Woningbouw industrialiseren en't areaal met „bij-dorpen" uitbreiden Practische voorstellen voor versnelling Algemene loonronde niet uitgesloten Vorstperiode in begin 1955 kostte Nederland 25.000 woningen Voorstel interparlementaire Beneluxraad in Tweede Kamer Scherp protest tegen hetze van Bonn over oorlogsmisdadigers Meester Jansen is geen communist en gevoelt zich „geschandvlekt" A.N.W.B. bepleit examen voor bromfietsers 22 DECEMBER 1955 DE LEirSE COURANT rWEEDL LPAGINA 2 K.V.P, contra VOLKSVIJAND NO. EEN Een door het Partijbestuur van de i in de nabijheid van kleinere gemeen- Kathoiieke Volkspartij ingestelde ten, zouden arbeiders ingeschakeld commissie heeit een onuerzoett inge- moeten worden uit die streken van steld naar de middelen, die kunnen het land, waar dit kan geschieden zon- leiaen tot vergroting van ae woning proauctie, lie commissie werd op 27 Juli van dit jaar geïnstalleerd uoor de voorzitter van ue KV F, de neer mr. H. W. van Doorn; tot voorzitter van ae commissie werd benoemd prol. G. M. M. Holt. Na een algemene beschouwing over het woningvraagstuk en bescnouwin- gen over de Iactoren, zowel in het bouwbedrijf als in net overneiusbe- leid, die bepalend zijn voor een mo gelijke opvoering van de woningpro ductie, lormuieert ae commissie 20 conciusies. PARTICULIER INSTITUUT Tot deze conclusies behoort onder meer een suggestie een Houwkunaig Economisch instituut in te stellen, dat, zo nodig in samenwerking met de overheid, de vraagstukken kan be studeren, aie samennangen met een ombuiging in inaustrieie zin voor de woningoouw. Daarbij hoort dan ook de aanvaarding door opdrachtgevers en ambtelijke instanties van door normalisatie en standarisatie bereik bare vereenvoudiging van typen en toepassing van gepreiabriceerue grote bouwonderdelen. Voorts worut voorgesteld te komen tot stichting van voor verhuur aan kleinere ondernemers bestemde ma chineparken, waardoor de mechani satie in het bouwbedrijf kan worden bevorderd; zo nodig zou de overheid hierbij steun kunnen verlenen. „SATELLIET-DORPEN" In de conclusies van het rapport van de KVP wordt ook de gedachte geopperd over te gaan tot het bou wen van zogenaamde satelliet-dor pen, op zo'n wijze, dat per jaar min stens 5000 woningen extra gebouwd worden; voor de bouw aan deze sa tellietdorpen, die men zich voorstelt METAALSECTOR VERLENGD VACANTIE EN GEEFT 4 Nog geen nieuwe C.A.O. Alhoewel de nieuwe C.A.O. voor de metaalindustrie nog niet geheel ge reed is, waardoor de oude C.A.O. die 1 Jan. a.s. afloopt enkele maan den verlengd is, heeft men voorlopig al overeenstemming bereikt over va- cantie en vacantietoeslagen. De me taalindustrie zal bet volgend jaar 15 dagen vacantie krijgen, waarvan min stens 9 dagen aaneengesloten en de vacantietoeslag. is verdubbeld tot 4%. Over de loonhoogte is nog geen vol ledige overeenstemming bereikt; de bonden vragen een uurloon, dat 4 a 5 cent boven het huidige ligt voor vol wassen werkers en ook voor de jon gere en vrouwelijke krachten verlan gen zij hogere salariëring. Verwacht wordt, dat de partijen elkaar spoedig zullen vinden en dat per 1 Maart a.s. de nieuwe C.A.O. van kracht zal worden. AVOND-UNIVERSITEIT IN NIJMEGEN? De heer L. J. J. Bol (K.V.P.) heeft in de Nijmeegse gemeenteraad ver klaard voorstander van de oprichting van een avonduniversiteit in Nijme gen te zijn. Hij zou daartoe contact willen zoeken met het curatorium van de R.K. universiteit. De P.v.d.A.-fractie steunde deze suggestie, al zag zij er weinig moge lijkheden in. Wethouder mr. J. de Haas wees de suggestie niet af, maar ook hij vreesde, dat de professoren van de R.K. universiteit zo overbelast zijn, dat zij moeilijk tijd gouden kun nen vinden om lessen aan de avond universiteit te geven. De suggestie zal in studie worden genomen. der de woningbouw ter plaatse te schaden. Voorts denkt men aan de te werkstelling van cursisten van de rijkswerkplaatsen. FISCALE AANMOEDIGING Wat de inschakeling van de rijks werkplaatsen in het algemeen betreft, concludeert het rapport, dat het aan tal bouwvakarbeiders door verhoging van de loondervingsvergoedipg tijdens de scholingsperiode kan worden be vorderd. Dit geldt ook voor leerlin gen van ambachtsscholen en jonge- mensen, die in het leerlingenstelsel werken. Het contigenteringsbeleid zou men willen wijzigen in die zin, dat het gehele bouwcontingent voortaan di rect aan de gemeenten wordt toege wezen. Andere aanbevelingen uit het rap port luiden: Langer werken in de zo mermaanden en een fiscale stimulans daartoe; een hardheidstoeslag voor werk onder ongunstige weersomstan digheden; bouw van houtrijke wonin gen en stimulering van de bouw door particulieren onder voorwaarde, dat een bepaald deel van de door deze ondernemers te bouwen woningen bestemd zijn voor verhuur in de la gere huurklassen. DR. DREES IN EERSTE KAMER „Plotselinge maatregelen kunnen nodig zijn" De minister-president, dr. W. Drees, heeft gistermorgen namens de rege ring geantwoord op de algemene po litieke beschouwingen in de Eerste Kamer. Hij stond uitvoerig stil bij de loon- en prijspolitiek en de efficien cy van het ambtenarenapparaat. Bij de beslissing inzake de te vol gen loonpolitiek vrijere loonvor ming is rekening gehouden, aldus dr. Drees, met de achterliggende ja ren. De politiek in die jaren heeft bijgedragen tot een ongestoorde pro ductie, welke gehandhaafd kon blij ven door medewerking van de geza menlijke werkgevers- en werkne mersorganisaties. Nu hebben deze organisaties om wijziging gevraagd en er bestond aanleiding dit te over wegen. Met de vrijere loonvorming, aldus de minister-president, blijft er lei ding en de differentiatie, die er al was, wordt wat sterker. Bovendien zal er vastgehouden worden aan een minimium ter bescherming van de zwakken. Dr. Drees sloot de mogelijkheid van algemene loonronden niet geheel uit. Er kunnen, zei hij, plotselinge maatregelen nodig zijn, bv. bij huur verhoging en ouderdomsvoorziening. De minister van Sociale Zaken zal met de Stichting van de Arbeid de richtlijnen betreffende de differen tiatie bespreken. een verdere verhoging der huren door dit kanibet niet voorbereid zal worden. Men mag er bij besprekkin- gen over deze kwestie wel aan den ken, dat de vergeten groepen door de hogere huren in de knel komen. Aan het slot van zijn rede, welke bijna twee uur in beslag nam, gaf de "minister-president een kort over zicht van het beleid in de afgelopen tien jaren. Dit deed hij omdat waar schijnlijk bij de volgende begrotings behandeling in de Eerste Kamer een ander kabinet achter de regerings tafel zal zitten. Na het beëindigen van de beschou wingen sprak de voorzitter, mr. Jonkman, een kort slotwoord, waar bij hij ministers en Kamerleden goe de feestdagen toewenste. KERSTREDE VAN DE KONINGIN. Koningin Juliana zal op Eerste Kerstdag 's middags één uur over beide radiozenders een Kerstrede uitspreken. G. S. nemen aanleg Katwijkse haven in studie Het lid der Gedeputeerde Staten, mevrouw mr Chr. A. de Ruijter-de Zeeuw, zei gistermiddag in antwoord1 op de algemene beschouwingen van de statenleden, dat de recreatie bij het afwegen van de belangen van de landbouw, de industrie en de wo ningbouw beslist niet de sluitpost zal zijn. „Ik heb de critiek beluister, die sommige statenleden hebben geuit oy;er de nieuwe film, die de recrea tiemogelijkheden van Zuid-Holland toont, en het komt mij voor dat statenleden zijn, die hun eigen pro vincie niet goed kennen", zei mevr. de Ruijter. Overigens verheugde het haar dat zij, naast deze critiek ook veel lof over de film had gehoord. De gedeputeerde sprak voorts over de noodzaak van verbetering van de Scheveningse buitenhaven en over de mogelijkheid van de aanleg vah vissershaven in Katwijk. Gedepu teerde Staten zullen deelnemen aan de studie, welke thans wordt gedaan inzake de aanleg van deze haven. LANGER HERHALEN VOOR 3E DIVISIE In verband met een grote interna tionale manoeuvre in het najaar, acht minister Staf het noodzakelijk de dienstplichtigen, die ingedeeld zijn bij de Derde Divisie, het komende jaar boven hun 85 herhalingsdagen nog enkele dagen langer onder de wapenen te roepen. De practijk van deze maatregel be tekent voor de leden van de Derde Divisie, dat zij in 1956 6 tot 30 dagen extra zullen moeten dienen. Betonstorten wordt te vroeg gestaakt „Nog vers ligt in ons geheugen de strenge winter in de aanvang van dit jaar, die er toe heeft geleid, dat de bouwwerken hier te lande vele we- T-. -, - uuuwwcincu iiici tc lauuc veie wc- "e- hebben stilden. Er is bere- cantietoeslag geven. Daarnaast is er de algemene vrijheid tot verhoging te komen en verder is er dan nog de differentiatie. Dr. Drees zei, dat in het belang van de arbeiders voor zichtigheid geboden blijft. Geen commissie. Het instellen van een commissie door het controleren van de efficien cy van het ambtenarenapparaat wees dr Drees van de hand. Met een der gelijk nieuw apparaat, zei hij, wordt niets bereikt. Ook een parlementaire enquêtecommissie zal niet veel kun nen uitrichten. Immers de leden van beide com missies zouden zidh geheel moeten inwerken in het werk van de amb tenaar en dat is ondoenlijk, aldus dr. Drees. Hij verzekerde dat het kabi net aandacht blijft schenken aan be zuiniging, maar, zei hij, er moet niet in ongunstige zin gegeneraliseerd worden. Bij het buitenlands beleid werd een uiteenzetting gegeven van de samen werking met andere landen: De hou ding t.o.v. België met betrekking tot het Deltaplan, tot Indonesië in verband met Nieuw-Guinea, in welk standpoint van de regering geen ver andering gekomen is en van de Zuid-Molukken, waaraan gedaan is wat gedaan kon worden. Met betrekking tot het monetair beleid zei dr. Drees, dat in een tijd van hoogconjunctuur de belastingen niet verlaagd en de uigatven niet verhoogd mogen worden. Daarom laat de regering nu vele kapitaals uitgaven achterwege. Huren. Over de huren zei dr. Drees dat Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot goedkeuring van de op 5 November te Brussel ge sloten overeenkomst met betrekking tot de instelling van een Raadgeven de Interparlementaire Beneluxraad. In de Memorie van Toelichting wordt meegedeeld, dat de Raad zal bestaan uit 49 leden, die gekozen worden door en uit de parlementen der Benelux- landen. De Raad zal tenminste eenmaal per jaar bijeenkomen. Op gezamenlijk verzoek van de drie regeringen zal de voorzitter de Raad tevens bijeen kunnen roepen, terwijl dit eveneens zal kunnen gebeuren indien de meer derheid der leden het nodig acht. Een verhouding van het aantal ver tegenwoordigers uit de drie landen, die niet overeenkomt met de onder linge verhouding van de bevolkings aantallen, acht de regering aanvaard baar voor een lichaam, dat een advi serend karakter heeft en een bijzon dere v/ijze van besluitvorming kent. De Raad, die de parlementaire te genhanger zal vormen van de reeds bereikte samenwerking tussen de re geringen, zal de drie regeringen advi- nemen. seren bij problemen, die zich bij deze samenwerking voordoen. Het arbeids veld van de Raad zal niet beperkt dienen te blijven tot het economisch terrein, doch de Raad zal niet zon der meer bevoegd zijn om, eigener beweging andere vraagstukken te be handelen. Dit zal wel het geval zijn met problemen met betrekking tot verwerkelijking der economische unie, de bevordering der culturele betrek kingen, bevordering van de samen werking op het terrin der buiten landse politiek en de eenmaking van het recht. De bevoegdheidsgrenzen zullen gewijzigd kunnen worden. De regeringen zullen zich steeds gezamenlijk tot de Raad van Advies wenden. Besluiten tot het geven van advies aan de regeringen zullen met tweederde meerderheid van stemmen door de Raad genomen moeten wor den. In andere gevallen geldt de ge wone meerderheid. De regeringen zullen vrij moeten zijn om andere ministers dan die, welke zitting hebben in een der mi nisteriële comité's, aan de werkzaam heden van de Raad te doen deel- kend, dat daardoor een verlies aan productie is geleden van 250 millioen gulden of ongeveer 12A procent van de huidige jaarlijkse productie van het bouwbedrijf. Deze cijfers ilustre- ren voldoende hoe omvangrijk de schade is, die door vorst wordt on dervonden, juist in een tijdvak, waar in van het bouwbedrijf het uiterste wordt gevergd." Deze woorden sprak de heer J. Dura Dzn., voorzitter van de Neder landse aannemersbond en patroons bond voor de bouwbedrijven in Ne-' derland, in een gisteren te Amster dam gehouden ledenvergadering van deze organisatie, waarin de prijzen werden uitgereikt aan de winnaars van een door de N.A.P.B. uitgeschre ven openbare prijsvraag voor mid delen ter beteugeling van het vorst verlet. Geeft men, aldus spr„ zidh wel vol doende rekenschap van het feit, dat tijdens vorst alle kostbare machines en wij zien er steeds meer verschij nen in de zich langzamerhand vol trekkende industrialisatie werk loos staan? Of om een ander beeld te gebruiken, dat tegenwoordig zo zeer appelleert aan het voorstellings vermogen: beseft men wel dat een productie van ƒ250 millioen gelijk staat met ruwweg 25.000 woningen? Waardevolle aanwijzingen. In dit licht bezien verdienen alle maatregelen, die het vorstverlet kun nen beperken, warme steun en daar om heeft de N.A.P.B. enkele maan den geleden een prijsvraag uitge schreven, die grote weerklank heeft gevonden, aldus spreker. Het stemt tot vreugde, dat daar verscheidene waardevolle aanwijzingen uit zijn voortgekomen, waarvan goede ver wachtingen mogen worden gekoes terd. De heer Dura zei vervolgens met nadruk, dat niet het bedrijfsleven al leen het in de hand heeft het vorst verlet te beperken. Zeker zo belang rijk is ook de houding van de op- INZEGENING RETRAITEHUIS Het retraitehuis „Regina Pacis" te Heeze, waarvan op 1 Mei 1054 de bouw is begonnen, zal op 27 Decem ber worden ingezegend. Deze plechtig heid zal worden verricht door dr. C. Kolfschoten s.j., 's morgens om 9 uur. Om 9.30 uur wordt dan een plechtige mis gecelebreerd door mgr. F. N. J. Hendrilcx, vicaris-generaal van het van het bisdom 's-Hertogenbosch. Het gebied van „Regina Pacis" om vat de dekenaten Bladel, Eindhoven, Valkenswaard, Geldrop, Asten en Helmond, dat is het gebied van Kem pen en Peelland. Vroeger hoorde dit onder het ressort van „Manreasa" te Venlo, maar door de toeneming van de bevolking in dit gebied tot 360.000 zielen, de industrialisatie en het steeds groter wordende bezwaar van de grote afstanden naar Venlo is men tot de stichting van het retraittehuis te Heeze overgegaan. drachtgevers. Wat moet men er van denken, wanneer op een en dezelfde in aanleg zijnde weg de ene opzich ter, degene dus die namens de op dachtgever toezicht houdt, het werk stil ligt en een andere laat doorwer ken? Het lijkt onwaarschijnlijk, maar het is nog zeer onlangs voorgekomen, aldus spreker. Bij een viaduct te Deventer werd het storten gestaakt bij 5 graden bo ven nu; bij een brugdek te Doesburg bij 4 graden boven nul,- bij een sta tionsgebouw bij 3 graden boven nul; bij een telefoongebouw te Zwolle bij 2 graden boven nul en bij een ge meentelijk werk te Soesterberg bij 1 graad boven nul. En dit terwijl bij ons omringende landen voortgang van het werk nog wordt toegestaan bij 3 graden beneden nul. Vervol gens werden geldprijzen uitgereikt aan de inzenders van waardevolle aanwijzingen. BUITENLANDSE POLITIEK IN TWEEDE KAMER ALGEMENE BESCHOUWINGEN In de Tweede Kamer is gisteren de begroting van Buitenlandse Zaken behandeld. Voornaamste onderwerpen waren het Benelux-probleem, de sa menwerking met Duitsland in ver band met het rumoer om de Duitse oorlogsmisdadigers, de Europese sa menwerking op het gebied van de atoomenergie. Wat dit laatste betreft: mej. M. A. M. Klompé had t.a.v. de „euratoom" de volgende vier wensen: 1. De research moet niet boven nationaal zijn, want aan de weten schapsmensen moet ten volle ver trouwen worden gegeven. 2. Er mag geen discriminatie zijn tussen de verschillende landen, omdat dit anders een bron van politieke moeilijkheden zal worden. 3. Doublures van Europese orga nen moeten zoveel mogelijk worden voorkomen. 4. Aan een gemeenschappelijke markt moet aandacht worden gewijd. Laakbare houding. Hetzelfde vrouwelijk Kamerlid voerde ook het woord over de hetze, die op het moment in West-Duitsland tegen Nederland wordt gevoerd in verband met het vasthouden van de oorlogsmisdadigers. Zij wees erop dat Nederland meer dan enig ander land in West-Europa ZEEWERINGEN ANDERHALVE METER HOGER Het volgende jaar, omstreeks Maart, hoopt men in Harlingen te beginnen met een plan, waarbij de zeewerin gen nabij deze stad anderhalve meter worden verhoogd en op 5.50 plus N.A.P. worden gebracht. Met de uit voering van deze werken, die een tijdsduur van ongeveer twee jaar zul len vragen, is een bedrag van onge veer vijf millioen gulden gemoeid. ROMANTISCHE SCHOOL IN T „PRINSENHOF" Tot 12 Februari De kunstcriticus Cornelis Veth heeft gisteravond in het stedelijk mu seum „Het Prinsenhof" te Delft de tentoonstelling geopend, gewijd aan de romantische school. Hierover heeft in een persconfe rentie de directeur, drs. D. H. G. Bol- ten meegedeeld, dat hij bij de samen stelling van de expositie minder heeft gestreefd naar volledigheid dan wel naar een bijeenvoegen van schilde rijen die, met als pièce de resistance de werken van de Romantische School zelf, de schakel vormen van de acht tiende eeuw naar de Haagse school. De Romantische School is vaak ver guisd, zei de heer Bolten, maar is het geen gewoonte om te veroorde len wat een vorige generatie heeft ge- Inderdaad is de Romantische School hier en daar wel eens vervelend, gaf hij toe, maar zij heeft toch een eigen stijl en de werken zijn weergaloos knap geschilderd. De tentoonstelling, die tot 12 Fe bruari is geopend, omvat 130 werken. Rechter „Geen belediging" Een verbolgen onderwijzer had gis termorgen een Groninger journalist voor de Groninger rechtbank gedaagd onder beschuldiging van smaad. De onderwijzer heette Jansen en toen hij het vorig jaar enkele weken voor zijn eindexamen stond, beheer sten de communisten de gemeente Finsterwolde. Zij benoemden en ont sloegen lukraak gemeentepersoneel en zo viel ook de ouderwijzeres van Fin sterwolde aan de dictatuur ten offer. In haar plaats zou Jansen benoemd worden, maar omdat Jansen nog eind examen moest doen, werd de zaak even slepend gehouden. De journalist had in een artikel geschreven, hoe de toestanden in Fin sterwolde waren en daarbij ook de benoemingsmethode aan de kaak ge steld; onderwijzer Jansen had hem hierbij als voorbeeld gediend. „Jansen is communist, en dus moet hij benoemd worden", schreef de journalist en Jansen kwam gisteren verbolgen ^ertellen, dat hij geen com- BRAND VERNIELDE BOERDERIJ EN WONING Met gevaar voor eigen leven zijn gisternacht twee inwoners van Hui zen een brandende stal b'nnenge drongen om vee te redden, dat dcru de vlammen ingesloten was. Zij slaagden erin zeven koeien naar bui- t. n te brengen, doch de dVrtii hadden reeds zoveel brandwonden opgelopen 'i&t de veearts het raadzaam vond, de dieren te laten afmaken, dieren te laten afmaken. De bewoner van de boerderij ont dekte het vuur in het holst van de nacht. De stal stond toen echter reeds in lichter laaie. De boerin schrok zo hevig van de brand dat zij plotseling niet meer kon lopen en door haar echtgenoot uit het brandende huis gedragen moest worden. Een koe en een -peard kwamen in de vlammen ohi. De boerderij en een belendend pérceel werden verwoest. munist, doch partijloos was en dat hij zich beledigd voelde. De officier en verdediger waren het echter met elkaar roerend eens, dat de naam „communist" geen belediging inhoudt, volgens de zin der wet; zij vonden het artikel van de journalist beheerst geschreven, al vonden zij het noemen van de naam „Jansen" een beetje onhandig. De journalist vertelde, dat onder wijzer Jansen de moeite niet geno men had om contact met hem op te nemen, zodat een rectificatie mogelijk was geweest, maar dat deze direct naar de rechter was gelopen. Overigens zo vertelde de jour nalist had zijn artikel succes gehad, want in Finsterwolde was weer een onderwijzeres benoemd. Onderwijzer Jansen bleef er echter bij, dat hij als jong, beginnend onder wijzer geschandvlekt was en geremd in zijn loopbaan, doch de rechter kon zich hiermede niet verenigen en sprak de journalist vrij. onder het Nazi-regiem geleden had, doch dat het door vele daden reeds getoond heeft geen wraakgedachten te koesteren. De kritiek die thans in zekere Duitse kringen op ons land wordt gegeven, achtte zij dan ook zeer laakbaar. Jhr. mr. Van der Goes van Naters meende van het bezoek van de West- duitse minister van buitenlandse za ken Von Brentano, dat dit het eer ste officiële Duitse bezoek is na 1933 dat ons werkelijk welkom is. Betere samenwerking. Bij de te voeren besprekingen die nen volgens hem aan de orde te ko men: het alsnog inlossen van de claims aan de Nederlandse slachtof fers van het nazi-regiem, de vergoe ding van de schade door de bezetter in ons land aangericht en het geschil over de Rijnvaart-acte. Enkele Kamerleden pleitte hierna nog voor samenwerking met de an dere Benelux-landen in de politiek tegenover het buitenland en op het gebied van de atoomenergie. De A.N.W.B. zal op 17, 18 en 19 April in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Utrecht een ver keerstechnische leergang houden. Na de opening op 17 April zullen spreken mr. J. F. E. Hopman, chef van de verkeerspolitie te 's-Graven- hage over „parkeervoorzieningen" en de heer A. G. M. Boost, directeur We gen en Verkeer van de A.N.W.B. over „wegmarkeringen". Op 13 April zullen het woord voe ren ir. F. F. Venstra, directeur van gemeentewerken te Arnhem over „profileren en herprofileren van stadsstraten", ir. H. Müller, verkeers- planoloog bij de gemeentelijke dienst van de Wederopbouw en Stadsont wikkeling te 5s-Gravenhage over „parkeeronderzoekingen" en jhr. ir. J. de Ranitz, lid van het architecten bureau Kuiper, Gouwetor, De Ranitz en Bleeker te Rotterdam over „Prae- natale zorg voor verkeerssituaties". De laatste dag. 19 April, zullen spreken mr. J. M. Harmsen, chef van de juridische afdeling van de A.N.W. B. over „de verkeerstechnische con sequenties van enkele begrippen uit de verkeerswetgeving" en ir. A. E. J. Nap, hoofdingenieur van de Rijks waterstaat over „verkeerspleinen". BRAND IN HOFJE Oude vrouw ernstig gewond Gistermiddag heeft een bejaarde bewoonster van het jhr. Dedel-hofje aan de Eerste Weteringsdwarsstraat 93 nabij de Vijzelstraat te Amster dam, de 81-jarige weduwe M. Stom, zeer ernstige brandwonden ongelo- pen, toen haar kleren vlam vatten, vermoedelijk na het aansteken van een electrisch kacheltje. In grote angst heeft de vrouw met met haar brandende kleding door haar woonkamer op de eerste ver dieping gelopen, waardoor ook haar huisraad in brand raakte. Omwonen den snelden toe en blusten de vlam men; in zeer ernstige toestand is de bejaarde dame overgebracht naar het Wiheminagasthuis, voor haar leven wordt gevreesd. Toen de brandweer bij de woning arriveerde, was het vuur al gedoofd; de schade in de woonkamer is gering. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk te post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: via Engeland 24 Dec. Australië: via Engeland 26 en 31 Dec. Brazilië: via Engeland 24 Dec. Canada: s.s. „Rijndam" 26 Dec. en s.s. „American Lawyer" 29 Dec. Chili: via New York 29 Dec. Indonesië: ms. „Mataram" 29 Dec. Ned. Antillen: ms. „Adonis" 26 Dec. en ms. „Congo" 28 Dec. Nieuw Zeeland: via Engeland 24 èn 31 Dec. Suriname:-ms. „Mentor" 28 Dec. Unie van Zuid Afrika: ms. „Edin burgh Castle" 24 Dec. Z. W. Afrika: ms. „Winchester Castle" 31 Dec. Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. „ZONDAGSRIJDERS" JAARLIJKS EXAMINEREN De ANWB, die overigens waarde ring heeft voor de mededelingen van minister Algera in zijn Memorie van Antwoord, betreurt het, dat de mi nister het instellen van een schrifte lijk rij-examen voor bromfietsers wil laten afhangen van de resulta ten van het instellen van de maxi mumsnelheid van 40 kilometer per uur. De minister gronde dit op de aan afgifte van rijbewijzen verbonden enorme arbeid en omvangrijke ad ministratie. Volgens de ANWB kan met moderne mechanische admini stratie-systemen het verwerken van resultaten van collectieve schrifte lijke examens zonder te groot be zwaar geschieden. Men vindt het jammer, dat de kans niet gegrepen wordt om deze categorie snelle en gevaarlijke gebruikers, wie het prac- tisch aan alle elementaire kennis het belang van de verkeersveilig heid op te vangen. Het is niet zozeer een kwestie van maximum-snelheid, dan wel van degelijke kennis en kunde van de weggebruiker om vei lig te rijden. In dit verband zou het naar me ning van de ANWB aanbeveling ver dienen om houders van „oude" rijbe wijzen nog eens duchtig aan de tand te voelen over hun verkeerskennis. Velen hebben geen flauw besef van het wegenverkeersreglement. Dan zijn er de houders van rijbewijzen, die zelf geen auto hebben en maar een enkele keer per jaar rijden. De niet gebruikte verkeerskennis vervaagt, terwijl de stuurvastheid verloren gaat. Men zou deze zoge naamde „Zondagrijders" eigenlijk jaarlijks opnieuw moeten examine ren en by ontbreken van vaardig heid en kennis het riibewiis moeten van verkeersregels schort, tijdig in ontnemen, aldus de ANWB.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 8