zender van Europa, op een hoogte van ruim 2500 meter. De bergruggen maken de uitzendingen moeilijk en daarom waren tussen-zenders noodzakelijk. De foto laat zien hoe twee technici bezig zijn met het monteren van een van de tussen-zenders, op het Santis- gebergte. 4000 bomen en ruim 10,000 toeschouwers Een omvangrijke stapel van vier duizend kerstbomen torende gister avond op het Schuttersveld. Een zich langzaam vormende traditie, die ééns ongetwijfeld folklore zal worden, heeft ook in Leiden voet aan de grond gevonden. Tot ver na achten wandelde de Leidse jeugd met het trotse bezit van een verdroogde naaldboom het ter rein op. Helaas moesten sommigen méér dan een boom op het veld ach terlaten. Menig schoen bleef in de vette modder steken en op sommige plaatsen moesten de belangstellenden kniediep door water en modder waden. Niemand had ook kunnen denken, dat de opkomst voor dit gemeente lijke vuurfeest, dat in de boezem van de L.J.A. geboren is, zoveel belang stelling zou trekken. Een gematigde schatting stelt het aantal belangstel lenden op minstens tien duizend Lei- denaars. Om kwart over acht sprongen de vlammen hoog tegen de nachtelijke hemel en verlichtten de muur van toeschouwers, die zich rond het vuur had opgericht. De heer S. Hagedoorn, commandant van de brandweer, had de leiding bij het brand stichten. Het was voor hem een opmerkelij ke avond, omdat het de eerste maal was in zijn loopbaan als vuurbestrij- der dat hij zijn diensten verleende Haarlemse keuring De bolbloemenstroom begint nu pas goed los te komen. Al bleef het op vallend, dat de topkwaliteit tulpen nog steeds met een lantaarntje moest worden gezocht. Bijzonder best was Fiery Star, zo als deze rode tulp werd gebracht door Jac. Tol, St. Pancras. In zo'n conditie zal men deze tulp zelden hebben -ge zien. Van dezelfde firma zagen we de al vrij bekende crème Winter Queen. Serenade van J. C. Nieuwenhuis, Lis- se, vonden we bijzonder mooi met die frisse rode kleur, goede vorm en lan ge sterke stengel. Daarnaast stond van dezelfde inzender de wazig-rode Ada gio, in dat genre ook heel mooi. Apri cot Beauty, de apart getinte sport uit Imperator, was er nu van G. Berbee, Breezand, die tevens de hard-rose Preludium naar voren bracht. Emmy Peeck zagen we in behoorlijke kwa liteit van Riuibro, Hillegom, van wie we ook de zo even genoemde Prelu dium zagen. Overdale werd door ver schillende kwekers ingezonden. Olga door Gebr. v. d. Vl-ugt, Sassenheim en Fondant door L. v. d. Staalduinen, 's Gravenhage. C. Broeze, Beverwijk, toonde de fris-rode puntig gevormde Advent, en J. Verdegaal, Hillegom, etaleerde de rood gevlamde White Sail-sport. Eén euvel De tulp, waarvoor stellig van de zijde der broeiers veel belangstel ling zal komen. Gandor van D. v. Buggenum, Beverwijk, leek op het eerste gezicht bijzonder best, maar bij andere beschouwing bleék, dat de randen der bloemen nu niet bepaald in een bovenste-beste conditie te ste ken. Een euvel, dat we persoonlijk aan deze tulp nog nooit eerder hebben gezien. Een gevolg van stugger broeien? Most Miles is een fraaie rode tulp zo te zien maar men hoort nog al eens minder goede dingen over de houdbaarheid zeggen. J. C. Kavelaar, Zevenbergsehoek, bracht deze tulp naar voren met een gele, iets rood ge tekende sport uit Krelage's Triumph. Een heel goede tulp leek ons de slanke lila Christmas Marvel van L. Schoorl, Lisse. Ranci van Ant. Nijs- sen Zn., Santpoort, is ongetwijfeld een tulpje, dat met broeien heel wei nig moeilijkheden oplevert. Zoals men ze nu naar voren bracht, ontbrak er niet één en 't was een mooi gelijk ge- vas. De bloem hadden we graag wat groter gezien. De dubbele Atlantic City voldubbele, kloeke rode, geel- gerande bloemen op een sterke sten gel is een van de beste dubbele nieuwigheden voor de vroegbroei! De dubbele Aristos van C. P. Alkemade, Noord wijk, maakte nu niet zo'n ge weldige indruk. Het gewas was trou wens erg ongelijk en op de Rijnsburg- se bloemenveiling Flora was men er ook niet bepaald wèg van. Men be taalde er vrijiwel niets meer voor dan voor andere rode Mendels. Royal Present van dezelfde firma is een tulp, die zijn weg vanzelf wel vindt, pracht van kleur, mooie stand en goe de vorm. Commandant den Ouden, fris rood van tint, is een tulp, die mèt Royal Beauty de race wel zal vol houden. Hoek Vos 's Gravë- zande, etaleerde de rode Christmas Bell (andere naam verzocht) en gele Queen of Star, welke laatste aar dig zonder meer was. Sweet Adelin is een dubbele schar laken rode variëteit van P. Hermans, Voorhout. Qua kleur buitengewoon mooi! Toch kon het wel eens gebeu ren, dat deze tulp over enkele weken veel meer furore maakt We zien Sweet Adelin nog wel eens terug. De gele Levant was er weer van J. Klopper, Enkhuizen,Preludium van Joh. Laan, Avenhorn en Olga van H. Wiedijk, St Pancras. Wat de hyacinten betreft: in deze sector was men gauw uitgekeken. Men zag daar de dit seizoen al ver schillende malen geshowde Perfect van M. Veldhuyzen van Zanten N.V. Lisse en de dubbele Edelweis al tijd surieus! van C. J. Z. Zonneveld, Zn. De Brechtsberg, Voorhout. Dick Schuyt, de bekende Haarlemse bloerrtsierkunstenaar, liet zien dat er van hyacintennagels een prachtig bruidsbouquet te maken is. Hij had nagels van Arentine Arendsen stuk voor stuk op draad gezet en er met Asparagus plumos us een 'beste „com positie" van gemaakt. Een compli ment waard zulk werk! Narcissen waren er dit keer ook heel wat. Een grote groep met de gele trompet Golden Advance van Gebrs. Doornbosch, Sassenheim. Een verdienstelijke gele trompet-zaailing zagen we van P. L. A. Pouw, Roelof- arendsveen, en de bekende trompet Rembrandt was door diverse kwekers ingezonden. De dubbele Texas was er in beste kwaliteit van Gebrs. v. d. Poel, Lise en G. Enthoven, Nw. Ven nep, braoht de bekende California in goede conditie. Yellow Sun, een reus van een gele grootkronige, voerde de fa. George Vreeburg, Lisse, in prima kwaliteit ten tonele en ook van de pan Golden Harvest van Gebrs. v. Eden, Noordwijkerhout, niets dan goeds. De voornaamste narcis, Jules Verne, die helaas ook al niet immum voor bolrot, werd in goede kwali teit door H. v. Gijlswijk, De Zilk, ge- exposeerd en de grappige cycl. Fe- burary Gold was er van H. W. van Saase, De Zilk. Er was neg een cy- clamïneus: Peeping Tom, die we ver leden voorjaar al eens van de fa. ZandbergenTerwegen, Sassenheim, hadden gezien. Een bijzonder aardig narcisje met zeer sterk teruggebo gen bloemdek. Een opvallende aan winst. Dan was er van J. W. A. Le- feber, Lisse, nog een nieuwe gr. kf., n.1. Max Havelaar, een variëteit met sneewwit dekblad en vurig oranje ge rande kroon. Een bekoorlijke narcis zo op het eerste gezicht. Tot slot: Unsudpassable in goede kwaliteit van verschillende inzenders. om vuur aan te steken. Padvinders met fakkels stonden hem ter zijde. Terwijl de vlammen langs de malse boompjes lekten speelde K. en G. een fanfare. Na een kwartier was het vuur, dat in het midden het eerst opbrandde, aan het einde van zijn krachten. Spuitgasten verstikten met de wa terstraal de laatste vlammen. Klein incident Een van de meisjes op het Schut tersveld kreeg een tak van een kerst boom in het oog. De E.H.D. bracht haar naar het ac. ziekenhuis van waar zij na behandeld te zijn naar huis kon terugkeren. Een buurman heeft gistermiddag in de Korenbloemstraat in Amsterdam een baby uit een brandende kamer gered. De moeder wilde een petro leumkacheltje verplaatsen en had haar kind zolang in zijn bedje met riemen vastgebonden. Bij het verplaatsen vatte het vloer kleed echter vlam. Geheel overstuur rende de vrouw luid gillend de kamer uit. De heer S., die een anderer étage in hetzelfde huis bewoonde, hoorde haar hulpgeroep en liep dwars door d'e vlammen heen naar het bedje waar hij erin slaagde het kind te bevrij den. Bij aankomst van de brandweer was de kamer totaal uitgebrand. Ondernemingsraad bij NZHVM Wij vernemen, dat de N.Z.H.V.M. plannen maakt een ondernemingsraad te stichten. De vakorganisaties zul len kandidatenlijsten indienen voor de raad, die uit dertien leden zal be staan. De directie heeft voorts het voor- nemcri beloningen in het vooruit zicht te stellen voor chauffeurs» die goed en schadevrij rijden. De laatste tijd werd een aanmerke lijke stijging van het aantal aanrij dingen geconstateerd. In de meeste gevallen trof de N.Z.H.-chauffeur geen schuld. RIJHSBURG E lo emenprijzen lopen terug De bloemenprijzen zijn er niet op vooruit gegaan. En dit is eigenlijk een normale gang van zaken. Immers in de eerste week van januari is in de bloemenhandel nog nimmer spra ke geweest van een „hausse". En daar zijn de uitverkopen niet vreemd aan.Rode Mendeltulpen als Kre lage's Triumph, Overdale, Hilaegar- da. Superba, enz. brachten van 1. tot 1.20 per bos op, terwijl voor Golden Harvest f 1.60 en 1.65 en voor Wintergold 1.40 tot f 1.50 werd besteed. Rose Copland bracht veruit de hoogste prijs op: tot 3.40 per bos. Olga draaide voor 1.50, Lustige Witwe voor 1.70 en Victorine max voor 1.55 tot 1.65. Narcissen wa ren daarentegen weer vrij duur: He lios tot 075 per bos en soorten als Early Glory, Carlton, King Alfred en l'lnnocence deden tot 0.90 per bos. Hyacinten zowel de blauwe, de witte als de rose variëteiten lie pen tot 25.per 100. Zeer duur bleven de blauwe crocussen: tot 12 per 100. Blauwe Druifje noteerden tot 0.55 per bosje. U rijdt op een voor- ranesweg. weike ge kruist wordt door een niet-voorransweg.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6