SeGcid^Soti/tant OROTE NIEUWJAARSRAMP IN EEN JAPANSE TEMPEL NIEUWE JAAR Feestgangers onder puin bedolven Meer dan honderd-twintig doden Srand in Russische ambassade Boelganin gelooft in vermindering der spanning Sumitro naar Europa vertrokken De Soedan onafhankelijk Engeland voert geen oud-roest meer uit Vliegtuig in zee Vrij rustig weer MAANDAG 2 JANUARI 1956 47ste JAARGANG No. 13692 Directeur: C.- M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Zo begon het KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen. Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p.kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17 ct.p.m.m. Telefoontjes ƒ1.50 Het nieuwe jaar is in Japan slecht ingezet. Het was nog slechts enkele piinuten oud, of 124 personen werden gedood en 36 gewond door gedrang Dnder de 30.000 aanwezigen tijdens een plechtigheid in een Sjinto-tempel. Het was de grootste ramp die zich ooit in Japan bij de jaarwisseling heeft poltrokken. De viering van de jaarwisseling in de Jahiko-tempel op 20 kilometer (en zuiden van Niigata, veranderde om vijf minuten na middernacht plot seling in een tragedie, toen de aanwezigen naar voren drongen om „ge- uks"-motsji (rijstkoekjes) te pakken te krijgen. De koekjes werden door mesters, in ceremoniële zijden gewaden gestoken, onder het publiek ge worpen. Onder de druk van de lichamen der opdringende mensen bezweek lm 1.80 meter hoge stenen muur. De feestvierders werden begraven onder puin en aarde. Anderen werden in de paniek onder de voet gelopen. OP EEN TERP. De tempel ligt op een soort terp, lie drie meter boven de omgeving itsteekt en is omgeven door een age muur van steen. Een trap van .ertig treden leidt naar de ingang i^n het tempelterrein. In het gebouw van de Russische nbassade te Ottawa is op nieuw- arsdag brand uitgebroken, waar tor ernstige schade werd aangericht, ji brand brak uit op de bovenste ver- tjjping en het vuur tasttte door de Irde wind zo snel om zich heen, dat Irte tijd later het dak instortte. De indweer bestreed het vuur met aalf motorspuiten, doch kon niet rhinderen dat het gebouw bijna ge lei werd verwoest. Terwijl de brand in volle omvang nedde, sloeig het ambassade-perso- rel alle waarschuwingen in de wind oi met levensgevaar een grote hoe- veiheid documenten in veiligheid te bengen. Het amibassade-gebouw, waar onge- ver 25 personen woonden, was tien jar geleden het centrum van de grote Rissische spionage-organisatie, die wjrd ontdekt nadat een coderings- aaïbtenaar, Igor Gouzenko, zich met documenten bij de Canadese politie had gemeld. Bij d'e brand vielen geen slachtof fers. Dit terrein was stampvol mensen en ook stond een groot aantal op de omringende muur. Een chaos ont stond, toen de priesters koekjes be gonnen uit te strooien. Deze koekjes worden verondersteld geluk te bren gen in het nieuwe jaar. Men drong in alle richtingen om de koekjes te grijpen. De stenen muur aan beide zijden van de trap bezweek onder de druk van de lichamen. Mensen stortten naar beneden. Sommigen werden onder puin en aarde begra ven. Maar de meesten werden be graven onder mensen, die in steeds nieuwe golven van de terp werden gedrukt, de duisternis in. Ontsnap ping via de trap was onmogelijk, daar men, ondanks het onheilspel lend gillen op het tempelterrein, steeds nog probeerde de trap naar het tempelterrein te beklimmen. Lawine-slachtoffers in Zwitserland Twee Fransen en twee Amerikanen zijn zaterdagmiddag omgekomen in een lawine, die zich in de buurt van Davos heeft voorgedaan. Zij maakten deel uit van een groep van zes skiërs. Het groepje skiëde op de Weiss Fluhjoch. Het werd door een lawine meegevoerd en onder een laag sneeuw van ongeveer vijf meter dik bedol ven. Een reddingsploeg slaagde er in twee overlevenden Amerikanen uit te graven, alsook de lijken van drie leden van de groep. Het stoffe lijk overschot van het vierde sladh- offer is nog niet gevonden. FRANSE LUCHTVAARTSTAKING VOORBIJ. Het sinds zeven weken stakende grondpersoneel van de franse bur gerluchtvaart zal het werk dinsdag ochtend a.s. te negen uur hervatten, op voorwaarden dat de leden van de franse luchtmacht, die de bediening van de controletorens op de vliegvel den van Orly en Le Bourget hebben overgenomen, zullen worden terugge trokken. Dit is medegedeeld door Roger Le- gall, algemeen secretaris van de bond voor burgeluchtvaartpersoneel, waar bij de meesten der 3.000 stakers zijn aangesloten. De stakers handhaven ham eisen tot positieverbetering. Zij zullen, na de verkiezingen, aan de nieuwe franse premier worden voorgelegd. Gematigde inzet van nieuw jaar Maarschalk Boelganin, de premier van de Sovjetunie, heeft eergisteren voor 1956 een vermindering van de spanningen in de wereld en een ver betering in de betrekkingen voor speld. Doch tegelijkertijd sprak hij de waarschuwing uit dat de dreiging van de waterstofbom, die Oost en West thans beide bezitten, de mogelijkheid van een nieuwe oorlog niet automa tisch uitsluit. Belangstellende Tito bewondert Egypte President Tito van Joegoslavië, die in gezelschap van zijn echtgenote een bezoek brengt aan Egypte, heeft naast de tijd, welke doorgebracht wordt met het voeren van besprekingen ook nog tijd gevonden, om de wonderen der oudheid te bezichtigen. We zien de nresHent hier, met zijn echtgenote en de Egyptische premier luitenant-kolonel Nasser, gefotografeerd voor de sfinks. NIEUWE TOP-CONFERENTIE? De russische premier legde deze verklaringen af in een interview met een amerikaanse televisiejournalist. Zijn opmerkingen waren opmerkelijk gematigd. Hij zei tijdens het interview dat een nieuwe conferentie op top niveau „vruchtbaar zou kunnen zijn, als alle deelnemers de belangen van de andere deelnemers in acht zouden nemen". Boelganin maakte zijn opmerking over de waterstofbom in antwoord op een vraag of hij geloofde dat een nieuwe oorlog uitgesloten zou zijn, aangezien vele waarnemers meenden dat de huidige impasse in de ontwa pening voortkwam uit het feit dat beide zyden de waterstofbom bezit ten. „Deze impasse is in het geheel niet het gevolg van het bestaan van kernwapenen", zei hij. De reden dat nog geen oplossing is gevonden voor het uitbannen van atoom- en thermo- nucleaire wapenen, is dat bepaalde mogendheden niet bereid zijn hieraan mede te werken, aldus Boelganin. De geest van Genève. Op de vraag of naar zijn mening de „geest van Genève" nog leeft, ant woordde Boelganin dat alle volkeren de oorlog hater», vrede wensen en willen dat de geest van Genève in kracht toeneemt. Het is nu voor velen, die daaraan twijfelen duidelijk ge worden dat internationale samenwer king en vertrouwen voor onze tijd volledig bereikbare doelen zijn, meen de Boelganin. Boelganin beëindigde het interview met een nieuwsjaarsboodschap tot het Amerikaanse volk. „De geschiedenis heeft bewezen, dat de volkeren van onze landen in vrede en vriendschap kunnen leven. De ontwikkeling en versterking van wederzijds vriend schappelijk begrip tussen de Ver. Sta ten en Rusland", aldus Boelganin, „zou een belangrijke bijdrage zijn voor de consolidatie van de algemene vrede". INSTEMMING. In Parijs, Londen en Washington is het interview van Boelganin met in stemming ontvangen, gezien de ge matigde toon, die daaruit sprak. Maar vooral in Washington blijft men voor alsnog met enig scepticisme staan te gen over Boelganin's opmerking over de vruchtbaarheid van een nieuwe topconferentie. Men wacht in het Westen na Boelganin's woorden thans belangstellend op de daden, die daar op zullen volgen. De Indonesische minister van finan ciën, Sumitro Djojohadikusumo, is maandagochtend per vliegtuig naar Europa vertrokken. Hij zal zich bij de Indonesische dele gatie voegen voor de besprekingen op ministeriëel niveau over de finan ciële en economische vraagstukken, v/elke in de werkgroepen reeds be handeld zijn. Wederom vierden Kloris en Roosje bruiloft te Amsterdam Zoals ieder jaar kan men in de Amsterdamse Stadsschouwburg weer Vondels beroemde „Gijsbrecht" zien, gevolgd door de traditionele bruiloft van Kloris en Ro osje. Van dit laatste vrolijke spel laten wij u hier een scène zien: v.l.n.r. de dikke boer (Wim van Sierenberg de Boer); Thomasvaer (Paul Huf) en het bruidspaar Elsje en Krelis (Riny v. Slingelandt en Henk v. Ulsen). De Sogdan is zondag, na een ge meenschappelijk Engels-Egyptisch be stuur van 56 jaar, onafhankelijk ge worden. In de hoofdstad Khartoem is de onafhankelijkheid officieel ge proclameerd en de nieuwe vlag van de soedanese republiek gehesen. Premier Nasser van Egypte heeft in een boodschap aan de soedanese minister, Ismail el'Azhari," verklaard, dat de egyptische regering de Soedan met gingang var» 1 januari 1956 als een onafhankelijke soevereine staat erkent en de hoop uitgesproken, dat. de soedanese regering de overeen komsten en verdragen, die door de voormalige besturende landen voor de Soedan zijn gesloten of die, naar zij overeenkwamen, voor de Soedan moeten gelden, zal blijven naleven. De egyptische regering zal met de soedanese regering samenwerken bij alle noodzakelijke stappen voor de opheffing van het tweeledige bestuur van de Soedan, aldus de boodschap. De tanks liggen zwaar op de maag Engeland zal geen enkele vergun ning meer geven voor de uitvoer van overtollig oorlogsmaterieel. Dit heeft het Britse departement van Buiten landse Zaken zaterdag medegedeeld. „Verscheidene maanden zijn reeds geen uitvoervergunningen voor be langrijke hoeveelheden overtollig oorlogsmaterieel verstrekt. In dit tijdvak zijn geen vergunningen ge geven voor tanks", zegt de bekend making. In Brussel had een schroothande- laar eerder verklaard, dat hij 151 ge demilitariseerde Britse tanks van het type Valentine naar Egypte had uit gevoerd. Hij zei deze tanks van par ticuliere ondernemingen in Engeland te hebben gekocht. Radio-Moskou heeft Engeland ver weten dat het door het zenden van Britse financiële hulp aan Jordanië Ondanks anti-Westerse demonstraties De Britse regering zal Jordanië iD 19561957- ongeveer 13 millioen pond sterling (ongeveer 130 millioen gul den) aan economische, militaire en financiële hulp verlenen. Dat is 13 millioen gulden meer dan vorig jaar. Het verhoogde bedrag aan Britse leningen en schenkingen schijnt be doeld te zijn om de politieke en mili taire banden tussen de twee landen tc versterken. De aandrang, welke Engeland op Jordanië heeft uitgeoefend om dit land tot het pact van Bagdad te doen Een D C-4 van de Braziliaanse luchtvaartmaatschappij is zondag met 21 passagiers aan boord bij een po- ping tot landen op het vliegveld van Rio de Janeiro in zee gestort, aldus heeft een radiostation in Rio de Ja neiro bekendgemaakt. Twee der passagiers slaagden erin de kust zwemmend te bereiken, ter wijl de anderen zich op vlotten drij vende konden houden totdat zij wer den gered. Het half gezonken vlieg tuig is later geborgen. Proeven met scbijnmedicijnen Dr. Henry K. Beecher van de „Har vard Medical School" heeft bij meer dan duizend patiënten proeven ge nomen met schijnmedicijnen medi camenten die geen actieve bestand delen bevatten. In alle gevallen wa ren zowel patiënten als verpleegsters er van overtuigd, dat „echte" midde len werden toegediend. Dr. Beecher schrijft in het „Jour nal of the American Medical Asso ciation", dat in gemiddeld 35 procent van de gevallen met schijnmiddel een genezend effect soorteerde. Hij söhrijift dit toe aan het psychische vermogen van de mens om fysieke veranderingen te bewerkstellingen. De invloed bleek het opvallendst waar de nood het grootst was. Verder is het opgevallen, dat be paalde bijverschijnselèn, zoals misse lijkheid, diarree, hoofdpijn, uitsla^, geestelijke verwarring en sufheid, zich in even erote mate voordeden als bij het echte middel toetreden, heeft deze maand tot ern stige anti-Westerse demonstraties in Jordanië geleid. Volgens diplomatieke kringen zou de hulp nog groter zijn geweest, als Jordanië tot het Bagdad pact zou zijn toegetreden. Herziening defensieverdrag. Tijdens de demonstraties hebben sommige Jordaanse politieke groot heden geëist, dat het defensieverdrag met Engeland drastisch herzien zou worden. Krachtens dit verdrag be taalt Engeland jaarlijks een bedrag ter grootte van 80 millioen gulden voor het instandhouden van het Jor daanse leger het „Arabische Legioen", dat geleid wordt door de Britse gene- raal-majoor John Stubb pasja. In ruil heeft Engeland het recht, militaire basés in Jordanië te onderhouden. Engeland heeft Jordanië onlangs tien „Vampire"-straaljagers gegeven voor de vorming van een luchtmacht. Egypte en Saoedi-Arabië hebben van hun kant te verstaan gegeven, dat zij bereid zijn de Britse hulp over te nemen, indien Jordanië niet tot het pact van Bagdad toetreedt. In de verklaring van het Britse mi nisterie van Financiën wordt gezegd, dat het hulpprogramma een lening van 2.250.000 pond omvat voor de ontwikkeling van het land en een schenking van op zijn minst 1.100.000 pond. De depressie, die zondag vergezeld van regen en wind over de Noord zee naar het zuidoosten trok begon, boven Duitsland aangekomen, snel op te vullen. Aan de achterzijde van de kern transporteerden noordoostelijke win den koudere en drogere, uit Scan dinavië afkomstige lucht, naar onze omgeving. De depressie wordt ge volgd door een rug van hoge lucht druk, welke zich in betekenis toe nemend naar West-Europa beweegt. Langs IJsland is een nieuw sto- ringsgebied in de richting van Noor wegen getrokken, terwijl op de oceaan nog meer storingen in aantocht zijn. Deze zullen zioh later ook over het Noordzeegebied gaan uitbreiden. De invloed ervan zal echter dinsdag pas later op de dag merkbaar worden, zo dat een etmaal met vrij rustig weer verwacht mag worden, waarbij de temperaturen in het binnenland in de nacht tot enk°ie graden onder het vriespunt zullen dalen. niet meer gebruikte tanks naar Egypte en Israël precies datgene doet, waarvan het Rusland beschul digt, namelijk het aanwakkeren van een bewapeningswetloop in het Na bije Oosten. Verscheidene Engelse dagbladen hadden eveneens scherpe aanvallen op de Britse regering gedaan, we gens de wapentransporten. De linkse Daily Mirror, een blad met een op laag-van vier miljoen, schreef o.a.: „Het is schijnheilig te beweren dat Valentine-tanks gekocht zouden wor den om als tractors dienst te doen Waarom dan niet verder gegaan en onze afgedankte atoom/bommen ver kocht aan de Arabieren, als sigaren aanstekers, onze oude straaljagers als handige stofzuigers of onze oude radarinstallaties als radiotoestellen?" HOE wordt het weer? (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). KOUDERE NACHT Aanvankelijk opklaringen, la- j ter weer toenemende bewolking j maar geen neerslag van beteke- i nis. Overwegend matige naar j west tot zuidwest krimpende j wind. Vannacht in het binnenland plaatselijk lichte vorst, morgen- middag ongeveer dezelfde tem- peraturen als vandaag. 3 Jan. zon op 8.50, onder 16.42 u.; maan op ondër 11.10. Hoogwaterstanden Dinsdag 3 Jan. voorn. 7.00 uur; nam. 7.20 uur. Het weer in Europa De weerrapporlen var» hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI sneeuw 1 C. STOCKHOLM sneeuw 2 OSLO onbewolkt 10 KOPENHAGEN zwaar bew. 1 ABERDEEN onbewolkt 2 DUBLIN onbewolkt 4 LONDEN regen 7 AMSTERDAM geheel bew. 5 BRUSSEL geheel bew. 6 PARIJS licht bew. 4 BORDEAUX zwaar bew. 8 GRENOBLE geheel bew. 0 NICE zwaar bew. 4 BERLIJN regen 2 FRANKFORT regen 4 MüNCHEN regen 2 ZURICH geheel bew. 2 GENèVE sneeuw 1 LOCARNO licht bew. 0 ROME zwaar bew. 6 WENEN nevel 1 INNSBRUCK zwaar bew. 1 Korreltje Wees scherp in Uw blik, maar zacht in Uw oordeel.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1