't Afgelopen jaar zal de komende generaties als een onwerkelijk sprookje blijven toelachen NEDERLAND WERD VERGULD DOOR HOOGCONJUNCTUUR Ook welvaart kan moeilijkheden brengen ZATERDAG 31 DECEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 1 Uen w.ij hebben het misschien niet zo erg gemerkt, maar het af gelopen jaar zal toekomstige generaties inspireren tot afgun stige blikken; over enkele tientallen jaren zal het Nederland van dan zich met begerige blikken op de statistieken van het jaar 1955 werpen en de verzuchting slaken: „Dat was nog eens een tijd!" En misschien zijn wij de actieve medespelers van het „Toneel 1955" dan alweer zover gekomen, dat wij met een weemoedige'glim lach zeggen: „Ach ja, die goede oude tijd!" Hoe het zij, de statistieken zullen tot in lengte van dagen vermel den, dat 1955 het jaar van de HOOGCONJUNCTUUR is geweest, dat in 1955 het geld zo snel door Nederland rolde, dat de minister van Financiën er een stokje voor moest steken, dat alle mensen zich de meest kostbare geschenken konden aanschaffen om er elkaar met Sinterklaas mee te verrassen. Wij hebben dus een klein Gouden Eeuwtje achter de rug; de re gering kreeg herrie met een gedeelte der Kamer, omdat zij de be lastingen omlaag en de hurep omhoog wilde brengen; de winke liers bleven met hun goedkope artikelen zitten, omdat iedereen juwelen-en-zo wilde hebben en het statistiekbureau moest aan de bovenkant van zijn staatjes strookjes plakken, omdat de lijn om hoog ver buiten het papiertje dreigde te geraken. Politieke perikelen Aan werkelijk schokkende feiten, die geheel Nederland in beroering brachten, is het afgelopen jaar zich niet te buiten gegaan. Er viel een verhoogde activiteit aan het politieke front te constateren, die bij de K-V.P. resulteerde in een ledenstijging van ruim 80 De politieke eenheid van katholiek Nederland werd weer meer benaderd doordat op 24 September de K.N.P. besloot haar partij op te heffen en slechts het besluit, dat de Katholieke Werkgemeenschap in de P.v.d.A. op 22 Februari nam om haar eigen inzicht boven dat van de bis schoppen te stellen, houdt momen teel nog een georganiseerde groep katholieken buiten de katholieke eenheidspartij. Een stijlvolle hulde in De West aan Neerlands grote vorstin. UIT EN TTIUIS. Het parlementaire leven vond het pad van 1955 niet louter met rozen bezaaid, want toen de regering op 8 Maart een voorstel tot belasting verlaging indiende, kregen de par tijen ruzie over het verdelen van de welvaart. De P.v.d.A. wilde liever een staatsspaarpotjé maken en kreeg steun van enkele andere partijen, toen de regering op 10 Mei aan het belastingvoorstel een huurverhoging koppelde. Op 17 Mei stuurde de P.v.d.A. ria een dramatische Kamer zitting haar eigen ministers naar huis, maar op de bestuursvergadering van de P.v.d.A. op 21 Mei was men over het gedrag van de fractie maar uiterst matig te spreken. De fractie leider, mr. Burger deed vervolgens zoveel water bij de wijn, dat op 2 Juni het demissionaire kabinet in on geschonden staat weer zijn plaats achter de regeringstafel innam en op 28 Juni zowel de huurverhoging als de belastingverlaging per 1 Septem ber van kracht verklaarde. Inmiddels had de Kamer een vlot tere beslissing genomen over een „revolutionaire" wijziging van de Ned. adoptiewet, die op 24 Juni in gediend en op 29 Juni aanvaard werd, en bereikte haar op 30 Juni een voorstel tot het verlenen van ba sispensioen aan iedere 65-jarige Ne derlander per 1 Januari 1957. Na een kleurloze opening van het nieuwe j parlementaire jaar door een minder-1 dan-niets-zeggende Troonrede, kwam de regering op 5 October met het voorstel tót vrijere loonvorming een Romme-voorstel van 1953 en momenteel wordt aan de uitwerking daarvan gewerkt zij het niet door alle stromingen met evenveel geest drift. TWEE VOLKSVIJANDEN. Twee volksvijanden, waartegen Nederland in al de na-oorlogse jaren met zeer pover resultaat gestreden heeft, bleven ook in 1955 meester van het terrein. De woningnood werd zelfs op de statistieken niet minder ondanks de bijna 70.000 woningen, die gebouwd werden; het afgelopen jaar heeft echter wel het besef in alle kringen gebracht, dat er iets zeer po sitiefs geschieden moet, daar de tot nu toe gebruikte systemen niet erg succesvol zijn geweest. Langzaam laat de regering meer ruimte voor parti culier initiatief en de bondgenoot van de woningnood het vorstver let werd een geduchte slag toege bracht door experimenten met „ver warmde bouw", die o.m. in Rijswijk veelbelovend zijn. ALARMEREND! Met nog minder succes werd ge streden tegen de toenemende onvei ligheid van het verkeer; gemiddeld viel per dag één dode door het na oorlogse vervoermiddel ,,de' brdm- mer"; de alcohol eiste via het stuur rad ook de nodige slachtoffers een dramatische accentuering daarvan leverde het ongeval van 24 Septem ber in Den Haag, toen 2 dronken autodieven op een drom bioscoopbe zoekers inreden en 2 doden en 20 gewonden veroorzaakten. Alle poli tionele acties of controles ten spijt is deze volksvijand nog steeds aan de winnende hand. Grote spoorwegongelukken heeft 1955 in Nederland niét gekend en ook de K.L.M. bleef voor grote ram pen bewaard; maar enkele grote weg-ongelukken eisten een zware tol, zoals b.v. de vacantiebus met kinde ren uit Ham. die op 11 Juni bij Os- nabrück in brand vloog, bij welk on geluk 2 meisjes gedood werden en 19 kinderen min of meer ernstig ge wond. „BRAND" IN MOKUM. Altijd op rolletjes liep het vervoer echter niet, zoals op 31 Maart te Am sterdam bleek, waar het gehele ge- meentevervoer in staking ging. Toen andere diensten sympathiestakingen gingen houden en de communisten hun kans schoon zagen om een he vige rel te ontketenen, zette het ge meentebestuur op de „hoogtijdag der staking" Zondag 3 April i.v.m. een interland voetbalwedstrijd mili tairen op de autobussen en een dag later kwam het gehele gemeentelijke apparaat van Amsterdam weer in beweging. De dood van een groot man. Door een mijninstorting te Spekholzerheide werden op 18 Augustus drie mijnwerkers van de buitenwereld afgesneden. Met een pijpleiding wist men binnen enkele uren weer een verbinding tot stand te brengen en terwijl de ingeslotenen hun tijd zoek brachten met hopen en kaarten groef men hen binnen de vier dagen weer vrij. VERLIES EN VERWACHTING. Katholiek Nederland trof op 8 Sep tember een zware slag, toen kardi naal Johannes de Jong, die een zo historische rol in het Nederlandse le ven heeft gespeeld, in de vroege ochtenduren overleed. Nog voordat zijn opvolger, mgr. dr. B. J. Alfrink op 4 November benoemd werd, kreeg Nederland er op 8 October 2 bisdom men bijRotterdam en Groningen, en reeds 3 maanden lang verkeert ka- nesië, dat al benarde telegrammen naar de tussenhavens gestuurd had om Westerling tegen te houden, kon zich weer met andere problemen be zighouden, waarnaar het overigens niet erg lang behoefde te zoeken. En dit is dan weer met een enkele pennestreek het voorbije jaar, dat zo veel afgunst in de toekomst zal ver wekken. Mogelijk is de welvaart bij U niet zo hinderlijk komen binnenvallen en mogelijk zijn voor u de robijnen ach ter de rolgordijnen van de juwelier blijven liggen. Maar in grote lijnen gezien kan Nederland als natie niet ontevreden zijn over het afgelopen jaar. Ons* land bleef voor grote ram pen gespaard, de buitenlandse toe stand leek zelfs een ogenblik haar gewone dreiging te verliezen en het geheel gaf een beeld van stabiele ontwikkeling, wellicht c'e eerste maal sinds de woelige jaren, die achter ons liggen. Ook de dames wierpen een balletje op in 1955 tholiek Nederland in gepaste span ning, wie de leiders van deze bisdom men zullen worden. Een ander gevoelig verlies, dat ka tholiek Nederland leed, was het overlijden van de grondlegger der P.B.O., prof. dr. J. A. Veraart, die op 15 Januari aan de gevolgen van een verkeersongeval in de leeftijd van 59 jaar overleed. VORSTELIJK JOURNAAL. Het koninklijk journaal vermeldt over 1955 twee hoogtepunten: op 26 April arriveerde in ons land de sym pathieke 72-jarige Zweedse koning, Gustaaf Adolf, in gezelschap van zijn gemalin koningin Louise voor een vierdaags bezoek; op 15 October ver trok koningin Juliana met prins Bernhard per Jan van Riebeeck naar de West, waar zij gedurende een maand als eerste regerende vorstin een avontuurlijke reis maakte langs alle eilanden .en markante pUnten van dit Rijksdeel. NOG STEEDS NIET BEST! De verhouding met Indonesië viel ook in het afgelopen jaar weer niet op door haar vriendschap en welwil lendheid. Nederland werd genood zaakt op 13 Juni een witboek te pu bliceren over de rechtsverkrachting in de jonge staat, waarvan vele Ne derlanders het slachtoffer werden (worden), een reeks processen tegen Nederlanders bracht zelfs verbazing en verontwaardiging in het buiten land en het oude jaar neemt afscheid van een poging te Genève om tot een meer menselijk contact te ko men. De „rebellen-kapitein" Westerling meende op eigen houtje de toestand ir. het reine te moeten brengen en rustte daartoe met behulp van een' nieuwe Nederlandse partii een oor- logsbodem(i) uit de „Evipan" maar toen het bootje op 7 Juni zou uitvaren kregen de heren onderling herrie en toen deze bijgelegd was, kwam de regering tussenbeide; 15 Ju ni verdwenen de paspoorten van de wereldveroveraars naar 't Ministerie van Buitenlandse Zaken, de „E"i- pan" kwam aan de ketting, en Indo- Een onvoorzichtige loodgieter bracht op 9 Sept. de nodige sensatie in Maastricht, waar de St. Servaastoren in brand vloog. De schade bleef tot de toren beperkt, waarvan echter niet zo heel veel overbleef.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9