Omgeving Lid Broxterman bepleit subsidie voor de R.K. Jeugdbeweging AVONDRUST Politieke bokkesprongen in Paraguay ZATERDAG 24 DECEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 GEMEENTERAAD LEIDERDORP In de gisteravond, onder leiding van burgemeester v. Diepeningen te Lei derdorp gehouden raadsvergadering kwamen als hoofdschotel aan de orde de behandeling van de begroting 1956 en de bespreking van het investe ringsprogram voor 19561960. Zoals gebruikelijk hielden de woordvoerders der verschillende fracties een alge mene beschouwing. De heer S. v. d. Stoel (AR) opende de rij. Hij verheugde zich op het goe de figuur dat Leiderdojrp maakt, wat betreft de woningbouw, maar vindt het grote woningbezit van de gemeen-# te aibnormaal en dringt aan op ver koop ervan, omdat de woningbouw nu eenmaal -geen overheidstaak is. Ook geeft hij in overweging te gaan zorgen voor woningen voor grotere gezinnen. Een mogelijkheid daartoe is misschien uitvoering te geven aan de bestemming van de diuplexwonin- gen aan de Resedastraat n.l. hiervan eengezinswoningen te maken. Wat betreft de kosten van de nieu we Rijnovergang, hier zag hij gaarne andere instanties bij ingeschakeld, zoals bij aangrenzende gemeente ook was geschied. Een bijzonder verlan gen van spr. was de aanleg van een ijsbaan. De heer M. v. Winkel (CH) zegt dat in het afgelopen jaar veel tot stand is gekomen, o.a de prachtige school in het Zijlkwartier. Verwon dert is hij echter, dat op het investe ringsplan de nieuwe brug voorkomt. Bij raadsbesluit is destijds vastgesteld dat getracht zal worden van over- heids-instanties medewerking te krij gen wat betreft de kosten. Meer soepelheid bij subsidies De heer Broxterman (KVP) is ver heugd dat B. en W. een sluitende be groting kunnen aanbieden, zij het door de verhoogde basisuitkering uit het gemeentefonds. Dat deze uitkering nog hoger zal moeten worden om de investeringsplannen tot uitvoering te brengen vindt hij, mèt het college van B. en W. zorgelijk. Voorts vraagt hij cijfers over het verstrekken van bouwvolume aan particuliere bouwers. Een bezwaar vindt hij, dat woningen van particu liere bouwers veelal niet door Lei derdorpers worden betrokken en zou daarom willen zien, dat minder volu me aan deze bouwers werd toegewe zen waardoor meer arbeiderswonin gen zouden kunnen worden gebouwd. Dan komt spr. nog eens terug op enkele subsidie-besluiten en wel van de vacantie-bezigheden en de R.K. Jeugdbeweging, waar veel Leider- dorpse kinderen bij betrokken zijn. Hij vroeg een wat soepeler houding opdat deze aanvragen niet meer wor den afgewezen louter alleen omdat deze instellingen niet in de gemeente gevestigd zijn. De heer Nievaart (PvdA) spreekt over de investeringen en de heer Schoppen (Gem. Belang) is getroffen dat B. en W. ondanks de slechte fi nanciële vooruitzichten de moed niet verliezen. Antwoord van de voorzitter De voorzitter vangt aan met het beantwoorden van de laatste vraag van de eerste spreker, n.l. over de aanleg van een ijsbaan. Deze kwestie is bij B. en W. ook reeds ter sprake gekomen en voor deze winter was het oog gevallen op het terrein voor de te bouwen toekomstige ulo-school. Zij wilden dit onder water zetten en dit als voorlopige ijsbaan gebruiken. De duplexwoningen kunnen pas in 1960 tot eensgezinswoningen worden gepromoveerd wegens het lopende contract. Hiermede komt de voorz. op het probleem woningbouw en geeft een uitvoerige uiteenzetting. De particulier bouwers bouwen om te verkopen omdat bouwen voor be legging in deze tijd niet mogelijk is. Grotere huizen vragen hogere huren wat een probleem op zichzelf is. Een goedkope arbeiderswoning moet zo danig gebouwd zijn. dat men gaat spreken van een uitgeklede woning en het aspect van de gemeente spreekt toch ook nog iets mede. Wat verhouding particulier en ge meente betreft: vanaf 1948 tot heden zijn in Leiderdorp bijgebouwd door gemeente en particulieren 427 wo ningen, hetgeen een toename is van byna 50%. In 1948 bezat Leiderdorp 900 woningen. De gemeente bouwde 297 huizen, de particuliere bouwers 130 woningen. Wat bouwvolume be treft zegt de voorz., dat dit reeds is verdeeld en hij niet kan zeggen of Leiderdorp, dat reeds een voorschot kreeg, een toewijzing zal ontvangen. Als het bouwrijp maken achter de rug js, heeft Leiderdorp gelegenheid voor de bouw van 200 woningen. Hij hoopt, ook, dat de bouw van de R.K. school spoedig zal plaats vinden even als van de Chr. ulo-school. De subsi- diekwestie noemt hij een kardinaal punt. H\j voelt aan, dat de heer Brox terman bedoelt: „Wordt de katholieke jeugdbeweging wel naar billijkheid behandeld". Het enige motief zegt de voorz., is dat genoemde instellin gen niet in de gemeente gevestigd zijn. Als eenmaal de R.K. school er is, zal dit mogelijk anders worden. Hij hoopt binnenkort met een nieuwe regeling te komen voor subsidie-aan vragen. In zijn repliek merkt de heer Brox terman op, dat de R.K. school onder beheer blijft van de parochie Meer burg, zodat in feite er niets veranderd en de mogelijkheid open blijft voor de raad om te zeggen dat er nog geen gevestigde vereniging is in de ge meente. Investeringen Het volgende punt is het investe ringsprogram. Dit bevat een 16-tal punten, die wij reeds in het kort ver melden. Naar aanleiding van de op merking van de heer v. Winkel in zijn beschouwing over de nieuwe brug, deelt de voorz. mede dat hij dit punt van het investeringsprogramma wil afvoeren daar genoemd besluit in derdaad genomen is en ook tot uitvoer moet worden gebracht. B. en W. zfll- len zich tot Ged. Staten wenden met met verzoek om medewerking in deze. Hardnekkige tegenstand, bij monde van de heer v. d. Stoel, ondervindt een voorstel van B. en W. om in be roep te gaan tegèn de voorwaarden van het bestuur van de Kalkpolder tot het betalen van een bedrag van 650.voor ontheffing van het ver bod voor het dempen an enkele slo ten. De heer v. d. Stoel zegt dat dit een algemeen bekende en vastgestelde vergoeding is voor de polder en er z.i. geen enkele reden is dit te wei geren. Na een langdurig delbat be sluiten B. en W. het voorstel terug te nemen. Van de overige punten zij ver meld dat dr. G. A. de Bruijne is ge kozen voor de kosteloze inenting voor 1956. Een destijds toegestane rente loze lening aan de padvinderij van Leiderdorp werd omgezet in een lening met rente en aflossing. Aan het einde van de vergadering sprak de voorz. de gebruikelijke v/ens uit by deze laatste vergadering in het jaar die door de heer Schoppen als oudste raadslid werd beantwoord. ALPHEN AAN DEN RIJN HULDIGING VAN JEUGDIGE REDDER. Vrijdagmorgen heeft burgemees ter Ed. C. Witschey in de commissie kamer van het raadhuis te Alphen a. d. Rijn een stel renschaatsen met schoenen uitgereikt namens het Car negie Heldenfonds aan de 18-jarige Jan Willem van Muiswinkel, wonen de aan de Lindehovenstraat 6, te Al phen a. d. Rijn. In dit geschenk is de waardering gelegen voor een moe dige redding van de 8-jarige Jan Leendert Geelhoed, die op 21 Fe bruari van dit jaar op de Zwammer- damse ijsbaan door het ijs was ge zakt en in een kolk terecht gekomen. Burgemeester Witschey sprak waar derende worden en zei dat niet al leen de redding sympathiek aandeed maar ook de houding van de redder daarna. Met de aangeboden schaat sen is een hartewens van de jonge Van Muiswinkel, die dolgraag de schaatssport beoefent, in vervulling gegaan. Aanbesteding. Vrijdagmorgen werd ten raadhuize aanbesteed het slopen van het stookgebouw met ko- lenloods. en diverse opstallen en fun deringen op het terrein van de ge meentelijke Water- en Lichtbedrij- ven te Alphen aan den Rijn. Het be treft een deel van de oude gasfa briek, welke overbodig is geworden NEDERLANDSCHE toen Alphen afnemer werd van de Leidse gasfabriek. Er werden 11 inschrijvingen ont vangen: De Groot en Buiten, te be talen aan de gemeente f 1800.—. De overige inschrijvingen betreffen be dragen te betalen door de gemeente. A. v. d. Sluijs, Monster f 7740.W. de Ruiter, Katwijk a/Zee 15000. J. Winkel, Schalkwijk f 1676.—; W. Koek Zn., Badhoevedorp f 3000. W. Kuijl, Amsterdam 9240.Aan- nemingsmy. De Laak, Den Haag 6200.—; Nic. v. d. Akker, Zoeter- woude 14.500.—; N.V. E.N.M.O.S., Den Haag 11.000.H. Zuurmond, Scheveningen 11.475.—; A. Tak Zn., Den Haag 11.900. Geboren: Joh aan adr. v. J. de Graaf en T. Kleibeuker; Karei Pie- ter, zn. v. P. Kleijn en J. Koetsier; Sibolt Heiko, zn. v. C. P. Mulder en H. G. A. Eelssema; Catharina, dr. v. C. Boot en C. Koopman; Martinus Jo hannes, zn. v. J. A. Lemkes en A. v. Dam. Clasina Alida, dr, v. S. P. West maas en A. Hilferink; Willem, zn. v. W. Goedhart en Klazina J. Stigter; Bertha, dr. v. A. Buitelaar en N. J. v. d. Laan; Dirk, zn. v. D. Streef kerk en T. C. Drenth; Robert, zn. G. H. v. Beugen en N. Sckkolna. Ondertrouwd: C. Kraaij, 24 j. en J. M. Ohristiaanse, 25 j. G. W. v. Deuren, 25 j. enG. Commenga, 24 jaar. Getrouwd: E. Wiggemansen, 25 j. en M. H. Bosman, 22 jaar. Overleden: Piet Rietkerk, 77 jaar. BODEGRAVEN Propaganda-avond K.A.B. De Landarbeidersbond in De Meye hield een propagandavergadering. Bij de mededelingen werden de studieda gen besproken, die op 7 en 8 Jan. a.s. te Santpoort gullen worden ge- ohuden. De heren L. Verlaan en E. v. d. Berg zullen dit weekend bezoe ken. Het bestuur zal de organisatie van de jaarlijkse feestavond op zich ne men. De heren A. Pijnacker en N. Groenendijk zullen i.p.v. de heer J. Verlaan, het bodewerk verzorgen. Het thema van de inleiding door de heer De Vos was de opvoeding tot zelfstandigheid. De kinderen moeten als zij hun werkkring in de stad zoeken, de juiste instelling kennen en zich eigen maken. Met-een propagan distisch woordje besloot de spreker zijn vlot gehouden betoog. L.T.J. Een zeer langdurige be spreking was gewijd aan de proble men rond de melkprijs. Doordat de lonen in de agrarische sector iets la ger liggen dan in andere bedrijfstak ken en derhalve verhoogd dienen te worden, hoort dus de melkprijs ge bracht te worden op 27,7 (bestaande prijs) 4- 0,4 25.3 cent. De prijzen voor de zandboeren liggen iets ho ger. Een algemene prijs is niet' goed mogelijk door de vele verschillen in streek of plaats. Onderstreept werd dat de boer ten overstaan van ande re bevolkingsgroepen minder betaald krijgt Na de pauze werd een over zicht gegeven van de varkenshoude rij in 't voorbije jaar en goede voor uitzichten gesteld over 1956. Ook voor rundvlees, maar vooral voor schapen, bestaan goede kansen. De medische dienst op le Kerst dag: dr. D. Ragay; 2e Kerstdag: dr. C. A. van Beek. Op beide Kerstda gen: mr. van Wijk, Zuidzijde 14. Volleybalvereniging opgericht. Bodegraven zal voortaan een nieuwe tak van sport rijker zijn. Het in ge bruik nemen van het nieuwe ge meentelijk gymnastieklokaal heeft hiermede de stoot gegeven Een vijf entwintigtal dames en heren hadden zich opgegeven. Het bestuur van de nieuwe vereniging ziet er als volgt uit: voorzitter de heer W. Ooms; se cretaresse mej. N. Kwakernaak, pen ningmeester de heer S. Blonk en D. Timmer. Er zal een schrijven tot het gemeentebestuur gericht worden om het nieuwe gymnastieklokaal te mo gen gebruiken. In de tussentijd zal getracht worden de zaal van de eerw. zusters te krij gen, zodat alvast geoefend kan wor- POTLOOD en GEEST Oplossing 509. Horizontaal: 1. pat, 4. mik, 6. toros, 9. nl., 11. rum, 12. Bk, 13. op, 15. al, 16. Noorwegen, 17. D.S., 18. Ee, 19. es. 20. eg:, 22. Km, 24. Diest, 26. fee. 27 eng. Verticaal: 1. pijn, 2. t.t., 3. kruiwa gen, 4. m.s., 5. kok, 7. o.r., 8. om, 10. loods, 12. bleek, 14. pos, 15. age, 19. elf, 20. ei, 21. os, 23. mug, 24. de, 25. te. VANAVOND hebt u geen tijd, morgen geen zin en overmor gen is om een of andere reden de krant zoek om onze diepgaande beschouwingen nog te lezen. En omdat we 't altijd veel te lang ma ken, zullen we 't nu kort maken: Zalig Kerstmis!, waarmee wordt bedoeld, dat iedereen op dit feest, alle jonge mannen, alle jonge vrouwen, alle getrouwde mannen, alle getrouwde en ongetrouwde vrouwen en alle weduwnaars en weduwen eindelijk en ten volle zullen beseffen, wie, wat en hoe Jezus is. Buiten Hem is er geen zaligheid, ook geen zalig Kerst mis. Rebellie en verzoening President Alfredo Stroessner en de leider van de mislukte opstand tegen hem. Mendez Fleitaz, hebben weer vrede gesloten. Fleitas heeft gister avond een vergadering van het rege rend comité van Paraguay's enige partij, de Coloradopartij, bijgewoond, hoewel president Stroessner aanvan kelijk had bevolen hem te ^resteren. De vergadering werd gehouden, na dat de president eerst had bekend gemaakt, dat een „interne crisis" in de gelederen van de eerste cavalerie divisie was opgelost door enkele be velhebbers te vervangen. Het merkwaardige van de verzoe ning tussen Stroessner en Fleitaz is, dat Mendez wel degelijk de hand heeft gehad in die „interne" crisis, die niets anders was dan een poging totj opstand tegen Stroessner. Fleitaz, een vriend van Juan Peron, ging rebelle ren, toen de president trachtte hem uit zijn functie van president van de staatsbank te werken. Stroessner bood Fleitaz een ambassadeurspost in Londen aan, doch hij weigerde dit en sloeg aan het complotteren. Een geheim radiostation, waar schijnlijk in het zuiden van Para guay, heeft inmiddels een beroep ge daan op de bewoners van Paraguay om zich thans voor te bereiden op een „echt gevecht voor de vrijheid". De zender keerde zich zowel tegen president Stroessner als tegen Men dez Fleitaz. Pakketpost naar Oost-Duitsland Oostduitse postkantoren hebben Vrijdag geweigerd vele pakketten, die Westberlijners naar Oost-Duitsland wilden zenden, in ontvangst te ne men. Tot dusver mochten de West berlijners pakketten tot zeven kilo gram verzenden, maar het maximum gewicht is nu vastgesteld op 500 gram. Eerder had de Oostduitse pers be richten verspreid, waarin Westelijke organisaties er van worden beschul digd onder het mom van Kerstge schenken illegale voorwerpen, waar onder een in een koek gebakken re volver, naar Oost-Duitaslnd te zen den. den. Als in de komende zomer de Bodegraafse Sportweek gehouden zal worden, zal ook zo mogelijk een volleybalwedstrijd in het program ma worden opgenomen. De heer W. H. La Gro slaagde aan de Rijksuniversiteit te Groningen voor het candidaatsexamen Rechts wetenschappen. Mej. T. Blom behaalde het di ploma costumière. Het examen werd afgenomen door de „Kledingindus trie" te Arnhem. Geboren: Johanna M. d. v. C. i V. Leeuwende Vlieg. Loesje d. v. P. BolanderBroer. Marrigje d. v. I D. HamoenBlok; Jochem z. v. C. v. I Veldhuizende Rooij. Getrouwd: J. Blom 2S j. en H. v, d. Berg 21 j. Daniël Op 't Land 22 j. en E. v. d. Panne 20 j. A. Griffioen 4d j. en. G. Heikoop 34 j. BOSKOOP RAADSVERGADERING MET INCIDENT De raadsvergadering van Boskoop kenmerkte zich door meerdere ge heime facetten, waardoor een verga dering met gesloten deuren van bij na anderhalf uur nodig bleek. Met de voorgenomen luchtkarte- rirug van Boskoop waren de vroede vaderen het niet eens. Men vond de prijs te hoog en beschouwde dit werk als luxe. De voorzitter antwoordde hierop dat Boskoop geen goede plat tegrond bezit, terwijl tekenen prac- tisch onmogelijk is wegens gebrek aan personeel, waarop de heer Noest opmerkte, dat dan blijkbaar het te kenen wel was verwaarloosd. Aange zien de voorzitter mededeelde dat hij hierover in geheime zitting meer zou kunnen vertellen, werd dit punt aan gehouden. De onbewoonbaarverklaring van een tweetal woningen veroorzaakte ook al weer enige stagnatie, aange zien van één der eigenaren een schrij ven was ontvangen, waarin werd me degedeeld, dat de woning weer in be-) woonbare staat was te brengen. Na' de discussie, welke hieruit voortvloei de, werd besloten deze kwestie aan te houden voor bespreking in de ge heime zitting. De stichting van een openbare kleu terschool waarbij de kwestie van overname van de nutskleutersehool betrokken, was aan leiding tot het stellen van meerdere vragen, welke zo goed mogelijk door de wethouder van onderwijs werden beantwoord. Het gelukte de voorzitter toch de exploitatie van dé school er dpor te krijgen, zodat de gemeente per 1 Ja- nnuari 1950 de kleuterschool, welke tot nu toe door de vereniging Plaat selijk Nut werd geëxploiteerd, zal overnemen. De bestendiging van het rijverbod voor auto's op de Voorkade in noor delijke richting werd zonder meer geaccepteerd. Na de rondvraag welke het gebrui kelijke verlanglijstje ten gehore bracht, werden de deuren gesloteh en eerst na anderhalf uui^ weer ge- onpend. Aan de orde werd gesteld het voor, stel over te gaan tot luchtkartering van Boskoop. Ondanks de geheime zitting bleken de meningen nog ver deeld, zodat stemming moest uitwij zen of dit door zou gaan of niet. De uitslag was 9 stemmen voor en drie tegen (v. Wengerden, Bulk en Splin ter). Wethouder van Nes was ver hinderd deze vergadering bij te wo nen. Het voorstel tot onbewoonbaarver. klaring van de woningen Badhuisweg 4 en Zuidkade 114 werd voorlopig in getrokken. Tenslotte vroeg de heer Jonge jan het woord, hetwelk hem werd verleend, waarop deze als oud ste raadslid namens de andere heren opmerkte, dat er tijdens de vergade ringen altijd een zekere sfeer heeft geheerst die door alle leden zeer op prijs wordt gesteld. De raad is van mening dat deze sfeer hedenavond naar beneden is gehaald tengevolge van een incident tussen de voorzitter en de secretaris. Bij de bespreking over de kleuter school was aan de secretaris een toe lichting verzocht, maar de wijze waarop deze werd onderbroken was niet wat wij gewoon zijn. De heer Jorsgejan verzocht dan ook namens de raad in net vervolg voor dergelijke incidenten te worden, bewaard. De voorzitter gaf hierop zijn lezing van het geval, doch de raad kon zich daarmede niet verenigen, waarop de voorzitter de vergadering slcot. GEVONDEN VOORWERPEN. .Halsketting, armbamdje, muntbil jet, tweed shawl, portemonnaie met inhoud, haarkam, dop van benzine tank, bruin geblokte shawl, paar glacé dameshandschoenen; taalboek, gestreepte shawl, damesportempn- nae met inhoud, grijs-beigo porte monnaie, diverse wanten en hand schoenen. Inlichtingen bij de politie. Geboren: Johanna Maraia, dr van A. Blanken en M. C. Tukker; Mar- the Elizabeth Anna, dr van P. J. Heemelaar en J. M. v. Os; Elisabeth Maria Theresia, dr van J. C. Rijn beek en A. M. Meijer; Hendrik Wil lem, zn van H. J. Stellaart en A. Kruiswijk. .Getrouwd: G. A. de Knegt en J. M. Bosman; C. Stolker en T. Kranen burg; A. C. de Kooi en J. Hoogen- doörn; A. de Bruin en J. G. E. van Barlingen; J. Koster en M. Couvee. HAZERSWOUDE Aanvulling raadsagenda. Aan de voor de raadsvergadering van December is toegevoegd: Aankoop van grond van J. P. J. Voets en de fa. S. Voets ten behoeve van wo ningbouw. Verkoop van grond in het uitbreidingsplan Rhynenburch aan J. van Gemeren en J. A. de Best. D. Boer. DE KWAKEL AFSCHEID VAN HOOFDONDERWIJZER. Mevr. Graven kreeg Pro Ecclesia. De Kwakelse gemeenschap heeft Donderdag afscheid genomen van het hoofd der school, de heer P. J. Gra ven. Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd is door het schoolbestuur eervol ontslag verleend. De morgen begon met een plech tige H. Mis uit dankbaarheid, welke werd bijgewoond door het voltallige schoolpersoneel, de leerlingen en een aantal genodigden. Na de H. Mis be gaf de familie zich naar hotel Leen- ders, waar zij de gehele dag te gast waren van het schooj- en kerkbe stuur. 's Middags om 2 uur had even eens in zaal Leenders een operette uitvoering plaats door de schoolgaan de jeugd. Opgevoerd werd „Prinses Marjolijn". De kinderen hebben aar dig gespeeld. Tijdens deze middag werd het scheidende hoofd door de kinderen een prachtig electrisch scheerappa- raat aangeboden. Na floop hiervan dankte de heer Graven de kinderen voor het fraaie toneelspel en voor het fraaie cadeau. 's Avonds 8 uur had de grote af scheidsreceptie plaats. Ongeveer 490 personen hadden zich in de grote zaal van Leenders verzameld. De muziek vereniging T.A.V.E.N.U. stond keurig op het podium opgesteld en bij het binnentreden van de heer en mevr. Graven werd een vrolijke mars inge zet. Wethouder G. Voorn, tevens voorzitter van het comité oud-leerlin gen. opende deze avond. Hierna sprak pastoor Versteeg als voorzitter van het kerkbestuur en als pastoor van de parochie. Spreker dankte voor al hetgeen de hoofdonderwijzer gedu rende 33 jaar voor het welzijn van de Kwakelse jeugd heeft gedaan. Toen de heer Graven 25 jaar hoofd der school was, ontving hij de pau selijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice. Thans deelde de pastoor mede, dat aan mevr. J. Graven-de Klerk voor de bewezen diensten, vooral op sociaal terrein., dezelfde onderscheiding is verleend. Vele andere sprekers voerden nog het woord en de heer Graven sprak tenslotte een dankwoord. KOUDEKERK De medische dienst wordt beide Kerstdagen verzorgd door dr. Vee- nendaal-te Alphen aan dén Rijn, tel. 2Q72. LEIMUIDEN Overkoepelingsorgaan. Deze week is in de Parochie Johannes de Doper opgericht een Parochiële raad als overkoepeling van de bestaande R.K. Jeugd- en Sportorganisaties. Hiertoe waren enkele genodigden samengekomen in het R.K. Parochie huis. Tot de taak van de Raad behoort o.a.: Ie het zijn van een contactorgaan tussen de ouders en de leden der organisaties; 2e waar mogelijk en no dig, verlenen van finantiële bijstand aan de organisaties; 3e bemiddeling in zaken de Jeugd- en Sportvereni gingen betreffende. In de Raad hebben zitting geno men de heren C. A. W. Buyckx als voorzitter, J. J. v. d. Meer, secretaris en J. Hardveld penningmeester en als raadsleden de dames mevr. Noorder man en mevr. Broekhuizen. Terwijl aan de Raad zijn toegevoegd de voor zitters respectievelijk hoofd leiders van de Sport- en Jeugdorganisaties. ROELOFAKEN55SVEEN Kerstavond St. Agnes-Congregatie. In de Pancratiuszaal was door de St. Agnescongregatie een Kerstavond georganiseerd. Deze avond werd ge opend door mej. R. v. d. Meer, waar na het Congregatiekoor o.l.v. de heer Niewint twee meerstemmige Kerst liederen ten gehore bracht. Mevr. Niewimt verleende hierbij solistische medewerking. De directeur der Con gregatie, pater Houtsma, hield een inleiding over Kerstmis. Deze inlei ding werd besloten met enkele Kerst gedichten, waarna het Congregatie koor weer enkele mooie Kerstliederen ten gehore bracht. Door het Congre gatie-toneel o.l.v. mej. R. v. d. Meer, werd hierna een kort toneelstuk op gevoerd, n.l. O. L. Vrouw en de blij de geheimen van de H. Rozenkrans. In het slotwoord werd dank ge bracht aan alle medewerkers, vooral aan de stille medewerkers achter de coulissen. OUDE-WETERIHG Wet. Boys. Teneinde een niet te lange periode te moet stilzitten zal het eerste elftal op tweede Kerst dag een vf-iendschappelijke wedstrijd spelen. Hiervoor heeft men een oude rivaal uitgekozen n.l. Rijpwetering, dat thans speelt in de le kl. L.V.B. De wedstrijd begint om half drie en wordt thuis gespeeld. NIEUWKOOP Schaken. Uitslagen onderlinge competitie: H. v. d. Marei—A. Plai- zier 0—1, W. J. F. T. Teunissen—A. Vijfhuizen 01; P. VerkleyG. v. d. Laan 01; J. VerweyD. v .d. Laan 01; P. de RooyA. Plaizied 01; G. J. BremerP. de Rooy 10; J. G. VroonhofK. C. Angenent iiVi\ W. v. d. BoschTh. Snijders 10; A. A. RuitermanP. v. d. Marei 10. Mej. L. v. d. Voorn is dezer da gen geslaagd voor het examen, te Scheveningen, voor Gidsenleidster. NIEUWVEEN De heer J. F. Tintel, thans adspi. rant bij de gemeentepolitie te Vlaar. dingen, slaagde 23 dezer op het te der> Haag gehouden examen, voor het po- litie-diploma A. TER AAR Nooit Gedacht. Uitslagen van gespeelde wedstrijden in de onder linge óompetitie. Dammen: C. van der Haven—N. Kalshoven 02; H. MuhrG. Kals- hoven 11; L. G. BesemerC. van Donk 2Q. Schaken: H. AaftinkW. Esveldt ]/2\ P. HoogervorstW. Hofste de 1—0; W. HofstedeJ. v. Beyeren. B.H. 0—1; H. AaftinkN. van Eijk 10; J. v. Beijeren. B.H.W. Hof stede 1—0; J. W. F. de Bruijn—M. Heijns 10. Jeugdafdeling. Dammen: J. de Leeuw—J. P. Boerefijn 20; L. Es veldtA. Kammei'aat 02; J. Rem J. de Leeuw 02. Jeugdafdeling. Schaken: F, van Eijk 10; D. HeijnsJ. Schouten 10. ZEVENHOVEN Gemeenteraad. De raad komt Vrijdag a.s. bijeen. Op de agenda staat: Garantie geldlening voor wo ningbouw. Vaste aanstelling gemeen te-opzichter Vaststelling gemeente begroting 1956. (Advertentie.) I KERST-TENTOONSTELLING Tulpen, Hyacinthen, Narcissen VAN 22 T/M 30 DECEMBER Entrée 1,50; open 1022 uur. le Kerstdag gesloten. LEIDSCHENDIM „Oud Leydsedam". De voorzit ter van het genootschap „Oud Leyd sedam" burgemeester Banning, sprak er in de gisteravond gehouden ver gadering zijn voldoening over uit, dat zo veel leden aanwezig waren en concludeerde daaruit dat velen belangstellen in de geschiedenis van de gemeente en meer speciaal in het gemeentearchief waarover deze avond gewijd is. Toen spr. in 1943 door de bezetter als burgemeester werd afgezet heeft hij aan de ambtenaren gezegd „Je kunt alles spaak laten lopen, maar zorg goed voor het archief. Na de oorlog hebben twee archivarissen van het rijk het archief weer in or de gebracht, maar als deze heen had den geweten, dat het zo'n janboel was geworden, dan zouden zij er niét aan zijn begonnen. Na deze inleiding was het woord aan de heer de Kort die een histo risch overzicht gaf van het archief wezen. Tijdens de 80-jarige oorlog gingen vele openbare gebouwen ver loren en met deze ook veel kostbare archieven. Spr. bracht enige stuk ken naar voren uit het gemeentelijk archief. De oudste stukken waren die van 1610 over Stompwijk en van 1583 over Veur. Na nog vele bijzonderheden over de geschiedenis van Leidsch^ndam te hebben verteld heeft de heer H. Verlaan enige goed geprojecteerde lantaarnplaatjes vertoond over oud- Leidschendam. „St. Joris" opgericht. Nadat het bestuur van de K.A.B. daartoe de no dige voorbereidingen had getroffen zijn de slagers- en bakkerswerkne mers in het parochiehuis bijeengeko men waar de districtsbestuurders van „St. Joris", de heren H. Martens en J. Rommelsen, op pakkende wijze de noodzakelijkheid aantoonden dat de bakkers- en slagersgezellen zich aan sluiten bij de bond St. Joris. Overeenkomstig de verwachtingen werd overgegaan tot vorming van een plaatselijke afdeling waarvoor zich om te beginnen reeds 25 leden lieten inschrijven. Het voorlopig bestuur, bestaat uit de heren J. C. Rem merswaal voorzitter, P. J. Heiine se cretaris, van Ruysdaellaan 142 en G. J. W. van Dorp. ZOETERIGER „De Witpen". De uitslagen van de postduivententoonstelling zijn: le prijs: serie 5 beste duiven: P. C. Heijnen; 2e pr. serie 5 beste duive i M. Ponse; 3e pr. serie 5 beste du - ven T. Pelle; 4-e pr. serie 5 beste du - ven P. Rietkerk. Baste duif van c' §ehele tentoonstelling A. Brusr aste oude doffer van tentoonst ling P. Gouweleeuw; beste oude di - vin: A. Brusse; beste jonge doff G. Coops: beste jonge duivin Coops; beste jonge duivin G. Coo'. Late jonge duivinnen 1. G. Coo; 2. P. Gouweleeuw; 3. M. Ponse; P. Gouweleeuw; bevlogen duivinn tot 150 km: 1. G. Coops, 2. P. Gc weieeuw, 3. M. Ponsa; bevlogen jc ge duivinnen boven 150 km: 1. Heijnen, 2. A. Brusse, 3. M. Pon Onbevlogen oude duivinnen 1. C Coous, 2. M. Ponse, 3. P. Heijn Bevlogen oude duivinnen tot km. 1. en 4. A. Brusse, 2. G. Coo 3. T. Pelle. Bevlogen oude duivinr. 200 tot 500 km. 1. P. Rietkerk, 2. Heijnen, 3. A. Brusse. Bevlogen ou duivinnen 500 tot 1000 km. 1. Ponse, 2. A. Brusse. Late jonge d' fers 1. N. de Braber, 2. P. Gouw leeuw. Jonge doffers tot 150 km 1. c 2. G. Coops, 3. M. Ponse, 4. N. c' Braber. Bevlogen jonge doffers t - ven 150 km 1. G. Coops, 2. P. He - nen, 3. T. Pelle, 4. M. Ponse. Ont - vlogen oude doffers 1. P. Gomv- leeuw, 2. A. Bruisse, 3. P. Heijnen. Bevlogen oude doffers tot 200 km 1. G. Coops, 2. N. de Braber, 3. T. Pel le. Bevlogen oude doffers van 20 tot 500 km 1. en 4. P. Heijnen, 2. G. Coops, 3. N. de Brober. Bevloge i oude doffers 500 tot 1000 km. 1. T. Pelle, 2. G. Coops, 3. N. de Braber.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2