SteCöldóeSoti/fcci/rit Edcil reorganiseert zijn kabinet onrust in N.-Afrika Eisenhower stak langs eJectronische weg de kerstboom Jeruzalem het toneel van onlusten Vandaag is het de kortste dag van 't jaar Melkprijs verhoogd met 1 cent Directeur: C. M. v. HAMEHSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. WOENSDAG 21 DECEMBER 1955 47ste JAARGANG No. 13683 I Stuivertje verwisselen te Londen KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.p. kwart. Franco p. p. f7.40. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1-50 Krijgt meer armslag Engelands premier sir Anthony Eden heeft belangrijke wijzigingen in zijp kabinet aangebracht. Zo wordt Selwyn Lloyd (51) minister van bui tenlandse zaken, als opvolger van Ha rold MacMillan (61), die op zijn beurt minister van financiën wordt. De hui dige minister van financiën, R. A. Butler (53) krijgt geen ander departe ment toegewezen, doch hij wordt de voornaamste medewerker van de mi nister-president. Hij krijgt de ere- functie van lord zegelbewaarder en wordt tevens voorzitter het Lager huis. De grote verrassing was de benoe ming van sir Walter Monckton tot minister van defensie. Velen hadden verwacht dat hij zich uit de politiek Financiële besprekingen in Den Haag De financieel-economische bespre kingen op ministerieel niveau, die gisteren in Genève tussen minister Zijlstra en minister Kasimo zijn be gonnen, zullen Donderdag in Den Haag. worden voortgezet, waarbij ook minister Van de Kieft betrokken zal zijn. Dit heeft minister Zijlstra gisteren na een vergadering van de finajicieel- economische werkgroep van de con ferentie, die ruim twee uur heeft ge duurd, meegedeeld. Prof. Zijlstra zei, dat de heer Kasimo Donderdag uit Genève in Nederland zal aankomen, evenals de Nederlandse en ïndonesi- zou terugtrekken. Een aanzienlijke promotie heeft Jan Macleod gemaakt, die van het ministerie voor volksge zondheid verhuist naar dat van ar beid. Met zijn 42 jaar is hij het jong ste lid van het kabinet. Zes ministers, die deel uitmaakten van het kabinet, iat Eden indertijd vormde toen hij sir Winston Chur- cheill opvolgde, verdwijnen uit de regering. In Washington verwacht men, dat de Britse kabinetsreorganisatie de po sitie van premier Eden bij zijn be sprekingen met president Eisenho wer van de volgende maand aanmer kelijk zal versterken. In officiële kringen werd verklaard, dat Eden zicht thans op buitenlandse zaken zou kunnen concentreren, nu een voor aanstaande figuur in het kernkabinet, R. A. Butler, zich volledig kan wij den aan binnenlandse en parlemen taire zaken. In officiële kringen te Washington heerst ook grote voldoe ning over het feit, dat de ingrijpende wijziging van de Britse regering vóór en niet na de conferentie van Eisen- hower en Eden tot stand is gebracht. J mensen aangehouden. Dinsdag zijn in Bone (Algerije) 1.400 man Franse strijdkrachten aan gekomen om de toenemende golf van gewelddaden in het Noordoosten van het land te helpen bestrijden. Er zijn daar de afgelopen 48 uur 29 doden gevallen. De Franse en de verzetslieden doen daar elk hun best om zoveel moge lijk wapens in te zamelen. De autori teiten hebben verzocht alle vuurwa pens op de gemeentehuizen in te Ie- veren, maar vele boeren, door de vo gelvrijen geïntimideerd, geven plaats daarvan hun wapens aan deze laatsten. In Tunis is Dinsdag een 17-jarige Tunesiër gedood, toen de politie poog de 60 mensen uiteen te jagen, die zich verzameld hadden om naar een toe spraak van Salah Ben Joessef te luis. teren. Er vielen vier gewonden. Ben Joessef is tegenstander van het ver drag met Frankrijk inzake zelfbe stuur. Ook de demonstranten ge bruikten vuurwapens. Er zijn 27 Anti-Westerse golf In strijd met de goede gewoonte om tegen Kerstmis de vrede te be waren in Jeruzalem met het oog op de pelgrims, wordt de heilige stad thans gebruikt als strijdtoneel. Twee duizend Arabieren hebben gisteren het Amerikaanse consulaat bestormd en de vlag neergehaald. Een poging tot brandstichting in het Franse con- sche financieel-economische deskun-suiaat mislukte, digen. Er zijn geen doden gevallen, maar het was toch een ernstig incident, waaraan tenriotte een einde werd ge maakt door troepen "an het Jordaan se Legioen. Tevoren had een grote menigte een aanval gedaan op de gevangenis en gevangenen in vrijheid gesteld, die er opgesloten zaten wegens deelneming aan vroegere relletjes. De rust keerde pas terug, toen de Jordaanse soldaten, schoten in de lucht lossend, een cordon trokken om alle gebouwen, die eventueel voor be storming in aanmerking schenen te komen. Het lijkt wel alsof er door de ge hele Levant een golf van anti-Wes terse relletjes trekt, want de oorzaak van al die opwinding is gelegen in tegenzin van de Arabieren om deel te nemen aan het Pact van Bag dad. Jordanië zou daardoor aan het Wes ten worden gekoppeld en daarom reserve geslonken is tpt een punt,worden consulaten van Westelijke waarop het waarschijnlijk nodig zalmogendheden als doelwit gekozen, zijn een toewijzing van ongeveer 3 Ook in Damascus, de hoofdstad van milliard dollar te verzoeken om het Syrië, kwam het tot demonstraties, militaire hulpprogramma te ha'ndha- i Duizenden Syriërs trokken in optocht ven op het huidige niveau. door de straten onder het uitroepen Dollarsdam tegen Sovjet-penetratie De Amerikaanse regering zal vol gend jaar het Congres om een spe ciaal fonds van 100 millioen dollar verzoeken om de Russische economi sche penetratie in het Nabije Oosten tegen te gaan, aldus John Foster Dul les, de minister van Buitenlandse Za ken. In totaal zal de regering om 4.9 milliard aan buitenlandse hulp vra gen. Dit geld is nodig om in het fis cale jaar 1956-'57 de militaire en eco nomische hulpprogramma's gaande te houden. Voor het economische gedeelte van het program voor wederzijdse hulp zal, naar verwacht wordt, ongeveer 1,9 milliard dollar worden gevraagd. Verder zei Dulles, dat de militaire Koning Vorst tyranniseert Skandinavië "'et wintert in Zweden en niet zo zuinig ook! Kijkt u maar eens naar deze ito van twee arbeiders aan de ondergrondse van Stockholm, die even staan ij te komen. De ijzige achtergrond lijkt wel een bevroren waterval .n het noordelijk deel van Zweden zijn temperaturen van 50 graden gemeten; dat is gewoon geen temperatuur meer! van anti-Westerse leuzen. „Dood aan Britse agenten" stond er op hun span doeken. Hetzelfde werd toegewenst aan de Syrische en Jordaanse premiers. De ambassades van de landen van het Pact van Bagdad zijn onder zware be waking gesteld. Britse tanks naar Egypte De Britse regering heeft meege deeld dat 15 Britse tanks uit de twee de wereldoorlog door Belgische par ticuliere handelaren naar Egypte zijn verscheept niettegenstaande de offi ciële pogingen de uitvoer te verhin deren. Er werd aan toegevoegd dat juri dische vraagstukken in Engeland en België de oorzaak zijn dat deze ver scheping niet kon worden tegenge houden. De tanks werden Maandag in Ant werpen aan boord van het Egyptische schip El Khira geladen. Gisteren zijn opnieuw vijftien tanks aan boord van de El Khira gebracht. De Britse re gering heeft het toezicht op de uit voer verscherpt, om een bewapenings wedloop in het Midden-Oosten te voorkomen. Joego-Slavië in Veiligheidsraad Eindelijk en ten aatste heeft de al gemene vergadering der Verenigde Naties Joegoslavië gekozen om zit ting te nemen in de Veiligheidsraad. Het was de 36ste maal dat de verga dering over deze kwestie stemde. Pas na de 36ste stemming bleek Joegoslavië 43 stemmen vijf meer dan de vereiste tweederde meerder- neid te hebben behaald. De Phi- lippijnen kregen 11 stemmen, Finland en Zweden kregen ieder één stem. Het succes van Joegoslavië was te danken aan een overeenkomst met de Philippijnen. Volgens deze overeen komst houdt Joegoslavië zijn zetel in de Veiligheidsraad één jaar bezet, waarna de Philippijnen de leeggeko men plaats zullen innemen. (Volgens de reglementen duurt de zittingspe riode in de Veiligheidsraad twee jaar). Met grote erkentelijkheid gewaag de gisteravond in de Tweede Kamer by de behandeling der begroting van Vei keer en Waterstaat de heer R. Zegering Hadders (V.V.D.) van het .aten varen door minister mr J. Al- gera van het plan voor de tunnel te Velsen een bijzondere financiering mogelijk te maken, hetgeen tolhef fing zou hebben moeten meebren gen aan Foto links: terwijl mevr. Mamie Eisenhower glimlachend toekijkt, steekt president Eisenhower in zijn boer derij in Gettysburg, waar hij nog steeds verblijft om te herstellen van zijn ziekte, door het indrukken van een knopje langs electronische weg de lichtjes aan van de „nationale" kerstboom in het verre Washington. Op het t.v.-scherm kon het echtpaar Eisenhower het oplichten van de lampjes zelf volgen. Foto rechts: de lichtjes in de boom bij het Witte Huis in Washington gloeien, als door toverkunst aan, terwijl de stem van president Eisenhower uit de luidsprekers klinkt. Rechts op de voorgrond vice-president Richard Nixon, die in Washington de plechtigheid bijwoonde, welke de kerstweek in de V.S. officieel inluidde. Omdat de aarde scheef staat Vandaag de 2iste December is de kortste dag van het jaar. Na vandaag gaan de dagen weer lengen. Hoe zijn de grote verschillen in dag en nacht en hoe de verschijnselen der seizoenen té verklaren? Wij weten, dat de aarde draait als een tol om een denkbeeldige as, wel ke men door Noord- en Zuidpool ge stoken kan denken. Omdat de aarde door de zon wordt beschenen, komt nu elk plekje afwisselend in het licht en in het donker te liggen. Dat is het verschijnsel van dag en nacht. Nu de korte en de lange dagen: Als de aardbol ordentelijk, gelijk een tol in volle vaart, rechtop stond ten opzichte van de zonnestralen, dan zou er geen sprake kunnen zijn van korte of lange dagen en ook niet van zomer en winter. Overal ter wereld zou het plaatselijke klimaat besten dig zijn, het gehele jaar door. De dag zou precies even lang zijn als de nacht. De aarde is echter een scheve tol en dat is de oorzaak van alles. De afwijking bedraagt 23 y7 graden. Op 21 December is de toestand, zo. als getekend in onze figuur 1. Op elk ogenblik is de ene helft van de aarde donker en de andere helft licht. Het mannetje A bevindt zich ongeveer de breedtegraad van ons land. Draaiende rond de aardas, neemt de aardbol de man A mee volgens de lijn gemerkt „50 gr. N. Br.". Men ziet, dat deze cirkel grotendeels in het donker ligt als gevolg van de stand van de aardas. A staat natuurlijk precies in het verlengde van de denk beeldige lijn, getrokken van het mid delpunt der aarde naar de plek waar A zich bevindt. De horizon voor A is de gestippelde lijn. Zo ziet men, dat A op 21 December de zon om 12 uur op slechts 16 gr. boven de hori zon waarneemt. Ook ziet men, dat de zon niet verder komt dan de pool cirkel. Ten noorden daarvan heerst de poolnacht. Het heetst is het op de plek waar B staat (23 gr. Z. Br.) op de Steenbokskeerkring. B heeft de zon recht boven het hoofd! Op 21 Juni (fig. II) is de zon zo ver gevorderd op haar tocht, die zij elk jaar doet rond de zon, dat zij geheel anders beschenen wordt. A ziet de zon nu op 63 gr. boven de IN HET WESTEN DES LANDS De „Algemeene Vereniging voor sumptiemelkfabrieken aan veelvul- Melkvoorziening" deelt mede dat zij dige en soms sterke wisselingen on- de melkhandel in haar werkgebied (omvattende in hoofdzaak het vaste land van Zuid-Holland, het westelij ke deel van Utrecht en het zuidelij ke deel van Noord-Holland) heeft geadviseerd om de prijzen voor melk en karnemelk met ingang van 25 De cember a.s. met 1 cent per liter te verhogen. Dit advies geldt zöwel voor de plaatsen waar de melkbezor- ging zgn gesaneerd is als voor de plaatsen waar dit niet het geval is. Ter toelichting op het boven haarde deelt de vereniging het vol gende mede: „Het mag als algemeen bekend worcen beschouwd dat de melkpro- derhevig. Om te voorkomen, dat deze wisse lingen terstond zouden doorwerken in de consumentenprijzen, worden deze verwerkt in een rekeningcou rant-systeem. Dit systeem heeft tot effect dat de consumentenprijzen slechts weinige en kleine schomme lingen ondergaan, ten gevolge waar van bereikt kan worden dat de melk- ccnsumptie betrekkelijk stabiel kan blijven, hetgeen uiteraard belangrijk is uit het oogpunt der volksgezond heid. De prijsverhoging per 25 Decem ber a.s. nu houdt verband met het thans snel dalende nog positieve duct e met de seizoepwisselingen vrijsaldo van de hierboven bedoelde re- sterke schommelingen vertoont. Als gevolg hiervan en mede als gevolg van de prij zenbeweging op de voor een belangrijk deel internatio naal georiënteerde markt voor zuivelproducten, is ook de prijs van de melk als grondstof voor de con- kening-courant. De rekening-courant zal nl naar alle waarschijnlijkheid per 25 December het nulpunt gepas seerd zijn, terwijl bij handhaving van het huidige prijspeil een verdere voeren, waarin enkele buien voorko. daling in snel tempo te verwachten men, die voornamelijk in de kustpro- zou zijn". ivincies zullen vallen. horizon en dat dit meer warmte op levert laat zich denken. Bekijken wij nu de cirkel „50 gr. N. Br.", dan be merken wij, dat deze thans in het licht is. De dagen zijn lang. Ten Noor den van de poolcirkel schijnt de mid- dernachtszon! Nu heeft C op 23 y, gr. N. Br. (Kreeftskeerkring) de zon recht boven het hoofd. Op 21 Maart en 23 September ten slotte, is de stand als in figuur II. Dag en' nacht zijn even lang. De zon beweegt zich dus schijnbaar elk jaar heen en weer tussen de beide keer kringen. Het klimaat, dat in dit ge bied heerst, noemen wij tropisch. Dui delijk is te zien, dat het verschil tus sen dag en nacht voortdurend klei ner wordt, naarmate men zich dich ter bij de evenaar bevindt. Op de ecenaar is de nacht steeds even lang als de dag. Het andere uiterste vindt men aan de polen (een half jaar dag een half jaar nacht. Opnieuw koude lucht Een depressie, die van Engeland uit de Noordzee optrok, heeft in de nacht van Dinsdag op Woensdag de vorst uit ons land verdreven. Het centrum passeerde juist ten Noorden van onze Waddeneilanden, op weg naar Denemarken. De passage ging gepaard met wat neerslag, waarvan de hoeveelheid nogal meeviel. Achter de depressie ontwikkelt zich nu boven de Britse eilanden een nieuw hogedrukgebied, dat zich in de komende 24 uur over Nederland gaat uitbreiden. De wind draait weer naar het Noor den en zal opnieuw koude lucht aan SUBSIDIëRING KERKBOUW. De minister van Binnenlandse Za ken heeft een commissie ingeteld, welke tot taak heeft advies uit te brengen over de vraag, of het aan beveling verdient richtlijnen te stel len voor de subsidiëring door de overheid van kerkgenootschappen ten behoeve van de bouw van ker ken, de aankoop van grond voor die bouw en, zo nodig voorstellen te doen. Tot voorzitter van de commissie is benoemd mr M. J. A. Sassen, lid van de Eerste Kamer der Staten-Ge- neraal. Mgr. H. J. J. van Hussen is als ver tegenwoordiger van het R.K. Kerk genootschap, lid van de commissie. Secretaris is N. Vink, hoofdcommies bij het ministerie van Binnenlandse Zaken. HOE weer? wordt het (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). KOUDER. Opklaringen, maar ook enkele regen- of sneeuwbuien, voorna- melijk in de kustprovincies. Aan- vankelijk tijdelijk krachtige, la- ter matige tot zwakke wind, rui- mend naar Noordelijke richtin- gen. Kouder. 22 Dec. zon op 8.48, onder 16.32; maan op 12.11, onder 0.27. 10.39 Eerste kwartier. 1,oo~w?terster4en Met weer in Europa De weerrapporten van het K.N.M.I. op Woensdagochtend 7 uur luiden: weer max. temp. HELSINKI sneeuw 16 C. STOCKHOLM ijsnaalden 9 OSLO nevel 18 KOPENHAGEN geheel bew. ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME sneeuw 3 onbewolkt 3 geheel bew. 3 regen .3 geheel bew. 4 nevel 5 regenbui 5 nevel 0 licht bew. 5 nevel 5 nevel 2 ijezl 0 zwaar bew. 4 licht bew. 3 half bew. 2 nevel 0 nevel 3 half bew. 7 Korreltje Een opgewekt gf/moed voorkomt rimpels in uw werk.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1