Giro binnen zeven jaar geheel gemechaniseerd Ruwe,rode handen HAMEA De tarieven voor doktershulp aan verplicht verzekerden perl October Gooise modelboerderij „Oud Bussenf valt ten offer aan de industrialisatie Geestelijke druk gaf t.b.c. 'n kans Drieling in Giessendam Koninklijke Kerstüoorbereidingen in Zweden Politie officier werd „verrast" met zijn foto in de „Beatrijs" Een bus met 20 meisjes botste tegen een wagen Advies: Géén Koopavond 24 Dec. Promotie betekende voor ambteeaar terugzetting in rang DINSDAG 20 DECEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Nieuwe apparaten in ontwikkeling Het werk van de postchèque- en girodienst zal zo spoedig mogelijk volledig gemechaniseerd worden. Het zal echter zeker vijf tot zeven jaar duren voordal de omschakeling een feit geworden is. Aldus minister Al- gera in een schrijven aan de Arn hemse Kamer van Koophandel. De kamer had de minister een be zwaarschrift gestuurd tegen de ves tiging van een tweede girokantoor te Arnhem. Hierdoor zou, zo meenden zij, het bedrijfsleven in de Gelderse hoofdstad wat betreft de personeels voorziening in moeilijkheden kunnen komen. Op grond van acute moeilijkheden bij de dienst wijst de minister het bezwaarschrift van de hand. Lan ger uitstel van de reeds jaren voor genomen decentralisatie is onmoge lijk geworden. Nog geen machines. Voordat tot vestiging van een tweede girokantoor in Arnhem werd besloten, werd nagegaan of de pro blemen konden worden opgelost door een vérgaande mechanisatie met be houd van slechts het centrale giro- Ontploffing in porseleinfabriek Eert ernstig gewonde Door tot nu toe onbekende oorzaak heeft zich gisteravond omstreeks kwart voor negen een ontploffing voorgedaan in de fabrieksgebouwen van de N.V. Porcelein- en tegelfa briek „Mosa" te Maastricht. De 26-jarige monteur G. Kraan uit Heerlen werd ernstig gewond. Een andere arbeider werd minder ernstig gewond. Ze werden beiden naar het ziekenhuis St. Annadal te Maastricht overgebracht. Vermoedelijk door het uitvallen van de electrische stroom raakte de hoofdregulateur defect. Hierdoor ont stond te hoge druk op de falbrieks- gasleiding, tengevolge waarvan de meters op deze leiding zijn ontploft. Het is nog niet bekend, of de eigen fabrieksveiligheid, of de veiligheid op de leiding van de staatsmijnen, die bij een electrische storing automatisch in werking moeten treden, niet heeft gefunctioneerd. Er is aanzienlijke materiële schade in de sorteerafdeling. Van deze afde ling werden o.a. alle ruiten wegge slagen. De wethouder van openbare wer ken, de commissaris van politie, als mede de directeur van gemeentebe drijven waren spoedig ter plaatse. MISDADIGHEID DAALT De misdadigheid in Nederland daalt. Volgens cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek is het indexcijfer van de eerste helft van dit jaar in vergelijking met het vorige jaar met vier punten gedaald. Het aantal misdrijven tegen de open bare orde en het openbaar gezag en de ruwheidsmisdrijven steeg echter. Eveneens is aanzienlijk gestegen het aantal veroordelingen wegens mis drijven der "Wegenverkeerswet. Het voorlopige totaalcijfer der ver oordelingen wegens misdrijven der Wegenverkeerswet bedraagt over het eerste halfjaar 1955: 3225, dit is 287 of 9.8 percent meer dan in deze perio de van 1954. Het aantal verqordelin- gen steeg met 149 tot 2301 (6.9 per cent). Het total aantaal- rechtbankgevallen bedroeg in Nederland in het eerste half jaar 1955: 17.067 (vorig jaar 17.336). De cijfers in de verschilende ressorten bedroegen: Den Bosch 4212 (4459), Arnhem: 2484 (2572), Den Haag: 3890 (4126), Amsterdam: 4621 (4)260) en Leeuwarden: 1859 (1933). kantoor. De gedachten gingen daar bij uit naar een mechanisatie door middel van ponskaarten. Het is ech ter gebleken dat het onmogelijk is op korte termijn dergelijke machines in grote hoeveelheid in gebruik te nemen. Voor de mechanisatie-metho- de, die thans in studie genomen is, zijn op het ogenblik nog geen appa- raturen verkrijgbaar. Men denkt daarbij aan de toepas sing van electronische apparaten, waarmee op zich zeer gecompliceer de vraagstukken opgelost kunnen worden. Met de ontwikkeling en de fabricage van deze apparaten zullen echter nog wel verscheidene jaren gemoeid zijn. Ch. J. I. M. Walter bediend Het Tweede Kamerlid oud-minis ter Ch. J. I. M. Welter, die reeds enige weken in het ziekenhuis St. Joannes de Deo in Den Haag verpleegd "wordt, is uit voorzorg van de H.H. Sacramen ten der Stervenden voorzien. Na de operatie, die hij Zaterdag voor een week heeft ondergaan, is de heer Wél ter door enige complicaties zéér ver zwakt. Gisteren was zijn toestand iets beter. Voor de komende vier jaren schijnt het tarief voor huisartsen thans vast gesteld en in „Medisch Contact" is een staat opgenomen van de honora ria, die m.i.v. 1 October j.I. tot 1 Ja nuari 1960 zullen gelden. De arts ontvangt: a: 10.20 per jaar voor iedere bij hem ingeschreven verzekerde tot een maximum van 2.000 verzekerden. b 7.50 per jaar voor iedere bij hem ingeschreven verzekerde boven de 2.000; c: 2.50 per visite, die een niet bij hem ingeschreven verzekerde hem maakt, doordat deze buiten zijn woon plaats vertoeft; d: 3.00 ^>er visite ,die hij maakt bij een niet bij hem ingeschreven ver zekerde, die buiten zijn woonplaats vertoeft; (dit bedrag wordt verhoogd met 0.50 voor iedere retourkilome ter, wanneer de patiënt verder dan 4 kilometer van de dokterswoning woont; dit bedrag wordt verdubbeld voor diensten verleend op Zondag of tussen 8 uur s avonds en 8 uur 's mor gens); e: 25% van de onder c en d ge noemde honoraria voor het verlenen van pharmaceutische hulp, wanneer de arts tevens apotheekhouder is. Hiermede komen dus te vervallen; 1: Toeslagen voor verplicht verze kerde ouden van dagen; 2: toeslagen voor dunbevolkte ge bieden; (uitgezonderd enkele eilan- IN NOVEMBER NOG GEEN HONDERD FAILLISSEMENTEN. Het aantal faillissementen in ons land heeft in November j.I. in verge lijking met de voorafgaande maand een kleine daling ondergaan. Uit gesproken werden n.l. 97 faillisse menten, tegen 103 in October en 112 in November van het vorig jaar. In de eerste 11 maanden van het lopende jaar werden in totaal 1076 faillissementen uitgesproken, tegen 1258 in de overeenkomstige periode van 1954. Volgens een opgave van Van der Graaf Co. bedroeg het aantal fail lissementen in de provincie Noord- Holland (excl. Amsterdam) 13 (v.m. 5 v.j. 13), Amsterdam 16 (18; 16), Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 6 (10; 10), Den Haag 8 (10; 7), Rotterdam 6 (4; 8), Utrecht 3 (5; 55), Gelderland 6 (11, 15), Noord-Brabant 14 (10; 10), Limburg 10 (10; 7), Zeeland 3 (5; 2), Fries land 6 (2; 3). Groningen 0 (5; 6), Drente 4 (1; 4) en Overijsel 2 (7; 6). Het aantal definitief verleende sur séances van betaling bedroeg in de afgelopen maand 7 (v.m. 6; v.j. 10), het totaal aantal definitief verleende surséances van betaling beliep in Jan./Nov. 48 (v.j. 65). Het aantal voorlopig verleende surséances van betaling was in November 5 (7; 8) en in de eerste 11 maanden van dit jaar 65 (106). Het aantal verlengingen van sur séance van betaling bedroeg in No vember 0 CO. 2) en in Jan./nov. 24 (20). den, de Bieschbosch en daarmede te vergelijken ge/bieden); 3: honorering van avond-, nacht en Zondagsdiensten, zoals dat in som mige plaatsen tot nu toe gebruikelijk was. De honoreringsregelingen voor apotheekhoudende artsen, voor ver loskundige hulp en voor hulp aan schippers en zeelieden is ongewijzigd gehandhaafd. Ideaal vernietigd Jaren vóór de oorlog kreeg Floris Vos de gedachte om in het Gooi een modelboerderij te stichten, waar een tbc-vrije veestapel op de meest des kundige wijze behandeld zou wor den, zodat alle boerderijproducten zonder machinale bewerking en be veiliging in de handel gebracht kon den worden. De gedachte werd gerealiseerd en de modelboerderij „Oud-Bussem" ver rees, die weldra een vermaardheid kreeg in binnen- en buitenland. De exploitatie kon echter ondanks alle belangstelling en bewondering niet sluitend gemaakt worden, want de modelboerderij vroeg zeer veel perso neel en de mensen schenen niet zo erg geestdriftig te zijn om meer te betalen voor natuurproducten, waar geen fabriek aan te pas was geko men. Reeds voor de oorlog werden de landerijen, die bij de boerderij be hoorden, versnipperd, maar de zwaar ste klap na de oorlog in 1950 toen een gevaarlijke tbc-infectie in Het Gooi de regering deed besluiten om alle verkoop van .rauwe" melk te verbieden. De modelboerderij werd een „ge wone" boederij, die de producten al- Leerlingen vervroegd op vacantie De leerlingen van het prof. Zee man-lyceum in Zierikzee zijn gister morgen vervroegd met Kerstvacantie gezonden. Zoals bekend is enkele we ken geleden op dit lyceum bij con trole een beginnende infectie van tu berculose geconstateerd, die zich thans heeft uitgebreid over een le raar en dertien leerlingen. Dit is tien procent van de schoolbevolking. De schoolarts heeft in een rond schrijven aan de ouders der leerlin gen de thans genomen maatregel toe gelicht. Hij verklaart dat bij medisch onderzoek is gebleken, dat de jonge lui onder een zware geestelijke druk leven. Verschillende van de leerlin gen, bij wie geen besmetting is ge constateerd, moeten door de span ning een rustkuur ondergaan. Aan de ouders wordt in het rondschrijven verzocht, er nauwlettend op toe te zien, dat de kinderen vroegtijdig De 28-jarige heer J. Den Uit uit Giessendam heeft gistermorgen ter secretarie aldaar aangifte gedaan van de geboorte van een drieling. De drie meisjes, Jenneke, Cornelia en Elisa beth werden geboren in de nacht van Zaterdag op Zondag in de woning 193c te Giessendam, waar het jonge echtpaar inwonend is. De 19-jarige moeder had in het be gin van dit jaar reeds een kind ter wereld gébracht, zodat het gezin in een jaar met vier kinderen is uitge breid. Hoewel de baiby's een maand te vroeg geboren werden, geeft hun toe stand geen reden tot ongerustheid. Zij zijn met de moeder vervoerd naar het ziekenhuis in Gorinchem. De baby's liggen daar in de couveuse. Jenneke weegt 2330 gram, Cornelia 2130 gram, en Elisabeth 2060 gram. Namens het gemeentebestuur bood de burgemeester de moeder een fraai bloemstuk aan en drie spaarbank boekjes met een inleg van 25.Als persoonlijk geschenk overhandigde mevr. Brinkman drie kinderjurkjes. naar bed gaan en zo vee. mogelijk rust genieten. Verzocht wordt de meisjes geen werk in de huishouding te geven en de jongers geen werkjes op te dragen. Naar wij van de geneeskundige in specteur van de volksgezindheid te Middelburg vernemen moet de maat- regel gezien worden als een onder deel van het verlichte leerprogram ma, waartoe, zoals beken), r eeds kort na het constateren van de besmet ting werd besloten. Van een sluiting van de school is op dit ogenblik nog geen sprake. leen via de fabnek in de handel kon brengen en langzaamaan verloor de hoeve de karakter, dat de inmiddels overleden stichter betoogd had. Het bedrijf werd voortgezet door zijn zoon, terwijl de vrouw van Floris Vos de grootste aandeelhouder bleef Deze laatste heafte thans besloten de hoeve op te hefreftièn hoewel de zoon het hiermede hdfcnaal niet eens is, zal binnenkort eén door de oprichter KLM-DIENSTREGELING TIJDENS FEESTDAGEN Ter gelegenheid van Kerstmis en Nieuwjaar zullen zoals gebruikelijk de KLM-diensten eind December be perkt worden uitgevoerd. Zo zullen op 25 December alle diensten op het Europese net vervallen, terwijl ook de diensten naar New York, Curagao, Johannesburg en Zuid-Amerika die dag niet zullen worden uitgevoerd. Echter zullen voor of na 25 December extra diensten naar bovengenoemde bestemmingen worden ingelegd. De diensten naar het nabije en verre oosten met uitzondering van die naar Beiroet, Cairo en Biak zullen vol gens dienstregeling worden uitge voerd. Ook op 31 December en op zo geschuwde fabriek bezit van de i Nieuwsjaarsdag zal de dienstregeling hoeve nemen. I enigszins worden ingekrompen. Nummer ingetrokken Op 3 December zag een Amster damse politie-officier tot zijn grote verbazing een foto van zichzelf in de „Beatrijs", genomen op het moment, dat hij het stadhuis verliet, waar hij zich in het echt had laten verbinden. Het artikel, waar deze foto bijhoor- de, was getiteld: „Als je 21 bent, gaat de wereld voor je open!", maar noch de officier, noch zijn superieuren von den het artikel een „openbaring". Daar de officier geen toestemming voor het maken en plaatsen van deze foto gegeven had, diende hij een aanklacht in en gisteren heeft de Haarlemse rechtbank uitspraak ge daan. Daar het bij de wet verboden is iemands portret zonder diens toestem ming te publiceren, heeft de officier het proces gewonnen. De Spaarnestad dient onmiddellijk de publicatie van het bedoelde nummer te staken. Als dwangsom werd 100 gesteld voor ieder dag, dat aan dit bevel geen gevolg wordt gegeven. De verdediger van de Spaarnestad vertelde, dat men de reportage pers klaar van een Bussums persbureau had ontvangen, zodat hoogstens dit bureau te laken viel voor „het te bui tengaan van de normen van het da- Chauffeur gedood, 9 meisjes gewond Eén persoon is gedood en negen werden gewond, toen gisterochtend te Hoensbroek een autobus met fabrieks arbeiders tegen ene met een paard bespannen wagen reed. Het ongeluk gebeurde omstreeks kwart over zeven. Een autobus van een busonderneming in Nieuwenha- gen, die met ongeveer twintig meisjes op weg was naar een fabriek in Maas tricht, botste door nog onopgehelderde oorzaak tegen een met een paard be spannen wagen die uit de tegenover gestelde richting kwam. Een van de ijzeren disselbomen, die op de wagen lagen, drong in de bus. De bestuur der werd hierdoor ernstig gewond. Hij raakte de macht over het stuur kwijt, waardoor de autobus naar de over zijde van de weg schoot, twee bomen ramde, weer de weg over zwaaide, een tuin binnenreed en tegen een boom tot stilstand kwam. Toen enkele om wonenden te hulp schoten, bleek de bestuurder, de 37-jarige J. M. Hou- ben uit Waulbaoht, gemeente Ubach over Worms, reeds te zijn overleden. Negen meisjes zijn door het onge- van gewond. Zij werden naar het zie kenhuis overgebracht, vanwaar zes later op de dag naar huis konden gaan. De verwondingen van de overi- De commissie van overleg der mid- denstandsvakcentralen, waarin sa menwerken de christelijke midden standsbond, de koninklijke Neder landse middenstandsbond en de Ne derlandse katholieke middenstands bond, heeft tot de bij deze drie orga nisaties aangesloten bedrijven het verzoek gericht, indien dit geen al te grote bezwaren ontmoet, geen ge bruik te maken van de mogelijkheid om op 24 December a.s. de winkels langer dan tot 18 uur open te hou den. Dit verzoek is gedaan mede om de voorbereiding van de viering van het Kerstfeest voor het personeel te vergemakkelijken. Op de Steenbergseweg te Lepel straat (gemeente Halsteren) is gister morgen omstreeks 10 uur de 40-ja rige chauffeur J. Ditvorst uit Bergen op Zoom met zijn auto geslipt en te gen een vrachtwagen uit Willemstad gebotst. De heer Ditvorst werd op slag gedood. Hij had verscheidene - hoofdwonden en een ingedrukte borstkas. t Terwijl prins Carl Gustaf (9) toekijkt, pakken zijn zusjes, de prinsessen Christina (12) en Margaretha (21) op het koninklijk paleis in Stoc kholm hun kerstcadeautjes in. Men moet stoDpen en voorrang geven aan hel verkeer on de andere weg. De voerman van de wagen kon nog tijdig opzij springen. Zijn paard kreeg enkele lichte verwondingen. De auto bus werd ernstig beschadigd. gelijks fatsoen", zoals de verdediger van de politie-officier het genoemd had. De president vond echter ook, dat de foto op onrechtmatige wyze ge publiceerd was en h\j voegde daar aan toe, dat dit des te erger was, om dat zij als illustratie gediend had van een artikel van wel „zeer onbenullige inhoud". De „Beatrijs" zal in haar komende nummer moeten verklaren, dat de foto zonder toestemmiftig opgeno men is. JUBILEA SOCIëTEIT VAN JEZUS. 50 Jaar priester op 26 Augustus: p. Victor van der Putten; p. Petrus van der Scheer. 40 Jaar priester: 8 April: p. Joan nes Keulen; 4 Juni: p. Joannes D. Mulder; 24 Augustus: p. Cornelius Hillenaar; p. Theodorus Madlener; p. Hermanus Muller; p. Jacobus Mul ders; p. Hugo Sterneberg. 25 Jaar priester op 15 Augustus: p. Henricus Eijkemans; p. Martinus Kimman; p. Jacobus Klijberg; p. Jo annes van Lieshout; p. Joannes Moors; p. Arnoldus Scholte; p. Joan nes Walenkamp; p. Leo Wevers. 70 Jaar Jezuiet op 26 September: p. Franciscus Beijsens. 60 Jaar Jezuiet op 26 September: p. Carolus de Hoog; p. Marinus van Steen; p. Leonardus Schlattmann. 50 Jaar Jezuiet» 26 September: p. Joannes Rubbens; br. Martinus van Leeuwen; 14 December; p. Alexan der Cavadino. 40 Jaar Jezuiet: 7 September: p. Joannes Keulen; 26 September: p. Matthaeus Bogaartz; p. Petrus van Gestel; p. Joannes Holtus; p. Paulus Kiene; p. Antonius Spëkle; p. Joan nes van Lieshout; p. Cornelius Ligt- hart; p. Nicolaus Perquin; p. Wilhel mus Ritra. Contractant in vaste dienst Een ambtenaar van economische zaken had negen jaar als arbeidscon. tractant dienst gedaan in de rang van adjunct-commies, zonder dat iemand er aan twijfelde dat hij zijn rang waard was. Toen voor hem echter de dag aanbrak dat hij een vaste aan stelling zou krijgen, betekende zijn promotie tevens een degradatie tot schrijver. Dit was de ambtenaar te gortig geworden en hij wist zijn zaak tenslotte voor het hoogste college van ambtenarenrechtspraak te krijgen. Dit college achtte zijn verontwaar diging echter ongegrond en gaf hem in overweging maar rustig bij de pakken te gaan neerzitten. De gemachtigde van de minister van economische zaken zei dat de VROUWELIJKE DIENARESSEN BIJ HAAGSE HERMANDAD De Haagse politie zal binnenkort bij wijze van proef overgaan tot de aanstelling van vrouwelijk geünifor meerd personeel. De gedachte gaan daarbij uit naar controle op kinder oversteekplaatsen, de opleiding van verkeersbrigadiertj es, verkeersopvoe- ding, verkeersregeling, e.a.; waardoor mannelijke krachten vrijkomen, die dan aandacht kunnen besteden aan het verkeer in het algemeen. De eerste vrouwelijke agenten zul- lenhun taak pas kunnen beginnen op zijn vroegst over anderhalf jaar, want de opleiding zal 1 jaar duren en het streven is eron gericht te beginnen per 1 Juli 1956. ONEERLIJKE BOEKHOUDER WERD TOT TWEE JAAR VEROORDEELD De rechtbank te Amsterdam, die vanochtend uitspraak deed, heeft een 42-jarige Amsterdammer wegens ver duistering van 20.000 conform de eis veroordeeld tot 2 jaar gevangenis straf met aftrek van het voorarrest. De verdachte had dit bedrag gedu rende een periode van circa lK jaar in eigen zak gestoken en verbrast, terwijl hij bedrijfsleider was van een particulier inkoopbureau voor ge meente- en rijkspersoneel te Amster dam. Er werd weinig controle op hem uitgeoefend. Een nieuwe boekhoudet, die in het bedrijf werd aangesteld, ontdekte de fraude vrijwel onmiddellijk. taakwaardering van een arbeidscon- tractant anders ligt dan die van een ambtenaar in vaste dienst. De taak waardering bij de adjunct-commies wees uit dat hij in vaste dienst slechts als schrijver terecht zou kunnen. Dit betekende voor de man salariskor ting en besnoeiing van zijn pensioen grondslag. De gevallen beslissing is belang rijk voor de talloze arbeidscontrac tanten, die binnenkort op advies van de Tweede Kamer in vaste dienst zullen genomen worden en die waar schijnlijk niet weten wat daar de ge volgen van zijn: ZIJLSTRA NAAR GENèVE De minister van Economische Za ken, prof. dr. J. Zijlstra, is hedenmor gen te half twaalf per vliegtuig naar Genève vertrokken voor het firian- cieel-economische overleg met de In donesische delegatie bij de onderhan delingen tussen Indonesië en Neder land. OH..DIE RADIO W'J Kk'JGLN SILLÜS MtLR RADIO'S HOE WS LUISTEREN.. HET PERCENTAGE RAOIO-LUfSTERAARS (18 jaar en ouder) PER UrT2EN0lNG(20-22uur ihh» G«prokwi Bonte pro- mek woord gram ma's

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5