2)e Cd/cbeSou/Yci/nt Egypte dreigt met een gewapende actie tegen Israël tegen Soedan gaat zich on afhankelijk verklaren Kerstmis in het Ml*. J. KlaaseSZ, Vaticaan Koningin in Wereld- wonderklok commissaris der Zuid-Holland Europa bundelt zijn luchtverdediging NAVO wil één groot radar-net I |jfr VRIJDAG 16 DECEMBER 1955 47ste JAARGANG No. 13679 NASSER rinkelt met de SABEL Directeur: c m v. hamers veld KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. W-. f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p. p. f7.40. - Advertenties: 15 et. p. m.m. Telefoontjes f 1-50 Een uitimatum aan pvemiev JVuaa£V Veiligheidsraad in de kwestie gemoeid Egypte „zal zijn gehele gewapende macht tegen Israël in actie brengen", als dit land „verdere agressie" tegen de Egyptische en Syrische grenzen zal plegen, aldus een Verklaring van premier Gamal Abdel Nasser tot de ambassadeurs van de Ver. Staten en Engeland. De verklaring van de Egyptische premier, die het karakter van een ultimatum heeft en de spanning in het Nabije Oosten tot tophoogte voert, kwam vier dagen na een commando-aanval van Israëliër's op Syrische stellingen, waarbij 55 Syrische soldaten werden gedood. Egypte en Syrië zijn door een pact van wederzijdse bijstand met elkaar verbonden. Intussen heeft Engeland tegen de Israëlische ambassadeur in Londen, Aliahoe Elath, zijn „ernstige bezorgdheid" over deze aanval uitgesproken en daarbij laten weten, dat de Britse regering het Syrische beroep op de Veiligheidsraad zal steunen. VEILIGHEIDSRAAD BIJEEN De Veiligheidsraad zal vandaag bij eenkomen om het verzoek van Syrië, „de nodige maatregelen tegen Israël te nemen om aan deze ernstige toe stand het hoofd te bieden", te behan delen. Het was deze aanvalop de Syri sche stellingen bij het meer van Ga- lilea, die de directe aanleiding tot Nasser's verklaring was. Hij zei deze „dreiging met oorlog" ook in de vorm van een memorandum aan de secre- taris-generaai van de Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld te hebben gezonden. Volgens de Egyptische premier had den de Arabieren „met hun geweld loze houding hun vreedzame bedoe lingen reeds ten volle gedemon streerd". „Maar deze toestand kan niet voortduren", zei hij. Hij verklaarde verder, dat de Syri sche en Egyptische grenzen één enke le frontlijn vormen en dat elke aan val op een deel van deze lijn „onmid dellijke repressailles langs de gehele grens ten gevolge zou hebben". De Israëlische aanval op de Syri sche stellingen is door bepaalde waar nemers uitgelegd als een beproeving van de sterkte van het Egyptisch Syrische bondgenootschap. Nieuw incident Intussen heeft er zich aan de grens tussen Egypte en Israël een nieuw in cident voorgedaan. Volgens 'n woord voerder te Tel Aviv werd door de Egyptenaren het vuur op een Israëli sche patrouille geopend. Het vuur werd beantwoord. Aan Israëlische zij de vielen geen slachtoffers. Verbazing in Londen en Cairo De premier van Soedan, Ismail Az- hady, lieeft Donderdag in het parle ment in Khartoom verklaard, dat Maandag in het parlement de onaf hankelijkheid van Soedan uitgeroepen zal worden. Hij sprak de hoop uit, dat vóór die tijd alle partijen over eenstemming bereikt zullen hebben over de kwestie der onafhankelijkheid en dat alle partijen de bijeenkomst op Maandag zouden bijwonen. Het parlement zal dan tevens een besluit nemen over Azhary's voor stel voor instelling van een raad, die de bevoegdheden van de aftredende gouverneur-generaal, sir Knox Helm, zal moeten overnemen. Verhaal van terug gekeerde Duitser Een Duitser, die onlangs uit gevan genschap in de Sowjet-Unie terugge keerd is, een zekere Forster, heeft Donderdag tegenover Reuter medede lingen gedaan over een opstand van gevangenen in het kamp Kingir in Khazakhstan, die verleden jaar aan circa 400 gevangenen het leven ge kost heeft. VOLKENFAM1L1E WOENSDAGAVOND HEEFT de UNO haar gezin bij verrassing uitgebreid gezien met 16 nieuwe le den. De volken familie is daarmee ge komen van 60 op 76 deelnemende landen. Het was een complete ver rassing, mogelijk geworden door de onverwachte ommezwaai van Sovjet- Rusland. De landen stonden al geruime tijd op de nominatie, doch de poort van het UNO-gebouw was voor hen ge sloten door het veto van' de Russen. De zaak was nl. dat de Sov- 0 jet-Unie een aantal satellie ten in de Algemene Vergade ring wilde brengen om het rode bloc wat te versterken. Amerika had te gen verschillende van hen ernstig bezwaar, omdat het van mening was, dat zij geen zelfstandige staten wa ren. Moskou stond er evenwel op, dat zij alle en bloc in de UNO zouden worden opgenomen en daarvan maakte het zijn toestemming afhan kelijk voor de toelating van de niet- communistische landen. Tenslotte vond men het toch wel gek, dat een organisatie als de Ver. Naties, die toch in principe als een organisatie van alle landen ter we reld bedoeld is, stelselmatig de deur gesloten moest houden voor staten, welke zij gaarne had toegelaten. Men werd het er onderling over eens, dat elk van beide partijen z'n bezwaren maar moest laten vallen. Maar nu kwam nationalistisch China op de proppen, dat het in geen geval kon instemmen met. een toelating van Buiten-Mongolië. Allemaal of niks, zei Moskou en daar bleef het bij. Nu is het zó, dat de Ver. Naties geen nieuwe leden kunnen aanne men, waarover de Veiligheidsraad niet eerst een aanbeveling heeft ver strekt. En in de Veiligheidsraad heerst het recht van veto. Zo kon nationa listisch China in z'n eentje Buiten- Mongolië tegenhouden en via het daarop volgende veto van Rusland alle overige candidaten. Aldus geschiedde Dinsdag. Maar Woensdag nam Moskou opeens een draai; het liet Buiten-Mongolië val len, maar eiste als offer de buitenslui- j ting van Japan. Het gebruikt thans Japan als gijzelaar, om mettertijd dit land te kunnen inruilen tegen Mon golië of Peking-China. j Zo kwamen dan Woensdagavond 1 16 nieuwe leden triomfantelijk de organisatie der Ver. Naties binnen gemarcheerd. Landen als Ierland, Portugal, Oos tenrijk, Italië, Finland, Spanje, kun nen wij zonder meer welkom heten en andere, zoals Albanië, Hongarije, Roemenië en Bulgarije aanvaarden we „op hoop van zegen", evenwel zonder veel enthousiasme. Min of meer „neutrale" landen zijn Jorda nië, Cambodja,Ceylon, Laos, Libye en Nepal. Zij zuilen het Aziatisch blok versterken en althans één goed gevolg helpen effecteren, nl. dat ook Azië zich meer en meer zal gaan ge voelen als een deel van het grote geheel. Voor het perstige en de waarde van de UNO als wereldforum is het bin nentreden van de nieuwe leden in elk geval van grote betekenis. De UNO begint nu werkelijk universeel te worden want van alle onafhanke lijke landen staan er nu nog maar zeven buiten; nl. Duitsland, Korea Vietnam, Japan, Peking-China en Buiten-Mongolië. Maarof de eenstemmigheid en i besluitvaardigheid van de volkenor- De president van de Verenigde Staten, die zich na zijn zware ziekte weer volop in het openbaar beweegt, heeft ganisatie erop vooruit zal gaan? Daar J de president van Uruguay Luis Batlle Berres en zijn ech tgenote op het Witte Huis ontvangen. De president van hebben wij een hard hoofd in. Uruguay was speciaal naar New York gekomen om met „Ike" een kopje thee te drinken. De 4.000 mannelijke en 2.000 vrou welijke gevangenen waren in staking gegaan uit protest tegen de slechte toestanden, die in het kamp heersten, aldus Forster. Zij hadden de gevan genis binnen het kamp bestormd en de gevangenen daar bevrijd. De drie voornaamste toegangen tot het kamp werden met barricades afgesloten. Na verloop van rukn twee weken waren Russische versterkingen met tanks aangekomen, die de opstand bloedig onderdrukten. Voorzover Forster wist, waren daarbij één Sow- jet-soldaat en 400 gevangenen gedood. Twee weken, nadat de opstand geëin digd was, werden alle eisen van de gevangenen ingewilligd,, zo voegde sprekingover deze zaak hij hieraan toe. voortgezet. *Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde Donderdagavond in Lon den, dat Groot-Brittannië niet geraad pleegd is over de verklaring van pre mier Azhary. Er is nog een officieel bericht in Londen ontvangen. Als de persberidhten juist blijken te zijn, zo zei hij, zal de Britse regering met de Egyptische regering overleg ple gen over de stappen die genomen moeten worden. In Cairo was men al evenzeer ver baasd over de verklaring van de Soe- danese premier, aangezien pas 12 da gen geleden Engeland en Egypte overeenkwamen, dat het volk van Soedan zich bij een referendum zal uitspreken over de toekomst van het land. Bij de volksstemming zou uit gemaakt worden of Soedan, dat vijf tig jaar door Groot-Brittannië en Egypte samen bestuurd is, een onaf hankelijke staat worden zal of dat het een unie met Egypte zou aangaan. De militaire crisis in Indonesië President Soekarno heeft gewei gerd het ontslag te aanvaarden van luchtmaarschalk Suryadarma, dat deze had ingediend naar aanleiding van het door ce vice-president gete kende besluit tot rehabilitatie van vice-luchtmaarschalk Sujono en diens promotie tot waarnemend chef-staf van de luchtmacht. Via het radiostation van de Indo nesische luchtmacht werd Donderdag bjj herhaling een dagorder omgeroe pen van de wnd. chef-staf der lucht macht, Soetyo, waarin deze daarvan mededeling deed, daaraan toevoe gend, dat president Soekarno als op perbevelhebber aan Suryadarma op droeg zijn taak weer op te nemen. Een beroep werd gedaan op de manschappen om kalm te blijven. Het incident op het vliegveld Tji- lilitan, waarbij de beëdiging van Soe- jono belet werd, leidde tot grote po litieke activiteit. Het kabinet kwam op de dag van de verkiezingen voor Constituante (Donderdag) van half zes 's avonds tot twee uur des nachts bijeen en vandaag zal de be- worden Op de vooravond van Kerstmis richt de H. Vader, zoals gewoonlijk. Zijn Kerstboodschap via de radio tot de gehele wereld. 'De eigenlijke viering van het Kerstfeest zal, zoals dit ook vóór de ziekte van de H. Vader gewoonte was, op zeer intieme wijze geschie den. Op het middernachtelijk uur draagt Zijne Heiligheid in Zijn huis kapel in tegenwoordigheid van enige leden van Zijn hofhouding een H. Mis op. De Vatikaanse radio zendt deze H. Mis uit. Door de nationale radiostations van Italië en enige an dere landen wordt deze uitzending gerelayeerd. Zo zal de katholieke wereld in staat zijn deze H. Mis van de Paus te volgen, ongetwijfeld met gevoelens van dankbaarheid vreugde, dat de H. Vader sedert het Kerstfeest van vorig jaar volledig is hersteld. Koning, Frederik van Denemarken heeft gisteren door een druk op knop een klok aan het lopen ge bracht, die de stoutste dromen van iedere klokkenmaker en het levens doel van een arm Deens „astro-me- chanicus" verwezenlijkt. Deze klok, die 1000 jaar of nog langer zal blijven lopen, wijst de tijd in alle deleni der wereld, zonsopgang en zonsondergang, de dagen, weken en maanden van de Gregoriaanse en Juliaanse tijdrekening. Ook toont zij ide bewegingen van de hemelpool en vaxt' de planeten, die om de zon draaien. De bezoekers van het Kopenhaagse stadhuis, waar de klok is opgesteld, zullen alleen maar op tien wijzerpla ten hoeven te kijken. Nadat koning Frederik de knop had ingedrukt, begonnen 445 tandwielen te draaien. Een van hen heeft 10 se conden nodig om rond te draaien, een andere 25.000 jaar. Elk klokwerk is een op zichzelf staand geheel, maar alle staan in verbinding met elkaar. Een er van dient om alle andere te regelen. De klok van Jens Olsen, de maker, zaj. pas in het jaar 2255 moeten wor den bijgesteld, dan zal zij naar schat ting- een kwart seconde achter zijh. Olsen, die reeds vijftig jaar was toen zijn berekeningen en tekenin gen voor de „wereldklok" voltooid waren en daarna nog 20 jaar nodig had voor het bijeenbrengen van het geld voor de constructie er van, had gehoopt haar zelf in beweging te kun- 1 nen brengen. Maar hij heeft haar niet mogen zien lopen. Hij overleed in 1945. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 16 Januari 1956 benoemd tot com missaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland mr. J. Klaassesz, thans gouverneur van Suriname. Mr. Klaasesz, die 5 Februari 1907 té IJlst geboren is, bezodht het gym nasium te Leeuwarden en studeerde daarna rechten aan de rijksuniversi teit te Groningen. Nadat hij in 1930 zijn doctoraal examen rechtsgeleerd heid had afgelegd, studeerde hij drie jaren internationaal recht te Parijs. Van 19331945 was hij werkzaam ter gemeentesecretarie van Gronin gen, laatstelijk als hoofdcommies, plaatsvervangend chef van de afde ling algemene en sociale zaken en De Europese verdediging in de lucht zal samengebundeld worden onder leiding van generaal Gruenther, de geallieerde opperbevelhebber in Europa. Bovendien zullen de eerste stappen worden gedaan naar één radar-waar schuwingsstelsel, reikend van Oostelijk Turkije tot het Noorden van Noor wegen, dat Europa moet beschermen tegen verrassingsaanvallen uit het Oosten. Deze twee belangrijke besluiten zijn gisteren in Parijs genomen door de ministers van de vijftien Navo-landen tijdens een zitting van de Noorcl- atlantische Raad. MEDEDELINGEN VAN GRüNTHER voorziet in een „coördinering" van I tie vier Europese luchtcommando's als Gruenther zelf deelde op een pers- eerste stap naar hun latere volledige conferentie mee, dat het nieuwe plan „integratie". Deze commando's zijn het gealli- Even overkomen voor een kopje thee met Eisenhower eerde Noordelijke commando met hoofdkwartier in Oslo, het centrale commando in Fontainebleau, het Zui delijke commando in Napels, en Groot-Brittannië als het vierde com mando. Nederland had aanvankelijk inte gratie in plaats van coördinatie onder een enkele opperbevelhebber voor gesteld. Minister Staf verklaarde op de vergadering, dat volledige integra tie het uiteindelijke doel dient te blijven. De beslissing viel nadat de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za ken, John. Foster Dulles, de waar schuwing had laten horen, dat Rus land een „nieuw front van de koude oorlog heeft geopend" met de bedoe ling in het Midden-Oosten en in Zuid- Oost-Azië binnen te dringen. Het snelle loslaten van de toena- deringspolitie, die de Russen op de conferentie van de Grote Vier in Genève schenen te willen volgen, ver klaarde Dulles ten eerste uit een mengsel van een gevoel van kracht en een gevoel van vrees, en ten twee de uit een mogelijke wederopleving van de Stalinistische filosofie. De Franse minister van Buitenland se Zaken, Pinay, drong er op aan, dat de NAVO zich tot een werkelijke gemeenschap zou ontwikkelen, niet alleen op militair, maar ook op eco nomisch en politiek gebied. Dit was ook de wens van Pinaj^s Italiaanse ambtgenoot Martino en van zijn Westduitse collega von Brentano. Dulles, Piay en hun Britse collega MacMillan kwamen na de NAVO- zitting nog bijeen op het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken. chef van het kabinet van de burge meester. Op 1 Januari 1944 werd hij gearresteerd en als gijzelaar naar Vught overgebracht. Na de bevrijding van de provincie Groningen werd hij belast met de waarneming van het ambt van burge meester der gemeente Haren, welke betrekking hij tot 22 Februari 1946 vervulde, toen werd hy benoemd bij de Unesco tot hoofd van de interne administratie. Na een werkzaamheid in Londen en later in Parijs, nam hij op 1 Maart 1947 zijn ontslag. Met in gang van 1 Mei 1947 werd mr. Klaasesz daarop benoemd tot burge meester van Wageningen, welke func tie hij heeft vervuld tot hij op 1 Oc tober 1949 in zijn huidige ambt van gouverneur van Suriname werd be noemd. HOE wordt het weer? (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). J WEINIG VERANDERING. 5 Veranderlijke bewolking met hier en daar mist. Op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige Zuidwestelijke wind. Dezelfde temperaturen als van- j daag of iets lagere. 17 Dec. zon op 8.45, onder 16.31; maan op 10.33, onder 19.51. Hoogwaterstanden Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL I PARIJS BORDEAUX I GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME sneeuw 9 r regen 3 regen 7 licht bewolkt 8 onbewolkt 8 regen 8 motregen 9 licht bewolkt 9 zwaar bew. 9 onbewolkt 12 onbewolkt 12 nevel 3 regen 9 licht bew. 7 regenbui 7 regen 10 licht bew. 0 half bew. 7 mist 2 zwaar bew. 14 Korreltje Waar het op aankomt, is niet wat u hebt gedaan, maar wat u gaat doen

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1