Prentkunst in dienst van maatschappelijk leven Leidse Raad accepteerde het nieuwe ambtenarenreglement Vroede vaderen bezochten het juridisch centrum Gravensteen Communistisch regiem zaagt van oud hout propagandamateriaal Scherp i?„ Si PreRtCT die Sb"* de uitvinding van AVONDRUST Positie van gehuwde ambtenares thans officieel geregeld Mogen keurlonen voor rekening slagers komen? Zametzmg DINSDAG 20 DECEMBER 1955 DE I.EIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Chinese houtsneden in Volkenkundig Museum Deurgoden en veredeld briefpapier IN HET VOLKENKUNDIG MU- SEUM wordt van 21 December tot 4 Maart 1956 een tentoonstelling gehouden van Chinese houtsneden. Evenals enkele jaren geleden bij een expositie van Calligrafie zijn de prenten in hoofdzaak afkomstig uit de collectie van dr R. H. van Gulik. Wie het Chinese schrift kent zal niet verwonderd zijn te vernemen dat de zonen van het Hemelse Rijk reeds vroeg pogingen hebben ondernomen POTLOOD en GEEST Deurgoden v/aren zeer populair in het oude China. Het communistisch regiem poogt thans deze prenten te vervangen door propaganda-materi- aal, waarop de godheid door een ar- beidsideaal vervangen is. Rechts een oude deurprent en links 'n van de bont gekleurde plaatsjes in moderne stijl. Westerse invloeden zijn duidelijk merkbaar. om aan het steeds herhalen van hun aan schilderkunst grenzende schrift te ontkomen. Zij vonden de blokdruk uit, waardoor het mogelijk werd teksten en beroemde calligrafieën te vermenigvuldigen. In een houten blok werd een tekst of voorstelling gegraveerd door de lijnen van een daarop gelegde, op papier gepen seelde, tekst te laten staan en het omringende hout weg te snijden. De oorspronkelijke tekst verscheen in reliëf op het hout en werd voor af druk met inkt bestreken en met pa pier bedekt. De oorspronkelijke te kening ging hierbij echter verloren. Voor men tot het verduurzamen en verspreiden van teksten kon over gaan waren twee grote uitvindingen noodzakelijk. Omstreeks tweehon derd na Christus doopte een Chinese minister ongetwijfeld die van fi nanciën zijn pen voor het eerst in een inkt die hij zelf uit koolstof had samengesteld. Hij kon zijn inkt pro beren op het papier dat een andere Chinese ambtenaar ten gerieve van al le latere departementen een honderd jaar daarvoor had uitgevonden. De blokdrukkunst kon van deze vindin gen reeds in de zevende eeuw na Christus profiteren. Het oudste ge drukte boek in China dateert uit 868; het werd in rolvorm geschreven en ongetwijfeld zullen de boekverkopers hoHW, geadverteerd. de drui(j<unst van de blokken zijn neDDen. gerols. I OSSE LETTERS werden in 1041 in de eerste zaal bevindt zich een door een alchemist uitgevonden. I fotocopie van de oudst gedateerde Voor het Chinese schrift met zijn duizenden begriptekens was deze methode echter ongeschikt. Tot de invoer van Westerse moderne druk technieken bleef men in China met blokken drukken. Couranten en een voudige boeken hebben nu een let- teraantal van ongeveer 200 stuks no dig om het Chinese volk van de com munistische waarheid te doordren ken. Nadat de eerste drukken van het blok gerold waren, duurde het niet lang meer totdat de kleuren illustra ties versohenen. De werkwijze was dezelfde, alleen moest voor elke kleur een andere blik gebruikt wor den. De methode schijnt reeds in de tiende eeuw toegepast te zijn. In de zeventiende eeuw beleefde zij een hoogtepunt. Speelkaarten, bankpa pier en amuletten werden volgens dit systeem gedrukt. Tegenwoordig wordt de houtsnij kunst uitgebuit om de communisti sche zegeningen te verheerlijken. P)E TENTOONSTELLING geeft een U. uniek overzicht van alle soorten Na afloop van de raadszitting heeft de Leidse gemeenteraad gistermid dag een bezoek gebracht aan het Gravensteen, thans juridisch cen trum. De rector-magnificus van de Leidse universiteit, prof. dr. A. E. van Arkel ontving de vroede vaderen met een welkomstwoord. Hij was ver heugd, dat dit centrum door samen werking tussen stad en universiteit tot stad was gekomen. Hij wees er dat samenwerking tussen uni versiteit en stad in beider belang is. De betrekkingen zijn in het verle den, aldus prof. Van Arkel, hartelij ker geweest. Hij zou immers nu niet graag de proef nemen zoals dat in ihet ver leden is geschied de burgerij voor de keus te plaatsen; vrijdom van be lasting of een universiteit. De betrekkingen zijn enigszins vertroebeld, doordat de universiteit het verwijt gemaakt wordt, dat zij ter ook een onafhankelijke plaats, want zij moet op wetenschappelijk terrein de leiding geven. Zij mag niet zijn een dienaresse, maar zij zal daar bij haar maatschappelijke taak niet vergeten. Zeer graag zal de univer siteit met de stad samenwerken. Prof. H. F. W. D. Fisher, die na hem het wQord voerde, zei, dat het juri disch centrum getuigt van de veran derde opvatting t.a.v. het onderwijs in de juridische faculteit. Men wil de zelfwerkzaamheid van de stuenten bevorderen door het organiseren van werkcolleges. De student bevindt zich in dit centrum temidden van de boeken en dit kan slechts zijn studie zin bevorderen. De raadsleden werden vervolgens door het centrum geleid. Ook op hen maakte de gedaante-verwisseling van dit oude gebouw een diepe indruk. Na het gebruiken van verversingen deden velen enige tijd vergeefse po- Advertentie. boekrol, 500 paar eerder gedrukt dan het eerse boek in Europa. Vitrines bevatten een aantal reproducties af komstig van beroemde inktstenen, bankbiljetten en speelkaarten. Te midden van de boekillustraties in de zich dn een „ivoren toren" terug I gingen de „ergens" opgehangen jas- trekt. De universiteit erkent haar sen terug te vinden, maatschappelijke plicht. Zij eist ech-1 Er is niemand verdwaald. vierde zaal hangt de afdruk van een zeer sierlijk getekend paardje van een modern kunstenaar. Prachtig zijn de prenten die cp last van de regering in Peking van de frescos' uit de Toen-Hwangh grotten, vervaardigd werden en die in een grote zaal opgehangen zijn. In deze zaal hangen ook tientallen exempla ren briefpapier, waarin inplaats van een watermerk een reproductie naar een beroemde Chinese kunstenaar kunstenaars aangebracht worden, zo dat de fraaie tekenigen zelden of nooit door hanepoten bedekt werden. De Chinezen kenden reeds vroeg hun gelegenheidsprenten bij huwelijk, examen of overlijden. De Chinese regering zette deze traditie voort en heeft ter gelegenheid van tal van communistische evenementen de se rie met nieuwe afdruksels gebreid. Op de tentoostelling kan- men deze merendeels fantasieloze en stijf getekende prenten zien. PEN OUD CHINEES GEBRUIK is het opprikken van afbeeldingen van goden op de deur. Ook hierin heeft het nieuwe regiem been gezien; al zijn de goden door arbeidsidealen vervangen. In een hoek van een gro te zaal heeft men een huisaltaar op gericht voor de Keukengod. Elk jaar richtten de Chinese keukenprinsessen een dergelijk altaartje op, om de keukengod te bewegen een gunstig verslag van haar keukengeheimen aan de oppergod uit te brengen. De Chinezen kenmerken zich als han delsvolk door de manier waarop zij met de offerprenten omsprongen. De ze afbeeldingen, die min of meer op het leven van de overledene betrek king hadden werden primitief uitge voerd en op goedkoop papier ge drukt: zij waren immers toch voor de vlammen bestemd. Evenals de tentoonstelling van Chinese calligrafieën is deze exposi tie voor wetenschapsmens en leek een openbaring. Een bezoek kan verhelderend wer ken op de visie van de Westerling op het China van vroeger en nu. No. 506. Horizontaal: 1. samenge drongen menigte, 4. deel van een rad, 7. stelling, 9. kruisnet, 11 hou ten vat, 12. lichaamsdeel, 14. afkor ting van item, 15. vaarwel, 16. voor zetsel, 17. waterdoorlatend, 19. kern, 20. dag der week, 24. tegenstelling van hoger, 26. pop van een insect, 27. koker. Verticaal: 1. muzieknoot, 2. sterk riekende actieve zuurstof, 3. voorzet sel, 4. spitse bek van een vogel, 5. palmboom (Java), 6. muzieknoot, 8. bergketen (Indonesië), 9. het teken van de stam, meestal een dier, bij wilde volken, 10. buigzaam, 11. ver blijfplaats van duiven, 13. huisdiier, 18. rustig, 19. deel, 21. meisjesnaam, 22. rivier in Engeland, 23. onbeken-1 de (afk.), 25. de Griekse letter p. Oplosing morgenavond. Oplosing no. 505. Horizontaal: 1. mijt, 3. mijl, 5. pi, 8. Oka, 7. do, 9. Se, 10. Sr, 12. sik, 14. alm, 15. argot, 16. fra, 17. Eef, 19. t.t., 21. nl, 22. nu, 24. hoe, 25. pt, 26. wie, 27. blij. Verticaal: 1. mi, 2. toe, 3. mas, 4. Ld, 5. pas, 8. olm, 9. skaat, 11. ratel, 13. ego, 16. fijn, 18. fit, 20. the, 21. neb, 23. uw, 25. pij. uit Ontario kwam en zich ves tigde in de nabijheid 'van Assini- loia (Sasketchewin). We woonden in een huisdat van zoden was ge maakt en als ze goed gebouwd zijn, zijn die zoden-huizen lekker warm. Ik geloof, dat de mensen in die tijd meer echte vreugde genoten in hun huizen van zoden, dan de mens in moderne landhuizen te genwoordig, ondanks de aanwezig heid van alle gemakken". Dit is ontleend aan een brief, die Tom Clarck schreef aan het Canadese blad „The Family He rald". Hij is een van de pioniers, die diep het land introkken om een nieuwe toekomst te bouwen. Geef vooral niet teveel geld uit aan de moderne gemakken en ver makelijkheden met echte le vensvreugde hebben die niets te maken, ja, de levensvreugde gaat ervoor aan de haal. O Dageraad, glans van het eeuwig licht en zon der gerechtigheid: Kom en verlicht hen, die zitten in De ruim duizend ambtenaren van de gemeente Leiden hielden gister middag het oog op de gemeenteraad gericht. Het nieuwe ambtenaren reglement kwam onder de voorzittershamer. De hamer is gevallen en hiermede is het leven gegund aan een reglement, dat op vele punten een verbetering betekent voor de positie van de ambtenaar. De diverse ver anderingen (gehuwde ambtenares, arbeids-contractanten etc.) zijn reeds in dit blad gepubliceerd. De vergadering had overigens een tamelijk vlot verloop, waarschijnlijk in het vooruitzicht van de rondleiding door het Gravensteen, het gemeente- bezit, dat na restauratie aan de universiteit in bruikleen is gegeven, dat na de vergadering zou plaats vinden. Eén agendapunt werd op verzoek van de heer Van Dijk aangehouden. bloemwerk vroeg zjj verhoging van de subsidie. Dit werk zou eigenlijk wat de subsidie betreft onder jeugdzorg moeten vallen. De heer Drijber (V.V.D.) kon met het voorstel meegaan. Graag zou hij een financiële verantwoording willen hebben van de percentages, die Rijk en Provincie in de jeugdzorg-subsi dies bijdragen. Hij wilde weten welke uitgaven aan de Floralia-actie (sub sidie 500.—) zijn verbonden. De heren Questro (Prot. Ghr.) en Zunderman (P.d.v.A.) waren eveneens verheugd over dit voorstel. Eerst genoemde zou graag zien, dat ook door de L.J.A. de scheiding tussen jeugdzorg en jeugdbeweging wordt aangehouden. Wethouder Van Schaik zed, dat de L.J.A. bij de vaststelling der subsidie liet gelden, dat Sleutelbloem en M. A. ook van andere zijde subsidie ont vangen. Een overzicht in cijfers van de subsidies zal nog komen. De nieuwe subsidieregeling van het Rijk gaat volgend jaar in. Veel kan hier dus niet over gezegd worden. Het is niet waarschijlijk, dat van de pro- Rembrandt-cantate door Herman Strategier De heer Van Dijk (K.V.P.) vroeg nl. aan het college het preadvies op het verzoek van de M.M.S. te Etten om een tegemoetkoming te verlenen in de exploitatiekosten van deze in richting opnieuw in de Commissie van Onderwijs te brengen. Op de com missievergadering, waarin dit verzoek werd behandeld, was alleen de heer Drijber aanwezig geweest. Wethouder Van Schaik voelde er niets voor dit agenda punt aan te houden. Het prin cipe-besluit t.a.v. dergelijke verzoe ken is reeds dikwijls genomen. Na enig heen en weergepraat werd 'het voorstel niettemin aangehouden. Subsidies jeugdwerk. Bij het voorstel tot verhoging van de subsidie voor de jeugdbeweging vroeg mej. Noordman (K.V.P.) zich af hoewel haar fractie zich over het voorstel verheugt of de infor maties, die tot de verhoging aanlei ding hebben gegeven, wel voldoende zijn geweest. Was het niet mogelijk geweest een specificatie te geven van j vincie enig geld naar een orgaan van de subsidies in verband met de aan- de gemeente Leiden zal vloeien. de duisternis en in de schaduw des tallen leden van de vereniging? Wat Floralia betreft, door het kwe- doods. T.a.v. Mater Amabilis- en Sleutel-'ken van bloemen en planten wordt de jeugd liefde voor de natuur bij gebracht. Voor het geld worden plan ten aangekocht. Cantate. De Rembrandt-cantate zal door Her man Strategier gecomponeerd wor den. Dit werd bekend tijdens de be handeling van het voorstel betreffen de de gemeentelijke cantate. De heer Van Dijk (K.V.P.) wees erop, dat er al een Rembrandt-cantate van Diepenbrock bestaat. Zou het niet mogelijk geweest zijn deze can tate uit te voeren inplaats van 4000 uit te trekken? Overigens had hij tegen deze gang van zaken géén over wegende bezwaren. Hij hoopte, dat bij de uitvoering van de cantate alle Leidse koren betrokken zouden wor den. De heer Drijber (V.V.D.) was be vreemd naar aanleiding van een pas sage in het gemeentestuk: „een ge makkelijk in het gehoor liggend stuk en door amateurs uit te voeren". Kan men een componist op deze wijze aan bandeh leggen? Ook de heer Woudstra (Prot. Chr.) was bezorgd over de beperkende be palingen. Wethouder Van Schaik: de compo nist zal zich op uitvoering door ama teurs moeten instellen. Hij zal echter niet in zijn arbeid beknot worden. De gedachte van een nieuwe Rem brandt-cantate leefde ook al bij het parlement. Dq heer Van Dijk (K.V.P.) vroeg vervolgens of de idee van deze cantate van.het Rembrandt-comité of uit Lei den gekomen is. Wethouder van Schaik: het initia tief komt uit Leiden, maar men heeft overleg gepleegd met O. K. en W. Slachthuis. De heer De Hosson (K.V.P.) sprak over het nadelig exploitatie-saldo van het slachthuis. Het is een gezond standpunt nadelige saldi weg te wer ken. 'Maar het slachthuis heeft een keuringsdienst en een servicedienst voor^ de slagers.Moeten deze twee in financieel opzicht niet gescheiden ge houden worden? Hij zag in mèt de de besturen van de slagersorgani saties dat een tariefsverhoging noodzakelijk was ook al waren de besturen bij het overleg met de leden slagers op tegenstand gestuit. Het kwam hem echter redelijk voor, dat een commissie van overleg een stem heeft bij uitbreiding en aan schaffing of vernieuwihg van outil lage. Hij vroeg zich af, waarom de keurlonen óók aan de slagers in rekening worden gebracht. Zou dit niet onder het hoofd volksgezondheid moeten worden ondergebracht? Wethouder Van der Kwaak wees erop, dat het slechts om een beschei den verhoging gaat. N.a.v. een ingezonden stuk in De Leidse Courant merkte hij oip, dat het bedrag voor vernieuwing van de hal niet zo luxueus was, als wel werd voorgespiegeld. De vernieuwing was noodzakelijk. Hij hoopte in de toe komst met de commissie van overleg „Zaken te kunnen doen". De heer De Hossen merkte in twee- "i de instantie op, dat mensen die het niet met het gemeentebeleid eens zijn beter bij de raadsleden kunnen aankloppen, opdat de leden weten wat er onder de burgerij leeft. Wethouder Van der Kwaak be toogde nog, dat betreffende de keu ringsgelden een landelijke regeling in voorbereiding is. Behoudens enkele opmerkingen van technische aard, werden deze middag ook alle overige door ons reeds ge publiceerde voorstellen z.h.s. aan vaard. Hetgeen ook het geval was met nog twee aan de agenda toe gevoegde voorstellen, t.w. het aan brengen van. een wijziging in het raadsbesluit inzake de verkoop van gronden, gelegen nabij de Trekvliet, aan de H.C.W. en het voeren van ver weer, zo nodig ook in hoger beroep en cassatie, tegen de door mr. T. D. Schaper ingestelde rechtsvordering tot betaling van een schadevergoeding van 1001.— wegens naar zijn oordeel onrechtmatig optreden van de politie op 20 September j.l. Bij het voorstel de verwarming van de arrestanten-cellen in het Leids politiebureau te verbeteren, vroeg de heer Kortmann (K.V.P.) aan het col lege aandacht te besteden aan het ge regeld chemisch reinigen van dekens en overtrekken in de arrestanten cellen. De burgemeester zei een on derzoek toe. Ambtenaren-reglement. Alvorens het nieuwe ambtenaren reglement werd aangenomen, hebben vertegenwoordigers van alle fracties het college van B. en W. hulde ge bracht voor het werk, dat in dit op zicht is verzet. Een hulde, waarin ook het Georganiseerd Overleg en de ambenaren, die bij de samenstelling van het reglement betrokken waren, deelden. Hoewel ook de heren De Bree (KV P) en De Kier (Prot. Chr.) hun waar dering uitten, dat in dit nieuwe re glement de beperkende bepaling t.a.v. de gehuwde vrouw was geschrapt, stelden zij primair, dat een gehuwde vrouw, krachtens de in christelijke kringen heersende opvatting, in de allereerste plaats in het gezin een taak heeft. Mevr. BraggaarDe Does (P.v.d.A.), ook zeer erkentelijk voor dit nieuwe regiment, achtte deze principiële atellingname wel mooi, doch 'bracht de heer De Bree onder het oog, dat de gemeente reeds vele jaren getrou\yde werksters in dienst verband heeft. Totnutoe werd van de zijde van de K.V.P. echter niets on dernomen om ook deze gehuwde vrouwen aan een betere positierege- ontwerpen van deze regeling betrok ken waren, is van oordeel, dat Lei den met de rechtspositieregeling van het personeel dank zij dit nieuwe re glement weer jaren vooruit kan. Of schoon ook spreker verheugd is dat in dit reglement de positie van de gehuwde vrouw is geregeld, is ook hij van mening, dat een diepere ach tergrond achter dit vraagstuk schuil gaat. De heer Van Dijk (KVP) achtte de opmerking van mevr. BraggaarDe Does niet op haar plaats. Het hui dige reglement werd voor ruim twin tig jaar vastgesteld. Z.i. had het op de weg van mevr. Braggaar gelegen om haar waarde ring tot uitdrukking te brengen, dat de huidige fractie van de K.V.P. thans ook toegrip heeft voor de po sitie van de gehuwde vrouw. Bij de artikelsgewijze behandeling vooraf waren de algemene be schouwingen gehouden dienden de heren Sommeling en Van der Horst (P. v. d. A.) een voorstel in, dat een aanvulling beoogde op artikel 5 van het reglement. In dit voorstel wordt tot uitdrukking gebracht, dat de Raad de instructies vaststelt voor ambte naren, die ook door de Raad worden benoemd, B. en W. namen dit voor stel over. Vrij-af op 5 Mei. Aangezien in artikel 1 de Bevrij dingsdag als een feestdag wordt aan gemerkt, ontlokte dit bij de heer Aal- ders (KVP) de vraag of dit wel juist is. De heer Aalders was van oordeel, dat dit landelijk dient te worden 'be keken. Wethouder Menken wenst dit plaat selijk te bezien. Alle argumenten pleiten er voor, dat deze dag onder de feestdagen wordt gerekend. Z.i. kan Leiden hier een goed voorbeeld geven. De heer Aalders: en als de rege ring nu eens niet besluit tot het geven van een vrije dag? Ook de heer Woudstra (Prot. Chr.) vroeg wat er diende te geschieden als van een viering geen sprake zou zijn. Wethouder Menken, die deze pas sage wenst te handhaven, gaf de Raad te verstaan, dat deze bepaling uiteraard vervalt als van een wette lijk verbod sprake is. Bovendien kunnen B. en W. voor het geval van een „armoedige viering" sprake is op grond van lid twee van artikel 1 een halve dage vrij af geven. Conform werd besloten. Vrijheidsbeperking. In artikel 72 stelde de heer Van Weizen (CPN) een wijziging voor. Dat de ambtenaar in tijden van oor logsgevaar of andere buitengewone omstandigheden te allen tijde ver plicht kan worden deel te nemen aan oefeningen t.b.v. de bewaking en bescherming van door of vanwege B. en W. aan te wijzen gebouwen, achtte hij een grote mate van vrij heidsbeperking. Bij de verdediging van dit artikel wijst wethouder Menken er op, dat hierin alleen sprake is van buiten gewone omstandigheden! Van hun bevoegdheid zullen B. en W. geen misbruik maken. Het voorstel van de heer Van Weizen wordt daarop met 31 tegen 2 stemmen (CPN) ver worpen. Niet accoord kon B en W. ook gaan met de door de heer Van Weizen voorgestelde wijziging inzake de disciplinaire straffen, vervat in ar tikel 92. Hoewel deze wijziging niet in stemming werd gebracht, verzocht de heer Van Weizen aantekening te ling te 'helpen. Bovendien wordt ons gen dit artikel te hebben gestemd, land niet geregeerd door een moeder j en 'n vrouw, waarvoor wij allen diep respect 'hebben? Wethouder Menken, die zich aan sloot 'bij de waarderende woorden van de Raad t.o.v. allen, die bij het Hierna werd het nieuwe ambtena renreglement door de Raad z.h.s. aanvaard. De voorzitter wenste de leden ten slotte gezegende kerstdagen cn een zalig uiteinde. Café-Restaurant ft t> Stationsweg 35a - Tclef. 21444 UW Jleióiditwi Ti.uisn Verhoog dan de feestvreugde met een eitra verzorgde schotel uit onze eerste klas keuken. HORS d'OEUVRES, ZALM-, CRAB- en KREEFT- MAYONNAISES alsmede PUDDINGEN worden gaarne aan huis bezorgd.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2