DE STRAATR1DD Minister laakte houding der huisartsen in t fondsconflict De Kerstshow van Bbemlust belooft weer veel Steenproductie opgevoerd Voorpostgevecht tegen het „vorstverlet1' werd gewonnen Is de kwalificatie „welhaast hysterisch betoog" beledigend? Nederland wil onderste uit zee DONDERDAG 15 DECEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 TWEEDE KAMER Nadat gistermiddag bij de behan deling van de begroting van het de partement van sociale zaken en volks gezondheid nog enige Kamerleden hadden gesproken voerde minister Suurhoff het woord. Spr. zei van oordeel te zijn, dat de particuliere organisaties zo veel mo gelijk haar eigen bestuursapparaat bekostigen. Hij was bereid met af gevaardigden der kruisverenigingen na te gaan of hier een bepaalde werk wijze mogelijk is. De verpleegstersopleiding is altijd gezien als een taak der ziekenhuizen. Het departement heeft enige experi menten genomen met een gewijzigde opleiding. Daaruit blijkt de belang stelling van sprekers departement. De resultaten van het experiment zullen moeten uitwijzen wat er ten aanzien der opleiding kan worden gedaan. De opleiding der wijkverpleegsters werd aanvankelijk alleen door de particu liere organisaties verzorgd. Door een subsidie wordt daarin thans hulp ge boden. De kwestie der lege bedden in sana toria besprekend zegt de minister, dat men bezwaarlijk chronische zieken en bejaarden in sanatoria kan opnemen, omdat deze inrichtingen gewoonlijk nogal afgelegen liggen. Men krijgt dan gauw de indruk te worden opge borgen. Er is een commissie bezig om een andere bestemming voor lege bedden te vinden, maar zij kan niets afdwingen. Gevraagd is de verpleegsters eerder in de pensioenregeling op te nemen. Technisch gesproken is er geen be zwaar tegen om het bedrijfspensioen fonds verpacht te stellen voor de ziekenhuizen. Dat moet niet uitgaan van het departement maar van de verenigingen van verplegenden en van de besturen der ziekenhuizen. Met betrekking tot daaromtrent gemaakte opmerkingen constateerde spr,. dat er een tekort aan tandartsen is. Spr. weet, dat deze aangelegen heid in onderzoek is. Er komt een wetsontwerp inzake verplichte registratie van ziekenhui zen. Over een paar punten moet nog overleg worden gepleegd. Met betrekking tot de opticiens kwestie zei de minister geen enkele wettelijke bevoegdheid te hebben om in te grijpen. Van hem is dus geen enkele maatregel te wachten. Artsenconflict. Over het huisartsenconflict zijn on juiste mededelingen gedaan. Zo zou hij de regeling van het huisartsen- honorarium hebben goedgekeurd. Dat is niet juist. Hij heeft niets goed te keuren. Hij kan alleen schorsen of vernietigen. Hij heeft de regeling niet vernietigd. Een plotselinge verhoging van hono rarium van n'importe welke groep der bevolking met 35% in een tijd waarin de regering streeft naar sta bilisatie van lonen en prijzen acht spr. rijkelijk hoog. j Hij verklaarde de houding van de I ziekenfondsraad niet te begrijpen; maar hjj acht haar fnuikend voor het prestige van de raad. Hij betoogde, dat de artsen verklaard hebben na- i turrlijk de patiënten wel te zullen helpen, maar tegen de door hen ver- langde honoraria. Zo hebben zij dwang uitgeoefend. Zij hebben de zaak in een dwangpositie gemanoeu vreerd. Toen heeft spr. moeten be slissen over vernietigen of niet ver nietigen. Hij heeft besloten tot het laatste. Spr. betoogde wel eens de indruk te hebben, dat de huisarts meent, dat van ondernemersgroepen, welke 35? KERSTFEEST OP HET LOO. De koninklijke familie zal op 23' December Kerstfeest op het Loo vie ren met het personeel van het ko ninklijk paleis aldaar, de domeinen en de houtvesterijen. Voorts zal daar bij het personeel van het paleis op de Dam aanwezig zijn. VRAGEN OVER INSTELLING VAN „SCHAPPEN" Het Tweede Kamerlid de heer De Ruiter heeft aan de minister voor publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie de volgende schriftelijke vragen ge steld: 1. Moet uit 't feit, dat tot instelling werd besloten van een bedrijfschap voor de detailhandel in melk- en melk- en zuivelproducten tegen de nadrukkelijke wens van de zuivel industrie in worden afgeleid, dat de regering in de toekomst bij het in stellen van nieuwe „schaopen" geen rekening zal houden met de belangen het uitoefenen van een vrij beroep impliceert, dat hij zijn eigen hono rarium kan vaststellen. In de sector der volksgezondheid kan dat niet. Wanneer een accountant ook een vrij beroep te duur is, dan neemt men hem niet of laat het werk door een boekhouder doen. Ten aanzien van de volksgezondheid kan dat niet. De vraag, waarom de minister van Economische Zaken niet is opgetreden tegen opticiëns, die te hoge prijzen berekenen, zou mevr. Lips-Odinot aan deze bewindsman moeten stellen, zei spr. (Advertentie) van de omzet in de betreffende be drijfstak vertegenwoordigen? 2. Is het bevorderlijk voor de goede onderlinge verhoudingen van de be trokkenen, dat in de zuivelsector bij herhaling tegen de nadrukkelijke wens van een belangrijke groep in een „schap" dwingend wordt inge steld? 3. Acht de minister de in de zuivel sector gevolgde gang van zaken in het belang van de groei van de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie, waar aan de gedachte van vrijwilligheid ten grondslag ligt? Groep amaryllis hippeastrum zal achtergrond vormen Nos enkele haastig voortijrennen- beidskrachten ging ook het bollen- de dagen en dan zal men m liet Lis-: „„l- UT. 6 v Dtmen sese Bloemlustgebouw weer sjouwen' j voorbij en bovendien: ma- met kisten turfmolm en sparrebomen! lrrm_r v?6n- u a,ltlJC* g°ed a i. KOner. Nii ic npt Hnllor>„oU- v.~ enkisten met bolbloemen. Want volgende week Donderdag zal de voorzitter van de Kon. Alg. Ver. v. Bloembollencultuur, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, het startschot lossen voor de Kerst show van Bloemlust. Een show, die koper. Nu is het bollenvak niet be paald een tak van bedrijf, die men gemakkelijk en helemaal kan mecha niseren. Maar men is de laatste ja ren druk doende het vak aan goede plant- en rooimachines te helpen en wat de plaratmachine betreft schijnt MinWitte in Tweede Kamer: Bij de behandeling van de begro ting van wederopbouw en volkshuis vesting kwam gisteravond in de Tweede Kamer minister Witte aan het woord. Hij deelde o.m. mede, dat het de bedoeling is contact op te nemen met de industrie om bij bouw zo weinig mogelijk constructies te kiezen, die concurrentie doen aan de woning bouw. Getracht zal worden de woning bouw af te stemmen op de regionale bouwcapaciteit. De bedoeling is de bouwmarkt vol te laten lopen met woningen. Men zal dan nagaan waar ruimte is. Dit werk zal in regionaal en gemeentelijk opzicht moeten wor den verricht. De regeling voor de immigratie contingenten heeft niet voldaan; daarom zal ze per 1 Januari a.s. wor den stopgezet. Ten aanzien van de materiaalposi tie kon hij een optimistisch geluid doen horen. De steenproductie is ten opzichte van 1945 gestegen met 38 procent en de industrie heeft blijk gegeven van haar bereidheid de pro ductie nog op te voeren door aan zienlijke kapitalen te investeren. Voor 1956 wordt een meerdere pro ductie van 100 millioen stenen ver wacht. De minister verklaarde in beginsel geen bezwaar te hebben tegen een nationaal bouwbedrijf, maar het is Voorzieningen bleken goed te voldoen De proeven, die overal in Nederland gehouden worden om het vorst verlet op bouwwerken tot een verouderd begrip te maken, hebben in de afgelopen dagen hun deugdelijkheid bewezen, want op de drie objecten in Nederland, waar speciale voorzieningen waren getroffen, konden alle bouwers aan de slag blijven, terwijl in hun naaste omgeving de bouw soms stil kwam te liggen. Op het bouwwerk te Rijswijk, waar de grootste proef genomen wordt, is geen minuut verloren gegaan; de metselaars vonden onder de plastic hoezen droge stenen; de specie was door speciale samenstelling bestand tegen de vorst en binnenshuis bleven de timmerlieden en de schilders in hun afgesloten en verwarmde vertrekken vrolijk aan de arbeid. Ook toen het na de vorst ging regenen, ondervonden de bouwers daar geen hinder van, want hun speciaal aan het werk aangepaste regenkleding voorkwam iedere belemmering. De strijd tegen het vorstverlet waardoor de Nederlandse woningnood ieder jaar weer opnieuw een ernstige stijging onderging is in de eerste aanleg geslaagd te noemen. Nu kunnen de afgelopen dagen meer al „voor postgevechten" beschouwd worden, want het kwik zakte nog slechts enkele graden onder nul; deskundigen zijn echter van mening, dat de maatregelen ook hun deugdelijkheid zullen bewijzen, wanneer Koning Winter op meer nadrukkelijke wijze zjjn intrede in ons land heeft gedaan. TARIEF BEURTVAART lZ]/2 PCT. OMHOOG. Met ingang van 1 Januari zal het maximum-tarief van de beurtvaart met twaalf en eén half procent wor den verhoogd. Dit is, naar mihister Algera de Tweede Kamer in zijn me- morie van antwoord over de begro ting meedeelt, het gevolg van be sprekingen met de minister van eco nomische zaken. Als basis voor deze besprekingen hebben gediend exploi- J."de'vraarof,heT'iT,"ist'iS" dit "in d'ë tatiegegevens over de bevaart, gegeven omstandigheden op te rich- 1 waarult bleek! dat dbze tak van ver- ten. voer met ernstige verliezen werkte. Aether"-^nken VRIJDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 8.45 Idem. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Waterstan den. 9.40 Schoolradio. 10.05 Franse chansons. 10.30 Schoolradio. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Instr. Octet. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole ork. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Wij vrouwen van het land. 12.40 Franse chansons. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en Kath. Nws. 13.20 Amus. muz. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Kamerork. 14.40 Dansmuz. 15.00 Schoolradio. 15.30 Franse mu ziek. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. (Intermezzo: Gram.) 17.40 Koersen. 17.45 Pianorecital. 18.05 Vragenbe- antw. 18.45 Gram. 18.55 Caus. door Prof. Romme. 19.00 Nws. 19.10 Re- geringsuitz.: „Verklaring en toelich ting" waarin opgenomen: 1. Neder landse vraagstukken in de Verenigde Naties, door mr C. W. A. Schürmann. 2. „Waarom noodwachter?", door H. B. Verwayen. 19.30 Gram. 20.20 Act. 20.35 De gewone man. 20.40 Lichte muz. 21.00 Politiek Forum. 21.30 Amus. muz. 21.50 Koorzang. 22.20 Zang en piano. 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVEDSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 12.^0 AVRO. 1G.00 VARA. 19.30 VP RO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.25 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 „Thuis", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: Voor de kleuters. 10.40 Graan. 11.00 Orgel spel. 11.20 Voordr. 11.40 Gram. AV RO: 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. m-ded. 12.35 Soort en prog nose. 12.50 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. c-n gram. 13.30 Orgelspel. 13.55 Beursber. 14.00 Radio Philharm. sext. 14.20 Litterair progr. 14.40 Ra dio Philharm. sext. (verv.). 15.00 Gevar. progr. VARA: 16.00 Muzikale caus. met illustratie. 16.30 Voor de kinderen. 17.00 Muz;kale caus. 17.40 Instr. kwint. 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Accordeonork. en solist. 18.45 „De strijd voor voor meer welvaart", caus. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Klankb. over kinderen en hun moei lijkheden. VPRO: 19.30 Evangelisch beraad, caus. 19.50 Nws. v. d. VPRO. 19.55 „De volgende week'. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.15 Voordr. 20.30 „Om een Atlantische gemeenschap", caus. 20.40 „Na tien jaar", caus. VA RA: 21.00 Strijkorkest en piano. 21.30 Aetherforum. 22.10 Buitenl. week- overz. 22.25 Instr. kwart, en solist. VPRO: 22.40 .Vandaag", caus. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. een unicum in Europa genoemd'mag ™en een„aardi® eiad °P de g°fda «"eg te zyn. Er zyn althans verschillende type in de handel, die vooral op de kleigronden goed werk moeten leve ren. Alles staat echter nog in de kin derschoenen. Grote fabrieken willefn dit project niet in studie nemen, daar de afzetmogelijkheden te gering zijn. In de export-sector zou bijv. een bol- lenrooimachine niet in de schaduw kunnen staan van verschillende land bouwmachines en het is in deze ko lommen al eensmeer geadviseerd: laat het vak dit eens collectief onder zoeken. Wat men daar in Lisse ten toon zal stellen?Spoel-, sorteer- en tel machines, vaak in indrukwekkende „combines", en voor 't overige zullen natuurlijk ook de machines voor grondbewerking niet ontbreken. Dat de techniek is voortgeschreden, dat blijkt wel in vrijwel iedere bol lenschuur, die tegenwoordig meer op een fabriek dan op een schuur ge lijkt met de ventilatoren, de aan- en afvoersystemen, de volautomati sche oliestookinrichtingen en noem maar op. En op dit gebied zal men dan ook het nodige kunnen zien. De voorlichtingsdiensten zullen trouwens laten zien hoe men de ideale Bollenschuur krijgt en voor lichting geven op het gebied van be mesting en ziektebestrijding. Tenslot- worden, daar men het in geen enkel land op het Westelijk Halfrond weet te presteren met Kerstmis zo veel bloeiende bolgewassen naar voren te brengen. Op een te Haarlem gehouden pers conferentie heeft men er het nodige over aan de openbaarheid prijs ge geven, terwijl de heer R. M. v. d. Hart, de sympathieke, grijze oud-re dacteur van 'het Weekblad voor Bloembollencultuur de verzamelde penneridders wat weg-wijs maakte in het doolhof der tulpen, narcissen en, hyacinten. (We vernemen, dat de heer v. d. Hart gisteren tegen de avond door een auto op het Stations plein te Haarlem is aangereden). Om met het belangrijkste te begin nen: ondanks het feit, dat de tulpen hier en daar minder vlot willen ko men dan men had gewenst, heeft het bestuur van Bloemlust vele toezeg gingen tot deelname ontvangen. Men verwacht grote collecties hyacinten en narcissen, terwijl ook de tulpen in flinke hoeveelheden aanwezig zullen zijn. En dan zal de fa. G. C. van Meeu wen uit Heemstede weer present zijn met een machtige collectie Amaryllis hippeostrum en Hippeostrum Graci lis, dat koninklijke bolgewas met wijduitstaande kelken in schitterende kleuren: van het felste rood en oranje tot het zuiverste wit. Deze groep zal de achtergrond vormen van de show en wie zich herinnert welk een machtig effect dat enkele jaren gele den maakte, is reeds nu nieuwsgierig, wat men dit maal ten tonele zal voe ren. Verder heeft men van de Aals- meerste firma M. C. van Staaveren de toezegging ontvangen, dat men zal uitkomen met een grote groep Poin- settia's, die door hun voorrode ster vormige bloemen in de volksrhond Kerst-ster heten. 5000 kisten. De eerste Bloemlust-tentoonstelling is immer een leerschool voor de vak mensen en een lusthof voor de lief hebber geweest. Hier ziet het ken nersoog, wat de bolgewassen „doen" en hij speurt naar tips en naar hints, die hij zijn klanten in het buitenland I kan doorgeven om de best mogelijke resultaten te verkrijgen. Want de we- tenschap mag dan zeer ver gevorderd zijn en de praktijk al aan vele waar devolle adviezen hebben geholpen, het is nog niet zo ver, dat men nu 1 wijze van spreken uit een boekje bol len kan leren broeien. Men heeft nu eenmaal te maken met een natuur product en dat stelt degenen die er mee werken en experimenteren wel eens voor onaangename en onver wachte verrassingen ook. Niettemin verwacht men op Bloem lust rond 5000 kisten met tulpen, hya cinten en narcissen! Interessant vooral voor de vakman zullen zijn de stands van het Labora torium voor Bloembollenonderzoek en het Proefstation voor de Bloembol lencultuur te Lisse. De fa. Buurman uit Oegstgeest is belast met het arrangement. Men is van de tekenplank gekomen met een ontwerp, dat direct de instemming van het stichtingsbestuur kreeg. Het wordt een vrij „losse" aanleg met en kele waterpartijen. De mechanisatie. De bloemententoonstelling neemt ongeveer 1600 m2 in beslag en in de hal naast de Bloemlustzaal wordt ge lijktijdig nóg een tentoonstelling ge houden: de mechanisatieshow, die de laatste jaren massa's bezoekers trekt, i Wat wonderl De schaarste aan ar- |ourna'ist beantwoordde mr dr Hugenholtz Maakt een journalist, die in zijn vakblad een artikel in een ander blad beschrijft met de kwalificatie, dat het artikel een „welhaast hysterisch be toog" is, zich schuldig aan eenvoudige belediging ten opzichte van de schrij ver van dat artikel? Ja, zei de politierechter te Utrecht en hij legde de 42-jarige journalist J. de Vries uit Dreibergen wegens belediging van mr. dr. W. Hugenholtz uit Leiden een geldboete op van 50.Van dit vonnis kwam de jour nalist in hoger beroep en gistermid dag werd de zaak opnieuw door het gerechtshof te Amsterdam behandeld. Mr. dr. Hugenholtz had in een arti kel in het weekblad der dierenbe scherming scherp stelling genomen te gen de wijze waarop in Nederland zg. kistkalveren gehouden worden voor het verkrijgen van blank vlees voor de menselijke consumptie Dr. Hu genholtz sprak daarin o.a. over „lage menselijke geldzucht", over „erger- te zijn er nog stands, die tonen hoe j jjjk sbhandaal", over „geldzuchtige men de administratie in de bedrijven kan vereenvoudigen. De mechanisatie-tentoonstelling toont dan ook niet hoe ver de bollen teelt is gemechaniseerd, maar hoe de kwekers en de exporteurs in hun be drijf zo efficiënt mogelijk kunnen werken. De opening zal Donderdagmiddag om half drie geschieden door jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pan nerden.. De show is iedere avond ge opend tot tien uur. Eerste Kerstdag is de tentoonstelling gesloten. De slui ting vindt plaats op Vrijdag 30 De cember, -'s avonds om tien uur. kwellers" en over „perfide duivelse kwelling". In het vakblad „Vee- en Vleeshan- del" besprak de journalist uit Drie bergen, die er hoofdredacteur van is, dit artikel en hij schreef o.a. dat hij de inhoud van het artikel van dr. Hu genholtz, beschouwde als „een wel haast hysterisch betoog". Bij de behandeling gistermiddag voor het hof merkte president mr. P. B. Dijksterhuis op, dat volgens het woordenboek hysterie de betekenis heeft van „disharmonische emotiona liteit". Volgens hem was het artikel van dr. Hugenholtz „emotioneel" van toon en dat van verdachte „kalm en bedaard". In zijn requisitoir zeide de procu reur-generaal, mr. F. Kist, dat vol gens hem de kwalificatie „net bele digend was". Strikt formeel gespro ken en in strikt juridische zin achtte hij hier, „een uiterst lichte belediging" bewezen, maar hij vroeg zich toch af of het van mr. dr. Hugenholtz wel verstandig was geweest om een klacht in te dienen. De door de Utrechtse politierechter opgelegde boete van 59. - boete achtte hij te hoog voor het gepleegde delict, weshalve hij zijn eis beperkte tot het vragen van 5. boete. „Welhaast" is nog niet half Als pleiter voerde mr. J. H. Kool schijn uit Den Haag aan, dat bij zijn cliënt van opzet, of zelfs voorwaar delijk opzet tot belediging geen spra ke kon zijn. „Bovendien heeft hij ge schreven, dat het betoog welhaast hysterisch was, dus niet echt hyste risch", zo zeide pleiter. Tenslotte, „hoge bomen vangen veel wind". Wanneer b.v. ex-minister Lieftinck zich boos had wallen maken over alle aanmerkingen, die op hem in bladen en onder het volk waren gemaakt, dan had hij zoveel klachten kunnen indienen. Minister Lieftinck stond daar echter 'boven. Pleiter vroeg vrij spraak. Het Hof za~ as. uitspraak doen Oostelijk Flevoland De dienst der Zuiderzeewerken heeft Oostelijk Flevoland op papier geboren doen worden. Deze 54.200 hs. grote polder, die thans nog on der water staat, zal woon- en werk ruimte kunnen bieden aan ongeveer 30.000 inwoners, verspreid over boer derijen, de hoofdstad Lelystad en tien dorpen. Lelystad zelf zal 37.000 hectare om vatten zonder dorpen binnen de ge meentegrenzen. Het midden-noord oosten van de polder zal met vier dorpen, waavan een als gemeente kern, met 24.000 hectare een gemeen te vormen. Oostelijk van Lelystad zal een gemeente liggen van 12.800 hectare met drie dorpen met het middelste 'als kern. De drie zuidelij ke dorpen zullen, min of meer ge oriënteerd op Harderwijk via de Knardijk, een 13.400 hectare omvat tende gemeente vormen. Van de totale bodemoppervlakte zal na aftrek van gronden voor wp- gen, waterwegen, dorpen, spoorwe gen en bos 45.650 hectare landbouw grond overblijven. PASPOORTEN DUURDER IN ZUID-HOLLAND. Provinciale Staten van Zuid-Hol land hebben besloten de provinciale leges op de paspoorten met vijftig cent te verhogen. Daardoor zullen dus in heel Zuid-Holland de paspoorten duurder worden. ACHTDAAGSE ABONNEMENTEN NEDERL. SPOORWEGEN? Er is kans, dat de Spoorwegen ge durende de vacantiemaanden acht daagse abonnementen verkrijgbaar zullen stellen. Dit heeft minister Al gera de Tweede Kamer meegedeeld. Week-end retours zullen niet weer worden ingevoerd. SNELLERE AFGIFTE KENTEKEN BEWIJZEN. Het oponthoud bij de afgifte van ken tekenbewijzen zal hoogstens nog een jaar duren. Minister Algera over weegt een eenvoudige regeling. Het overleg daarover is thans nog niet geëindigd. De wetgevende en organi satorische voorbereidingen zullen ook nog veel tijd vergen. (5) spraak. Het Hof zal op 28 December j Worden cultuurgronden militair oefenterrein? Vragen in de Kamer Daar er plannen bestaan om circa 190 hectaren cultuurgrond in de ge meente Anloo te laten verwilderen om daar militaire oefenterreinen van te maken ten behoeve van het garni zoen Zuid Laren, heeft het Eerste Kamerlid, de heer De Vos van Steen- wijk aan de minister van oorlog vra gen gesteld, waarin de minister in overweging wordt gegeven epn stuk heidegrond, dat ongeveer 5 km. van Zuid Laren verwijderd is, en dat Staatseigendom is, als oefentexrein te bestemmen. De vragensteller wijst de minister op de schade, die ds landbouwers van Anloo zullen lijden, daar de schaarste aan cultuurgrond in Neder land het practische onmogelijk maakt andere akkers te bemachtigen. Wanneer het niet mogelijk is de be doelde cultuurgrond i te ontzien, ver zoekt de vragensteller de vorderingen zo klein mogelijk te houden. ARBEIDER GEWOND B'T BRAND IN KLEUTERSC-ïOOL Tijdens het leggen van een vloer bedekking in de kleuterschool in de Ceramstraat te Groningen is gister middag brand ontstaan, waarbij een der arbeiders werd gewond. Men had de vloer ingewreven met zgn. cement lijm, ee'n nogal vluchtige substantie omdat de kachel brandde, had men de ramen geopend. Op een gegeven moment sloot een der mannen de ramen, omdat het tochtte. Er ont stond een grote steekvlam en de vloer geraakte in lichter laaie. De mannen renden het lokaal uit. Een hunner gleed uit en viel in de vlammen. Hij werd met brandwonden aan het hoofd en een beenbreuk door de G.G.D. naar het academisch ziekenhuis ver voerd. Het vuur wist men spoedig te doven.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 14