J Kinderen van Nederland vierden in 't Koninklijk paleis verstild Kerstfeest DE STENEN HET LOO IN KAARSLICHT Jitif&etaag. „Derde man" stelde zijn solidaire makkers teleur door geheugenzwakte Gen. Baretta op Kerstbezoek bij Veroordeelde afgevaardigde blijft lid van tweede Kamer ZATERDAG 24 DECEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 SLEUTELACTIE MET OUDEJAAR OP SLOT Leiden zal het geheim ontsluiten Nog een week en de in October met algemene stemmen en medewerking begonnen nationale actie „de vluch teling wacht op uw sleutel" zal „in het slot vallen" dat wil zeggen: dan sluit de inzendtermijn van de prijs vraag, welke de alle gezindtei over koepelde federatie voor vluchtelin genhulp aan deze inzameling (van oude sleutels en financiële bijdragen) heeft verbonden. Deelnemerskaarten, dan wel met vijftig cent extra gefrankeerde ge- wone 'briefkaarten met daarop inge vuld de schatting van het gewicht aan in het land opgehaalde oude sleu tels moeten uiterlijk op 31 December a.s. zijn gepost. Wie daarop nog in stuurt (naar postbus 4'04, den Haag) dingt niet meer mee naar de prij zen, waarvan de voornaamste drie zijn, drie, twee en één jaar gratis wonen. De afgelopen maanden is aan giften ruim f 500.000 binnengekomen. Het totaal gewicht van de sleutels is uiteraard niemand bekend en zal ook strikt geheim blijven tot het mo ment waarop het tijdens de slot bijeenkomst op 18 Januari a.s. in de Stadsgehoorzaal van de „Sleutelstad" Leiden officieel en onder notarieel toezicht zal worden vastgesteld. Tijdens het spelen, greep gister middag een 1-jarig Amsterdams kindje aan de Bickersgracht de on geïsoleerde stekkerpennen van een onder stroom staande wasmachine en werd op slag gedood. driet. Wie van ons Jezus vindt, vindt zich zelf, zijn medemens en God". Toen de laatste kaarsjes van het Kerstspel waren gedoofd, vertelde de heer Th. Booy een kerstverhaal en over het oude paleis Het Loo. „In ons huis regeert de liefde, „Wij kunnen onszelf niet veranderen „Wij komen uit de grote stad", zo klonk het gistermiddag in de feestzaal van het paleis 't Loo, waar de kaarsjes van een grote kerstboom een zacht schijnsel wierpen op een groepje van 20 kinderen. Dat stemmetje kwam uit Amsterdam, onmiskenbaar. „Ze hadden bij ons uit het dorp kunnen zijn, de herders waarvan zij ver telden", zo nam een zacht Veluws meisjesstemmetje het verhaal over. Twintig kinderen, uit Amsterdam, Uddel, Hoog Soeren, Niersen-Gortel en Het Loo stonden, elk met een brandend kaarsje in de hand, op het toneel en tot de toeschouwers behoorden de koningin, prins Bernhard en de vier prinsessen, die hier met ongeveer 600 leden van het personeel het Kerst feest vierden. Jachtopzieners, houthakkers, bosarbeiders, chauffeurs, koks, kamersdienaars, werkvrouwen, timmerlieden, mannen van de koninklijke stallen en van de hofmaarschalk, allen wonend in de bossen van de Veluwe en in Apeldoorn en tenslotte een dertigtal van de intendance van het koninklijk paleis te Amsterdam. SPREKENDE KAAKJES Het meest ontroerend .bij de Kerst viering was ook nu weer de klank van de heldere, onbevangen kinder stemmetjes, die gisteravond het een voudige Kerstspelletje „Wat de kaarsjes zeggen" opvoerden. En dertig ouderparen en met hun de honderden anderen keken ge- rored toe hoe de kinderen schuchter naar de boom gingen en daar hun kaarsjes ontstaken. Zij spraken van „Het Kindje in de kribbe" en ver telden op hun manier het gebeuren in de stal van Bathelhem, het ver haal dat zijn hoogtepunt vond in de laatste regels van het Kerstspel „Hij is het Licht de wereld, wat hij van ons verwacht, is, dat wij zijn als kaarsjes, die branden in de nacht". De Amsterdamse kinderen waren reeds een dag tevoren naar Het Loo gekomen om daar met de anderen te repeteren voor deze grote dag. Om precies vier uur kwam het Koninklijk gezin de zaal binnen, prinses Beatrix haar jongste zusje aan de hand houdend, en direct daar op zette het fanfarekorps van het personeel van Het Loo, nam het koor van het paleis de melodie van het Kerstlied over. Donker werd het toen in de zaal. Slechts de kerstboomlichtjes brand den en het lichtje op de katheder waar H. M. de Koningin het al oude Kerstevangelie, met zachte duidelij ke stem las. Na het „Stille Nacht" van het koor trad prins Bernhard naar voren om zijn toespraak te houden, een woord van hart tot hart, van opwekking en bezinning „Wij kunnen ons zelf niet veranderen",, zo zeide hij, „en ande ren kunnen dit ook niet. Dit kan al leen Jezus. Voor ieder die in hem gelooft, komt de verandering en komt er de blijdschap in het ver- Ook de bekende Engelse „Good" vierling doet mee aan het oude En gelse gebruik om in deze tijd voor Kerstmis „Carols" te gaan zingen. We zien ze hier, in volle aandacht voor hun lied: v.l.n.r. Jennifer, Brid get, Elizabeth en Frances. tot slot zongen allen gezamenlijk het „Ere zij God". In de langen gangen van het pa leis waren inmiddels lange tafels op gesteld met daarop broodjes en war me chocolade. Koningin, prins en prinsessen waren de eersten die him gasten de warme drank uitSchonken en voor ieder weer terug ging mach ten de dames van prins en prinsessen een kerstbrood in ontvangst nemen en de mannen van de koningin de prinsessekalender. Kort daarop reden de volle bussen weg en daalde de vredige stilte weer Deze treffende uitspraak van Groot hertogin Charlotte van Luxemburg gebruikt Lia Avé - befaamd jour naliste die te gast was aan vele vorstenhoven - om de sfeer te karakteriseren in het Grootherto gelijk gezin. In Libelle van 31 December leest U het eerste van een korte reeks artikelen over dit gezin. Openhartige en boeiende notities rond de vrouw die eens de mooiste vorstin van Europa werd genoemd! In hetzelfde nummer brengt Libelle "Europese haarmode, made in Har- lingen", het sensationele verhaal van de jonge Fries die in Brussel de Grote Prijs in de wacht sleepte van een in ternationaal kapperstournooi. Scheherazade ging weer op pad om haar petekinderen te bezoeken: Libelle's TWEEDE KAMER STRENGE CONTROLE OP RIJTIJDEN-BECL'JIT De Tweede Kamer heeft gisteren onder voorzitterschap van de heer Van Sleen de behandeling van de be groting van het departement van ver keer en waterstaat voortgezet. Minister ALGERA handhaafde zijn standpunt, dat er geen staats-secre- taris nodig is. Spr. verklaarde zich voor zo min mogelijke beperking van de Zondags- arbeid. Van onrust in de kringen van het beroepsvervoer over toeneming van het eigen vervoer is spr. niets ge bleken. Spr. omschreef de wenselijk heid van een strenge controle op de naleving van het rijtijdenbesluit. Er worden thans per jaar 14.000 proces sen-verbaal voor overtredingen opge maakt Met betrekking tot opmerkingen Over de binnenvaart zei de minister o.a., dat overleg gaande is over het wegnemen van onjuistheden in de tarieven. Z.i. is er geen aanleiding door cre- dietverlenging de nieuwibouw te sti muleren. De nieuwbouw is in studie bij het departement. Aan het slot der vergadering gis teren van de Tweede Kamer heeft de voorzitter, de heer Van Sleen, een korte rede uitgesproken, waarin hij opmerkt dat het niet gelukt is alle hoofdstukken der begroting 1956 af te werken. Een hoofdstuk van onder wijs, kunsten en wetenschappen moest worden uitgeschakeld. Spr. constateerde dat de Kamer een behoorlijk resultaat heeft weten te bereiken, zonder jachtige overhaas ting en zonder werken onder te hoge druk. Dit is mede te danken aan de zelfbeperking, die de leden zich bij de replieken in het algemeen hebben willen opleggen. Na goede wensen voor de genezing van de president, de heer Korten- horst, en het Kamerlid Weiter te heb ben uitgesproken, wenste de heer Van Sleen allen een prettig Kerstfeest en Zalig uiteinde en veel heil en zegen. IN AMSTERDAM: GOEDKOPERE BRIL OP ZIEKENFONDSRECEPT De Amsterdamse opticiens hebben besloten voor de minst-draagkrach- tigen een eenvoudige bril in moderne uitvoering (met glazen) voortaan op ziekenfondsrecept te leveren tegen de totaal-prijs van 5.—. Bij de keuze van een ander mon tuur zullen zij uiteraard eveneens op ziekenfondsrecept een onge limiteerde korting toepassen van 25% op montuur en glazen. Thans be draagt de korting 20% tot een maxi mum van 2. De landelijke organisatie van op ticiens is naar „Trouw" verneemt met de nieuwe prijsstelling niet accoord gegaan. ?x3*X>OO0<XX2X> Aan de waterkant vindt men de jeugdige hengelaars'in de tyd, dat de vis in de grachten weer vogel vrij is verklaard. Er zijn binnen de wallen van Lei den niet veel singels meei> die le vende en bijtgrage vis bevatten. Dat hier nog met vrucht gehengeld kan worden blijkt wel uit de em mer, die op levende vis staat te wachten. DE VORIGE WEEK De foto stelde voor de binnen plaats van het legermuseum aan de Pesthuislaan. We zijn nu voorlopig aan het eind van onze binnenplaatsen gekomen. We gaan de openlucht weer in. De wapenen op de voorgrond waren scheepskanonnen uit de 17e De waardebon van 5.Is voor: Mej. H. van Heel, De Laat de Kanterstraat 6a, Leiden. Wat U moet doen Adresseer een kaart, brief oi briefje aan de puzzle-redactie van de Leidse Courant, Papengracht 32, Leiden. Schrijf onder het motto: „De stenen spreken". De foto stelt voor De inzendingen worden inge wacht tot en met Donderdag a.s. Onder de goede oplossers wordt een waardebon van f 5.verloot. LANGERE TELEVISIEPROGRAMMA'S De Nederlandse televisiestichting deelt mede, dat de binnenlandse uit zendingen op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag van 5 Januari 1956 af niet meer om 20.15 uur, doch om 20.00 uur zullen beginnen. Elke uitzending op die dagen opent met het N.T.S.-jour- naal, dat voortaan door de journaal afdeling van de N.T.S. zal worden ver zorgd. Het programma der omroep verenigingen begint om 20.15 uur. Dit omroepprogramma zal in de regel om 22.00 eindigen. t VIER JAAR LATER mooiste vorstin geadopteerde drielingenEN NIET TE VERGETENEen bladzij vol plannen voor de jaargang 1956 Nieuwe rubrie ken, nieuwe verhalen. Léés er over in Libelle - Nassauplein 7 - Haarlem. Naar de politie Vier jaar geleden, terwijl heel Half weg in de Nachtmis zat, ontfermden drie inbrekers zich over de inhoud van de brandkast der Boerenleenbank en toen de Nachtmis uit was, waren de inbrekers en ƒ50.000,verdwe nen. Toen de politie enkele dagen later twee van de inbrekers wist te arres teren, werd de inbraak slechts ge deeltelijk opgelost, want „de derde man" bleef spoorloos, evenals de buit. Vier jaar verdwenen de twee in brekers achter de tralies, maar zij zwegen hardnekkig over de derde man en dezer dagen werden zij in vrijheid gesteld. Nu was er van de buit niet zo heel veel meer overgebleven, want de ruim 16 mille van één hunner wist de politie een paar jaar geleden tij dens een andere zaak in beslag te nemen en de dochter van de tweede had zich goeddeels over diens aan deel ontfermd, zodat de mannen plat zak de vrijheid begroetten. De geheimzinnige „derde man" had echter het beheer over zijn kapi taaltje zelf in handen kunnen houden en de twee ex-gevangenen meenden, dat zij wel een extraatje van hem mochten ontvangen voor hun stil zwijgen. Aangeland bij hun vroegere mede werker, vertoonde deze echter een opvallende geheugenstoornis; hij wist van niets meer en kon toch moeilijk geld uitbetalen van een inbraak, waarvan hij niet eens wist, dat hij hem gepleegd had. De hevig teleurgestelde vrienden renden verbitterd naar de politie en thans zit de derde man in de cel om het oordeel van de rechter af te wach ten. KARDINAAL DE JONGWEG TE UTRECHT. B. en W. van Utrecht hebben de Utrechtse gemeenteraad voorgesteld de naam van de in de wijk tuindorp gelegen Rondweg te veranderen in Kardinaal de Jongweg. OverheRssalarissen t.a.v. vrije bedrijf Rapport loondeskundigen zal spoedig verschijnen Het rapport van het college van loondeskundigen over de vraag in hoeverre er een achterstand is in de overheidssalarissen t.o.v. die in het vrije bedrijf kan thans op korte ter mijn worden verwacht. Het rapport zal een onderwerp van overweging uitmaken zowel voor het kabinet als voor de centrale commis sie voor georganiseerd overleg ver volgt „Trouw". Dit schrijft minister Beel aan de Eerste Kamer in zijn Memorie van Antwoord inzake het wetsontwerp op de verbetering van de financiële positie van het burger lijk rijkspersoneel. Naar aanleiding van de gang van zaken bij de jongste salarisbesprekingen in het georgani seerd overleg wijst de minister er nogmaals op dat het voor het wel slagen van het overleg en voor de rust onder het overheidspersoneel dringend noodzakelijk is dat de be sprekingen in alle rust worden ge voerd en dat voortijdige of onver antwoorde berichten over ingediende voorstellen en over het verloop der onderhandelingen niets dan schade kunnen berokkenen. De minister is echter niet van me ning dat de wciking van het over- legapparaat om een grondige herzie ning vraagt. Wel lijken hem enkele voorzieningen gewenst maar deze zullen niet van ingrijpende aard be hoeven te zijn. Een 73-jarige voetganger werd Donderdagavond te Den Haag door de motorwagen van lijn 7 gegrepen en zodanig gewond, dat hij gisteren in de loop van de middag in het zie kenhuis is overleden. „Ik heb u nog nooit gezien", zei de soldaat J. W. van de Biggelaar gister middag vanaf zijn ziekbed tegen luite nant-generaal A. Baretta. En dat het toen gebeurde, had de soldaat Van de Biggelaar te danken an het feit, dat hij met Kerstmis in het Centraal militair hospitaal te Utrecht moest vertoeven. De chef luchtmachtstaf heeft giste ren en vandaag al zjjn zieke lucht- machtpersoneel in de hospitalen op gezocht. Met zijn vrouw, die de ge schenken verzorgt, heeft hij gisteren ook het militair sanatorium in Amers foort bezocht en vandaag zou het cen traal militair hospitaal in Den Haag een bezoek krijgen. „Aardige zusters hier?" informeerde generaal. „Heel geen klachten", kon Van de Biggelaar rapporteren. Ook een lid van het Amerikaanse squadron op Soesterberg werd niet vergeten. Sergeant E. A. Kergellbirg ontving tot zijn grote verrassing een grote rode cyclaam uit handen van de generaalsvrouw. „We behandelen de leden van de Amerikaanse lucht macht als onze eigen jongens", ver zekerde hem de generaal. De chef van het hospitaal, kolonel dr. W. F. Warffemius, kon generaal Op de foto een Amerikaan van het Squadron Soesterberg, E. A. Kgell- birg, die 's morgens was binnen ge bracht in het Centraal Militair Hos pitaal te Utrecht en die niet werd vergeten tijdens de rondgang van de generaal. Baretta nog een prettige mededeling doen. Dank zij de actie van een lucht machtadjudant die zelf lange tijd in een sanatorium had gelegen, had het hospitaal twee televisie-apparaten ge kregen. Wat voor de generaal oud nieuws bleek Geen bezwaar van wet en partijfractie Het Tweede Kamerlid ir. Posthumus (P. v. d. A.) is deze week door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot een week gevangenisstraf wegens het onder invloed besturen van een auto. Naar wij vernemen zal de heer Posthumus niet voor het Kamerlid maatschap behoeven te bedanken. De Tweede Kamerfractie van zijn partij sohijnt, evenals het partijbe stuur geen bezwaar te hebben tegen het zitting blijven houden van de heer Posthumus. Deze heeft echter wel bedankt voor het lidmaatschap van de Rotterdamse gemeenteraad, waar hij voorzitter van de fractie was. Aan een beschouwing van de parle mentaire redacteur van het Haar lems Dagblad ontlenen wij het vol gende: Men heeft zioh afgevraagd of ir. Posthumus met een veroordeling op zijn kerfstok volgens grondwet en wet Kamerlid kan blijven. Hierom trent bestaat niet de geringste twij fel. Een veroordeling van geringe omvang brengt het verlies van Ka merlidmaatschap niet met zich mee. Genoeg gestraft. De fractie van de Partij van de Ar beid neemt eenstemmig het stand punt in dat de heer Posthumus zo dra hij de week hechtenisstraf ach ter de rug heeft zijn werkzaamheden in de Kamer ten volle kan hervatten. Men is zich, met de gestrafte zelf. terdege bewust van de ernst van het geval. Maar men gaat er tevens van uit dat hij door de veroordeling en het neerleggen van zijn ambt in de Rotterdamse gemeenteraad reeds zwaar genoeg heeft moeten boeten. Uit het oogpunt der menselijkheid acht men het onjuist hem uit de Ka mer te zetten. De houding van de persoon in kwestie geeft bovendien te vermoeden dat hij de zware les ten volle heeft begrepen. In het licht van al deze factoren acht zijn fractie het niet in strijd met het aanzien dat de Kamer dient te genieten, wan neer de gestrafte deel van dat col lege blijft uitmaken. In hoeverre binnen de partij die opvatting ook voldoende aanhang zal blijken te be zitten is een vraag op zichzelf.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5