Overheidsmaatregelen ter bescherming van de voetgangers zijn binnenkort van kracht Jan Musch 80 jaar 60 toneeljaren Chauffeur durfde niet te klagen en veroorzaakte ernstig ongeluk Intelligente inbreker beantwoordde aanmoediging gerechtshof-president Zebra's zullen totheerlijkheid' opvoeden Internationale vraagstukken in de Tweede Kamer VRIJDAG 23 DECEMBER 1955 DE LEID SE COURANT OERDE BLAD PAGINA 1 HAARLEM BESTRIJDT VOLKSVIJAND NO. I Woningbouw vóór alles! Iedere Haarlemse ambtenaar, die ietrokken is bij de woningbouw, heeft dezer dagen een brief gekre gen, waarin hem verteld wordt, dat hij voor alles heeft te bevorderen, dat de woningbouw zo soepel moge lijk zal kunnen verlopen. Er wordt in de brief op gewezen, dat woning bouw boven iedere andere bouw pre valeert en dat hij andere werkzaam heden kan doen vertragen, wanneer dit winst voor de woningbouw be tekent. De brief deelt de ambtenaren me de, dat iedere dag winst, die bij een ambtenaar geboekt wordt, voor het geheel procédé een winst van maan den kan betekenen. Zware straf geëist voor ondeugdelijke remmen Een gevangenisstraf van vier maan den en ontzegging van de bevoegd heid gedurende vijf jaar motorrij tuigen te besturen heeft de officier van Justitie bij de Haarlemse recht- band geëist tegen een 23-jarige chauffeur uit Hillegom wegens over treding van artikel 36 der wegenver keerswet. Op 9 September was hij op de hoek van de Herenweg en Koediefslaan te Heemstede, doordat zijn remmen wei gerden, met zijn vrachtauto in volle vaart tegen een auto gebotst Een Bij gelegenheid van de tachtigste verjaardag van de toneelspeler Jan Musch, is hij Donderdag in de Stads schouwburg te Amsterdam gehuldigd. Bij deze gelegenheid overhandigde de wethouder van Amsterdam, mr. A. de Roos, de jubilaris de zilveren penning van de stad Amsterdam. Op de foto het moment van de over handiging. Geheel rechts mevr. Musch en middenin de jubilaris. De minister heeft onlangs een rege ling gepubliceerd, die het voetgan- gersvraagstuk zal -moeten ordenen. Vermoedelijk reeds in het Voorjaar 1956 zal deze regeling ingevoerd wor den; de meest essentiële der thans te verwachten regelingen komen in het kort neer op het volgende: 1. De z.g. „beschermde" voetgan gers-oversteekplaats is als „zebra" uit gevoerd en voorzien van palen met oranje bollen, voorzien van een knip perlicht. 2. Indien dergelijke oversteek plaatsen bij een door verkeerslichten geregeld kruispunt zijn gelegen, zul len, zo lang de verkeerslichten wer ken, de knipperlichten en de oranje 7.45 Morgengebed en "ll« uuull'l,ï ïiramenwn ziju l d voor korte tiid mee te nemen 8.00 NWS. en weerber. «middag en -avond door munster deleeatie Aetherklanken ZATERDAG. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 17.0018.00 Filmprogr. v. d. jeugd. AVRO: 20.15 Televizier. 20.30 22.15 „Kerstavond", een TV pro: gramma. NTS: 23.1523.55 Relais v. d. Zwitserse TV: Rep. v. d. Protes- tanse kerkdienst i.d. Kathedraal van St. Pieter te Genève. 23.591.00 Re lais v. d. Belgische TV: Rep. v. d. Nachtmis i.d. Norbertijner-abdij. HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Franse chansons. 12.00 Ange lus. 12.03 Metro-pole ork. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Lunchconc. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en Kath. nws: 13.20 Salonork. en solist. 13.40 Kerstliederen. 14.00 Boekbe spreking. 14.10 Amus. muz. 14.20 Gram. 14.40 Kerstliederen. 15.05 Gram. 15.15 Kron. van Letteren en Kunsten. 15.55 Gram. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Amus. muz 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muz. 18.15 Kerstavond in Stockholm, (gr.). 18.45 Regeringisiuitz.: „Atlan tisch Allerlei: Een en ander over de 15 landen van het Atlantisch Pact". 19.00 Nws. 19.10 Gram. (Intermezzo: Gewijde gra-m.). 20.05 Toespraak door Z.H. Paus Pius XII. 20.20 Act. 20.35 De gewone man. 20.40 Gram. 21.20 Voordr. 21.45 Vrouwenkoor, en soliste. 22.10 Voordr. 22.25 Kamer- ork., Omr.koor en sol. 22.55 Gram. 23.00 Nws. 23.15 Kerstprogr. 24.00 1.30 Plechtige Nachtmis. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.00 VPRO. 20.00 VARA. 24.00 IK OR VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.25 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 „Tij delijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arb. in de continubedrijven. 11.30 Radio Philharm. sext. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA- Varia. 13.20 Promenade-ork. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Muzikale caus. 14.50 Boekbe spreking. 15.05 Gram. 15.35 „Van de wieg tot het graf", caus. 15.50 Ka- merork. en solist. 16.35 „Onderwijs volkszaak!", caus. 16.50 Nieuwe gram met comm. 17.15 Act. 17.45 Ham mondorgel. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 18.30 Artistieke Staal kaart. VPRO: 19.00 Kerkdienstje v. d. kinderen. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Metropole ork. 20.35 „Dat wonderlij ke leven", hoorsp. 21.55 Schoolkoor. 22.20 Socialistisch comm. 22.35 Cello en piano. 23.00 Nws. 32.15 Gram. 23.30 Orgelconc. IKOR: 24.00 Kerst nachtdienst. bollen buiten werking zijn, om ver warring te voorkomen. 3. Er kuj.men ook afzonderlijke lichtsignalen voor voetgangers wor den gebezgid, waarbij groen licht be tekent dat men kan oversteken, en rood licht dat men dit niet mag doen. 4. Bestuurders van voertuigen en trams dienen een beschermde voet gangersoversteekplaats met matige snelheid te naderen, teneinde zo no dig er voor te kunnen stoppen. 5. Het voorbij rijden van voertui gen en trams die stilstaan voor een voetgangersoversteekplaats is verbo den. 6. Het oprijden en kruisen van een voetgrf :ersovarsteekplaats tmag slechts zo geschieden, dat de voet ganger, die zich op de „zebra" be vindt niet ontoelaatbaar gehin derd wordt. 7. Op „geregelde" kruispunten mag het rechts- en linksafislaan, waar bij dus een Voetgangersstroom wordt gekruist, slechts zodanig geschieden, dat de voetganger niet in gevaar wordt gebracht. 8. Voor begrafenisstoeten, militai re colonnes, politie en br'|ndweer zijn uitzonderingsbepalingen. 9. Het parkeren binnen vijf meter afstand van 'n voetgangersoversteek- plaats is verboden. 10. Het gebruik van de weg door voetgangers is nauwkeuriger omschre ven. Onder meer is het linkshouden op verharde, voor het verkeer met motorrijtuigen openstaande wegen waarlangs geen voetpaden zijn, ver plicht gesteld. 11. Binnen een afstand van 50 m. van een „beschermde" voetgangers- oversteekplaats, dient de voetganger gebruik te maken. 12. Een beschermde voetgangers oversteekplaats mag slechts worden betreden, indien een voertuig of tram zich nog op zodanige afstand bevindt, dat het redelijkerwijs is aan te ne men, dat binnen die afstand gestopt kan worden. 13. Een beschermde oversteek plaats mag niet meer worden betre den, indien 12 of meer voertuigen, waaronder fietsen, voor de oversteek plaats stilstaan. 14. Op „geregelde" kruispunten die nen de overstekende voetgangers zich aan de regeling van de verkeerslich ten of van de verkeersregelaar te houden. Boze brieven uit Duitsland Internationale problemen zijn gis Lichtere eis Het was een intelligente instru mentmaker, die gisteren in hoger be roep voor het Amsterdamse gerechts hof terecht stond, beschuldigd van drie inbraken in één week tijds ge pleegd. Maar de man had een verhaaltje verzonnen over een onbekende, waar van hij de bij hem thuis aangetroffen goederen gekocht had en ondanks urenlange verhoren bleef hij volhou den, dat hij de inbraken niet gepleegd had. De rechtbank had enige tijd gele den de schuld van verdachte bewezen verklaard en ly2 jaar gevangenisstraf geëist. De man was in hoger beroep ge komen en gisteren stond hij voor het Hof, waar hij weer het verhaaltje vertelde van die onbekende. Nadat het verhoor van de procureur- generaal niets geholpen had, nam de president van het hof het woord: ,,Ik vind het jammer, dat u blijft ontkennen", sprak de president tot de 32-jarige verdachte, „U bent een intelligent man en als instrumentma ker kunt u een zeer behoorlijke bo terham verdienen. Tot nu toe hebt u uw leven echter verk|ioeid, maar waarom zou je nu niet eens helemaal schoon schip maken. Zet een streep onder het leven, dat je tot nu toe ge leid hebt en begin helemaal opnieuw. Je begrijpt toch zeker wel, dat 't ver haaltje over die onbekende man door 'niemand geloofd wordt; je zou het zelf ook niet geloven, als ze 't je ver telde. Wat schiet je nu op met zo'n houding?" Het bleef even stil in de rechtzaal, toen knikte verdachte en zei tot ver bazing van iedereen: „Goed, u hebt gelijk, ik beken alle drie de feiten". I de uitnodiging van de heer de Groot om de bewapening af te schaffen, i """J"4ItT" Dat het systeem om meer Kamer- SSS"? ee"wetht™<»er, Merkwaardige toewijzing woningen in Uitgeest? Dominee proteateert Dominee J. v. Beek te Uitgeest heeft zich met een beroep op de Kroon verzet tegen een gemeentebe- sluit van Uitgeest, waarin een gereed gekomen contingent woningen wordt toegewezen. Deze 24 woningen zijn toegewezen aan de R.K. woningbouwvereniging „Sint Adelbert" en de dominee meent dat de minderheid in de gemeente gepasseerd is. Voorts vertelt de domi- Beyen en Luns besproken in ant woord op de vragen van de Kamer leden bij de behandeling van de be groting van buitenlandse zaken. In overleg met de minister van wederopbouw is de post op de be groting gebracht. Met betrekking tot de Duitse oor logsmisdadigers zei minister Beyen Duitse brieven met de bitterste ver wijten te hebben gekregen. Deze mensen begrijpen de zaak niet. Niets veranderd. Ingaande op de Oost-West-verhou ding zei hij, dat de heer De Groot gewezen heeft op de wijziging in de internationale verhoudingen. Daar mee is hij het eens. Maar wat er ver andert, niet de redevoeringen van de heer Paul de Groot. Dat vindt spr. wel teleurstellend. Als er in Rus land was veranderd, dan zou dat hebben moeten blijken uit de rede voeringen van de heer Paul de Groot. Zijn verhalen en zijn argu menten zijn precies hetzelfde geble ven. Men moet voorzichtig zijn zich il lusies te maken over glimlachen, die uit het'Oosten komen, meent de mi nister. Ook in de uiteindelijke en de on middellijke doelstelling der Sowjet- Unie is niets veranderd. Hij bepleitte de noodzakelijkheid van het op peil houden der Westelijke kracht. Ten aanzien van „Euratoom" merkt de minister op, dat men bij de atoomenergie met een geheel ande re problematiek heeft te maken dan di,e voor de gemeenschappelijke markt. Hij verklaart zeer sympathiek te staan tegenover oprichting ener organisatie. Hij ziet niet in, waarom ter zake met België geen samenwer king zou zijn te bereiken. Minister Luns zei allereerst dat de regering de opneming van vluchte lingen blijven bevorderen. In zijn betoog zei hij voorts o.m., dat de besprekingen te Genève heb ben bevestigd, dat algemeen wordt ingezien, dat door het atoomwapen de oorlog niet meer een instrument kan zyn van machtspolitiek. Het ge vaar voor een wereldoorlog is daar door z.i. verminderd. Er is geen reden om in te gaan op in de delegatie naar de vergaderin gen der V.N., niet goed zal werken. Het duurt te lang voor men goed in gewerkt is. Indonesië. Hij betoogt ook. dat het rapport over de sanering der Indische pen sioenen in begin 1956 gereed zal zijn. Beoogd wordt terugwerkende kracht tot 1 Januari 1956. De indiening van het desbetreffende wetsontwerp zal de minister bespoedigen, dat op goe de gronden spr. verwacht, dat op het einde van het volgende jaar prak tisch alle Indische oorlogsslachtof fers de hun toekomende uitkering zullen hebben ontvangen. Wat de afwerking van de betaling der in beslag genomen goederen aan boord van de „Blitar" en de „Talis- se", zegt spr., dat het totale bedrag der waarde is verrekend. Spr. sloot zich aan bij de woorden van lof aan mr Bouman en mevr. Bouman in verband met de verdedi ging van in Indonesië vervolgde Ne derlanders. Ten aanzien van de Nederlands- Indonesische onderhandelingen zei spr. met belangstelling te hebben geluisterd naar de analyse van de heer De Graaf over de ontwikkeling in Indonesië. Hij kan zich daarbij aansluiten. Dat de conferentie naar Genève is overgeplaatst is een gevolg van het feit, dat Indonesië er sterk op heeft aangedrongen. De Nederlandse regering had geen principipële re den om zich daartegen te verzetten. De minister schetste daarna 't ver loop van de behandeling der Nieuw Guinea-kwestie in de V.N. en merkt daarbij op, dat het standpunt der re gering sinds verleden jaar geen wij ziging heeft ondergaan. OUDE VROUW AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN Aan de gevolgen van derde graads brandwonden, dje de 81-jarige we duwe M. Stom Woensdagmiddag op liep toen haar kleren vlamvatten bij een brand in haar woonkamer in de Eerst Weteringdwarsstraat te Amster dam, is de oude vrouw vannacht over leden. een raadslid, leden van de woning commissie en bestuursleden van de bouwvereniging huizen uit het com plex zijn toegewezen, Complete telefoongids in drie delen In drie of vier delen zal de com plete telefoongids binnenkort weer verschijnen. Hiermee is de P.T.T. te ruggekomen van de districtenindc- ling, die speciaal bij het bedrijfsleven weinig sympathie ontmoette. De gids zal met een ander letter type en met gebruik van ander pa pier gedrukt worden. Hierdoor zal het mogelijk zijn de complete gids in drie en hoogstens vier delen af te drukken. De procureur-generaal bleek niet van plan om zyn vreugde over deze goede afloop onder stoelen of banken te steken, en hij wilde zoveel mogelijk mensen deelgenoot maken van zijn vreugde. Daarom feliciteerde hij de presi dent met zijn succes en sprak zijn vertrouwen uit in de goede bedoelin gen, die de verdachte insitriimentma- ker bezielden. Om zijn waardering hierover tot uiting te brengen, bleek de procureur- generaal bereid een vol jaar van de voor de rechtbank geëiste straf af te trekken en zijn eis luidde daarom 1 y, jaar gevangenisstraf met aftrek. Op 5 Januari zal het Hof uitspraak doen. S.U.S. vervroegd De belangstelling voor de S.U.S.- liefdadigheidsloterij is van dien aard, dat thans reeds vaststaat, dat de vijf trekkingen belangrijk eerder zullen worden gehouden en wel vermoede lijk in het begin van Januari. De nog bij particulieren, parochiële comité's en winkeliers aanwezige lo ten zullen worden uitverkocht. Be voorrading is echter niet meer moge lijk. D. K.R.O.-voorrangsbonnen ztfn ge. reseerveerd en worden voor Nieuw jaar bezorgd. De adressen, waar de laatste loten verkri'gbaar zfjn, zijn herkenbaar aan de S.U.S. 2 raam biljetten. Zendtijd 20.21 uur en 20.30 uur. BOER VAN LAND Amsterdam won Boer Hopman, die sinds enkele maanden moeilijkheden met de ge meente Amsterdam heeft, omdat de gemeente een aan hem gepacht wei land terug wilde hebben en boer Hop man meende, dat de pachtwet zich daar tegen verzette, heeft gisteren voor het Amsterdams gerechtshof het onderspit moeten delven. Hij raakte z(jn pachtgronden kwijt en moest tevens de ruim ƒ500 pro ceskosten betalen, omdat het ge rechtshof van mening was, dat vol gens het onteigeningsrecht de ge meente Amsterdam volkomen gerech telijk de pacht ingetrokken had. Daar het onteigeningsrecht gaat bo. ven de pachtwetgeving, werden met t u6?' deze uitsoraak. alle vroegere gererh. iomvang van de schade inzittende van de personenauto werd zwaar gewond. Volgens verdachte ontbrak veel aan zijn vrachtauto. Hij moest bijv. vier keer pompen om te kunnen rem men. Uit getuigenverklaringen was gebleken, dat hij met een snelheid van vijftig tot zestig kilometer ge reden had. Hij had zijn patroon ver scheidene keren op gebreken van de auto gewezen, maar nadat deze had gezegd „jullie kosten me al zo veel" had hij er niet meer over durven klagen. De officier van Justitie deelde mee, dat hij de eigenaar van de vrachtauto zal vervolgen. De rechtbank zal op 5 Janurai uit spraak doen. ,IK ZORG VOOR vrijstelling dienstplicht" Kamerlid stelt vragen Het Eerste-Kamerlid, de heer Algra, heeft aan de minister van Oorlog en van Marine schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het aan de minister bekend, dat C. J. J. Wolters, Marijkelaan 17, Bennrekom (Gld.) per advertentie de namen en adressen van personen heeft gepubliceerd, die mede door zijn bemiddeling algehele vrijstelling van militaire dienst hebben verkregen? 2. Is de minister bereid, omtrent al deze personen een onderzoek in te stellen, of betreffende ieder geval onomstotelijk kan worden vastgesteld, dat de vrijstelling, indien verleend, uitsluitend werd verleend op grond van een zuivere toepassing van de wettelijke bepalingen, en de uit komsten van dit onderzoek te publi ceren? 3. Acht de minister mogelijk en gewenst, dat er een onderzoek wordt ingesteld naar de aard van de in vraag 1 gestelde bemiddeling alsmede naar de daarvoor berekende kosten, en de resultaten van dit onderzoek te publiceren? UZ Minister Van der Kieft naar Suriname Naar wij vernemen, zullen de mi nister^ van financiën, de heer J. van der Kieft, en de plaatsvervangend thesaurier-generaal, mr. L. de Block, op 18 Januari in Suriname aankomen voor een oriëntatiebezoek. GLANS VAN LEGER IN VUUR VERTEERD Omstreeks elf uur gistermorgen i» brand uitgebroken in een opslagplaats van een chemische fabriek' aan dp Oosterkade te Utrecht. De brand is ontstaan op de zolder, waar een vooraad carton lag opge slagen, waarin het vuur gretig voedsel vond. De vlammen sloegen door het dale, maar vonden ook hun weg naar be neden, waar voorraden blenco-blokjes voqr het leger lagen opgeslagen. De Utrechtse branuv/eer, die met groot materieel was uitgerukt was het vuur binnen 20 minuten meester. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. Ver moed wordt, dat de brand is ontstaan tijdens loodgieterswerkzaamheden. deze uitspraak, alle vroegere gerech telijke beslissingen te niet gedaan, waarin boer Hopman in het gelijk was gesteld. TREIN GREEP AUTO Chauffeur gedood Op de onbewaakte overweg nabij Klaashof te Reuver is gistermiddag omtsreeks twaalf uur een kleine be stelwagen van de 21-jarige groente handelaar J. Corneth uit Reuver door een personentrein Venlo-Roermond gegrepen; de heer Qorneth werd daar bij gedood. Docr de dichte mist was het zicht ter plaatse slecht, waardoor de chauf feur de naderende trein waarschijn lijk niet heeft opgemerkt. De auto werd ter hoogte van de cabine gegre pen en een vijftigtal meters meege sleurd; het treinverkeer ondervond een half uur vertraging. kon men nog niets mededelen. EXTRA TREINEN TIJDENS KERSTDRUKTE De N.S. delen mede, dat op Dins dagochtend 27 December aanstaande in de eerste uren na zeven uur de kans bestaat, dat niet in alle treinen voldoende plaats zal zijn. In die uren moeten namelijk de militairen die met kerstverlof zijn geweest per trein naar hun garnizoenen worden teruggevoerd. Overigens zullen op 24, 26 en 27 December aanstaande voor het bur- gervervoer talrijke extra treinen rij den. De dienstregeling van een aantal dezer treinen is in de reisgids tussen vette lijnen opgenomen, de overige treinen rijden als voor- of volgtreinen kort voor of na treinen van de ge wone dienstregeling. WOON-EN WEGENPLAN VOOR OOSTELIJK FLEVOLAND Aan de hand van gegevens, die de Directie van de Zuiderzeewerken ons voor dit doel beschikbaar stelde, heb ben wij een kaart vervaardigd van het wegen-, kanalen- en spoorwegen plan, zoals dit momenteel voor de nieuwe polder is vastgesteld, tevens zijn hierin de woonkernen aangege ven in het toekomstige nieuwe land. Op de tweede kaart geven wij een indruk van de polder zoals deze komt te liggen na gereedkoming van deze werken. Duidelijk is hier te tien, welk een belangrijke schakel Lel>*tad gaat vormen in het verkeer tussen het westen en het noorden en noord oosten van ons land.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5