TUSSEN BALIEe Openhartige notulen Omgeving Volle zaal met zeer veel Aalsmeerse producten K. A.B.-kader Bollenstreek bezon zich op zijn taak DINSDAG 20 DECEMBER 1955 DE LEIDSE COURAN'l TWEEDE BLAD PAGINA 2 Bloemenkeuring Haarlem Eindelijk eens een wat „ouderwet se" keuring met volop bloemen zij het dan, dat het overgrote deel der inzendingen meer uit Aalsmeerse producten zoals Cyclamen, Kalan- choê's en chrysanten bestond. Men zag nu echter ook verschil lende tülpenvariëteiten. Zo toonde G. v. Stralen uit 's-Gravezande al een paar pannen met beste Demeter, ter wijl Jac. Tol, St. Pancras, de rode, geel-gerande dubbele vroege tulp naar voren bracht. Bijzonder vroeg voor een dubbele tulp, maar bijster best konden we-deze nog niet vinden. Van het dubbele was niet veel over gebleven. Daarentegen was de gele Levant van J. Klopper, Enkhuizen, weer zeer goed, terwijl de rode, wit- gerande Olga van M. v. Stralen, 's-Gravezande, .o.i. wel de allerbeste pot was. In de narcissen sector bracht P. Hermans uit Voorhout weer enkele pannen beste Cragford naar voren, terwijl uit dezelfde plaats P. A. Da- men de mooie gele trompetnarcis Golden advance in uitstekende kwa liteit ten tonele voerde. De gr. kr. Eire Gem van Ant. v. d. Vlugt Zn, Lisse, zagen we vorige week ook al. Een „zee" van bloemen stond op de gele cyclamineus narcis Golden Lac quer van Jac. Stokman, Hillegom. Wat de hyacinten aangaat: D. J. Eoltulpen maakten iets betere prijs Nadat de boltulpen (Brilliant Star) Zaterdag jj. op een wat alarmerende wijze in prijs waren gezakt, trad er vanmorgen een lichte verbetering in. Beste kwaliteit Brilliant Star liep weer tot f 13.per 100. De bostul- pen bleven vrij duur: Overdale tot 2,25, Krelage's Triumph 2,20 tot 2,35, Rose Copland 4,15(1), Win- tergold 2,90, Pax (licht) 2,05, K. M.'s Triumph 2,40, Finland 2,25 en White Sail tot f 2,60 per bos. Van de narcissen bracht Helios tot 0,65 op, Cragford tot 1,en lichte Magnificence tot f 0,68 per bos op. Hyacinten waren,, zoals gebruike lijk, sterk verschillend in kwaliteit en uiteraard ook in prijs. De beste l'Innocence liep tot 41,per 100 stuks, prima Ostara draaide voor f 47,behoorlijke Pink Pearl voor 31,lichte Jan Bos voor f 30,— en gemengde partijen voor 42,— en f 43,— per 100. Anemone de Caen ging graag weg en noteerde hoge prijzen: 10,en 11,per 100. Voor Blauwe Druifjes werd tot 0.70 per bosje besteed. Aetherklanken WOENSDAG. TELEVISIEPROGRAMMA'S. VPRO: 17.00—17.10 Voor de kinde- ren. NTS: 20.15—21.45 Filmprogr. HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Weense muz. 10.10 Gram. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Geestelijke liederen. 11.15 „Antonin Dvorak", hoorspr. 12.15 Gram. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Gram. 12.37 Derde Ad- ventsstonde. Ï3.00 Nieuws. 13.15 Pro menade ork. 14.00 Viool en clave- cimbel. 14.30 Gram. 15.05 Instr. Trio. 15.35 Meisjeskoor. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Koersen. 17,45 Orgelspel. 18.15 Strijkkwart. en solist, 18.45 Spectrum van het Chr. Organisatie- en Verenigingsleven". 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Koper, nesemble. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Philh. ork. en solist. 21.35 „Voet stappen in en om Bethlehem", caus. 21.55 Lichte muz. 22.15 Kerstrepor tages. 22.25 Vocaal ens. 22.45 Avond- overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitsl. 23.20 Gram. 23.40—24.00 Idem. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA. 10 00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.25 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gran\. 8.50 Voor de huisvr. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Idem. VPRO: 10.00 Boekbespr. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gevar. progr. 12.0 OOrgel en zang. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Instr. kwin tet. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstel lingsagenda. 13.18 Instr. trio. 13.45 Medische kron. 13.55 GTam. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Gram. 17.15 Dansmuz. 17.50 Re- geringsuitz.: Rijksdelen overzee: Jeugduitz.: „Kerstfeest in Suriname", door Corrie van der Baan. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Kamerkoor. 18.30 Act. 18.40 Hammond-trio. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 „Humanisme en sociale gerechtigheid", caus. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 „Tussen de regels door", comm. 20.15 Gevar. progr. 12.00 Orgel en zang. goud waard", hoorsp. 21.50 Pianoreci tal. 22.20 „Tussen mens en nevel vlek", caus. 22.35 Lichte muz. 23.00 Nieuws. 23.15 Soc. nieuws in Espe ranto. 23.20 Lichte muz. 23.4524.00 Gram. Smit, Bovenkarspel, toonde goed op kleur zijnde Anna Marie, die echter wat hoog ter been waren. Van M. Veldhuyzen van Zanten, Lisse, was er de fraaie blauwe Perfection weer en daarnaast zag men de rose Eros van G. Tromp, Lisse- Het frappeerde anders wel, dat de ene pot, waarin onrijpere exemplaren stonden, war mer rose van tint was dan de an dere. Daarvan was de tint „harder". Overigens een hyacint, die er zijn mag! Langelaan Hulsebosch. Hil legom, etaleerde hun buitengewoon mooie rose Delight; een kistje met veertienen, die ook wat lang van steel waren geworden, maar voor het overige een prima ontwikkelde tros toonde en een pot met de maat 18/20 met zware, volle trossen. Heel mooi! Van Jac. Tol, St, Pancras, was er dan verder nog de crocus Vanquard in beste kwaliteit met een sport hier uit: Violet Vanquard. Twee crocus- sen, die men zeer vroeg in bloei kan trekken! Van Gebrs. Spaargaren, Aalsmeer, zag men een flinke groep cyclamen- in-soorten, een groep, waaraan men een verguld zilveren medaille toeken de. J. C. Maarse, Aalsmeer, toonde eveneens cyclamen in een enorm sortiment en stelde tevens een groep met enkele soorten Kalanchoë's voor het voetlicht in een kwaliteit om van te watertanden. Tenslotte: een groep je chrysanten van W- Serton, Vleu ten. Bijzonder mooi vonden we de rode Christmas Greeting. Een mooi gevormde chrysant met een gloed volle kleur. Heel goed leek ook de sterk gevulde crème Paramount. Min streel is geen onbekende. De gele Vibrant konden we geen daverende aanwinst noemen en de zilverlila Troubadour evenmin. De lichtlila Ralph Paine, die zowel als tros als geplozen werd getoond, deed het vooral geplozen uitstekend. De zalm kleurige Mayford Perfection was op vallend mooi van vorm, maar wat dof van kleur. TREURIG EINDE 3 OCTOBERFEEST VRACHTAUTO WERD GESLOOPT Een veehouder uit Voorhout stond terecht, omdat in de avond van 3 October 's avonds half twaalf een koe van hem op het fietspad op de Rijn- ziohtweg had gelopen. J. Koelewijn landarbeider uit Voorhout die per bromfiets, waarop voor zijn kind, en achter zijn echtgenote van de 3 Oc- toberfeest terugkeerde, was tegen de koe opgereden en in de sloot langs de weg terechtgekomen. De bromfiets werd beschadigd. Verdachte begreep niet, dat K. de koe, die wit was, niet gezien had. Het O.M. wees er op, dat de afsluiting van het land niet goed was geweest en dat men een koe, moeilijk op een donker fietspad kan zien. De pl. kantonrechter mr. W. de Koning meende dat Koelewijn met vrouw en kind op zijn bromfiets met 40 km. snelheid onverantwoordelijk hard gereden had en verminderde de civiele vordering van 100 tot 1 25. De veehouder kreeg f 11.boete. DRONKEN OP DE FIETS Een Leidenaar had op 23 Sept. onder invloed van alcohol op de Herensin gel gefietst, en was slingerend over de weg tegen een auto van de chauf feur Baak opgereden. De pl. kanton rechter veroordeelde verdachte tot 75.boete of 30 dagen. Een Utrechtenaar had op 13 Sept. onder Sa&senheim met een vrachtauto gereden, waarvan de rechterzijde ge heel verzakt was, alle schroeven wa ren dol of ontbraken. De toestand van de auto was zo treurig, dat deze na de rit gesloopt was. De expediteur uit Utrecht stond terecht, omdat hij de chauffeur met dit vehikel had laten rijden. De kantonrechter veroordeelde de chauffeur tot 30.boete of 10 dagen en de expediteur tot f 60.— boete of 20 dagen. LEIDERDORP Fotografenclub. De amateurfoto grafen hadden gisteravond als gast in bun midden de heer G. v. Vegten uit Palembang in Indonesië, die mo menteel niet verlof in Holland ver toeft en, als lid van de uit 200 leden bestaande amateurfotografenclub, vanzelfsprekend rijk voorzien was van materiaal. Voor de pauze vertoon de de heer v. Vegten een reeks kleu- ïendia's, de meeste gemaakt tijdens vacantietrips in Noord-Sumatra in de omgeving van het Toba-meer. Inte ressant waren de opnamen genomen vanuit een vliegtuig. De na de pauze vertoonde films, eveneens van de heer v. Vegten, toonden menige fraaie na tuuropname. Namens de leden en in- troducées dankte de voorzitter, de heer v. d. Ster re, de heer v. Vegten, die het bestuur in staat gesteld had deze bijzondere avond te organiseren. Hij voegde daar de wens aan toe de heer v. Vegten bij een volgend verlof in Holland nog eens op de fotoclub te mógen begroeten. Ondertr.: H. J. J. van Wetten, 33 jr. te Zoeterwoude en M. C. van den Bergh, 23 jr.; W. Goedhart, 32 jr. te Tilburg en H. M. I. Verkley, 35 jaar. Getr.: G. van der Zwan en M. Ver does; J. H. van der Velden en M. Spies. LISSE In tegenwoordigheid van een aantal genodigden uit het bedrijfsleven heeft de burgemeester van Lisse, mr. Th. M. J. de Graaf vanochtend op de werf van de firma Akerboom te Lisse het honderste schip, dat deze firma in de negen jaar van haar bestaan heeft gebouwd, te water gelaten. Dit is een luxe jacht van 17 meter lengte, dat in opdracht van de Veadship organi satie werd gebouwd en dat zal wor den tentoongesteld te New York. Na deze tentoonstelling zal het op eigen kracht naar Miami (Florida) een afstand van 1200 mijl varen. Men hoopt dit schip in Amerika te verko pen, zoals er reeds meer verkocht zijn. De Veadship organisatie is een stichting van Nederlandse bouwers van jachten, die voor gezamenlijke rekening jachten laten bouwen en exporteren. KOORDWMECERHQUT Advies A.N.W.B. inzake aanleg rij wielpad langs Herenweg. De ge meente Noordwijkerhout heeft het advies van de A.N.W.B. gevraagd over de aanleg van een rijwielpad aan de oostzijde van de Herenweg. Tijdens de bloei van de bloembollen en in het zomerseizoen heeft deze weg, welke een onderdeel vormt van de provinciale weg WassenaarHil legom, een zeer druk toeristenver keer. De A.N.W-B. heeft bezwaar te gen de aanleg van dit 1400 meter lan ge rijwielpad, daar bij het ontbreken van dit rijwielpad langs het overige deel van de weg, de wielrijders ge noodzaakt worden twee maal de rij weg over te steken, hetgeen grote gevaren inhoudt. Wel heeft de A.N. W.B. de gemeente geadviseerd een trottoir aan te leggen maar zo, dat geparkeerde voertuigen buiten de rij baan van de provinciale weg kunnen worden gezet. Volgend jaar een Gew. Sociale School In hotel „Het Bruine Paard" te Sassenheim was het kader van de K.A.B. uit de bollenstreek bijeen ge komen om te luisteren naar een in- leiding van de heer J. C. v. d. Meer over „De taak van het kader". De heer J. Kortekaas opende de vergadering en gaf na een korte in leiding het woord aan de heer v. d. Meer. Het zal voor de inleider de laatste maal zijn dat hij kan spreken in de Bollenstreek, omdat hij per 1 Januari a.s. het gebied van Amsterdam en de Zaanstreek heeft toegewezen gekre gen. Sedert een jaar is hij bezig om proeven te nemen met de kadervor ming. Wat is de taak 'van het kader? Velen zijn zich nog niet bewust, wat die taak is. Men gaat teveel denken, dat vak- en standsorganisaties een afgerond geheel zijn. Dit is niet waar. Anderen denken, dat door de toe name van het aantal leden het ver- bindingswerk gemakkelijker ligt. De spreker is van mening dat dit niet het geval is. Hoe groter de K.A.B. is, hoe minder zij spreekt tot de leden. Het is niet meer zoals vroeger dat de K.A.B. een strijdorganisatie is. Het is meer een organisatie van overleg. Het vergader-bezoek wordt steeds minder. Wat is hiervan de reden. Vol gens spr. ligt hierin de reden, dat de leden niet meer weten wat de organisatie werkelijk wil. Men weet niet meer, waar men aan toe is. Hier in ligt nu een taak voor het kader. Het kader moet de verbinding zijn tussen leden en hoofdbestuur. Indien niet in iedere afdeling een kader komt, wat zich bewust is van zijn taak, gaat het bergafwaarts met de organisatie. Het gaat echter niet al leen om de materiele belangen doch ook om de geestelijke. Niet op enkele mensen. Het werk moet echter niet op een paar mensen terecht komen. Er zijn verschillende personen in een afde ling nodig, doch men moet zich er goed van bewust zijn, dat men een taak heeft te vervullen. Het gaat er- niet om, de leden allemaal op een vergadering te krijgen. Men moet met kleine clubjes beginnen en met hen de moeilijkheden, die zij onder vinden, bespreken. Spreker weidde nog enige tijd over deze materie uit. Resumerende kwam hij tot de vol gende conclusie waar we ook staan, GEMENGDE KERNBIJEENKOMST Notulen van de Kern-bijeenkomst, gehouden op 15 December ten huize van de heer Prot. Aanwezig zijn: de heren Human (humanist), Kat (rooma-katholiek), de heer en mevrouw Prot (protes tants-christelijk), de heer Sovjetsky (communist), mej. Vrüzin (vrijzinnig protestant) en de heer Zonderkerk (buitenkerkelijk). De inleiding wordt gehouden door de heer ZONDERKERK over het lij den in deze wereld. Spr. beschouwt dit als, een van de grootste proble men voor een in Goa-gelovende. Het probleem in 't kort samengevat is; hoe kan een almachtige en volmaakte Godheid zulk een onvolmaakte schep ping maken. Iedereen weet uit eigen kring voorbeelden van een vreselijk lijden. De gehele menselijke geschie denis gewaagt bovendien van .afgrij selijke oorlogen en martelingen en zelfs van bloedige misdaden, bedre ven ter ere van God. Wanneer men het gevoel de overhand zou willen geven op het verstand, zou men tot de gevolgtrekking kunnen komen: er is geen God, anders zou hij zoveel lijden in mens en dier niet dulden. De heer KAT: Niet alleen het ge voel dreigt hier in opstand te komen, ook het verstand. De heer HUMAN: Voor een katho liek vind ik dit een verwonderlijke uitspraak. Het humanisme beschouwt het lijden als een feitelijkheid, welke zo goed mogelijk uit de wereld moet worden geworpen. Mej. VRIJZIN: Daar zijn we het natuurlijk allen mee eens. Het huma nisme komt pas kijken en zal dus wel veel eerbied en hoogachting moeten hebben voor wat gedurende tweedui zend jaar het christendom heeft ge daan om het lijden der mensheid te verzachten. Dat is werkelijk enorm. De heer SOVJETSKY: Ik wil dit gaarne toegeven. De menselijkheid, in welke organisatorische vorm ook, dringt er toe het lijden weg te wer ken. Wanneer ik in een god geloof de, zou ik hem onmenselijk vinden, omdat hij onze menselijkheid mist. De heer PROT: Zoudt u God ver antwoordelijk willen stellen voor de ontzettende misdaden, welke het com munisme bedrijft jegens millioenen onschuldige mensen? De heer SOVJETSKY: Dat heeft de kapitalistische wereld uit de duim ge zogen. Er is niets van waar. Mevrouw PROT: „Es ist nicht wahr!" Dat zeiden de Nazi's ook, en iedereen weet nu, dat het nog méér waar en nog veel erger was dan een 1 fatsoenlijk mens zioh kon indenken. De heer PROT: Ik zal de vraag an ders stellen: is God verantwoordelijk voor de misdaden van de Nazi's? De heer SOVJETSKY: God is daar niet verantwoordelijk voor, om de dood-eenvoudige reden, dat hy er niet is. De heer PROT: Dus zal de heer Sovjetsky moeten erkennen, dat de verantwoordelijkheid voor die mis daden neerkomt op degenen, die ze bedreven en lieten bedrijven, in dit geval de Nazi's, in 't ander geval de communisten. Mej. VRIJZIN: Het is duidelyk, dat God rechtstreeks geen verantwoor ding draagt voor de misdaden der mensheid. Maar er is nog zo ont zettend veel leed, waar geen mens voor verantwoordelijk kan worden gesteld: ziekten, rampspoeden, onge lukken. De heer KAT: Toch meen ik, dat zowel de misdadigheid als het na tuurlijk lijden als één probleem moe ten worden gezien. De inleider heeft dat mijns inziens zeer juist gedaan. Een oorlog b.v. veroorzaakt door mensen, brengt een zee van. ellende. God kan die ellende voorkomen, en de vraag is dus waarom Hij het niet doet. De heer HUMAN: Ik verbaas me voor de tweede maal over de pro bleem-stelling van de heer Kat, want daaruit zou ik de gevolgtrekking ma ken, dat zijn God zich van al het lij den op de wereld geen zier aantrekt, en de mensen maar laat tobben. De heer PROT: In de Schrift staat te lezen, dat de Here onkruid en tar we, goed en boos laat opgroeien tot de tijd van de oogst, en dan het kaf van het koren scheidt. De heer ZONDERKERK: Maar in tussen is het leed geschied. De heer KAT: De door de heer Prot aangehaalde tekst slaat, dunkt me, op de zondigheid der mensen, niet op het lijden. Er is theologisch bezien, wel een nauw verband tussen de zondig heid van de mensen en het lijden. De theologie lost verstandelijk het probleem op namelijk door de zon deval van Adam.... De heer HUMAN: Daar is Adam weer!. De heer KAT: Adam is werkelijk de A. van het alphabet der mens heidsgeschiedenis. Maar die theologi sche uiteenzetting is, naar mijn smaak en gevoel tenminste, niet erg bevre digend. Wanneer ik, om 't eens in zijn uiterste vorm te stellen, een kind in pijn en doodsangst zien krimpen, en de vader en moeder smeken daarbij handenwringend God om uitkomst dan staat mijn verstand daarbij stil en komt mijn gevoel in beroering. Mevr. PROT: Wij hebben dat zelf eens door moeten maken, nietwaar man, en wij hebben ons getroost met het gelovig woord, dat het geen mens is maar God, die het je aandoet. Mej. VRIJZIN: Maar dat is 't 'm juist! De heer ZONDERKERK: Toch geeft dat gelovig gezegde de enige houding weer, welke men in zo'n ge val kan aannemen. Men moet zich onderwerpen aan de onbegrijpelijke almacht van God. De heer SOVJETSKY: Onmenselijk almachtig; daar blijf ik bij. De heer HUMAN: Men kan zicl^ even goed buigen voor het koude Noodlot, dan voor zulk een Voorzie- zienigheid. Het Noodlot regeert de wereld; daar tegen moeten we ons als mensen weerbaar maken. De heer PROT: Het is een ontzag lijk probleem, waarvoor wij staan. Een onbewogen, onzichtbare Godheid, die toch ook de vaderlijke Voorzie nigheid is voor de kleine aarde, want volgens de Heer Jezus, valt er geen mus van het dak, of God weet het en zijn zelfs de haren op ons hoofd alle geteld. Zo staat het in de Schrift. De heer ZONDERKERK: En toch heeft ook Jezus, die deze opvatting verkondigde, zeer smartelijk geleden. Misschien wist hij niet, wat hem nog boven het hoofd hing. De heer KAT: Alle godsdiensten hebben het probleem van het lijden op moeten lossen. Zij hebben het be proefd, maar de oplossing niet gevon den, ook ni&t de Joodse godsdienst. Als het Noodlot of het Toeval de we reld regeert, kan men even goed zeg gen, dat het heelal Waanzin is. Dan kan men een forse atoomontploffing als een afdoend middel beschouwen om aan het lijden der mensheid barmhartig een eind te maken. De heer HUMAN: Nou, nou, u stelt geen halve maatregelen voor! Mej. VRUZIN: Zo'n atoom-onder gang stelt scherp in het licht, dat het leven, als er geen God is, nutteloos, nodeloos en redeloos is De heer SOVJETSKY: Behalve in een communistisch paradijs! De heer HUMAN: Mag ik de dames en heren verzoeken, ondanks alles, ernstig te blijven? Mej. VRIJZIN: Voor zulk een atoom-zelfvernietiging voel ik ook al daarom niets, omdat het leven, be halve zijn droeve ook zijn blijde en zel^s vrolijke zijde heeft. De heer ^Soyjetsky gaf zoeven daartoe nog 'aanleiding. De heer ZONDERKERK: Ja, de blijde zijde van het leven hebben we vanavond wel erg in het duister laten. Dat is ondankbaar. De heer KAT: Er is alle reden het leven dankbaar te aanvaarden als 't ons goed gaat. Moeilijker wordt het, wanneer we in nood en benauwenis zijn. Dat is het onderwerp, wat ons vanavond bezig houdt. Het Noodlot kan ons dan geen enkele troost ge ven, het Nirwana van de oosterse godsdiensten evenmin. De blinde on derwerping aan de Wil van God kan ons wel berusting geven, maar alleen het christendom vermag ons te troos ten en op te beuren. De heer HUMAN: En het christen dom is gesticht door een gegeselde gekruisigde! Dat kan ik geen opbeu rend vooruitzicht noemen. De heer KAT: Toch is het christen dom de enige levensbeschouwing, de volstrekt enige levensbeschouwing, welke het probleem: God en het lij den tot in het hart van de zaak aan grijpt. Dat hart van het probleem is het doorstoken hart van de ten dode toe gemartelde Jezus. De heer PROT: Gelijk geschreven staat: „Zo lief heeft God de wereld gehad, dat Hij Zijn enige Zoon niet heeft gespaard". De heer KAT: Het waarom van het lijden wordt er niet door opgelost het blijft onbegrijpelijk maar het kan een mens in dankbare verruk king brengen, dat God het menselijk lijden zélf heeft willen dragen. Théo. phile Gauthier heeft eens geschreven: „Het christendom verklaart niet al les, maar het geneest alles". Het ge neest, veel dieper nog dan ge denkt, onze gewonde verstandhouding tot God. Het toont de onbewogen almacht Gods in de ten diepste bewogen al macht van zijn mensenliefde. Het wekt onze wederliefde voor de zich weg-schenkende God, ons vertrouwen in zijn goddelijk-wijs beleid en de heerlijke gerustheid, dat het lijden van dit leven uitmondt in de vreug de van de eeuwigheid. De heer PROT: Zei de Heer niet tot de Emmaüsgangers: „Moest de Christus dit alles niet lijden om zo zyn heerlijkheid binnen te gaan". De heer KAT: En omdat het chris tendom het lijden aanvaardt als opge nomen in het goddelijk heilsplan voor de mensen en een lijdende en ster vende God aanbidt, is het goddelijk en menselijk beide. Geen enkele men selijke godsdienst kon op die gedach te komen. Dit is nu wat men noemt de Grote Openbaring: de mensenliefde van God. De heer HUMAN: Ik denk wel, dat iedereen een beetje onder de indruk is van deze openbaring. De heer SOVJETSKY: Maar waar om hechten ze er in Moskou geen ge loof aan? Dat zijn toch ook knappe mensen. De heer ZONDERKERK: Het com munisme bemint de nederigheid niet en zeker niet een zich vernederende God. De heer HUMAN: Voor de volgende bijeenkomst zou ik mijzelf willen uit nodigen om een inleiding te houden over het z.g. „hiernamaals". Daar over het Kerstfeest. Daarmede gaan de andere leden gaarne aceoord. we zijn kader van de K.A.B. we moe ten begrip hebben voor de moeilijk heden van anderen, wegen kunnen zoeken om een oplossing te vinden. In het algemeen tot de mensen terug keren en voor hun welzijn zorgen. Dan zal blijken, dat er veel meer be langstelling .zal komen voor de be weging. Na een korte pauze stelden de aan wezigen nog verschillende vragen die meer of minder betrekking hadden op het onderwerp, Spreker was in het algemeen gesproken van mening, dat men als kader- of bestuurslid der K.A.B. niet met 1001 baantjes on- geknapt'kan worden. Spreker deelde mede dat het vol gend jaar in de Bollenstreek een Gem. Soc. School zal worden opge richt. Gezien het grote aantal leden kunnen ze'ker wel twee of drie cur sussen worden opgericht. Het is van groot belang, dat deze scholen wor den bezocht. Na nog enige discussies over ver schillende onderwerpen werd deze zeer goed bezochte vergadering ge sloten. VOORSCHOTEN WEER NIEUWE INDUSTRIE. Door de N.V. Indumy te 's-Graven- hage is in koop verzocht een perceel grond deel uitmakende van het aan de Dobbeweg gelegen industrieter rein. De directie van genoemde maat schappij is voornemens op deze grond kantoren, magazijnen, een werkplaats alsmede een dienstwoning te stichten ten behoeve van de door haar maatschappij geïmporteerde scheeps- en stationnaire dieselmoto ren, landbouwtractoren, enz. Het be drijf, dat sinds 1889 te 's-Gravenhage gevestigd is zal in zijn geheel naar Voorschoten worden verplaatst. De verkoop van de grond zal geschieden tegen de gebruikelijke prijs van 7.50 per m2. STICHTING ALGEMENE BEGRAAFPLAATS ZAL NOG WEL EVEN DUREN. Bij het ontwerpen van plannen ten aanzien van de verdere uitbreiding van de gemeente is gebleken, dat het voor een goede stedebouwkundige ontwikkeling van het donp noodza kelijk is, deze uitbreiding tevens in zuidelijke richting te zoeken. In het huidige uitbreidingsplan zal de stich ting van de begraafplaats een belem mering gaan vormen. Daarom zal het uitbreidingsplan gewijzigd moeten worden en wel. in die zin, dat het project meer in zuidelijke richting moet komen dan geprojecteerd was. Het zal daarom nog wel enige tijd aanlopen, voordat tot stichting kan worden overgegaan. Bij K.B. is Voor schoten gedispenseerd tot het hebben van een algemene begraafplaats. Op 1 Januari 1956 loopt deze termijn ech ter ten einde. Een nieuw verzoek tot ontheffing zal derhalve tot H.M. de Koningin gericht moeten worden. Aan het college van Kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente zal der halve weer verzocht moeten wor- denn alle in Voorschoten overleden personen desgewenst op deze bijzon dere begraafplaats te doen begraven. Het op 31 Januari 1932 aangegane contract zal derhalve weer voor 1 jaar moeten worden verlengd. Het college van de Kerkvoogden houdt echter al rekening, dat nogmaals een verlenging der overeenkomst zal moeten plaats vinden. Het College van Kerkvoogden zal de toestem ming niet onthouden, maar 70—80 graven zullen moeten worden ont ruimd. Zij verbindt echter aan de verlenging, dat de gemeente het grootste deel der ruimingskosten voor haar rekening zal nemen. Dit gedeelte wordt gesteld op 75 pet. B. en W. stellen de raad voor hiertoe te besluiten. De kosten worden geraamd op 1000. Schaakvereniging- „Voorschoten". In de 1ste groep moest dr Vermet een half puntje afstaan aan Jansen, maar bleef no. 1 op de ranglijst. Evenzo was het met Lobberzoo die no. 1 bleef in groep 2B. Hij won van N. Segaar. En daar M. Segaar won van v. d. Marei nestelde hij zich in de kopgroep. Honsbeek verloor van Grobben. Ook in de 2de A-groep handhaafde v. d. Kooy zich op de eerste plaats. Groep I: M. Jansendr Vermet y2 Groep II A: v. d. Kooy—Hulleman 10: Renswou—Groenenberg 0—1; Verstraten—v. d. Akker 10. Groep II B: N. Segaar—Lobberzoo 0—1; M. Segaar—v. d- Marei 1—0; Grobben^Honsbeek 10. VALKEK3URG B.B.-oefening. Maandagavond om 7.15 uur loeide de alarmsirene over het al rustig geworden dorp. En er was wel reden voor. Men meldde uit Blok Oost, dat er bommen en brand bommen in en nabij de gemeente-ge bouwen geworpen waren. Inderdaad zag men zowel in- als buiten de ge bouwen de vlammen oplaaien. Al spoedig rukte de verschillende colon nes van de B. B. uit. Reddingbrigade en EHBB trokken de brandende ge bouwen in; om de slachtoffer te red den, terwijl de inmiddels aangekomen brandweer het vuur bestreed. Ver scheidene gewonden werden per bran card van de bovenverdieping gehaald. Van hier werden zij naar de zaal De Vries vervoerd, waar een gewon- dendienst was ingericht. Op 't terrein waren o.a. aanwezig B. en W. en de voltallige raad, alsmede de heer Gert van Wijk. Dr. Hueting verzorgde de gewonden. Dat het werkelijk een dreigende aanblik bood, bewees wel, dat de brandweer van het vliegveld Valkenburg alarm sloeg en ook op het terrein van de ramp arriveerde. Na de oefening trok men gezamen lijk op naar de zaal De Vries, waar na de gehele oefening nog eens onder de loupe werd genomen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6