SENATOR Nieuwe ambulance, nieuw geluid f$LMtLGAT Scherp Jeugd-Olympiade Leiden is begonnen Men eiste ,Pia" in koffiepauze AVONDRUST Tropische sfeer op bijeenkomst van gerepatrieerden Z(une>tza>uf Jietóidinet Koksschool in Kerstsfeer DONDERDAG 22 DECEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 v a O Vwi K.A.E. Ilarlebrug. Mie Schelvis komt nog eens op de planken. Deze dame, die steeds weer lach-orkanen ontketent, toont zich aan de K.A.B.-vrienden van de Har- tebrug, die Woensdag 28 December a.s. in het St. Antonius Clubhuis een feestavond organiseren. De muziek bij het bal-na, wordt gemaakt door het dans- en showorkest „The Game Breakers". Er is bij de bekende adressen nog een beperkt aantal kaarten ver krijgbaar. Afscheid. Het afscheidnemen van de heer C. Lau, procuratiehouder van de N.V. L. E. Nieuwenhuizen kan Vrijdag 30 Dec. plaats vinden tussen 2.30 en 3.30 uur. Botsing. Tijdens het passeren botsten gis termiddag om half één twee dames op de fiets tegen elkaar. Zij reden op de Rijnsburgerweg in de richtinj Leiden. De 40-jarige mevr. M. S. wo nende aan de Toussaintkade te Lei den viel met het hoofd op de rand van de stoep. Zij werd met een her senschudding naar het Ac. Zieken huis gebracht. Van ladder gevallen. Om half drie gistermiddag is de 48-jarige J. Z., die woont aan de Lage Morsweg, in de Haarlemmerstr. van een ladder gevallen. Hij viel van drie meter hoog en werd met een rib-fractuur en een bloedende wond aan het hoofd door de EHD naar het Ac. Ziekenhuis vervoerd. „Puck" naar Leiden. Puck, de bekende toneelgroep van en voor jonge mensen, komt in de Kerstvacantie voor de Leidse jeugd spelen met het kinderstuk „Pierrot valt van de maan". De voorstelling worden georgani seerd in samenwerking tussen de L.JA. en de Bond van Speeltuinver enigingen voor Leiden en omstreken. De uitvoeringen zijn op 3 en 4 Jan. a.s. Het secretariaat van de Leidse Jeugd Actie, Stadhuis, verkoopt de kaarten en geeft nadere inlichtingen. POTLOOD en GEEST K.R.O.-r evüe. Op Dinsdag 17 Januari a.s. komt de K.R.O. weer naar Leiden met de grote jaarlijkse revue. Nadere mede delingen volgen bijtijds in de adver tentiekolommen in dit blad. Belastingdienst. De heer L. Koning, hoofdassistent van 's Rijks Belastingen is met in gang van 1 Januari 1956 verplaatst van 's Gravenhage naar de inspectie der belastingen te Leiden le afde ling, afdeling controle. Bij beschikking van de Staatssecre taris van Financiën d.d. 12 December 1955 no. 114 Inv. is de gemeente Leiden aangewezen als plaats, waar fictieve entrepóle voor wijn kunnen worden opgericht. Dinsdagavond is de Leidse jeugd- olympiade geopend. De voorbereidin gen waren veelomvattend en er moe worden opgelost, gekomen. Programma winterspelen. Het programma van deze Olym piade ziet er als volgt uit: Donderdag (22-12-'55): Tafeltennis 1,2 zaal SFR Nieuwe Rijn; Vrijdag (23-12-'55)Dammen 1,2 SFR; Scha ken 3,4 SFR; Sjoelen 1,2 SFR. Dins dag (27-12-'55>; Zitvoetbal 1,2 Mare- singel/Marnixstraat; Tafeltennis 3,4 zaal wordt nog bekend gemaakt; Vol leybal 3,4 Pieterskerkgracht. Donder dag (29-12-'55): Zitvoetbal 1,2 Mare- singel; Tafeltennis 3.4 zaal wordt nog bekend gemaakt. Vrijdag (30-12-'55): Dammen 3,4 SFR: Schaken 1,2 SFR; Sjoelen 3,4 SFR; Zietvoetbal 3,4 Ma- resingel. Maandag (2-l-'56): Zitvoet bal 3,4 Maresingel; Klaverjassen 1,2 Langebrug. Dinsdag (3-l-'56) en Woensdag 4-1 -'56)Declamatie, To neel, Zang, Muziek, Acrobatiek, zaal wordt nog bekend gemaakt. Volleybal 3,4 Pieterskerkgracht. Donderdag (5- l-'56): Home-trainen 3,4 Haverstr. Zaterdag (7-l-'56): Sluiting, zaal wordt nog bekend gemaakt. wag ik een kop kotne van u vroegen vele koffiepauzebezoekers gistermiddag aan het loket van de Stadsgehoorzaal. Het antwoord luid de steevast: 60 cent inclusief, mijn heer, en zo begon voor velen een wat roerig uurtje met Pia Beek en haar trio, dat welgeteld een kwartet bleek te zijn. Mr. dr. W. Hugenholz, voor zitter van de vereniging tot bescher ming van dieren, deed bij het begin een poging om een dankwoord te spreken tot de aanwezigen. De po- brengst van deze koffie-pauze z»u immers zijn voor het Leidse Dieren- asyl. Hij werd echter overstemd door lieden, die „Pia" eisten. Eindelijk spleet het gordijn op de volle breedte uiteen en onthulde het kwartet, dat naast de razend-snel piano-spelende Pia, bestaat uit een vibrafonist, een guitarist en een bas sist. De muzikale prestaties van Pia Beek op de zwarte en witte toetsen van het klavier grenzen aan het on gelofelijke. Zij wist de zaal al spoe dig in de ban van haar fascinerend pel te brengen, maar zij toonde zich tevens een tactisch paedagoge met No. 508. Horizontaal: 1. mannetjes eend, 5. gem. in Gelderl., 6. wolvlokje, 8. uitroep, 9. Europeaan, 11. telwoord, 13. badplaats in Duitsland, 15. meis jesnaam, 16. eetgerei, 17. bid (lat.), 19. honigdrank, 21. muzieknoot, 22. munt in Japan, 24. lengtemaat, 25. zeepwater, 27. tevens, 29. verwanten kring op Sumatra. Verticaal: 1. bekende afkorting, 2. buitenhaven, 3. boomloot, 4. soort onderwijs (affc.), 5. water in Utrecht, 7. vast, stevig, 8. aquariumvisje, 10. loopgraaf, 12. waterjuffer, insect, 14. groente, 15. bergweide, 18. reeks, 20. eikenschors, 22. plaats in België, 23. bijwoord, 26. voorzetsel, 28. bekende afkorting. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 507. Horizontaal: 1. nauw, 3. Velp, 5. are, 7. kluts, 9. bol, 11. melde, 13. oog, 15. roe, 16. kreek, 18. ont, 20. kloof, 22. age, 23. tong, 24. Iwan. Verticaal: 1. Naab, 2. wal, 3. veter, 4. pope, 6. rum, 7. kloek, 8. sloof, 10. oor, 12. den, 14. gelag, 16 kant, 17. kog, 19. toen, 21. oei. VANDAAG22 Decemberis de winter begonnen. Het is de kortste dag geweest, en de koudste dagen komen nog, want ..als de dagen gaan lengen begint de win ter te strengen". Het merkwaardige van het geval is, dat de aarde vandaag dichter bij de zon staat dan in de honds dagen. De zonnestralen vallen op de schedelkap van de aarde er dit jaargetijde echter zo schuin in, dat zij weinig warmte kunnen afge ven. Alle warmte wordt reeds op geslorpt door de dikke dampkring. Een overweging over de genade en de hindernissen, welke een mens tegen de straling van de ge nade kan opwerpen, ligt zo maar voor het grijpen'. De zon straalt even krachtig als altijd, ja, ze is ons rond Kerstmis meer nabij dan in de zomer maar de aarde wendt koppig haar hoofd af en daarom zitten we in de kou. Draai uw hoofd toe naar de genade, en uw koude ziel zal verwarmd wor den. O Emmanuel, onze Koning en Wet gever, verwachting der volkerep en hun Redder: Kom om ons te ver lossen, Heer onze God. Burgerlijke Stand Geboren: Janny, dr van J. M. Mui lenburg en H. M. Guldemond; Catha- rina Cornelia Maria, dr van J. C. v. Berkel en M.. H. J. Hoogenboom; Vrouwke Catharina, dr van A. Mes- kers en J. C. Wesselman; Petrus Le- vinus Maria, zn van L. P. Moerkerk en M. S. Sikking; Tonnie, zn van J. v. Staden en A. Benning; Dirk, zn van C. v. Starkenburg en G. v. den Eijkel; Jacoba Elisabeth, dr van A. Glasbergen en M. E. Meijer. Gehuwd: P. J. v. d. Spek en A. Lit; J. Eigenbrood en L. Philippo; H. de Kruijs en J. F. S. Versteeg; M. Dubbeldeman en A. C. de Bruin; P. J. Latei-veer en M. G. v. d. Steen; T. G. Galjaard en M. Brandt; J. van Rijn en W. Slootjes; H. jje Jong en J. Beij N. Brandhorst en J. Vermeer; P. Keij. zer en S. v. d. Blom; L. T. Stam en E. H. Vijlbrief; J. G. M. Boon en A. P. Cocx; J. F .Simons en E. G. Vos A. H. van den Bos en W. A. Midden dorp; P. J. Schreuder en E. M. L. Wilshaus; D. v. Sandijk en J. E. Hol- verda. Overleden: P. J. Klein man 72 j.; J. Kooien man 72 j.; W. J. Moenen man 53 j.; J. J. Kruis wednr. 81 j. haar conferences; als het publiek uit de band dreigde te springen, wist zij het onmiddellijk weer te beteuigelen. Zij bespeelde de zaal, zoals zij de vleugel bespeelde. De Stadsgehoorzaal was uitstekend bezet. We schatten het aantal aan wezigen (groot aantal studenten) op 800. Het meeste succes had de jazz pianiste met de „import-songs", waar op zij een eigen tekst had gemaakt. Het navrante „nature-boy" werd hierdoor overgezet in een „natuur- jongetje". Hoewel de zaal rhythmisch sterk meeleefde met de muziek van Pia was er van rhythmisch gekauw geen sprake. De middagboterham zal dus wel op een later uur verorberd zijn. Tenslotte zij nog het virtuoze spel van de vibrafonist, Eddy Sanches, vermeld. GEM. AANKONDIGING UITBREDINGSPLAN. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat de Ge meenteraad in zijn vergadering van 19 December 1955 heeft bepaald, dat een herziening van het partiële uit breidingsplan „Leiden-Zuidwest", vastgesteld bij besluit van 26 Jan. 1948 en goedgekeurd bij besluit van Gedeputeerde Staten van de provin cie Zuid-Holland van 22 Febr. 1949, no. 434/1, wordt voorbereid. De herziening heeft betrekking op het gebied, begrensd door het bij raadsbesluit van 6 Juni 1955 vastge stelde partiële uitbreidingsplan „Lei den-Zuidwest", de Voorschoterweg en de Korte Vliet. Leiden, 22 December 1955. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. WILLEM BERKHEMER EN ROSA SFIER VOOR K. O. HEMER hebben gisteren voor een stampvolle Lutherse kerk een bij belavond in oud-testamentaire stijl gegeven. Dit niet alleen omdat voor gedragen werd uit het boek Jesaja, maar vooral omdat Berkhemer's voor dracht de,goddelijke begeestiging en de hunkering naar de Messias van de profetieën van Jesaja opnieuw ge stalte gaf. Hij droeg tien hoofdstuk ken voor uit de boeken, die onder goddelijke inspiratie door een van de grootste dichters van zijn tijd geschre ven werden en besloot met de voor' dracht van Joh. 1. Berkhemers' prach' tige bezielde stem kreeg in de oor deelsprofetieën het vernietigende vuur, dat het Joodse volk eertijds met schrik en angst sloeg en bij de lof liederen de grenzeloze onderworpen, heid van een door God gegrepene. De entre-acte muziek van Rosa Spier v/as zó geheel één met de sfeer, die Berkhemer in de kerk wist te bren gen, dat men zich geen betere bege leiding kan voorstellen. Haar weer galoze spel van eigen composities en werken uit de harpliteratuur werkte er aan mede om deze avond tot een onvergetelijke voorbereiding tot het Kerstfeest te maken. Ruim vierhonderd gerepatrieerden vonden gisteren in de foyer van de Stadsgehoorzaal een goede gelegen heid zoals de conferencier zei „zich te assimileren". Het was een gezellige bijeenkomst, waaraan de ge repatrieerden uit Leiden en omgeving passief én actie medewerkten. Indi sche Nederlanders bijv. brachten op gezellige manier een een-acter, die zich geheel in de sfeer van de passar en de kampong afspeelde. Dames brachten ook een z.g. Tarik-Piring, die met kaarslicht wordt gedanst. Een sierlijk bewegingspel, dat het te gen een tropische décor goed deed. Mej. M. Ruprecht, die deze dansen in studeerde, bracht tegen het slot van de avond enige solo-dansen. De conferencier, Charlie Robinson, bekend kanttekenaar bij Jmddsche problemen, had de lachers op zijn hand, toen hij vertelde hoe in Neder land een nasi goreng wordt gegeten: met prei en bloemkool! Mej. F. M. de Bruin droeg grappig voor uit 'het boekje van Robinson: „De Piekerans van een Straatslijper". Voorts werd nog een film over Wal cheren vertoond en in de pauze speel de een Krontjon-band, geformeerd uit eigen gelederen. Prof. dr. J. Prins, Café-Restaurant Stationsweg 35 a Telef. 21444 UW THUIS II Verhoog dan de feestvreugde met een extra verzorgde schotel uit onze eerste klas keuken. HORS d'OEUVRES, ZALM-, CRAB- en KREEFT- MAYONNAISES alsmede PUDDINGEN worden gaarne aan huis bezorgd. Advertentie. Agenda Leiden DONDERDAG Kon. Rederijkersver. „Jan van Beers" speelt „Welkom op Porthenis", 3 uur nam. Schouwburg. VRIJDAG Bloedtransfusie-dienst Roode Kruis. Uitreiking Landsteiner plaquette en -penning. 8 uur nam. Ac. Ziekenhuis. MAANDAG Instuif St. Leonardushuis. Feeste lijke bijeenkomst. TENTOONSTELLINGEN. Kleurenlitho's van Bezemer en Van Vlijmen. Prentenkabinet. Dag. van 1417 uur (werkdagen). Tot 17 Febr. Dienst der apotheken. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 13 uur tot Zaterdag 8 uur waargeno men door: de Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, telefoon 20552 en de Apotheek Haven-Apotheek Haven 18, telefoon 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgeester Apotheek Wilhelminapark 8, telefoon Bioscopen De films van de week van 23 tot 30 December zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Gejaagd door de wind", 14 jaar. Lido: „Kouwe drukte", alle leef tijden. Luxor: „Vadertje Langbeen", alle alle leeftijden. Trianon: „Alle hens aan dek", 14 jaar. Rex; „White Christmas", alle leeftijden. voorzitter van de commissie voor ge repatrieerden, die deze avond orga niseerde, opende en sloot de avond, die o.m. door vertegenwoordigers van de provinciale organisatie werd bij gewoond. Prof. Prins zei o.m.» dat vele gere patrieerden zich méér „displaced per sons" dan gerepatrieerden voelen. Daarom zijn avonden als deze belang rijk om het contact met lotgenoten te onderhouden. Hij vroeg aandacht voor de actie: „géén eenzamen met Kerstmis". Aan het slot van de avond bedankte hij allen, die aan het welslagen van deze avond hadden bijgedragen. De gerepatrieerden bleven nog een uurtje dansen. "n Sigaar kan men verkiezen om de krijtwitte as, om de mooie kleur, om de zachte smaak - waarom dan ook... Fijnproevers roken ..ödWo» W. &SL (7WTI 0>L\ Voor Kerstmis kunt U kiezen uit royale geschenkkistjes van 25 stuks en fraaie 10 stuks-verpakkingen met speciaal feestlint. Advertentie. De Stadsgehoorzaal leek gister avond wel een kazerne zoveel mili tairen waren er bijeen. Da Kerst avond van de Koksschool werd bij gewoond door generaal Scheffer, in specteur van de Intendance, kolonel de Hing, hoofd van de Cadi, kolonel Mulder en het hoofd van de Koks school, luitenant-kolonel H. W. Gerth van Wijk. Voorts waren alle officie ren, onderofficieren en manschap pen voor zover zij geen dienst had den, aanwezig. Adjudant Nieuwenstein opende de avond met een welkom toe te roe pen aan de genodigden. Daarna trad het koor van de'koksschool op, onder leiding van de heer Rijnbeek. Deze week is het koor naar Hilversum ge weest, waar een opname was gemaakt voor een radio-programma, dat zal worden uitgezonden op Eerste Kerst dag, onmiddellijk na de rede van H.M. de Koningin. Ook gisteravond was het optreden van het koor zeer succesvol: een viertal kerstliederen werd uitgevoerd en daarbij had men ook de medewerking van een vijftal jongens, die niet hun hoge stemmen boven de mannenstemmen uitklon ken. kens: „Christmas Carol", waarin, zo als bekend mag worden veronder steld, verteld wordt van de oude Scrooge, een vrekkige koopman, die alleen aan zichzelf denkt en aan zijn geld en zich niet bekommert om de armoede van zijn medemensen. Dan verschijnt zijn oude, reeds zeven jaar overleden compagnon Marley. Het st.uk werd voortreffelijk gespeeld en de décors en toneelverlichting waren bijzonder knap. In de pauze werd een verloting ge houden voor het sanatorium in Da- vos. Het was een buitengewoon ge slaagde avond. Leidse Universiteit Geslaagd voor het Cand. ex. Indi sche Letteren de heer E. J. van Don- zei te Helmond. Gepromoveerd tot doctor in de Rechtsgeleerdheid op proefschrift ge titeld „Enige gangbare vervoers- en bevrachtingsbedingen", de heer T. B. Saraboedin, geboren te Medan en thans wonende te Oegstgeest; tot doc tor in de Rechtsgeleerdheid op proef schrift getiteld „Tanganyika; a Go- De Amsterdamse Comedie voerde vernment in a plural society", de heer vervolgens op het toneelstuk naar A. K. Datta, geboren te Delhi (India) het bekende boek van Charles Die- en thans wonende te den Haag. De gemeenteLeiden heeft een be drag van 33.000 uitgetrokken voor het aanschaffen van een nieuwe am bulance-wagen van de E.H.D. Giste ren werd de wagen in de brandweer kazerne door de gemeente aan de ge meentelijke geneeskundige dienst overgedragen. De wagen, die volgens de laatste eisen op het gebied van Eerste Hulp verlening is ingericht, is van het merk Ford-Taunus, geleverd door het Mo torhuis. De opbouw werd door een carros serie-fabriek te Leeuwarden gemaakt. Dr. G. R. Zijerveld, directeur van de G.GJD. heette de officials, die bij deze plechtigheid waren uitgenodigd wel kom. Onder hen waren, dc burge meester jhr. mr. F. H. van Kinschot, de wethouders S. Menken en J. C. van Schaik, de gemeente-secretaris mr. J. Bool, de commandant van brandweer en B.B. te Leiden, de heer S. Hagendoorn, commissaris J. Dreeuws, prof. dr. J. Goslings, na mens de comfnissie voor gezondheid en de heer Boom, dir. van het Motor huis. Wethouder Menken noemde deze wagen, tijdens de overdracht, een nuttig meubelstuk van de G.G.D. dat door dr Zijerveld bevarderd en door de heer Hagendoorn bemoederd zal worden. Snelle en goede hulp is vereist, daarom was het aanschaffen van een tweede goed geoutilleerde wagen voor de E.H.D. in plaats 'van het zo genaamde „hittekarretje" hard nodig. Hij wenste beide heren met het ge bruik van deze wagen veel succes. Wendbaar. Onderbrandmeester Van der Kraan gaf vervolgens een technische uiteen zetting van de wagen. In de wagen zijn twee baren, die door een vernuf tig rolsysteem boven elkaar kunnen worden aangebracht. Daarnqast staat een leunstoel, waarop eventueel ook een gewonde vervoerd kan worden en een klapstoeltje voor een begelei der. Door een bijzondere constructie in de stuurinrichting kan de wagen zeer korte bochten nemen, hetgeen in een bochtige stad als Leiden nood zakelijk is. De wagen is ook smal genoeg om vele nauwe stegen van Leiden te kun nen passeren. In gezelschap van wethouder Men ken, prof. Goslings en dr. Zijerveld maakte de onderbrandmeester ver volgens een tochtje door de stad. Duidelijk werd het, dat met de komst van deze nieuwe wagen ock een nieuw geluid aan het verkeersla waai is toegevoegd. i--.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2