Hernieuwd raadhuis van Voorhout begin van een nieuwe periode RIJNSTREEK A. D. v. Vliet te Alphen werd onderscheiden met Pro Ecclesia Ir. Fernandus sprak over de ruilverkaveling in Zoeterwoude VRIJDAG 16 DECEMBER 1955 DE LE1DSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 OStik ap de tae&amdt yeucflt In verband met de in gebruikne ming van het vernieuwde en uitge breide gemeentehuis te Voorhout, ,kwam de gemeenteraad in buitenge wone vergadering bijeen. Onder de genodigden merkten wij op, üiet gemeentebestuur van Alke made, de burgemeesters van Noord- wijk, Sassnheim, Noordwijkerhout, Warmond en Rijnsburg, de heer Th. N. Geels, ardhitect, de doktoren H. A. en A. W. Bots, pastoor Bresser en ds. Kalkman, broeder Theodosius en .broeder Angelus resp. overste en dl recteur van de B.N.S.. de heer C. P. Vergouwen, lid van Provinciale Sta ten en vertegenwoordigers van het onderwijs en stands- en vakorganisa ties. Burgemeester Kolfschoten opende de vergadering en verwelkomde daar na de genodigden. Leden van de raad, zo zeide hij ver volgens, u heeft mij verzocht een werkstuk te bekronen, waaraan ik door omstandigheden slechts bitter weinig heb kunnen medewerken. Daarmede wil ik uiteraard aller minst zeggen, dat het met mijn me dewerking beter, doelmatiger of scho ner zou zijn geweest. Edoch, u zal begrijpen, dat er bij mij een onbevre digend gevoel is, omdat ik niets per soonlijks in deze schepping heb kun nen leggen. Het is echter prettig, dat u mij in deze ook niet kunt verdenken van verheerlijking van eigen plannen en ideeën, omdat ik thans hulde ga bren gen aan al degenen, die voor deze uit nemende resultaten grote verdiensten hebben. Ik gewaag daarbij in de eerste plaats van het college van B. en W. en de Raad uit de jaren 1950 en 1951, die de oorspronkelijke plannen heb ben opgezet, die geen moeite spaar den een zo efficiënt en effectief mo gelijke oplossing te bereiken. Nieuw begin. In dit huis moeten de wonderlijk.-: ste combinaties mogelijk zijn; het moet hier kunnen bruisen van levens lust naast een noodzakelijke rust voor een wel overwogen redactie der vele schrifturen, het moet gonzen van activiteit en werklust naast een ge zapigheid van de gefundeerde beoor deling, hier moet duidelijke en op- rech taal weerklinken, welke tevens doordrenkt is van waardigheid en zelfbeheersing. Zoals wij bij ons gebed aan het begin van iedere raadsvergadering getuigen, zal God voor ons pogen be grip hebben. Wij bidden daarvoor steeds Zijn ze gen af. Die zegen smeek ik thans van Hem af bij deze pogi gen van de ge meente Voorhout voor een hernieuwd begin in dit gerestaureerde bolwerk van burgerzin. Met de schone regelen van Joost v. d. Vondel: „Indien 't ghemeen u roept, besorght het als N eighen". verklaar ik het gerestaureerde raad huis der gemeente Voorhout voor ge opend. Blik op de toekomst. Na deze rede kreeg mr. J. J. Weve het woord namens de K.V.P.-fractie. Spreker maakte van de gelegenheid gebruik om een misverstand op te helderen. Door velen werd wel eens de vraag gesteld, op het geen schande is, dat de gemeente zo'n gebouw neerzet, terwijl de woningnood zo groot is. Niets is minder waar. Het was een bittere noodzaak. Was dit niet ge bouwd, geen woning zou er méér ge komen zijn. Spreker schetste de onhoudbare toestand van het oude gemeentehuis en prees het besluit om tot nieuw bouw te ko-men. Na een compliment gemaakt te heb ben aan architect Geels en aannemer Kieft voor deze prachtige schepping, deelde spreker mede nu een streep te willen zetten onder een minder ge lukkig verleden en in de toekomst te zien. Spreker roemde de prettige samen werking met burgemeester Kolfscho ten en was er van overtuigd, dat „wij deze burgervader straks met lede ogen zien vertrekken". Gebrandschilderde ramen. Hiera sprak de heer C. Th. Zeiler: Allereerst wil ik beginnen u van harte te feliciteren met de herope ning van het gerestaureerde raadhuis. Wij spreken hierbij de wens uit, dat binnen de muren van dit raadhuis veel vruchtbaar werk mag worden verricht strekkende tot heil van onze gemeente. VOORSCHOTEN Pondjes-actie. Zaterdagmiddag starten de Katholieke Verkenners weer voor htm „Pondjes-actie. De op brengst van deze actie is voor de min der bedeelden van de parochie. Ook waardebonnen zijn van harte welkom. Schaakvereniging „Voorschoten". Voor de 1ste groep speelden Slui ter en Waasdorp de afgebroken partij verder, die eindigde in remise. In de 2de B-groep won N. Segaar van Hons- beek en v. d. Werf won van Brag- gaar Jr. Een van de week gespeelde com petitiewij dstrijd tussen VTL I en Voorschoten I is door laatstgenoemde gewonnen met 46. Uitslagen groep I: SluiterWaas dorp }/2— Groep 2B: HonsbeekN. Segaar G11 Braggaarv. d. Werf 01. Een van de grootste problemen, welke uw college bezighoudt is zeer zeker de woningbouw. Wij allen zijn er van overtuigd, dat dit niet een vraagstuk is, dat onze gemeente al leen aangaat, maar dat het een vraag stuk is hetwelk geheel Nederland en ook de regering veel zorgen baart. Wij allen zijn er van overtuigd, dat uw college alles in het werk stelt, om in de woningnood van de gemeente Voorhout zoveel mogelijk tegemoet te komen. Wij zijn U daarvoor dank baar en wij twijfelen niet of uwe ver dere werkzaamheden daartoe zullen met succes worden bekroond. Tot de ingezetenen van onze ge meente zou ik willen zeggen: „La ten wij van heden af slechts een op bouwende critiek laten horen en laat afbrekende critiek verre van ons zijn. Afbrekenlde critiek leidt slechts tot ondergang, terwijl een opbouwende critiek tot iets groots leidt. Laten wij van heden af een doel voor ogen hebben „allen samenwer ken om onze gemeente in bloei en voorspoed te doen toenemen." Laten wij toch vooral vertrouwen hebben in onze wethouders en in de raad. Wij hebben dit college ons vertrouwen geschonken. Zij hebben dit vertrou wen niet beschaamd en hebben onder zeer moeilijke omstandigheden ons aller belang moeten verdedigen. Laat ons dit toejuichen. En nu wil ik overgaan namens het comité het geschenk aan te bieden. Toen zich een comité had gevormd om aan de gemeente een huldeblijk te brengen, hebben wij van vele zij den medewerking ondervonden. Voor die samenwerking zeggen wij U van deze plaats hartelijk dank. Onze keu ze is gevallen op een aantal gebrand schilderde ramen ter verfraaiing van deze raadzaal. In dit album zult U afbeeldingen vinden van deze ramen gepaard gaande met een korte om schrijving van elk raam, alsmede de namen van allen die aan het ge schenk hebben bijgedragen. Wij ver zoeken u dit album een passende plaats in de raadzaal te willen ge ven omdat het een geheel vormt met het geschenk. Geschenk van personeel. Secretaris J. v. d. Aardweg noem de deze dag een dag van vreugde voor het gehele personeel. Hij bood na mens het gemeerttepersoneel een fraaie statie-schilderij aan van konin gin en prins. Burgemeester G. F. W. v. Be rekel van Noord wijk sprak als oud-burge meester van Voorhout namens de col lega's van de Duinstreek en prees de totstandkoming van dit prachtige werk als symbool van grote activi teit. Namens de afd. Z.-H. van de Ver. v. Ned. Gemeenten bracht de heer Ike de gelukwensen over. Architect Geels bracht nog dank voor het in hem gestelde vertrou wen, waarna mr. Weve namens de raad, de aangeboden ramen en het schilderij offioieel in ontvangst nam. Hierna was het officiële gedeelte ten einde en werd het nieuwe ge bouw bezichtigd. Tijdens een korte huldigingsbij eenkomst in het Sint Josephpension heeft deken L. H. M. Nieuwenhuizen gistermorgen de Pausplijke onder scheiding „Pro Ecclesia et Pontifice" met bijbehorende oorkonde uitge reikt aan de heer A .D. van Vliet, ter gelegenheid van zijn zilveren jubi leum als secretaris van het R.K. Kerk- en Schoolbestuur van de pa rochie van Sint Bonifacius. Zoals wij dezer dagen berichtten vervulde de heer Van Vliet tal van functies in het parochiële leven en neemt nog aan vele zaken actief deeL De oorkonde vermeldt dan ook: voor buitengewone zorgen voor ker kelijke zaken. Nadat om 8.30 uur in de parochie kerk een gezongen H. Mis van dank baarheid was opgedragen, kwamen jubilaris, zijn drie zusters en twee broers, o.w. zijn heerbroer pater No- lascus van Vliet O.F.M. de vroegere Franciscaanse Gardiaan van het klooster te Woerden e.a. alsook de leden van het kerkbestuur met hun dames en de kapelaans L. M. G. Bie- mans .en J. v. d. Stap in het Sint Jo sephpension bijeen voor een geza menlijk ontbijt. Tijdens deze bijeenkomst sprak deken Nieuwenhuizen de jubilaris toe. Hij noemde hem de rechterhand van de dekens Hellegers, De Korte en van hemzelf. Dit gedurende 25 jaren met liefde en energie te zijn, is een bijzonderheid. Hij is meer dan ge woon lid, hij is secretaris van het kerk- en schoolbestuur. Dat bete kent, dat hij de man is die het werk uitvoert in het belang van de paro chie. Maar hij betekent voor de pa rochie nog meer. Tientallen paro- ohiële verenigingen heeft hij of dis bestuurslid of als trouw en actief lid gediend. Hier nu liet de deken het groot aantal functies die de ju bilaris in de loop van een kleine veertig jaren langere of kortere tijd heeft heeft vervuld en stemd bij elk der taken een moment stil. Het ge- heeft heeft vervuld en bij elk Raadsvergadering in vlot tempo Een tiental weinig belangrijke agendepunten heeft de gemeenteraad van Alphen a.d. Rijn Donderdagavond in nauwelijks een kwartier tijds af gewerkt. De raad was voltallig. De heer Ph. Rogaar nam het op voor het winkelpersoneel. Bij het voorstel van B. en W. inzake ver nieuwing van de verordening koop avond voor winkels verklaarde hij het prettig te hebben gevonden, in dien de vakbonden van het winkel personeel ook waren gehoord. Hij zou dit in elk geval voor de toekomst in overweging willen geven. De voorz. verklaarde, dat de wettelijk voorge schreven bonden gehoord zijn. Hij vond het nogal moeilijk als men van de voorschriften gaat afwijken, want waar komt men dan terecht. De voor zitter gaf zijnerzijds de heer Rogaar in overweging de vakbonden van het winkelpersoneel te instrueren zich in deze zaken te vestaan met de midden standsorganisaties. De overige zaken werden zonder diepgaande discussies aanvaard. Hierna ging de raad in geheime zitting. OPENING GARAGEBEDRIJF Met de officiële opening a.s. Zater dagmiddag door burgemeester Ed. C. Witschey krijgt Alphen a.d. Rijn er op het gebied van garage, autohandel, showroom en service-station een nieuw toonaangevend bedrijf by in de Thorbeskerstraat. Het is de heer J. W. H. Bink uit Loenen aan de Vecht, waar hij vier jaar een klein garagebedrijf leidde en daarvoor als bedrijfsleider in Lei den in een dergelijke zaak werkzaam was, die met deze onderneming blijk geeft in Alphen a.d. Rijn wel goede perspectieven te zien. heel noeimde de deken: zegenrijk werk voor de parochie. Hij dankte hem hiervoor, mede napiens de pa rochie en speldde hem de Pauselijke onderscheiding „Pro Ecclesia et Pon tifice" op. Na de deken wenste de eerw. moe der overste van het pension de heer Van Vliet geluk en bood een ge schenk onder couvert aan. Namens het kerk- en schoolbestuur sprak de heer A. F. Ruijssenaars, die het een zeldzaam verschijnsel noem de, dat iemand 25 jaar secretaris is van een der hoogste parochiële col leges. Het is immers zo, aldus stelde hij vast, dat men tot een dergelijke functie in de meeste gevallen pas op latere leeftijd wordt geroepen. De heer Riuijssenaars maakte een kleine vergelijking met de gang van zaken in dit college 25 jaren gele den en nu en constateerde grote ver anderingen. Spr. roemde voorts de verdiensten van de jubilaris in het vroegere Crisis-comité en de véle neven-comité's. Hij bood de jubila ris een draagmedaille aan van de hem verleende Pauselijke onder scheiding. De heer Van Vliet dankte tot slot en memoreerde enkele grappige episoden uit zijn verenigingsloop baan. Alpheuse Kanarie-vrienden. De' Alphense Kanarie-vrienden organi seren een tweedaagse tentoonstelling en onderlinge wedstrijd, de 3e in het bestaan der vereniging. De expositie in de bovenzaal van café 't Centrum maakt een keurige indruk en het algemeen oordeel van de kerumeesters C. Brink en P. Weijers, beiden uit Utrecht, over de vogels is: een zeer goede collectie. De inzendingen werden gekeurd voor zang, kleur en exeten. De uitslagen zijn: klasse A, 4 vo gel E.K. 1955, le prijs M. J. H. Maas, 2e prijs J. J. Zaunbrecher. Klasse B, 2 vogels E.K. 1955, le pr. M. J. H. Maas, 2e pr. J. J. Zaunbrecher. Klas se C, 1 vogel E.K. Kampioen L. Ove- res, 2e pr. idem( 3e pr. M. J. H. Maas 4e pr. L. Overes, 5e pr. idem, 6e pr. G. v. Weeren. Klasse D, E.K. over jarig, le pr. G. v. Weeren, 2e en 3e pr. J. J. Zaunbrecher. Klase E. open klasse, le pr. en 2e prijs. L. Overes, 3e pr. C. v. Heijningen. Kleurklasse, klasse F. overjarig E.K. le en 2e pr. J. A. Strijk, 3e pr. C. J. Turk. Klasse G; open klasse, le en 2e pr. J. S. Wijfje, 3e pr. J. A. Strijk. Klasse 'H. E.K. 1955, kampioen C. J. Turk, 2e en 3 e pr. J. A. Strijk. Klasse exoten, kl. 1, kampioen J. van 't Wout, 1 paar beige zebra vin ken, 2e pr. C. v. Heijmngen, 1 paar blauw fazanten. Vermelden wij nog, dat de heer J. Spijker uit Nieuwveen tegelijkertijd een aantal opgezette vogels tentoon stelde. BOSKOOP Aanrijding. Gisterennacht kwam de heer J. v. B., wonende te Bos koop, met zijn personen-auto uit Lei den op weg naar zijn woning in bot sing met een andere auto, toen bei den op een gedeelte van de straat weg nabij de Gemeneweg onder Ha- zerswoude, welke wegens herstel werkzaamheden was opgebroken, op dezelfde rijbaan reden. Beide auto's werden zwaar beschadigd. De auto van de heer v. B. werd met de kraan- wagen van de fa. Kok te Boskoop Men heeft door alle eeuwen heen geweten.dat het kapsel aangepast dient te rijn aan de stijl van de kle ding Kunt U zich koningin Marie Antoinette indenken ronder wit- gepoederde pijpekrullen Bij Uw moderne toilet behoort een modern kapsel stijl anno l955,een modern én een goed kapsel Haute Coiffure J. P. van der BLOM STgENSTRAAT 57 LEIDEN - TELEF. 21721 (Advertentie) huiswaarts gesleept. Wonder boven wonder kwamen de bestuurders met de schrik vrij. Dammen. De onderlinge compe titie voor het persoonlijk kampioen schap van de aamclub Boskoop werd voortgezet met onderstaande wed- strijden: E. J. HoogebrugD. v. Wijk 11; W. D. van EsH. v. Klaveren 20; D. v. WijkE. J. Hoogerbrug 20; T. A. VenemaH. v. Klaveren 20; D. v. WijkJ. Schoemaker 20; A. Nederhof—W. D. v. Es 1—1; H. GlazenborgA. Trimp 20; A. N. v. TolD. W. de Zeeuw 11; D. Lank- hirizenTh. v. Eek 20; W. Neder hof—A. N. v. Tol 2—0; H. Trimp—W. v. Otterloo 20; J. v. EcAnt. Trimp 20; W. A. v. OtterlooD. W. v. d. Zeeuw 20; H. GlazenborgH. Trimp 20. Geslaagd voor het candidaats- -examen in de economische weten schappen te Rotterdam de heer A. G. 4e Ruyter. DE KWAKEL BROMFIETS-ONGEVALLEN Toen de autobuschatif.feur A. van Dam zich per bromfiets naar zijn werk wilde begeven, is hij tijdens deze tocht vanwege het gladde weg dek geslipt en onzacht met het weg dek in aanraking gekomen. Hij liep hierbij schaafwonden op aan hoofd en ledematen, zodat hij zich onder doktersbehandeling moest stellen. Een ongeluk van dezelfde omvang overkwam A. Klijn, toen deze zich eveneens per bromfiets naar zijn werk in Mijdrecht wifde begeven. Ook hij kwam vanwege het gladde wegdek ten val en bezeerde zich zodanig, dat ook hij geneeskundige hulp in moest roepen. KDO. Het eei-st elftal speelt Zon dag tegen ODI V uit, een tegenstan der, die men niet mag onderschat ten. Thuis werd gelijk gespeeld. Aanvang 2 uur, vertrek per auto om 1 uur vanaf Leenders. De reser- ven spelen op eigen terrein tegen JHK 3, aanvang half 3. De A-junioren spelen ook thuis, en wel tegen DOG, aavang 12.45 uur. De B-junioren spe- 1 enuit tegen St. Louis aanvang 1.15 uur, vertrek per auto om 12 uur van af Leenders. R.K. Damclub K. en G. Een combinatie van het le en 2e tiental heeft in Amsterdam een ontmoeting gehad met de dammende politieman nen uit de hoofdstad, n.l. APGS I. Het lukte de Kwakelse dammers 7 van de 10 partijen te winnen, ter wijl er 3 verloren gingen. Aldus een mooie 14'6 overwinning. HAZERSW0UDE ERNSTIGE AUTOBOTSING. Ter hoogte van het wachthuisje van de N.V. Citosa nabij de Gemene weg is de Rijksweg wegens weg werkzaamheden over een lengte van ongeveer 200 meter opgebroken. Gisteravond omstreeks half twaalf kwam een Opel komende uit de rich ting Leiden en bestuurd door de heer J. v. B. uit Boskoop in botsing met een personenauto bestuurd door de heer J. V. uit Katwijk, die uit de richting Alphen a. d. Rijn kwam. Daar de rijksweg aan de noorzij de was opgebroken diende de heer J. V. voorrang te verlenen. De materiële schade van beide auto's was vrij aanzienlijk, terwijl de heer J. V. een bloedende hoofd wonde opliep. Doordat verschillen de garagehouders uit de onmiddel lijke omgeving van het ongeval niet bereid werden gevonden een kraan wagen te sturen, moest een kraan wagen uit Oegstgeest komen om de auto's weg te slepen. RGELOFARENDSVEEN „CHARITAS" HOUDT WEER HAAR TENTOONSTELLING. In het meisjesclubhuis in het Zuid einde komen iedere week een aan tal meisjes een avond bij elkaar, welke met vaardige hand de vrije uren productief maken met het ver vaardigen van kledingstukken e.d. Op zich zelve is dat niets ongewoons, maar men zal wel begrijpen dat men dit met een speciaal doel doet n.l. om dit in de Kerstweek aan de finan- tieel minder draagkrachtigen en voor de grote gezinnen als een Kerst- gave te kunnen overhandigen. Sinds jaren is het echter tevens een ge woonte om al dit vervaardigde ma teriaal enkele dagen ten toon te stel len. Niet alleen met het doel om dit alles te kunnen bewonderen, maar vooral ook wel om middels de tal rijke zeer attractieve vermakelijkhe den de benodigde gelden bijeen te brengen om ook voor een volgend Alle ingelanden en landgebruikers van de polders: Grooten, Zwet en Gr. Blankaart, Oostvliet, Hof, Oost en Westbroek, Geen en Kleinen Blan kaart, Oud-Gelderwoudschen, Knot- ter, Grooten West- eindscher, waren opgeroepen voor een bijeenkomst in het parochiehuis Schenkelweg te Zoe terwoude, waarop het onderwerp: „Waterbeheersing en Ruilverkaveling" door ir. D. A. Fernandes van de Cul tuurtechnische Dienst zou behandeld worden. De heer J. Schouten, oud-landbouw- leraar, leidde deze vergadering en verwelkomde de in grote getale op gekomen landbouwers, burgemeester Smeets, wethouder Van Leeuwen, de heer C. J. v. d. Laan ass. bij de voor lichtingsdienst Rijnstreek-West en de heer K. Dekker techn. ambtenaar van de C.T.D. In zijn inleiding memoreert spreker, hoe vijftig jaar geleden de polder zich primair tot taak stelde het bui tenwater te keren door een kade en het overtollige hemel en kwelwater door middel van bewaterings werk tuigen uit te slaan op de boezem, Langzaam is daarin verandering ge komen door in de zorg ook te betrek ken de landbouwkundige belangen, het tegengaan van vervuiling van het polderwater, het vlugger afvoeren van wateroverlast bij grote regenval door verbetering van bemaling en door in- friltatie van geschikt vocht bij lang durige droogte. Meer landbouwonderwijs, betere landbouwvoorlichting enz. hebben de productie aanzienlijk opgevoerd. Betere bedrijfsvoering, meer kunst- mestgebruik, mechanisatie werd ge adviseerd. Dit alles bracht hogere pro ductie, vermeerdering van exporta- bele goederen, verhoging van 's lands welvaart, maar voor de boer een nog in procenten uitgedrukt grotere ver hoging van de productiekosten. Herverkaveling. De tendenz, dat die verhoogde pro ductie per eenheid een waarde da lende neiging vertoont, terwijl de pro ductiekosten nog steeds omhoog gaan vooral door het onderdeel van deze kosten arbeid. Het roer moet worden omgewend van opvoering van productie tot rationalisatie: het bedrijf moet zo doelmatig mogelijk worden ingericht. In dit verband wijst spr. op het on voordelig liggen van percelen land bij vele bedrijven waardoor zoveel arbeidsloon teveel moet worden be- jaar weer over de nodige materialen te kunnen beschikken. Deze tentoonstelling wordt Zater dag en Zondag a.s. in de Pancratius- zaal gehouden. De officiële opening is Zaterdagmiddag te 3 uur, waarna deze direct voor een ieder toegan kelijk is. Zondag na de Hoogmis en verder de gehele dag tot 's avonds 10 uur. kan men ook terecht om mid dels de bekende gezellige drukte een klein offertje voor dit mooie doel bij te dragen. BOUW VAN 55 WONINGEN. In de Googerpolder te Roelof- arendsveen is men met man en macht in de weer om 55 woningen te bou wen. Het zijn arbeiderswoningen. Deze week kwam het le blok van 5 stuks reeds onder de pannen. Een zware heimachine is thans nog be zig om de 14 meter lange palen in de grond te heien, waarop de rest van de woningen moet worden ge bouwd. Met het bouwen van deze woningen moeten zowel de Spoor straat als de Naroisstraat worden verlengd. Door het veelvuldig bou wen in de Veen, komt dit dorp er heel anders uit te zien, daar men nu kan spreken van straten en pleinen, hetgeen men 10 jaar geleden prac tised niet kon doen. Zo zijn b.v. de laatste jaren in de gemeente Alkemade de volgende straten ontstaan. Narcisstr,, Nieuw- straat, Past. Onelplein, Burg. Hool- boomstr., Burg. Vorsterstr., Mr Peek- laan, Pr. Bernhardlaan, Binnenweg, Weteringlaan, Essenweg, Lindelaan en Berkenweg. Uit deze opsomming van straten en lanen is het voor een niet ingewijde begrijpelijk, dat de gemeente Alke made hard aan het groeien is. Emigratie-avond NKJB. De NK J B heeft Donderdagavond in de St. Pancratiuszaal de 4e avond van haar Winterprogramma gehouden. Vanwe ge de belangrijkheid van het onder werp waren voor deze avond ook de leden van de St. Agnes en St. Pan- cratiuscongregatie uitgenodigd. Rec tor Vester heeft deze avond op voor treffelijke wijze de vele problemen welke zich voor en na de emigratie voordoen behandeld. Allereerst liet hij horen, hoe nood zakelijk het is voor Nederland is om de emigratie te bevorderen. Hij schil derde de enorme grote mogelijkhe den, welke de emigratie-landen Ca nada, Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika aan de emigranten bie den. Hij waarschuwde voor ondoor dachte besluiten tot emigratie op grond van verkeerde beweegredenen en voor een verkeerde voorlichting door teruggekeerde emigranten. Het betoog van rector Vester was vooral daarom zo leerzaam, omdat hij zelf alle moeilijkheden van dichtbij heeft kunnen mee maken, n.1. door zijn onlangs gebracht bezoek aan het be langrijke emigratieland Canada. Rec tor Vester legde er de nadruk op, dat men deze avond niet als een pro- paganda-avond moet zien, in de geest van:: „Mensen ga toch astublieft emigreren". Nee: „Ieder moet hierin zelf beslissen en zelf ook de volle verantwoordelijkheid hiervoor dra gen". Na de pauze heeft rector Vester met behulp van lichtbeelden nog uit voerig uitgeweidi over zijn bezoek aan Canada en wist door zijn boeiend vaak geestige toelichting de vele aan wezigen in zijn ban te houden. steed en noemt het een verheugende gebeurtenis dat polders van de gehele gemeente samen deze bijeenkomst hebben willen organiseren. Ir. D. A. Fernandes vangt nu zijn rede aan en meent dat voor deze ver gadering het onderwerp waterbeheer sing wel het belangrijkste zal zijn. Dit is met het samenhangend pro bleem van ruilverkaveling een zo groot vraagstuk, dat in een bijeen komst niet volledig kan behandeld worden. De productie moet omhoog en de productiekosten omlaag. De tijd blijft niet stilstaan en spr. geeft een opsomming van de ruilverkavelingen die in de laatste jaren tot stand zijn gekomen en de vele plannen waartoe is besloten. Grote werken waarbij de waterbeheersing en het naar boven brengen van betere grond tot stand komt. De mechanisatie wordt onont beerlijk en het bereiken per as van het land wordt noodzakelijk. Ieder jaar wordt totaal 20.000 ha. verkaveld maar de aanvraag is tot nu toe reeds 780.000 ha. zodat er nog wel w jaren gewerkt kan worden aan de inge diende aanvragen. Het rijk draagt voor de ruilverkaveling bij tot een maximum van 75%. Door ontsluiting van de percelen wordt verwaarlozing van het veraf gelegen land voorko men, land dat nu vaak uitsluitend gehooid wordt en waarop het onver mijdelijke watersysteem niet kan worden toegepast. Spr. wijdt een breedvoerige beschouwing aan de waarde van snelle afvoer van water, betere regeling van het peil voor alle gedeelten van de polders en zeer in het bijzonder aan de infiltratie in de droge perioden. De grote betekenis van de water stand voor de plantengroei en het voorstelstelsel maakt het nodig, dat niet alleen goede gemalen worden ge sticht, maar dat alle watergangen in de polder goed werken. Spir. legt vooral de nadruk op het belang van de juiste waterpeilbeheersing. Dat kan niet reglementair vastgelegd worden, de weersomstandigheden, droge of natte perioden bepalei^ hoe veel water weggevoerd of aange voerd moet worden. Bovendien is het waterpeil voor elke grondsoort an ders en spr. adviseert met de land- bouwvoorlidhtingsdienst in overleg te treden. Zeer interessant deelt spr. nu reeds mede, hoe de infiltratie voor de lan derijen in het Delta-plan gelegen nu reeds uitgestippeld wordt. De waterstand van de sloten is geen zuivere maatstaf en het zal nodig zijn peilbuizen te plaatsen in het land en op enige afstand van de sloot gaten te graven om te zien hoe de doorlaat van de grond is. Grasland is steeds te weinig gedraineerd; hier toe moet zoveel mogelijk het land geëgaliseerd worden. Als spr. terugkomt op de ruilver kaveling, worden de wegen genoemd, nieuwe toestanden, die het onecono mische varen door mechanisatie mo gelijk maken. Hoe ver de ruilverka veling kan worden doorgevoerd toont spr. aan uit plannen waahbü nieuwe boerderijen werden gebouwd en tot opruiming van vele krotwoningen wordt overgegaan. Spr. geeft nu aan hoe een ruilver kaveling tot stand kan komen. Een vijfde van de ingelanden kunnen een plan aanhangig maken, een plan, dat door de C.T.D. wordt uitgewerkt. Alle instanties worden bij de voorberei ding gehoord en het gedeelte dat de eigenaar moet bijdragen kan over 30 jaar worden betaald, zijnde 5 pet. voor rente en aflossing. Als een plan gereed is wordt een stemming gehouden waarbij eerst per hoofd en nader volgens de opper vlakte de beslissing wordt genomen. De voorzitter dankt voor het wel sprekend betoog van ir. Fernandes. Er is een inzicht gebracht in het werk van de C.T.D. Deze geeft niet alleen voorlichting maar verricht ook voor u de verbeterde werkzaamhe den, terwijl ook nog gezorgd wordt voor de Rijkssubsidie. Vragen. Na de pauze werden vele vragen gesteld o.a. over het minder terug krijgen van land na de ruilverkave ling. Inderdaad komt het voor dat 5 pet. minder wordt' teruggegeven omdat er land besteed moet worden aan wegen enz. Over de kosten van drainage van grasland kunnen alleen berekeningen gemaakt worden voor elk geval af zonderlijk. Ook wordt beantwoord dat alleen de eigenaren beslissen en het kan voorkomen dat de Grondkamer na verbetering van het bedrijf, wanneer de eigenaar hogere kosten heeft, de pachter hogere prachtprijs zal moeten betalen.Ook de pachter krijgt zijn rechten van het plan. Waar deze vergadering een infor matief karakter draagt worden nog geen beslissingen genomen. De ver gadering verklaarde zioh accoord dat dé polderbesturen in een bijeen komst zullen bespreken welke moge lijkheden er zijn, welke verbeterin gen tot stand kunnen worden gebracht Op een gestelde vraag of een bedrijf dat ook van een naastgelegen polder, niet in het plan betrokken in de ver betering kan betrokken worden, zegt ir. Fernandes dat in belangrijke ver beteringen de minderheden mee moe ten werken; zelfs kan dit voor een gehele polder gelden. Wethouder van Leeuwen infor meert of de Prov. Planologische Dienst ook wordt gehoord en krijgt ten antwoord dat alle instanties bij een komen opdat na het totstandko men van de ruilverkaveling geen nieuwe situaties kunnen opdoemen. Tijdens de vergadering gaven een twintigtal aanwezigen te kenne te genstanders te zijn van de ruilver kaveling. Tegen het aanhangig maken van de plannen in de polderverga deringen werd geen bezwaar ge maakt.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5