Nieuw Leeuwenhorst" met waterpartijen volgend jaar reeds gedeeltelijk open Het grote nieuws van de mechanisatieshow de BOLLENROOIMACHINE is: Werk in 't Langeveld begint in 1956 op een bescheiden schaal Drie doden bij aanrijding op beruchte rijksweg bij Naarden U bent in de wolken 3n 1957 in de handel? VPT'riAO 23 DECEMBER 1955 DE LEirSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 II Vóór 1960 ruim 120 ha. recreatieterrein uieer Er wordt de laatste jaren veel gedokterd aan de recreatie-mogelijkheden in Zuid Holland. In deze provincie, waar een kwart van de Nederlandse bevolking woont, gaan door stadsuitbreiding, industrialisatie, wegenaanleg en het in cultuur brengen van woeste gronden steeds meer ontspannings terreinen verloren, terwijl de groei van de bevolking juist een toename eist. Momenteel is er nog 1300 ha. bos, dat geheel of beperkt voor het publiek toegankelijk is. Het totaal van de recreatiegebieden bedraagt 5275 ha. In verhoudingen gezien betekent dat ongeveer een zesde deel van de opper vlakte, waarover de dunner bevplkte buur-provincies de beschikking heb ben. Volgens deskundigen kan een gebied slechts recreatieve betekenis hebben, als er tegelijk niet meer dan 50 personen per ha. vertoeven. Aan de hand van een veelvuldig rekensommetje kan men dus vaststellen, dat Zuid Holland op de zomerse topdagen ontspanningsterrein kan bieden aan 100.000 personen en wie meent, dat het „dan nog wel schikt", moet maar eens gaan kijken naar de uittochten in Rotterdam, Den Haag en ook Leiden. Voor de Sleutelstad zijn er echter perspectieven. De Stichting „Zuid Hol lands Landschap", die tot doel heeft door aankoop bossen, houtopstanden e.d. te behouden en door onderhoud en verbetering geschikt te maken voor recreatie, heeft bij Noordwijk en Noordwijkerhout enkele belangrijke werken onder handen. 70.000 m3 zand voor Leiden Enkele jaren geleden kocht deze stichting 40 ha van het langdoed „Leeuwenhorst" tussen Noordwijk en Noordwijkerhout. Rijk en provincie subsidieerden deze aankoop ieder met 50 pet. Een gedeelte van dit landgoed verkeerde in een erbarme lijke staat, omdat de Duitsers er tankgrachten hadden gegraven, schootsvelden hadden gekapt en an dere vernielingen aanrichtten. Voor een particulier was het onmogelijk aan een restauratie te beginnen en zelfs „Zuid Hollands Landschap" had er aanvankelijk een zwaar hoofd in. Niettemin werd er een reconstruc tieplan opgesteld en dank zij de fi- naniciële medewerking van de pro vincie en de twee aangrenzende ge meenten kwamen de benodigde 1-00.000 bij elkaar. Werk in volle gang. Wie momenteel langs de Gooweg komt, kan zien, dat het plan werke lijkheid aan het worden is. De aan nemer Westdijk uit Woubrugge heeft zich niet laten afschrikken door de grote hoeveelheden puin, die in de tankgracht verborgen liggen en de grote draglines scheuren de grond open. Het bos, dat de naam „Nieuw Leeuwenhorst" krijgt, zal er anders uitzien dan voor de vernieling. Ter hoogte van de 's-Gravendamseweg komt een parkeerterrein voor vijftig auto's en even daar voorbij is een grote waterpartij in wording. Onge veer 70.000 m3 zand moet opgeruimd worden en in Leiden heeft men een dankbare afnemer gevonden. Deze Leeuwenhorstse gronden krijgen een plaatsje bij de woningbouw in het Plan Zuid West. Voor de waterpartij, aan de kant van Noordwijk, zijn de bossen nog in vrij goede staat. In dit gedeelte zijn nieuwe paden gegraven en waar no dig komt er jonge aanplant. In het voorjaar van 1956 gaat dit als ,,'t Ge- versbos" bekend staande deel voor het publiek open. Een jaar later zal men ook de andere zijd van de wa terpartij gereed hebben Het ligt in de bedoeling daar o.ir een heideveld, herinnering aan vroeger, in te zaaien, waardoor het geheel een zeer grote variatie krijgt. Generale repetitie. Het bijna voltooide werk in het Ge- versbos dat 15 ha groot is kan men beschouwen als een soort gene rale repetitie voor de werkzaamhe den, weike in de loop van het komen de jaar op bescheiden schaal in 't Langeveld zullen beginnen. Zoals men weet is er voor 't Lan geveld een herverkavelingsplan in uitvoering. „Zuid H ollands Land schap" heeft er ongeveer 80 ha voor recreatie kunnen behouden. Dit re creatiegebied zal zich in de vorm van een groengordel uitstrekken van de Noordwijkse duinen tot Noord wijkerhout. Ook hier zal voor variatie worden gezorgd. Er zijn allerlei partijen ge pland en men is van plan ook enkele speelvelden in te richten. Zomerhuisjes en kampeerterreinen zullen geweerd worden. Een derge lijke recreatiecentrum zal bij de Rui- genhoek komen, maar de besprekin gen daarover zijn nog gaande. Het opnieuw beboste gedeelte van het Langeveld zal een tweede ver binding met het strand krijgen, zo dat badgasten, die door een koude zeewind overvallen worden gemakke lijk beschutting kunnen vinden. Drie-jarenplan. Het werk in 't Langeveld zal uit gevoerd worden als een drie-jaren- plan. Eind 1959 is het gereed en in het voorjaar van 1980 zullen er in dit gebied dus twee nieuwe terreinen van in totaal 120 ha voor recreatie be schikbaar zijn. Leiden profiteert hiervan in dub- Bejaarde dames bij oversteken gegrepen De beruchte rijksweg nr. 1 in Het Gooi heeft opnieuw slachtoffers ge ëist. Omstreeks half zeven gister avond staken twee bejaarden dames bij de Karnemelksloot onder Naarden de rijksweg over om zich naar de ves ting te begeven. Doordat de weg daar onverlicht is, zag de bestuurder van een uit Amstredam komende perso nenauto, de 36-jarige W. M. B. uit Blaricum, de dames te laat en kon een aanrijding niet voorkomen. Beide dames, de 79-jarige mevr. de B.—Van de B., en de 69-jarige we duwe van D.C. uit Naarden, wer den een eind meegesleurd. Een twee de auto, eveneens uit de richting Amsterdam komend, kon niet tijdig remmen en reed over een der slacht offers. Voor hulp kon worden gebo den waren de dames reeds overleden. Fatale huplactie De bestuurder van de auto, die de aanrijding veroorzaakte, stapte uit ziin wagen teneinde het uit beide richtingen naderende verkeer met zwaaien te waarschuwen, en meer dere ongelukken te voorkomen. Op dit moment kwam uit de richting van de hoofdstak met gedimde lich ten een derde auto, bestuurd door de ue Engelse piloot van de KLM J. L. B. Deze zag plotseling eeh donkere figuur op de weg en kon deze niet meer ontwijken. B. kwam op de mo torkap terecht en werd met kradht tegen het wegdek geslagen, zodat de dood onmiddellijk intrad. De stoffelijke resten van de slacht offers zijn naar het Diaconessenzie- kenhuis in Naarden overgebracht. De tankgracht wordt uitgebreid tot een waterpartij. Het zand is bestemd voor de Leidse woningbouw. GEEN KERSTGRATIFICATIE voor PROVINCIE-PERSONEEL De provinciale staten van Zuid- Holland hebben gistermiddag met 59 tegen 2 stemmen een motie van de communistische staten-leden verwor pen, welke motie inhield dat aan het presonsel van de provincie een Kerst gratificatie van 1% van het jaarloon zou worden geschonken. De gedeputeerde, mr. H. van Riel had, voordat deze motie in stemming kwam, medegedeeld, dat, ook al zou men deze motie met algemene stem men aanvaarden, er waarschijnlijk van hogerhand toch geen toestemming toe verleend zou worden. Maar, zo zeide hij, er zijn misschien wel andere reguliere mogelijkheden om het pro vinciale personeel een uitkering te geven. Het statenlid de heer J. M. van Poelje meende dat ddt zou kun nen gebeuren door de vacantietoeslag van twee op vier procent te brengen. De gistermiddag ingediende motie over de noodtoestanden, die zou zijn ontstaan bij de verbinding van het eiland Flakkee met de vaste wal en waarin aan Gedeputeerde Staten werd verzocht bij de regering krachtige aandrang uit te oefenen dat zij ten spoedigste maatregelen zou nemen, werd door de Gedeputeerde Staten overgenomen. 'bele zin. Het krijgt zand voor zijn woningbouw en ontspanningsterrein voor zijn burgers. Misschien zal in de komende jaren ook het Reigersbos in Lisse nog voor dit doel geschikt gemaakt kunnen worden. Reeds enkele jaren geleden liet „Zuid Hollands Landschap" hierop het oog vallen. Momenteel loopt over dit bos een procedure. De eigenaren willen het afzanden voor de bollencultuur, terwijl de Plano logische Dienst van de provincie slechts een beperkte afzanding wenst. Wanneer de provincie in dit geschil wint, zal een gedeelte van het Rei gersbos wel aan de recreatie ten goe de komen. Alleen voor leden. Een kleine beperking moeten wij hier nog maken. De terreinen, waar over wij hierboven spraken, zullen niet voor iedereen toegankelijk zijn.. Het is een eis, dat men lid is van „Zuid Hollands Landschap". Lidmaat schap houdt in een contributie van 3_ per jaar. Van dit geld worden de terreinen onderhouden. Niemand zal deze eis onredelijk vinden. De stichting is voortgekomen uit het particulier initiatief en heeft uiteraard geld nodig, om haar werk te financieren. En drie gulden voor een gezins- kaart zal geen onoverkomelijk be-» zwaar zijn. Men mag van „de rustbehoevende" verwachten, dat hij een kleine bij drage levert in het werk, dat voor hem wordt verricht. Daarbij dient ook niet over het hoofd te worden gezien, dat snel handelen vaak gebo den is. Over een jaar of tien is er vermoedelijk geen stukje grond meer te koop, zodat iedere aankoop, die nu nog gedaan kan worden, van de grootste betekenis is. De bewoners van Noordwijk en Noordwijkerhout zullen gratis de bossen kunnen bezoeken, omdat de gemeentebesturen belangrijke bijdra gen hebben gegeven voor de recon structie. Hebt u het nieuwe merk al geprobeertl, waar zo veel over gepraat wordt DAKOTA. Die moet u proeven, goed diep inhaleren.... ddt is nu „top-flavour", true American taste! Uproéft de uitgelezen tabakken! 'n Dakota ontspant, Wekt op, geeft u nieuwe energie. Ondervind het zelfu voelt zich in de wolken met een Dakota! a a a 35 ct Advertentie. Het gebeurde tijdens de opening van de Bloemlust-Kerstshow De voorzitter van de Kon. Alg. Ver. v. Bloembollencultuur, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Panner- den leek aan het eind van zijn speech gekomen toen hij van de bloemen- naar de mechanisatietentoonstelling overschakelde, maar juist toen ont hulde hij het grote nieuws van 1955: het Instituut voor Tuin bouwtechniek was er in geslaagd een bollenrooimachine te ontwikkelen, waarvan men grote verwachtingen koestert. De a.s. zomer zal het pro totype uitgeprobeerd worden en er is zelfs een kans, dat men de machine in 1957 reeds in productie kan nemen. We troffen in de veilingzaal 'vlak na de opening nog ir. v. d. Muijzenberg van het I.T.T., die ons het een en ander over deze opzienbarende machine vertel de en beneden in stand 34 kon de jieer Veerman ons zelfs al een minia tuurmodel tonen, waaraan men die morgen nog hard had moeten werken om het klaar te krijgen en om kwart over twaalf had men het pas binnen gekregen. De verf was toen nauwe lijks droog.... De heer Veerman vertelde ons, dat de heer G. Lamgendijk, die ook aan het genoemde Instituut is verbonden, ongeveer anderhalf jaar aan deze ma chine doende is geweest. De afge lopen zomer had het proefmodel ge draaid op de tuinen van Zonneveld Co. onder het critische oog van de Mechanisatiecommissie. Principe. Hoe deze machine werkt?.Het principe berust op het volgende: een grote zeef ter breedte van een bol- lenbed, (ruim 1 meter) schept de aarde met bollen op en zeeft ze uit. Het is een zgn. trilzeef, die 5000 of 6000 trillingen per minuut maakt. De bollen, die op deze zeef voor vier vijfde van grond worden ontdaan gaan dan over rollen met rubber nok- GEBRUIK VAN KOFFIE MET HELFT VERMINDERD In de afgelopen twintig jaar is de consumptie van suiker met toege nomen, het koffieverbruik nam daar entegen met de helft af. Minister Mansholt haalde gisteren deze schom melingen aan om te bewijzen dat het productie beleid dergelijke ver schuivingen op de voet diende te vol gen. Een consumptiedwang achtte hij uit den boze. De minister deed deze mededelingen op een algemene ver gadering voor het Centraal Bureau voor de landbouw, die in Amsterdam gehouden werd. ken die ze vrijwel geheel zandvrij maken en een soort Jacobsladder met rubber „bakken" transporteert de bollen vervolgens naar boven. Daar jcomen ze in de trechter terecht, die twee openingen heeft. Onder bei de openingen een mand, die verend is opgehangen en met het voller wor. den op een steun terecht komt. De kans op beschadiging van de bollen is zeer gering, daar men er voor ge waakt heeft de bollen niet te laten stoten of van een flinke hoogte te la ten vallen. Het model is alleen ge schikt voor de zandgronden, daar klei te veel gaat „aankoeken" en mtn dan meteen al voor een veel zwaar dere machine zou moeten gaan zor gen, wat ook zijn bezwaren heeft. Deze yoor de zandgronden ontworpen machine behoeft niet zo zwaar te zijn en kan met een vrij lichte motor worden voortbewogen. Men verplaatst vrijwel geen aarde, daar 4/5 vrijwel onmiddellijk na het opscheppen weer door de zeef op de grond terecht ongeveer anderhalve meter is. In to taal weegt deze machine niet meer dan 390 kg. De wielen van deze rooi- machine rijden in de paden. Hoge kosten. komt. De heer Veerman meende dat men met een 3 P.K.-motortje kon volstaan. Op onze vraag hoeveel zo'n machine per dag kan rooien, antwoordde de heer Veerman, dat een snelheid van 10 meter per minuut niet overdreven geacht moet worden. Als men nu re kent, dat een bed bollen van drie roe lang, zoals in de bollenstreek nog al eens gebruikelijk, ongeveer één vier kante roe land is, dan betekent dat dus, dat deze machine zo'n bed bol len er in ruim één m'nuut uitgooit gezeefd en wel in de mand. Naar| ruwe schatting doet deze machine, die een bediening van drie man vergt (vooral het afhalen van de volle manden en het opzetten van lege vraagt de aandacht!) het werk van 20 mensen. Wèl een enorme bespa ring dus! De heer Veerman dacht, dat men met deze machine ook zonder ge- voor voor beschadiging hyacinthen kan rooien. Het apparaat is 2.30 m. lang, 1.50 meter breed, terwijl het hoogste punt (de top van de Jacobsladder, waar de bollen dus in de trechter komen) ook tie van het bollenvak geen grote vlucht zou nemen, wanneer het vak niet bereid gevonden zou worden het researchwerk voor zijn rekening te nemen. Immers: het afzetgebied van bollenrooi- en plantmachines te klein om grote bedragen in het bou wen van proefmodellen, het in dienst houden van ingenieurs en/of uitvin ders-constructeurs te steken. Hoeveel dat kan gaan kosten, dat vertelde de heer Veerman ons: Als de ene proef- machine klaar is kan men rekenen, dat deze zo'n slordige ƒ20.000 a ƒ25.000 heeft gekost! Het construeren van deze machine is gebeurd in over leg met de mechanisatiecommissie uit het bollenvak, terwijl er een zeer grote kans is, dat het C.B.C. een be langrijke bijdrage zal geven. Als alles volgens plan verloopt, zal het prototype de komende zomer uit geprobeerd worden en men is er bij het Instituut voor Tuinbouwtech niek heilig van overtuigd, dat men er nog honderd en één dingen aan zal moeten veranderen voor men kan zeggen: nu is die af en in het jaar daaro.p (in 1957 dus) in productie worden genomen en in de handel ge bracht. Tot zo lang zal men dus ge duld moeten oefenen!....

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7