Weinig verrassende resultaten op de Franse verkiezingen Witte sneeuw op het Rode Plein van Moskou De wapenzendingen naar het Midden-Oosten Coalitiekind in Saarland Ernstige toestand in het Rifgebied Het landleger in z'n eentje door de lucht Worosjilof in O-Berlijn Brand in de Eiffeltoren Wat gebeurt er met Avifauna? Zachtere lucht DINSDAG 3 JANUARI 1956 47ste JAARGANG No. 13693 Direeteur: c m v hamers veld. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drlikkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertenties: 17 ctp. m.m. Telefoontjes 1.51 Poujadisten kregen 11 pet. der stemmen Grote opkomst van de Franse kiezers Winst voor de aanhangers van Mendès-France, een verrassend groot aantal stemmen op de Poujadisten en zware verlieen voor de vroegere Gaullisten, zo karakteriseerde Reuter de eerste uitslagen van de gisteren gehouden verkiezingen in Frankrijk. Uit de voorlopige uitslagen blijkt, dat de Poujadisten ongeveer 11% der stemmen hebben behaald. De z.g. „Mendès-France-groep" (omvattende de socialisten, vele radicaal-socialisten, orthodoxe radicalen en sociaal-republi keinen) kan waarschijnlijk bogen op 33% der stemmen, terwijl de groep der gematigden rechtsen (o.a. bevattende de katholieke M.R.P.) eveneens over 33% der stemmen kan beschikken. Det communisten komen waarschijnlijk uit de bus met 19% (bij de vorige verkiezingen 22.5%). Ondanks de koude regen en hier en daar sneeuwbuien is de opkomst van de kiezers de hele dag groot geweest. Vooral het aantal vrouwen dat kwam stemmen was in vergelijking met voorgaande jaren bijzonder hoog. In Marseille heeft iets meer dan 80 procent van de kiesgerechtigden ge stemd, in Rijssel 90, in Limoges 85. In bergachtige gebieden, zoals de DE STEMBUS r\E FRANSEN ZIJN GISTEREN naar de stembus getogen om een nieuwe Assemblée te kiezen. Zoals men zich herinneren zal, waren deze verkiezingen nodig geworden door een ontbinding van de Asemblée in december j.l. toen de Nationale Ver gadering premier Faure het door hem gevraagde vertrouwensvotum weigerde. Men had gehoopt, dat de 0 Fransen nu eens uit hun slof zouden schieten en een rege ringsmeerderheid zouden produce ren, waarmede iets te doen zou zijn. Maar voorzover de eerste voorlopige resultaten enig inzicht toelaten, valt er weinig verandering te constate ren Pyreneeën, konden vele kiezers we gens het ongustige weer en de sneeuw niet naar de stembus gaan. Het sluitingsuur van vele stembussen moest wegens de grote opkomst ver laat worden. Bij Brazzavile, in Frans Equato riaal Afrika is het tot botsingen tus sen aanhangers van twee partijen gekomen. Er vielen twee doden. De politie, versterkt door valschermtroe pen, dreef de vechtenden uiteen. In de dorpen, waar zich de incidenten heb ben voorgedaan, was maandagavond alle verkeer verboden. NOG WANKELER DAN DE VORIGE Reuters medewerker Harold King meldt: „Frankrijk staat voor het feit, dat de na de algemene verkiezingen te vormen nieuwe regering nog min der stabiel zal zijn dan de zitting heb bende. Verwacht kan worden, dat geen enkele politieke groepering vol doende zetels zal hebben voor het zelfstandig vormen ener regering. Premier Faure heeft medegedeeld, dat de communisten stemmen verlo ren (iets meer dan twee procent), doch zetels gewonnen hebben. Volgens hem was de sterkte der Poujadisten „de" verrassing van de verkiezingen geweest en was de kracht van deze partij door de des kundigen onderschat. „Een groot aantal kiezers, dat bij de vorige ver kiezingen op candidaten van gene raal de Gaulle heeft gestemd, steun de thans de Poujadisten", aldus Faure. Premier Faure was, toen hij de volksvertegenwoordiging op twee December j.l. ontbond, bijna elf maanden in functie geweest. Het was zijn tweede ambtstermijn als minister-president. Frankrijk heeft na de oorlog 21 re geringen gehad. Het kabinet, dat het langst zitting had, bleef een jaar en 26 dagen in functie. Twee regeringen hielden slechts drie dagen stand. Verklaring van Eden oorlogsmaterieel wel overeenkwam met de gegeven verzekeringen. Sinds- De politiek van de Britse regering blijft erop gericht, alles in het werk te stellen om een bewapeingswedloop in het Midden-Oosten te voorkomen, uit welke bron de wapens ook af komstig zijn, zo wordt gezegd in een verklaring, die maandag namens pre mier Eden werd uitgegeven. Aanleiding tot deze verklaring wa ren de berichten, dat overtollig Brits oorlogsmateriaal, dat aan het buiten Het meest verrassende Is nog. dat Jand ^,as verkocht, een weg naar het Midden-Oosten had gevonden, gen de Franse middenstanders be- Er zullen voortaan geen vergun- strijdt groter in aantal blijden te ningen aan particuliere handelaren zijn dan men verwacht had. Weerworden verstrekt voor de uitvoer van een bewijs, dat men meer kans op materieel, dat kan worden hersteld en politiek succes heeft, wanneer men dan opnieuw kan worden uitgevoerd flink herrie maakt, dan wanneer men als wapens, tenzij, de regeringen van 't een degelijk programma in zijn mars land van bestemming bereid is te ga- heeft. Want het politieke programma randeren, dat zulks niet zal gebeuren, van Pöujade moet altijd nog komen; "röQ+ 0,1 v>" ,e" in de verklaring wordt gezegd, dat sinds het einde van de oorlog veel men weet alleen waar hij „tegen" is De aanhangers van Mendès-Fran ce en van premier Faure wogen aan vankelijk zo'n beetje tegen elkaar op; later scheen Faure wat in te lo pen. Hét zal wel weer passen en me ten worden om een wankele meer derheid te vormen. Deze meerder heid zal dan voortdurend bloot staan aan de wisselvalligheden van de Poujadisten ter ene zijde en die van de communisten ter andere zijde. Ofschoon het aantal stemmen, dat op de communisten is uitgebracht volgens de niet-officiële uitslagen enigszins gezakt is, is het percentage van de rood-stemmers toch nog ont stellend hoog. Zij vormen altijd nog de grootste partij in dit land en al némen zij niet aan de regering deel, zij vormen toch een element in het Franse politieke leven, waarmede geducht rekening moet worden ge houden. overtollig oorlogsmateriaal ter be schikking is gesteld van particuliere handelaren. Een groot gedeelte hier van is verkocht als schroot en een klein deel gébruikt voor burgerlijke doeleinden. In dit verband wordt mel ding gemaakt van een zending van 430 verbouwde Sherman-tanks naar Tanganjika, waar zij voor het aard- notenplan werden gebruikt. Later, in 1-953 en 1954, werden deze voertuigen voor burgerlijke doeleinden verkocht aan België en Israël „en er is geen reden om aan te nemen, dat zij voor een ander doel zijn gebruikt", aldus de Britse verklaring. In de praktijk werden van de ex porteurs verzekeringen gevraagd be treffende de bestemming van de goe deren, waarvoor uitvoervergunningen werden verstrekt. In de nazomer van Het Rode Plein in Moskou is wit gesneeuw. De beroemde St. Basilius-kathedraal in het midden doet a een sprookje, tegen de zware lucht, die elk ogenblik meer sneeuw doet verwachten. dien zijn er geen vergunningen voor de export van overtollige tanks of aanzienlijke hoeveelheden oorlogs- materieel meer verstrekt, aid™ de lelder der «hnsten-democraten, dr. De pro-Duitse partijen in de Saar zijn het eens geworden over de vor ming van een coalitiekabinet met de verklaring van Downingstreet 10. Er was slechts één uitzondering geweest, n.l. voor pantserwagens naar Neder land, voor gebruik in landbouwtrac- tors en voor andere burgerlijke doel einden. De Nederlandse regering had zich verplicht ervoor te zorgen, dat deze goederen niet zouden worden uitgevoerd in een zodanige vorm, dat zij voor militaire doeleinden konden worden gebruikt. Eden verwerpt Labour-voorstel Inmiddels heeft sir Anthony Eden af wijzend beschikt op een voorstel van de Labour-oppositie, dat de westelijke mogendheden de Sowjet-Unie uitno digen om gezamenlijk te streven naar het behoud van de vrede in het Mid den-Oosten. Een socialistische depu tatie onder leiding van fractievoorzit ter Hugh Gaitskell deed dit voorstel op een bespreking in Downingstreet. Ney als premier. De leider van de democratische par tij Saar, dr. Heinrich Schneider, kreeg de door hem begeerde portefeuille van Economische Zaken niet. De christen-democraten waren hier fel tegen gekant. In plaats daarvan heeft men Schnei der benoemd tot voorziter van het nieuwe parlement. De sleutel in het graf? De Amerikaaanse schrijver Calvin Hoffman, een van de aanhangers van de theorie dat William Shakespaere een onbeduidende figuur is geweest die alleen z'n naam heeft geleend aan Buitenposten in handen der rebellen Marokkaanse opstandelingen heb ben in het Rif-gebied twee Franse buitenposten veroverd en zij staan nu circa 32 km. ten westen van hun voor malige operatiegebied, aldus heeft maandag het Franse legerbevel te Fez bekendgemaakt. De twee posten, Het Amerikaanse leger experimenteert op het ogenblik met een nieuw vliegapparaat. Het is een éénpersoons machine, die de verplaatsbaarheid van de infanterist moet verdroten. Het is eigen' "k een hel^opterschroef, met motor, waar een platform op is gebouwd. De max. snelheid bedraagt ongeveer 90 K.M. en het afstands-herinnering aan het vroegere beroep bereik is 250 K.M. 1 van de Oostduitse president. Bab el Marek- 65 km. ten noor den van Fez en op een steenworp af stand van de grens van Spaans-Ma- rokko. Maandagavond werd medegedeeld, dat één van de twee buitenposten door Franse troepen is heroverd. Volgens Franse functionarissen is de toestand in het Rifgebergte ern stig. In de afgelopen vijf dagen is het gebied, waar opstandelingen op treden, tweemaal zo groot geworden. Daardoor heeft het front nu een lengte van ongeveer 150 km. De twee buitenposten gingen zater dagnacht verloren. Volgens de eerste berichten zijn 30 Marokkaanse dienst plichtigen die de posten bezetten, na de aanvallen van rebellen met hun wapens en uitrusting overgelopen. Wat met de bevelvoerende Franse onder-officieren is gebeurd, is niet be kend. In hetzelfde gebied zijn in de zelfde nacht nog twee Franse posten door groepen rebellen met geweren beschoten. De Franse troepen zijn een tegen actie begonnen, de krachtigste sedert drie maanden geleden de gevechten uitbraken. De rebellen zouden zware verliezen lijden. De voornaamste aan- voerweg naar de bergen, die de vo rige week afgesneden werd, is weer vrijgemaakt. President Worosjilof van de Sow jet-Unie is maandag per trein in Oost-Bei/.ijn aangekomen ter gelegen heid vanvhet feit, dat president Pieck van Oost-uuitsland dinsdag zijn tach tigste verjaardag viert, aldus heeft het Oostduitse persbureau ADN ge meld. Tezamen met de leiders van de an dere buitenlandse afvaardigingen be gaf de maarschalk zich naar het paleis Niedenschoenhausen om naast pre sident Pieck vanaf het balkon een optocht ter ere van de jarige gade te slaan. Vooraan de stoet werd een reusachtige bordpapieren taart met tachtig electriache kaarsen meege voerd. Andere deelnemers droegen geweldige timmergereedschappen ter de grote meesterwerken der wereld literatuur welke in werkelijkheid door een zekere Marlowe geschreven zou den zijn, heeft toestemming gekregen een oude grafkelder te openen waar in hij bewijzen voor zijn stelling hoopt te vinden. De graftombe is die van Thomas Walsinghaim en men veronderstelt dat Thomas Welsingham, die de be schermheer van de in ongenade geval len Marlowe was, de manuscripten van enkele stukken „van Shakes paere" in zijn graf heeft meegenomen, en dat het handschrift daarvan zal bewijzen, dat zjj door Marlowe zijn geschreven. Het is nog niet bekend wanneer het graf geopend zal worden. Een Angli caanse kerkelijke rechtbank gaf de toestemming om de tombe te openen. Hoffman heeft drie jaar pogingen ge daan om dit recht te krijgen. Vanmorgen vroeg is brand uitge broken in de derde verdieping van Eiffel-toren. De derde verdieping wordt ge bruikt door de Franse staats-radio- omroep en door televisiezenders. De oorzaak van de brand is niet bekend. Er is geen melding gemaakt van slachtoffers. De brandweerlieden moesten de 300 meter hoge ijzeren toren via de trap van de grond af beklimmen, daar het liftpersoneel zo vroeg in de ochtend nog geen dienst had. Uitverkoop van vogeltjes? Vandaag beginnen de uitverkopen. Of het gemeentebestuur hieraan ook mee 'wil doen, is niet meegedeeld maar er schijnt wel weer een circu laire uitgegaan te zijn, aan vogelhan delaren, waarin vogels te koop wor den aangeboden. Dat is niet nieuw. Ieder najaar ruimt men overtollige vogels uit Avifauna op. Naar verluidt, zijn ditmaal echter ook vogels aangeboden, waarvan men zeer zeker geen overschot heeft. Dat zou kunnen wijzen op 'n soort uit verkoop, maar behoeft ook weer niet te betekenen; dat alle vogels ver kocht worden. Er wordt wel eens geklaagd over publicaties betreffende Avifauna. Maar werkt men het zelf niet in de hand? Wat bijv. te denken van een terloopse uitlating van achter de ta fel van B. en W. (we menen uit de mond van wethouder Deereniburg, voorz. van het Stichtingsbestuur Avi fauna) waarin hij er op zinspeelde dat 1 januari zijn voorzittersfunctie ten einde zou zijn. Niemand reageerde! Er is regelmatig een administrateur ten kantore van het park werkzaam, maar de op eigen verzoek ontslagen directeur schijnt er ook nog als kind in huis te zijn, zo we van betrouw bare zijde vernamen. Fn'in, misschien brengt de eerstvolgende raadsverga dering licht! Een in betekenis toenemende rug van hoge luchtdruk trok van maan dag op dinsdag over het Noordzee gebied naar het zuidoosten. ife winden namen daarbij maan dagmiddag snel af en tijdens nach telijke opklaringen daalde de tem peratuur op de meeste plaatsen tot enkele graden onder het vriespunt. Inmiddels trok een tweetal actie ve depressies langs IJsland in de richting van Noorwegen. Deze verenigden zich daar tot een zeer diepe kern, waaromheen zware stormen woeden. Westelijke winden blazen grote hoeveelheden zachte lucht naar Scan dinavië en zullen de vorst daar doen verdwijnen of sterk doen afnemen. De zachtere lucht stroomt over de Noordzee ook in de richting van ons land, waardoor het temperatuurni- veau weer hoger zal worden. Onder invloed van een volgende Oceaandepressie, welke, snel in diep te toenemend in de richting van IJs land trekt, zullen de winden ook in ons land morgen uit zuidwestelijke richting gaan toenemen. HOE wordt het weer? X (Geldig van dinsdagavond tot 5 S woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). I LATER MEER WIND. X Aanvankelijk opklaringen, la- J ter meer bewolking maar over- wegend droog weer. Vannacht X in het binnenland plaatselijk X lichte vorst, morgen overdag in het algemeen iets hogere tempe- raturen dan vandaag. Tot matig X of krachtig toenemende zuid- J westelijke wind. 4 Jan. zon op 8.50. onder 16.44 u.; maan op 0.14, onder 11.29. Maan: 23.41 LK. Hoofjwaterct? nden Het weer in Europa .weer temp. HELSINKI geheel bew. —7 C. STOCKHOLM vrijwel onbew. —6 OSLO geheel bew. —5 KOPENHAGEN onbewolkt —2 LONDEN onbewolkt —2 AMSTERDAM onbewolkt —1 BRUSSEL nevel —2 PARIJS onbewolkt —1 NICE geheel ew. 6 BERLIJN geheel bew. -2 FRANKFORT zwaar bew. 1 MUNOHEN sneeuw 0 ZURICH motregen 3 GENEVE geheel bew. 4 LOCARNO onbewolkt -5 WENEN regen 3 ROME geheel bew. 10 Korreltje Wilt u iemand voor u innemen, laat hem dan uitspreken.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1