Katholieke Studentendagen na onderbreking van twintig jaar weer in Leiden ICunstleven in $LMaGAT Wegwijsmaking in de hedendaagse theologie PRONONCE eiöen ZOMERZORG KERSTDINER Ontstoken amandelen oorzaak van kwalen is ~D&óf VRIJDAG 23 DECEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BIJVD - PAGINA 3 Van 27 t.m. 29 Januari Na een onderbreking van 20 jaar zullen in het nieuwe jaar in Leiden wederom de Katholieke Studenten dagen worden gehouden, en wel van Vrijdag 27 tot en met Zondag 29 Januari. De komende Katholieke Studen tendagen staan in het teken van de theologie, de zogenaamde Nouvelle Théologie. De bedoeling is de ka tholieke studenten wegwijs te ma ken in het strijden en streven der hedendaagse theologie. Op 27 Januari spreekt prof. dr. P. Groot over Algemene Karakteristiek der Nouvelle Théologie tijdens de gemeenschappelijke zitting van de U.K.S.V. (de Unie van Katholieke Studenten Verenigingen). De volgende dag voert de heer H. UW ADRES VOOR BETERE NYLONS Advertentie ris van de VEBO te Leiden. Kaas S.A.M. het woord op de bijeen komst van de Missie-Interacademiale over het missionerend aspect van de Nouvelle Théologie; dr. B. J. Wester man op de Katholieke Medische In teracademiale over de voorname taak van de geneesheer; drs. F. Wijsen C.F.M. op de bijeenkomst van de Katholieke Literaire Interacademiale over de katholieke roman in het he dendaagse Frankrijk; prof. drs. J. A. M. Weterman over techniek, persoon en persoonlijkheid tijdens de Na tuur Philosophische Interacademiale; tenslotte dr. B. van Leeuwen O.F.M. ever Bijbel en Traditie in de- Nou- VEBO EN DE KOMENDE PAASVEETENTOONSTELLING Naar wij vernemen zal de grote VEBO-Paasveetentoonstelling te Lei den gehouden worden op Vrijdag 16 Maart 1956. Aan de voorbereiding wordt ge werkt. Reeds nu kunnen de inschrijvin gen worden gezonden aan de secreta- HAARLEMMERMEER Geboren: Robert Karei z. v. A. Smit en K. C. Weber. Marjonne d. v. G. A. Koopal en B. Wallet. Hendrik z v K. Bekker en S. Barkemeyer. Nico- laas Ant. z. v. C. J. de Wolf en W Thuis Johannes Arnoldus z. v. J. Groen en J. Voerman. Jan Pie ter z. v. P. Stuur man en C. Mackaij. Martinus Henri- cus z. v. A. Elshout en N. van Meel. Ronald Hans z. v. H. Visser en H. van der Bijl. Maria Dingena Marga- retha d. v. H. P. Lamibo en M. J. Trompert. Teunis Cornells z. v. Ji. Meinster en A. J. Huurman. Wilhel- mina d. v. J. van der Voet en W. B. Cornelisse. Peter z. v. K. de Vries en J. Kemp. Jacobus Cornells Maria z. v. W. Stokman en W. C. Gozeling. Leonardus Johannes z. v. N. Smit en G. Ramp. Ondertrouwd: Frederik Bol 24 j. en Dirkje den Ouden 23 j. Johannes Franciscus Lammerse 33 j. en Wilhel- mina Helena Roodenburg 29 j. Willem Hermanus van Raam en Maartje Hartman. Cornelis Confurius 28 j. en Johanna Knook 33 j. Johanes Hen drik van der Beek 26 j. en Hille- gonda van Veenhuijsen 23 j. Getrouwd: Jan Willem Cornelis- sen en Johanna Mosieurs. Jan Corne lis Gherels en Ag je Knibbe. Johan Eberhard van Benthem en Everdina Grada Mechillina ten Kate. Overleden: Gerrit Johanes Stolker 56 j. echtgen. van J. M. H. Nucolet. Clara Maria Alida de Vries 43 j. echt genote van G van Heel. Gerrit de Waal 78 j. echtgen. van M. W. L. Loth Jan van Klaveren 82 j. wednr. van W. Roodzant. KATWIJK AAN HEN RIJN VAN DE HEER CASTENMILLER Het was voor het hoofd der St. Jozefschool ongetwijfeld een onver getelijke dag. De heer Castenmiller gaat met pensioen. De dag begon met een H. Mis in de parochiekerk, waar bij alle, kinderen met het personeel tegenwoordig waren. Om 9.15 uur was er een bijeenkomst in het parochie huis. Pastoor Hesp hoofd van het schoolbestuur, dat ook aanwezig was, sprak het eerst de heer Castenmiller toe om hem dank te zeggen- voor het geen hij in meer dan 30 jaren voor de jeugd in onze parochie had gedaan, ongeacht nog het andere werk, waar in de heer C. zich verdienstelijk had gemaakt. Vervolgens traden de kin deren van de 3de, 4de en 6de klasse op met een drietal toneelstukjes. Hierna werd namens de leerlingen der school een geschenk aangeboden, bestaande uit een schilderstuk. Het thans mocht mevr. C. delen in de hulde door het aanbieden van bloe men. Na een dankwoord van de heer C. sprak pastoor Hesp een slotwoord Het was voor de heer en mevr. Cas tenmiller een dag, die hun nog jaren lang zal heugen. NOORDWIJKERHOUT Postduivententoonstelling. De postduivenverenigingen ,,de Duin- klievers" en „Steeds Sneller" te Noordwijk, hebben besloten een ge zamenlijke tentoonstelling te organi seren op Zaterdag 7 en Zondag 8 Januari 1956 in de zaal van hotel van der Geest, Zeestraat 7a, alhier. Verschillende leden van de ver enigingen stelden eierenbonnen be schikbaar. die tijdens de tentoonstel ling verkocht zullen worden. In een gehouden vergadering wer den de leden er aan herinnerd de in schrijfformulieren op tijd in te zen den. Het belooft een grote tentoon stelling te worden. Ongeveer 400 in zendingen zijn reeds toegezgd, waar onder de kampioenen van de L.C.C. Verwacht wordt, dat veel liefheb bers van deze unieke tentoonstelling gebruik zullen maken. Bridgeclub „Het Juiste Bol". Uitslag 4-tallen-competitie voor groep A: 1. team Kaptein 4 punten. 2. team Seijsener 2 p., 3. team Koster 2 p. 4. team van Aken 0 p. Uitslag parencompetitie: groep B: 1. R. BakkerG. Keijzer 44 p., 2. echtpaar de Winter 32 p., 3. heren Zoetendaal-v. Leeugen 42 p., 4. dames Zoetendaalv. Leeuwen 39 p., 5. echtpaar Kroon 36 p., 6. R. Koster W. v. d. Linden 31 p., 7. echtpaar Bo- dar 27 p., 8. F. BroekhofP. Meijer 27 p. Groep C: 1. dames BoomkinsRo denburg 48 p., 2. P. KosterJ. v. d. Burg 48 p., 3. Th. VrolijkP. v. Schooten 44 p., 4. W. BroekhofN. v. Nes 39 p., 5. K. v. d. VeekJ. Smit 34 p., 6. dames KlinkenbergKroon 27 punten. Tijdens de Kerstdagen wordt de medische dienst waargenomen door dokter van der Lugt te Zilk, telefoon K 2500—5707. 0EGSTGEEST Geb.: Alida Helena Anna, d. v. A. W. v. Elk en A. J. Franck; Johanna Maria, d. v. G. Noteboom en J. M. Kaptein; Cornelia, d. v. G. Rijsdam en A. H. Blonk. Ondertr.: A. J. J. de Groot, 28 jr. Leiden en S. J. E. v. Bellen, 28 jr.; K. S. Liem, 30 jr. en G. N. Lim, 30 jr.; J. L. van der Kroft, 26 jr., Leiden en L. v. Ees, 21 jr.; J. M. Houtenbos, personeel bood onder toepasselijke 25 jr., 's-Gravenhage en C. v. Steijn, 1 21 jaar. Getr.: R. C. Ledeboer en E. v. Ley- den; J. Hrouda en C. M. van Nispen. Overl.: H. G. Mulder, 75 jaar. VOORHOUT Geb.: Anna G. C., d. v. P. C. G. v. d. Lans en A. C. v. Leeuwen; Wilhel- mina C. M., d. v. W. C. v. d. Geer en L. C. M. v. Schooten; Wilhelmina J. veld; Leonardus M. M., z. v. A. A. v. M., d. v. H. P. v. Rijn en C. M. Lange- Berkel en W. E. Volwater; Martien, z. v. G. W. Harskamp en A. E. Hoog straten; Franciscus H. M., z. v. P. J. Th. Mens en C. A. M. v. Haasteren; Cornelis M. L., z. v. E. W. van dei- Lans en A. A. C. van den Berg. Ondertr.: P. Schoone, Lisse 32 jr. en H. M. Kraakman, 28 jr.; P. A. v. Went, Noordwijk, 40 jr. en J. P. M. Vester. 30 jr.: P. Verkade, Noord wijk, 42 jr. en J. J. v. Werkhoven, 39 jr.; A. P. W. van der Klugt, Leiden, 31 jr. en I. G. v. Leeuwen, 26 jr.; H. J. Bax, 24 jr. en A. M. P. A. van der Lans, 25 jr.; N. J. G. Verhart, Wassenaar, 24 jr. en C. W. van der Ploeg, 20 jaar. Geti\: B. F. P. v. Werkhoven, 27 jr. en A. C. van den Bos, 24 jr.; K. A. Hakkert, 31 jr. en M. den Haan, 31 jr.; M. C. Bel, 27 jr. en C. C. van der Ploeg, 26 jr.; C. H. J. Zuidhoek, 27 jr. en C. P. de Groot, 25 jr.; A. Duindam, 26 jr. en J. v. Schaïk, 27 jaar. Overl.: Gerardus van den Berg, 82 jaar. woorden het hoofd een boekwerk aan, ter-wijl aan mevr. Castenmiller bloe men werden aangeboden. Nogmaals traden de leerlingen op van de 1ste en tweede klas, waarmede dit ge deelte van de huldiging besloten was. 's Avonds was er in het parochie huis gelegenheid voor belangstellen den en dat waren er velen. We merk ten o.m. oo de gemeentesecretaris, de heer Boekhoven, (de burgemeester had bericht van verhindering gezon den), de heer Michielse, inspecteur van het Onderwijs, dr. Vermet de schoolarts, de heer v. Rhee secretaris van de Commissie van Toezicht op het L.O. te Katwijk waarvan de heer C. lid was, de heer Noordkuil, chef afd. Onderwiis ter secretarie, de hoofden van de scholen te Katwijk- Rijn en de onderwijzers van de divei-se scholen, het Kerk- en School bestuur. oater Patricius O.F.M. van het St. Willibrorduscollege, het Ouder comité, vele oud-leerlingen en ouders van schoolgaande kinderen. Pastoor Heso heette allen hartelijk welkom en bracht naar voren, wat de heer C. voor de school en de parochie al die jaren was geweest. Vervolgens spra ken nog dr. Vermet schoolarts, de heer v. d. Rhee, de heer Arkesteijn, voorzitter van het Oudercomité. Cadeaux werden aangeboden door het R.K. Schoolbestuur, door de oud-leer lingen en van dr. Ver met. Ook nu traden de 5de en 6de klassen op met o.m. een schets, memorerende het leven van de heer Castenmiller. Ook veile Théologie. De spreker voor de Juridische Interacademiale is nog niet bekend. Op 28 Januari heeft eveneens een ontvangst ten stad- huize plaats door jhr. mr. F. H. van Kinschot, burgemeester van Leiden. Op Zondag, de laatste dag van de K.S.D., houdt prof. drs. J. A. M. We terman, na de rede door de praeses van de U.K.S.V. een toespraak over Geloof en Genade in de Nouvelle Théologie. Tot slot van de K.S.D. wordt een gala-intekenbal gehouden in het ho tel „Kurhaus" te Scheveningen. RECTIFICATIE. Door een fout werd gisteren ver meld, dat voor de nieuwe ambulance auto van de E.H.D. 33.000_ uitge trokken zou zijn. Dit móést zijn 13.000. LEIDSE JEUGD-OLYMPIADE. Wegens organisatorische moeilijk heden in de Leidse Jeugdolympiade moest het tafeltennissen groep 1 en 2 gisteren in het S.F.L. vervallen. Hetzelfde geldt voor: dammen groep 12, schaken groep 34 en sjoelen groep 12 in het S.F.L. van daag. Dinsdag a.s. is home-trainen groep 1 en 2 ingelast zaal Haverstraat Kraaierstraat). Het Volleybal groep 3 en 4 is ver huisd van Dinsdag naar Woensdag a.s. in dezelfde zaal. Woensdag zal ook worden gehou den het Klaverjassen groep 3 en 4 en Tafeltennis groep 1 en 2 resp. in Langebrug en Potgieterlaan. Alle tafeltenniswedstr. op 27 en 28 December worden gehouden in de zaal van de Potgieterlaan. Nog even een opgave van de ver deling der leeftijdsgroepen: groep 1: 12 en 13 jaar; groep 2: 14 en 15 jaar; groep 3: 16 en 17 jaar; groep 4: 18, 19 en 20 jaar. Op de openingsavond is een arm band verloren en een paar blauwe wollen handschoenen gevonden. Te rug te bezorgen en te verkrijgen bij de heer Wassenaar, Levendaal 78a, Leiden. Residentie Orkest speelde Ravel gisteravond zijn orkest tot een superbe hoogte in werken uit de beste tijd van Ravel van wie de dirigent een vurig bewonderaar is. Weinig misici zijn er zó in geslaagd als Ravel, om in een betrekkelijk beperkt aan tal werken zo'n verscheidenheid te geven in kunstverfijning; elke sma keloosheid vermijdend om het domein van klankgenot' te verbreden. La Tombeau de Couperin, in 1819 als pianosuite gecomponeerd en door de componist zelf georkestreerd, is be doeld als hulde aan de grote clave- cimist Couperin, een prachtige rag fijne Prelude in beweeglijke lijnen. De dansvorm van de suite volgend, schrijft hij de levendige Italiaanse Torlene, een menuet met prachtige melodiek in de hout-instrumenten, de rhythmische Rigaudon met haar me lodische inventie. Puur schoen is deze muziek, van het ongerepte ge nie. Hierna verscheen de Amerikaanse pianist Abbey Simon op het orkest podium om na het orkestwerk van sublieme sfeer 'n andere Ravel te doen horen (want op velerlei terreinen van de muzikale vormen heeft deze zich bewogen), n.l. in het pianoconcert geschreven in 193031. Het driedelige werk heeft een fors opgewekt allegro, een eenvoudig beknopt Adagio met brede melodie en een levendige Finale in de rondovorm. Jazz-invloeden val len niet te loochenen, maar eveneens invloeden, die verwijzen naar de klas sieke meesters; 'n wonder van klank, rhythme en melodie. Het orkest, voor treffelijk dn beheerst spelend, klinkt weelderig in Ravel's coloriet, dat hij door kleine soli interrumpeert. Er wordt in dit concert een geweldige pianistiek gevergd, klaterend, soms hamerend vingerspel. Wij kunnen niet anders zeggen, dan dat Abbey Simon aan de eisen van techniek en niet minder van rhythme volkomen heeft voldaan. Het langzame deel stelde ons enigszins teleur. Hij speelde de twee spitse hoekdelen met glasharde klank en feilloos vingerspel. Men heeft zijn spel zeer gewaar deerd, merkbaar aan herhaald applaus l terugroepingen. Na de pauze waren het Al'borada del Gracioso uit de Mirvire-serie; de Aubade van een buitengewoon fijn van geest zijnde hofnar (1905), het oudste stuk van het programma, 't Spaanse esprit flikkert bij voortdu ring; de languitssante Aubade blijft (naar de begrijpen is) onbeantwoord, zijn in de fagot echoënd lied spreekt Leidse Universiteit Geslaagd /voor het Doet. ex. Ned. Recht mej. R. A. v. d. Wolf te Den Haag, mej. M. Kapte ij n te Bentveld en de lieer J. R. van Wijland te Vlaardingen. Geslaagd voor het Cand. ex. Ned. Recht mej. B. A. Ros te Blaricum, mej. W. Vermeer te A'dam, mej. J. W. ten Bokkel Huinink te R'dam, mej. E. M. den Duik te Heemstede, mej. J. C. de Bruyn te Den Haag en de heren P. S. Brouwer te R'dam, G. J. W. Umbgrove te Wassenaar, M. Gort te Leiden, A. Doeve te Den Haag, G. Looyen te Naaldwijk, P. H. H. Roebroek te Voorburg, W. M. M. van Herwaarden te Leiden, P. Nele man te R'dam, M. A. van Peski te R'dam, G. G. v. d. Hoeven te Zun- dert, G. de Wilde te R'dam, M. W. Boselaar te R'dam en R. C. Insinger te Den Haag. Geslaagd voor het Cand. ex. En gelse Taal- en letterkunde de heer J. F. van Vroonhoven te Zoeterwoude Burgerlijke Stand Geboren: Petrus Clemens Maria, zn van P. Koper en A. C. Lagerberg; Alexander Ivo, zn" van C. L. B. Jans- sens en K. M. Vloeijberghs; Margit Gizella Ilonka, dr van T. G. Brouwer en J. v. d. Meulen, Maarten zn van J. Glasbergen en L. Sip, Nanning zn van S. J. Anes en E. de Jong; Theo dora Johanna dr van F. Klok en T. J. Leijser; Cornelis, zri van C. Ver meer en R. S. Rossou. Gehuwd: C. G. v. Dooremaal en W. F. Engels; W. v. d. Loo en A. J. Holleman. Overleden: W. A. Marks, man 72! jr; M. J. B. v. Dijk, vrouw 68 jr; L. Reitsma, zn 7 jr. yy Café-Restaurant Stationsweg 35a - Tel. 21444 Voor Uw naar f,ZOMERZORG Een ruime keuze uit: Diverse specia^ Kerstmenu's A la Carte-schotels le klasse Franse, Duitse en Luxemburgse wijnen Verzorgd interieur - prima bediening - beschaafde muziek Uw „entertainment" wordt verzorgd door de bekende pianist PETER VANGEN. Reservering van Uw tafel wordt gaarne verzorgd, ook telefonisch (Advertentie) van de wanhoop van de zingende niet idyllische Gracioso. De „Pavane pour une infante défunte" is in 1910 georkestreerd; opnieuw overgebracht zijn wij in een andere klankenwereld, jeugdig en fijn. Ten slotte „Rapsodie espagnolle", het iri 1907 geschreven eerste grote orkestwerk, weergaloos en virtuoos doorwerkt. Al in de aanvang: zwoele hitte van laaiende passie, fan tastische dansen, Castagnettenrhyth- me, klankweelde, sfeer en dit alles in de meest suggestieve instrumen tatie. Men heeft de diepste vreugden be- loefd aan de zeer mooie klanken die sterk beeldend waren, hun suggestie niet misten. Het orkest speelde voor treffelijk prachtig van toon door de meesterhapd van de dirigent bin nengeleid in de structuur van de wer ken van deze gecompliceerde geest, zodat het klankbeeld hevig frappeer de. Het Residentie Orkest met z'n hoofst-begaafde dirigent beleefde triomfen op deze avond. J. KORTMANN. JUBILEUM W. NAP TE LEIDEN. De heer W. Nap, scheepsbouwer en lasser vierde gisteren zijn 25-jarig jubileum bij de firma Gebrs. Thijssen te Leiden. 's Middags om 4 uur werd de jubila ris van zijn huis naar de Woning van één der firmanten gebracht, alwaar de huldiging plaats vond. De jubilaris werd toegesproken met de gebruikelijke woorden van dank en felicitatie en oude herinne- rigen werden opgehaald. Eén der firmanten overhandigde daarbij aan de heer Nap een arma- bandhorloge en een enveloppe met inhoud. Mevr. Nap kreeg bloemen. Een personeelslid overhandigde hem een vulpet-set. Het gezellig samen zijn, dat hierop volgde, duurde tot zes uur. L. VERKOREN OVERLEDEN. Gisteren werd in alle stilte ter aarde besteld het stoffelijk over schot van de heer L. Verkoren, oud directeur van de N.V. Distilleerde rij „De Fransche Kroon", die enkele dagen geleden overleed. De heer Verkoren genoot bovendien naam als kunstschilder. Hij was een vooraan- HiffH staand lid van het genootschap „Ars halen moet de mond opengehouden Aemula Naturae. worden, 's Nachts gebeurt het daar- Hoe is het toch mogelijk, dat stoor nissen van uiteenlopende aard alle hun oorsprong vinden in die ene af wijking, die in de keel zetelt? Om dat te begrijpen moeten we ons enige voorstelling maken over de ligging en de functie van de amandelen. Deze kleine organen, die zich be vinden op de grens van mond- naar keelholte en eveneens op de over gang van neus naar keel hebben tot taak het lichaam te beschermen te gen allerlei schadelijke invloeden, zo als ziektekiemen, die via mond of neus binnen zouden kunnen dringen. De amandelen of tonsillen zijn dus trouwe drempelwachters, die ons hel. pen gezond te blijven. Bij deze taak staan ze aan herhaalde prikkeling bloot, hetgeen aanleiding kan zijn dat ze zich overmatig gaan ontwik kelen en dat ze soms zelfs ook ont stoken raken. Dikwijls komen de ouders al bij de dokter met de vraag of de amande len van hun zoontje of dochtertje er misschien uit moeten. Het kunnen verschillende redenen zijn die hen op dit idee brachten: het kind slaapt met open mond, ofwel het doet afwe zig en het ziet er dom uit. Soms vin den de leerkrachten, dat het op school aan oplettendheid ontbreekt eii zijn zij het, die de stoot tot het doktersbezoek hebben gegeven. Vaak blijken de amandelen dan inderdaad te groot te zijn en verwij dering van deze gewoekerde organen brengt dan meestal een prachtige verbetering. Slechte schoolvorderingen kunnen vanzelfsprekend ook allerlei andere oorzaken hebben! Bezit een kind van nature een te geringe verstan delijke begaafdheid, dan mag men zich van de reseltaten van het „aman delen-knippen" op dit punt natuur lijk geen overdreven voorstellingen maken. Het komt ook voor, dat het kind mee naar het spreekuur wordt geno men, omdat het oorpijn heeft of al tijd) lusteloos, verkouden en koortsig is. De ouders zijn dan ten zeerste verwonderd als de dokter hun mee deelt, dat al die narigheid waar schijnlijk een gevolg is van te grote tonsillen. Met open mond. De gevolgen van zulk een woeke ring van de neus-keelamandel laten zich gemakkelijk raden: bij het adem v O VERSCHERPTE CONTROLE. Van 85 uur gisteren heeft de Leid se politie weer een verscherpte controle op het verkeer gehouden. Tegen 132 personen werd proces verbaal opgemaakt. Speciaal werd gelet op de uitrusting van fietsen en bromfietsen, zoals bel, rem en het witte achterspatbord. Veel bromfietsen bijv. werden met slechts één rem aangetroffen. Een veel voorkomende overtreding was het links door de bocht gaan. Wat de verlichting betreft: het is de politie opgevallen, dat een verbete ring valt te constateren, alleen moet zij de weggebruikers er attent op ma ken, dat óók tijdens het duister of de schemering in de morgenuren de ver lichting moet branden. Botsing. Gistermorgen om vijf voor acht botsten een wielrijdster en een be rijder van een scooter op de hoek van het Levendaal en de Geregracht tegen elkaar. De wielrijdster, de 20- jarige mej. M. M., wonende in de Ban- kastraat, stale onverwachts de weg over. Zij werd met een hersenschudding naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd. Voor het laatst: de eenzamen. Nadat het katholiek Nederlands Persbureau, het A.N.P., de landelijke pers en pater Loop in zijn lichtbaken hun licht over de actie „Met Kerstmis géén eenzamen" hebben laten schij nen, blijft het laatste woord aan de bevolking van Nederland. „Met God is niemand eenzaam" heeft een mo derator te Leiden terecht gezegd, maar bij velen blijft toch de hunke ring naar wat sfeer en gezelligheid, die van deze aarde is. Reclame-markt. Morgen wordt er te Leiden een re clame-markt gehouden. Wethouder Van der Kwaak zal de markt openen en de prijswinnaars vn één van de 30 konijnen, die verloot worden, aan wijzen. De loten worden door de standhouders gratis verstrekt. SPIEKER. B i o s c o p e n De films van de week van 23 tot 30 December zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Gejaagd door de wind", 14 jaar. Lido: „Kouwe drukte", alle leef tijden. Luxor: „Vadertje Langbeen", alle alle leeftijden. Trianon: „Alle hens aan dek", 14 jaar. RCX: Wh i tr> Phrictmir" -.11.-. „White Christmas", leeftjjden. alle enboven nogal eens, dat de tong wat naar achteren zakt, hetgeen in dat geval benauwdheid tengevolge heeft, waardoor het kind dan wakker schrikt. Door de onvoldoende nachtrust is het kind 's morgens niet uitgeslapen. Het is op school moe en hangerig en het kan de aandacht moeilijk bij de les houden. Voorts is de ademha- lingslucht, die door de mond komt, niet voorverwarmd en niet van stof deeltjes ontdaan, zoals dat het geval is met de inademingslucht, die door de neus gepasseerd heeft. Dit ver oorzaakt gemakkelijk verkoudheden, keelontstekingen en andere aandoe ningen. Infectiebron. Daarnaast worden tonsillen die zelf in ontsteking zijn geraakt, op hun beurt dikwijls weer een bron van nieuwe infecties voor de rest van het lichaam. De meest uiteenlo pende ziekteprocessen kunnen daar van het gevolg zijn. Niet alleen bij kinderen, ook bij volwassenen kan men deze gang van zaken aantreffen. Zo zal men bij voorbeeld bij mensen, die aan steeds terugkerende aanvallen van rheuma- tiek lijden, overwegen of de aman delen moeten worden verwijderd. dr. H. W. SCALONGNE Laatste Berichten PAKJES VERGIF VERLOREN. De groepscommandant der rijkspo litie te Hoofddorp heeft meegedeeld, dat op de Nieuwe Meerdijk (gemeen te Haarlemmermeer) is verloren een lederen actetas, inhoudende onder an dere vier pakjes vergif in poeder- vorm, zogenaamd lindaanpoeder. Dit is gevaarlijk voor mens en dier. De vinder wordt verzocht, zich onmid dellijk in verbinding te stellen met de plaatselijke politie. Agenda Leiden VRIJDAG Bloedtransfusie-dienst Roode Kruis. Uitreiking Landstciner plaquette en -penning. 8 uur nam. Ae. Ziekenhuis. MAANDAG Instuif St. Leonardushuis. Feeste lijke bijeenkomst. „Op Hoop van Zegen", 8 uur nam. Schouwburg. Bonte avond o.l.v. Willy Vervoort, 8 uur n.m. Stadszaal. TENTOONSTELLINGEN. Rijksmuseum voor Volkenkunde, Tentoonstelling „Chinese houtsne den". (Tot 4 Maart 1956). Kleurenlitho's van Bezemer en 'Van Vlijmen. Prentenkabinet. Dag. van 14—17 uur (werkdagen). Tot 17 Febr. a.s. Dienst der apotheken. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 13 uur tot Zaterdag 8 uur waargeno men door: de Apotheek Boekwijt, Ereestraat 74, telefoon 20552 en de Apotheek Haven-Apotheek Haven 18, telefoon 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgeester Apotheek Wilhelminapark 8, telefoon 26274. Marktberichten LEIDEN, 23 Dec. Vee. Aanvoer 4 stieren, 40 melkkoeien. 150 vette koeien, 74 vare koeien. 15 graskal- veren, 2 vette kalveren. 67 nuchte re kalveren, 100 vette schapen. 977 vette lammeren, 36 varkens (zeu gen), 242 schrammen, 542 biggen. 1 paard. 13 geiten. Totaal 2263 stuks. Prijzen: stieren (slacht) s. 3.25— 2.40, merkkoeien 770—-1060, vette koeien s. 2.302.95, vare koeien 530780, vaarzen 600860, pin ker. 360540, graskalveren f 190 330, nuchtere kalveren (sl.) f 4060 1. 1.201.40, vette schapen 100 125, vette lammeren 90125. zeu gen (drachtige) f 225—340. Schram men 55—100, biggen 30—42, gei ten 1542. Handel: melkkoeien goed, vette koeien en nuchtere kal veren vlot, vare koeien, vaarzen en pinken, stug; schapen en lammeren kalm; zeugen, schrammen en biggen lui; geiten matig. TBC-vrije afd. ge wone aanvoer (59). Kaas. Aanvoer Goudse 16 partijen. Goudse le kwal. 2.26— 2.33; idem 2de kwal. 2.21—2.25. Handel: redelijk.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 3