BR°TaTR ROME KERSTNUMMER DE LEIDSE COURANT ZATERDAG 24 DECEMBER 1955 C GENOEGLIIKE REIS OP 'N BESCHEIDEN VERVOERMIDDEL MEN MOET TENSLOTTE IETS AAN HET TOEVAL DURVEN OVERLATEN En daar lag Rome dan! Aan het einde van de bijna eindeloze Via Aurelia doemde plotseling de Eeuwige Stad tussen de heuvels op, bekroond door de machtige koepel van de Sint Pieter, die door Michel Angelo speciaal gebouwd scheen om de bestofte reizigers namens Rome het eerste welkom toe te roepen. De motor begon plotseling feller te brommen, een laatste krachtsinspanning. Sneller schoven de cijfers op de kilometerteller. Het einde was in zicht. Daar reden we de stad dan binnen, die acht dagen geleden nog 2336 km. van ons verwijderd lag. Acht dagen, die van onze bromfiets het uiterste gevergd had, dwars door België en Frankrijk, langs de Rivièra naar de stad, die voor een bromfiets onbereikbaar scheen. Hadden goede vrienden niet het wijze hoofd geschud, toen het plan van de eenmanstocht naar Rome werd uitgestippeld? Daar lag Rome nu. Het doel was bereikt. Op slag vervaagde de herinnering aan alles, wat in de afgelopen dagen dit doel in de weg gestaan had. Trots als een pauw draaiden we de Piazza Venezia op. «enz. 'Vervolgens een reserve-binnen- iband, enige spaken, sleutels, banden- iplakmateriaal enolie. Een tas vol olie. Kleine handige blikjes, goed ivoor vijf liter benzine. We maakten onderweg dus zelf onze mengsmering ;en liepen niet het risico een minder waardig produkt te kopen. Een re- servé-benzineblik bewees eveneens diensten. 0IE TROTS GOUD NIET ONSZELF Het is geen prestatie iets buitenis sigs te doen, dat gemakkelijker op andere wijze gedaan kan worden. Die trots gold de bromfiets, het in Neder land zo langzamerhand vervloekte vervoermiddel, dat boter noch vis (heet te zijn, fiets noch motor, 'hoog stens een kruising tussen beide op straathondenniveau. Dit reisverslag zij daarom 'n bescheiden hulde aan onze itrouwe tweewieler, die het presteer- Ide in drie weken ruim 4.400 km. af Ite leggen zonder noemenswaardige (pech, zonder te bezwijken onder een Opgave, die velen te zwaar achtten, took al hadden anderen een dergelij- tke prestatie reeds eerder geleverd. (Hebben twee Leidse kapelaans, ja ren geleden, niet reeds hetzelfde .gedaan? Maar vooral zij dit reisverslag een aanmoediging en mogelijk een aan- fwijzing tevens. Hoeveel bromfietsers fcouden graag een buitenlandse reis •willen maken, maar vrezen de moei lijkheden? Daarom dit ter geruststelling: Onze (brommer, die vóór de Rome-reis (reeds 5.000 km. gereden had, heeft ier nadien weer 2.000 afgelegd en bromt nog even rustig als in de eer- Iste weken..„Als je terug komt, is de (vuilniswagen er goed voor", werd ons verzekerd. BETROUWBAAR MAAR BEGRENSD. Laat ons eerlijk zijn. wie een dergelijke bromreis wil ma ken, moet alle gedachten aan com fortabel reizen overboord zetten. Een bromfiets is geen slee met acht cylin ders en vier versnellingen. In ons ge- ival was het een zwaar model met een motor van 49.9 c.c., twee ver snellingen en een verende achter- fvork. Ingewijden zegt dit voldoende: (Een betrouwbaar vervoermiddel, waarvan men echter de begrensde (mogelijkheden moet kennen. De voorbereidingen eisten bij zondere zorg. Er moesten reispa- pieren worden aangevraagd, grens documenten zoals voor elk mo torvoertuig voorgeschreven zijn. Voorts moest de route worden uit gestippeld, met vermijding van wegen, die voor brommers ontoe gankelijk zijn. Tenslotte diende de bagage vastgesteld te worden. Niet te veel ballast, maar voldoende om in nood' zelf iets te kunnen doen. Er ging een servicepakket mee met de meest voorkomende onderdelen die aan slijtage onderhevig zijn: zui ger, vlotter, spoel, sproeier, bougies, BELGISCHE LIJDENSWEG. WE ZOUDEN EERLIJK ZIJN; de eerste dag door België was een lijdensweg. De beruchte Belgische •keien rammelden ongeveer alle moe ren los en tot overmaat van ramp brak vóór Brussel reeds de kabel van de kleplichter. Het was Zaterdagmid dag, dus aan laten repareren viel niet .te denken. En aangezien we bezwaar lijk een soldeerbout mee hadden kun- men nemen, zat er niets anders op idan zonder kleplichter verder te rij- xen. Er zou die dag nog meer komen. Even voor Mons liet de 'knalpijp het afweten, Losgetrild. Een bromfietser echter, die dan reeds de moed op geeft, moet geen Rome-reis maken. Even afstappen, even een sleutel pak- iken en weer verder rijden. Zo be reikten we de Franse grens. In Aves- ■nes wachtten we de Zondag af. Die Zondag! Een stralend blauwe hemel, een milde herfstzon, een goe- ;de weg en Parijs in het verschiet. 'Juichend rukte de brommer op naar de Lichtstad en koesterde zich 's mid dags reeds in de bewonderende be langstelling van de Parijse boulevar diers. Eén advies aan bromfietsers, die zich naar het motoraanbiddend ■Frankrijk en scooterend Italië be geven: Zorgt er voor, dat u tekst en uitleg geven kunt. U kunt niet 'afstappen bij een café zonder om zwermd te worden door nieuws gierige bewonderaars, jongelingen en grijsaards, die haarfijn willen weten hoe sterk de motor is, hoe groot de snelheid, hoeveel het .ben zineverbruik. Zij zullen u knopjes en handles aanwijzen, waarvan zij het doel willen weten. Zij zullen u beleefd vragen even op het stuur ;en od de duo te mogen drukken om te zien hoe de vering is. Wat is het merk van de motor? Neder lands fabrikaat? We hebben in Marseille moeite gehad 'n enthou siasteling te verwijderen, die reeds zijn schroevendraaier getrokken «had om de motor even open te ma- j (ken. Alleen maar om even te kij- 1 (ken. De Nederlandse bromfiets blijkt in «het buitenland een goed figuur te «slaan. Men kent in Frankrijk ook de /élo-moteur, evenals in Italië. Maar waar in beide landen de scooter veel meer ingeburgerd is, heeft de brom fiets niet zo'n geperfectionneerde evolutie doorgemaakt als dn Neder land. Men kent er voornamelijk rij wielen met hulpmotor, echte rij wie den met een motortje, dat echt alleen maar hulp verschaft, terwijl wij (langzamerhand gewend geraakt zijn aan iets, dat meer op een lichte mo torfiets lijkt. EIGENLIJK IETS TE SNEL. NA PARUS GING DE REIS eerst goed 'beginnen; nog 1.800 km in zes dagen, dus 300 km. per dag. Wie Frankrijk slechts per trein of auto 'gezien heeft, heeft het nauwelijks gezien. Daar moet men een brom fiets voor hebben, die snel genoeg rijdt om op te schieten en langzaam igenoeg om onderweg alles te zien iwat het onvolprezen land te zien •geeft. Daarom is 300 km. per dag eigenlijk nog iets te veel; men zou ■langer willen blijven plakken in de stadjes langs de route, stuk voor stuk juweeltjes: Sens, Villeneuve, Joigny, Auxerre. Auxerre. Onvergetelijke herinne ring. We hadden juist de eerste heu vels genomen en reeds een enkele keer moeten terugschakelen in de eer ste versnelling, toen plotseling een iwild geraas van de motor ons duide lijk maakte, dat de kabel van de igashandle gebroken was. Dan sta je als bromfietser met een tas vol on derdelen, maar tevens met twee link se handen. Aan goede raad van om standers geen gebrek. De Voorzienig heid was echter zichtbaar mèt ons, want we stonden op dat moment juist precies uitgerekend voor de deur van een motor- en rijwielhersteller. Een ■nieuwe kabel monteren was het werk van een ogenblik. En passant kreeg sok de kleplichter een nieuwe kabel i »en werden alle moeren opnieuw even aangedraaid. A^sof de bromfiets een verjongingskuur had ondergaan, sto- ven we weer vooruit, nieuwe en ho-1 igere heuvels tegemoet. En daarbij bleef het op de heen reis. Zonder enig mankement be reikten we Woensdagmiddag Marseille. Even een vin blanc (sec) aan 'n Canebière, even een verheugd weerzien van de Vieux /Port. En toen de route langs de iMiddelandse Zee. Schone herinne ringen aan wat achter ons lag, ver bleekten. Chagny, Tournus, Lyon, Valence, Montélimar de hele stad ruikt naar nougat Pierre- iatte, Orange en Avignon vervaag den, alsof zij niet de minste in druk op ons gemaakt hadden, toen de eeuwig blauwe zee in zicht kwam en we de kustlijn bereikten, •die ons bijna drie dagen lang de weg naar Rome wijzen zou. Nu wij deze herinneringen neer schrijven, heeft de winter zich reeds aangekondigd. Vanmorgen stonden de bloemen op de ramen en als we /uit ons raam kijken, zien we de •mensen haastig langs de grauwe gracht lopen, weggedoken in hoge kragen, soppend in de natte sneeuw. Wat een anachronisme om nu terug te denken aan die bronzend-brandende pon, aan de route over Toulon, Can- pies, Antibes, Nice, Monte Carlo en «Menton. Namen, die even zovele dro men zijn. En San de kleine, minder (bekende plaatsen, zoals Hyères, Ca- valière, St. Raphaël, Ste. Maxime en Beauliieu. Palmen, strand en kabbe lende golfjes. Kleine gehuchtjes langs de route, die telkens van de zee af buigt, de bergen in, en weer terug keert naar het strand. Zesmaal per dag de bromfiets even aan de kant, even een duik in zee en dan weer verder. Arme treinreiziger, die dit alles voorbij snelt. Gelukkige brom fietser, die van dit alles genieten •kan. LIEFELIJKE KLLUHENFTLM. IJET WAS DONDERDAGMIDDAG toen we de Italiaanse grens pas seerden bij Grimaldi. Een nieuwe kleurenfilm draaide: Ventimiglia San Remo, Diano Marina, Alassio, Albegna, Savona. Namen, die als muziek in de oren klinken. De Ita liaanse Rivièra is minder pompeus dan de Franse, liefelijker, kleuriger. Jammer, dat het zo snel moest gaan, dat we 's avonds nog in Genua moes ten zijn, de smerigste havenstad, die men zich in West-Europa kan inden ken. De volgende dag weer verder: Sar- zana, Pisa, Livorno, Cecina. De weg werd eentoniger, maar steeds uitste kend berijdbaar. En Rome naderde. Nog steeds bromde de motor onge stoord. Met elke kilometer groeide de zekerheid, dat het doel bereikt zou worden. De laatste morgen een kleine revisie. Den scootermonteur hielp vriendelijk en deskundig: ketting V* bijstellen, versnellingsbak verver sen, carburateur schoonmaken vering smeren.. Alleen een dikke stoflaag herinnerde in Rome nog aan de lange heenreis. De brom fiets maakte de indruk niets gele den te hebben. Een kleine bere kening leerde, dat het benzine verbruik ondanks de vele stei le hellingen, .die in de eerste ver snelling genomén moesten worden nog beneden één op vijftig ge bleven was. DE EEUWIGE STAD. IIFAT TE VERTELLEN OVER RO- ME, levend hart van het Chris tendom? Anderen hebben met meer autoriteit over de Eeuwige stad ge schreven dan wij zouden kunnen doen. U weet langzamerhand wel, dat het Pietersplein met de kolom men van Bernini, immens groot is, dat in de Trevifontein munten ge- woi pen worden en dat de resten van het keizerlijke Rome zorgvuldig ge conserveerd zijn. U weet ook, dat Rome een grote stad is, een verschrikkelijk drukke stad bovendien. Het lijkt alsof ieder een een scooter heeft en er beslist de hele dag op rijden moet, ondanks de verkeersopstoppingen, die elke vijf minuten tot stilstaan dwingen. Desondanks is het een verrukkelijke gewaarwording met de bromfiets door de stad te kruisen, over de Via' della Conciliazione, het Corso en de Via Nazionale. Wie in korte tijd iets van Rome wil zien, moet zich snel kunnen verplaatsen, sneller dan met trams en bussen het geval is. Ook hierbij is de bromfiets een uitkomst. Mogen we het, wat Rome betreft, hierbij laten? RIJWIEL MET TRAPPERS? pJE TERUGWEG ZOU KORTER, maar zwaarder zijn: 1800 km. in zes dagen over de Apenijnen en de Alpen. Het spel van de heenreis her haalde zich; reeds de eerste dag, nog vóór Siena, pech. Een heuvel van nauwelijks 400 meter hoog bleek de bromfiets plotseling te machtig te zijn, althans de koppeling pakte niet meer in de eerste versnelling. Nu is een bromfiets nog altijd een rijwiel met hulpmotor, dus een rijwiel met trappers. Ook tegen een heuvel op? Vergeet het maar. Gelukkig was na één kilometer een half uur! de top bereikt en gleden we met afge zette motor omlaag naar het dorpje S. Querico d'Orcia, waar weer een hulpvaardige scootermonteur klaar stond om te helpen. Even kijken, even een kabel aantrekken. Klaar. Quanto costa?, vroegen we in ons beste Italiaans. Wat kost het? Una sigaretta, zei de monteur. Met ge noegen hebben we hem onze laatste Old Mac gegeven. Van Florence zagen we niet meer dan een flits, van Bologna nauwelijks een schim, van Parma niet veel meer, van Milaan hele maal niets, omdat het begon te regenen. Op dit moment werd de reis opgeofferd aan de prestatie; de bromfiets moest het halen, weer of geen weer. Ook toen de motor op de tweede avond lang zamer begon te lopen en nauwe lijks nog dertig km haalde. Weer bracht een scootermonteur uit komst; handig ontkoolde hij de cylinder. In Como scheen de zon weer en werd de reis weer een feestelijk ge noegen. Zonder aarzeling begon de motor, voorbij Lugano, de klimtocht door de Alpen, langzaam maar zeker tot Airoio. Inmiddels was het zes uur geworden, schoof de schemering over de bergen. Wat nu? Over de St. Gott- hardpas, op 2.100 meter hoogte? Dus nog 1.000 meter stijgen over een af stand van 14 km met 45 haarspeld bochten in het avonddonker? Op dat moment hield het avontuur op een avontuur te zijn en zou het waaghalzerij worden, althans met een bromfiets. We capituleerden, zetten de tweewieler op de trein en reden door de tunnel naar Gösche- nen. Grillige speling van het onge luk. Tijdens de treinreis liep de brom fiets de eerste schade op: lamp ka pot, trapper verbogen. Maar de mo tor liep nog. Voorwaarts dus door Zwitserland, over Luzern, en Basel, naar Frankrijk, over Nancy en Metz naar Luxemburg. Tenslotte door Bel gië prachtige weg door de Arden nen over Luik naar Maastricht. Terug in het vaderland. Een denk beeldige lauwerkrans voor onze 2,2 P-k. IETS RUSTIGER TEMPO. |T\E GROTE VRAAG van alle brom- fietsers is: haalt m'n motor het? Wanneer het een degelijke bromfiets is, niet afgereden, tevoren goed na gezien: Ja! In ons geval had het tem po iets rustiger kunmen zijn; niet meer dan 200 km. per dag was be ter geweest. Desondanks is het goed gegaan, al zaten we tien uur per dag in het zadel, oporithoud en rusttij den niet meegerekend. Hoewel de tijd voor vaak afstappen ontbrak, was de tocht ook buiten het reis doel Rome 'n puur genoegen we gens de matige snelheid, die de be stuurder instaat 6telde te genieten van al hetgeen de route hem te zien bood. En wanneer de aandachtige lezer opmerkt: niet overal langs de weg wacht 'n monteur, of er misschen een Nederlandse bromfietser op komst is, die z'n hulp nodig heeft, kunnen we slechts antwoorden, dat de ware bromfietser, met al z'n gereedschap en reserve-onderdelen, ook nog iets aan het toeval moet overlaten. De voldoening is er na afloop slechts groter door. n. s. dat in de Trevifontein

Leidse Courant | 1955 | | pagina 13