Hoe kom ik als immigrant aan de start? Hoogtepunten uit het K.R.O. -programma Door het hart van Europa's hoogste berg Een chaos van allerlei maten Nederland zal eenmaal verzinken in de zee WOENSDAG 28 DECEMBER 1955 DE LEirSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 (Van onze correspondent in Australië). I radiotoestel, ijskast etc. zich aan schafte, doch indien zij dat alles er voorlopig aan had gegeven, dan ware het thans voor haar mogelijk ge en adviezen welke in Nederland aan j weest met het bestede geld als depo- adspirant-emigTanten wordt gegeven op dat punt, is mij niet bekend, doch opvallend is wel de animo van tal rijke emigranten naar „de farm". Wie zoals schrijver dezes heel veel in aanraking komt met immi granten, constateert dat hiar in de practijk die farms een grote desillusie brengen in verschillende opzichten; het zijn slechts heel weinigen die daar slagen. Veelal worden er dure lessen ge leerd, die bovendien soms de weg naar een mislukking openen. Is „de farm" een oplossing van het probleem; hoe kom ik aan de start? „Ziet U, dit ameublementje hebben we contant hier gekocht. Die bedden óók en we konden natuurlijk niet buiten dat radiotoestel. Die ijskast moesten we wel hebben, maar beta len we af". Aldus vertelde mij dezer dagen een emigrante in een klaag-verhaal over de farm, waarop zij en haar man nu enkele weken woonden. In de gauwte berekende ik, dat voor hetgeen „cash" was betaald, minstens 150 pound was neergeteld; hoe het met de electrische ijskast van 150 pound stond, heb ik maar niet ge vraagd. Ter rechtvaardiging van deze im migrante zij vermeld, dat zij min of meer terecht klaagde; iedere dag had ze de eieren van de 3000 kippen op de farm te rapen en te wassen, een werkje dat minstens vyf, zes uur per dag vordert. De vergoeding: vrij wo nen, vrij eieren, vrij sinaasappelen. In geldswaarde omgezet: hoogstens vijf pound per week. De man was vrij, werkte met grote tegenzin op een nabij gelegen fabriek, doch krijgt des morgens en des avonds de koe van de baas te melken. Die in feite dus volkomen gratis twee arbeidskrachten heeft. Deze emigrantenvrouw, die vroeger nooit het werk deed dat thans van sit, een stuk land of voorlopige wo ning te kopen. Dan had ze nu iets „voor zichzelf", behoefde vanwege de accomodatie, niet als goedkope werk kracht te worden ocnul en kon haar man beter in eigen vak terecht ko men, omdat hij zich kon vestigen in de gewenste omgeving. Zelfs kan men in de kampen immi granten aantreffen, die zich meteen allerlei luxe goederen aanschaffen, die men als „noodzakelijk" be schouwt, doch dikwijls een spoedig verlaten van een kamp om financiële redenen verhinderen. Belangrijker nog dan het „ver dienen" is het „uitgeven" van geld voor de immigrant. Hij kan in het vreemde land voor vele en velerlei verrassingen komen te staan; aan avonturen kan hij zich indien hij althans in het bezit is van een gezin niet wagen. Oók niet het avontuur van: de farm. runnel is Europees belang De hoogste berg van Europa is de Mont Blanc en dit massief vormt een natuurlijke wal tussen Frankrijk en Italië, waardoor naar schatting ca 560 auto's per dag genoodzaakt zijn om 530 km. om te rijden. Een tunnel door de Mont Blanc is in alle opzichten een Europees belang, omdat de invloed van deze tunnel op het verkeer zich zal uitstrekken van de Benelux tot bijna geheel Frankrijk en van ca. 1/3 deel van Duitsland tot practisch ge heel Italië! Een gebied dus waar ca. 120 millioen mensen wonen. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat men reeds meer dan 20 plannen heeft ont worpen om een tunnel te graven. Op 14 Maart 1953, keurde de Itali aanse regering een tunnelplan goed, waardoor de verwezenlijking van de tunnel 'n grote stap dichterbij kwam. De vorige week nu heeft de Franse regering een wetsontwerp ingediend voor de tunnel van de Mont Blanc. Na goedkeuring door de Nationale vergadering zal men dan met de uit voering kunnen beginnen, dan zal een oude kwestie worden opgelost, want reeds voor de oorlog had men zich ernstig met deze belangrijke tunnel bezig gehouden. De politieke inzich ten deden de plannen echter telkens weer op de lange baan schuiven maar als alles nu mee loopt, kan men over circa 5 jaar de tunnel gereed heb- ben. Tussen deze 5 jaren ligt dan een haar wordt gevraagd, weert zich dap- bedrag van rond 72 millioen gul per, doch ziet verlangend uit naar het) £jen en ongeveer 600.000 m3 rots, die I heisnissen bevatten die om de 100 m. zullen worden aangebracht. Mocht een auto dus pech krijgen dan kan men zich hier in veiligheid stellen. In deze nissen zijn telefoons die in verbinding staan met de cabines van het speciale personeel van de tun nel. Om toch nog op alle mogelijkhe- ogenblik waarop zij iets „voor zich zelf" kan krijgen en haar man in z'n beroep als lasser zal kunnen werken. Het was weer „de farm", die ook dit gezin aan een verkeerde start had geholpen. Australische boer niet gemakkelijk. Het is allerminst mijn bedoeling om de schuld van vele mislukkingen op farms, alleen aan onze emigran ten te wijten; daarvoor gelden di verse factoren. De kwestie van de taal-narigheden daargelaten, omdat deze overal geldt, is er de eenzaam heid, die vooral de vrouwen te erg is; de onbekendheid met wat „de country" in Australië' inhoudt; de ar- beidslast welke niet alleen op de man, doch ook op de vrouw wordt gelegd en bij dat alles komt dan zo heel vaak dat men niets af weet van het boerenvak, zoals dat in Australië wordt bedreven. Ziedaar enkele fac toren, die tot mislukking leiden. Hieraan zij toegevoegd, dat in het algemeen de Australische boer wei nig gemakkelijk is, om niet te zeg gen: ongemakkelijk. In alle eerlijkheid: men neemt de immigrant slechts aan om van hem zoveel mogelijk te kunnen profiteren, van hem en z'n echtgenote. Het is nu eenmaal zó, dat het ver krijgen van vrouwelijke hulp op een farm welhaast onmogelijk is; wel nu, de emigrantenvrouw kan uit komst geven. Er wordt niet alleen van de man, doeh ook van de vrouw hard werk gevraagd, maar bovendien ontzien vele farmers zich niet aan „onder-betaling" schuldig te maken. Hun kracht ligt in de factor: acco modatie. Vraag niet waar die soms uit bestaat Het is goed indien de adspirant- emigranten, die zich romantische- utopistische plannen maken omtrent dat „werken op een farm", met de hier vermelde werkelijkheden reke ning te houden. De practijk zoals deze nu steeds duidelijker zich openbaart, maakt het noodzakelijk een algemene waar schuwing te geven. Uiteraard zijn er immigranten die voor geen geld het leven op de farm zouden willen ruilen voor dat in een ander bedrijf, doch hun aantal is zeer klein in verhouding tot de velen, die de wankele poging waagden. Het is beter deze feiten hier in alle duidelijkheid te vermelden, dan ieder voor zich in de practijk te doen er varen! Waardoor geld wordt verspeeld Velen, die teleurgesteld van de farm terugkeren, hebben niet slechts hun illusie, doch óók aardig wat geld verloren. De reiskosten etc. zijn soms zo hoog, dat heel wat van het zuur verdiende geld weer verloren gaat, hetgeen bij een betere „planning" zou zijn voorkomen. Het komt niet zo heel vaak voor dat een immigranten-gezin een farm gedwongen verlaat, omdat als het maar even kan, de farmer het perso neel houdt; vervangen is meestal moeilijk. Doch het is de immigrant zelf die het om welke reden dan ook niet kan bolwerken. En dan trekt hij weer op de stad aan, is gewoonlijk niet veel verder dan toen hij in het nieuwe land be gon. Wat laat ontdekt hij dan hetgeen er haperde aan z'n start: rustig over leg. Inderdaad is het moeilijk om dat dapper immigrantenvrouwtje kwalijk te nemen, dat zij een ameublement, men dan heeft uitgehakt. Met oprit ten mede zal de totale lengte van de tunnel 12.5 km. bedragen, terwijl de tunnel zal bestaan uit een verkeers weg van 6 rru breedte en 2 „voetpa den" van 1 m. breedte. Met de hoogte is gerekend op de grootste vracht wagens. Onder het wegdek komen 2 ruimten, waarin de verschillende in stallaties worden geplaatst, terwijl in het plafond een speciale verlichting wordt gemaakt die voor „daglicht" zal zorgen. Voor de ventilatie beschikt men over enorme ventilatoren, die echter niet voortdurend in bedrijf zullen zijn omdat het verschil in luchtdruk aan beide zijden van de tunnel zelf voor een stroom verse lucht zal zorg dragen. Men heeft deze luchtstroom reeds berekend en vast gesteld op 75 m3 per seconde. Toch heeft men rekening gehouden met de mogelijkheid van vergiftiging van de lucht, en daarom zijn er in de plan nen by de ingangen van de tunnel automatische apparaten opgesteld, die het gehalte kooloxide zullen regis treren. Verder zal de tunnel veiïig- den voorbereid te wezen, zal men de tunnel uitrusten met foto-electrische cellen die onmiddelijk iedere opstop ping in het verkeer zullen registreren en automatisch alarm geven. Aan weinigen zal het bekend zijn, dat van deze tunnel er reeds een ge deelte is gegraven van één km. lengte. Dit heeft men kort voor de oorlog in Italië gedaan en de graver was de schatrijke eigenaar van de Fiatfabrie- ken. Deze km. kwam hem te staan op liefst 15 millioen gulden. De oorlog en de politiek stak een spaak in het wiel van de tunnel en het is toen bij één km. gebleven. Een Franse en een Italiaanse maat schappij zullen het werk uitvoeren en Frankrijk en Italië zullen de kosten bijna geheel dragen. Echter ook de Zwitserse stad Genève zou een paar millioen gulden in de tunnel steken, omdat men heeft uitgerekend, dat minstens 2/3 van het verkeer door Genève zal lopen als de tunnel ge reed is. Dat de tunnel een heel kar wei is, blijkt wel uit het feit dat men de snelheid waarmede men met het hakken en boren door de berg zal vorderen heeft berekend op circa 9 m. per dag. Men zal aan beide zijden van de tunnel beginnen met de werk zaamheden en precies in het midden van de Mont Blanc zal men elkaar ontmoeten. De meter is te kort Zestien jaar lang zwoegden de Franse geleerden ten tijde van de revolutie om een nieuwe eenheid van maat uit te rekenen, die over de ge hele wereld door alle mensen zou kunnen worden aanvaard. Een maat, gebaseerd op dc afmetingen van moeder aarde zelf en wel precies met veertigmillioenste deel van haar om trek langs de meridiaan van Parijs. Maar ofschoon de berekeningen en de controle met de grootste nauw keurigheid werden uitgevoerd en een platina-iridium standaardmeter ver vaardigd werd welke onder hoede is gesteld van een internationale com missie, moest sindsdien blijken, dat er toch een fout in de becijfering is geslopen en de meter in feite te kort is U weet wel, de chaos was groot. Vóór de idee van een standaardmaat was geopperd, scharrelde men in elk land, ja vrijwel in elke handelsplaats van enig belang, met maten en ge wichten. We kennen nog de Amster damse en de Rijnlandse voet. Er bestonden er destijds meer: de Blooise, de Drentse, de Gelderse, de Gooise, de Graftse of Schermer- hornse, de Groningse, de Hondsbosse en Rijpse, de Lekkendijkse, de Mön- kemaat, de Nijmeegse, de Oostwol- der en Termuntse, de Puttense, en Sallandse, de Schouwse, de Stichtse, de Texelse, de Zuidbroekse en de Wolse of Overijsselse voet, alle vari ërend tussen de 0,23546 en de 0.4676 meter. Dat was alleen de voet enal leen in ons land! Het behoeft geen betoog, dat de zakenlieden van en kele eeuwen geleden wel eens de kluts kwijt raakten als ze goederen uit een andere plaats of uit het bui tenland betrokken. Want ook met de duimen en de ellen, de roeden, de mijlen, vamen, schepels, gemets, bun ders, mergens, pondematen, tonnen, lasten, maatjes, oxhoofden, cente naars. wichtjes, loden enz. was het zo gesteld. Ja, in de zeventiende eeuw stelde een Franse sterrenkundige al eens voor om een internationale eenheid te baseren op de lengte van een slin ger, die in één seconden een halve baan zou beschrijven. Hij wilde dus een eenheid van ruimte koppelen aan de tijd. Maar deze Jean Piccard vond geen enkele regering achter zich en men vergat zijn ideeën. De Franse revolutie, die meer in grijpende hervormingen meebracht en een omwenteling veroorzaakte op velerlei gebied, bleek een gunstige gelegenheid voor de invoering van de standaardisatie. De nationale ver gadering benoemde spoedig een com missie en zestien jaren werkte deze aan de berekening van onze meter. Men mocht verwachten, dat er dus nauwgezet gerekend en nagerekend is! De lengte van onze meter berust op graadmetingen, welke van 1792 tot 1808 verricht zijn tussen Duinker ken en Mont Jany (Barcelona). De Fransen waren volledig overtuigd, dat hun nieuwe eenheid van lengte precies het tienmillioenste deel van de meridiaankwadrant van Parijs was en dus het veertigmillioenste deel van de aardomtrek.O, bittere ironie, dat juist een Duitser moest ontdekken, dat het meridiaankwa drant van Parijs 856 meter langer is dan de geleerden meenden. Deze sterrenkundige, Bessel, heeft dezelf de berekeningen nog eens uitgevoerd en kwam tot de conclusie, dat de „ideale meter" 0.09 mm langer be hoort te zijn. Het is slechts een klein verschil. Maar het gevolg is geweest, dat natio nale eenheden weer konden worden aanvaard. En zo leven we heden ten dage nog in een chaos van nationale stelsels en tradities. Slechts een min derheid erkent de meter. Een meter, die.te kort is! (Nadruk versboden) Men moet 6toppen en voorrang geven aan hel verkeer op de andere wee- Over 20.000 jaar Langzaam maar gestadig komt het moment dat grote delen van West- Europa onder water zullen verdwij nen. Volgens berekeningen zal de monding van de Seine over 20.000 jaar nog vóór Parijs liggen, zodat men in het gunstigste geval alleen nog maar het topje van de Eiffeltoren boven water zal zien uitsteken, als deze dan nog bestaat. Gelijk met de drei gende ondergang van Parijs ligt daar Franse kust. Brest, Bordeau, Le Havre de ondergang van de steden langs de etc. zijn gedoemd in de golven te ver dwijnen als de natuurlijke processen zich in een gelijkmatig tempo voort blijven zetten. Engeland neemt wel een zeer bij zondere positie in bij deze dreiging van de natuur. De laatste 10.000 jaar daalde Engeland met 20 m. In de ijs tijd was Engeland nog een deel van het vasteland van Europa, Engeland is nu een eiland, maar verliest steeds meer grondgebied aan de zee en over 530.000 jaar is Engeland verdwenen en zal men naar de resten van Lon-' den moeten gaan zoeken. Reeds over „slechts" 20.000 jaar zal de landkaart van Engeland er anders uit zien dan thans. De enige redding voor de be woners van Engeland in die verre, verre toekomst kan gelegen zijn in het uitvoeren van gigantische be schermingsprojecten met een nu nog onbekende techniek. Leiden onder de golven. Ook voor ons eigen land schijnt de tijd te komen dat de archeologen van de verre toekomst zich in duikerpak ken zullen steken om de liggging van Amsterdam, Leiden, Den Haag 'en Rotterdam vast te gaan stellen. Deze sombere verwachting heeft zijn oorzaak in het feit dat het land daalt en de zee stijgt. Dit is overigens een proces dat reeds eeuwen gaande is en waarvan men overal voorbeel den kan zien. Het nu bekende eiland Mont St-Michel (Frankrijk) stond in de Romeinse tijd b.v. minstens 20 km. het land in en lag midden in een groot bos. Heden ligt het kasteel in de zee en kan men bij vloed het eiland niet meer bereiken. Jersey was in de middeleeuwen nog met Europa verbonden en maak te deel uit van het vasteland. Door de daling van de bodem is Jersey nu een eiland. Ons eigen Walcheren was in de twaalfde eeuw nog niet ingedijkt maar het liep toen alleen maar onder water bij een springtij. Nu liggen de lage delen van het eiland anderhalve meter onder NAP. Walcheren daalde dus in aehthonderdiaar ca. vier me ter! Delen van de Nederlandse kust 31 December 1955: Een uur „Zonnebloem". In het K-R-O.programma van de laatste dag van het jaar is een vol uur zendtijd uitgetrokken voor het Radioziekenbezoek van Alex van Wayenburg. In de vorm van een ra dio—montage zal een bloeiend beeld worden gegeven van de Radio-Zon nebloem-activiteiten van het afgelo pen jaar. Vliegende schijven". Vanuit een legervliegtuig in de lucht, een marine-vaartuig op zee en een afgelegen post van de landmacht zullen groeten worden uitgesproken in het programma „Vlieeende schij ven",a d t de K.R.O. op Oudejaars avond uitzendt. Tenslotte komen er groeten van de militairen in de West en Nieuw-Gui- nea voor in dit verzoekprogramma, waarin de meeste gevraagde platen van deze rubriek worden gedraaid. Grootboek 1955. Het jaaroverzicht, dat de K.R.O. reportage-afdeling samenstelt voor het Oudejaarsavond-programma, zal bestaan uit flitsen van de belangrijk ste reportages, waarop Jan de Cler en Hans Wiersma melodieuze kant tekeningen zullen aanbrengen. Streep eronder. Nog eenmaal weerklinken in het Oudejaarsavond-programma van de K.R.O. de meest geliefde melodieën van het voorbije jaar en' dan zet men de streep er onder. Dit „Streep er onder" is tegelijk de titel van het amusementsprogramma, waaraan me dewerken: Jenny Roda, Christine Spierenburg, Bert Robbe, Johnny Jordaan (en zijn gevolg). Herman Tholen en Kees Schilperoort. Aan het Radioganzenbord zullen vier journalisten deelnemen. De mu ziek wordt verzorgd door „De Boer tjes van Buuten" en het Cascade-Or kest o.l-v. Johhny Ombach. Per saldo. Op de drempel van het jaar zullen Luc Lutz en Jules de Corte in het K.R.O.-programma een oudejaars- overpeinzing houden in cabaretstijl onder de titel „Per saldo". Te Deum Laudamus. Het laatste programma, dat de K.R.O. in 1955 uitzendt, zal de uit voering zijn van het „Te Deum" van Kees Bornewasser, gevolgd door het gebed bij de jaarwisseling. Na het slaan van de klok houdt de voorzitter van de K.R.O., prof. dr. J. B- Kors OP. zijn Nieuwjaarstoe spraak. S.U.S.-Goudenregen. In het Nieuwjaarsprogramma van de K.R.O. van 00.15—00.30 uur zal bekend worden gemaakt wie de prij zen wonnen voor het reden van het juiste aantal voorrangsbonnen, dat tot 20 December werd ingezonden in de S.U.S. 2-actie. 1 Januari 1956. Zenderwisseling: Het programma van de K.R.O. op 1 Januari zal wor den uitgezonden over Hilversum II (298 meter), ingevolge de gebruike lijke driemaandelijkse zenderwlsse- ling. 1956: en nu Hunne Excellenties de Ministers ir. H. B. J. Witte, prof. dr. J. Zijlstra en mr. J. Algera zullen een korte ver klaring afleggen over resp. de bouw- tctiviteit, de conjunctuursschomme lingen en het Delta-plan in een K R O. programma, dat Leo Pagano samen stelde onder de titel: „1956: en nu.." „Gijsbrecht van Aemstel". Van de „Gijsbrecht van Aemstel", zoals het treurspel van Vondel in Januari 1955 onder regie van Johan de Meester werd uitgevoerd in de Stadsschouwburg, heeft de K.RO- op namen gemaakt, welke worden uit gezonden op 1 Januari a.s. Tot de medewerkenden behoren: Johan Schmitz (Gijsbrecht); Ank van dei- Moer (Badeloch); Guus Hermus (Vosmaer); Paul Huf (Godewijn van Aemstel); Ton Lutz (Bode) en Fons Rademakers (Arend van Aemstel). Aansluitend hierop zendt de K.R.O. de Bruiloft van Kloris en Roosje uit, met de Nieuwjaarswens van Thomas- vaer en Pieternel. De regie berust bij Willem Tollenaar. Geen knollen voor citroenen. „Als de huur en de overige vaste lasten (ziekenfonds, verzekering, gas. eleetriciteit e.d.) eenmaal betaald zijn, gaat 82% van het overige ge zinsinkomen door de handen van de huisvrouw. Dat geeft haar verant woordelijkheid, maar ook de plicht, dit geld zo nuttig mogelijk te beste den in het belang van haar gezin", aldus stout te lezen in het handboek je „Geen knollen voor citroenen", dat N.C.R.V. en K.R.O. beschikbaar stellen taü de gemeenschappelijke, dagelijkse terugkerende uitzendin gen onder dezelfde titel. De bedoeling van deze dagelijkse radiorubriek is de huisvrouw te hel pen bij het verantwoord besteden van haar huishoudgeld en dit ge schiedt dan door voorlichting op huishoudelijk gebied, maar in het bijzonder, de warenkennis. Mevrouw Betty Kortekaas-den Haan, presi dente van de Nederlandse Huishoud- raad. schreef de teksten voor deze rubriek, welker onderwerpen uiteen lopen van versnaperingen en kruide nierswaren tot textiel en parfume- riën, met alles wat daar tussen ligt. Het voormelde boekje stelt de luis- teraarsters in de gelegenheid om de gegevens, verwerkt in de dagelijkse rubriek, nog eens rustig na te lezen. De uitzendingen beginnen Maan dag 2 Januari in het N.C.R.V.-pro- gramma en op Dinsdag 3 Januari in het programma van de K.R.O. dioziekenbezoek „De Zonnebloem" op Donderdag 5 Januari a.s. het al oude folkloristisch gebruik van de Driekoningenboon in zijn program ma opnemen. Zoals in de huiskamer degene, die de ingebakken boon in cie Driekoningenkoek krijgt, tot ko ning wordt gekroond en zijn wensen kenbaar mag maken, zo zullen de thuisliggende zieken en zij die in verpleeginrichtingen verblijven, kun nen meedingen naar de „boon", die listig in het programma verscholen is om vervolgens in het bezit te ko men van de prijs: voor de eerste ca tegorie boeken e.d., voor de tweede een volledige uitzending van het „Zonnebloem"-programma in) eigen huis. Bij vorige uitzendingen bestond de „boon" uit een bekende figuur, uit een dier enz. Dit keer zoekt Alex van Wayenburg het in de ruimte, zo dat het een „ruimte-boon" gaat wor den. De inzendingen der deelnemers moeten zo fraai mogelijk worden af gewerkt, hetgeen in vqorbije jaren tot enorme hoeveelheden handenar beid, verricht door dp zieken, heeft geleid. „Sabeth" of de „Zwartgerokte Gasten", hoorspel. worden steeds smaller hetgeen b.v. langs de kust bij Katwijk duidelijk waarneembaar is. Het witte kerkje van Katwijk, dat thans vlak aan het strand ligt, was vroeger midden in het dorp gelegen. En de Brittenburg, welke de Romei nen aan de zeekust oprichtten, be vindt zich zo ver in het water van de zee, dat de ruïnes zelfs bij de laagste eb niet meer boven komen. Zo zijn er meerdere voorbeelden aan te halen van een natuurlijk pro ces dat zidh steeds voortzet. Verschillende oorzaken. Dit proces heeft verschillende oor zaken, zo wordt voor ons land o.a. ook de ontwatering van de bodem ge noemd. In het groot echter is 'het pro ces van het dalen van de bodem enerzijds en het stijgen van de bo dem anderzijds, gelegen in het feit, dat de werelddelen a.h.w. „drijvende schotsen" zijn die op een vloeibare basaltlaag rusten. In de ijstijd was ge heel Scandinavië (plus een deel van Europa) met een 2 m, dikke ijslaag bedekt waardoor het 500 m. diep in de basaltlaag wegzonk. Toen het ^js begon te smelten dook Scandinavië weer langzaam op en aangezien het ijs nog steeds smelt stijgt Scandina vië steeds meer omhoog uit het wa ter. Daar Europa steeds warmer wordt smelt het ijs steeds meer en aangezien de ijsmassa van Scandina vië evenveel water bevat als de Middellandse Zee stijgt het peil van de zeeën naarmate er meer ijs smelt. Voor de toekomst van Nederland is dit alles zeer "belangrijk. Deze zomer heeft men dan ook ruim 200 metin gen op de Noordzee gedaan om meer duidelijkheid te verkrijgen in de bo demdaling van ons land en het toe komstige verloop hiervan. Deze me tingen hebben uitgeiVezen dat ons vaderland ca. 20'30 cm. per eeuw daalt, waarbij zich het verschijnsel voordoet dat de ene helft van ons land (Den Helder) sneller daalt dan de andere helft (Maastricht). Het is echter ook mogelijk dat Den Helder daalt en dat Maastricht op gelijke hoogte is blijven liggen. Daar men geen vast punt heeft, omdat immers alles in beweging is, kan men dit niet vaststellen. Een feit is het echter dat al het proces van de stijging van het zeewater en de daling van de bodem zich zo voort zal zetten Nederland over 20.000 jaar voor een groot deel is verdwenen. Binnen die tijd moeten onze nazaten dus de dijken met me ters blijven verhagen en het Delta plan vele malen herzien willen zij blijven bestaan. Dit alles als onder deel van de strijd van Europa tegen de natuur. Een strijd waarbij o.a. de gehele Botnisdhe Golf droog zal vallen waardoor tussen Zweden en Finland „Botland" zal ontstaan, een gebeuren dat door niets is tegen te houden omdat Europa daalt en stijgt. Hoe ontstond de kruiswoordpuzzle? Het is sinds lange tijd een gewoon te geworden, dat op gezette tijden in allerlei tijdschriften en couranten 'n kruiswoordpuzzle verschijnt om de abonné's hetzij gedurende korte of lange tijd aangenaam bezig te hou den. De ontdekking van het kruiswoord raadsel is, zoals dit by vele ontdek kingen van groot of minder groqt be lang het geval is geweestaan zuiver toeval te danken. Het was in 1911, toen Arthur Wyn ne, verslaggever van een te Chicago verschijnend weekblaadje, op zoek was naar nieuwe kopij, die zijn abon né's mogelijk kon intereseren. Snuffelend in een oud boek met raadsels en puzzles, zal hij wel nooit gedacht hebben, dat hij eigenlijk de j grootste ontdekking van zijn leven I deed, want het aloude Engelse ge- De bekende Duitse schrijver Gün-zelpchapsspel van „het magische ther Eich schreef onder de titel „Sa- vierkant" trok zo zijn aandacht, dat beth" een wonderlijke fantasie over hij er aan ging werken. Uren en da- het droomleven van een kind. Dit gen gingen voorbij, totdat precies 'n spel zal worden uitgezonden in hef week na zijn ontdekking de eerste K.R.O.-programma van Dinsdag 3i kruiswoordpuzzle in zijn weekblaad- Januari a.s. je verscheen en mocht hij er al enige verwachtingen van hebben gehad, nimmer kon hij vermoeden, dat de oplossing van dit raadsel bij duizen den zouden binnenkomen. Bij honderden kwamen nieuwe Muzikale notities. Opnamen van een concert, gege ven door het Concertgebouworkest RHHHHIw...*,.. °d-v- Otto Klemperer, zullen worden I ontwerpen voor kruiswoordraadsels uitgezonden in het K.R.O.-program- j binnen als bewijs dat het magische ma van Dinsdag 3 Januari a.s. Uit- spel met de horizontale en verticale gevoerd worden de Suite no. 3 van woorden, die in elkaar moeten pas Bach en de Suite uit het ballet ..No- Sen, de lezers een aangename verpo bilissima Visione" van Hindemith. - Het Koninklijk Heerlens Mannen koor ,St. Pancratius" o.l.v. Henry zing verschafte. De rage der kruiswoordpuzzles over van Chicago naar andere rr T> uvci vdii GiiiLagu naar anaere R n ™tlr 7 ïe! K7 stede". v"n de Verenigde Staten naar nuari Zaterdag Canada, van daaruit naar Engeland Tn Ho v-r n n/T.-r-ioo,.™ I en vanuit Albion naar geheel Europa sl"hts wereldooriog 1 dreigdA Januari a.s. op het Rotterdams Ac cordeon Orkest „Olympia" o.l.v. H. L, de Groot. Verkiezingen in Frankrijk. Daar de meeste uitslagen van de op 2 Januari a.s. in Frankrijk te hou den verkiezingen op Dinsdag 3 Jan. a.s, bekend zullen worden, wijdt de K.R.O. die dag driemaal een kort commentaar aan deze verkiezingen, resp. middags, avonds in' de Voor de zede maal zal het Ra- Echo-rubriek en later op de avond. bestaan van de kruiswoordpuzzles, waarop weer nieuwe vormen als cryptogram, doorlopende puzzles, van boven links naar onder rechts enz. waren gevonden, af te breken. In ,23 begon de triomftocht van de kruis woordpuzzle opnieuw, toen een cou rant uit New York het oude idee weer opvatte. Nimmer daarna werd het bestaan van de kruiswoordpuzzle nog bedreigd, omdat zij tot cle meert beoefende ontspanningsmogelijkhe'd van milüoenen en millioenen mensen behoort.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6