J)eLclxióe(2oti/^^ ii Kroestsjef doet 'n felle aanval op kolonialisme Clad Ehendatuet dteeg een veeg, uit de pan Heilwensen aan allent die onafhankelijk willen worden Stormvlagen beukten Britse kust Gulle Russen schenken een vliegtuig aan India m ^1^ A VRIJDAG 30 DECEMBER 1955 f 3 fLf 47ste JAARGANG No. 13690 Directeur: c. M. v hamersveld KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN erop los I Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHI 32 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 2082S. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f2.35 p. mnd„ f7.— p. kwart. Franco p. p. 1 7.40. - Advertenties: 15 et. p. mm. Teleioontjes f 1-50 Nadat gisteren de Sowjet-premier maarschalk Nikolai Boelganin in de vergadering van de Opperste Sowjet verslag had uitgebracht over het be zoek aan India, Birma en Afghanistan, heeft ook partijsecretaris Kroestsjef het woord gevoerd. Hij deed een felle aanval op het Britse „kolonialisme", terwijl hij ook scherp critiek leverde op de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, die, naar zijn oordeel, het kolonialisme in Azië heeft gesteund. ALS DE BRITTEN NIET VRIJWILLIG WAREN GEGAAN. Zijns inziens zou het Engeland zeer duur te staan zijn gekomen als het niet uit India was weggetrokken. De Indiërs zouden de Britten hoe dan ook hebben verdreven, zoals het Chinese volk het met Tsjiang Kai- Sjek heeft gedaan. Spreker herhaalde, dat de Sowjet- Unie tegen het kolonialisme is ge kant en volledig sympathiek staat tegenover het streven van voorma lige koloniale volkeren naar vrijheid en onafhankelijkheid. Hij verklaarde evenwel dat de Sowj et-Unie vriendschappelijke ge voelens koestert jegens -het Britse volk. Toen de Sowj et-leiders over koloniserende landen spraken, had den zij Engeland zelfs niet genoemd, als Kroestsjef, die van mening was, dat ook „de meerderheid van het Britse volk beëindiging van het ko loniale stelsel toejuicht". Vervolgens besprak hij de Ameri- kaans-Portugese verklaring over Goa. Volgens Dulles behoorde dit ge bied bij Portugal, omdat dit land het 400 jaar geleden had „geroofd". In dit verband had de Indiase pers ge lijk, toen zij Dulles er aan herinner de, dat de V.S. 188 jaar geledep een Britse kolonie waren". Hij ontkende, dat de Sowj et-ver klaringen, die in India en Afghani stan zijn afgelegd, bedoeld waren om Aziatische landen tegen het Westen op te zetten. Hij wenste overigens ook de niet-blanke bevolking van Afrika bij haar streven naar onaf hankelijkheid succes toe. Hij noemde evenwel een Kerst boodschap van president Eisenhower en andere Amerikaanse leiders tot communistische landen van Oost- Europa „een grove inmenging", „onverenigbaar met de geest van Ge neve". „Het roept hartstochten op. Ik spreek niet graag op deze manier over president Eisenhower, die. ik zo zeer hoogacht", aldus de Sowj et-lei der. Onverholen dreigement. Hoewel de Russen niet wilden pochen op hun technische militaire kracht, wilde de partijsecretaris het Westen toch herinneren aan de jong ste waterstofbomontploffing in de Sowj et-Unie. De kracht van dit wa pen was gelijk aan „vele millioenen tonnen gewone ontplofbare stoffen" en deze kracht kan nog aanzienlijk worden vermeerderd, zo verklaarde spreker. Deze verklaring ontlokte llulllcuJtll aan de afgevaardigden een luid ap-1 len aansluiten plaus. 1 Ovatie voor H. Vader (Jok Tito stelt belang in Egypte Op 31 December 's avonds om 8 uur zal op het St. Pietersplein een grootse demonstratie voor de H. Vader wor den gehouden. Talrijke leden van het tramperso neel in Rome zullen het plechtig Te Deum in de kerk van Jezus bijwonen en zich vervolgens met hun leiders in optocht naar het St. Pietersplein begeven om er de H. Vader toe te juichen en Zijn Zegen af te smeken. Men verwacht, dat dit een grootse ovatie zal worden, omdat ongetwijfeld vele Romeinen zich bij de optocht zul- Aanval op Israel. Verkeersslachtoffers in Amerika Men verwacht, dat het aantal ver- Ten aanzien van het Midden-Oos ten verklaarde de partijsecretaris nog, dat de Sowj et-Unie sympathi seert met het verlangen van de Ara- bische staten om hun onafhankelijk- keersslachtoffers in de Ver. Staten dit heid te verwerven en te behouden. Op Israel deed spreker een felle ia*r de 38.000 zal halen. Dit is 2500 aanval. „Van de eerste dagen van meer dan het aantal Amerikaanse zijn bestaan af heeft Israël een vij andige en dreigende houding tegen over zijn buurlanden ingenomen. Achter Israël staan imperialisten, die dit land ten eigen bate pogen te gebruiken als instrument tegen de Arabieren." Voorts oefende spreker critiek op het toetreden van Turkije en Iran tot het verdrag van Bagdad. Na er aan te hebben herinnerd, dat er aan de vriendschappelijke betrekkingen, welke er sinds Ataturk tussen Rus land en Turkije hebben bestaan, af breuk is gedaan, verklaarde hij, dat dit niet alleen de schuld was van Turkije. „Er waren ook van onze kant misplaatste uitlatingen, die de relaties hebben vertroebeld. Maar wij hebben later pogingen gedaan om dit goed te maken. Van de zijde van Turkije is niet een soortgelijke po ging gedaan. Het heeft nu verkeer delijk zijn lot verbonden aan het agressieve pact van Bagdad", aldus Kroes tsj ef. Ook elders in Europa Voor de tweede achtereenvolgende dag werd de Britse Westkust gisteren gebeukt door windstoten, die hier en daar de snelheid van 110 kilometer per uur bereikten. De Britse kust wacht ontving gisteravond opnieuw storm waarschuwingen en korte tijd later was de windkracht ook weer op storm aangeland. Allerwegen zochten de schepen zoveel mogelijk havens en inhammen op. In Liverpool konden elf schepen door de storm niet uitvaren en bui tengaats lagen er nog zes te wachten om zo spoedig mogelijk binnen te lopen. Op de Noordzee worstelde het on klaar geraakte Noorse vrachtschip Sindsel K met de hoge golven in af wachting van de komst van twee sleepboten, de Britse Rumania en de Nederlandse Ebro. Ook het Noordelijke gedeelte van West-Europa was gisteren een prooi van stormwinden en zware regens. In Noord-Duitsland werden twee man nen overreden door een trein, die zij door de wind niet aan hadden horen komen en een derde reed zich met zijn motorfiets te pletter tegen een ontwortelde boom. Een aantal sche pen vluchtte voor de storm naar de monding van de Elbe. In de buurt van de Zweedse stad Gothenberg trad de rivier de Moeln- dal buiten haar oevers door regenval en smeltwaer, waardoor de stad van die naam onderliep. Voorjaarsweer in Parijs. In Parijs daarentegen was het bij na voorjaarsweer, evenals in delen van de Franse Alpen en de Jura, waar hier en daar op onbesneeuwde hel lingen al bloemen te bespeuren wé ren. Plotselinge dooi en stormen hebben ook in Denemarken overstromingen veroorzaakt en wel langs de smalle Straat van Limfjorden in Noord-Jut. land. Gisteravond waren de straten van verscheidene steden veranderd in woedende stromen. Tijdens Kerstmis viel een enorme hoeveelheid sneeuw in Noord-Jutland. Door de snelle en onverwachte dooi stroomt het water naar de lager ge legen steden en dorpen en vele men sen hebben per boot hun huizen moeten verlaten. Lemvig, aön de Zuidwestelijke kust van de Limfjord, heeft het het hardst te verduren. Het water steeg meer dan een meter boven het normale peil in de haven, waardoor straten over stroomden en het verkeer in de meeste delen van de stad werd ge stremd. REGEN IN SANKT ANTON. Koningin Juliana en de prinsessen Beatrix, Irene én Margriet hebben het vandaag in hun vacantieplaats Sankt Anton niet getroffen. Vrijwel de hele dag hebben zij binnen moeten blij ven, omdat het zwaar regende. Het is een hoge uitzondering, dat het om deze tijd van het jaar in Sankt An ton regent. militairen dat in de drie jaar van de Koreaanse oorlog gesneuveld is en 2.000 meer dan het aantal doden ten gevolge van verkeersongelukken in 1954. Overstromingen in Columbia In de stad Algeciras in de Zuid- Amerikaanse republiek Columbia zijn volgens de eerste berichten tien tot vijftig personen door overstromingen om het leven gekomen. Ongeveer ze ventig huizèn zijn door het water ver woest. De stad, die aan de rivier van Mag- dalena ligt, is over land onbereikbaar, daar de weg die haar met het 85 kilometer Noordelijker gelegen Neiva verbindt, door aardverschuivingen is versperd. Bij het reddingswerk wordt gebruik gemaakt van hefschroefvliegtuigen. Weer arrestaties in Argentinië De Argentijnse regering^ heeft Don derdagavond de arrestatie gelast van 126 vooraanstaande Peronisten, onder wie twee voormalige leiders van het algemeen vakverbond, José Eduardo Vuletich en Hugo dit Pietro. Er bevinden zich nog andere vak bondsleiders, die ex-president Peron steunden, onder de gearresteerden. Zij zijn allen beschuldigd van pogin gen om onrust te scheppen. Luchtfietsen voor Amerikaans leger Het Amerikaanse leger heeft twaalf een-persoons vliegmachines, z.g. „luchtfietsen", gekocht, waarmee de infanterie proeven zal nemen. Reeds is gebleken dat iemand in 20 minuten kan leren vliegen met dit toestel, dat een snelheid van 105 km. per uur kan halen en dat een reik wijdte heeft van 250 km. De „luchtfiets" is een kruising tus sen een klein hefschroefvliegtuig en de .vliegende vlonder" van de Ameri kaanse marine. De vlieger staat op een vlonder boven de schroef en stuurt de luchtfiets, die 90 kg. weegt, door te leunen in de richting die hij uit wil, de snelheid wordt geregeld door een gasmanette op een stuur als bij een motor. EEN „ZAL/G" UITEINDE Kroestsjef is in de vergade ring van de Opperste Sowjet weer eens te keer gegaan als een oli fant in een porceleinwinkeL Hij gaf net Boelganin verslag van hun bei der reis naar India, Brima en Afbga- nistan en begreep niet, waarvoor het Westen aanstoot genomen had aan zijn uitlatingen aldaar. Hij had toch niets anders dan de waarheid gezegd! En omdat hij vond, dat de 0 waarheid gezegd mocht wor den, deed -hij zijn aanvallen op het Westerse kolonialisme en im perialisme nog eens dunnetjes over. Het is wel merkwaardig om te zien, hoe de Russen bestaande begrippen omkeren en verdraaien: de rede van Kroestsjef is daar weer een typerend voorbeeld van. De partij-secretaris verweerde zich heftig tegen de „boosaardige" uitleg, welke aan zijn woorden was gegeven; hij had helemaal niet de beoeling j het Westen aan te vallen". Maar in- tussen beschuldigde hij alle landen, die koloniale gebieden hadden, dat zij deze volken onderdrukken en zich zelf verrijkten ten koste van hen. Hij verklaarde, dat Sowj et-Rusland stond aan de zijde van alle volkeren, die I streden voor bun onafhankelijkheid, J ook in Noord-Afrika. Kortom 'hij stookte er lustig op los en beklaagde zich van de andere kant, dat Eisen hower zich op ondeelbare wijze ge mengd had in de Russische binnen landse aangelegenheden door in zijn Kerstboodschap aJi de communis- j tisohe landen in Oost-Europa een spoedig herstel van hun vrijheid toe te wensen. Bovendien liet hij onder dave rend gej uich van de brave Sowj et- afgevaardigden zijn woorden verf gezeld gaan van een dreigende ver wijzing naar de jongste Russische proefnemingen met de waterstofbom. Natuurlijk verzekerde hij, dat het hem leed deed, zulke woorden te moe ten spreken aan het adres van presi dent Eisenhower en wilde hij hele maal niet pochen op de militaire sterkte van Sowj et-Rusland, maar in tussen had hij het toch maar goed gezegd! En met deze rede, luidde hij het Oude Jaar uit. Inderdaad een „Zalig j De Russ'sche regering heeft India een tweemotorig passagiersvliegtuig geschonken, een Russische Ilyushin-14 uiteinde" van een jaar, waarin de (op de achferfrrond). De foto geeft het moment weer van de overdracht, tussen de Russische ambassadeur, geest van Genève zulke ootimistischemr. M. A. Menshikov en de eerste minister van India. Shri Jawaharlal Nehru (links). Het toestel kan 20 pas verwachtingen had gewekt. giers vervoeren, met een kruissnelheid van ruim 300 km. per uur. President Tito van Joegoslavië is voor een tiendaags bezoek aan Egypte te Cairo gearriveerd. Het bezoek aan Ethiopië ging hieraan vooraf. Hij kwam per schip aan in Suez, vanwaar hij de reis naar Cairo verder aflegde met de trein, die eertijds aan koning Faroek toebehoorde. De foto geeft het moment weer, waarop de Egyptische eerste minister, Gamal Nasser (rechts) de president begroet op het station te Cairo. NIEUWJAARSRECEPTIE MGR. J. P. HU1RERS De Bisschop van Haarlem zal Zon dag 1 Januari a.s. receptie verlenen aan de religieusen (broeders en zus ters) en de leken van 121 uur en aan de priesters van 12 uur. Sneeuw op IJsland In geen twintig jaar is er op IJs land zoveel sneeuw gevallen als de zer dagen. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw ter hoogte van een huis van twee étages. Twee personen zijn in de sneeuwstormen omgekomen. Alle wegen zijn door sneeuw ver sperd. Compromitterende foto's De Franse regering heeft Donder dagavond bekendgemaakt, dat zij met het oog op gerechtelijke vervolging een onderzoek instelt naar de oor sprong van foto's uit een filmjour naal, die Donderdag door het anli- regeringsblad „Express" zijn ge plaatst en waarop een Franse hulp- J gendarme voorkomt, die een Alge- rijnse opstandeling neerschiet. In kringen, die nauwe betrekkin gen onderhouden met het ministerie J van binnenlandse zaken, werd verno men, dat een cameraman, die voor een buitenlandse maatschappij werkt, de gendarme zou hebben omgekocht de opstandeling te doden. Op de eerste foto komt een man voor, die zich verwijdert van een geüniformeerde figuur, die een ge weer richt. Op de twee volgende fo to's valt de Aléerijn op zijn knieën en ligt hij rechtuit op de grond. I De gouverneur-generaal van Al-J gerije, Soustelle, maakte in een door 31 Dec. zon op 8.50, onder 16.; het ministerie van binnenlandse za- maan op 20.16, onder 10.04. ken gepubliceerde verklaring be-j kend, dat de gendarme van de foto's i fjr *.1.1 I is geïdentificeerd en in voorlopige iiQO^WP.tSlTSt^nCiSn hechtenis is genomen. In September' jongstleden toen de regering op de hoogte was gesteld van het bestaan van de film, begon het onderzoek. Het is nu bijna afgelooen en kan lei den tot een gerechtelijke vervolging, aldus Soustelle. Volgens de verklaring werd de film kort na de opstand van 20 Aug., waarbij zestig Europeanen en bijna duizend Algerijnen de dood vonden, opgenomen. (Geldig van Vrijdagavond tot j Zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). KANS OP BUIEN Aanvankelijk opklaringen, la- g ter weer toenemende bewolking, j Plaatselijk enkele buien. Van»- nacht in het binnenland tempera- g turen om het vriespunt, morgen overdag ongeveer dezelfde tem- s peraturen als vandaag. Matige tot krachtige en later langs de kust mogelijk harde wind tussen I Noord en West. j Temperatuur c'aa't Een depressie, die gistermiddag de ingang van het Kanaal naderde, trok vannacht over Frankrijk in d< richting van Zuid-Duitsland. Ze ver oorzaakte in het Zuidoosten van het land enige regen. In de Ardennen ging de regen tijdelijk over in sneeuw. Het Noorden van het land geraakte korte tijd in een windstil gebied tussen de depressie boven Frankrijk en die voor de kust van Noorwegen. Daardoor daalde de tem peratuur in de Noordelijke provin cies tot 1 a 2 groden onder nul. In tussen herstelt z;ch een Noordelijke tot Noordwestelijke luchtstroming, waarin opklaringen voorkomen maar ook verspreid enkele buien. Komende nacht zal de temperatuur in het binnenland tot om het vries punt dalen. Morgen overdag worden ono^veer dez^fde temperaturen ver wacht als vandaag. Zaterdag 31 Dec. v.m. 4.45 uur; n.m. 17.10 uur. i Het weer in Eurcpa HELSINKI regen 2 C. STOCKHOLM regen 2 OSLO zwaar bew. -2 KOPENHAGEN zwaar bew. 4 ABERDEEN regen 2 DUBLIN onbewolkt -5 LONDEN geheel bew. 4 AMSTERDAM mist 1 BRUSSEL regen 5 PARIJS zwaar bew. 8 BORDEAUX half bew. 10 GRENOBLE regenbui 9 NICE geheel bew. 13 BERLIJN onbewolkt 2 FRANKFORT sneeuw 1 MüNCHEN regen 4 ZURICH regenbui 8 GENèVE zwaar bew. 10 LOCARNO regen 4 ROME regen 12 WENEN nevel 3 INNSBRUCK geheel bew. 3 Korreltje Twee soorten mensen bereiken niets: zij die niet doen wat men hun opdraagt, en zij dia alléén deen wat men hun opdraagt.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1