3)e£eidóeGou^ant 's Pausen Kerstboodschap werd gehoord over de gehele wereld Watersnood aan Amerika's Westkust Aanslag op Sacré Coeur te Parijs Rusland verlaagt zijn defensie-uitgaven Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. DINSDAG 27 DECEMBER 1955 47ste JAARGANG No. 13687 Twee protesten tegen atoombom KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w f 2.35 p. mnd., f 7.— p. kwart. Franco p. p. f 7.40. Advertenties: 15 et. p. m.m. Telefoontjes t loO 'n Vijftigtal dodert Kerstmis en het verkeer atoomoorlog. „Er zal geen overwin- ningskreet worden gehoord, doch al leen het ontroostbaar weeklagen van de mensheid, die in diepe verslagen heid de ramp zal aanschouwen welke aan haar eigen dwaasheid is te wij ten". Hij pleit daarom voor een spoedig verbod van atoomwapens met een doeltreffende controle daarop. Hij noemt daarbij met name Eisenhowers plan tot lucht-inspectie en de moge lijkheid van een net van waarne mingsposten over de gehele wereld. De heilige Vader wijst ook op het gevaar, dat ligt in de tegenstellingen tussen Europese en niet-Europese vol keren, die streven naar politieke on afhankelijkheid. „Een rechtvaardige en geleidelijk toenemende vrijheid v/orde aan die volken niet geweigerd of verhinderd." Daarmee zullen deze volken worden behoed voor „een vals nationalisme. Dit is in werkelijkheid hun ware vijand, die hun eens tegen elkaar zou kunnen opzetten ten voor dele van derden". Het Sowjet-persbureau Tass, het Russische regeringsorgaan „Izwestia" en het vakverbondsblad „Troed" heb ben bekendheid gegeven aan de Kerstboodschap van de Paus. Tass merkt met voldoening op, dat het hoofd van de R.K. Kerk zich niet al leen uitsprak voor het staken van alle proefnemingen met atoomwapens, het verbieden van alle atoom- en water stofwapens en het onder controle stel len van de bewapening, maa? ook nog waarschuwde voor de poging om het eerste voorstel van de andere te scheiden". Door verkeersongelukken zijn tij dens het Kerstweekeinde in de Ver. Staten volgens -de laatste berichten 465 personen om het leven gekomen. Vijftig mensen verloren het leven door branden en 63 door allerlei an dere ongelukken. In totaal zijn dus 578 mensen verongelukt. Jordanië op de tweesprong De Sowjet-Unie, die tot dusver geen betrekkingen met Jordanië on derhoudt, heeft via haar Ambassade in Cairo aan de regering in Amman voorgeteld „de diplomatieke betrek kingen te normaliseren", verluidt in Jeruzalem. Jordanië staat op de tweesprong. Het moet kiezen tussen toetreding tot het verdrag van Bagdad, waarvan behalve Turkije, Perzië, Irak en Pa kistan ook Engeland deel uitmaakt, of het sluiten van een anti-Brits bondgenootschap met Egypte, Syrië en Saoedie-Arabië. Generaal-majoor Abd El Hakim Amer, de Egyptische minister van Oorlog, die al opperbevelhebber is van de strijdkrachten van Egypte en Syrië is door de regering van Saoe die-Arabië benoemd tot opperbevel hebber van de strijdkrachten van Saoedie-Arabië. Co-existentie is goedmaar niet ten koste van alles Verbod van atoomwapens is gewetensplicht De Kerstboodschap van Z.H. Paus Pius XII is dit jaar wel bijzonder indrukwekkend geweest. Zij werd Zaterdag uitgesproken en daarna, ver taald in 25 talen, naar alle delen van de wereld uitgezonden. De Paus deed een beroep op de staatslieden van geheel de wereld om de vrede te ver overen, binnen de grenzen van een gezonde Werkelijkheidszin. De H. Vader sprak ook over „co-existentie", het vreedzaam naast elkander bestaan- zelfs van elkaar vijandige ideologieën; hij kon deze van harte aanbevelen, maar niet koste van alles, allerminst ten koste van de waarheid en de recht vaardigheid. Dit betekent niet, dat iedere overeenkomst is uitgesloten. De heilige Vader drong met name aan op een internationale overeenkomst om de atoomproeven te staken, en een verbod van atoomwapens, gelijktijdig met een doeltreffende controle daarop in te stellen. Dit achtte hij „een gewetens plicht van de volkeren en hun regeringen". ER ZIJN GRENZEN. 1 steld zou hebben te aanvaarden." I „Maar wij vermanen nu de christe- De rede van de Paus was in drie nen van het industrieële tijdperk", zo hoofdstukken verdeeld: 1. De moderne mens en de waar heid van Christus' geboorte. 2. Christus in het historische en sociale leven van het menselijk ras. 3. De noodzaak voor elk menselijk leven van het opgaan in en besten diging in Christus. De moderne mens, juist omdat hij in het bezit is van alles wat de geest en de arbeid van de mens hebben voortgebracht, moet des te meer er kennen hoe oneindig de afstand is tus sen wat hij kan doen en wat voort komt uit de onbegrensde macht van God, aldus de Paus in het eerste deel van zijn rede. Onder het tweede hoofdstuk zeide de Paus o.m., dat de huidige onder vinding duidelijk aantoont, hoe het vergeten en verwaarlozen van Chris tus' tegenwoordigheid in de wereld een gevoel van verbijstering te voor schijn heeft geroepen en een gemis aan veiligheid en stabiliteit, zo eigen aan het technisch tijdperk. vervolgde de heilige Vader, „zich niet tevreden te stellen met een anti-com- munsme dat louter steunt op de leu gen en de verdediging van een vrij heid zonder inhoud. Veeleer roepen Wij hen op, een maatschappij op te Ook deze zinsnede werd aange haald: „Zonder aarzeling verklaren wij, dat de verwezenlijking van deze maatregelen als geheel een gewetens plicht is voor dë volkeren en hun lei ders". Het is de eerste maal, dat een ini tiatief van de Paus met zo veel wel aan felle critiek van de Sowjet-pers. Het Noorden en midden van Cali- fornië en de staat Oregon aan de Westkust van de Verenigde Staten, zijn in het Kerstweekeinde ernstig geteisterd door overstromingen. Vol gens de jongste cijfers zijn in de staat Californië 37 mensen om het leven gekomen en in Oregon zes. Van de verliezen aan mensenlevens in de stad Yuba, die geheel onder water werd gezet toen de Feather op de vooravond van Kerstmis door haar dijken brak, heeft men nog geen overzicht. In Ore- kon worden nog vijf mensen vermist. Het water in de meeste rivieren van Zuid-Oregon tot het gebied ten Zuiden van San Francisco begint thans te zakken. Doch in het deltage bied in Middien-Californië is de toe stand nog uiterst critiek, aangezien de Sacramento en de San Joaquin dooi de zware westerstorm hun water niet in zee kunnen lozen. De positie van Stockton, een landbouwcentrum 110 km. ten Zuidoosten van San Fran cisco, meldde, dat „de toestand in de gehele provincie San Joaquin nog zeer critiek is". Dertig kilometer ten Zuidwesten van Stockton is de rivier reeds buiten haar oevers getreden. 50.000 DAKLOZEN Door de overstromingen zijn naar schating 50.000 mensen uit vijftig gemeenten dakloos geworden. Zij had- Een geestelijk gestoorde Op Eerste Kerstdag heeft een on bekende geprobeerd een altaar in een kapel in de crypte van de Sacré Coeur, de bekende kerk op de heuvel van Montmartre te Parijs, op te bla zen. De aanslagpleger, vermoedelijk een geestelijk gestoorde, waarschuwde echter zelf telefonisch de politic. Ter wijl politie-auto's rin allerijl naa Montmartre reden, ondekte ook de koster van de keilt de bom, die ver pakt was in een metalen doos, waar over een wit kleed lag met er boven op een tuiltje viooltjes. Volgens des- willendheid van Russische zijde lij kundigen, die de bom onschadelijk ontvangen. Over het algemeen 5 aat. ktcn z<m de helse machine een het optreden yan he^ Vaücaan Noot ploffing als van een 75.mm-artillerie- r««-c granaat veroorzaakt hebben. De onbekende, die de politie opbel de, zei o.m. dat hij een brief over de aanslag had geschreven aan de prefect van politie. Deze brief is later op de dag bezorgd en de aanslagpleger ver klaarde daarin, dat hij vijf jaar lang vergeefs getracht iheeft de Paus over te halen alle atoomgeleerden in de ban te doen. Hij wilde met de aanslag de aandacht vestigen op het gevaar van atoomproeven. Een tweede brief, geadresseerd aan mgr. Touzet, rector van de Sacré Coeur, werd Zondagochtend bezorgd aan de sacristie van de kerk. In deze brief werd gezegd: „Dit jaar, op Zon dag na Pasen, kreeg ik, in de Notre Dame in Parijs, van God de Vader bevel de Paus uit te nodigen met Kerstmis naar Parijs te komen om daar op Eerste Kerstdag om twaalf uur 's middags de excommunicatie Ernstig treinongeluk ln Brazilië Op ongeveer tachtig km. van Sao Paulo is Maandagochtend vroeg een goederentrein vlak voor een tunnel op een personentrein gereden, waar door volgens voorlopige cijfers acht tien personen zijn omgekomen en ongeveer honderd gewond. De personentrein stond op een enkel spoor bij een tunnel té wachten tot het sein op veilig zou komen. Hij bevond zich aan de voet van een steile helling. Vier wagons met cokes van een andere trein, die boven op de helling stond, raakten los en reden met grote snelheid naar beneden. Een stalen postrijtuig ving de schok op, maar viel over een houten personen rijtuig heen, waarin zich ongeveer 200 mensen bevonden. Het rijtuig werd versplinterd. De rest van de trein werd slechts weinig beschadigd. De trein was vol met personen uit de staat Bah.ia, die zich in de staat Min as Gerais wilden vestigen. MISTINGUETT DOOR BEROERTE GETROFFEN. -jarige wereldberoemde bouwen,, waarin de veiligheid vanFranse cabaretière Mistinguett.is de mens steunt op de zedelijke orde °P Eerste Kerstdag tijdens een be- waarvan Wij reeds meermalen de ™ob" -*"1 u;; noodzaak en de uitwerking uiteen hebben gezet en die de ware natuur van de mens weerspiegelt." ATOOMGEVAAR. Op wetenschappelijke gronden waar schuwt hij met klem tegen het atoom gevaar, en tegen het gevaar van de zoek aan haar broer in Bougival bij Parijs door een beroerte getroffen Zij heeft volgens de doktoren een „goede kans op herstel". „Mis", zoals de revuester veelal genoemd werd, heet eigenlijk Marie Bourgeois. Zij begon haar toneelcar rière in 1895. Jarenlang was zij de grote trekpleister van het „Casino de Paris". Meer schijn dan werkelijkheid Rusland zal zijn defensieuitgaven - - - - voor 1956 met ongeveer tien percent In het derde^ deel^ veridaarde de j ver]agen ten behoeve van een rui- raere ontwikkeling van de volkseco nomie en de cultuur. Dit heeft de Russische minister van financiën, A. G. Sveref, gisteren op de openings zitting van de bijeenkomst van de Opperste Sovjet, het Russiche parle ment, verklaard. Paus, dat de mens, van aangezicht tot aangezicht met aan de ware gods dienst tegengestelde meningen en systemen altijd gebonden blijft door de door God in de natuurlijke en bo vennatuurlijke orde gestelde grenzen. „In overeenstemming met dit begin sel kan ons vredesprogram niet ac- coord gaan met een co-exsistentie zonder onderscheid ten koste van al les met iedereen: zeker niet ten koste van waarheid en rechtvaardigheid." „Krachtens de leer der Kerk wij zen wij het communisme als maat schappelijk systeem af en wij moeten daarbij op bijzondere wijze de nadruk leggen op de grondslagen van het na- tuurrecht. Om dezelfde redenen verwerpen wij evenzeer de mening, dat de christen het communisme he den zou moeten zien als een ver schijnsel of als een stap in de loop der geschiedenis, als ware het een nood zakelijk moment in haar ontwikke- Tevens maakte hij geringe reduc ties in de uitgaven voor de zware industrie en de landbouw bekend, 'doch de begrotingen voor de huizen bouw en de productie van enkele consumentengoederen zijn voor het komende jaar aanmerkelijk ver hoogd. De begrotingsrede van de minister van financiën was een. van de twee belangrijkste agendapunten voor de bijeenkomst van de Opperste Sov jet. die de hele week zal duren. Westerse waarnemers viel het op dat in de rede van de minister van financiën alle „wapengekletter", ont- ling, en dat hij haar daarom als door brak, hetgeen er op zou kunnen wij de goddelijke 'Voorzienigheid vastge-1 zen, dat Rusland zijn politiek van vreedzame samenleving en onder handelingen tussen oost en west wil voortzetten. Zij verwachtten dat dit later uit de redevoeringen van Boel- ganin en Kroetsjsjes duidelijker zal blijken. Goedkoper inkopen. „De vermindering in de militaire uitgaven betekent dat Rusland zich niet door woorden maar met daden de vermindering van de interna tionale spanning en de verzekering van vrede en veiligheid ter harte neemt", aldus Sveref. Westerse waarnemers wijzen er hierbij op dat de reductie in de mi litaire uitgaven in de practijk waar schijnlijk geringer zal zijn dan de cijfers suggereren, gezien de algeme-j ne verlaging van de groothandels- prijzen, die de minister van finan ciën later aankondigde. Het Russi sche leger zal hierdoor meer voorra den kunnen kopen voor ginder geld. Rusland zal het komende jaar meer kleren, schoenen, huishoude lijke voorwerpen, meubelen, televi sieapparaten, horloges en naaima chines produceren, kondigde de mi nister aan. (óver atoomgeleerden) uit te spre ken, en ,als Zijne Heiligheid zich niet aan de afspraak hield, de Notre Dame en de kapel van Sint Pieter in Mont martre op te blazen". De onderteke ning luidde: „Daniël, geboren te Saint Maur (een voorstad van Parijs), graaf van Parijs". Uit de brieven blijkt, dat de bom in de Sacré Coeur om middernacht had moeten ontploffen, in de helse machi ne was echter een goedkope wekker verwerkt, die achter liep, en de bom zou pas 's middags om twaalf uur ontploft zijn. Dader gearresteerd De politie heeft een 45-jarige ban ketbakker, Daniël Haivas, gearres teerd, die naar haar zeggende beken de, dat hij de bom in de Sacré Coeur had gelegd. Havas zeide alleen gehandeld te hebben, daar hij „het enige instru ment" was, dat belast werd met de „goddelijke zending om de mensen te besparen het ergste te leren ken nen". Havas, die in zijn woning nabij de Sacré Coeur werd gearresteerd, heeft aj veel dreigbrieven geschreven, on der meer aan een van zijn vroegere patroons, die sedert 1954 soms vijf brieven per dag ontving. In de woning van Havas werden on der meer drie bommen gevonden, die gedeeltelijk gemonteerd waren. Het schijnt, dat hij het plan had om nog meer bommen te plaatsen. Op de foto de bom, zoals hij door de koster van de kerk werd gevonden, met de wekker, die de man op twaalf uur had gesteld. den het zwaar te verduren, want in het. getroffen gebied bleven gisteren de gehele dag zware slagregens val len. De storm beweegt zich nu naar het Zuidoosten en zal waarschijnlijk in het binnenland geen invloed meer hebben op het peil van de rivieren. In het gebied van Yuba slaagden piloten van de kustwacht er in met helicopters in 24 uur tijds 138 mensen van de verdrinkingsdood te redden. Hele gezinnen zijn door de haastige evacuaties uit elkaar gerukt. In het Noorden van Oregon zijn duizenden vluchtelingen, opgenomen in ontvang- centra en bij particulieren. Bloed-Kerstmis in Algerije De laatste dagen van Faure's rege ring worden haar moeilijk gemaakt door de nog steeds verwarde situa tie in Algerije. De Kerstdagen zijn bloedig geweest: er zijn meer dan vijftig doden gevallen. Bij overvallen door rebellen op af gelegen boerderijen zijn Fransen met hun vrouwen en kinderen op afschu welijke wijze vermoord. Ten zuiden van Setif hebben Algerijnen een bos wachter, die met zijn familie terug keerde van het stadje, waar zij Kerstinkopen hadden gedaan in een hinderlaag gelokt en zij hebben de beide ouders en een jongetje van twaalf vermoord. Twee andere zoons, een van negen en een van drie, lieten zij ontsnap pen. Deze tragedie is er een van-ve le, die zich de laatste dagen hebben afgespeeld. Het leger patrouilleert geregeld; sommige van die patrouilles zijn door de Algerijnse opstandelingen krijgs gevangen gemaakt. HOE wordt het weer? Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). PLAATSELIJK REGEN. Veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen. Matige tot krachtige en voornamelijk langs de Waddenkust tijdelijk harde Zuidwestelijke wind. Aan. houdend zacht weer. 28 Dec. zon op 8.50, onder 16.36; maan op 16.06, onder 7.59. Hoogwaterstanden Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI sneeuw —2 C. STOCKHOLM regen 3 OSLO mist 3 KOPENHAGEN geheel bew. 5 ABERBEEN licht bewolkt 6 LONDEN geheel bewolkt 7 AMSTERDAM onbewolkt 6 BRUSSEL regenbui 6 FARIJS zwaar bewolkt 6 I-ORDEAUX zwaar bewolkt 12 GRENOBLE regen 4 NICE half bewolkt 6 BERLIJN half bewolkt 6 FRANKFORT onlbewolkt 5 MüNOHEN regen 4 ZüRICH regen 6 GENèVE regen 5 LOCARNO onbewolkt 1 WENEN nevel 2 INNSBRUCK sneeuw 1 ROME zwaar bewolkt 4 Re^en en wind Tijdens de Kerstdagen werd het weer in ons land bepaald door een stroming van zachte Oceaanlucht, die in stand gehouden werd tussen een diepe depressie bij IJsland en een hogedrukgebied boven Spanje. In de Zuidwestelijke stroming boven de Oceaan was de depressieactiviteit zeer levendig, waardoor het weer bij ons bovendien onbestendig was. Tweede Kerstdag viel uit een grijs wolkendek op vele plaatsen regen of motregen. Pas in de avond, toen een koufront passeerde, hield de regen op. Boven de Oceaan is een nieuwe depresssie in aantocht, die een nieu we hoeveelheid zachte en vochtige Oceaanlucht naar West-Europa stuwt. De voorste begrenzing van de lucht zal bij ons opnieuw er.ige regen ver oorzaken, terwijl de Zuidwestelijke wind weer iets in kracht zal toene men. Korreltje Vrede kan niet door geweld ge- handhnafd worden, alleen door we derzijds begrip.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1