Met grootse verwachtingen installeerde minister Witte „Raad voor de Woningbouw" Examen bromfietsers, bescherming voet gangers, moeders a!s „klaar overs" Lege trein ontspoorde en „Europa's gcden li!n Haagse H. S. stagneerde" Opzet zo breed mogelijk PIJN OF GRIEP! Chefarine-4 WENSEN: Opnieuw maximum snelheid binnen de bebouwde kom? op Televisie-kijken gaat 1 Januari dertig gulden per jaar kosten WOENSDAG 21 DECEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Nieuw offensief tegen VOLKSVIJAND NO. EEN - Geen vage suggesties, maar concrete voorstellen verwacht De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting: ir. H. B. J. Witte installeerde in een der zalen van het voormalige paleis Noordeinde de „Raad voor de Woningbouw", die door ir. Th. P. Tromp zal worden ge presideerd. Deze raad is samengesteld uit 30 vertegenwoordigers van het bouwwezen en overheden in de breedste zin des woords. Minister Witte zeide, dat men zich zal moeten verdiepen in vragen van vergroting van arbeidspotentieel, verhoging van productiviteit, verbetering van de materiaalpositie door uitbreiding van de bestaande productie en door het aanwenden van nieuwe producten, vervolmaking van organisatie en afstemming van de financiering op de practijkbehoeften. Al deze factoren, zo zeide hij, kunnen tot een productieverhoging leiden, welke ons verder brengt op de weg naar een oplossing van het probleem dat ons zozeer obsedeert; voorwaarde daarbij is, dat alle daarbij betrokke nen bereid zijn daartoe hun volle medewerking te geven. De overheid verwacht van het nieuwe college concrete adviezen en sug gesties over in te voeren, af te schaffen of te verbeteren maatregelen. tieve verbetering kan worden gevon den door het nemen van negatieve maatregelen als „afremming" of „strak goedkeuringsbeleid", waartoe hij na het overwinnen van veel inner lijke tegenstand gedwongen was on der tastbare noodzaak over te gaan. „Wat ons rest", zo zeide hjj, na alle gesuggereerde abstracte oplossingen, is „de moeizame worsteling met een werkelijkheid". NUCHTERHEID Ik ben, zo zeide de minister, lang zamerhand ongelovig geworden ten aanzien van lumineuze oplossingen langs weggetjes buitenom. In de prak tijk werd ik gebracht tot een ver gaande voorzichtigheid ten opzichte van vage raadgevingen als: „Meer continuiteit, mechanisatie en norma lisatie". De vraag is: „wat kan onder Neder landse verhoudingen gerealiseerd worden van de achter deze woorden schuilende werkelijkheid". Ik hoop, zo zeide minister Witte, dat het nieuwe college, waarin het bouwwezen in zijn bonte en zo fasci nerende veelvormigheid vertegen woordigd is, de regering op deze wijze van voorlichting en raad zal kunnen dienen. Tot de concrete problemen rekende hij hoe de rijksoverheid mechanisatie, standaardisatie en betere bouwplan- ning kan bevorderen; welke over heidsvoorschriften belemmerend wer ken, of en hoe scholing bevorderd moet worden; of de materiaalvoor ziening voldoende is om verhoogde productie on te vangen en ook, of de samenwerking tussen opdrachtgever, architect en aannemer door de over heid bevorderd kan worden. Een belangrijk punt is de vraag of met medewerking der betrokkenen een wijze van loonvorming kan wor den gevonden, welke de productie be vordert. Minister Witte besteedde in zijn rede veel aandacht aan de overspan nen bouwmarkt, aan het feit, dat door bevolkingsaanwas minus emigratie jaarlijks 37.000 woningen nodig ziin plus 8000 voor vervanging en dat daarom de achterstand te langzaam wordt ingelopen. Deze moeilijkheden baten de wo ningzoekende weinig, want hij heeft voorlopig geen uitzicht op woon ruimte, terwijl hij weet te leven in een technisch hoog ontwikkeld land onder een conjunctuur, die de indruk wekt, dat „alles kan". Weinig troost of uitzicht wordt hem geboden, door het feit dat diezelfde hoogconjunctuur er voor een deel oorzaak van is, dat de woningbouw momenteel nog niet hoger kan worden opgevoerd, doordat zij de bouw in andere sectoren te zeer stimuleert De minister zeide, dat geen defini- MEER IN MINDER De voorzitter van de raad voor de woningbouw, ir. Th. P. Tromp, zeide, dat de woningnood van honderddui zenden in den lande inderdaad een woningramp is; de raad wacht een grote en uiterst moeilijke taak, waar bij teamwork vereist zal zijn. Niet alleen zal de raad adviezen aan de minister kunnen geven, maar het werk zal kunnen uitgroeien tot het geven van adviezen aan elkaar, dus tussen de diverse groeperingen, die er in zijn vertegenwoordigd ter bereikng van het gestelde doel: „Meer woningen in kortere tijd". Als werkmethode zeide ir. Tromp zijn dertig leden bevoegd moet wor den geacht om in plenaire zittingen te oordelen over adviezen, die door in te stellen werkcommissies worden uitgebracht. Bij die werkgroepen zou den ook specialisten van buiten de raad moeten kunnen worden aan getrokken. Naar persoonlijke mening van spr. zal de raad geen bemoeienis mogen hebben met kwaliteitseisen, die vast liggen in voorschriften en aanbeve lingen. Wel zou de raad misschien mogen aandringen op het brengen Pulp-auto werd bij Haarlem tot pulp vermalen van meer eenheid in de sterk wisse lende voorschriften. Evenmin zal het systeem van prijsvorming, voor zover dit een integrerend onderdeel is van j de loon-, prijzen- en huurpolitiek van regering en statengeneraal, op directe wijze aan de orde komen. VEELZIJDIG De raad zal echter zo oneindig veel te doen hebben, dat het op een juiste keuze aan zal komen bij het voorrang geven aan onderwerpen, waarvan men verwachten kan, dat zij in de kortst mogelijke tijd een verbetering ten goede zullen kunnen veroorzaken. Een belangrijk punt zal het be-1 raadslagen over een verantwoord tarief loon zijn. Ir. Tromp wierp de j suggestie op, of door het opstellen van een programma op langere termijn (dan een jaar) men met de beschik bare arbeidskrachten uiteindelijk tot een grotere woningproductie zou kun nen komen. Zulks ook in verband met het feit, dat behoefte en potentieel niet gelijk over het land zijn ver spreid. Hij wees voorts op het belang van het opvangen van jong geschoolden in de bedrijven; de ervaringen, op gedaan met snelle scholing en om scholing onder deskundige instruc teurs; het verbeteren van sociale ver zorgingen en voorzieningen op het werk en het mede daardoor attrac tiever maken van het handwerk, als ook het vormen van vaste kernen van arbeiders. Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en..,, doen wonderenI 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wwereldberoemd. Tezamen in één labiel het juist te achten, dat de raad met verenigd, ondersteunen zij bovendien ei kaars werking, waardoor deze nóg krach tiger is dan kon worden verwacht. De combinatie Chefarine „4" doet werkelijk wonderen en brengt baat waar andere middelen falen! n TEGEN PIJNEN EN GRIEP Dit bleef er over van een met pulp geladen vrachtauto, die door een tramtrein van de N.Z.H.V.M. werd ge grepen. Het ongeval gebeurde op de Haarlemmerweg tussen Halfweg en Haarlem; de wagen werd nog enige tientallen meters meegesleurd en vloog toen in brand. De chauffeur werd zwaar gewond. Hoewel de tramtrein aanzienlijke materiële schade opli ep, bleef de wagenvoerder ongedeerd. TWEEDE KAMER OVER VERKEER De Tweede Kamer ziet met bezorgdheid de toenemende verkeersonveilig heid aan. Een dar leden merkte op, dat er jaarlijks meer mensen door het verkeer omkoméft, dan het aantal mensenleven dat bij de slag van Java verloren ging (1192). Fantastisch was het plan van de heer Bommers (P. v. d. A.), die naar Amerikaans voorbeeld bij het aan- en uitgaan van de scholen de moeders het verkeer wilde laten regelen. Zij zouden ook geüniformeerd moeten zijn en het recht moeten hebben om bekeuringen uit te delen. Schriftelijk verkeersexamen voor bromfietsers, gescheiden fiets- en brom fietspaden en opnieuw instellen van de maximum snelheid binnen de be bouwde kom stonden o.m. op des Kamers verlanglijst. 20 TABLETTEN 85 Advertentie. Na U! De heer VAN MAENEN (K.V.P.) vond het teleurstellend, dat er geen beschermende maatregelen zijn ten zoute dr0p-diff sprong te water Politie schoot Een agent van politie te Amsterdam heeft in de nacht van Maandag op Dinsdag twee schoten gelost op een Amsterdammer, die in het water van de Nieuwe Vaart sprong, toen hij be merkte, dat hij door de agent gev^'^d werd; de schoten troffen geen doel. Kort tevoren had de agent een man voor een perceel in de Zeeburger straat zien staan. Hij zag hoe een tweede persoon zich in de richting van het Zeeburgerpad verwijderde en ging hem achterna. De man sprong daarop in het water van de Nieuwe Vaart en probeerde zwemmende aan zijn arrestatie te ontkomen. Toen loste de agent de twee schoten en met behulp van een tweede agent werd de vluchteling gegrepen; zijn collega zat toen al veilig op het bureau. Na de arrestatie stelde de politie een onderzoek in bij het genoemde perceel in de Zeeburgerstraat. Er bleek te zijn ingebroken en op de mannen werd gevonden: 19 pakjes sigaretten, 3 repen, 3 rollen zoute drop en 12.70. bruidspaaFwon huis Een Hilversumse secretaresse mevr. F J. M. ten Hogen-Sall, die enkele weken geleden voor de wet trouwde, maar de kerkelijke inzegening nog moest verschuiven naar de toekomst omdat er geen huis beschikbaar was, won deze week de hoofdprijs in een merkenprijsvraag uitgeschreven doorj een reclamebureau uit Leiden. Heti was een huis ter waarde van 20.000. Dinsdagmiddag werd het geld uit-1 betaald in een fier zalen van het „Hof van Holland" te Hilversum. Een jaar lang is aan alle bruids. I paren van Nederland een reeeptie-1 boek voor de trouwdag geschonken. Hieraan zat een supplement met een prijsvraag, waarbij o.m. een slagzin moest worden gemaakt. Het Hilver- J sumse paar was de gelukkige van 2200 gegadigden. 1 tussen Amsterdam en Rotterdam over één spoor moest worden geleid. In de eerste uren na het ongeval wist men vertragingen te voorkomen, doch toen rond de spitsuren de „mi- nutendienst" een aanvang nam, was stagnatie niet te vermijden. Enkele treinen uit Amsterdam reden niet verder dan Leiden en andere kwa men met een kwartier of langer ver traging in Den Haag aan, daar veelal gewacht moest worden totdat de trein uit Rotterdam uit Den Haag vertrok ken was. Gedurende de gehele avond bleef de toestand normaal en de vertragin gen breidden zich niet verder dan het kwartier uit. Zoals wij hedenmorgen op het sta tion Leiden vernamen, vertrekken en arriveren thans de treinen van en naar Den Haag weer op tijd. Vrijf Kou en Pijn we9 met DAMPO De president-commissaris van de N.V. Douwe Egberts, de heer C. J. de Jong, is gisteren in de leeftijd van 86 jaar overleden. De heer de Jong, die ruim 65 jaar aan deze vennoot schap verbonden is geweest, was of ficier in de orde van Oranje Nas sau en ridder in de orde van de Hei lige Gregorius. behoeve van de voetgangers. Er kan niet langer worden gewacht. Er moet onverwijld iets gebeuren. In Neder land bestaat het hoffelijke gebruik te zeggen: Na u; maar in het verkeer geldt: vóór u. Het belang der gemeenschap vergt, dat er met spoed iets gedaan wordt. In dit verband bespreekt hij het gro te aantal ongelukken met en door bromfietsen. Er moet een algemene bespreking voor de snelheid van bromfietsen komen. Een maximum snelheid is noodzakelijk. Voorrangs wegen in de bebouwde kom acht spr. niet bezwaarlijk als het snelverkeer zich maar beperkingen oplegt. De zenuwslopende onveiligheid is toegenomen naar mate die snelheid is opgevoerd. Een maximum snelheid met verantwoorde controle is z.i. noodzakelijk. Wat de spoorwegen aangaat. Z.i. is er geen bezwaar tegen een redelijke verhoging der tarieven als de situa tie van het bedrijf daartoe aanleiding geeft. Hij blijft de invoering van weekeinde-retours wenselijk en mo gelijk achten. Naar zijn oordeel zal deze de inkomsten niet doen dalen. Vliegveld Rotterdam. De heer DE RUITER (C.H.) heeft met verbazing er kennis van geno- men, dat er een vliegveld zal komen in de polder Zestienhoven onder Rotterdam. Nu is er al 64 h.a. cul tuurgrond bij betrokken en als de plannen doorgaan worden dat 140 h.a. De regering moet z.i. op beper king aandringen. De heer De Ruiter dringt erop aan niet te lang te wachteft met de verbetering van de buitenhaven van I Scheveningen. Ten aanzien van dej haven voor Katwijk dringt hij aanl op spoed bij de studie. De heer VAN DER ZAAL (A.R.) merkte op, dat op de exploitatie van Schiphol een verlies werd geleden! von 1,5 millioen, hij vraagt of dit verlies niet op korte termijn kan worden omgezet in winst. Afbetaling K.L.M. De heer VISCH (K.V.P.) keurt het afbetalingsstelsel, dat bij de KLM gevoerd wordt af. Vooraf sparen is beter. Hij heeft echter begrip voor de problemen, welke de KLM inter nationaal ontmoet met betrekking Weer normaal Om kwart over drie gistermiddag is een leeg electrisch treinstel tijdens het rangeren op het station H.S. te 's-Gravenhage ontspoord. De electri- sche bovenleiding, die aan de sta tionsoverkapping vastzit, werd ontzet, waardoor het treinverkeer tussen L e i d e n en Rotterdam op het station Den Haag slechts over één spoor geleid kon worden. De oorzaak van de ontsporing schijnt nog niet recht duidelijk te zjjn. Een leeg electrisch treinstel werd aan de zijde van de Parallelweg van het station H.S. naar het perron voor de richting Rotterdam-Hofplein gereden. Het middenstuk van het achterste ge deelte ontspoorde op de wissel, die vlak voor de stationsoverkapping ligt. Hierdoor werd de mast aan. de kap gebroken, terwijl een van de ho ge, beglaasde eindspanten van de overkapping werd ontzet. De spo ren in de richting Rotterdam werden mede door de spoedig aanrukkende werktrein en opruimingsploeg inge- nomen, zodat alle verkeer over H.S. DIENST LUISTERVERGUNNING KOMT 00K KIJKEN Ter bestrijding van de kosten verbonden aan de televisie-uitzendingen zal met ingang van 1 Januari a.s. van de houders van televisietoestellen een kijkgeld van 30,per jaar worden geheven. Het staatsbedrijf der PTT is belast met de inning van het kijkgeld, de uitvoering van deze inning en de controle op de aangifte wordt opgedragen aan de dienst luistervergunningen (D.L.V.), die voortaan dienst luister- en kijkgelden (D.L.K.) zal heten. De houders van televisietoestellen zijn verplicht, zo spoedig mogelijk, maar in elk geval vóór 1 Februari 1956, hun toestel aan te geven op het formulier, dat aan de postinrichtingen verkrijgbaar is. Zij, die zich na 1 Januari 1956 een televisietoestel aanschaffen, dienen hun toestel binnen een week aan de D.L.K. aan te geven; de betaling zal kunnen geschieden in 2 termijnen van y2 jaar. tot het reizen-op-afbetaling. De heer BOMMER (Arb.) ziet als een schrikbeeld naderen, dat in iede re Nederlands gezin een auto motor of bromfiets aanwezig is. Onze voor voetgangers bestemde steden kun nen dit verkeer niet verwerken. Spr. vroeg welk beleid de minister denkt te voeren om deze ontwikkeling de baas te blijven. Hij is van mening, dat waar mogelijk de personenauto en het motor-rijwiel overbodig moe ten worden gemaakt. De oplossing is z.i. te vinden in bevordering van het openbare vervoer. Zo kan de ver- keerscongestie worden verminderd. Zestienhoven. Van de gang van zaken ten aan zien van het vliegveld Zestienhoven begrijpt hij niets. Volgens het ene stuk is het veld bestemd voor sport- vliegerij, zonder verharde startbaan. Volgens het andere worden er ver harde startbanen aangelegd. Er zou den al onderhandelingen zijn met twee Engelse maatschappijen voor het openen van luchtlijnen. Het na tionale belang brengt mee, dat er slechts één vliegveld is, nl. Schiphol. De heer K. ROL (C.H.) wilde op nieuw een maximum snelheid in de bebouwde kom invoeren. De heer ZEGERING HADDERS (WD) verklaarde 's avonds dat het aantal kruiers op de grote stations z.i. te gering is. Vooral in het kader van het aantrekken van zoveel mo gelijk buitenlanders is het gewenst, dat de directie der N.S. haar aan dacht aan deze kwestie besteedt. De heer RITMEESTER (V.V.D.) achtte een snelheid van 40 km voor bromfietsen nog veel te hoog. KERSTMIS IN HE VLUCHTELINGENKAMPEN In de kampen voor ontheemde vluchtelingen, die in Nederland een nieuw vaderland hebben gevonden, in America en Griendtsveen zullen alle gezinnen in de komende dagen een kerststalletje met beeldengroepen krijgen. In kamp America zal in de Kerst nacht om 12 uur een nachtmis wor den opgedragen, waarbij studenten van het klooster te Horst de gezangen zullen verzorgen. Na de nachtmis zul len kampbewoners Hongaarse en Sloveense Kerstliederen zingen. Om 4 u. in de Kerstmorgen wordt in Griendtveen eenzelfde plechtigheid gehouden. Des middags zullen in de beide kam pen kerkelijke plechtigheden voor Slovenen en Kroaten zijn, opgeluis terd door een Sloveens koor uit Zuid- Limburg. Een Sloveens en een Hon gaars priester zullen predikaties hou den. nedfri .and herstelt kerk op elterberg De Nederlandse regering heeft in principe besloten een bijdrage te ver lenen in de kosten van het herstel van de gedurende de laatste wereld oorlog zwaarbeschadigde abdijkerk op de Elterberg. Dit eeuwenoude Romaanse bouw werk is het enige overblijfsel van de trotse abdij, die reeds in de vroege middeleeuwen de top van de Elter berg sierde. De toren van de kerk, die ook zwaar was beschadigd werd in de eerste jaren na de grenscor rectie, met financiële steun van het drostambt, provisorisch hersteld en daardoor voor instorting behouden. De totale kosten vor het herstel van de kerk zijn geraamd op 740.000 gul den. De minister van Binnenlandse Zaken heeft o.a. als voorwaarde ge steld dat 40 pet. van de reparatiekos ten voor rekening van het bisdom Munster moeten komen. Met de werkzaamheden zal zeer spcedig een aanvang worden gei..a?kt.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5