BREDA HEEFT ER 100.000 GRIEP! In Arnhem wordt atoom-laboratorium gebouwd Niet-communisten verlieten raad van Finsterwolde Chefarine 4 Jongens beroofden automobilist van 1400 gulden Mooie collecties met tulpen en hyacinthen Drankvergunning geweigerd wegens gevaar voor het verkeer ROBOT ALS LUCHT-SPION WOENSDAG 28 DECEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Herauten door de stad Peil Middenstands-examen kan verhoogd worden Op de jaarvergadering te Zutphen van de vereniging van leraren aange sloten bij het instituut voor midden standsontwikkeling, heeft de heer K. van Panhuis, inspecteur bij het mid- denstandsonderwijs vandaag een in leiding gehouden, getiteld: „Kan het peil van 't middenstandsexamen ver hoogd worden?" Bij de opleiding worden, naar het gevoel van de heer Panhuis, de leer lingen te abrupt, zonder inleiding, gedrukt op de voor hen theoretische middenstandsproblemen. Er is geen voorbereiding, geen inleiding, geen I opwekking van interesse. Dit geldt speciaal voor de jeugdige cursisten en die vormen een groot aantal. Aan het laatstgehouden middenn standsexarnen algemene handelsken nis nam 42 procent van de candidaten deel uit de leeftijdsgroep van 15 t/m 19 jaar. Dat van deze groep 50 procent werd afgewezen, noemde spreker be grijpelijk, omdat de opleidingstijd te kort en de stof te theoretisch voor hen is geweest. Spreker meent, dat de verbetering bij het onderwijs te vinden is, door het denkend-lezen bij het midden- standsonderwijs verplicht te stellen. 'Hiervoor zou een imiddenstandslees- boek, waarin de verschillende prak tijkgevallen populiar beschreven wor den, moeten worden samengesteld. De N.V. tot keuring van electro- technische materialen (Kema) heeft bij heJ gemeentebestuur van Arn hem edn verzoek ingediend om ver gunning tot het bouwen van een kern-physisch laboratorium op een terrein gelegen in de vork van de spoorlijn ArnhemEde en Arnhem Nijmegen. Van de zijde van de Kema verne men wij hieromtrent, dat het plan tot de bouw is bespoedigd door de stichting Nederlands reactorcentrum. Het ontwerp is van de eigen archi- j streeks kwart voor negen de trein. tect van de Kema. de heer G. Ha- c* merpagt, die ook andere gebouwen op het Kema-terrein heeft ontwor pen. Op het circa twintig h.a. grote gedeelte van het vroegere landgoed „Den Brink", dat aan één zijde be grensd wordt door de spoorlijn Nij megenArnhem, zijn in de loop der jaren ondermeer reeds verrezen het algemeen laboratorium, het kort- sluitlaboratorium, het hoogspannings laboratorium en het physisch-che- misch laboratorium. Aan het hoofd van het nieuwe la boratorium zal staan de physicus dr J. J. Went, die ook de leiding heeft van het natuurkundig-scheikundig laboratorium der Kema. Hij is de ontwerper van de reactor, waarop Nederland patent heeft en die by de Kema in aanbouw is. Dr Went heeft onlangs in de Verenigde Staten en in Geneve opening van zaken ge geven. Koninklijke familie in St. Anton Koningin Juliana de prinsessen en haar gasten verlieten vanmorgen om- waarin zij op het station St. Anton hadden overnacht. Het gezelschap was reeds in ski-costuum gestoken en begaf zich eerst naar hotel Post. In de loop van dag zal de koningin met ski-leraar Albert Funder naar boven trekken, terwijl de prinsessen, evenals vorige jaren, weer onder de hoede zullen staan van Toni Marth. Voorlopig zal het gezelschap tot 9 Jan. Sankt Anton blijven, doch de mo gelijkheid bestaat, dat dit tijdstip naar een latere datum wordt verschoven. Wilhelmina Joanna Maria Van Gils heeft veel stof doen opwaaien in Bre da. Zij is officieel de 100.000e inwoon ster van de stad geworden en giste ren als zodanig verwelkomd. Ik ben blij, aldus zeide burgemeester mr. dr. C. Kortmann bij de officiële aangifte, dat gij deze naam hebt gekozen, want prinses Wilhelmina is ook de baro nesse van onze baronie en wij hebben haar via een telegram op de hoogte gesteld van deze heuglijke gebeurte nis. In 1937 had Breda 50.000 inwo ners. Breda is verl^ugd, dat het kind nog vóór Januari gekomen is, omdat men het nieuwe jaar met de 100.000 kan binnengaan, hetgeen de gemeente vele voordelen biedt. Herauten heb ben de geboorte bekend gemaakt. Na de officiële plechtigheid van de aangifte in het stadhuis reikte bur gemeester Kortmann de gelukkige vader, de heer* P. W. van Gils, een spaarbankboekje over waarop ƒ500 was gezet. Bovendien deelde hij na afloop van de officiële plechtigheid mede, dat er tien spaarbankboekjes, elk van 100, waren ter hand gesteld aan die gezinnen, door wie vijf voor, en vijf na de 100.000 aangifte was ge daan. Onmiddellijk daarop begonnen de klokken van Breda te luiden, be gon het carillon te spelen en trokken herauten door de stad, die per pro clamatie de gemeentenaren mededeel den, dat de stad thans in de rij van de allergrootste is opgenomen. Een grote firma uit de stad heeft aan de kinderen van de stad beschui ten met muisjes verstrekt. Dit waren er 21.500; daarvoor was een tent op gericht, waar de kinderen de be schuit met muisjes konden halen, ter wijl bovendien ook de ambtenaren van deze tractatie hebben geprofi teerd en ten slotte ook nog de oor logsmisdadigers, die in de Bredase gevangenis zijn opgesloten. Gistermiddag is de gemeenteraad van Finsterwolde bijeengekomen om de begroting te behandelen. Aan die behandeling is de raad echter niet toege komen, want reeds bij het behandelen van de ingekomen stukken verlieten de fracties van Gemeentebelangen en P. v. d. A. de Raadzaal. Reden hiervan was een tweetal ingekomen brieven van de heren H. Boesscher (Gemeentebelangen) en P. Lingbeek (P. v. d. A.), waarin deze bedankten als lid van de gemeentelijke instelling voor sociale zaken. Zij namen ontslag omdat hun door de voorzitter dier instelling naar zij schre- ven gekomen toen de door hem ven, de grootste beledigingen naar het hoofd waren geslingerd. De heer stuurde personenauto plotseling voor Dc vele belangstelling schijnt de op Eerste Kerstdag geboren Wilhelmina Johanna van Gils maar danig te vervelen Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderen I 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één tablet verenigd, ondersteunen zij bovendien ei kaars werking, waardoor deze nóg krach tiger is dan kon worden verwacht. De combinatie Chefarine „4" doet werkelijk wonderen en brengt baat waar andere middelen falen! EEN DODE BIJ AUTOBOTSING TE ALMELO Gisteravond om zes uur is op de Borneostraat te Almelo de assuradeur G. J. Arendsen uit ALmelo om het le- Th. Barlager (Gemeentebelangen) zeide, dat zijn fractie achter de heer Boesscher stond en de consequenties aanvaardde van dit ontslag. Dit hield in, dat zijn fractie de vergadering verliet en niet wist, wanneer zij zou terug komen. De heer M. Kuiper (P. v. d. A.) sloot zich bij de woorden van de heer Barlager aan. Na enige discussie verliet ook hij met zijn fractie de raadzaal. Door de communistische meerderheid werden hierna de overige punten afgehandeld behalve de begroting, waarvan de behandeling tot 4 Januari werd uitgesteld. een truck met oplegger moest stop pen voor tegenliggend verkeer en door een bus van de Twentse elec- trisdhe tramwegen werd, aangereden. Door de schok schoot de personenauto circa vijftig meter ver naar de over zijde van de straat tegen een ver- keerspaal aan. ETSEN VAN REMBRANDT TE HAARLEM Dat in Teylers-museum aan het Spaarne te Haarlem reeds heden een tentoonstelling van etsen en tekenin gen van Rembrandt ter gelegenheid van het Rembrandt-jaar 1956 ge opend is, vindt zijn oorzaak in het feit, dat een deel van de etsen en te keningen het volgend jaar in Amster dam geëxposeerd zal worden, waar een grote tentoonstelling wordt in gericht ter gelegenheid van de drie- lionderdvijftigste geboortedag van de schilder. Dit heeft gistermiddag prof. dr. J. Q. van Regteren Altena meegedeeld, toen hij een inleiding hield op hetgeen tot 5 Maart in het museum te zien zal zijn. PI ij noemde het een goede gedachte van de directeuren van Teylers-stichting het publiek in de gelegenheid te stellen een inzicht te krijgen van het werk, dat het mu seum sinds jaar en dag bezit. Voorts merkte spreker op, dat de Rembrandt herdenking van 1956 be langrijker belooft te worden dan die van 1906. In de afgelopen vijftig jaar is er veel veranderd en is de weten schap gevorderd. Er is meer aan het licht gekomen over Rembrandt dan een halve eeuw geleden bekend was. (ndirect-verplichte verzekering Leeftijdsgrens gebrekkige kinderen verhoogd De spoedige totstandkoming kan worden verwacht van een wet, waar- nuari 1956, de leeftijdsgrens, beneden welke gebrekkige kinderen onder de indirect-verplichte ziekenfondsverze kering kunnen vallen, van 21 tot 27 jaar zal worden verhoogd. Dit deelt de Ziekenfondsraad mede. Met toestemming van de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid heeft de voorzitter van de Zie kenfondsraad aan de algemene zie kenfondsen verzocht, hiermede reeds thans rekening te houden. De kinderen, die op grond van bo venbedoelde wet in de indirect-ver plichte verzekering zullen worden op genomen, dienen zo spoedig mogelijk bij het desbetreffende algemeen zie kenfonds te worden aangemeld. HAARLEMSE KEURING Het keuringsseizoen is nu ein delijk! op volle toeren. Maandag schotelde men de bezoekers al een flinke groepje tulpen voor, terwijl ook de narcissen en de hyacinthen niet ontbraken. De tulpen waren, het stugge broeien in aanmerking genomen, stellig niet slecht van kwaliteit. Men kon daar bij beste kwaliteit zien van de merk waardig getinte Apricot Beauty van Vander VlugtKimmenade, Sant poort. Een wat flauw zalmrose verlo- ping uit Imperator, als we ons goed herinneren. Een tulp, die o.i. stellig zijn weg zal vinden door de bijzon dere kleur. Serenade is een mooie rode tulp van J. C. Nieuwenhuis, Lis- se: een goede rode kleur en een krachtig ontwikkeld-gewas. Een bui tengewoon goede indruk maakte ook de rode Royal Present van C. P. Al kemade, Noordwijk. Een prachtige broeitulp met fraaie bladstand en gloedvolle kleur. Dezelfde firma toon de zo waar ook al de dubbele rode Royal Beanuty, met best gevormde bloemen en een prima stand. Machtig interessant was de broei- proef met Brillant Star, die de ver eniging „De Tulp" had opgezet. Men zag bijv. bollen van deze Kersttulp, die na het rooien in een niet gestook te loods waren bewaard. Ze bleven er kort en stug. Ze „kwamen" niet. Twee kisten, waarvan de bollen na het rooien 23 gr. hadden gekregen gedu rende 10 dagen waren voortreffelijk en een kistje daarnaast, dat eerst r>op 25 y3 gr. en vervolgens 20 gr. had bij onder meer, met irngang van 1 Ja- gekregen, was volslagen mislukt. Men zag niets dan groene pennen, waar van men met recht mocht betwijfe len of ze ooit in bloei zouden komen. Er stonden nog enkele proefbakjes, maar de resultaten waren verreweg het beste met tien dagen 23 gr. te geven na het rooien. Heel goed was ook de gele Koranga van R. M. v. Gulik, Avenhorn, terwijl ook de pan nen met Preludium van G. Berbee, Breezand, een goed' figuur sloegen al kon men zien, aan de ietwat verfrom melde bloemranden, dat hier het min der vlotte seizoen niet onopgemerkt is voorbij gegaan. Beste Most Miles liet H. Wiedink, St. Pancras zien met eveneens heel goede Olga. De pot met Olga, die De RuitenVan Balen, 's-Gravenzande, naar voren bracht, was een tikkeltje aan de rijpe kant. Roland was echter nóg beter. Most Miles zagen we eveneens in goede kwaliteit van J. C. Kovelaar, Zeven- bergsehoek en J. Klopper, Enkhui zen, bracht de gele Levant in goede kwaliteit naar voren, al deed o.i. de zoëven genoemde Koranga het beter. De suikergoedrose Fondant van Joh. Laan, Avenhorn, kreeg een getuig schrift voor vroegbroei. De puntige gele Christmas Gold, die we tussen twee haakjes wel eens beter hebben gezien dan nu, werd geëxposeerd door J. A. Ursem, Obdam. Emmy Peeck, de langstelige lila aanwinst, stelde Ruigrok's Broeiproevenbedrijf, Hillegom, ten toon. De bloemen wa ren aan de kleine kant. De intens-rose BI end-a zagen we van Floralia, 's-Gravenzande. Ralph is een aardig geel tulpje van Eugène v. d. School, Hillegom. Van Hoek Vos, 's-Gra- vezande, was er een nieuwe rode tulp met een gloedvolle rode kleur en een krachtig ontwikkeld gewas on der de naam Christmas Bell, met wel ke naam de commissie voor nomen clatuur niet accoord ging. Ranchi, een rood tulpje van Ant. Nijssen Zn., Santpoort, herinneren we ons nog goed van verleden jaar. Een zeer vlot broeitulpje, dat ook nu een mooi ge lijk gewas -liet zien zonder één mis lukkeling, maar helaas wat klein van bloem is Van de hyacinten noteerden we we derom de mooie blauwe Perfection van M. Veldhuizen Van Zanten, Lisse, de rose Eros van Gerrit R. romp, Lisse en de witte Colosseum van George v. d. Veld, Lisse. De laatste is een zaailing van Bismark en heeft een flinke nagel en lange, goed ge bouwde trossen. Wat de narcissen betreft: van J. Gerritsen Zn., Voorschoten, zag' men de goede gele trompet Artois, I niet groot van bloem, maar wel mooi van vorm en een goede bloeier. Aan de gele trompet Golden Advance van Met zaklantaarn in revolver-model Vier fabrieksjongens in leeftijd variëerend van 16 tot 20 jaar zijn gis teren door de recherche te Eindhoven gearresteerd. Zij maakten gebruik van messen en een imitatie-revolver. De knapen zijn in het politie-boireaiu opgesloten. Een Eindhovense hande laar, die dezer dagen tegen het mid dernachtelijk uur zijn auto aan de Emmasingel parkeerde, kreeg plotse ling een revolver onder zijn neus ge duwd. Twee jongens ontfutseldefi hem zijn portefeuille met 1400 gul den en verdwenen, terwijl zij scheld woorden en bedreigingen naar het hoofd van de beroofde man slinger dien. VERDACHTE VAN MOORD ENSCHEDE. GEARRESTEERD De gemeentepolitie van Heerlen heeft gisteravond de verdachte van de moord, welke gisternacht te Enschede op een 17-jarig meisje is gepleegd, gearresteerd. De politie van Enschede hield het niet voor onmogelijk, dat de vermoedelijke dader, de 21-jarige J. S. uit Enschede, zich naar Heerlen zou begeven, waar hij al eens eerder bij kennissen verblijf heeft gehouden. Van Enschede uit waarschuwde men daarom de Heerlense gemeente politie, die een aantal rechercheurs op pad stuurde. Gisteravond om on geveer negen uur zagen twee dezer rechercheurs op de Heereweg te Heer len een man, die aan het signalement van de verdachte beantwoordde. Hij bekende dadelijk zijn identiteit en werd gearresteerd. De politiemannen uit Enschede zullen de man overne men van de Heerlense politie. BEURTV AARTTARIEF VERHOOGD Bij beschikking van de minister van Verkeer en Waterstaat gepubliceerd in de Nederlandse staatscourant van gisteren is de toeslag van 20 pet., ge noemd in artikel 13 van de tariefbe schikking beurtvaart, gewijzigd in 35 pet. Deze wijziging gaat in op 1 Ja nuari 1956. Dit betekent een verho ging van 12 y pet. op het thans gel dende maximumtarief. De automobilist gaf de politie een volledig signalement en nog geen 24 uur later arresteerde de reoherche de twee jeugdige straatrovers. Een deel van de buit was nog in het bezit van één van< hen. Zij had den grammofoonplaten en kleding ge kocht Het vuurwapen, waarmede de automobilist was bedreigd bleek een zaklantaarn in de vorm van een re volver te zyn. De politie vermoedt, dat ook andere berovingen op naam van dit veelbe lovend viertal staan. Vijf gewonden bij auto-ongeluk Naar eerst thans bekend is gewor den, is gisternacht op de rijksstraat weg te Hoog Keppel een personen auto met grote snelheid uit de bocht gevlogen en tegen een boom gébotst. Alle vijf inzittenden, van wie er vier i'it de wagen werden geslingerd, zijn :n het Wilhelrninaziekenhuis in Doe- tinchem opgenomen. De toestand var. dr 86-jarige mevrouw. Van der Lande uit Oosterheek is levensgevaarlijk Zij heeft een schedelbasisfractuur opgelopen en een arm en een been gebroken. De overige inzittenden kwamen uit Amsterdam. De 56-jarige zoon van mevrouw Van der L., en de echtgenote van haar kleinzoon, die ongeveer- 30 jaar is, zijn eveneens zeer ernstig gewond. Licht gewond werden de schoondochter en de klein zoon. Het gezelschap kwam uit een hotel in Hummelo en was op weg naar huis. De wagen werd bestuurd door de kleinzoon. SCHILDERIJ MGR. ARIENS Het bestuur van het St. Jozefzie kenhuis te Doetinohem heeft aan het Moederhuis van de Zusters van St. Jozef te Amersfoort uit dankbaarheid voor het werk, dat de zusters nu reed* 30 jaar in het ziekenhuis verrichten, een schilderij van mgr. Ariens ge schonken. Het schilderij is vervaardigd door Jan Brugge uit Deventer, voor wie het de eerste officiële opdracht was. Mgr. dr. A. Ariens werd na zijn pastoraat te Maarssen bijna 2 jaar in het klooster te Amersfoort verpleegd. VLAM IN DE PAN Oorzaak uitslaande brand Gisteravond om kwart voor zeven is brand uitgebroken op de tweede verdieping van een pand van de Maastrichtse broodfabriek, gelegen op de hoek LuikerwegGlacisweg te Maastricht. De brandweer heeft de bestrijding van het vuur met twee spuiten ter hand genomen. Verinoed wordt dat de 'brand is ontstaan doordat tijdens het bakken van frites door een bewoonster op de tweede verdieping de vlam in de pan sloeg. De tweede verdieping en de zolder zijn geheel uitgebrand. Ook vrijwel het gehele meubilair ging verloren. Het hele pand, waarin een depot van de broodfabriek is gevestigd, kreeg aanzienlijke waterschade. De brand is ontstaan op de tweede verdieping, bewoond door het gezin Candel. Het gezin was verzekerd. DOOR BALK VERPLETTERD. Tijdens sloopwerkzaamheden aan een gedeelte van een melkfabriek te Arnhem is een betonnen balk van vier ton terechtgekomen op de 45- jarige sloper W. Waalboer. De man was op slag dood. Hij was gehuwd en vader van drie kinderen. in Café bij kruispunt Vuren viel „droog" Prinses Beatrix, een fonkelend oran jerood oog op wit dekblad en S. de Goede, Eist, bracht de voorname Ju les Verne voor het voetlicht. Tenslotte een drietal potten met de dubbele Texas, waarvan die van N. v. Reeu- wijk, Abbenes, de forste was. Die van G. v. d. Burg, Noordw.hout was ook krachtig ontwikkeld en die van J. v. d. Slats &Zn., Noordwijk. Jac. Tol, St. Pancras, besloot deze keuring met de crocus Vangaurd en crocus Vangaurd Violet. Blijkens een in de staatscourant van heden verschenen koninklijk be sluit is een voorstel van de gemeen teraad van Vuren om het maximum aantal drankvergunningen voor die gemeente met een te verhogen afge wezen op gronden van verkeersvei ligheid. De vergunning was namelijk aan gevraagd voor een in de nabijheid van de buurtschap Leuven, ongeveer op het punt, waar de rijksweg^no 151 en de provinciale weg no 42 elkaar zullen kruisen, te vestigen café-res taurant waarbij tevens een benzine station en een showroom voor auto mobielen zouden worden gevestigd. Gelet op de veiligheid van het ver keer dient volgens dit K.B. het ge bruik van alcoholhoudende dranken door personen, die een motorvoer tuig moeten besturen, onder alle om standigheden als misbruik te worden aangemerkt. Overwegende voorts, dat het gebruik van alcoholhouden de dranken door bestuurders van motorrijtuigen wordt bevorderd, in dien een inrichting mede strekkende tot het verkopen van alcoholhouden de dranken, is gelegen op een kruis punt van verkeerswegen in de nabij heid van een benzine-station en een Showroom voor automobielen, dat met het oog op de veiligheid van het verkeer het vestigen van een ver gunning ingevolge de drankwet in een café-restaurant gelegen op een kruispunt van wegen bij een ben zine-station en showroom voor auto mobielen niet dient te worden be vorderd; dat derhalve geen aanleiding be staat medewerking te verlenen aan het voorstel van de raad der gemeen te Vuren ter uitbreiding van het aan tal vergunningen met het doel een vergunning te kunnen verlenen voor bedoeld café-restaurant, is aan het voorstel van de raad der gemeente Vuren geen gevolg gegeven. Het is de eerste maal, dat deze motivering in een dergelijk geval is gebruikt. rlhrJ nooSrh Wan?eer u hoort' dat °P deze foto de R.P. 71 staat, welke opstijgt van een A-7, dan zal u dat vermoedelijk even Gebrs. Doornbosch, Sassenheim, werd weinig zeggen als ons. Anders wordt dat echter wanneer we weten, dat de R.P. 71 een vier meter lang, piloot- het broeigetuigschrift verle^^ ioos en door radio bestuurd „doelvliegtuigje" is, dat, zodra het los is van de rijdende lanceer-inrichting die kwaliteit Mercato was aanwezig van A-7! overal heen kan worden bestuurd om uiteraard in tijd van oorlog luchtfoto's te maken van viian- N. Berbe, Lisse en extra mooie kwa- deliik eebied. Het toestelletie komt ook weer tem? met 7.ün u-nrfiovnii» c- ..-i* Berbé, Lisse en extra mooie kwa liteit Golden Harvest van F. v. d. Geer, Voorhout. Uit Lisse kwam J. Schoorl met de fris gekleurde gr. kr. delijk gebied. Het toestelletje komt ook weer terug met zijn waardevolle gegevens en valt dan aan een auto- matische parachute rustig in de uitgestrekte armen van hen die het afvuurden. Natuurlijk moesten enige technische ingrepen worden verricht eer dit aanvankelijke doelwit voor luchtafweergeschut voor dit mecha nische spioneren kon worden gebruikt. De foto werd tijdens een test gemaakt in Los Angelos.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5