De „Qeest van Genève" Cis] over het afgelopen zweefde iaar 19561 Molotof grinnikte en zei: „Njet" Met ,Jkom-eüs-kij&en''-wexótel aan pieaident diienhowei Het Haagtepunt aan Qenèae ZATERDAG 31 DECEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD - PAGINA I Eisenhower, weer herstellende van zijn ziekte. De Vredesgeest werd koude-oorlogsspook |>IJ IEDERE OUDEJAARSAVOND proberen wij het oude jaar een be- paald cachet te geven, het te karakteriseren met één wel omschreven term. Dit jaar was zonder twijfel het jaar van de Geest van Genève. Die Geest heeft het jaar 1955 beheerst. In de eerste helft leefden wij in de Adventstijd van de Geest; wij leefden in de verwachting van zijn komst, wij leefden in hoop en vreze, niet wetend of hij werkelijk komen zou. En hij kwam; in Juli kwamen de kopstukken van de wereldpolitiek, de leidende staatslieden van Amerika, Engeland, Frankrijk en Rusland in Genève bijeen; zij klopten elkaar op de schouder en glimlachten breed en nadrukkelijk. De Geest van Genève was geboren tot grote vreugde van het mensdom. Het enige bezwaar, dat de -Geest aankleefde, was, dat hij nogal onwezenlijk was, ongrijpbaar en onrealistisch. Hij was te veel geest, bezat geen zwaarte, geen omlijning, geen inhoud. De Geest moest nog „geconcretiseerd" worden en dat zou gebeuren in een vervolgconferentie van de ministers van buitenlandse zaken der Grote'Vier. Molotof kon echter niet zo minzaam glimlachen, hij grijnsde slechts en onder zijn handen plofte de Geest als een kermisballonnetje uit elkaar. Dat gebeurde in October en sindsdien rouwt de wereld over de Geest, die de geest gaf bij de eerste de beste poging om hem te materialiseren. Sindsdien realiseert men zich weer, dat de koude oorlog nog steeds voortduurt en dat de Geest van Genève een koude schim was, welke paste in het schimmenspel van Moskou, dat men met een ander woord de koude oorlog noemt. ten tot het houden van een topconfe rentie, welke uitnodiging aanvaard werd op 26 Mei. Op 18 Juli kwamen te Genéve bijeen: Eisenhower, Eden, Faure en Boelganin, welke laatste vergezeld werd door de onvermijde lijke Kroestsjef, de eerste secretaris van de communistische partij in de Sowjet-Unie. Het was een hoffelijke conferentie van hoge heren, die elkaar de hand schudden, met elkaar aten en dronken, een stereotype glim lach op de aangelaten toonden, kort om zich zeer beminnelijk gedroegen. Zij spraken vijf dagen lang met elkaar over de veiligheid in Europa en de hereniging van Duitsland, voorts over de ontwapeningsmogelijkheden en de ontwikkeling van de contacten tussen Oost en West. Het was alles heel mooi, en iedereen wilde alles van iedereen overwegen, maar tot concrete resultaten kwam het niet. Er werd ook niets bepaald sensatio neels gezegd of gedaan, uitgezonderd dan het z.g. „Kom eris kijken"-plan van Eisenhower. Het was een dramatisch hoogte punt, toen Eisenhower zich recht streeks tot de Sowjet-leiders richtte en zeide: „Ik stel voor, practische maatregelen te nemen, namelijk, dat wij een accoord sluiten, zonder uit stel, hier tussen ons, nu. Deze maat regelen zijn de volgende: wij geven elkaar de gedetailleerde blauwdruk ken van onze militaire installaties, waarbij alles nauwkeurig wordt weer- gegeven van het ene einde van onze I landen tot het andere. Deze instal laties goed en duidelijk omschrij ven en de volledige opstelling met, Molotof vermoordde de geest van elkaar uitwisselen. Vervolgens ken- Genève. nen wij aan onze beide landen het Op tóp-niveau De gedachte om de rege ringsleiders op „top-niveau" bijeen te brengen was al eerder ge koesterd; met name Churchill was er een vurig voorstander van. Hij heeft het zelf niet mogen meemaken, maar heeft het moeten overlaten aan zijn opvolger Eden, die zich reeds als Brits minister van buitenlandse za ken intensief had bezig gehouden met die problemen, welke de spanning in de wereld op kookpunt hielden. Op 10 Mei was het zover, dat de Westelijke grote mogendheden een uitnodiging tot de Sowj et-Unie richt- rechttoe vanuit de lucht opnamen te te maken naar believen.'Wij zullen u alle mogelijkheden geven voor het maken van verkenningsvluchten bo ven Amerikaans grondgebied, waar u dat ook maar verkiest te doen. Alle opnamen kunt u meenemen om te be studeren. Van haar karnt moet de Sowjet-Unie aan Amerika dezelfde mogelijkheden bieden. Wanneer de grote mogendheden dit doen, dan kunnen zij de wereld ervan overtui- gen, dat zij een waarborg geven tegen een offensief bij verrassing. Spanniin- gen en gevaren zullen dan minder j v/orden. Op deze manier zullen wij tevens gemakkelijker een systeem 1 van inspectie en toezicht kunnen uit. werken en tot ontwapening komen. Want wat ik u voorstel dat verze ker ik u zou nog maar een begin zijn". Dat voorstel maakte op de hele we reld een diepe inidruk, maar deSow- j et-heren zwegen en gingen er niet op in. En aldus ging men uiteen met de afspraak om de respectieve lijke ministers van buitenlandse zaken in October opnieuw in Genève bijeen te laten komen, om te proberen de gunstige sfeer, welke thans gesdia- pen was, om te zetten in practische punten. Zo steeg de Geest van Genève als een vluchtig parfum op en verspreid de zich over de wereld, iedereen ver vullend met een gevoel van opti misme. Gesprek var» doven •"POEN GENèVE II half October bij- eenkwam, sprak Pinay, de Fran se minister van buitenlandse zaken, „het" gevleugelde woord van de con ferentie: „Ik hoop, dat het nu geen gesprek van doven wordt, waarbij iedereen voor zich zelf praat en niet luistert naar wat de ander zegt". Wat Pinay vreesde is inderdaad gè- beurd; het werd een gesprek van do ven. De Westelijke Drie hadden zich van te voren beraden over hun stand punt en zij hadden hun zienswijzen I gecoördineerd, zodat er slechts twee 1 standpunten tegenover elkander ston den, dat van het Westen en dat van Sowjet-Rusland. Beide partijen dien den hun eigen voorstellen in en ver wierpen die van de ander, zodat aan het einde een volkomen gebrek aan overeenstemming geconstateerd moest worden over de gehele linie. De wereld was er niet eens ver baasd over, want na de optimistische roes van de top-conferentie, was men eens rustig gaan denken over de mo gelijkheden van een concretisering van de Geest van Genève en begon men te beseffen, dat het gemakkelijk was om in een joviale bui te zeg gen: „Och kom, dat komt alles best in orde", maar dat niemand kon ver tellen, hoe dat alles dan wel in orde moest komen. De tegengestelde stand punten van Oost en West lopen te veel uiteen, dan dat ze overbrugd kunnen worden. Dat zal eerst moge lijk zijn, als één van beide partijen zijn houding radicaal wijzigt. Misleid door de vriendelijke glimlachjes, dacht men aanvankelijk, dat er in Moskou inderdaad een ommekeer had plaats gevonden, doch naarmate con crete resultaten uitbleven, besefte men hoe langer hoe beter, dat de po litiek van de glimlach niets anders was dan een variatie op de oude tac tiek, een (zij het aangename) variant van de koude oorlog. En ten overvloede is in de laatste weken van dit jaar kameraad Kroest sjef, op tournee geweest in India, Birma en Afghanistan, om eens onom wonden duidelijk te maken, dat de middelen, waarmede de Sowj ets op de wereldrevolutie aansturen, nog even ongelikt zijn als in de dagen van va dertje Stalin. Wij weten nu tenminste weer wat wij aan elkaar hebben. Wat Duitsland betreft, weten we nu, dat de Russen Oost-Duitsland nooit prijs zullen geven en alleen dan in een hereniging zullen toestemmen als ook West-Duitsland in de rode invloed sfeer getrokken kan worden. Voorts zullen de Russen erop blijven hame ren, dat de NAVO een agressief pact is en dat er geen ontspanning in de wereld kan ontstaan als dat pact niet eerst wordt opgeruimd. Opruiming betekent echter zelfmoord en daar voor voelt het Westen niets. Het IJze ren Gordijn zal blijven hangen, on danks enkele reisjes onder supervisie van de Intourist en ondanks de uit zending van dansgezelschappen en sportploegen. De Fransen in de knel AAERKWAARDIG IS, dat het tijde- lijk gevoel van ontspanning ver gezeld is gegaan van moeilijkheden op ander terrein dan de grote we reldpolitiek. Vooral Frankrijk heeft er rijkelijk zyn portie van mee gekregen. Voor een deel was die overdaad aan moei lijkheden te wijten aan de slappe houding, welke Frankrijk de laatste tijd te zien geeft. De éne regering na de andere wordt het bos in gejaagd en het is meer een gevoel voor de oude traditie, gevoegd bij de hoop op beterschap, welke Frankrijk nog laat meetellen als één van de Grote Vier. Werkelyk krachtige leiding in de Europese politieke verhoudingen gaat er van Frankrijk nauwelijks meer uit. Maar aan de andere kant zijn de Fransen t9ch ook het slacht offer geworden van de onvermijde lijke zelfstandigheidsdrang, welke overal ter wereld1 de volken aanzet om zich uit te worstelen boven het koloniale niveau. Was het verleden af gebracht hebben, ook al had de gouverneur-generaal daar de zaken iets steviger in handen. Een ander onaangenaam avontuur Trinses Margaret's hartsaangelegen heden dreigden haar in conflict te doen komen met de Anglicaanse kerk. (WAAROVER DE WERELD SPRAK IN 1955 jaar Indó-China, dit jaar was het vooral Marokko, dat een krachtige greep deed naar de onafhankelijk heid. De Fransen probeerden er aan te ontkomen door van alles en nog wat te doen, maar juist door dat „van alles en nog wat" raakten zij hoe langer hoe verder van de wijs. Het gevolg is geweest, dat zij de vroe gere verbannen sultan Ben Joessef weer op de troon hebben moeten her stellen, welk herstel met allerlei ge rommel van relletjes is gepaard ge gaan. Ook in Algerije en in Tunesië is het allesbehalve rustig geweest. De Fransen hebben zich bij al die narigheden echter kunnen troosten met de schrale troost, dat de Engel sen het er op Cyprus niet beter van Opstandige Berbers (Marokko) leverden hun wapens in. van de Fransen was het échec van hun politiek in het Saargebied. Zij hadden met Adenauer een overeen komst gesloten, dat een volksstem ming onder de Saarlanders zou uit maken of dezen al dan niet instem den met „Europeanisering", d.w.z. 'n status, waarbij zij onder het bestuur zouden komen te staan van een auto riteit, welke benoemd zou worden door de landen van de Europese Unie. Een voorlopige regeling, totdat een vredesverdrag met Duitsland de Saar. kwestie definitief zou regelen. Het voordeel was, dat de Saar noch Frans noch Duits zou zijn en dus niet lan ger een twistappel tussen beide mo gendheden. De Fransen verwachtten, dat de Saarlanders wel „ja" zouden zeggen, maar ze zeiden in werkelijkheid met overgrote meerderheid „neen". Zij wilden weer terug naar Duitsland en bedankten er voor om zich op te offe ren ter wille van de lieve vrede tus sen Parijs en Bonn. Voorlopig komt er niets van een terugkeer naar het Duitse vaderland en blijft de situatie, zoals die nu is. Maar ook het pro bleem blijft zoals het is, n.l. een hang- nummer, waarvan zowel de Duitsers als de Fransen willen profiteren. Als gevolg van al die moeilijkhe den heeft zich tegen premier Faure een sterke oppositie ontwikkeld on- der leiding van diens voorganger Mendès-France. Herhaaldelijk moest Faure over de sloot springen met de polsstok van een motie van vertrou wen; telkens kwam hij met de hak ken erover, maar de laatste maal (eind November) haalde hij het niet. Hij wilde vervroegde verkiezingen doordrijven om eens schoon schip te maken en nieuw bloed in de Assem- blée te krijgen. Maar de Nationale j Vergadering weigerde harakiri te ple- gen. Toen nam Faure een kloek be sluit en ontbond de Kamer. Hij heeft nu zijn vervroegde verkiezingen, wel ke op 2 Januari a.s. zullen worden gehouden. Aan de Fransen is het nu, om het nieuwe jaar goed in te zet- 1 ten. Spanning rond Israël WANNEER wu DE REST van do wereld met een laatste vluchtige blik overschouwen, zien wij nog enig geharrewar in het Midden-Oosten, waar de spanning tussen de Arabi sche lander# en Israël is aangewak kerd door de wapenleveranties van achter het IJzeren Gordijn. Een grim mig grapje van Moskou, dat even liet zien, dat de verdedigingsgordel aan Ruslands Zuidgrens zo hecht mag zijn als hij wü, maar dat het toch mogelijk is erover heen te reiken. En dan denken wij nog even aan de hartaanval van de Amerikaanse pre sident Eisenhower, waar de beurzen in New York, Lonien en Amsterdam eveneens een hartinzinking van kre gen, en aan het verdwijnen van het politieke toneel van de Argentijnse dictator Peron en van Bao Dai, de „keizer" van Vietnam. Wat zal het Nieuwe Jaar Ons bren gen? Wij zijn geen politieke Enkhui- zer Almanak en wagen ons niet aan voorspellingen. Of het mooi dan wel lelijk weer zal worden in de grote internationale politiek ligt in Gods hand. Sultan Ben Joessef mocht weer te rugkeren uit zijn ballingschap Madagascar. I I XXXXO0000000000

Leidse Courant | 1955 | | pagina 13