De wereldkampioenschappen 1955 aan Frankrijk verkocht? SPORT voor het a.s. weekend De geheimzinnige - MJuAG 23 DECEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT PAGINA Nadat in Italiaanse bladen berichten warén verschenen, dat Frankrijk de we reldkampioenschappen wielrennen di' jaar voor 5 millioen francs «50.000 gul den) aan Italië had verkocht, waarbij de naam Achille Joinard, voorzitter va Franse bond en president van de UCI werd genoemd, en nadat ook in de Fran se pers gerucht om deze zaak was ont staan. heeft het bestuur van de Franse wielerbond het volgende communiqué uitgegeven: ..Reeds lang voor het UCI-congres 1954 was de Franse wielerbond al plan. af te zien van de organisatie der wereldkampioenschappen in 1955. Daar waren tal van redenen voor, o.a.: de te leurstellende belangstelling van het pu bliek voor de wereldkampioenschappen 1952. die voor rekening van Luxemburg in het Pare des Princes te Parijs waren gehouden en het gebrek aan voldoende Franse sterren van naam, waardoor on zekerheid ontstond omtrent het succes van de onderneming. Doordat Frankrijk zich terug trojc, bleef Italië als enige candidaat voor 1955 over. Italië, dat ge wend is aan enorme menigten toeschou wers, achtte het toen zijn plicht, tegen over de Franse wielerbond een gebaar te maken. Voor de Italianen leek een scha deloosstelling een vanzelfsprekende zaak. Daarom werd een bedrag van 5 millioen francs geschonken. Dit bedrag vloeide regelrecht in de kas van de Franse wie lerbond: drie millioen ter gelegenheid van de wereldkampioenschappen in 1954 en twee millioen na de titelwedstrijden van 1955. De overmakingen van de Ita liaanse wielerbond werden gedaan als bij een aflossing en werden beëindigd op 16 November 1955. Een brief van 1 Decem ber 1955 bevestigt dit. Van de aangebo den en geaccepteerde gift is verantwoor ding afgelegd in de boeken van de or ganisatie. Voorts is gebleken, dat de voorzitter PAARDENSPORT De afdeling onderwijs van de stichting NHS. overtuigd van de noodzakelijkheid om op de meest korte termijn een begin te maken met het geven van onderricht en instructie, heeft mede gelet op de onmogelijkheid om binnen afzienbare tijd een centrale rijschool te stichten plannen ontworpen voor het houden van diverse cursussen op rijkunstig gebied in verschillende delen van ons land. Hierbij is gedacht aan het systeem dat in een zestal, over geheel Nederland ver spreide maneges eens in de 14 dagen aan hen, wier rijcapaciteiten van dien aard zijn, dat zij volgens het oordeel van de leraar zonder bezwaar aan de lessen kunnen deelnemen, onderricht en in structie wordt gegeven door een aantal ter zake zeer deskundige docenten, die hun sporen op het terrein waarop zij les zeilen geven, reeds lang hebben verdiend Het is de bedoeling, dat een afgeronde cursus zal worden gegeven, welke zes maanden zal duren. De besprekingen met de aan te trekken docenten en de maneges zijn reeds in volle gang. van de Franse wielerbond van dit geld persoonlijk niets heeft gekregen'en dat hem ook overigens geen geld is aange boden. Hij. noch enige commerciële in stelling, waarbij hij geïnteresseerd zou kunnen zijn. heeft van de schenking enig voordeel gehad. Deze verklaring is afgelegd aan de heer Gaston Roux, di recteur van het regeringsbureau voor jeugd en sport, die verklaard heeft, dat hij deze affaire als een interne aangele genheid van de Franse wielerbond be schouwt", aldus het communniqué van de Franse wielerbond. Het hoofdbestuur van de Oostenrijkse skibond heeft besloten de vier skilopers Othmar Schneirder, Toni Spiess, Martin Strolz en Gebhart Hillbrand met ingang van vandaag tot 31_Mei te schorsen. Deze beslissing werd genomen naar aanlei ding van de critiek, die de vier skiërs uit Vorarlberg hadden uitgeoefend op de trainingsmethoden van hun coach prof. Alfred Rössner. Met het oog op de olympische winterspelen achtte het hoofdbestuur van de bond een dergelijke strenge maatregel voor het bewaren van de discipline noodzakelijk. Prof. Alfred Rössner, die zich als coach zou terugtrek ken, zal zijn functie nu blijven uitoefe- Arie van Vliet wielrenner van het jaar VOETBAL KON. NED. VOETBALBOND (Betaald) Hoofdklasse A: AjaxADO; NOAD Excelsior; HVCEindhoven; Rigters- bleekFor tuna '54; EBOHRoda Sport; VitesseLimburgia; SpartaDOS; NAC Amsterdam: VVVStormvogels. Hoofdklasse B: EDODFC; Elinkwijk Feyenoord; GVAVDe Graafschap; Rapid JCSportclub Enschede; Sittar- dia—Alkmaar; PSV—Willem II; MVV— Emma; Schev./Holl. SportDe Vole- wijekers; BW—SVV. Eerste klasse A: DWSXerxes; Go AheadRCH; VeendamVelocitas; De Valk—Enschedese Boys; VSV—RBC. Eerste klasse B: Blauw WitBaronie; ON ARheden; HelmondZwolse Boys; LongaLeeuwarden; 't GooiHaarlem; Hermes DVSWageningen. Eerste klasse C: TOPHilversum; ZeistZwartemeer; ZFCUVS; Tuban- tiaHelmondia; OldenzaalKFC; DHC Oosterparkers; VolendamFortuna VI. DoskoWilhelmina. Res. klasse B: Fortuna 2Schev./Holl. Sport 2; EDO 2RCH 2; Excelsior 2 De Weense club zal op Zondag 1 Ja- aari op Houtrust te Den Haag een vriendschappelijke wedstrijd spelen te gen Scheveningen/Holland Sport. DUITSE SUPPORTERS PROTESTEREN In Mainz is een „Vereniging van voet balvrienden" opgericht. De organisatie heeft zich ten doel gesteld, de belangen van de voetballiefhebbers te verdedigen. Een van de eerste taken, die het bestuur deze vereniging op zich heeft geno men, is het tot overeenstemming komen met de Duitse voetbalbond inzake radio televisie-uitzendingen van interland wedstrijden. Een woordvoerder van de Duitse voetbalbond zou reeds te kennen hebben gegeven, dat zijn bond niet af wijzend staat tegenover de nieuwe ver eniging. Mochten de wensen van de „Vereniging van voetbalvrienden" niet worden ingewilligd, dan zien de initia tiefnemers slechts één uitweg: boycot van wedstrijden. (Amateurs) Eerste klasse A: CW—UW; VCS— Gouda; DWVQuick. Eerste klasse B: VeelerveenQuick '20 MuntendamArnhemse Boys. Eerste klasse C: SchijndelWH '16; AllianceRoermondMauritsAlmanja. West II, Tweede klasse A: VTJCNep- tunus; HOV—HBS. Derde klasse B: AlphenHPSV; Roo- denburgLenig en Snel. Derde klasse C: LeonidasAlphia; LekkerkerkWaddinxveen; DHZOver maas; CKCDindua. Vierde klasse A: ASCRouwkoop; WarmundaDSO; LisseTonegido; DO- COSMeerburg. Vierde klasse E: SchiebroekSchoon hoven; VEPOudewater; Stolwijk Haastrecht; BoskoopEDS; UnioBo degraven. Res. 3e klasse A: Woerden 2UVS 3; LFC 2—SJC 2. Res. 3e klasse C: Celeritas 3VUC 3; Lugdunum 3Gouda 3; UVS 4Wasse naar 3. Docos Op Tweede Kerstdag speelt Docos om 2.30 uur aan de Haagweg te gen Meerburg. Opstelling: B. Smits; a: C. v. Oudenhoven en Th. Verplancke; m: M. Brasker, G. Ouwerling en P. Ma- zurel; v: W. Verplancke. H. Jansen, Fr. v. Oudenhoven, Joost v. Marwijk en Jan v. Marwijk. Meerburg Voor het eerste elftal is voor 2e Kerstdag een inhaalwedstrijd vastgesteld. Het is de niet onbelangrijke ontmoeting tegen Docos. Er wordt ge speeld op he Docosterrein aan de Haag- weg. Aanvang 2.30 uur. vertrek 1.30 uur per fiets vanaf de Rijnegommerstraat. Opstelling: doel: H. de Gunst; achter: A. G. van Mil en Th. Zandbergen; midden: P. Zandbergen. A. O wel. B. de Jeu; voor: J. Zandbergen, G. v. Wetten, J. v. Vel- zen, W. v. Wetten, F. v. d. Berg. KRV Zaterdagmiddag om half 3 speelt een KRV-comb. aan de Piet Hein- laan tegen de voetbalver. Katwijk. 2e Kerstdag om 12 uur spelen de adsp. te gen een elftal van Katwijk op het ter rein van Katwijk. uiaten in actie Arie van Vliet is de eerste Nederland se wielrenner, wiens naam op de Gerrit Schulte-trophee, aan het eind van elk seizoen uit te reiken aan de beste wiel renner van het jaar, zal worden gegra veerd. Deze trophee wordt toegekend aan de Nederlandse renner, die voldoet aan de normen, welke door een kleine commissie van wielerdeskundigen zijn vastgesteld. Karakter, sportiviteit, strijd lust. wedstrijdinzicht en de behaalde sultaten in het seizoen zijn de factoren, welke een belangrijk woord meespreken bij de keuze. Aan een maaltijd in restaurant van „De Vliert" te Den Bosch heeft Gerrit Schulte de fraaie beker Arie van Vliet, die als eregast aanzat, overhandigd. De commissie maakte nog bekend, dat Adri van Steenselen, amateur wegrenner, die dit seizoen uit stekende resultaten heeft behaald, tweede op de lijst van de candidaten had gestaan. De bedoeling is elk jaar in Den Bosch de trophee aan de winnaar, die een re plica van het kleinood als aandenken mag behouden uit te reiken. De thans 39-jarige Arie van Vliet sprak LEIDERSCURSUS DISTRICT LEIDEN Door de afd. Leiden voor R.K. Voetbal in de KNVB zal wederom een leiders cursus, paedagogisch gedeelte R.K., worden gegeven. Op deze cursus te houden op 17-24-31 Jan. en 7 Febr. in de „Kleine Burcht" te 8 uur zullen op treden als inleiders de heren rector Grimbergen. Warnars, A. A. C. Dusée G. Kruyver. De traditionele leidersochtend wordt gehouden op Zondag 8 Januari in R.K. Lyceum, waar de voorzitter van de KNVB, ir. H. F. Hopster, zal ^spreken „De ..ontwikkeling van de sport in verband niet de jeugdproblemen". Ora de training voor dc .Olympische Winterspelen 1956 in Cortina d'Ampezzo, begonnen in het Cios tc Ovcrveen, op echt ijs voort te kunnen zetten, is de kernploeg van de KNSB naar het Noorse wintersportcentrnin Hamar gegaan, waar inmiddels de eerste baantjes al- t dieet. Zou de weg naar een Olympische weer zijn getrokken. j titel ook al door de maag gaan? V.l.n.r.: Deze foto geeft een beeld uit Hamar, I Jaap Koeleman: de leider van de groep waar het voedsel wel best is, maar toch en trainer. B. Holleboom; mevr. Marit kennelijk even gecontroleerd moest wor- Hansen, de keukenprinses van het Ha- den in verband met het stevige athleten- I marse hotel; en Henk van der Grift. Warmunda Programma voor Twee de Kerstdag: Voor Warmunda 1 werd 'r inhaalwedstrijd ingelast en wel Warmun daDSO, 2.30 uur. De overige elftallen hebben alle vrij. Rijpwetering Voor Maandag zijn er geen competitiewedstrijden vastgesteld. Voor Rijpwetering 1 is er echter een vriendschappelijke wedstrijd vastgesteld tegen Weter. Boys 1. Aanvang 2.30 uur, vertrek 1.45 uur. KORFBAL Crescendo Programma voor Zater dag: adspiranten: Algemene ACres cendo A, 2.30 uur terrein Zoeterw. Sin gel; Crescendo CKNS C, 2.30 uur ter rein Roomburg. Op 29 Dec. a.s. op Donderdagmiddag organiseert de Adsp.-commissie van de LKB een kermismiddag voor de jeugd. Degenen, die zich hiervoor nog niet heb ben opgegeven, kunnen dit alsnog doen voor Maandag 26 Dec. bij G. Krol, Haar lemmerstraat 46. Waarschijnlijk begint deze middag om 2 uur. Nadere bijzon derheden worden aan degenen, die zich hebben opgegeven, nog toegestuurd. We gens Kerstvacantie gaan de trainingen in de zaal voorlopig niet door. WIELRENNEN De „klassieke" monsterrit Bordeaux Parijs zal dit jaar in zijn geheel met gahgmaking worden verreden. Het is de bedoeling, dat ook onze landgenoot Wim van Est, die deze rit al tweemaal heeft gewonnen en die er driemaal tweede in werd, zal deelnemen Er (is een kleine wijziging gekomen in het parcours, dat daardoor 21 km. korter is geworden, nl. van 591 tot 575 km. woorden van dank. waarbij hij de hoop uitsprak, dat hij misschien het volgend jaar weer voor de trophee in aanmer king zou komen, omdat hij vast van plan is op de Ordrupbaan te Kopenhagen, welke hem zo goed ligt en waar ir Augustus 1956 de wereldkampioenschap pen op de baan worden gehouden, dc sprinttitel nog een keer te OLYMPISCHE WINTERSPELEN De Italiaanse schaatsenrijder Guido Citterio heeft een nieuw Italiaans record gevestigd op de 1000 meter door deze afstand af te leggen in 1 min. 28.5 sec. Hij verrichtte zijn prestaties op de ijs baan van Misurina nabij Cortina, waar op 26 Januari de Olympische winterspe len zullen beginnen en op welke baan hij proefritten maakte. De Italiaan Guido Caroli verbeterde het Italiaans record op de 3000 meter. Hij liet 4 min. 59,1 sec. afdrukken en kwam daarmee 1 sec. onder het oude record, dat 5 min. 0,1 sec. bedroeg. „De grote afstand tussen het olympi sche dorp en de trainingsgelegenheden kan de tijden en uitslagen op de Olym pische Spelen van 1956 ongunstig hein- vloeden". Dit heeft de secretaris-gene raal van het Hongaars olympisch comité, Arpard Csanadi, op een te Melbourne gehouden persconferentie gezegd. Hij wees er op, dat het noodzakelijk is. een sintelbaan aan te leggen in het Olympische dorp te Heidelberg, een voorstad van Melbourne. Hierdoor zou den de athleten tot scherpere tijden op de loopnummers kunnen komen. Want als er geen wijzigingen in de plannen wordt gébracht, zou het er op neerko men, dat de deelnemers per dag drie uur in een bus moeten zitten. Csanadi, die in Australië vertoeft met de Hongaarse hardlopers Sandór Iharos, Istvan Rozsavolgyi en Laszlo Tabori, maakte tevens bekend, dat ook op andere punten verschil van mening bestaat met de Australische organisatoren Hij vindt, dat er onvoldoende accomodatie is voor de roeiers in de tijden, dat zij niet zelf behoeven uit te komen, zodat zij niet tot rust kunnen komen. Luitenant-generaal William Bridge- ford heeft namens het organisatiecomité verklaard, dat vlak bij de roeibaan gro te tenten zullen worden opgezet, zodat de roeiers wel degelijk goed zullen kun nen rusten. Hij herinnerde er tevens aan, dat de organisatoren het plan, om toch een sintelbaan in het olympische dorp aan te leggen, nogmaals zullen bestude ren. ATHLETIEK VELDLOOP VAN DE BATAVEN Nadat op Zondag 27 November j.l. de eerste onderlinge veldloop werd gehou den, zal op 2e Kerstdag des middags om 12 uur de tweede van deze wedstrijden worden georganiseerd. De athleten, die hebben deelgenomen aan de eerste wedstrijd worden dan te half twaalf op de Leidse Sintelbaan verwacht. Ook degenen, die de eerste wedstrijd niet hebben meegemaakt, kun- vanzelfsprekend ook deelnemen. Ieder wordt verzocht tijdig aanwezig te zijn. De stand van de eerste wedstrijd is als volgt: Meisjes: 1. A. v. Oort, J. Dirksen en C. van Rijn, elk 12 pnt.: 2. A. Witteman, I. van Egmond en B. Weyermars elk 9 p. De foto toont hoe Gerrit Schulte het trophee overhandigt aan Arie van Vliet. Tussen hen in Dick van Ryn. R. de Winter elk 12 pnt.; 2. M. Sandvos, G. Koekenbier en T. Groenendijk elk 9 pnt.; 3. A. Gieske 6 pnt. Jongens: 1. A. van Kesteren, T. Kooien en G. Zandbergen elk 15 pnt.; 2. A. Ket- tenis en P. Remundt elk 12 pnt.; 3. C. Raaphorst, D. Juffermans en Th. Rijs- dam elk 9 pnt. 4. B. Cosijn. P. v. Nie- kerk en J. v. Wieringen elk 6 pnt.; 5. P. Witteman, C. Reizevoort en L. v. d. Roe elk 3 pnt. Heren: 1. H. Witteman en B. Kraan elk 15 pnt.; 2. L. v. d. Post, J. Raaphorst en M. Spadon elk 12 pnt.; 3. J. Hockx, J. Kaiser en P. de Jong elk 9 pnt.; 4. Jac. Kraan en J. Schoo elk 6 pnt.; 5. J. v. d. Veer, N. van Kesteren en H. v. d. Steen elk 3 pnt. Tenslotte nog een mededeling. Dege nen. die zich nog niet hebben opgegeven voor deelname aan de jaarvergadering op Zondag 15 Januari, dienen dit a.s. Maandag even te doen. DAMMEN L.D.V. VOOR DE DERDE MAAL KAMPIOEN L.D.D.B. Door ook haar laatste wedstrijd tegen Bodegraven te winnen heeft de LDV wederom ongeslagen beslag gelegd op het kampioenschap van het Leidse Dis trict. Al waren er enkele uitslagen wat minder overtuigend dan het vorige jaar, (hieraan is het niet mede spelen van W. Huisman ook niet vreemd) toch heeft LDV zich ook dit jaar ongetwijfeld de sterkste getoond. Dit is te meer opvallend nu het nu bijna 47 jaar oude LDV het nog in hoofd zaak moet hebben van oudere spelers, die reeds meer dan 25 jaar meelopen. Wel hebben zich enkele jongere spelers een plaats in het eerste tiental weten te veroveren, doch LDV in haar geheel drijft toch meer op een oudere genera tie. Om ondanks deze omstandigheid toch jaar in jaar uit een vooraanstaande plaats in het Leidse damleven te blijven innemen, pleit toch wel voor haar kun nen. maar ook voor de onderlinge band en clubliefde, welke zo kenmerkend zijn bij deze oudste Leidse damv Namen als: Klinkenberg, Huisman, Slegtenhorst, Te- leng en v. d. Vlist, enz; om maar enkele te noemen, zijn legendarisch aan LDV verbonden, waarvan vooral haar huidige bordaanvoerder W. Heemskerk een kracht van betekenis is. Hoewel er door LDV en ook door de andere Leids dam clubs de laatste jaren veel propaganda gemaakt wordt voor het spel onder de jeugd is het resultaat over het algemeen maar zeer povertjes en treden de jeug dige dammers maar zeer sporadisch als vaste clubspelers toe. En toch is zulks nodig, ok voor het damspel geldt ten slotte; de toekomst is aan de jeugd. Doch LDV heeft een kern van spelers, die het voortbestaan toch wel garande ren door haar gezonde mentaliteit en onderling prettige verstandhouding, waarmee met de „gouden mijlpaal" in 't zicht toch steeds wel een veilige haven zal worden bereikt. Van de 9 gespeelde wedstrijden won LDV er 8. Een wedstrijd nl. tegen ADC (momenteel 9—9) is nog niet beslist, doch kan niet meer verloren worden. Het bordsaldo zal dan worden 120 voor 60 tegen (of 11961). Thans wacht haar weer een zware strijd om het kampioenschap van Zuid- Holland tegen Rotterdam, Den Haag en Dordrecht. Hoewel we er van overtuigd zijn, dat ook dit jaar tegen deze rivalen weer een bescheiden rol zal worden ge- 3. E. Droogh, E. v. Bers elk 6 pnt.; 4. N. speeld, zo hebben we in het huidige tien- Witteman. H. de Bree en C. van Marwijk tal xan LDV wel zoveel vertrouwen, dat elk 3 pnt. het 't Leidse District op waardige wijze Dames: 1. S. Terheiden, J. Dorlandt en zal vertegenwoordigen. Mr. Moto 29) door J. P. MARQUAND Wilson aarzelde, want zelfs op dat ogenbjik was er iets in mijnheer Wil- kie's houding, dat hem verwarde en zijn aangeboren voorzichtigheid wek te. Het kwam hem voor, dat mijnheer Wilkie onverklaarbaar verlangend was hem aan boord van die sampan te brengen. Het drong tot hem door, dat mijnheer Wilkie hem kwijt wilde zijn, al begreep hij niet waarom. De beste manier hier achter te komen was misschien om aan boord van die boot te gaan. Wilkie scheen zijn gedachte te raden. „We moeten de zaak met Eva in het reine brengen", zei Wilkie. „Dat is nu het voornaamste. Ze mag hierin niet betrokken worden, zoals u al zei. Dat zou de goede naam der firma meer schade doen dan iets anders. Je moet met Eva spreken en de sluiting van Hitchigs Plantation rege len en daarvoor is de sampan de meest geschikte plaats. Niemand kan jullie beluisteren. De lunch is aan boord en om twee uur zijn jullie terug. Dan zullen wij de rest regelen". Wilkie's plan leek verstandig. Wil son zag in, dat hij geen betere ge legenheid kon wensen om Eva tot rede te brengen. Een gesprek met met Eva zou veel ophelderen. Als hij haar van de ernst van de toestand kon overtuigen, was er al veel be reikt; en nu bood zich een kans. Meer dan iets anders besefte hij echter, dat hij verlangde Eva terug te zien. Hy wilde, dat ze hem in het juiste licht zou beschouwen. Ondanks haar koele houding en haar wantrouwen, jegens hem, wilde hij haar helpen. Er was niet veel schranderheid no dig om in te zien, dat een crisis dreigde. Mijnheer Moto's houding had dit duidelijk te kennen gegeven en die van de heer Maddock eveneens. Wilson wist, dat Eva niet langer op de Plantage kon blijven. „Weet u zeker, dat we om twee uur terug kunnen zijn?", vroeg hij. „Absoluut", zei mr. Wilkie met na- drul^. „We hebben nog te veel te doen dan dat u langer gemist kan worden. Ik heb alle bevelen gegeven". „Gaat u niet mee?", vroeg Wilson. Wilkie schudde het hoofd. „Neen, dat zou de zaak nodeloos in gewikkelder maken en ik heb hier nog veel te doen. Ik moet de rekening van Chang afsluiten". Aan de ene kant was het Wilson aangenamer, met Fiva alleen te zijn. „Goed", zei hij. „Ik ga". Zij hadden bijna de deur bereikt, toen de telefoon op Wilkie's bureau rinkelde.'Ongeduldig wendde hij zich om en nam de hoorn op. „Hallo, met wie?" Vanwaar hij stond kon Wilson ho ren, dat de telefoon een zangerig ge zoem gaf en hij zag, hoe Wilkie on der het luisteren naar hem keek. „Ja", zei Wilkie. „Ja, ik begrijp het. Over een kwartier ben ik bij u. Ja zeker, een kwartier". Hij legde de telefoon neer en zijn stem trilde van opwinding. „Weet u wie dat was? Niet te ge loven bijna; de man waarover we het zojuist hadden: Chang Lo Shih! Hij moet met dezelfde boot gekomen zyn. als u. Hy wil me spreken. Maak xx niet ongerust, ik zal er voor waken, dat hij niets vermoedt". „Ik zou hem gaarne zelf spreken", zei Wilson. „Dat zult u ook", verzekerde mr. Wilkie. „Dat zult u vanmiddag". En ze liepen het kantoor door en de zonnige straat op. Wilkie liep met vlugge schreden in de richting van de haven. „Dat wordt ernst", zei hij. „Ja, dat denk ik ook", zei Wilson en vroeg zich af of mijnheer Moto wist, dat Chang hier was. Wilson was zo verdiept in zijn ge dachten, dat hij zich nauwelijks be wust was waarheen ze gingen, tot mijnheer Wilkie het woord tot hem richtte. Ze stonden op een open ha venhoofd en keken neer op het dek van een daaraan gemeerde boot. Het was een zwaar gebouwde, blauw-ge- schilderde motorboot, met een zonne zeil boven het achterdek. Er was een dekhut en een open luik gaf toegang tot de machinekamer. Op het voordek stonden twee leden der bemanning vierkante mannen, gebruind en barrevoets, van vaag ras. Eva zat in een dekstoel onder het zeil, en wuifde toen ze hen zag. „George", riep mijnheer Wilkie, „George". Een man met een wipneus en een -vettige hoed klom de ladder op naar het luik. Hij was een blanke en een zeeman, van het slag zoals je ze in elke haven ziet, met gespierde armen chings liever als ik niet meega", en een vierkant gezicht. Hij leek op zei hij. een stuk wrakhout, dat door de zee „Onzin", zei Wilkie haastig; zijn ge- heen en weer geslingerd is: de lit- fluister klonk dringend. „Ga aan tekens waren op zijn gelaat te zien. j boord, het is van groot belang. Steek „George, dit is mijnheer Hatchings". van wal, George, en denk aan wat George grijnsde langzaam en veeg- ik je gezegd heb", de de handen aan zijn broek af. „Zeker", zei George, „gooi de tros „Aangenaam kennis te maken,los, jullie!", en hij verdween weer in mijnneer", zei hij. Hij was langzaam het luik. in zijn bewegingen en ziin gezicht i Men hoorde de motor aanslaan, was dik en dom. Hij had diepe rim- Een lid van de bemanning wierp de pels om de ogen en een slecht gebit, trossen los en de ander begaf zich „George, mijnheer Hitchings moet naar het roer aan de steven. Hun om twee uur terug zijn, denk er om". achteloze, vlugge gebaren verrieden, „Ja", zei George, „in orde". dat de twee matrozen hun vak ver deel genoegen samen", zei Wilkie. stonden. De samoan verliet de kade Eva stond op. en mijnheer Wilkie wuifde met de „Gaat u niet met ons mee, oomhoed. ^oe?" I „Goede reis", riep hij en Wilson „Nee, kindlief. Vandaag niet. Het is wuifde terug, doch Eva bewoog zich erg druk op kantoor. Maar George zal I niet. Ze stond od het dek onder het op jullie passen en Kito is in de zonnezeil en de wind zwiepte haar kajuit om de lunch klaar te maken". „Maar ik heb u gezegd begon Eva. Doch Wilkie viel haar in de rede. „Alsjeblieft, Eva, ik had geen idee, dat het vandaag zo druk zou worden. „Het bevalt me maar matig", zei Eva, met een koele blik op Wilson; „ik had hierop niet gerekend". Wilson aarz-^e. „Misschien is het juffrouw Hit zijden rék. Ze droeg een blauwe trui en haar optreden was even noncha lant als haar toilet, naar het Wilson voorkwam. „Enfin", zei ze, ,nu u er eenmaal bent, kunt u er beter bij gaan zitten. Kito. breng mijnheer Mitchings een stoel". Een Japanse jongen in witte hof meester-, uniform bracht nog 'n vouw stoel uit de hut.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6