DE STRAATR1DD Mechanisatie is een probleem voor de Bollenstreek 'n Suggestieve speelfilm over de recreatie-mogelijkheden Algemene beschouwingen over de begroting VRIJDAG 16 DECEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 KVQB ^vergaderde Ook de voorzitter van de Katho- gebracht na een diepgaande studie. Heke Vereniging van Ondernemers in Op korte termijn zal de P.B.O. voor het Bloembollenbedrijf (K.V.O.B.), de het bedrijfsschap van de bloembollen- heer Ant. Nijssen, heeft de gunstige handel en voor het productschap van positie vastgesteld, waarin het bloem- de sierteelt in werking treden, zodat bollenbedrijf zich thans bevindt. Hij de gehele bloembollenhandel in de deed dat tijdens de vergadering van publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie de K.V.O.B., die gistermiddag in Haar lem werd gehouden. Zowel de kwe kers als de exporteurs maken een goede tijd door, maar hij waarschuwde zijn gehoor toch niet te vroeg te juichen, want er zijn nog tal van pro blemen, die om een oplossing vragen. Zo is bijvoorbeeld de winst in vele kwekerijen slechts een denkbeeldige, omdat van reserven bijna geen spra ke is. Organisatorisch is aan dit probleem weinig te doen en kostenverlaging kan dan ook alleen bereikt worden, indien men overgaat tot mechanisatie. Die mechanisatie is in het bloembol lenbedrijf niet gemakkelijk te ver wezenlijken, maar zij zal toch aan gepakt moeten worden, juist ook in verband met het grote tekort aan arbeidskrachten. Ook de uitbreiding van het tulpen areaal van 3 y,% tot 5% bracht de heer Nijssen ter sprake. Verschillende afdelingen in West Friesland hadden bezwaren gemaakt, zo zeide hij, tegen het voorstel om teeltrecht te verlenen aan jonge kwekers. Naar aanleiding is ingeschakeld. Tenslotte merkte de heer Nijssen nog naar aanleiding van het arbeids krachtenprobleem op, dat in de kring van de bloembollenkwekers terecht de vrees bestaat, dat het loonpeil be paald zal worden door de bedrijven die het meest winstgevend zijn, het geen voor de agrarische bedrijven wel eens moeilijkheden zou kunnen op leveren. Dit probleem is in de Tweede Kamer reeds besproken en het resul taat is niet bepaald hoopgevend en geruststellend. Vlotte afwerking. De agenda kon vervolgens betrek kelijk vlot worden afgewerkt. Het be stuursvoorstel om de contributie van 1956 ook voor 1956 te handhaven werd aangenomen. Aftredende en niet-her- kiesbare bestuursleden waren de he- wordt onder meer gesteld, dat het hoofdbestuur de besluiten van dit be stuur alsmede de besluiten van de algemene ledenvergadering van de Exporteursgroep slechts nietig kan verklaren, wanneer die besluiten in strijd zijn met het algemeen bloem bollenvakbelang. In de ingediende afdelingsvoorstel- len kwam ook de P.B.O. aan de orde en men onderstreepte de mening van het bestuur, dat de leden het beste in de afdelingen daarover in- en voor gelicht kunnen worden. Het werd ver der overbodig geacht om een aoarté kracht aan te trekken voor P.B.O.- aangelegenheden, omdat de organisa ties, waarbii de K.V.O.B. is aange sloten (L.T.B., Katholieke Verbond van Werk<?eversvakverenigingen en het Katholiek Centraal Orgaan van de Groothandel) over voldoende des kundigen beschikt. Mechanisatie. Aan de orde kwam voorts een voor stel om er bij de regering en het C.B.C. od aan te dringen meer gelden beschikbaar te stellen aan de mecha- nisatiecommi«sie uit de Bloembollen streek of anderszins, teneinde sneller en effectiever te komen tot verbete ring en/of uitvinding van machines voor de bloembollenbedriiven. Indirect hield daarmede ook het voorstel verband om bij de regering op subsidie aan te dringen voor me chanisatie grondverbetering in de Bollenstreek. Er werd op geattendeerd, dat de en K. Verdegaal uit Lisse. De Winnubst werd echter gekozen als adviserend bestuurslid, omdat de heer P. J. Komen uit Anna Paulowna, ccu, j«xi6C die voor zijn plaats candidaat was ge- daarvan zeide spreker, dat dit vraag- steld, zich plotseling had teruggetrok- stuk nog eens ter sprake zal worden ken. In het bestuur werden verder gekozen de heren G. C. Meskers uit De Zilk erf C. Ph. Freriks uit Hille- gom. Het bestuursvoorstel om de be staande commissie-buitenland te ver vangen door een eigen bestuur van de leden-exporteurs der vereniging, welke leden binnen het verband van de K.V.O.B. uitsluitend op het gebied van aangelegenheden, de bloembol lenhandel betreffende, een zelfstandig werkzame groep dienen te vormen, werd aangenomen. Daartoe besloot de vergadering het huishoudelijk- reglement met een daarop betrekking hebbend artikel uit te breiden. Daarin ren J. v. d. Berg-Winnubst te Anna i Bollenstreek gauw op de achtergrond Paulowna, C. G. Meskers te De Zilk komt, omdat het areaal naar lande- „Vrij buiten" in Zuid Holland HET VRAAGSTUK van de recrea- alles omdraait, en dat is uiteraard tie in Zuid Holland staat reeds mijnheer Jansen. Mijnheer Jansen veel jaren in het middelpunt van de, werkt op een bank. Tussen ratelende belangstelling. Een kwart van de Ne-1 telefoons en irriterende tikkertoe- derlandse bevolking woont in deze1 stellen tracht hij beleefd te blijven provincie en met de uitbreiding van tegen de mensen aan het loket en de industrie neemt de bevolkings-naast deze bijna bovenmenselijke dichtheid toe. Enerzijds is er steedskrachtsinspanning poogt hij ook nog In bussen voor ten minste 35 koppen f 2.45 Coffeïne-vrij, in bussen met rood etiketf Grote bussen voor ten minste 140 koppenf 8.85 Coffeïne-vrijf 10.25 (Advertentie) lijke verhouding betrekkelijk klein is. Er bestaat dus geen mogelijkheid voor massa-productie van machines. De voorzitter merkte op, dat er in eigen kring reeds veel geld aan het een en ander gespendeerd is, echter zonder resultaat. De heer De Vroo- men wees er op, dat Bloembollen cultuur reeds enkele jaren aan dit probleem werkt en dat het niet al te lang zal duren, of er kan een goede plant- en rooimachine (beiden hard nodig in verband met de afname van arbeidskrachten) op de markt ver wacht wórden. Daarom zou het wel licht beter zijn contact o.p te nemen met Bloembollencultuus en nog eens met klem aan te dringen op een spoe dige verwezenlijking van de plannen. Daarmede ging de vergadering en- slotte accoord. De oveige punten van de agenda leverden geen schokkende dingen op. meer ruimte nodig voor fabrieks- woningbouw, anderzijds gaat het re creatie-vraagstuk door de bevol kingstoename klemmender worden. In ieder mens, en in sterke mate in de stadsmens, huis 'n woudloper. Men heeft er behoefte aan om het drukke verkeer en de stampende macnine af en toe te ontvluchten, om in Gods vrije natuur weer een beetje op verhaal te komen. Veel mensen leven in de veronder stelling, dat die mogelijkheid in on ze provincie niet meer bestaat. Met de zomerse dagen trekken zij naar de stranden, om daar nog dichter op elkaar gepakt te zitten dan in de stad. Zó begint er epn generatie te ontstaan, die de zenuwen alleen nog maar tot rust kan krijgen via de in houd der buisjes, die men bij de Gedeputeerde Staten van Zuid Holland gaven onlangs aan de cine- ast Otto van Neijenhof opdracht een film te vervaardigen, waarin getoond moest worden, dat er in Zuid Hol land meer recreatie-gelegenheid be staat dan men over het algemeen wel denkt. Over de aard van deze film is Veel gepiekerd en het resultaat daar van is geweest, dat men de voorkeur heeft gegeven aan een korte sugges tieve speelfilm boven een documen taire. Het is een rolprent, die in het voorprogramma van de bisocopen kan worden vertoond, zonder het doorsnee publiek te vervelen. Geen étalage, waarin alle recreatie-gebie den liggen uitgestald. Prov. Staten van Zuid-Holland De provinciale staten van Zuid- contact moet onderhouden met de Holland zijn gistermorgen begonnen „plannenmakers" van de Zuid-Hol- met de algemene beschouwingen landse gemeenten. over de provinciale begroting voor het dienstjaar 1956. Voorts vond hij dat aan de V.V.V. steun moet worden gegeven. De heer H. van Es (P.v.d.A.) zeide deze instelling is groter dan die van o.m. dat de cijfers over de woning- j £)e steun in andere provincies aan nood in Zuid-Holland ook voor de overheid wel zeer welsprekend zijn en duidelijk tonen dat het voor deze provincie toegewezen woningcontin gent vergroot moet worden. Jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen Zuid-Holland. De heer H. van Rossum (S.G.) vroeg zich af of men wel in de goede richting gaat op het gebied van de recreatie. Dit was zijns inziens niet zo. „De provincie is gezond", zeide dr. Aether kkn ken ZATERDAG TELEVISIEPROGRAMMA'S KRO. 20.15 Wereldvisie, weerover- zicht en act. 20.35 Film. 20.45 Tele- mimiek. 21.05 Film. 21.1522.30 Ca baret. HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.30 Ge wijde muz. 7.45 Morgengebed en li turg.kal. 8.00 Nieuws en weerber. 815 Gram. 9.00 V.d. Vrouw. 10.00 V.d. kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Vd. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Fianoduo. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Iunchcone. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath.nws. 13.20 Dansmuz. 13.40 Accord.muz. 14.00 Boekbespr. 14.10 Gram. 14.20 Amateursprogr. te Utrecht. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 V.d. jeugd. 17.00 Gram. 17.00 V.d. jeugd. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journ. weekoverz. 18-25 Gram. 18.30 Parl.overz. 18.40 Instr. Octet. 19.00 Nieuws 19.10 Gram. 19.15 Omroepork. en sol. 20.00 ..Lichtbaken", caus. 20.20 Act. 20.35 De gewone man. 20.40 Gevar.progr. 21-45 „Sprong in het Heelal", hoorsp. 22.05 Cabaret. 22.35 Wij luiden de Zondag in! Aansluitend: Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws inEsperanto. 23.2224.00 Gra- mofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA. 10-00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.0014.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.25 Gram. 8.00 Nieuws- 8.15 Gram. 8.55 Voor de huisvr. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. 10.00 „Tijdelijk uitgescha keld". caus. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arb. in de continube drijven. 11.35 Pianorecital. 12 00 Or gel en zang. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Muzikale caus. 14.50 Lichte muz. 15.15 Streek- uitz. 15.40 Radiophilharm. ork. 16.25 „Het volle pond", caus. 16.40 USA- cabaret. 17.10 Act. 17-40 Gram. 18 00 Nieuws, en comm. 18.20 Lichte muz. 18.45 Regeringsuitz.: „Atlantisch Al lerlei", een en ander over de 15 lan den van het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 „Passe partout", caus. 19.40 „De Biibei in het Kerkelijk Jaar", caus. 19.55 „Deze week", caus. 20.00 Nieuws. 20.05 Ge- var. progr. 22 00 Soc. comm. 22.15 Lichte muz 22.30 Community-sin ging. 22.40 „B'^nen zonder kloppen", hoorsp. 23-00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. tot Pannerden (K.V.P.) merkte op dat B< van den Tempel (P.v.d.A.) wij de formele weg voor de bouw van hebben enige reserve gekweekt, waar- woningen^ te lang^n^te omslachtig is. j door wy mogelijke tegenslagen kun- Spaar ons voor nog meer instantii op het gebied van de woningbouw", riep spreker uit. nen opvangen, De heer G. van Praag (C.P.N.) zeide over het delta-plan, dat in de Voorts vroeg spreker zich af of het r toekomst voor de provinciale staten wenselijker zou zijn eenmaal per kwartaal te vergaderen omdat de agenda thans te overladen wordt. „Zijn de hoofden van diensten er wel goed van doordrongen", zo vroeg de heer J. Wilschut, (A.R.), „dat in deze tijd van personeelstekort er mo gelijk ambtenaren in provinciale belangrijke problemen te wachten staan. Voor de verbetering van enige ve ren op de Zuidhollandse eilanden was de heer S. Hammer (A.R.) De heer C. H. Hagedoorn (P.v.d.A.) meende dat het zeer ongewenst is de voorgestelde sluis en brug in en over Gisteren is deze voortreffeiij ke kleurenfilm van Neijenhoff in het Seinpost-theater te Scheve- ningen vertoond voor de leden van Gedeputeerde Staten, Provinciale Staten, burgemeesters, wethouders en andere functionnorissen, die in Zuid Holland op bestuursgebied een rol spelen. De film heeft één persoon, waar geen vergissingen te maken bij het tellen van de bankbiljetten. Het is de toeschouwer spoedig dui delijk, dat mijnheer Jansen toch minstens een dag in de week behoef te heeft aan rust. Maar waar vindt hij die? Men wordt meegenomen tijdens de speurtocht van mijnheer Jansen. Hij gaat lan.gs de landgoederen, waar van de hekken hem herinneren aan zijn „bankkooi", hij breekt zijn nek over de bordjes „Verboden Toegang" en doet nog een poging een klein dutje te maken op het strand, waar gillende grammofoons en schreeu wende kinderen hem spoedig zijn toevlucht doen nemen tot zijn kamer en het buisje van de apotheker. verdachte al eens veroordeeld we gens wederspanningheid. Het vonnis luidde: f 70.boete of 35 dagen, een maand gevangenisstraf voor waardelijk met drie jaar proeftijd en toezicht van het Bureau voor Alco holisme. PSÊUDO-POLITIEMAN. Toen de vertegenwoordiger C. J. K. uit Amsterdam te Noordwijker- hout op 1 Mei jl. door een dame werd aangereden had hij zich uitge geven voor politieman en had hij het rijbewijs en kentekenbewijs opge vorderd. Voor deze onrechtmatige daad moest hij zidh thans verant woorden bij de Haagse Politierech ter. Hij vertelde zich nu van zijn fout bewust te zijn. De verd. bleek bij de i'eserve-marechaussee te zijn en de commandant hiervan oordeel de zeer gunstig over hem. De ver dachte was ook al eens voor vernie ling veroordeeld en de rechter vroeg zich of of hij wel op zijn plaats was bij de reserve-marechaussee. Die moeten er toch zeker van doordron gen zijn dat men in het burgerver keer de rechten van de burger op geen enkele wijze mag aantasten. De verd. zei „Ik wist niet wat ik tegen die dame moest zeggen en toen kwam dit er uit". Overeenkomstig de eis werd verd. veroordeeld tot f 50.boete of 26 dagen. Jansen Zuid Holland toch ont dekken. Op de bank heeft hij twintig gulden teveel uitbetaald aan een boer en op zijn vrije Zaterdagm'ddag gaat hij die boer opzoeken. De kijkers maken dan een fietstochtje mee lan^s da mooie gebieden, die de provincie nog heeft. In hoofdzaak krijgt men opnamen te zien uit het recreatie gebied bij de Brielse Maas, maar ook neemt men een kijkje vanaf de prachtige fietspaden, welke men o.a. bij het Braassemermeer heeft. Voor mijnheer Jansen is hiermede het recreatie-vraagstuk opgelost. Maar ook de bioscoopbezoeker, d'e nog altijd uitsluitend zijn geluk meende te kunnen vinden op een overbevolkt strand en enkele plat getrapte stukies bos in de omgeving der grote steden, bekruipt de lust om de vleugels eens verder uit te slaan. Met dit suggestieve element be antwoordt de film volledig aan haar doel. Men zoekt de recreatie teveel in een soort geëxoloiteerde schijn- rust en men is te weinig ontdek kingsreiziger in eigen provincie. Trek er eens op uit en u zult ver steld staan over de mooie plekjes. Dat rbept de film de toeschouwers toe en tevens doet zij een beroep om wat we bezitten ook in stand te hou den. Op Zaterdag 17 December om 16 uur zal te Dordrecht aan de Adm. de Ruyterweg de daar aangelegde rol schaatsenbaan officieel in gebruik worden genomen. Burgemeester J. A. H. J. v d Dussen van Dordrecht zal de openingsplechtigheid verrich ten. Aangezien ook 's Hertogenbosch plannen voor een rolschaatsenbaan heeft, is ook het college van B. en W. van die gemeente voor de plechtigheid uitgenodigd. Verder zijn ondermeer uitgenodigd vertegenwoordigers van de Belgische en Duitse rolschastsbond. De rolschaatsenbaan te Dordrecht, die de naam draagt van rolschaats- stadion „Dordt" is de zesde baan in Nederland. dienst zijn die beter voor ander werk de 0u(Je Rj,n bij BODFGRAVEN te in aanmerking komen?". De huidige woningpolitiek is het teken van een volkomen mislukking van een te ver doorgevoerd dirigisme", meende spre ker. Mr. J. J. Oyevaar (V.V.D.) zeide dat uit de ontwerpbegroting voor 1956 blijkt dat de toestand van de pro vincie gezond is. Middagvergadering. Naar aanleiding van het amende ment, dat de heer R. A. R. de Kwaad- steniet (A.R.) gisteren heeft inge diend bij de voordracht inzake de rechtspositie van de gehuwde ambte nares (waarin hij opneming van een l, ^„.„+00.e iibArio» bied ontstaat. leggen on dp oude ülaats. De zich steeds uitbreidende industrie in deze streek zou hiervan zeer veel schade lijden. De nieuwe brug zou in Bode graven moeten worden gelegd, de sluis zou buiten de kom van Bode graven moeten komen. Hii vroeg ge- deouteerde staten d°ze zaak eens op al ziin merites grondig te bezien. F°t leek de beer S. Groenendijk (C.P.N.) wenseliik dat de salarissen van het provinciale personeel ver hoogd zullen worden. De heer H. van Woudenberg (P.v. d.A.) zeide dat Nederland zeer bos- arm wordt. Daardoor bestaat de vrees dat er een gebrek aan recreatiege- artikel wenst, dat inhoudt, dat aan de ambtenaar, die in concubinaat is gaan leven ontslag wordt verleend), heeft de gedeputeerde mr. H. van Riel (V.V.D.) gistermiddag namens gede puteerde staten van Zuid-Holland medegedeeld, dat hem uit de jurispru dentie is gebleken, dat aan een ambte naar, die in concubinaat gaat leven, als strafmaatregel ontslag kan wor den verleend, omdat dit in strijd met het gedrag van een goed ambtenaar kan worden geacht. Daarom, aldus mr. Van Riel, brengt de onderhavige voordracht over de positie van de ge huwde ambtenares geen wijziging in de bestaande situatie voor zover het deze kwestie betreft. Gedeputeerde staten zullen zich over deze zaak verder beraden en in de komende zomerzitting een prae- advies uitbrengen of naast deze facul tatieve mogelijkheid tot ontslag ook een imperatieve mogelijkheid voor de in concubinaat levende amb tenaar wenselijk is. De heer De Kwaadsteniet nam hier op zijn amendement terug. Het voor stel inzake de rechtspositie van de gehuwde ambtenares in provinciale dienst is hierna aangenomen met tegen 30 stemmen. Bij de voortgezette algemene be schouwingen over de provinciale be groting voor het dienstjaar 1956 heeft Voor de aanle<? van een vissers haven in KATWIJK brak de heer S. H. van ^iiberfen (C.H.U.) een lans. Het gaat Katwijk voornamelijk om de van zoute haring en niet om verse vis. De heer C. P. Damme (P.v.d.A.) zeide dat een groot deel van de Scheveningse boulevard een zwakke stee in de zeewering .van Zuid-Hol land vormt, welke versterking behoeft De laatste sipreker van de middag was de heer A. in 't Veld (C.H.U.) hij zeide dat de plannen voor de aanleg van een nieuwe brug en een nieuwe sluis in de Oude Rijn bij BODEGRA VEN goed bekeken moeten worden. De vergadering werd hierna ver daagd tot Dinsdag a.s. KATH. BURGEMEESTERS IN ZEE LAND OP AUDÏëNTÏE BIJ NIEUWE BISSCHOP Binnenkort zullen mgr. Mes, die het initiatief heeft genomen, en Je 4 katholieke burgemeesters op Zuid- Beveland, de heren Andriessen, Derek, Van Horsingh, en mr. St'e- ger, door mgr. Jos Baeten, bisschop van Breda, in audiëntie worden ont vangen. De kennismaking met de nieuwe bisschop van de Zeeuwse eilanden is het doel van dit bezoek. Enige dagen geleden zijn de pas- GESLAAGD KERSTNUMMER. Zoals ieder jaar rond Kerstmis, is ook dezer dagen weer een aantrekke lijk Kerstnummer van „Salvo" het blad voor militairen, uitgave Nat. Kath. Thuisfront van de persen gekomen. Het blad heeft weer die RECHTZAKEN DIEVENBENDE. Vijf maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en toezicht van de R.K. reclassering, eiste de officier van Justitie bij de Haagse Politie rechter tegen de niet verschenen ijzervlechter A. K. uit Alphen a. d. Rijn, die was gedagvaard wegens diefstal van een rijwielklokje op 5 Juni jl. Tegen de wel verschenen 25- jarige fabrieksarbeider C. J. K. uit Alphen a. d. Rijn werd een maand voorwaardelijk met toezicht en 50 boete of 25 dagen geëist. Deze had een sierbeugel voor een rijwielket- tingkast als geschenk aangenomen van de vorige verdachte. Deze beu gel had zekere G. gestolen van een fiets achter het Nutsgébouw. Hij werkte samen met verd. op een fa briek. „Jij en je broer, (de niet versche nen verdachte), gapten links en rechts", zei de rechter tegen C. J. K. wonderlijke mengeling van „geest en De broer had al drie veroordelingen, wereld", van stemmige en populaire Sleutels, fototoestellen, klokjes, het bijdragen, Naast enkelen, die het Kerstfeest benaderen van een zijde, welke spe ciaal door de militair gewaardeerd zal worden,, staan enkele goede korte verhalen. Het prettige van „Salvo'* is, dat het blad niet dat uit gesproken militante karakter heeft, waardoor vele legerorganen zelfs voor de militair onleesbaar worden. Luchtig opgevrolijkt met mopjes en puzzels zal het Kerstnummer van „Salvo" voor velen, die het Kerst feest in de kazerne moeten vieren, een paar uur gezellligheid weten te brengen. was een eindeloze rij. Ook G. had hierin zijn deel. „Ik ben er nooit bij geweest", zei verd. C. J. K. Beide broers werden conform de eis veroordeeld. POLITIE BELEDIGD. Een week gevangenisstraf luidde de eis van de officier van Justitie bij de Haagse Politierechter tegen de niet verschenen los-werkman B. B. uit Koudekerk. Deze had de opper wachtmeester R. on de wachtmeester der politie H. de V. uitgescholden. Dit als protest tegen zijn aanhouding op 23 September j.l. Tevoren was Wat lezers schrijven SLACHTHUISTARIEVEN. Met grote verontwaardiging las ik het bericht „Slachthuis-tarieven gaan omhoog". Wat wordt het vervolg onder dit opschrift voor de niet-ingewijde prachtig weergegeven. En wat is de werkelijkheid heel anders. Dan nog de manier waarop het bericht ein digt: De besturen der plaatselijke slagerspatroons-organisaties en de di rectie van de vleeswarenfabriek heb ben de noodzakelijkheid en de rede lijkheid van deze tariefsverhoging erkend". De besturen waren te bang om deze verhoging geheel tegen te werken, omdat het slachthuis vele ambtena ren telt, die bij veel tegenwerking 't de slagers bijzonder lastig kunnen maken. Doch „de slagers" hebben hef tig geprotesteerd op de laatstgehou den vergadering en terecht. Daar is veel gesproken wat de bui tenstaander totaal niet weet. Op het einde van de vergadering hebben de besturen de bevoegdheid gekregen de zaak zo goed mogelijk te verdedigen. Dus niet zonder meer maar de ta riefsverhoging accepteren. Want ta riefsverhoging betekent onherroepe lijk prijsverhoging. Hiertegen moe ten wij als slager fel protesteren. Wij hebben jaren gevochten voor af schaffing van keurgelden, daar keu ring van vlees even noodzakelijk is als inenting tegen pokken, diphterie enz. en de regeling van het verkeer. Dit alles geschiedt in het belang van de mens. Het verschil is alleen, dat de slagers de keuringsdienst in stand moeten houden en de artsen en ver keersagenten door de gemeente on derhouden worden. Dit laatste ge schiedt naar draagkracht, dus zeer eerlijk. Maar in het geval van de slagers (en dus ook voor de Wanten) niet naar draagkracht, dus zéér on eerlijk. Over de uitgaven en inkomsten ge sproken bij de nu gevolgde methode zal de post van de uitgaven, die van de inkomsten ver overtreffen. De re denen zijn de volgenden: Voor het keuren van het vlees zijn veel minder keurmeesters nodig. Hier zouden natuurlijk enkele wijzigingen gebracht moeten worden in de werktijdenverdeling. Maar er worden ook keurmeesters de straat op gezonden voor het controleren van verschillende winkels, zoals kruide niers- comestibleszaken e.a., deze keurmeester moeten ook door de sla gers onderhouden worden, ook dit is onrechtvaardig. De modernisering is zeer „modern", misschien wel „luxe" te noemen. Er is een „hal" gemaakt, waarvoor het portierskantoortje moest verhuizen. Dit „gevalletje" is zeker overbodig eeweest. De prijs van deze moderni sering is in 't verslag niet genoemd, doch beloopt een onverantwoorde som. Hopende, dat de Leidse bevolking het streven van de „slagers" tegen keur geld verhoging begrijpt, teken ik, EEN LEIDSE SLAGER. (6) de heer D. van der Kwaak (C.H.U.) toors van de Zeeuwse eilanden reeds gezegd dat zijns inziens de planolo- i ter kennismaking op audiëntie ge- gische dienst van deze provincie meer weest bij hun nieuwe bisschop.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 8