Geen opzienbarende dingen bij begrotingsbehandeling Scheep AVONDRUST Raad van Alkemade sloot een belangrijk jaar af Ook in Sassenheim werd de begroting vastgesteld VRIJDAG 23 DECEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIJN Van des morgens 9 uur tot des middags precies vijf uur heeft de Al- phense gemeenteraad zich Donder dag bezig gehouden met de begro ting 1956. Twee uur en 3 minuten hadden negen raadsleden nodig om in eer ste instantie een algemene beschou wing te geven en daarna nog een half uur in tweede instantie. Eén uur en 2 minuten nam de be antwoording door burgemeester Wit- schey en enkele wethouders in be slag. Opmerkelijk was dat heel de dag de weth. van financiën, de heer Nij- man hier niet aan te pas behoefde te komen, e.venmin als de heer Van Kesteren, chef van dezelfde afdeling. Tijdens de middagzitting nam men de begrotingen onder de loupe en nog enkele raadsvoorstellen. Het merendeel van de algemene beschouwingen gaven wij Donder dag reeds weer. Nog enkele volgen hier. De heer Slootjes (Onafh. kath.) zei nog aan de gedachte te moeten wennen dat wellicht in de loop van het volgend jaar een ander uw plaats zal hebben ingenomen, aldus richtte spr. zich tot de burgemeester. Er zal moeilijk een opvolger gevonden wor den die zo bezield is met ijver en werklust en doorzettingskracht als u getoond hebt te bezitten, uw groot ste beloning is dan wel de totstand koming van tal van openbare wer ken en de voorbereiding van vele andere objecten en plannen, welke,1 het aspect van onze gemeente groots zullen doen zijn en ongetwijfeld zul len strekken tot het welzijn van de inwoners. Spr. ziet gaarne spoedig voorstel len tegemoet tot verruiming en ver fraaiing van het centrum, begrensd door de N.-Herv. Kerk, de St. Joris- straat met St. Jorisplein en de Rijn. Vernieuwing van de trottoirs vanaf de Stationsstraat tot de Postbrug, opruiming van de Hofbrug en afgra ving van de opritten staat hiermede nauw in verband. Herbestrating, liefst voorzien van 'n gesloten weg dek, van de Julianastraat en de Prins POTLOOD en GEEST 509. Horizontaal: 1. term in het schaakspel, 4. gaffelvormige stutpaal, 6. schuivende ijsheuvel in de poolzee, 9. bekende afkorting, 11. geestrijke drank, 12. brandkraan (afk.), 13. voorzetsel, 15. telwoord, 16. land in Europa, 17. van het teken af te her halen (afk. in de muziek), 18. water in Friesland, 19. boom, 20. ik (Lat.), 22. lengtemaat (afk.), 24. gem. in Bel gië, 26. tovergodin, 27. nauw. Verticaal: 1. grove den, 2. geheel de uwe (afk. Lat.), 3. voertuig, 4. motorschip (afk.), 5. mannelijk be roep, 7. afkorting in de boekhouding, 8. voorzetsel, 10. gids ter zee, 12. kleurloos, 14. visje, 15. leeftijd (Fr.), 19. telwoord, 20. voedsel, 21. ruw, 23. insect, 24. lidwoord, 25. voorzetsel. Oplossing morgenavond. OPLOSSING No. 508. Horizontaal: 1. erpel, 5. Ede, 6. nop, 8. hé, 9. Est, 11. al, 13. Ems, 15. Ali, 16. lepel, 17. ora, 19. mee, 21. si, 22. sen, 24. el, 25. sop, 27. ook, 29. marga. Verticaal: 1. ed., 2. ree, 3. ent, 4. L.O., 5. Eem, 7. pal, 8. heros, 10. sap pe, 12. libel, 14. sla, 15. alm, 18. ris, 20. eek, 22. Spa, 23. nog, 26. om, 28. o.a. EERLIJK wanneer we niet katholiek geboren waren, zou den we vrezen het zonder een bij zondere begenadiging, nooit ge worden te zijn! Er worden door de scheve op vatting, welke niet-katholieken over 't algemeen van de Kerk heb ben dikke hinderpalen gelegd. De katholieken zelf legqen er door hun volkomen wereldse of slordige levenswijze nog een paar balken bij. En de Kerk gooit er door haar verstrakte historische vorm nog een stel spoor-bielzen boven-op. Over die enorme stapel hinder nissen moet de man of vrouw heenspringen, die katholiek wil worden! In een concours hippique met zulke zware hindernissen zal me nig paard weigeren en zijdelinqs uitwijken naar het vrije veld. En toch komen er nog vele ruiters en amazones overheen. ..Bene suariter equitet quam gratia Dei portet" schreef Thomas van Kempen „heel gemakkelijk rijdt hij te paard, die door de genade Gods gedragen wordt". Heb dus respect voor die knanpe ruiters en amazo nes. Dat is één. En ten tiveede: leg hun door eigen levensvnjze geen hinderpalen in de weg om in de Kerk te springen. Die zijn er al genoeg. Hendrikstraat tot aan de Stations straat, is wel zeer urgent De uit breiding in de omgeving van het Nutsgebouw stemt tot tevredenheid. Het is nodig dat zo spoedig mogelijk vanaf die uitbreiding een verbinding tot stand komt met het Touissaint- plein om het verkeer een grote om weg te besparen. Het is een groot ge meentebelang dat de overheid de be schikking krijgt over alle gronden, gelegen tusen de bebouwing van de Van Boetselaei'straat en de Aarkade. Blij met Avifauna. De stichting van Avifauna is niet het werk van de gemeente geweest. Hoewel het van den beginne af vele moeilijkheden en zorgen heeft gege ven is spr. nog altijd verheugd, dat de gemeente destijds, misschen enigszins gedwongen, daarvan eige naar is geworden. In geen geval zal hij ooit zijn stem geven om dit bezit te verkopen. Met stijgende verbazing zag spr. dat de tijdelijke huisvesting van het buerau van gemeentewerken in de Julianastraat zoveel tijd vergt. Wan neer de kosten daaraan evenredig zijn dan vreest spr. dat de raming ver overtroffen wordt. Was het niet beter geweest zich in het raadhuis nog wat te behelpen en in het huis in de Julianastraat meerdere gezin nen tijdelijk te huisvesten? De heer Honout (KVP) releveerde de zeer vele werken welke de laat ste tijden werden uitgevoerd en sprak daarbij de hoop uit, dat het rijk ten deze zal bijdragen. Spr. ad viseerde om de uitbreiding van het Bospark nog eens te bezien, i.v.m. mogelijkheden die hij nu nog niet kon aanduiden. Hij vraagt zich af of de plannen voor uitbreiding van het raadhuis nog urgent zijn, mede i.v.m. het onderbrengen van een be langrijk deel van de dienst meentewerken elders in de meente. Hij drong aan tot de bouw van een pompgemaal in Oost, waar toe al jaren lang een post van 65.000.op de begroting voor komt. Intussen is de post vergroot tot 215.000.Spr. verwacht dat het Medisch centrum nu spoedig ge realiseerd wordt, evenals het tehuis voor bejaarden. Ook de heer Honout wijdde ern stige aandacht aan de woningbouw en gaf in overweging de bouw van een bepaald groot object uit te stel len, ter ontlasting van de bouwnij verheid teneinde in ruil daarvoor extra woningbouwvolume te krijgen. Na aandacht te hebben geschon ken aan het grondbedrijf en subsi dies stond ook deze afgevaardigde stil bij Avifauna, voor welk park hij nog steeds perspectieven ziet er. het gaarne weer in particuliere handen zag. Behouden moet het worden. Beantwoording. De voorz. gaf antwoord. Ook B. en W. zijn niet tevreden over de wo ningbouw. De woningnood is staatsvijand nummer één. Bij de behandeling van het woningprobleem waren slechts 12 afgevaardigden aanwezig. Wordt dit gevaar eigenlijk wel overal en door alle instanties in zijn ware ge daante onderkend? De Min. van maatschappelijk werk doktert wat hij kan, maar van uitvoering moe ten wij het hebben. Spr. meent dat men in Den Haag aan de verkeerde touwtjes trekt. De enige oplossing is: meer woningen, zo snel mogelijk. Het overheidsapparaat is overbelast door een papierenlawine waar niet doorheen is te komen. De burgemees ters kunnen zelfs de ambtenaren daar maar zeer moeilijk benaderen. Men mag in Den Haag wel beschik ken over een vast pension, want thuis kan een burgemeester welhaast niet meer zijn. De arbeidsvoorziening levert in de particuliere sector moeilijkheden op maar evenzeer in de kring van ambtenaren, met dit verschil dat de overheid zich niet op zijwegen kan begeven om een bepaalde functie extra te animeren en te voorkomen dat de gemeenten eikaars krachten wegkapen. Op een advertentie waar in een technisch ambtenaar wordt gevraagd ontving de gemeente een minimaal aantal sollicitaties. Dit is mede oorzaak dat tal van werken stagneren, ook de straatverlichting. Voor slootdemping is de medewer king van de eigenaren nodig. Denkt men wel voldoende aan de volksge zondheid? Wat de woonplaatsbelasting be treft, is spr. het er niet mee eens, dat de gemeenten niet gehoord zijn. Alphen heeft het initiatief genomen om overleg te plegen met diverse ge meenten. Het is meer dan tijd, dat een oplossing komt in groter ver band. De zorg voor geesteszieken is geen taak voor de gemeenten. Alphen besteedt grote bedragen om aan de voorwaarden tot indus trialisatie te voldoen en andere ge meenten verkopen hun bouwgrond ver beneden de prijs. Een tegen stelling van belangen dreigt een spaak in het wiel te steken. En de regering treedt niet op. Den Haag beslist, wat men ook onderneemt. Amnestie in 0. Duitsland In Oost-Duitsland is amnestie afge kondigd voor 2616 personen die daar wegens oorlogsmisdaden gevangen zitten. De kwijtscheldingen van straffen geldt niet voor bedrijvers van ernstige oorlogsmisdaden, maar wel voor per sonen die „een tijd geleden" door Rusland aan Oost-Duitsland zijn overgedragen. Westelijke functionarissen in Ber lijn geloven dat de begenadigde groep bestaat uit personen die na de oorlog door Russische rechters in Oost- Duitsland werden veroordeeld. Spr. betreurde deze meer dan nodige belemmeringen. Structuurplan. Het architectenbuerau de Ranitz heeft voor de gemeente een volko men nieuw structuurplan gemaakt. Daarin zijn een aantal opmerkingen van de raad opgenomen, straten, ge bouwen, kernen enz. Spr. was en thousiast hierover en zei, dat dt po sitie van Alphen vastomlijnd is uit gestippeld. De eerst 25 jaren gaan we een tijd van welvaart en voorspoed tegemoet. Alphen wordt een indus triestad van betekenis. Men behoeft geen helderziende te zijn om dit te onderkennen. Voor het havenplan bestaat nu al grote belangstelling. Het structuurplan omvat het weste lijk gebied met rechtstreekse ver binding via Schoolstraat naar de brug. Het intensief autoverkeer zal wel leren dat de nieuwe brug nu al te klein is. Gaslaan en slootdempingen krijgen een beurt. Wat Avifauna betreft deelde de voorzitter, ten spijt van alle betere verwachtingen weinig positiefs mee. Alleen zei hij, dat voor dit vogel park belangstelling is ook uit de par ticuliere sector. De ontwikkeling van deze aangelegenheid wordt door het college nauwgezet gadegeslagen. Avifauna werd destijds van de fa milie Van den Brink, door de ge meente uit het faillissement goed koop gekocht. De familie bleef ech ter met de grote schuld alleen' staan. Nu na enkele jaren is de enorme schuld, waarbij aanvankelijk vooral de middenstand gedupeerd dreigde te worden, practisch geheel afgelost. De voorzitter kon niet nalaten om een geluid van erkenning te laten horen voor de enorme werkkracht van mevr. Van den Brink voor dit, feitelijk onverwacht - resultaat. Avifauna is voor de gemeente een zware opgaaf, maar een oplossing zal er komen, een oplossing die be vredigt. De weg is nog niet te wijzen. Besprekingen zijn nog gaande. Het te exploiteren als gemeentelijk wan delpark wijst spr. van de hand. Het was een nationaal, wellicht ook een internationaal bezit. Het is nog een kostbaar bezit. De tijd zal het leren, dat Alphen aan den Rijn in de toe komst wel een grote behoefte hieraan zou kunnen hebben. Als de gemeen te een dergelijk park zou moeten aanleggen, zouden de kosten zeker niet geringer zijn. Een volk dat leeft bouwt aan zijn toekomst, bracht spr. in herinnering en zei vertrouwen te hebben in de toekomst. De aangelegenheid van de ver plaatsingskostenregeling is al in het college aan de orde gesteld. De resul taten van de overeenkomst tot gas levering met Leiden bevredigt niet helemaal. De kwestie is in studie en beraad. Raadhuisuitbreiddng met het oog op de toekomst is zeker nodig, on danks een kleine' verruiming door gebruikmaking van het pand in de Julianastraat. Bij de bouw is niet ge rekend op een dergelijk snelle groei van de gemeente. De raad kan wel aandringen tot opruimen van' krotwoningen, maar geef ons dan aan hoe. Schoolconcerten voor de school jeugd passen mooi in het kader van de culturele onwtikkeling der ge meente. Maar dit zal toch ook wel veel geld kosten, meende spr. en vroeg waar dit dan vandaan moet komen. Wethouder Dekker meent dat de gedachte jeugdconcerten, te doen verzorgen door het Rijnlands Sym- phonie Orkest, niet juist zou zijn. Dit is geen beroepsorkest. De aan dacht van het college blijft op de ge dane suggestie gevestigd. Tweede instantie. Nadat een negental raadsleden nog in tweede instantie het woord had den gevoerd en zij door de voorzit ter waren beantwoord, werd gepau zeerd. In de middagvergadering werden de begrotingen behandeld, waarbij op de meeste punten voor het me rendeel der opmerkingen een her haling betrof van wat reeds in de afdelingen was opgemerkt en waar op B. en W. al eerder antwoord had den verstrekt. Het desbetreffend rapport hebben wij in een drie delen uitvoerig gepubliceerd. Een uitzondering moeten wij ma ken voor het feit, dat de bezoldiging van de ambtenaar van de burgerlij ke stand belast met het voltrekken van huwelijken, werd verhoogd van 3.op 4.alsmede voor het verzoek van de heer Rogaar om voor de Concordiastraat één-richtingver- keer in te voeren er. parkeerverbod te stellen. Dit werd in overweging genomen. De voorz. deelde nog mee, dat in het college inmiddels was besloten om de Van Mandersloostraat Vrijdag en Zaterdagavond tot 9 uur voor rij dend verkeer af te sluiten. Een nieuw gezichtspunt deed zich ook voor ten aanzien van het plei dooi van drs. Goedihart om het ver strekken van studiebeurzen van ge meentewege te bevorderen. De heer Duin had n.l. op gewezen, dat een Provinciaal studiefonds in werking treedt, zodra ook de gemeente haar deel bijdraagt. Hierover heeft de gemeente een circulaire ontvangen. Dit wordt nog nader bezien. Intussen kan belui- terd' worden, dat gegadigden maar een verzoek moeten richten tot het gemeentebestuur. N.a.v. het voorstel tot herziening van leges- en andere kosten stelde de heer Duin voor om de mogelijk heid open te stellen, dat iemand die op een z.g. kosteloze dag trouwt, des gewenst gebruik kan maken van de loper, waarvoor natuurlijk betaald zal worden, 35.Dit voorsiel werd na langdurige discussie, onder steund en in stemming gebracht. Met slechts 6 stemmen voor, werd het verworpen. Aan het einde van de beraadsla gingen wenste de voorz. allen een vruchtdragend 1956, goede vredige Kerstdagen en gelukkig oud-jaar toe. De heer Ruijssenaars, nestor van Gisteravond kwam de raad van Al kemade o.l.v. burgemeester Kolfscho ten bijeen. Direct na de opening sprak de heer Kerkvliet een woord van ge lukwens tot dr v. d. Bijl, die benoemd is tot ridder in de Orde van Oranje j Nassau. Op het verzoek van het bestuur van de Stichting voor Maatschappelijk werk in Zuid-Holland om een sub sidie van 0.03 per inwoner, werd in gevolge het voorstel van B. en W. besloten geen hogere subsidie te ver lenen dan van 0.01 per inwoner. Als alle gemeentebesturen op deze wijze medewerking verlenen zal ge noemde Stichting nog 10.000.op haar begroting overhouden. Medewerking werd voorts verleend aan het bestuur van de Stichting Drinkwaterleiding „De Drie Gemeen ten" om de gemeente garant te doen zijn in een door de Stichting met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten aan- te gane geldlening ad 125.000. Ingevolge de voorgenomen ruilver- kavelings- en saneringsplannen is het piet mogelijk gebleken binnen de vastgestelde termijn, als bedoeld bij raadsbesluit d.d. 28 Oct. 1954, tot vaststelling van een plan tof herzie ning van het uitbreidingsplan voor de gehele gemeente over te gaan, waar voor weshalve wederom werd beslo ten om opnieuw tot vaststelling van een gelijk besluit over te gaan, opdat voorkomen wordt, dat gebouwd zal worden in strijd met de plannen tot de uitbreiding. Overeenkomstig voor stel B. en W. werd goedgunstig be slist op het verzoek van het bestuur der woningbouwver. „Alkemade" om een aanvullend voorschot ad 9.376.40 voor dekking van de kosten verbon den aan slootdemping, alsmede voor het maken van een inlaatduiker aan de Noordzijde van de Oud Adeselaan voor waterverversing vanuit de Wijde Sloot, behorende bij de bij genoemde woningbouwver. in beheer zijnde hui zen aan de Binnenweg en Oudadese- laan te Rijpwetering. Het crediet in rekening courant met de N.V. Bank voor Ned. Ge meenten werd vastgesteld op 114.000.—. In de brandweergarage en de werk plaats met garage van de dienst pu blieke werken was gebleken dat tot aanschaf en vernieuwing van de ketel der centrale verwarming diende te worden overgegaan. Door de fa. A. Merx te Bussum kon een gebruikte maar als nieuw gegarandeerde ketel voor 3780.worden geplaatst. De heer Rietbroek achtte bespreking van dit voorstel overbodig, aangezien men intussen alreeds tot plaatsing is over gegaan. De voorz. gaf hierop een toe lichting. De heer v. d. Geest infor meert hierna of de gestelde afschrij ving op 20 jaren niet te hoog is ge nomen, hetgeen door voorz., aange zien deze verwarming als nieuw ge garandeerd was, juist genoemd werd. Salarissen. Goedgekeurd werd vervolgens de herziening van de jaarwedde ge meente-architect, de kledingtoelage voor het gemeentepersoneel te verho gen tot 75.voor de technische ambtenaren J. P. Strijk, Caspers en Klaverdijk een bromfietstoelage van 200.per jaar toe te kennen en de voorman J. P. Strijk te bevorderen tot hulp-opzichter. Na aanneming van dit voorstel houdt de heer N. A. J. Rietbroek een pleidooi om voor het lagere gemeen tepersoneel vooral ook zij die reeds jaren in vaste dienst zijn, mogelijk heden te zoeken om tot salarisverho ging te kunnen overgaan. Ook de heer de Jong en Versteege ondersteu nen dit. Voorz. geeft hierop ten ant woord dat dit ook in B. en W. reeds breedvoerig is besproken, maar dat zij gebonden zijn aan de geldende voorschriften. Mogelijke suggesties in deze uit de Raad zullen zij echter gaarne in overweging nemen. Tot le den van de in deze gemeente geves tigde burgerlijke armbesturen wer den benoemd voor Alkemade de heer C. v. d. Berg, voor Rijpwetering de heer Th. W. Straathof en voor de Vrije Lage Boekhorst de heer W. Straathof. Tot leden in het Algemeen Bestuur van de Stichting Drinkwa terleiding „De Drie Gemeenten" wer den benoemd de heren J. P. Heems kerk, J. P. Hoogenboom, H. P. v. d. Poel, en in de vacature P. de Jong Czn de heer P. v. d. Velden. Tot plaatsvervangende leden de heren C. v. d. Meer en A. M. van Scheppingen. Maatschappelijk werkster. Na vaststelling van een aantal pen sioengrondslagen en een wijziging in de gemeentelijk^ begroting 1956 werd in de rondvraag o.a. door de heer M. R. v. d. Veld opgemerkt dat men in de gemeente in het bezit is geweest van een maatschappelijk werkster, maar dat de bestaande vacature nog steeds niet is aangevuld. Voorz. licht dit nadA* toe, alsook dat op een door het gemeentebestuur geplaatste ad vertentie 4 sollicitaties binnengeko men zijn, waaruit tzt.t. 'n voordracht zal volgen. De heer Rietbroek vroeg aan dacht voor de tussen de Oostenrijkse woningen te Roelofarendsveen bevin dende gronden voor speelruimte, waardoor de bewoners van genoemde percelen meer overlast dan gemak hebben. Spr. informeert naar de mo gelijkheid om deze grond in gedeel ten toe te voegen aan de omliggende percelen. De voorz. antwoordt hierop dat men dit o.a. te Nieuwe Wetering met de daar bevindende gelijke wo ningen reeds had toegepast en dit voor de gemeente minder prettige er varingen had gegeven. Derhalve zal hiervoor thans een door genoemde bewoners gezamenlijk ondertekend schriftelijk ingediend verzoek in be handeling genomen kunnen worden. Hierna besloot voorz. de vergade ring met de leden een Zalig Kerst feest en een goed einde van het oude jaar toe te wensen. Verscherpte verkeerscontrole. Ook in Alkemade wordt een scherpe controle op de verlichting van voer tuigen, de gedragregels en andere overtredingen uitgevoerd. Tientallen personen kregen een proces-verbaal. De meesten kregen een bekeuring we gens het rijden op een rijwiel zonder achterlicht. Even de fiets gebruikt. In de maand Sept. deed de heer N. Bakker aangifte bij de politie, dat zijn fiets was gestolen. Dezer dagen kreeg de heer Bakker een berichtje van een onbekend persoon dat luidde: „Uw rijwiel staat in de bewaarplaats van rijwielen aan het station te Leiden. Het recu gaat hierbij". De onbekende heeft dit karretje 3 y maand gebruikt Toen de heer Bakker in de rijwiel stalling kwam, stond zijn rijwiel in derdaad op hem te wachten. BOSKOOP BESHULST-VEILING Per kg.: Groene hulst met bes le srt. 3.90; 2, srt. 2.50; 3e srt. 1.30; Beshulst J. C. van Tot le srt. 3.60; 2e srt. 1.90. Gele Beshulst 2e srt. 1.60; Zilverbonte hulst 2e srt. 1.30; Beshulst (prik) le srt. 1.80; 2e srt. 1.101.40; Blauwe Spargroen le srt. 1.20; 2e srt. 0.95; per 10 stuk: Pernettvatakken 2e srt. 1.001.50; DE K^RKEL Mutaties aan de fröbelschool. Met ingang van. 1 Januari 1956 is be noemd als onderwijzeres aan de St. Jozef-fröbelschool mej. Th. C. Be- rendsen uit Uithoorn. Ingaande de zelfde datum is ontslag verleend aan de kwekelingen met acte mej. Riet Hoogenboom. De fröbelschool bestaat thans uit 3 klassen van elk 40 leer lingen, bij gebrek aan ruimte is men overgegaan om het speellokaal in te richten als leslokaal, dit is echter een tijdelijke oplossing aangezien er plan nen bestaan, tot bijbouwing van een nieuw lokaal, wat dan gebruikt zal worden als leslokaal, doch dit zal waarschijnlijk nog wel enige maanden duren. Geboren: M. B. Visser en G. M. Birkhoff, dochter; H. J. Harte en C. Geijsel, zoon. Ondertrouwd: W. P. Hoogervorst en E. Th. van Tol; C. A. Bijman en M. C. Buskermolen; J. Chr. Honhoff en G. Th. M. Turk. Gehuwd: N. Vervoorn en C. A. M. Mathezing; W. de Rooij en J. A. de Wilde. NIEUWVEEN Dito vergaderde. Gisteravond hield de biljartvereniging „Dito1' een ledenvergadering. Er zal dit jaar een dubbele com petitie gespeeld worden, zowel in de A gis in de B afdeling. De winnaars van de A en de B afdeling spelen om het kampioenschap. De kampioen zal in het bezit komen van de wissel beker. OÜDE-WETERING Kerstviering KAV. De Kerst avond, die de KAV organiseerde in Hotel Meerzicht mag goed geslaagd heten. Een vrij groot aantal leden als mede het voltallige bestuur van de KAB was bijeengekomen om het Kerstfeest te vieren. De avond werd ingeleid door pas toor Ligthart van Roelofarendsveen, die even de aandacht richtte op de intimiteit van het feest van de ge boorte van Christus. Hierna werd door enige leden opge voerd de één-acter „De glimlach van het Kerstekind", waarin de jeugdige Betsy v. d. Meer op verdienstelijke wijze de rol speelde van het kind, dat door de mislukking van een huwelijk in moeilijkheden dreigde te geraken. Vervolgens gaf pastoor Ligthart een zeer interessante lezing met licht beelden over het onderwerp: „Kerst mis in de Kunst". Aan de hand van kleurreporducties van meesterwerken der schilderkunst met Kerstmis als onderwerp, vertelde de pastoor een en ander omtrent de omstandigheden bij Christus geboorte te Bethlehem. Tot slot werden aan de leden Kerst pakketten uitgereikt. ROELOFARENDSVEEN Watertoren thans in de steigers. Enige tijd geleden maakten wij mel ding, dat de watertoren te R.A.Veen in zijn geheel moest worden gevoegd. Thans staat deze toren van het funda ment tot aan de spits in de steigers, hetgeen een fantastische aanblik geeft. Jammer voor de aannemer, dat Koning winter zijn intrede gedaan heeft, waardoor de werkzaamheden' thans stilliggen. RIJPWETERING Kerstuitvoering. Ook dit jaar zal de R.K. Toneelver. „Ernst en Luim" weer haar traditionele Kerstuitvoe ring geven. Deze uitvoering zal plaats vinden op Maandag 26 Dec. dus 2e Kerstdag. Het stuk „Gelijk ook wij vergeven", is een boer en tragedie in drie bedrij ven en laat ons zien.de bijna onmense lijke hardheid, waarmede twee boe renfamilies elkander bekampen. WOUBRÜGGE OOGST VAN DE STRAAT. Gevonden: kinderportemonnaie, wollen shawl; zwarte gevoerde da meshandschoen Verloren: vulpen „Waterman" bei ge kinder want; bos sleutels; voorts is een ijzeren roeiboot zoek. Inlichtingen postcommandant rijks politie. de raad, beantwoordde hem. Hij her innerde aan de moeilijke periode waarin burgemeester Witschey Al phen heeft geleid en zeide respect te hebben voor diens onvermoeibare ar beidzaamheid. Nadat de gymnastieklokalen giste ren waren geopend kwam de raad van Sassenheim bijeen ter verdere be handeling van de begroting. De heer Van Breda was afwezig. Niettemin heeft de burgemeester ook geantwoord op de algemene be schouwing van de heer v. Breda aan gezien deze namens de prot. fracties sprak. De aanschaffing van de brandspuit zal niet onmiddellijk geschieden, doch zal eerst nog ter goedkeuirng aan de raad worden voorgelegd. Wat betreft de herbestrating van de Parklaan zal gewacht worden tot bekend is wat de plannen van Rijkswaterstaat zijn. Het college is niet geporteerd voor een commissie van Bijstand voor Openbare Werken. Hierover zal men nog nader overleggen. Betreffende de parkcommissie in het dorp kon de voorzitter mededelen, dat onderhan delingen gaande zijn met de Ned. Herv. Gemeente, terwijl ook plannen bestaan om bij het Park een par keerplaats te maken. 9 Het college acht het met nodig, dat pogingen in het werk worden gesteld bij de Klinkenberg een betere be veiliging te krijgen. Omtrent het bouwen van woningen van 4 of 5 woonlagen waren B. en W. van mening, dat hiervoor wel nim mer toestemming zou worden gege ven. Omtrent de verbreding van de War- monderdam wordt nog overleg ge pleegd. Men wil van hogerhand nu ook een verruiming hebben aan de kant van café Juffermans. Ouden van dagen. Wat betreft het Koningshuys kon de voorzitter mededelen, dat hem was gebleken, dat de bewoners van de bejaardenwoningen niet zo op dat recreatiecentrum zitten te wachten. Nu het is ontruimd zal in het komen de jaar zeker wel eens recreatiemo- gelijkheid aldaar ontstaan. Vervolgens beantwoordde de voor zitter de heer Kortekaas. Het openstellen van het zwembad op Zondag is een kwestie die op een praatavond moet worden besproken. De waterdruk zal worden verbeterd zodra de nieuwe leiding van het pompstation te Hillegom naar de Zuidgrens van Lisse klaar is. Op kor te termijn zal men hiermede begin nen. Waar de heer Kortekaas ver schillende opmerkingen had geplaatst die reeds zijn beantwoord aan de heer v. Breda ging de voorzitter hier niet verder op in. Aan de heer Beye kon de voorzitter mededelen, dat nu de wet op het kleuteronderwijs komt, men zeker minder zal gaan voteren dan tot nu toe gedaan We kunnen ons alleen maar troos ten met de gedachte, dat we het kleuteronderwijs zo goed mogelijk hebben geholpen. Jeugdverkeersbrigade. De ontruiming van de onbewoon baar verklaarde woningen is in 1956 moeilijk op te lossen. In de vacature bij de brandweer is op twee plaatsen voorzien. De leges verordening zal binnenkort worden gewijzigd. Overigens zal men het slui ten van een huwelijk op Zaterdag middag sterk beperken. De sohooltandverzorging is niet ge meenschappelijk te regelen. Men ver wacht binnenkort over te kunnen gaan op een gemeenschappelijke re geling. Tot slot deelde de voorzitter op vragen van de heer Wesseling mede, dat het vooralsnog niet noodzakelijk was dat de jeugd verkeersbrigade werden opgericht. De politie is steeds waakzaam bij de scholen. De moge lijkheid tot oprichting van een der gelijke brigade zal worden bekeken. Niemand maakte gebruik van de gelegenheid om te dupliceren. Hierna ging men over tot hoofd- stuksgewijze goedkeuring der begro ting. Tot slot volgde nog een gedeelte lijke herziening van het uitbreidings plan, hetwelk onveranderd werd goedgekeurd. Bij monde van de heer Beye dankte de gemeenteraad voor de medewer- kng in dit begrotingsjaar. De voorzitter beantwoordde deze dank op dezelfde wijze. Spreker hoopte dat in 1956 even prettig met elkaar zal worden gewerkt als in 1955. Hierna sluiting van de openbare vergadering. NOORDWIJK Schietvereniging. De wisselme dailles werden deze week gewonnen door: N. v. d. Berg 42 p. le klasse; J. de Groot 44 p. 2e klass. P. C. de Groot 39 p. 3e klasse. Geboren: Thomas M., zn. v. A. P. Ruigrok en C. v. Oosten; Bernardus L. M., zn. v. A. WIjnands en G. A. Stokkel; Josina C., dr. v. J. v. Ra- vensbergen en W. v. d. Meij; Johan nes H. M., zn. v. G. Th. Paulsen en M. W. Pieterse; Johannes Th M., zn. v. J. M. Barbanson en G. P. M. Vie- veen; Ingrid Th. A., zn. v. P. M. Ver stegen en P. W. v. d. Zalm; Johannes Th. H., zn. v. J. A. Ruigrok en C. M. v. Niekerk. Ondertrouwd: W. A. v. Schie en J. Duyndam; P. C. de Groot en C. M. v. Schie; Th. P. F. Mens en W. C. v. Schie; C. P. Alkemade en C. M. Th. Roeleveld. Getrouwd: A. H. Goddijnen F. J. Kesteren; B. Mak en M. J. Hoo- gendam. Overleden: Aleida C. Bink, 66 jaar; Hendrika v. Mourik, wed. van: Van Roerbeek, 71 jaar.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2