S)e CddóeSotiAci/nt BETONVLOER BEZWEEK EN ACHTjHET JAAR WERKERS VERLOREN HET LEVEN c Schilder viel uit nok van Amsterdams C. S. maar hoogspanningsdraad redde z'n leven Drama op 34 m. hoogte te Heerlen DE DOOD GREEP MIS! De guerilla op Malakka De gewraakte foto's uit Algerije Artillerie-duel bij Gaza Regenfron in aantocht KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 31 DECEMB^Ï 1955 37ste JAARGANG No. 13691 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w. f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p. p. f 7.40. - Advertenties. 15 ct. p. m.rn. Telefoontjes f 1 50 NIEUWJAARS NEVEL ^\NZE goede Germaanse voor- ouders geloofden en dat ge loof is nog steeds her en der ver spreid dat de eerste twaalf dagen na Kerstmis bepaalden, hoe het nieu we jaar van twaalf maanden zou zijn. Verliepen die dagen gunstig, dan zou het 'gehele jaar gunstig zijn; ver liepen zij ongunstig dan waren de vooruitzichten niet zo prettig. Onze Germaanse voorouders en wie zou het niet op prijs stellen zul ke voorouders te hebben? zaten, dus met Oudejaar evenals hun mo-1 dern nageslacht te peinzen, wat hun in het Nieuwjaar te wachten stond.1 I/aaruit blijkt, dat ondanks al on ze technische verworvenheden en ge riefelijkheden, het wezen, de diepere gang van het leven onveranderd is gebleven, of wij nu in een houten, stroo-gedekte huis wonen tussen de rust der wouden en moerassen of in een flatje twee-, drie-, vier-hoog in een electrisch bewogen stad. Een kenmerk, eigensyhap van het leven is onzekerheid, onzekerheid over de toekomst, zelfs over de dag van morgen. Misschien, dat bij alle ontworsteling aan de greep der na tuur en het veilig stellen door mid del van verzekeringen en geneesmid delen, het moderne leven nog méér onzeker ds geworden. We weten, hoe we het Nieuwjaar ingaan, maar wie kan zeggen hoe we er doorheen lopen en hoe we er straks uitkomen? Het leven is een lopen in de mist, of, poëtischer!, in de morgennevel. We zien niet verder dan een arm lengte. En wat doet een reiziger, die in de morgennevel een pad /betreedt, waarvan hij hervomtrent niet gissen kan waar het heenleidt? Hij zal, als hij het leven bemint, zich verheugen over de ongekende mogelijkheden van het avontuur en vastberaden de ongekende moeilijkheden tegemoet treden. Maar levensdurfzal op dat onzeker pad vergezeld moeten gaan van levenswijsheid, van behoedzaam heid bij iedere stap om hiet in het moeras te verzinken of straks in het „Woud zonder Genade" te verdwalen. Welk een opluchting en geruststel ling zal het voor die moedig voort stappende reiziger zijn als boven de grauwe morgennevel de zon opgaat in het blauwen van de hemel! De ne vel blijft over het nieuwe jaar han gen, dicht, ondoordringbaar dicht, maar met hoeveel meer vertrouwen en durf aanvaarden we de reis, als het zonnelicht van Gods Aanwezig heid ons leidt in de goede richting. Zo treden we het Nieuwjaar bin nen, moedig maar onzeker over de afloop, behoedzaam als onze Ger maanse voorouders in de mist van moerassen, in de nevels van het woud. Of we het einde van het jaar halen, hoe of we het halen, is van minder zorg, als we de goede richting slechts houden, de Zon tegemoet. Vol vertrouwen op de goddelijke goed heid zetten we de stap er in! 6>000<XXKX<><bC<><>«><^*S>«>C>00' Tijdens werkzaamheden, in uitvoering bij de Bredase Beton- en Aan nemingsmaatschappij H. Vriends, op het terrein van het stikstofbindings- bedrijf der staatsmijnen te Geleen, heeft zich gistermiddag 'n ernstig ongeluk voorgedaan bij het storten van een betonvloer op een hoogte van ongeveer 34 meter. In een in aanbouw zijnde granuleertoren is de ondersteuning van de bekisting bezweken, zodat de gehele in aanbouw zijnde vloer met de daarop aanwezige elf arbeiders naar beneden stortte. Hierbij verloren aeht personen het leven. Voor het leven van de drie anderen wordt gevreesd. Alle slachtoffers waren in dienst van bovengenoemde aannemingsmaat schappij. De zwaargewonden zijn opgenomen in het ziekenhuis te Sittard; naar de oorzaak van het ongeluk wordt een onderzoek ingesteld. Voor zover thans bekend zijn om'Susteren en de 31-jarige gehuwde H! het leven j>ekomn: de 37-jarige. ge- de la Couture uit Spaubeek. Het ongeluk is omstreeks half twee gebeurd. De vloer die op 34 meter hoogte in toren zou worden aange bracht was de enige vloer in de to ren. Het was de bedoeling later op deze vloer nog een korte bovenbouw te maken en dan het dak aan te bren gen. In de 34 meter lange cylinder van de toren zouden verder geen vloeren worden gemaakt. Nadat de melding van het ongeluk was binnengekomen, is de vaste red dingsploeg van het stikstofbindings- huwde G. Mohren uit Schalbruch; de 52-jarige gehuwde G. Janssens uit Breda; de 55-jarige gehuwde J. Frij- ters uit Geleen (deze overleed in het .ziekehuis te Sittard); de 40-jarige ge huwde N. J. Bouman uit Sittard; de 35-jarige gehuwde Th. J. Arts uit Maastricht; de 43-jarige gehuwde H. Penders uit Geulyle en de 28-jarige gehuwde P. M. Slangen uit Sittard. Gewond zijn de 23-jarige ongehuw de M. Maas uit Kerkdriel; de 30-ja- rige gehuwde A. A. Blommaerts uit EERSTE PERRON HIELD DE ADEM IN Gistermiddag liep de stations-vei- MISSTAP. De 28-jarige schilder Simon Was- lander uit Rotterdam was het avon tuur op ontstellend snelle wijze voor bijgegaan. Hij had in de schemering van de door zeildoek afgeschermde overkapping met enkele collega's ge- ligheidsman A. M~*Betlem over het schilderd en kennelijk was hij toen Amsterdamse Centraal-Station, toen even misgestapt. Het zeil hield hem hij plotseling een bus verf door het niet, scheurde en met razende snel- zeii zag vallen, dat momenteel on- heid zag hij het stationsplaveisel op der de overkapping gespannen is om zich afkomen, de schilders van de overkapping in de gelegenheid te stellen ongestoord Toen voelde hij zijn val gebroken te kunnen kwasten, zonder dat de door de draad en met alle kracht reizigers beneden op een verfregen greep hij zijn levenskans. De draad getracteerd worden. I sneed hem de handen. Zijn heup, Het vallende verfbusje werd ge- waarmede hij op de strakgespannen leiding terechtTekomen was, bezorg de hem veel pijn, maar hij wist zich volgd door een man, die vanaf de hij na dertig meter hoge overkapping als een klein poppetje loodrecht om laag viel. De veiligheidsman begon te rennen naar het einde van het eerste perron en schreeuwde de man met de rode vlag toe het perron af te zetten. Eveneens galmde het bevel om alle stroom uit te schakelen over het per ron en het gehele treinverkeer kwam tot stilstand. De ruim tien seconden, die de on^ gelukkige schilder door de lucht stortte, gaven de toeschouwers geen hoop meer; de man, die met zijn hoofd omlaag viel, zou te pletter val len op de rails en niemand was vol doende dichtbij om een poging tei doen hem op te vangen. De Franne f.lmjournal.s Georges x I Chassagne heeft Vrijdag ontkend, dat Doch terwyl hij voortrende naar hi- Augustus een Franse gendarme maf Ho rndo vbir Tal Ho v»i. J zou hebben omgekocht om een Mo- evenwicht kon houden door de span draad daarboven te grijpen. Minuten had dit gevecht met de dood geduurd, maar nu werd met bekwame spoed de ladder onder hem opgeveizeld en rappe voeten haastten zich naar bo ven om de onfortuinlijke schilder met gepaste snelheid naar de veilige grond te brengen. Hier stond reeds een arts gereed, Op deze foto zien we op de bodem van de granuleertoren de ravage, welke door het instorten werd teweeggebracht. bedrijf direct in actie gekomen. De verbandkamer van het bedrijf was de plaats waar de gewonden en de slachtoffers werden heengebracht; vandaar zijn ze met ziekenauto's naar het ziekenhuis te Sittard ver voerd. Op het terrein werd medische en geestelijke bijstand verleend. Omstreeks half vier had men het laatste slachtoffer onder de brok stukken vandaan gehaald. Pauselijke oproep tot Polen Z. H. Paus Pius XH heeft erbij de Katholieken in het communistisch Po len op aangedrongen zich te verzet ten tegen de vervolging van hun Kerk en „de overwinning van de duister nis op het licht". De Paus deed deze oproep in een brief, gedateerd 8 December, aan de gevangengéhouden kardinaal Wys- zynski, de enige Poolse kardinaal, en alle Poolse bisschoppen. Boelganin viert Nieuwjaarsdag Premier Boèlganin van de Sowjet- Unie heeft ter gelegenheid van Nieuwjaar alle hoofden van de in Moskou geaccrediteerde diplomatieke missies uitgenodigd met hun echtge noten een gala-ontvangst in het Kremlin bij te wonen. De communistische opstandelingen op Malakka hebben gisteren, 24 uur nadat de vredesbesprekingen in Ba- onderwierp 6611 eeISte onderzoeklin6 in een mislukking eindigden, de Ernstige verwondingen had de schilder niet opgelopen, maar toch zal hij de jaarwisseling wel in het ziekenhuis moeten doormaken, want ten eerste is hij erg van streek en voorts schijnt de val op de draad ook enkele gevolgen te hebben, die een toch op te werken, zodat hij op de verblijf in het ziekenhuis noodzake draad kon gaan staan en zich in lijk maken. Beschuldiging van omkoperij ingetrokken de man met de rode vlag, zal de vei de man metde:rode vlagzag de vei- hammedaan neer te schieten tijdens lende schilder bleef haken in het Algerije, opdat hij daar hoogspanningsnet van de lijn, een reue«£» u 5 j J pnkplp secondp leek het of de onec- 6811 maken. Hij zegt lukkige door zou vallen, maar toen jj3* twee andere cameramensen en zag men, dat de man met de moed d"? verslaggevers getuige van het der wanhoop de draad beetgreep cn_inci^ent zijn geweest, aan de lijn bleef hangen: ..Een lad der, een ladder!" schreeuwde de vei ligheidsman en aan het einde van het station zefte zich ornnid*°I'ijk enkele lorries met geïsoleerde lad ders in beweging. Eerst had de gendarme al gescho ten op een lid van een Nomadenstam, dat zich niet snel genoeg overgaf. Ook dat incident was gefilmd. De gewraakte foto's betroffe^ een man van 70 jaar, die een opstandeling had verborgen. Chassagne, die zijn verklaringen op een persconferentie aflegde, werd ge vraagd of incidenten als deze toen veelvuldig voorkwamen in Algerije. Hij antwoordde, dat dit naar zijn me ning wel uitzonderingsgevallen wa ren. De gendarme, een plaatselijke inwoner, moet erg kwaad zijn geweest over de door de opstandelinge begane massamoorden. De Franse regering heeft de be schuldiging tegen de filmverslagge ver Georges Chassagne ingetrokken. In een verklaring werd gezegd, dat ,.vol?ens de tot dusver verkregen in lichtingen uit officiële enquête in Al- eerüe niets de bewerinig staafde, dat de hulpgendarme was omgekocht". mededeling gekregen dat het aanbod voor amnestie 8 Februari zal aflopen. Dit betekent dat tegen de rebellen, die zi-ch dan nog niet aan de autori teiten hebben gemeld, een „totale oorlog" zal worden ontketend. Malak- ka's eerste minister, Tengkoe Abdoel Rahman, verklaarde dat hij niet van plan is de opstandelingsleiders .nog maals te ontmoeten, tenzij dezen te kennen zouden geven dat de rebellen bereid zijn zich volledig over te ge- WIE WIND ZAAIT... Pierre Poujade, de leider van de beweging van Franse middenstan ders voor belastinghervorming, heeft Vrijdag te Narbonne in Zuid-Frank rijk de hulp van de politie moeten in roepen om aan 500 tierende tegen standers te ontkomen. Het jaar is op. De laatste goede dingen, als oliebollen, warme bisschopwijn zijn, juist als 't jaar, alweer herinneringen, het jaar is op als iets maar op kan zijn. Maar als wij 't nu in Godes handen leggen te morgen in de Hoogmis bij 't altaar, wat zal Hij dan in Zijne gramschap zeggen: het jaar is op en laat het nu zo maar? Op goede dagen heeft Hij goede dingen tot onze vreugd aan onze voet vergaard, op slechte dagen droev' herinneringen! heeft Hij in onze boosheid ons gespaard. Het jaar is op. Als wij in Zijne handen het nederleggen, als wij tot Hem gaan, dan zal Zijn vraag ons op de lippen branden: wat hebt gij met dat jaar, mijn kind, gedaan? Wij knielden voor U neer een jaar geleden juist zoals nu en hebben U beloofd een zuiver hart, liefde, geloof en vrede, maar meestens hebben wij U dit ontroofd. Wij hebben eigenlijk het jaar van U gestolen, wat eerst een kunst leek, klinkt nu als een klacht wij hebben in ons zelve ons verscholen en weinig meer 'aan Uwe wil gedacht. Nu knielen wij opnieuw en bidden Weesgegroeten aan kralen, die als dagen door onz' handen gaan, wij weten met gebogen hoofd: wij moeten het nieuwe jaar vooraan beginnen gaan. Och, Heer gedenk ons ook weer in de dagen, die komen, onze zwakheden ten spijt, één uur van liefde zijn zovéle dagen, voor ons bij U misschien een eeuwigheid. DE KINDERRUBRIEK Gistermorgen hebben een Israëli sche patrouille en Egyptische artil leristen twee uur lang op elkaar ge vuurd, aldus heeft Radio Israël ge meld. Er vielen gee» doden. De Israëlische aanval op Syrische stellingen bij het Meer van Galilea op 11 December dreigt voor Israël onplezierige gevolgen te hebben. De Israëlische progressieve partij eiste gisteren dat voortaan alle belangrijke beslissingen op het gebied van de bui tenlandse politiek en de veiligheid door het voltallige kabinet genomen zullen worden. De aanval op Syrische stellingen komt geheel voor verant woording van minister-president Ben Goerion. De partij dreigt de coalitie te verlaten, wanneer aan dit verzdêk geen gevolg wordt gegeven. Wegens de grote toevloed van Nieuwjaars-advertenties wordt de Kinderrubriek verschoven naar begin volgende week. Noodweer in Europa OPRUIMING COUPONS BALATUM VLOERBEDEKKING DAMAST enz., enz. Karpetten vanaf 00# Gordijnstof vanaf a00 per meter Er zijn honderden koopjes bij BULTHUIS BOTERMARKT 23 De „Ruby" terecht Het Nederlandse kustvaartuig „Ru by", dat sedert enkele dagen was vermist, is weer terecht. De Engelse trawler Kingston Peridot uit Huil Aan de Duitse Noordzeekust zijn vond het schip aan de monding van Vrijdagavond waarschuwingen voor storm gegeven. De kust leed ernstige schade, terwijl een drijvende kraan bij het eilandje Helgoland door hoge zeegang is gekapseisd. In de Eifel viel Vrijdag een nieuwe laag sneeuw van dertig centimeter. Het Zwitserse stadje Bulle heeft Vrijdag ernstig te lijden gehad van een zware storm. Een groot aantal bomen werd ontworteld, waardoor j straten en wegen werden versperd en de electrische stroom werd afgesne-1 den. Een deel van het dak van het station werd afgerukt en vernielde de electrische leiding van de spoor lijnen. Er is geen melding gemaakt van slachtoffers. Op de Oceaan ten Noorden van de Azoren heeft zich een krachtig ho- gedrukgebied ontwikkeld, waarom heen een kleine storing van IJsland naar Zuid-Noorwegen trok. Het front van deze storing zal met buien vandaag ons land passeren. De sto ring wordt gevolgd door een gebied met opklaringen. In verband daar mede zal vannacht de temperatuur in het binnenland weer tot om het vriespunt dalen. Bij de Zuidpunt van Groenland is een nieuwe en zeer ac tieve depressie verschenen, die snel naar IJsland koerst. De dflorossie voert een nieuwe hoeveelheid zach te lucht in de richting van West- Europa. Het regengebied, dat deze zachtere lucht voorafgaat, zal mor de Humber. Daar men tot nu toe nog geen con tact met de kapitein heeft gehad, kan men slechts op vermoedens vaststel len, dat de Ruby door de storm naar het Zuiden is afgedreven. De 34-jarige Poujade zou spreken in een bioscoop in Narbonne, doch hij zag van dit voornemen af, toen de zaal gevuld bleek met schreeu wende en fluitende politieke tegen- standers. Daarom sprak hij zijn ver-gen "al* ons land bereiken, kiezingsredevoering uit vanaf het ter ras van een café, onder onafgebro ken geschreeuw en gejoel van zijr tegenstanders. Toen hij echter het café wilde verlaten, versperde een menigte hem de weg. Hij moest twee uur wachten voor een politie-escorte beseft'k'-'ajr v/as om he-m in zijn auto door de menigte heen te begeleiden. Door een vallend hek getroffen viel een 34-jarige klassificeerder ach terover in een Rotterdams dok, waar nog ongeveer 2 meter water stond. Zijn kameraden slaagden er niet in hem van de verdrinkingsdood te red den. HOE wordt het weer? (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur. WESTELIJKE WIND. Aanvankelijk hier en daar en- kele buien maar ook opklarin- gen. Morgen weer toenemende bewolking met later enige re- gen. Vannacht in het binnenland temperaturen om het vriespunt. Morgen overdag dezelfde tem- peraturen als vandaag of iets hogere. Matige tot krachtige en langs de kust perioden met har- de wind uit Westelijke" richting. 1 Jan. zon op 8.51, onder 16.40 u.; maan op 21.39, onder 10.29 u. 2 Jan. zon op 8.50, onder 16.41 u.; maan op 22.58, onder 10.50 u. Hoogwaterstanden Zondag 1 Jan. voorm. 5.30 uur; nam. 6 uur. Maandag 2 Jan. voorm. 6.20 uur; nam. 6.40 uur. Korreltje Grote" daden worden zelden voor afgegaan door grote woorden.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1