S)e Gaid6e(2oii4cmt GEBED De weg naar Bethlehem vrijgegeven H. Vader doet beroep op vrede Anak Agoeng op bezoek in Londen gaar we?I X' Geen kerstvrede in Auresgebergte van Algerië? ZATERDAG 24 DECEMBER 1955 47ste JAARGANG V No. 13686 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 2082G. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p. p. f7.40. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1-50 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BIJ DE KRIBBE Och, Kindeke Jesu in de stal met os en ezel en herders al, die midden in de wintertijd in koude daar is neergeleid, bemoei U toch weer met ons lot, o, Kindeke Jesu, Prins van God. O, Kindeke Jesu in de stal, vanuit Uw kribbe zaagt Ge al de mensen die er op aarde zijn aan arm en rijk en groot en klein, hoogmoedigen en leugenaars, hebzuchtigen en woekeraars, al die tot boosheid zijn bereid tot laster, gramschap, haat en nijd. Het is een lang en droef verhaal en och, Gij weet het reeds allemaal. Wij zien U in de kribbe weer, o, lieve, kleine, zoete Heer, en weten tot ons eigen pijn, het hoefde hier niet zo te zijn, als ieder van 't begin af aan naar Uwe kribbe was gegaan, zoals de herders in hun vreugd, zoals de koningen in hun deugd van heilige onbevangenheid, van ootmoed en van need'righeid. Och, Kindeke Jesu, Prins van God heb medelijden met ons lot. Och, Kindeke Jesu, dat daar nu ligt als offerlam in het zuiverste licht, wat zou ik U anders vragen dan het enigste, dat ik vragen kan aan U, die leed van kou en dorst die alle smarten heeft getorst, die 't mensdom al zo lang het leeft door eigen schuld te dragen heeft, och, zie ons aan Uw kribbe staan, wat zou ik anders vragen gaan aan U, die daar is neergelegd en die ons eenmaal heeft gezegd: „Gij, die bedrukt zijt, komt tot Mij!": och, Kindeke, heb medelij! Duizenden pelgrims Joodse en Arabische soldaten heb ben gisteren de versperringen langs de grens geopend voor duizenden pel grims, op weg naar Bethlehem. Een lange stoet van monniken, nonnen en leken stroomde gisteren reeds de ge hele dag langs granaattrechters en prikkeldraad, onder het wakend oog der militaire wachtposten in hun met zandzakken ongeven stellingen.' Bij de Mendelboum-poort in Jeruzalem, I die de grens vormt tussen het Israëli- sche en Jordaanse deel van de stad, I zitten soldaten aan tafeltjes om de namen der pelgrims te noteren. In Bethlehem is het nachtelijk uit gaansverbod voorlopig opgeheven om de pelgrims de gelegenheid te geven de nachtmis bij te wonen, die in de kerk der Geboorte wordt opgedragen. De arrestatie van dr. John ken, iets dat geen van de andere groepen werkelijk wenst of wensen. Waarschuwend tegen de gevaren van het communisme zei de Paus: „Krachtens de christelijke leer ver werpen wij het communisme als so ciaal stelsel en wij moeten in het bij zonder de grondslagen van de natuur wet bevestigen". „Om dezelfde reden verwerpen wij ook de opvatting, dat de christen het communisme heden ten dage moet zien als een verschijnsel of een faze in de loop der geschiedenis, dat daar om aanvaard zou moeten worden, als of het door de Goddelijke Voorzienig heid zo bepaald is". De Paus zei, dat de christenen zioh niet tevreden mogen stellen met een anti-communisme, dat gebaseerd is op leuzen en verdediging van een vrijheid zonder inhoud. Er moet eer der een gemeenschap opigebouwd worden, waarin de veiligheid van de mens rust op de morele orde, die een afspiegeling is van de werkelijke menselijke aard. Kerstboodschap aan de wereld H.H. de Paus heeft vandaag in zijn 17e Kerstboodschap aan de wereld een nieuw beroep voor vrede uit doen gaan. Hij riep de staatslieden op bij tijds conflicten onder volken, die tot oorlog zouden kunnen leiden, te voorkomen of op te heffen. Het is de plicht van volken en re geringen te komen tot een interna tionale overeenkomst over schor sing van proeven met atoombommen en verbod van atoomwapens, samen met controle op de bewapening, zo zei hij. De Paus waarschuwde, dat een nog grotere bedreiging van de vrede zou kunnen voortkomen uit het conflict tussen Europese landen en hun over zeese gebieden, die voor onafhanke lijkheid strijden. Een derde mogendheid zou wel' licht voordeel uit dat conflict trek- T reinongelukken in Engeland De laatste vijf weken zijn er in En geland zes treinongelukken gebeurd. 25 Mensen verloren hierbij het leven en bijna 200 werden gewond. Het aan tal doden tengevolge van ongelukken met treinen in Engeland bedraagt over het gehele jaar 48, het aantal ge wonden 300. De nieuwe, pas deze week benoem de En gelse minister van vervoer, Ha rold Watkinson, heeft verklaard, dat het enige antwoord op de ongelukken is: krachtig verder gaan met de'uit voering van het 15-jarenolan voor de modernisering van de Britse spoor wegen, dat voorziet in de vervanging van stoomlocomotieven, vernieuwing van spoorbanen, betere seinuitrusting en stalen rijtuigen, ter vervanging van de vele houten die nog gebruikt worden. Britse treiler vergaan Men vreest, dat elf van de 23 leden van de bemanning van de Britse trei ler „Prince Charles" uit Huil zijn om gekomen. Naar verluidt voer heb vaartuig Vrijdagavond in volle vaart op de rótsen ter hoogte van het eiland Soe- röeya in het Noorden van Noorwe gen en zonk onmiddellijk. De over levenden zijn door het Noorse schip „Ingoey" naar Hammerfeest gebracht. De Westduitse openbare aanklager, dr. Carl Wiechmann, heeft meege deeld, dat dr. Otto John, vroeger hoofd van de Westduitse veiligheids dienst, formeel is gearresteerd on der verdenking van verraad. De ar restatie houdt niet in, dat John zeker verraad heeft gepleegd, maar dient om te voorkomen, dat hij weer naar Oost-Duitsland zal ontsnappen, waar hij veel relaties heeft. Volgens dr. Wiechmann staat niet vast, dat John met verradelijke be doelingen naar Oost-Berlijn was ge vlucht. Hij had echter moeten beden ken, dat Oostduitse of Russische autoriteiten zouden trachten hem ge heimen te ontfutselen. Johns verklaring, dat hij in bewus teloze toestand naar Oost-Berlijn is gebracht, wordt door de Westduitse autoriteiten in twijfel getrokken. Zelfs als deze bewering door feiten zou worden gesteund, zou er nog geen verklaring zijn voor zijn daarop vol gend gedrag tijdens zijn verblijf in Oost-Duitsland. Een Westduitse regeringswoord voerder heeft Vrijdag te Bonn mede gedeeld, dat de regering reeds lange i tijd op de hoogte was van dr. Johns plannen tot terugkeer naar West- Duitsland. Het arrestatiebevel houdt niet in, dat John terecht zal staan, aldus de woordvoerder. Dit hangt van de uit slag van het vooronderzoek af. Dr. Otto John is van Wiesbaden overgebracht naar Karlsruhe, waar het Westduitse hooggerechtshof ze telt. Hij bevindt zich nu in een rond, ouderwets bakstenen gebouw, waar van de cellen alleen uitzicht geven op de binnenhof en geen ramen in de buitenmuur hebben. Mevrouw John, onlangs uit Engeland teruggekeerd, heeft stappen ondernomen om de verdediging van haar man te organi seren. In de grot van de Geboorte bran den voortdurend lampen van alle ri ten. Een zilveren ster geeft de plaats aan, waar het Christus-kind na de geboorte gelegen zou hebben. Het verdwijnen van deze ster in 18'8 was een der aanleidingen tot de .strijd om de heilige plaatsen", die weer tot de Krimoorlog leidde. In 1845 werd deze ster op kosten van de Turkse rege ring vervangen. Voor de Latijns-Katholieken zal 't hoogtepunt van de Kerstplechtigheden gevormd worden door de processie na die H. Mis in de Franciscaner Cathe- rinakerk, op te dragen door de Latijn se patriarch mgr. Alberto Gori, waar bij de patriarch een beeld van het kind Jezus naar de grot zal dragen. Hij legt dat beeld een ogenblik op de „ster van de geboorte" en dan in de holte, die tot kribbe gediend zou heb ben. Waar blijft het beeld tot de mor gen van 6 Januari, de feestdag van „Driekoningen". Godsvrede in Malakka In Noord—Malakka, waar commu nisten een guerilla-oorlog voeren te gen het Britse leger, is voor de dagen tussen Kerstmis en Nieuwjaar een wapenstilstand afgekondigd. Vlieg tuigen, voorzien van luidsprekers, zul len Kerstliederen laten horen als zij over de oerwouden vliegen om Kerst pakketten uit te gooien voor de mili tairen in het strijdgebied. LAWINE IN EEN STRAAT. De aandacht van voorbijgangers in een straat in de Engelse plaats Hud- Geen witte Kerstmis Europa verwacht een ongewoon zachte Kerstmis, welke alleen in Scandinavië en in de Alpen wit zal zijn. In Groot-Brittannië is het bijna voorjaarsweer en dezelfde zachte temperaturen worden voor de feest dagen verwacht. Sinds de oorlog is het uitgaande en binnenkomende verkeer in Londen nog niet zo druk geweest. In Londen zelf kwam het verkeer vrijwel tot stil stand als gevolg van de grote opstop pingen. De prijs van de kalkoen is sterk gedaald. In het grootste gedeelte van Noor wegen wordt een witte Kerstmis ver wacht, maar in de kuststreken ook regen. In Denemarken is het kwik geste gen en het sneeuwtapijt wordt daar bedreigd door de voorspelde regen. Mgr. Th. M. P. Bekkers, rector van het pensionaat „Bijaorp" te Voor schoten, vierde gisteren zijn 75ste verjaardag. Bevreemding te Den Haag De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, Anak Agoeg Gde Agoeng, zal 9 Januari vanuit Genéve door een klem meisje, dat bij een grote sneeuwhoop zat te huilen „Ik ben mammie kwijt" was hetgeen zij ant woordde op deelneende vragen. Toen men de sneeuwhoop, die van de da ken was gevallen, ging wegruimen, vond men daaronder het lijk van de 39-jarige Mary Whitman, die onder de lawine was bedolven. BESTEL TIJDIG UW VISITEKAARTJES Diverse uitvoeringen. FIRMA GEIJER BOTERMARKT 26 LEIDEN TEL. 2C519 VOLKSVIJAND No. 1 Bouwmaand geopend Als uiting van de nood, die in de Nederlandse woningpositie heerst, is gisteren „de maand van bouwnijver heid" geopend te Rotterdam, die in de maanden Januari en Februari deskun digen van woningbouw bijeen zal brengen om uit de lawine van ideeën de bruikbare te zoeken en deze tot werkelijkheid te brengen. Minister Witte meende dat de laat ste maanden hoopvolle geluiden in de Nederlandse bouwnijverheid geklon ken hadden, maar waarschuwde, dat de huizen van een zodanige kwa liteit moeten zijn, dat zij aan twee tot drie generaties onderdak kunnen ver schaffen, zodat niet alles aan snel heid opgeofferd mag worden. De oud-minister van Volkshuisves ting, mr. J. in 't Veld, zei, dat men vele suggesties hoorde, doch dat al deze nieuwigheden maar weinig op leverden. Hij wilde meer leven m de bouwwereld, die alleen maar ge bracht zal kunnen worden door een verhoogde concurrentie. Oud-minister L. Neher meende, dat er bij de bouwwereld te weinig be reidheid bestaat om niewe ideeën te verwezenlijken en tevens, dat er geen offers worden gebracht voor een doelmatig wetenschappelijk on derzoek. Als van iedere 1000 van de bouwsom 1.50 voor resarch- werk gestort zou worden, zou de op heffing der woningnood er ten zeer- ste mee gebaat zijn, meende oud-mi- I nister Neher. nodiging van de Britse regering een officieel bezoek van vier dagen zal brengen. Anak Agoeng Gde Agoeng zal met de Britse ministers de internationale toestand bespreken, in het bijzonder* wat betreft Zuid- en Zuidoost-Azië en ecenomische- en handelvraagstuk- ken, aldus wordt diplomatieke krin gen te Londen vernomen. In officiële regeringskringen in Den Haag heeft de aanvaarding van deze uitnodiging op een tijdstip waarop al gemeen is aangenomen, dat de Neder lands-Indonesische ministersc; )ife- rentie in volle gang zal zijn, grote verwondering gewekt. De Nederlandse en Indonesische mi nisters zouden allen op 4 Januari in Genève zijn om de vorige week on derbroken ministersconferentie vol gens afspraak voort te zetten De Ne derlandse ministers zijn echter in geen enke opzicht geraadpleegd over de vraag of de vraagstukken die op deze conferentie behandeld moeten worden in vier dagen tijd kunnen zijn behandeld. Men had in elk geval mogenver- wachten, dat de heer Anak Agoeng overleg zou hebben gepleegd óver de vraag of zijn officiële bezoek aan de Engelse regering de loop van de Ge- r.eefse besprekingen en de agenda van de Nederlandse regering niet te veel stoorde. ZO JUIST ONTVANGEN: Lan* e blauwe meisjes broeken alle maten vanaf 8.80 NATUURLIJK BIJ. HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 Midza-bonnen voor onze cliënten De Franse autoriteiten zijn op het ogenblik bezig om door het inzetten van het leger te trachten, de veiligheid van de bewoners van Algerië, zoveel dat in dit roerige gebied mogelijk is, te handhaven. Op deze foto ziet men hoe pantserwagens van het negende regiment Afrikaanse lichte cavalerie van het Franse leger, tijdens een patrouille langs de bergweg na^r Biskra in het Aures-gebergte, voorzichtig o^m'-ken, bef1ocht op aanvallen van de opstandige elementen, die zich in de vele r-vr n schuilhouden en op het ogenblik weer bijzonder actief zijn. Overstromingen in de V. S. In drie staten in het Westen van de Verenigde Staten zijn een aantal door zware regens gezwollen rivieren bui- J ten hun oevers getreden. Verschei dene steden en dorpen in dit gebied staan onder water. Tot dusverre zijn tenminste 12 personen om het leven gekomen en dozijnen huizen zijn weg gespoeld. Amphibie-eenheden van het Ame rikaanse leger en hefschroefvliegtui- gen zijn in het rampgebied ingezet om in gevaar verkerende bewoners te evacueren. In de stad Santa Cruz stond Vrij dagmorgen bijna twee meter water en in Klamath in Noord-Californië stond het water zelfs zes meter hoog. De regens houden nog steeds aan en worden de zwaarste genoemd van de laatste 100 jaar. Auto slipt: drie doden Op de rijksweg Assen-Groningen zijn gisteravond nabij Vries door de gladheid van de weg twee auto's met elkaar in botsing gekomen. Bij dit on geluk zijn drie mensen gedood. Drie anderen zijn ernstig gewond naar het Wilhelmina-ziekenhuis te Assen ver voerd. Uit de richting Assen reed in de richting Groningen een kleine auto met vier inzittenden, vier stucadoors uit Groningen, die een werk in Zeist uitvoeren. Uit de richting Groningen naderde een grote personenauto met drie inzittenden. Een kilometer buiten Vries begon de grote wagen te slippen met het gevolg, dat deze het kleine wagentje in volle vaart ramde. Drie van de vier stucadoors werden uit de wagen- ge slingerd en moeten op slag gedood zijn geweest De vierde bleef in de auto, die onmiddellijk in brand vloog. Hij kon door omwonenden uit de wagen worden gesleurd en moest met ernstige verwondingen naar het zie kenhuis te Assen worden overge bracht. Ook de bestuurder van de grote personenauto werd met een tweede inzitten-te naar het WilhelT^inazie- kenhuis te Assen overgebracht. HOE wordt het weer? (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). VRIJ ZACHT. Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen, later weer op- klaringen. Weinig verandering in temperatuur. Tijdelijke krach- tige en langs de kust harde wind aanvankelijk Zuidelijk. later uit Westelijke richtingen. 25 Dec. zon op 8.49, onder 16.34 maan op 13.25, onder 4.16. 26 Dec. zon op 8.50, onder 16.35 maan op 14.05, onder 5.36. 27 Dec. zon op 8.50. onder 16.r~ maan op 14.58, onder 6.52. Hoogwaterstanden Zondag 25 Dec. v.m. 11.30 uur n.m. uur. Maandag 26 Dec. v.m. 0.10 uur n.m. 12.40 uur. Dinsdag 27 Dec. v.m. 1.15 uur; n.m. 13.40 uur. Onbestendig weer Als gevolg van de aanwezigheid van een depressie ten Noorden van Schot land voeren Zuidwestelijke winden zaohte Oceaanlucht steeds verder Europa binnen. In Noorwegen en Zweden gaat het binnendringen van de warme lucht gepaard met uitgebreide sneeuwval. Intussen is bij Ierland een nieuwe depressie aangekomen, die in de rich ting van ons land koerst. Deze storing zal vannacht en mor gen aanleiding geven tot regen. Een volgende depressie is verder Weste lijk op de Oceaan tot ontwikkeling gekomen. In verband daarmede zal het weer tijdens de Kerstdagen onbestendig zijn. De tempertauur bflijft boven normaal. Korreltje Vrede wordt niet gevormd door formules.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1