In de vele militaire kampen kunt U 'n Kerstsfeer brengen Landbouw profiteert niet mee van hoogconjunctuur Geen rapporten over Suriname Expositie van geschenken uit de West Amsterdam kan leven bezien door een dubbele fondsbril Van fonds gekregen en bij fonds gekocht ir"** Vriendschap en dienstbaarheid in kering van onkerkelijkheid VRUPAG 16 DECEMBER 1955 DE LETDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 TWEEDE KAMER MINISTER: De Tweede Kamer, vergaderend onder voorzitterschap van de heer Van Sleen, heeft gistermiddag een aanvang gemaakt met de behandeling van de begroting van het departement van landbouw, visserij en voedselvoor ziening. Tevens is daarbij aan de orde gesteld de begroting van het land- bouwegalisatiefonds. De algemene beraadslaging over beide begrotingen wordt tezamen gehouden. Van belang waren de woorden die minister Mansholt over de toestand in de landbouw sprak. We spreken van een hoog-conjunctuur, zei de minister, maar de landbouw profiteert daar niet bijzonder van. Hij gaf toe, dat de stijging van de productiekosten in de landbouw niet gelijke tred houdt met de stijging van de prijzen. Hier en daar trad zelfs prijsdaling in. zijn zeer gunstig. De positie van de heer Bonnerman is zo goed mogelijk gewaarborgd. Motie over garantieprijzen Daardoor krijgen de garantie-prij zen betekenis. We moeten echter ook niet al te pessimistisch worden aldus de mi nister, de landbouw geeft nog steeds redelijke bestaansmogelijkheden. Prijsbeleid. De minister zei er ernstig tegen te moeten waarschuwen het prijsbe leid als alleen zaligmakende koers van het landbouwbeleid te zien. Het prijsbeleid is zeker belangrijk, maar even belangrijk is er voor te zorgen, dat de productiviteit in de landbouw wordt opgevoerd, dat de rationalisa tie de aandacht heeft en dat er voor gezorgd wordt, dat de landbouw zo goedkoop mogelijk produceert. Dat wil niet zeggen, dat er een weife lend prijsbeleid wordt gevoerd, be toogde spr. Hij is bereid na de reeds gepu bliceerde melknota nog nadere mededelingen te verstrekken over de ontwikkeling van de melkprijs. Er wordt thans nagegaan wat is ontvangen. De betrokkenen zullen niet lang daarna behoeven te wach ten op de uitbetaling. Het streven is de consumenten subsidies af te schaffen. Dat kan niet in eens en men moet zeer voorzichtig te werk gaan, zei de minister. Met betrekking tot hef suikerbie tenareaal zei hij, dat de resultaten zullen moeten worden afgewacht om te besissen of in de toekomst een beperking nodig is. Ontslag. Vervolgens ging spr. in op de op merkingen over het ontslag van de secretaris-generaal, de heer Bonner- ma. Deze zaak is voor hem moeilijk, vooral ook omdat een openbare be handeling van dergelijke kwesties gewoonlijk voor de betrokkenen niet aangenaam zijn. Hij verwijst naar de stukken, welke hij aan de Kamer heeft overgelegd en naar het onderhoud, dat hij met de vaste Ka mercommissie heeft gehad. De heer Bonnerman heeft schrifte lijk medegedeeld genoegen te nemen met ontslag volgens art. 99, onder be paalde financiële voorwaarden. De wachtgeld- en de pensioenregeling Landbouwonderwijs. Naar aanleiding van een desbetref fende opmerking zegt de minister, dat het overdreven is te beweren, dat het landbouwonderwijs technisch slecht is. Met betrekking tot de totalisator zei de minister bereid te zijn na te gaan of openbare inschrijving mo gelijk is. Hij zelf zou daaraan de voorkeur geven. Het is nog niet mogelijk het vet gehalte der melk op 3H te bren gen aldus de minister. Te ruim half twaalf werd de ver gadering verdaagd tot Vrijdagmid- i dag één uur. Geen enkele bezwaar had de be windsman tegen de motie ingediend door de heren dr ir A. Vondeling (P. v.d.A.), F. den Hartog (V.V.D.) en J. de Ruiter (C.H.), dat bij goedge- Het Nederlandse besluit om niet langer over Suriname en de Neder landse Antillen te rapporteren aan de Verenigde Naties is Donderdag uiteindelijk door de Algemene Ver gadering van de Verenigde Nhties aanvaard. De uitslag van de stemming was 21 voor, 10 tegen en 33 onthoudingen. België was één van de tegenstan ders; vóó stemden onder andere Ca nada, China, Denemarken, Frankrijk, Noorwegen, Zweden en de Verenigde Staten. keurde loonwijziging in de landbouw dit tot uiting moet komen in de ga rantieprijzen door de overheid vast gesteld. De garantieprijzen zijn op kost prijzen gebaseerd en daarin zijn uiteraard ook de lonen verdiscon teerd. Lustig draaiend met een ratel uit koffiekamp, een geschenk uit de West, heeft gistermiddag de minister van Overzeese rijksdelen, prof .dr. W. J. A. Kernkamp,'de tentoonstelling van geschenken van de bevolking van de Nederlandse Antillen en Suriname aan ons koninklijk paar tijdens hun bezoek aan de West officieel ge opend. Hij deed dit op verzoek van de adjudant-generaal in buitengewone dienst van H. M. de Koningin, vice- admiraal N. A Rost van Tonningen, die vooraf in opdracht van H. M. de Koningin verschillende personen dank bracht. In de eerste plaats aan de gevolmachtgide ministers van Su riname en de Nederlandse Antillen, de heren W. ,F. H. Lampe en mr. I. C. Debrot, die aanwezig waren, voorts aan de vertegenwoordigers van de regeringsvoorlichtingsdienst, van het koninklijk instituut voor de tropen en het gemeente Museum in Amster dam, welke instellingen alle een aan deel hebben gehad in de totstandko ming en inrichting van de expositie. Opticiens veroorzaken concurrentie In de hoofdstad zullen Zaterdag a.s. drie optiekzaken van de N.V. Amster damse instrumentenhandel „Unie-op tiek" opgericht door de twee in Amsterdam werkzame onderling be heerde ziekenfondsen „Ziekenzorg" en A. O. Z. worden geopend. De Unie optiek staat los van de beide zieken fondsen. De openstelling van deze drie za ken een novuim voor ons land is een gevolg van het feit, dat de op- ticiëns na ruim een jaar onderhan delen niet bereid bleken om aan de ziekenfondsverzekerden een hogere korting dan 20 procent per glas en montuur met een maximum van twee gulden te geven mits de prijs voor elk glas en ieder montuur tenminste 10 gulden bedroeg. Daarbij werd ge steld, dat de ziekenfondsen zich moes ten verbinden om met niemand een J contact aan te gaan op gunstiger voor- v/aarden dan met de organisatie van opticiëns zou worden overeengeko men. De genoemde twee ziekenfond sen, die deze voorwaarden niet aan trekkelijk genoeg vonden, ontrokken zich aan verdere onderhandelingen. Niet-verzekerden zelfde korting Bij de opzet der zaken is men er van uitgegaan, dat de ziekenfonds verzekerden vrij zijn te kopen waar ze willen en de niet-verzekerden in principe dezelfde korting van de Unie- optiek zullen krijgen. Alle zieken fondsverzekerden ongeacht van welk fonds zij lid zijn kunnen in de drie zaken kopen. De verkoops- voorwaarden zijn aldus, dat de gla zen zoveel mogelijk zonder bijbeta ling geleverd worden en op de mon turen 30 procent korting wordt ge geven zonder maximum. Niet zieken fondsverzekerden, of verzekerden die door omstandigheden op de zieken fondsbijdrage geen recht hebben, krijgen 25 procent korting op de gla- ;n en 30 procent op de monturen. Voor kinderbrillen geldt een afzon derlijke regeling. De kortingen wor den gegeven op de prijzen, zoals die door de opticiëns worden berekend, n.l. de inkoopprijs vermenigvuldigd met 2.3. Moeite met personeel De president-commissaris van de N.V. Unie-optiek deelde op een pers conferentie mede, dat van de zijde der opticiëns zonder succes ge poogd is op verschillende manieren de totstandkoming van deze zaken te verhinderen. De N.V. importeert zelf omdat zij niet via de gebruike lijke kanalen der optiekhandel haar materialen kan betrekken. Aanvan kelijk heeft men ook moeite gehad met het aantrekken van personeel. Het is niet de primaire taak van de fondsen om zelf winkels te openen, maar wel aldus de president-com missaris de verzekerden te bescher men tegen prijsvaststellingen die naar onze mening „de perken te bui ten gaan". Van de zijde der opticiëns is tijdens de onderhandelingen mede gedeeld, dat deze prijsvaststellingen er zijn om de kleine opticiëns te be schermen. De gaven van de gulle West in Amsterdam tentoongesteld Een fraaie, levensgrote prauw vormt een van de specta culaire onderdelen van de tentoonstelling van de ge schenken, welke het koninklijk paar tijdens de reis naar de West ontving, die in het koninklijk paleis op de Dam in Amsterdam is ingericht. JUBILEA BIJ DE MISSIONARISSEN VAN MILL HILL EN 1956 50 Jaar priester op 22 September Father G. Callenberg uit Leiden, miss. in Nellore, Zuid India; father V. van Haeren uit Eysden, oud miss. van Bgl. Congo, thans in Soestdijk. 25 Jaar priester op 19 Juli Father J. Boon uit Lisse, miss. in Nellore; father M. v. d. Bosch, uit Oudenbosch, miss. in Kisumu; father G. Braam, uit Beverwijk, miss. in Belg. Congo; father F. Groeliker, uit Doesburg, Missiehuis Hoorn; father C. Hoogland, uit Lutjebroek, miss. in Nelore; father P. Jacabse, uit Alk maar, studiehuis Tilburg; father S. Krijgsman, uit Venhuizen, miss. in Belg. Congo; father W. Lamers, uit Utrecht, miss. in Belg. Congo; father M. Nabben, uit Sevenum, miss. in Br. Kameroen; father L. Onderwater, uit Lisse, miss. in Br. Kameroen; father P. de Ruijter, M. O. uit Heemskerk, missiehuis Haelen; father S. Staats, uit Hillegom, miss. in Br. Kameroen; father. P. v- d. Valk, uit Kwintsheul, miss. in Nellore; father T. v. d. Ven, uit Huissen, miss. in Toro; father P. Versteeghe, uit Hillegom, miss. in Kampala. 121/2 priester op 11 Januari Father F. Boeken, uit Weert, miss. in Nellore; father A. Boekraad Fh. D., uit Boskoop, misiehuis Roosen daal; father J. Meewis, uit Weert, miss. in Kisumu; father H. Peet uit Amsterdam; father J. v. d. Putten, uit Den Haag, miss. in Kisumu; fat her J. Rekelhof, uit Zoeterwoude, miss. in Br. Kameroen; father F. Terpstra, uit Amsterdam, miss. in Pa kistan; father M. Verheijen, uit Ven- lo, miss. in Nellore; father F. de Vrught, uit Keijnenburg, miss. in Belg. Congo; father G. Willems, uit Deventer, missiehuis Hoorn; father J. Zegwaart, uit Haarlem, miss. in Belg. Congo. Uw leven wordt op Schiphol automatisch verzekerd Door een Amsterdams makelaarskantoor is op Schiphol een tweetal automaten geplaatst, door middel waarvan het vanaf Donderdag voor luchtreizigers mogelijk is een levensverzekering of een aanvullende levensverzekering te sluiten. De automaten zijn voor ons land nieuw; inde Verenigde Staten worden zij algemeen op de vlieg velden toegepast. Als eerste „klant" fungeerde Donderdagmiddag de directeur van Schiphol, de heer Deliaèrt, die naar Londen vloog en vooraf nog even een verzeke ring-per-automaat afsloot Geen offer, maar een offertje Niet alle soldaten, niet alle ma trozen, zullen de Kerstdagen thuis kunnen vieren. Ongeveer de helft van hen zal óf in kazerne of militair thuis, óf op een vliegbasis, óf op een] der bodems van onze Marine hun Kerstdagen moeten vieren. Bij de Marine-mannen in Den Hel der zal de hoofdvlootaalmoezenier, mgr. kol. J. F. M. de Sain in het Ma rine-etablissement de H. Nachtmis opdragen. U kunt dit meebeleven, zij het eerst 27 December, wanneer de Kompasnaald van de KJt.O. naar Den Helder zal wijzen. Aalmoeze nier J. B. van Croonenburg zal het slotwoord spreken. Katholiek Thuisfront, dat thans in geheel ons land steunbonnen aan biedt om overal onder de militairen dit Kerstfeest van Nachtmis en Krib be mogelijk te helpen maken, zou een bloemlezing kunnen geven uit de Kerstprogramma's die het in deze da gen van de aalmoezeniers krijgt toe gezonden. Gróte planen, die uitvoer baar zijn en iets van de waarlijke Kerstsfeer zullen brengen onder onze soldaten, als U helpt!!! Denken wij daarom in deze donke re dagen voor Kerstmis aan onze soldaten en matrozen die met Kerst mis niet thuis zullen zijn en brengen wij ons offertje, opdat iets van onze Kerstsfeer ook zijn afstraling moge vinden bij de helft van ons leger, dat Portaalwerk in Utrecht Een nieuw verblijdend symptoom van het allerwegen opbloeiend besef •onder de leken van hun apostolische verantwoordelijkheid is de oprichting van het „Portaalwerk" te Utrecht, een instelling, die na twee jaren van voor .bereiding en intensieve bespreking tussen leken, seculaire en religieuzen te Utrecht is begonnen. Zaterdag 17 December zal mgr. A. Wiegerink, de ken van Utrecht, een pand aan de Oude Gracht te Utrecht inwijden, dat het centrum van activiteit zal wor den. Dit huis is aangekocht en geheel be langeloos ter beschikking gesteld door de zusters Augustinessen van St. Monica, die reeds jaar en dag op de meest practisohe wijze het por taalwerk uitoefenen. Vrijwilligers hebben het huis „bedrijfsklaar" ge maakt. In September 1953 installeerde mgr. Wiegerink een leken-curatorium voor de 'bijzondere zielzorg in het deke naat Utrecht. De opdracht voor deze leken was enerzijds pogen vast te stellen wat de kernoorzaak is van de onkerkelijkheid en anderzijds van advies te dienen inzake middelen om de onkerkelijken terug te 'bren gen. Het curatorium heeft aan zijn opdracht voldaan en heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat de kernoorzaak van de onkerkelijkheid in Utrecht is naar de mening van dit curatorium de onkerkelijkheid thans 20 pet., in 1953 volgens het K.A.S.K.I 17.7 pet. gezocht moet worden in het gebrek aan wezenlijke liefde tot God en in het daaruit voortvloeidende gebrek aan naasten liefde. Het adviseerde een instituut in het leven te roepen van seculieren, reli gieuzen en leken, dat de bestrijding van de onkerkelijkheid zal aanpak ken op de basis van dienstbaarheid en vriendschap. Enige weken geleden heeft mgr. dr. B. J. Alfrink, aarts bisschop van Utrecht, twee pater Augustijnen voor dit bijzondere werk geïnstalleerd. Het zijn de pa ters Emmanuel Zilkens en Trudo Vermeulen. Een belangrijke steun voor „Het Portaal" zullen de 32 zusters Augusti nessen van St. Monica in Utrecht met haar 12 sociale werksters zijn,, die zich geheel in dienst van het nieuwe initiatief hebben gesteld. Wat betreft de financiële zijde van het werk neemt men het standpunt in, dat de Voorzienigheid zal betalen. Tot dus ver zijn alle rekeningen voldaan. KERSTSPEL OP WAGENS IN ROTTERDAM Op de avond vóór Kerstmis weer of geen weer zullen vier bij het Kerkverband Katholiek Amateurto neel aangesloten groepen op niet min der dan 15 drukke punten van Rot terdam en Schiedam 'n tot 11/2 uur verkorte opvoering geven van Ghéons Kerstmysterie. Deze prachtige oude traditie van het wagenspel op de plei nen en in de straten is ook voor onze dagen een voorreffelijke vorm van publieke opinie-beïnvloeding. De lan delijke „Voor God"-actie heeft daar om graag volledig medewerking ver leend en deze actie ook financieel mogelijk gemaakt. Ontploffing eist 1 dode; Gisterochtend omstreeks kwart over zes is brand uitgebroken in de gara- I ge van het transportbedrijf van de I fa. Vleeshouwer en Co te Gor-edijk I (Fr.). Tijdens de brand deed zich een I ontploffing voor, tengevolge waar- van ramen en deuren uit hun heng- seis vlogen; de 30-jarige chauffeur i B. H. werd door rondvliegend hout zwaar gewond. Hij is korte tijd later in het ziekenhuis te Heerenveen1 overleden. Kerstmis dn hun kampen moet vie ren. Dan zal ook daar iets intens moois en waardigs van dat Kerstfeest ge maakt kunnen worden. Wanneer U dan luistere naar de uitzending van Kompas, 27 Decem ber van 18 uur tot 18.20 uur, dan zult u weten dat uw offer wèlibesteed is en dat het goede vrucht zal dra gen. Premie ziekenfonds verhoogd tot 4.2 pet. De minister van sociale zaken heeft op grond van adviezen van de zieken fondsraad en de S.E.R. besloten dat de premie voor de verplichte zie kenfondsverzekering zal worden ver hoogd van vier tot 4,2 De verho ging zal op 1 Januari a.s. ingaan. Verplichte verzekering s 16 3 mill, te kort De rekening over 1954 van het ver eveningsfonds, waarin de premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering wordt gestort, sluit met een nadelig saldo van 16.3 millioen gulden. De rekening over 1953 sloot met een na delig saldo van 2.3 millioen. Géén reden voor „tientjes-paniek" Er is een soort tientjes-paniek on der het publiek ontstaan. De gehele dag lang werden gisteren tientjes te gen het licht gehouden en men tast te ongerust elk bankbiljet af. De autoriteiten, die met het onder zoek belast zijn delen mee, dat het publiek zich niet al te ongerust be hoeft te maken. Het aantal valse bankbiljetten van tien gulden is ge ringer dan men wel oorspronkelijk verwachtte. De kans, dat iemand een vals tientje in handen zal krijgen, is niet zo groot. Grote oplettendheid vooral ook om de bron van de ver valsing te kunnen ontdekken blijft geboden. Wie een vals biljet ont vangt, dient dit ogenblikkelijk bij de politie in te leveren. Hij, die probeert het weer uit te geven stelt zioh aan strafvervolging bloot. Muizen legden bodempensioen Een poelier in Zutfen had zo veel hazen het vel over de oren gestroopt, dat hij er toe kon over gaan een nieuwe vloer in zijn zaak te leggen. Bij het wegbreken van de plan ken stootten de werklieden op een muizennest dat behalve de nodige muizenissen een rijke hoeveelheid aan echt bankpapier bevatte. De dieren hadden zich dag in nacht uit ter ruste gelegd op een royaal „bodemipensioen", dat zij zelf bijeengegaard had den. Zij gapten het geld uit een platte open bak, waarin overdag het winkelgeld bewaard werd. De poelier zal waarschijnlijk voor de spaarcenten van de muizen wat rattekruid in huis nemen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7