Dr. Rozemond nam afscheid van de Sociale Dienst te Leiden DE STRAATRIDDER FOTO-KOBPJES! Omgeving Ruime en hartelijke belangstelling Scherp AVONDRUST Ongelofelijke Pater bij ongeluk omgekomen Uitkering ineens als deel in gestegen welwaart ZATERDAG 31 DECEMBER 1955 DE LEITSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 7. Warm en hartelijk was gistermid dag de sfeer in een der vertrekken van de dienst van Sociale Zaken aan de Steenschuur te Leiden, waar dr. S. Rozemond, directeur van de dienst afscheid nam. De verdiensten van dit hoofd wer den door de sprekers goed in de verf gezet. Aanwezig waren de personeelsle den, de burgemeester en de wethou ders Menken, van Schaik en Jonge- leen, de gemeente-secretaris M. J. Bool, de raadscommissie voor sociale "zaken, enige andere raadsleden en twee vertegenwoordigers van het mi nisterie van sociale zaken. De heer S. Menken zag zich als wethouder en voorzitter van de com missie voor sociale zaken de taak van ceremoniemeester toegewezen, een taak, .waarvan hij zich voortreffelijk kweet. Zo creëerde hij een nieuwe „om en om"-methode van spreken thee-spreken, die goed voldeed. Ontwikkeling medegemaakt. Na een welkom tot alle aanwezi gen gaf hij het woord aan de burge meester jhr. mr. F. H. van Kinschot, die allereerst de benoemihg van de heer Rozemond tot directeur in 1934 memoreerde. De dienst voor maat schappelijk hulpbetoon moest aan de eisen des tijds worden aangepast en men zocht een kracht die deze moei lijke taak zou kunnen vervullen. De ontwikkeling van armenzprg tot so ciale zorg en maatschappelijk werk vond ook in Leiden plaats en de di recteur heeft met de inzet van zijn krachten aan die ontwikkeling mee gewerkt. Hierbij bleken zijn bijzon dere karaktereigenschappen, waarvan de burgemeester o.m. noemde: initia tief, doorzettingsvermogen, een scherp verstand en medegevoel voor de minder- en slecht bedeelden in de maatschappij. Spr. memoreerde eni ge feiten uit de 21 jaar, dat de heer Rozemond directeur was; zijn ar restatie in '43, die door een verblijf in. het concentratiekamp te Vught gevolgd werd, de belangrijke uitbrei dingen, die de dienst na de oorlog heeft ondergaan en het betrekken van een nieuw gebouw. Dit laatste heeft de heer Rozemond aldus de burgemeester wellicht als de kroon op zijn loopbaan, die zeer eervol was, beschouwd. Rustig oordeel. De heer E. A. M. Pleij, adjunct directeur van de dienst, noemde de rust, die er van de persoon van de heer Rozemond uitgaat. Het maat schappelijk werk ,dat steeds dynami scher wordt, waarin verschillende stromingen onderkend worden, vond in de heer Rozemond een aandachtig beschouwer. Hij was toegankelijk voor de nieuwe methodiek met ver stand toegepast. Met zijn rustig oor deel en helder inzicht stond hij voor iedereen open. Het is ook aan hem te danken, dat de geest van de dienst zo goed was. Namens het ambtenaren corps dankte hij de heer Rozemond, hopend dat de scheidende directeur ook na het afscheid zijn studie, waar van velen zullen profiteren, zou voortzetten. Verhuis- en Transport onderneming voor Binnen- en Buitenland S. A. v. Leeuwen, Leiden wenst aan een ieder een ZALIG NIEUWJAAR Ere-lid. De heer Tielenburg sprak namens de personeelsvereniging. Hy wees op de warme belangstelling, die de heer Rozemond de vereniging betoonde. Daarom benoemde hij hem, onder het overhandigen van een „bul" tot ere lid. Tevens overhandigde hij het ca deau van het personeel: de „Bijbelse Concordantie" van Trommius. De heer H. C. Koekebakker, die sprak namens het consulentschap van het ministerie van sociale zaken, dat de samenwerking met de heer Rozemond steeds prettig was geweest. Hij toonde zijn bewondering voor de bijzondere wijze, waarop de heer Ro zemond de verschillende commissie vergadering geleid had en hoopte, dat nog menig artikel in tijdschrift en vakblad van diens hand over 'het sociaal werk zou verschijnen. De heer F. Dupont herinnerde er aan, dat moeilijke kwesties van de G.A.-afdeling, dank zij het scherp in zicht van de heer Rozemond, opge lost konden worden. De directeur had zich altijd een goed collega getoond. Talenten. Tenslotte richte wethouder Men ken zich tot de scheidende functiona ris. Hij erkende, dat hij bij het noe men van verschillende kwaliteiten door de voorgaande sprekers dikwijls gedacht had: „Ja, zo is hij". In een geestige speech benaderde wethou der Menken de heer Rozemond op drie sectoren van de gemeentelijke dienst. Hij memoreeide de zakelijke besprekingen op Zaterdagmorgen, die doorgaans door algemene beschou wingen werden gevolgd, de spitse activiteit van de heer Rozemond in de commissie' van voorbereiding voor een nieuw ambtenaren-reglement en diens werk in de commissie voor so ciale zaken. Hij kwam tot de conclu sie, dat de talenten van de directeur ook de functies van resp. predikant en diplomaat gewettigd hadden. In een gevat en zeer persoonlijk dankwoord gaf de heer Rozemond voor het laatst gestalte aan de 22 jaar arbeid, die hij in Leiden verricht had. Rond de zin: „de mensen zijn elkaar niets méér dan liefde verschuldigd", die hij ergens in het midden van dit afscheidswoord uitsprak, bouwde hij mijmerend een geloofsbelijdenis op, die het hart van het maatschappelijk werk raakte. De lof, die hem werd toegezwaaid, wees hij lachend met een „over de gepensionneerden niets dan goeds" van de hand. Hij dankte allen. Van Vijf uur af werd een receptie gehouden, die door vele vertegen woordigers uit het maatschappelijk leven van Leiden bezocht werd. De heer Rozemond was vergezeld door echtgenote, zoon en dochter. Dank en waardering van velen. Onder de velen, die na afloop van deze bijeenkomst hun dank en waar dering voor de persoon en het werk van mr. dr. Rozemond tot uiting brachten, waren o.m. de heer H. van Cittert, vice-voorzitter van de Leidse Chr. Besturenbond, mr. H. R. Goud- smit, secretaris van de Voogdijraad, vele hoofden van Dienst, prof. dr. J. Prins, voorzitter van de Sociale Raad, de heer J. H. van der Kloot, secretaris van de Leidse Middenstandscentrale, mr. dr. N. G. Geelkerken en de heer J. C. Elstgeest, namens de Ned. Her vormde Diaconie, mr. H. F. A. Don ders voorzitter van het R.K. Weeshuis en het Soc. Charitatief Centrum, dr. C. J. Kruisheer, directeur van het Rijkszuivelstation, mr. D. J. Gorter Onze beste- wensen in 1956 BREESTRAAT 123 Uw foto handelaar ook in het komende jaar Afscheidsreceptie van de heer C. Lou De heer C. Lau nam gistermiddag afscheid van het N.V. conservenbe- drijf Nieuwenhuizen, waar hij ruim 47 jaren werkzaam is geweest. Een groot deel van deze periode vervulde hij de functie van procuratiehouder. Bij het afscheid werd het woord gevoerd door tal van sprekers. De heer L. E. Nieuwenhuizen Segaar, di recteur van het bedrijf, gaf een over zicht van de technische vooruitgang voorzitter van de Raad van Arbeid, in de periode, waarin de heer Lau in de heer H. Hazelhoff diiecteur van het G.A.B., prof. dr. P. J. Gaillard, wnd( directeur van het Acad. Zieken huis, de heer Molkenboer, districts commissaris van het Rijnlands Borg stellingsfonds, mevr. M. C. W. van Oerle-Nipper namens R.K. Gezins zorg, mr. Ph. J. de Ruyter de Windt, voorzitter van het Fonds voor Bijzon dere Noden, de heer E. H. Moens, wnd. voorzitter van het H. Geest of Armen Wees- en Kinderhuis en voorts afgevaardigden van Interker kelijke Gezinszorg, de Geref. en Lu therse Diaconie, de afd. Leiden van de Ned. Ver. tot oehartiging van de belangen van TBC-patiënten, de Leidse Mij. van Weldadigheid, de Ver. Armenzorg en talrijke gemeente raadsleden. Afscheid aan de S.L.F. van W. F. Stijger Gisteren nam de heer W. F. Stijger wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd afscheid van di rectie, chefs en collega's der Lichtfa brieken. In de directiekamer, waar de heer Stijger werd ontvangen, dankte de di recteur, de heer ir. Y. Ykema hem mede namens het Gemeentebestuur voor de met veel toewijding bewezen diensten. Zijn onmiddellijke chefs en enkele vertegenwoordigers van de perso neelsvereniging herinnerden ,in hun afscheidswoord aan zijn accuratesse en toewijding. In de kring van het personeel, waarmee de heer Stijger voorname lijk heeft samengewerkt, werd hem met enige hartelijke woorden een ge schenk aangeboden, waarbij de heer C. M. J. Verhagen zich tot tolk maak te van de gevoelens van de collega's. (Advertentie; POTLOOD en GEEST Oplossing No. 513. Horizontaal: 1. lamp, 4. long, 7. Aaron, 9. Donder dag, 10. pos, 11. erf, 15. Weigering, 18. negen, 19. klem, 20 egel. Verticaal: 1. lade, 2. mandoline, 3. pad, 4. lor, 5. onderling, 6. gage, 8. rei, 12. zwak, 13. neg, 14. Igel, 16. gem, 17. ree. DE avond van het jaar 1955 is aangebroken. Het drijft van ons weg, om te verdwijnen in de zee van de eeuwigheid en vóór ons ligt diezelfde zee van de eeuwigheid. Hoe lang de aarde al dagen en jaren maakt door buite lend rond de zon te snellen, weten we niet. We weten alleen, dat ieder mens, gemeten naar de ouderdom van de aarde, er een ééndags-vliegje is. Tenauwernood zeventig, tachtig maal heeft de aarde zijn lusje rond de zon gelegd of de baby wordt als een versleten grijze in het graf gelegd. Wat maakt het leven levenswaard? Niet de jaren van het leven, maar het weten dat die jaren draaien, draaien en steeds sneller schijnen te draaien in het enige, wat wer kelijk IS: eeuwigheid. Eeuwigheid achter ons. Eeuwigheid vóór ons. Eeuwigheid rondom ons. Wij wo nen, eten en slapen reeds in de eeuwigheiden de aarde draait kalm en onbewogen door, wanneer straks, wat we nu weten van de eeuwigheid, voor ons werkelijk heid zal zijn geworden. Dat is de zin van een mensenleven. Foto-ciné BREESTRAAT 123 t.o. het Stadhuis Leidse veemarkt Aanvoer vee met 17pct toegenomen De aanvoer van rundvee nam in het afgelopen jaar sterk toe, in het bijzonder wel de slachtr under en. OEGSTGEEST Na-Kerst. De kerstboomverbran ding heeft Maandagavond plaats op het springterrein bij de vijver tussen de Alkemade en de Laan van Oud Poelgeest. Bomen kunnen meege bracht worden. Doktersdienst. F. W. N. Hugen holtz, A. B. J. v. d. Vliet-dw Vries. VOORSCHOTEN Kerstboomverbranding. Maan dagavond om 7 uur kerstboomver branding onder toezicht op het speel terrein Burg. Vernèdepark, achter de Nieuw Voordorpstraat, 't Feest be gint om 7 uur. Voor die tijd kunnen de kerstbomen worden aangesjouwd. Doktersdienst dit weekend dok ter H. Olthuis, Leidseweg 179, tel, 2627. LEIDERDORP Op Nieuwjaarsdag wordt de Zondagsdienst waargenomen door venwoning Oude Vest 109/109a, in I dokter H. Bakema, Acacialaan 58, tel. bod 11.200.is niet verkocht. 1 24828. Stieren Melkkoeien Slachtkoeien Varekoeien Totaal 1954 595 3845 14650 28486 1955 670 4960 17825 9J51 33306 17,25%. Vooruitgang 4820 Ook de andere aanvoeren geven een gunstig beeld te zien. GEVEILDE PERCELEN. Ten overstaan van notaris N. W. Holtkamp te Leiden zijn geveild: Huis en erf men afzonderlijke bo llet bedrijf werkzaam is geweest. Hij roemde voorts.dienst werklust en in zicht en prees het speciaal gevoel voor humor, waarmee de scheidende zelfs onder de moeilijkste omstandig heden zijn medewerkers wist te be zielen. Hierna voerden het woord de heer F. H. Nieuwenhuizen Segaar, notaris J. C. van Eek, voorzitter van de raad van commissarissen van de N.V., de heer K. Mokkentoren, na mens de vertegenwoordigers; de heer M. Heyn als vertegenwoordiger van het kantoorpersoneel; mej. A. van der Horst, namens het vrouwelijk kan toorpersoneel en de heren H. van Kastor en J. Kalisvaart namens het fabriekspersoneel. Onder de aanwezigen op de af scheidsreceptie bevonden zich o.m. mevr. Bool, echtgenote van de ge meentesecretaris; mr. P. J. Teebaal, namens het bestuur van de Groenten en fruitverwerkende industrie, mr. F. J. J. Trapman, oud-secretaris van deze vereniging, mr. P. L. J. de Ruy ter de Wilt, secretaris van de Ver. van Leidse Industriëlen, dr. ir. P. C. Lindenbergh dir. D. M. en vele ver tegenwoordigers van de Leidse en landelijke conservenindustrieën. AFSCHEID P. FILIPPO De heer P. Filippo nam hedenmor gen afscheid van de Touivvfabrieken, waar hij 35 jaar geleden als bankwer ker in dienst kwam. Na het officiële gedeelte werd de heer Filippo door zijn collega's in triomf met het glip- pertje naar huis gebracht. OP 3 JUNI Directe verbinding Leiden-Gouda De electrificatie van de spoorlijn Alphen aan den RijnGouda vordert nu zo snel, dat met ingang van de nieuwe zomerdienst, 3 Juni 1956 de eerste electrische treinen op deze 18 km. lange spoorlijn zullen lopen. Er zal dan een directe verbinding van Leiden met Gouda tot stand zijn ge komen. Het traject AlphenGouda was het enige baanvak tussen DordrechtAmsterdamUtrecht waarop geen electrische treinen kon den rijden. W. F. TIEROLF NAM AFSCHEID VAN HET G.A.B. De Jeugdbemiddelaar van het Gew. Arbeidsbureau te Leiden, de heer W. F. Tierolf, vierde op 1 Nov. jl. zijn zilveren jubileum als ambtenaar in Overheidsdienst, bij Welke gelegen heid hij op hartelijke wijze gehuldigd werd en reeds nu, slechts 2 maanden later, was het ogenblik aangebroken, dat hij de dienst bij het Rijk gaat verlaten, daar hij met ingang van 1 Jan. 1956 benoemd werd tot Sociaal Paedagoog bij de Dr. van Voorthuy- zen Stichting. De directeur, de heer Hazelhoff, sprak nogmaals zijn grote waarde ring uit over de arbeid van de heer Tierolf als jeugdbemiddelaar. De heer M. I. Smit sprak namens de collega's. Burgerlijke Stand Geboren: Anna Maria Suzanna. dr van W. J. Dickhoff en A. M. Ree kers; Ilone Marianne, dr van B. van Hooidonk en M. Bon; Johannes Ja cobus zn van G. Grimbergen en M. A. B. Burgmeijer; Cornelia dr van T. Houthoff en C. Kleer; Catharina Elisabeth, dr van E. Oom en T. Dirk- maat; Cornelia Petronella, dr van P. A. Glasbergen en B. Peursum; Halbe, zn van W. J. H. Aniba en J. F. Montanus; Marianne, dr van P. Kuisen en A. Wolswinkel; Johanna Wilhelmina Antonia, dr van J. den Boesterd en W. E. Goed. Overleden: J. Haasnoot dr 6 we ken; M. J. v. Hoogeveen wed. van van Weizen 81 jr. Zondagsdienst der Huisartsen. A.s. Zondag 1 Januari 1956 zal de dienst worden waargenomen door: Dr. de Bruyne, Donders, den Haan, Hart- man, Pleite. N.B; De dienst gaat in op 1 Januari om 8 uur. De dienst der apotheken. De avond-, nacht, en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 13 uur tot Zaterdag 8 uur waargenomen door: de Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523; de Doeza-Apotheek, Doeza- straat 31, tel. 21313. Te Oegstgeest door: de Oegstgeester Aüotheek, Wilhelminapark 26274. Vrijdagavond omstreeks half acht is de 44-jarige pater Franciscaan Ga- binus van Putten, geboortig uit Den Haag, op de Meerssenerweg te Maas tricht met zijn fiets geslipt en geval len. Hij is vermoedelijk door een pas serende. auto nog aangereden. Hij liep zware verwondingen op, onder andere kneuzingen in de borstkas. Hij is naar het ziekenhuis te Maastricht overgebracht, waar hij spoedig na aankomst is overleden. Pater Van Putten was sedert Augustus 1953 te Maastricht werkzaam als assistent- pater. Hij was vier jaar priester. C-N.V' wenst: Ten einde de werknemers beter dan tot nu toe te doen delen in de stijging van de bedrijft; uitkomsten heeft het Chr. Nationaal Vakverbond aan de Stichting van de Arbeid voorgesteld, er aan medete werken, dat boven de reeds geldende vergunningen, de mogelijkheid tot een uitkering ineens over 1955 ten laste van de verkregen bedrijfsresultaten wordt geopend. De omvang van deze uitkering zal naar het oordeel van het CNV-be- stuur afhankelijk kunnen zijn van de bedrijfsresultaten en wel tot een be paald maximum. Het bestuur van het CNV is er zich van bewust, dat niet alle werknemers een uitkering ineens zullen kunnen ontvangen, hetzij vanwege teleurstel lende bedrijfsresultaten, hetzij van wege organisatorische bezwaren, maar is van mening, dat de uitkering daar om niet aan alle andere werknemers mag worden onthouden. Volgens het CNV heeft de geleide loonpolitiek er toe geleid, dat vele werknemers het bun toekomende loon niet hebben ontvangen; daarom moeten zij alsnog in het genot wor den gesteld van hun aandeel in de ge- welvaart. Dalen zag burgemeester in aanzien dalen Bi o s c o p e n De films voor de week van 30 Dee. tot 6 Jan. zijn door de Kath. Film- Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Gejaagd door de wind", 14 jaar. Lido: „Doctor at sea", alle leef tijden. Luxor: „Tussen hemel en aarde" alle leeftijden. Trianon: „Zij allen waren schul dig", 14 jaar. Rex: „Tarzan en de ivoordie- ven", 14 jaar. De gemeente Dalen (Drenthe) heeft op de kapitaalsdienst 50.000 uitgetrokken voor de bouw van een ambtswoning voor de burgemeester. Gedeputeerde Staten hebben de nood- 'tel. zaak van een dergelijke woning er kend, doch het bedrag, daarvoor be stemd, te hoog geoordeeld. Tégen dit besluit is de gemeente in beroep gegaan bij de Krooh. Deze heeft het beroep ongegrond verklaard, dit in tegenstelling tot het betreffende ad vies van de raad van State. De coöp. groentenveiligvereniging Pijnacker en omstreken heeft giste ren een jaaromzet van acht millioen gulden overschreden. Het was voor het eesrte in het 45- jarig bestaan van de veiling, dat deze omzet werd bereikt: Bij het plotseling uitwijken naar links werd gisteren in Nieuw-Weer- dingen een 75-jarige bromfietser door een bestelauto gegrepen. De man is later in een ziekenhuis overleden. (18) DE AVONTUREN VAN GOUDREKELTJE. Hun eerste avontuur is niet zo goed afge- lopen, want toen Rein en Goudrekeltje wilden landen op een welland, waar een heleboel mensen bijeen waren, werden die verschrikkelijk bang voor dat vreemde toestel en vluchtten naar alle kanten weg. En bovendien kwam er toen nog een agent op hen af! Goudrekeltje en Rein zijn er vlug vandoor gegaan en Ooudrekeltje vindt, dat ze het nu maar eens boven de stad moeten proberen. Ze vliegen langs een wolken krabber en zien door een open raam inleen eetkamer,. waar een dienstmeisje de tafel aan het dekken is. „Ik zie geen soepborden!" zegt Goudrekeltje. „Misschien weet dat njeisje nog niet, dat zé met Goudbouillon in een paar minuten een he^clij ke soep kan maken. Dat hélicoptère voor het raam ziet, begint ze hard te, gillen. wordt vervolgd)A Aang. Leiden 4 km. nwe. benedenflat. huur 610.Gevr. Den Haag of omg. vrije w. (blauwe tram), hoger huur geen bezwaar. Br. onder no. 8394 bur. van dit blad. Per 1 Febr. gevr. we gens huw. der tegenw. R.K. meisje v. dag of dag en nacht. M. A. Vink. He renweg 76. Rijnzater- woude. 5333 OUDEWETERING Abonnementen en adver- tentiën worden aangeno» men door J. B. VAN VEEN VEERSTRAAT C2

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2