Bach's Weihnachts oratorium door Con Amore Het blijft zacht Storm op zee eiste 7 doden VRIJDAG 16 DECEMBER 1955 DT LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 L/OOR DE GODSDIENSTOEFE- meer begrijpen wij de eenheid van v NING in de Lutherse Kerkdienst koor en orkest vooral in de doorzich- schreef Bach zes cantates die te men het Weihnachtsoratorium vor men. Een serie gezangen voor de Kersttijd: de Kerstdagen, Nieuw jaarsdag, de Zondag na Nieuwjaar en Driekoningen. Bach gebruikt de gewone vormen, alleen voegt hij zo als bij de passies het secco recitatief in om het bijbelverhaal, dat aan 't werk ten grondslag ligt. te reciteren. Vandaar ook de naam Oratorium. Het volledige orkest speelt mede in het eerste deel, dat wij gisterenavond hoorden en in het 3e deel, dat nu niet werd uitgevoerd en afwisselend heeft Bach zijn instrumentatie nadrukke lijk gekozen. Elke cantate begint met een groot koor, alle vierstemmig en zeer verschillend van opzet. Alleen cantate no. 2 begint met de beroem de pastorale symphonie om te ver volgen met 't prachtige koor „Brich". Elke cantate (behalve de 3e sluit met een verheven choral. Behalve enkele choralen, en twee prachtige turbae wordt het overige vertolkt door instrumentale en zangsohsten. De geest in Con Amore is uitste kend en onder de vaste hand van Simon Jansen werd er met de groot ste ernst gemusiceerd. Met veel waardering roemen wij zijn be kwaamheid als koorleider en zijn grondige inzichten in de uitvoering van werken van de meester en vol komen waarneembaar is de nauw gezetheid van zijn geweten als kun stenaar. CANTATE VLJF EN ZES voor Zondag na Neiuwjaar en Drie koningen werden voor 't eerst dit jaar door Simon Jassen te Leiden uitgevoerd en de spanning bleef tot 't einde. De schoonheid van 't aan- vangskoor van het 5e deel „Ehre sei Gott" is wel heel bijzonder en de kwaliteit van het zingen was zuiver, accuraat en beschaafd. Mogelijk kan er hier of daar nog iets meer nuance gemaakt worden, hetgeen onder zo hoogstaande leiding niet achterwege zal blijven. De begeleiding was bij het Bach- orkest in voorstreffelijke handen. Naar men ons vertelde studeert dit uitmuntend ingespeeld orkest onder leiding van Simon Jansen. Des te tige polyphonie. Reinhard't van Randwijk de evan gelist had de niet gemakkelijke taak het moeilijke recitativó voor zijn re kening te hebben alsmede de grote tenor-aria aan 't slot en het moeilij ke terzett. Wij hebben veel respect voor zijn interpretatie tot 't einde toe. Men hoorde een hoogstaande wedergave van de altzangeres Aafje Heynsi. Verder werd genoten van de gave klare zang van een ons totaal onbekende sopraan, mevrouw Ded Hüsken-Reuderenk, die met gecon centreerde geestdrift haar partij ver tolkte. Ook de bas David Hollestelle had door schoonheid van klank een groot artistiek aandeel. Er waren voortreffelijke instrumentale obliga ten en solopartijen en niet mag ver geten worden de belangrijke plaats, die Hans Philips aan de cembalo in neemt. Tot besluit nogmaals het koor geroemd, dat zich geheel voegde naar de intenties van de dirigent, hem ge vend, wat hij vroeg; vroom en bran dend van bezield leven. Een gans volle Gehoorzaal luisterde in adem loze stilte. J. Kortmann. Leidse Universiteit Geslaagd doet. examen Ned. Recht iaej. R. D. D. Volz te Wassenaar en de heren G. Mosier te Amsterdam en H. Lodder te Leiden; cand.. exaonen Franse Taal- en letterkunde de heer A H. F. Boudens te Vlaardingen; doet. examen Franse taal- en letter kunde de heer J. van der Veen te Leiden; cand. examen Ned. Recht Jiiej. A. C. S. Steinz te Bergen (NH), mej. E. H. T. Vink te Den Haag, mej. O. D. Gerbens te Den Haag en de heren J. J. Meijer te Den Haag, A. G. Bosch te Breda, J Vrij te Den Haag, J C. P. van der Poel te Den Haag, M. van Kooten te R'dam, C. M. M. H. R. de Jonge te Leiden, L. Wolfs bergen te R'dam, E. A. Banki te Roer mond, L. J. H. van Spenngler te Dordrecht, P van Schilfgaarde te Den Haag, J. M. G. S. van Mulbregt te Delft en G. A. Sedee te Scheveningen. HAARLEMMERMEER Geboren: Antonius Gerardus z. van P. A. A. Meekel en J. C. M. Buf fing; Robert z. van H. P. C. Maas en J H. Borkent; Henricus Maria z. van H. F- Lamboo en E. Aarsman; Albert z. van J. de Lange en C. Grabska; Maria Catharina d. van H. van Kaam en C. C. Veldt; Jacqueline Wilhelmi- na d. van G. A. van Dijk en Z. Blok; Anna Maria d. van A. G. M. van Vugt en R- D. M. Schmit; Marijke Anna d. van H. C. Otten en L. H. Wampfler; Ariën Nicolaas z. van N'. J. Peere boom en B. M. van Leeuwen; Johan nes Wilhelmus z. van A. J. Huijs- mans en A. G. Wakker; Abraham z. van A. van der Wal en W- van Hel der; Leentje d. van W. Claij en M. E. Nieuwenhuijs; Adrianus Johannes z. van J. Cardol en L. Bokhorst; Ja- coba d. van J. van der Maarl en J. Kort. Ondertrouwd: Johan Eberhard van Benthem 42 j. en Everdina Grada M. ten Kate 31 j.; Johannes Adrianus Elderhorst 32 j. en Huberta Maria A. van Haaster 21 j.Nico van der Lelij 27 j. en Willemijntje Borsje 28 j.; Jan Willem Cornelissen 29 j. en Jo hanna Monsieurs 25 j. Getrouwd: Nicolaas Lindenburg en Teuntje van Steeg; Petrus Bavo Zwart en Anniie Virginia Lauret; Arie de Weerd en Pieternella Wit- ziers; Otto Brunsting en Maaike Klootwijk; Antonie Griekspoor en Elisabeth Verboom; Leendert Vonk en Huibertina Kooijman. Overleden: Albertus Maria Rosen- dahl 18 j.; Maria Johanna Cardol 76 j., echtg. van G. Struik; Ploontje van Maasdam 83 j., wed. van A. Spaans; Cornelis Lanser 78 j., echtg. van J. van der Schilden; Cornelis Petrus G. Boots 43 j., echtg. van M. A. Stoter. LEWSGHENDAM Geslaagd voor het semi-artsexa- men aan de stichting klinisch hoger onderwijs te Rotterdam mej. I. Brou- Geboren: Elisabeth M. G. B., dr. v. Q. C. Heijne en J. B. M. de Groot; Leonard us G. M., zn. v. J. L. de Groot en Th. C. Adegeest; Wilhelmi- na G., dr. v. J. H. Roodenburg en E. van den Hoorn. Ondertrouwd: Cornelis G. van der Helm en Cornelia J. P. Vogelaar; Jo hannes L. van Stein te Zoetermeer en Cornelia H. J. de Heij; Gerardus Th. van Santen en Martina M. Th. Ham. Getrouwd: Andreas Niewduld te j Eindhoven en Johanna M. Th. Blonk; Petrus B. van Alderwegen en Anna j E. H. van Landeghem te Den Haag; Johannes Sieverts en Paulina E. van Rossem; Cornelis L. Fokke en H. M. Gij ben. N90RETWIJK Wit-Gele Kruis. Onder presi dium van dr. Goudriaan hield het Wit-Gele Kruis een buitengewone le denvergadering in café Flora, waar bij gezien de belangrijkheid van deze bijeenkomst wij de opkomst van een 40-tal leden, slechts matig mogen noemen. In zijn openingswoord bracht de voorz. in herinnering het besluit van de voorgaande vergadering tot herziening van het Huish. Reglement. Waar in dit reglement een artikel voorkomt, dat elke herziening goed- /-ekeurd moet worden door minstens 3/5 der leden, kwam het bestuur na dien in moeilijkheden in verband met de Kon. goedkeuring en Tyaar er de bewuste vergadering slechts steld nog 750 handtekeningen te ver krijgen. Dank zij de hulp van meer deren was men hierin volkomen ge slaagd, waarvoor hij de%betrokken leden hartelijk dank bracht. Het belangrijke van deze vergade ring was het voorstel van het be stuur de verhoging van de contribu tie en tevens de grote verscheiden heid in het huidige contributie-stel sel te vereenvoudigen door deze te rug te brengen tot 3 klassen met als minimum 75 cent per maand, vervol gens ƒ1,en 1.25 en daarboven is het mogelijk en gewenst dat leden, die financieel krachtig zijn zich kun nen verbinden voor een hogere af dracht. Het bestuur was gekomen tot dit voorstel, omdat steeds gewerkt is met een begroting welke juist slui tend was te maken, doch het afgelo pen boekjaar sloot met een nadelig saldo van ruim 900.Intussen zijn de onkosten voor de vereniging aan merkelijk hoger geworden, zodat het met de huidige contributie niet mo gelijk is rond te komen. Zo er dus geen verbetering komt in de financiën, zou dit tot gevolg kunnen hebben, dat één der zusters der wijkverpleging zou moeten wor den ontslagen en gezien de vele werkzaamheden zou dit voor de afd. funest zijn, hetgeen alleen voorko men kan worden door een drastische verhoging van de contributie. Op ver. zoek werd de gemaakte begroting voor 1956, gebaseerd als de voorge stelde verhoging doorgaat, kenbaar gemaakt. Daaruit bleek duidelijk, dat dit beslist noodzakelijk was. Toch werd er lang en breed gediscussieerd over de wijze van contributieverho ging want bij het voorstel van het bestuur zouden degenen, die tot nog toe de minimum-contributie betaal den met 50 pet. verhoogd worden, terwijl zij die door hun financiële be tere positie reeds meer betaalden er met 25 pet. verhoging zouden afko men. Het bestuur stelde hiertegen over het vertrouwen, dat ook deze leden vrijwillig hun contributie even eens met 50 pet. zullen verhogen in de overtuiging van het grote nut van het Wit-Gele Kruis. Hierna werd het bestuursvoorstel in stemming gebracht en met 1 stem tegen aangenomen. Nadat in de rondvraag nog enkele interne zaken besproken waren o.a. over de uitlening der verplegings- middelen, deed de voorzitter de ont stellende mededeling, dat zuster Pra- xedus binnenkort Noordwijk gaat verlaten, doordat zij door haar over heid in het begin yan 1956 zal over geplaatst worden naar Nieuw Vosse- meer. Het bestuur zal zich beraden om op waardige wijze afscheid van de zuster te nemen, doch stelde het op prijs reeds nu in het openbaar dank te brengen voor hetgeen zij voor het Wit-Gele Kruis en voor katholiek Noordwijk heeft gedaan. Hij sprak de wens uit, dat het haar ge geven moge zijn in de nieuwe stand plaats haar zegenrijke arbeid, met evenveel liefde voort te zetten. On der dank voor opkomst en de zake lijke besprekingen werd hierna deze zeer belangrijke bijeenkomst geslo ten. Onder applaus deelde de ere-voor- zitter, de heer W. de Ruyter, mede, dat hij zijn jaarlijkse bijdrage voor het W. G. Kruis voorlopig zal verho gen tot 50,Het bestuur bracht hiervoor dank en sprak de verwach ting uit, dat meerderen het voor beeld van de heer de Ruyter zullen navolgen. Siervogeltentoonstelling Gister avond is in het Lido-theater een bij zonder fraaie Vogeltentoonstelling geopend, georganiseerd oor de plaat selijke vereniging „Vogellust". Deze tentoonstelling past in alle delen aan bij de naam van de afdeling, want het is een „lust" om het ingezonden materiaal te bewonderen. De jury bestaande uit de heren Breemer uit Den Haag en Dommerholt ujt Voor burg kende de navolgende onder scheidingen uit: Kleur kanaries: 1. Schild; 2. C. Zwirs. Parkieten: 1. C. Zwirs. Witte Zebravinken: 1. R. Salman; 2. J. Hoek. Grijze Zebravinken: 1. J. Hoek, 2. K. Salman. Tropische vogels: 1. K. Salman; 2. C. v. Riel; 3. Jac. v. Duin. Diverse vogels: 1. K v. Loe; 2. K. Salman. Vluchten: 1. J. Hoek; 2. C. Glasbergen; 3. C. Zwirs. Zangers: eigen kweek: 1. P. Vink; 2 en 3. J. Wassing. Openbare klasse: 1. C v. Riel; 2. Jac. v. Duin; 3. C. v. Riel. Bestvervangde kooi: K. v. Loe. Deze tentoonstelling is tot en met Zaterdag voor belangstellenden ge opend Mej. A. C. Blink Gisteren is ii ouderdom van 67 jaren overleden mej. A. C. Blink, die gedurende 15 jaren de apotheek De Duinrand heeft beheerd. In deze periode is zij een centrale figuur in Noordwijk gewor den, die altijd bereid was hulp te bieden. Schietvereniging De medailles werden deze week gewonnen door: J. C. Duindam 45 p. Ie klasse; G. v. Graas 44 p. 2e klasse; N. W. Caspers 41 p. 3e klasse. Reddingsbrigade De navolgende leden slaagden voor het diploma A van de Kon. Ned. Zwembond: De dames: N. Bos, N. Hazenoot, Mevr. v. d. Luytv. d. Wiel Terwijl het in ons land de afgelo pen 24 uur bijzonder zacht weer was, handhaafde zich de vorst in Scandi navië en Rusland. De vorstgrens lag boven Denemarken op ongeveer 500 km ten Noordoosten van ons land. In Zuid-Scandinavië viel op uitgebreide schaal en langdurig sneeuw. Een de- pressiegebied op de Atlantisch Oce aan breidde zich nog tijdelijk verder over West-Europa uit. In de Zuid westelijke luchtsfroming trok de af gelopen nacht een storing over ons land, hetgeen met vrij langdurige regenval gepaard ging. Vanmorgen breidden opklaringen zich over ons land uit. Het zachte weer zal morgen aanhouden. kers; Maria Geertruida Johanna Eli sabeth d. van C. A. G. Vester en A. H. van Wier; Martinus Jacob z. van J. Zeilmaker en G. G. Teunissen. Ondertrouwd: C. T. Hoogervorst 21 j. en M. E. van der Geest 22 j. Getrouwd: A. Post en A. Brussee; C. N. Blase en D. K. de Mooij. Overleden: A. G. Mulder geb. Uit- tenbogaard; H. W. J. Kooi geb. Spits; I M. A. Brandt geb. van Erkel. VOORSCHOTEN Geboren: Johannes Jacobus Cor- nelis z. van K. H. Hoiting en M. M- C van der Meer; Ronald z. van D. P. IJperlaan en N. Rijnsburger; Corne lis Pieter Hendrikus z. van H. E. M. van der Voort en P. van Klaveren; I Martina Johanna Catharina Maria d. i van B. Lamboo en E- A. van den J Berg (geb. te Leiden). Ondertrouwd: Johannes Nieboer te> Leiden, en Stijntje Middelkoop. Overleden: Christiaan Johannes v. Leeuwen 64 j., echtg. van A. W. Pie- terse; Christiaan Johannes Maria 3 j„ z. van A. M. Chr. M. Langemeijer en C. H- M. Smit (overl. te Leiden). De K.N.V.B. en het damesvoetbal Een delegatie van de organisatie voor het damesvoetbal heeft naav men weet begin December een be spreking gehad met de KNVB, waar bij diverse wensen naar voren wer den gebracht. Een verzoek van het damesvoetbal zich te mogen organi seren als onderafdeling van de KNVB werd door het bestuur van laatstge noemd lichaam afgewezen. De kwes tie van het gebruik van KNVB-vel- den zou nader worden bestudeerd. Thans heeft het bestuur van het da mesvoetbal, naar het ons meedeelt, van de KNVB een voorstel ontvan gen, dat in de volgende punten is vervat: a. Van KNVB-zijde zal geen bezwaar worden gemaakt tegen gebruik van KNVB-velden als dit niet ge schiedt ten laste van KNVB-ver- enigingen; b. Voorts mag nimmer een dames- voetbalwedstrijd worden gespeeld als vóór-wedstrijd van een ont moeting tusen twee herenelftal len, waarvoor entree wordt gehe ven; Tussen voetbalwedstrijden voor heren en voor dames moet een tijdruimte liggen van tenminste drie uur, ook al betreft het een veld, dat geen clubeigendom is; Deze afspraak geldt tot 1 Augus tus 1956. Daarna zal door de KNVB de situatie opnieuw wor den bezien. WASSENAAR Geboren: Wilhelmus M. z. van A. Augustijn en W. M. Weitjes; Emiel P. A. z- van H. G. Kamstra en C. M. N. Hitzert; Dirk z. van R. Ko ning en C. Hart. Ondertrouwd: H. E. C. I. Vos en Y. E. J. M- E. Hartmans; C. H. Rijken van Olst en T. J. Looijenga; C. J. Het bestuur van de Ned. Dames- j voetbalbond kan met de punten a, b I en d accoord gaan doch heeft om trent punt c nadere ophelderingen gevraagd aan de KNVB. Dit punt kan nl. inhouden, dat de periode van drie uur ook geldt voor wedstrijden van de afdelingselftallen en aangezien de de meeste voetbalvelden des Zondags van 104 uur bezet zijn zou het er op neerkomen, dat de dames of vóór zeven uur in de morgen of na zeven uur 's avonds zouden moeten voet ballen, wat haar voor onoverkome lijke moeilijkheden zou plaatsen. Voorts bespelen sommige damesclubs gemeenteterreinen, zodat ze zich moe ten houden aan dc door de gemeente lijke instanties te bepalen speeluren, De Russen in Afghanistan De Russische premier Boelganin en partij-secretaris Kroestsjef zijn gis teren, na een vertraging van een dag wegens slecht weer, in Afghanistan aangekomen. De Afghanen hadden wel moeite gedaan om hun gasten zo goed mogelijk te ontvangen. Hun vliegveld bij Kaboel is niet al te best en daarom hadden gisteren eerste enige Sowjet-toestellen de lan dingsmogelijkheden beproefd. Over voel auto's beschikt het Afghaanse bestuur ook niet, maar men had toch een paar gepanoerde limousines van het merk „Ziss" op de kop weten te tikken, welke speciaal voor deze ge legenheid naar Kaboel waren opge stuurd. t Het gezelschap reed weg over een straat, die enkele dagen geleden on der leiding van Sowjet-vaklieden ge asfalteerd was. De Russische gasten werden te Ka boel ontvangen door koning Moham med Zahir. Afghanistan is een land. dat geen uitgang naar de zee heeft. Het grenst in het" Noorden aan het Aziatische deel van de Sowjet-Unie en in het Westen aan Perzië. Het land is ongeveer 20 maal zo groot als Nederland en heeft naar schatting een zelfde inwonertal. Er trekken naar schatting nog twee milloen nomaden rond. Hoewel het land voor een zeer groot deel uit dorre bergen en droge woestenijen bestaat, heeft het vele vruchtdalen. Met behulp van irrigatie kan men hier met succes granen, vruchten en groenten verbouwen. De bodemschatten zijn nog weinig geëxploreerd. Afghanistan is een con- situtionele monarchie met als parle ment een Volksraad en een Senaat. De 50 leden van de Senaat worden voor het leven door de koning be noemd en de Volksraad is een ge kozen lichaam. De koning heeft echter het recht van veto over alle besluiten van dit parlement. De uitvoerende macht berust bij het kabinet, dat door de koning be noemd worden en aan wien het ver antwoording verschuldigd is. Wagenaar en E. C. G. van den Brink; terwijl er ook ciubs zijn, die uitslui N. Meiresonne en P. van Hemert; J. tend kunnen spelen als een terrein E. de Rooij en A. I. Hoogeboom; S. toevallig eens enkele uren vrij is. In Schaap en E- Smaling; F. van Vuuren de praktijk zou het, vreest het be- en Boele; I stuur van het damesvoetbal, hierop Getrouwd: P. A. Woest en W. E. neerkomen, dat het KNVB-verbod Schouten; J. A. Draaijer en G. G. wei was opgeheven, doch dat voet- Koops; C. Zandbergen en L. Dijkstra. ballen voor dames toch bijna onmo- Overleden: Helena M. Fleer 68 j.;geijjk zou worden. Christina H. Oosterbaan 43 j.; Mar tinus van dér Wel 58 j.; Karei Plomp 86 j.; Hendrika E. M. Schmitz 54 j. SPORT MOTORSPORT NOG EEN KANS VOOR DUKE, C.S? Wereldkampioen Geoffrey Duke zal geen pogingen in het werk stellen om zijn schorsing, in verband met hel sta- kings-incident bij de TT-races te Assen verminderd te krijgen. Ook verscheidene andere prominente renners, die ge schorst werden, hebben verklaard, dat Neefjes; _R. Raaphorst; J. Rijckevor- I 2,j dit niet zullen doen, omdat immers 't Wout. tegen de uitspraak geen beroep moge- sel; M. J. v. Styn, H. v. De heren: P. Alkemade, Th. Alke made, W. Bosma, T. v. Duin, J. van Oosten, J. Schmal, Q. Vink en C. Weenk. Voor het diploma B de dames: N. Bos, I. van Duin, C. Duindam, T. Duindam, N. Hazenoot, Mevr. v. d. Luytv. d. Wiel, A. v. d. Plas, C. Plug, R. Raaühorst, A. de Ridder, J. Rijckevorsel, I. van Rooyen, M. J. van Stevn, R. Weenk en H van 't Wout. De heren: Th. Alkemade, J. de Groot, B. Hazenoot, Q. Vink en C. Weenk. De examens werden afgenomen te Leiden in de zweminrichting ,.De Overdekte". Geen der candidaten behoefde te worden afgewezen. OEGSTGEEST Geboren: Lijsbertus z. van S. Star en D. Lobs; Annelies d. van G. H. A. van der Schuyt en H. C. Wol- lijk was. Onze landgenoot, de heer P. Nortier, voorzitter van de sportcommissie van de FIM, die op het ogenblik in Frankrijk vertoeft, is over deze kwestie benaderd door een medewerker van het Franse sportblad „l'Ecuipe'. Hem werd gevraagd ot er nu geen enkele mogelijkheid is, een gedeelte van de straffen kwijt te schelden. Volgens het blad heeft de heer Nortier hierop geantwoord: „Persoonlijk zou ik het best willen, want in de 28 jaar. dat ik een functie heb in de internationale motorsportfe deratie. heb ik de renners altijd als „mijn jongens" beschouwd. Maar op het ogenblik is zoiets voor de sportcommis sie onmogelijk". Het blad laat niettemin doorscheme ren. dat „de deur" nog „op een kier" staat en dat er nog een mogelijkheid tot een compromis moet zijn, waarbij de 17 betrokken rijders in ieder geval duide lijk zou worden gemaakt, dat zij in As sen een bijzonder ernstige overtreding hebben begaan. Ratelend heeft minister Kernkamp de West-tentoonstelling geopend Door te ratelen met een ratel uit Koffiekamp opende mi-nister W. J. A. Kernkamp de grote tentoonstelling, owelke in het koninklijke paleis op de Dam te Amsterdam is ingericht van de geschenken, welke het koninklijk e^n 4*0*-tal leden tegenwoordig waren paar tijdens de reis door de West ontving. Links de vertegenwoordigers van de Nederl. Antillen en Suriname, zag het bestuur zich voor de taak ge-mr. N. Debrot en de heer W. F. M. Lampe. Unieke kribbe in de St. Pauls Duizenden mensen uit alle delen van Groot Brittannië en van over zee, die om deze tijd van het jaar de kathedraal van St. Pauls te Londen bezoeken, zullen een unieke Kerst kribbe kunnen zien. Voor de eerste keer hebben een aantal vooraanstaande Britse beeld houwers samengewerkt om de geboor te van Christus in de stal in oorspron kelijke beeldhouwwerken te repro duceren. De groep van twaalf beeldhouwers stond onder leiding van Josephine de Vasconcellos, een beelhouwster wier ruim 2 1/2 meter 'noge „Christus de Rechter" de hoofdfiguur van het nationale momument voor de slag om Groot Brittannië in Alderhorst vormt. Alle figuren zijn meer dan levens groot en zijn vervaardigd van een warm en licht terra cotta. Verzetsdaden op Cyprus Drie verzetslieden hebben Donder dag bij Letfca, 50 km. ten Westen van Nicosia, een Britse auto beschoten. Een Britse militair werd gewond. Een Britse officier, die in de auto reed, beantwoordde het v:(ur en schoot een der drie aanvallers neer. Na identificatie is gebleken, dat op het hoofd van de verzetsman een be loning van 50.000 gulden stond. De op de Atlantische Oceaan en de Noordzee woedende Decemberstor men de de dichte mist hebben zeven mensenlevens geëist, teiwijl vier zee- lieden vermist worden, j Een helicopter van de Britse lucht macht botste gistermiddag in een dichte mist tegen de 35 meter hoge i vuur toren op Bell Rock voor dc Oostkust van Schotland. De twee in- zittenden kwamen om het leven. Verder naar het Noorden werd, in de Moray Firth, de 150 ton metende Belgische trawler BeautrixFernande op de rotsen geworpen. Vijf leden van de bemanning werden gered. Een j verdronk en twee worden vermist, j Het Ffanse vissersvaarutig André —Suzanne is vergaan in een storm I ter hoogte van Ille d'Yeu. De lijken van twee opvarenden zijn gevonden, i Twee andere vissers worden nog ver- j mist. I In Denemarken woedden gisteren hevige sneeuwstormen. Twee Deense vissers verdronken, toen hun kleine scheepje ter hoogte van Skagen op j Jutland verging. j Het radiokuststation van Kiel heeft een bericht uitgezonden, waarin sche pen op de Oostzee dringend worden verzocht scherp uit te kijken naar het Duitse motorschip „Sibylle", dat op 5 December uit Stéttin naar Helsinki vertrok, maar daar nog steeds niet is aangekomen. Scheepsberichten AAGTEDIJK 15 v. Sydney n. Frcman- tle. AKKUMDIJK 16 te Le Havre. BLI- TAR p. 15 Gibraltar n. R'dam. BREDA 15 te Antw. CALTEX PERNIS 15 v. Brunsbuttelkoog n. Sidon. DALERDIJK p. 15 Ouessant n. Curacao. DELFLAND 15 te Las Palmas. GORDIAS 15 v. Car- thagena n. Alexandrie GROOTE BEER p. 15 Minikoi n. Aden. HECTOR 15 v. Malta n. Piraeus. JUPITER 16 te Lissa bon. KERMIA 14 v. Stanlow n. Mena p/i-n rldberichten LEIDEN, 16 Dec. Vee. Aanvoer 10 stieren, 40 melkkoeien, 450 vette koeien, 84 vare e.a. koeien, 41 gras kalveren, 24 vette kalveren, 65 nuch tere kalveren, 65 nuchtere kalveren, 14 geiten, 200 vette schapen, 1810 vette almmeren, 27 zeugen, 281 schrammen, 399 biggen, totaal 3445 stuks vee. Prijzen: 6tieren schoon 2.30—2.65, melkkoeien 700—1020, vette koeien schoon 2.252.95, va re koeien 525775, vette kalveren levend 2.202.30, nuchtere kalve ren slacht 4060, leverïtl 1.20— 1.50, vette schapen 100125, vette lammeren 90130, drachtige zeu gen 220330, schrammen 55100, biggen 3042, Handel: voor slacht vee vlug, overige runderen matig. Schapen slepend, varkens traag, tbc vrije afdeling gewone aanvoer 64. Kaas. Aanvoer 21 partijen Goudse kaas. Prijzen: Goudse extra tot 2.30, Goudse eerste 6oort f 2.24 2.28; Goudse tweede soort/ 2.19 2.23. Handel matig. BOSKOOP 15 Dec. BeshuLstveiling. Per kg. Groene Hulst met bes le srt. ƒ4.30, 2e srt. 2.20—2.90, idem J. C. van Tol le srt. 4.50, Zilverbon- te Hulst le srt. 3.603.90, Beshulst (prik) le srt. ƒ2.80, Beshulstkoppen le srt. 2.70, Blinde Hulst (zonder bes) le srt. ƒ0.350.55, Zitka-spar- groen le srt. 0.450.50, Coniferen- groen le srt. 0.27, Blauwe Spargroen le srt. 0.951.Pice-al-bagroen le srt. 0.600.65, Nordmangroen le srt. 0.700.75, Nobilis-glaucagroen le srt. 2.20. Per 10 stuks: Ilex Ver- ticilatstakken le srt 8.50," 2e srt. ƒ4.40, 3e srt. 1.702.40. Per stuk: Pernettyaplanten wit le srt. ƒ3.50, 2e srt. 11.20, Kerststukjes le srt. 1.50. VINKE VEEN 14 Dec. Groente Andyvie 52 ct., Boerenkool 48 ct.. Groene Kool 1415 ct., Spinazie 51 ct., Waspeen 11 ct., Witlof B I 42—47 ct., Witlof B II 34—41 ct. per kg. Pe terselie 1014 ct., Selderij 1417 ct. per bos. "2* Nieuwe hete-lucht- kachel. grote en kleine sa lamanders, onderstellen v. bakfietsen. ameublemen ten, kasten, kleden, gor dijnen. waskasten, lits- jumeaux. huiskamer com- Dleet, divans, fauteuiltjes, tafels, spiegels, matrassen, ledikanten, divanbedden, bushaard, kolenkisten. Pluym, Hogewoerd, koopt inboedels. *2? Als honing: 15 manda rijnen of 13 sinaasanpelen 1.Jac. Oostendorp, Noordeinde 33. Leiden. Roeiboten te koop. 3 IJzeren roeiboten, zeer geschikt voor boerenbe drijf of andere doeleinden. Dekschuit, 36 ton, lang 15 m., breed 4.60 m. Scheeps werf Gebr. Tyssen, Utr. Jaagpad t.o. 48. Leiden. T Aangeboden zit-alaap- kamer met gebruik van badcel. Desgewenst met pension. Mevr. Pet. Mei doornstraat 10. Leiderdorp. "S1 Schippersknecht of knechtje gevraagd. G. van Ruiten, Beurtschipper, Noordkade 12, Roelof- arendsveen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 3