„Overheid springt bij, a!s men vrijwillig voor iemand in de bres springt" Bijdrage voor bouw van nood- keuken en aparte ingang Minister ziet bezwaren Overtreffen de wegenbelastingen overheidsuitgaven aan wegennet? Blauw-Blauw Valse tientjes in omloop De rechtspositie van de gehuwde ambtenares DONDERDAG 15 DECEMBER 1955 TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Min» Van Thiel over woningnood Martin 5A" stelde zich te Katujijk aan Nederland voor „Meende men in de eerste jaren na de oorlog, dat de woningnood in on geveer vijftien jaren overwonnen zou zijn, thans is het wel duidelijk, dat wij, ondanks de voortdurende zorg en de krachtige maatregelen van mijn ambtgenoot van wederopbouw en volkshuisvesting nog jaren langer met een tekort aan woningen te kampen zullen hebben". Deze woorden sprak de minister van maatschappelijk werk, mr. F. J. F. M. van Thiel, vanmorgen te Arn hem in een causerie over „huisves- tingnood en algemeen volkswelzijn". De bewindsman legde er de nadruk op, dat de woonruimtewet 1947 voor de huisvestingnood geen oplossing biedt en krachtens de considerans voorschriften vast te stellen ter be vordering van een doelmatige verde ling van de woongelegenheid ook niet kan bieden. Hoogstens kan zij bijdragen tot verlichting van de nood. Te weinig vrijwilligheid Ook heeft de praktijk uitgewezen, dat er in het algemeen bij de bevol king onvoldoende bereidheid is vrij willig woongelegenheid ter beschik king te stellen. Daarom, aldus minister Van Thiel, dient bij voortduring de aandacht van ons volk te worden gevestigd op de omvang van de nood en op de morele kwetsingen, welke daarvan een gevolg zijn. De actie voor veilig verkeer werd hierbij als methode als voorbeeld ge steld. Ons volk dient de bereidheid te hebben de medeburgers, die drin gend woonruimte behoeven, te hel7 pen door ruimte, welke kan worden afgestaan, vrijwillig ter beschikking te stellen. De overheid is bereid hierbij de be- Het smalle huis Het ministerie van Wederoubouw en Volkshuisvesting zal de bouw van het z.g. „smalle huis", waarvoor de laatste tijd door initiatiefnemers uit Utrecht propaganda gemaakt wordt bij gemeentebesturen en woning bouwverenigingen, niet met bijzonde re maatregelen steunen. Volgens het ministerie kleven aan het woningty pe, dat volgens de promotors goed koper is dan normaal en dat een een voudiger en sneller bouwwijze mo gelijk zou maken, verschillende be zwaren. Zo zijn sommige slaapver trekken te smal en te ondiep, de keu ken is te krap, de douchecel ligt niet bij de slaapkamers en er is te weinig bergruimte, o.a. in kasten. Om deze gebreken op te heffen zou, aldus een zegsman van het ministe rie, voor de verdere architectonische uitwerking en verzorging, met inbe grip van de plattegrond, een be kwaam en erkend architect ingescha keld moeten worden. Door de plaatsing van een schuur zullen deze woningen een speciaal uitbreidingsplan in de gemeente ver eisen. Dit, aldus het ministerie, staat een ruime toepassing in de weg. Des kundigen aohten een zekere arbeids besparing bij dit plan zeer wel moge lijk, maar betwijfelen of, zoals steeds wordt beweerd, dit de helft van de totale hoeveelheid arbeid bij een nor male woning zou kunnen zijn. hulpzame hand te bieden. Dit ge schiedt reeds door een tegemoetko ming in de kosten, verbonden aan wo ningsplitsing, krachtens een beschik king van de minister van wederop bouw en volkshuisvesting. Ruime vergoeding De bewindsman was zich er van be wust, dat samenwoning onder be paalde omstandigheden hetzelfde kwaad kan berokkenen als de wo ningnood. De oorzaken hiervan weg nemen kan mede op de weg van de overheid liggen. Daarom herinnerde de minister aan een regeling, die zijn departement op het oog heeft en waarbij de overheid bijdraagt in de kosten, welke voort vloeien uit het vrijwillig ter beschik king stelling van woonruimte, door deze voor samenwoning geschikt te maken. In dit verband is te denken aan het maken van een noodkeuken en het aanbrengen van een afzonderlijk toilet voor elf gezin, misschien ook aan een eigen ingang. Indien deze regeling nog onvol doende mocht blijken om de nodige stimulans tot vrijwillige medewer king van het Nederlandse volk te verkrijgen, die woonruimte vrijmaakt voor 'n ander, kan men ook een Dij- drage krijgen in de verhuiskosten. Mentale bereidheid Deze regeling maakt het met name oudere bewoners of alleenstaande per sonen en kleine gezinnen mogelijk hun voor hen te grote woning te rui len voor een kleinere en zo mee te werken aan een doelmatige woon ruimteverdeling. De oplossing van het vraagstuk, waarvoor wij ons geplaatst zien, al dus de bewindsman, ligt vooral in de mentale bereidheid van het Neder landse volk, om ter wille van de me deburgers, wier gezinsleven weg kwijnt in krotten of op zolderkamers of die jaren moeten wachten om te kunnen trouwen, óffers in de persoon lijke sfeer te brengen. Het algemeen volkswelzijn is hiermee gediend. Het gaat om een moeilijk doch brandend probleem en ik ben ook slechts in staat, aldus de minister, de richting aan te geven, waarin naar mijn gevoel in de huidige situatie enig soulaas van de nood kan worden gezocht. Minister Van Thiel sprak tenslotte zijn vertrouwen uit in het Nederland se volk, wanneer het te gelegener tijd zal worden gevraagd te geageren op een appèl als door hem bedoeld. Trein-bus Een commissie van het Ministerie yan Verkeer en Waterstaat heeft be rekeningen gemaakt om te weten te komen of het bedrag, dat de overheid aan wegenbelasting ontvangt groter *is dan het bedrag, dat door de over heid voor het Nederlandse wegen net wordt uitgegeven. Het rapport, dat thans aan de mi nister gezonden is en dat zich uit strekt over de jaren 1950 tot 1954, laat de volgende cijfers zien: De opbrengsten van de heffingen, die specifiek aan het motorwegver- keer worden opgelegd bedroegen: in 1950 192,8 millioen gulden; 1951: 225,1; 1952 241,2; 1953: 265,4. Het deel van de bedragen, die voor het wegennet werden uitgegeven voorzover daarvan gebruik wordt ge maakt door het motorwegverkeer, beliep in die jaren, op basis van ver vangingswaarde, resp. 212, 237.6, 248,8 en 254,8 millioen. Bij afschrij ving op basis van vervangingswaar de, doch de rente op basis van de historische kostprijs, resp. 161,2, 176,8, 183,6 en 188,4 millioen gulden. Bij deze cijfers wordt de opmer king gemaakt, dat een vergelijking van deze totalen niet verantwoord is; zij werden slechts berekend om Een bewijs, dat het normale leven op Schouwen Duiveland ook in de agrarische sector weer terugkeert, werd Woensdagmiddag buiten Zie- rikzee geleverd, waar de eerste nieu we fruitboom onder grote belang stelling geplant werd. De eigenaar van de boomgaard waar dit geschied de, de heer J. M. van der Velde, heeft de schenkers van woningen na de ramp uit Noorwegen willen eren door zijn nieuwe bedrijf „Frisk Frukter Gard", „De nieuwe fruithoe ve" te noemen. door middel van verdeling over ver schillende categoriën motorvoertui gen te kunnen nagaan of de belas tingen verstoringen teweeg brengen tussen de concurrentieverhoudingen van het railvervoer en het motor- wegvervoer. De fractieleider van de P. v. d. A. in de Utrechtse gemeenteraad deed tijdens het begrotingsdebat het pro gressieve voorstel om tijdens ge- meen-recepties geen alcoholica meer te presenteren, omdat de fractie-voor zitter van mening was, dat de onvei ligheid van het verkeer voor een groot deel aan drankmisbruik te wij ten was. De fractievoorzitter van de KVP was minder vergaand in zijn voorstel; hij meende, dat het niet aangetoond was, dat drankmisbruik oorzaak van de toenemende onveiligheid^ op de Nederlandse wegen was en stelde daarom voor om tijdens gemeente-re cepties de sterke drank niet van het buffet weg te jagen, doch wel te zor gen voor een overvloed aan niet al coholhoudende dranken, zodat alle groepen in volle tevredenheid van de ontvangsten zouden kunnen genie ten. De beperkte leveringsmogelijkhe den van bacon noodzaakt nogmaals tot een verlaging van de maximum- gewichsgtrens voor baconvarkens. Met ingang van 19 December kun nen slecht^ varkens van 63 t/m 68 kg koud geslacht gewicht voor de baconbereiding worden bestemd. De geldende prijstoeslagen bij het slachten van niet voor de baconbe reiding bestemde varkens blijven on gewijzigd. Slechts weinigen kunnen een mid-winter-hoorn maken Op het marinevliegkamp Valkenburg te Katwijk wer den Woensdagmiddag vertegenwoordigers van de pers in de gelegenheid gesteld kennis te maken met het Martin-5 A „Mariner" amphibie-vliegtuig, welk type in de Verenigde Staten werd aangekocht ter vervanging van de Consolidated Vultee „Catalina" vliegboten en amphibies. De Martin PBM-5A. Stramheid is een 4 waarschuwing Rheumatiek ligt op de loer. Wees er tijdig bij!Neam Kruschen! Stramheid is een eerste aanwijzing dat Rheumatiek U bedreigt. Met het stijgen der jaren verslappen de bloedzuiverende organen. Onzuiver heden in het bloed worden niet meer regelmatig afgevoerd; ze hopen zich op; zetten zich geleidelijk vast in de gewrichten. En op 'n kwade dag kunt U niet meer op of neer van de pijn. Met Kruschen smoort U het kwaad in de kiem. De zes minerale zouten brengen Uw bloedzuiverende orga nen weer op „volle toeren". Met ver jongde kracht zuiveren zij dan Uw bloed en stimuleren de bloedsomloop. (Advertentie) De Nederlandse Bank N.V. maakt het falsificaat nageboots. Deze na- bekend dat van het bankbiljet van bootsing is niet, zoals een echte vei- 10, gedateerd 4 Maart 1949, valse I ligheidsdraad, voelbaar, doch alleen exemplaren in omloop blijken te zijn gebracht. De valse biljetten onder scheiden zich op de volgende punten van de echte biljetten. (1) Het papier is gladder en iets dikker; (2) de blauwe kleur wijkt enigszins af; (3) de beeltenis van koning Willem I op de voorzijde is opvallend slecht uitgevoerd; (4) de blauwe achtergrond rond de beeltenis is groter dan op de echte biljetten; (5) het watermerk is op grove wijze nageboots; (6) de in de echte biljet ten aanwezige veiligheidsdraad is in Prov. Staten van Zuid-Holland Tijdens de vergadering der Provin- Staten werd hierna artikelsgewijs in ciale Staten van Zuid-Holland van stemming gebracht. gistermiddag is enige strijd geweest over een voordracht inzake de rechts positie van de gehuwde ambtenares, welke inhoudt dat het ontslag gebod voor de huwende ambtenares en de daarmede verband houdende voor schriften uit de bepalingen van het ambtenarenreglement worden ver wijderd. Het Statenlid, jhr. mr. O. van Nis pen tot Pannerden (KVP) wenste, namens zijn fractie, dat het voorstel zou worden aangehouden tot de vol gende vergadering, omdat van rijks wege over deze kwestie nog overleg v/ordt gepleegd. „De gehuwde vrouw", aldus spreker, „behoort thuis in het gezin. Mogelijk kan dit pro bleem op een andere manier worden opgelost. Wij moeten zoeken naar een oplossing, die ons verenigt en niet naar een oplossing die ons scheidt". Hij diende een voorstel van orde in, dat behandeling van het onder havige voorstel tot een volgende zit ting van de Staten en de beslissing over dit voorstel inhield. De heren L. Krol (GHU) en J. Wilschut (AR) namens hun fracties meenden eveneens dat het voorstel zou moeten worden aangehouden. Het voorstel van orde, dat was on dertekend door de heren Van Nispen tot Pannerden, J. J. Neuteboora (AR) en L. Krol werd verworpen met 42 tegen 30 stemmen. De heer A. R. de Kwaadsteniet (AR) zeide hierna dat de voorgestelde wijziging van het reglement tegen het dienstbelang indruist, waarop de gedeputeerde mr. H. van Riel (VVD) betoogde, dat in deze kwestie voor hem het rechtsgevoel het zwaarste weegt. De huwende ambtenares moet zelf "kunnen bepalen of zij blijft wer ken of niet. De voordracht van Gedeputeerde zichtbaar als het falsificaat tegen het licht wordt gehouden; (7) de afbeel ding in het midden van de achter zijde (de molen van Ruijsdael) is zeer slecht uitgevoerd. Men wordt verzocht bij ontvangst van een vals biljet als bovenomschre ven terstond de plaatselijke politie op de hoogte te stellen, aldus deze be kendmaking. De valse biljetten zijn twee weken geleden voor het eerst aangetroffen door de Nederlandse Bank. Men ver zamelde 50 van deze bankbiljetten en ook bij dc politiebureaux in geheel het land zijn deze biljetten gedepo neerd. Niets wijst erop, dat deze biljetten uit het buitenland zijn gekomen. Enige weken geleden werd het eerste biljet door een bewoner van Den Bosch in een winkel in ontvangst ge nomen. De Centrale ter bestrijding van falsificatiën in Den Haag heeft onmiddellijk een critische controle ingesteld op de bankbiljetten, die na de circulatie weer binnenkomen. De Nederlandse Bank deelt mede, dat voor valse bankbiljetten geen Het eerste artikel werd met 47 te- ,en 19 stemmen aangenomen. Het tweede zonder hoofdelijke stem- schadevergoeding gegeven zal worden. In enkele streken van Twente bestaat nog de zeer oude gewoonte van het midwinterhoornblazen. Dit gebeurt op een houten hoorn. Slechts enkelen verstaan de kunst zo'n hoorn te maken en het stuk hout dat hier voor nodig is moet van nature reeds krom, in de vorm van de hoorn, zijn gegroeid. Nadat het hout van de bast is ontdaan en gedroogd, wordt het doormidden gezaagd en uitgehold, waarna de beide helften weer aan elkaar worden gevoegd. Het mondstuk van een hoorn bestaat uit vlierhout. Op de foto is een midwinterhoorn maker uit Saasveld aan het werk met een hoorn. Warffumse club zet spek af 22 Kilogram de man Traditie getrouw is Woensdagavond in Warffum de spekuitreiking gehou den van de plaatselijke spekclub, die overigens leden heeft in geheel Neder land en zelfs in Amerika. In totaal zijn er ruim 600 leden. 25 jaar ge leden is men met 16 begonnen. Dit jaar werden 70 varkens geslacht, die een waarde vertegenwoordigen van 16.600. Iedere aanwezige kreeg 22 kg. vers varkensvlees mee naar huis. Gister avond was er weer een dergelijke uit reiking; de postleden hebben hun portie reeds thuisbezorgd gekregen. Deze spekavond werd geopend dooi de voorzitter van de spekclub, de heer A. van Hoetem, waarna de ere voorzitter, burgemeester W. J. Geert- sema, er op wees, dat het goed zou zijn wanneer de club niet groter werd, daar anders het folkloristische karak ter geheel verloren zou gaan. ming, het derde met 64 tegen 2 en het vierde met 43 tegen 23 stemmen. Hét vierde en vijfde artikel ging over de positie van de in concubinaat levende ambtenares. Toen het vierde artikel was aange nomen kwam de heer De Kwaatste- niet met een amendement voor het vijfde. Dit amendement hield in dat er een nieuw artikel zou worden aan genomen hetgeen bepaalt dat aan een ambtenaar die in concubinaat gaat leven, ontslag wordt gegeven. Gedeputeerde Van Riel verzocht hierop uitstel tot morgen, zodat Ge deputeerde Staten zich kunnen bera den. De heer H. van Es (P. v. d. A.) had hiertegen bezwaar. Hij wenste on middellijke afdoening van deze zaak. De waarnemend voorzitter, mr. J. J. R. Sohmal, achtte het wenselijk, dat in een belangrijke zaak zoals deze eerst overleg wordt gepleegd. Onder protest ging de heer Van Es hiermede accoord. Hedenmiddag zal over het amen dement worden gestemd. Helicopter maakte geslaagde noodlanding Gistermiddag omstreeks half drie heeft een helicoptere van de Sabena die op de lijn RotterdamAntwerpen Brussel vliegt, een noodlanding ge maakt op een akker aan de zeven- bergse weg te Klundert. Aan boord bevond zich behalve de piloot slechts een passagier, de 21-jarige J. de Jonhg, student te Rotterdam en zoon van de directeur der Philipsfabrieken te Madrid. Hij was op weg naar zijn ouders om thuis het Kerstfeest te vieren. „Het toestel trok hoog op om over het Hollands diep te komen, maar verloor even later hoogte", aldus de heer de Jonhg. „De piloot waar schuwde me dat we gingen dalen en maakte daarop een perfecte landing op de drassige grond". De oorzaak van de panne bleek gelegen in een motorstoring. De Groninger politierechter heeft gisteren, conform de eis, een 43-jarige commissionnair in effecten uit Gro ningen veroordeeld tot 1 maand ge vangenisstraf en ontzegging van de December. Het is dus zaak, dat een ieder zeer nauwlettend toeziet op de bankbiljet ten, die hij in handen krijgt. Het publiek zal zelf bij het opsporen van de vervalsers een actieve rol moeten spelen. PREMIE 30.000 OP 18593 In de 529e staatsloterij, vierde klas se, zestiende lijst, is vandaag op lot no. 18593 een prijs van 1000 en een premie van 30.000 gevallen. Zieke militair werd spion voor peloppers Na 8 jaar in Nederland Een dienstplichtig soldaat, die in 1949 te Batavia afgekeurd was voor de tropendienst en wachtte op zijn repatriëring, kon zich niet verenigen met de medische behandeling, welke hem ten deel viel en op 20 September van dat jaar liep hij over naar een bende van 1000 man, die hem de ge-, vraagde medische hulp verschafte. Genezen durfde hij niet meer naar het Nederlandse leger terug te keren en bleef ruim twee jaar bij de bende; hij nam niet deel aan de overvallen, die door de bende werden gepleegd, maar hij zorgde voor inlichtingen over Indonesische transporten. In 1951 v/erd hij gearresteerd en door een Indonesisch gerechtshof ver oordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. Na zijn straf ondergaan te-hebben, keerde hij terug naar Nederland, waar de krijgsraad de inmiddels 27 jaar oude soldaat opwachtte. Rekening houdend met de gevol gen, die zijn daad reeds voor de jonge man gehad heeft, heeft de auditeur militair bij de Krijgsraad te Den Haag een voorwaardelijke straf ge ëist van 3 maanden met een proef tijd van 1 jaar. De uitspraak werd vastgesteld op 28 December a.s. ZEEPOST Met de vólgende schepen kan zee post worden verzonden; de data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan ach ter de naam van het schip vermeld: Brazilië m.s. „Paraquay Star" 20 December. Canada: m.s. „Westerman" 22 Dec. Chili: via New York 22 Dec. Indonesië: m.s. „Oranje" 24 Dec. Ned. Antillen: m.s. „Oranjestad" 20 rijbevoegdheid voor de tijd van 2 jaar wegens het onder invloed van alcohol besturen van een auto en het door rijden na een aanrijding zonder zijn identiteit te laten vaststellen: de man is de vorige maand door de Gro ninger rechtbank veroordeeld wegens verduistering van effecten tot twee en half jaar gevangenisstraf. Nieuw Zeeland: via Engeland 18 December. Ned. Nw.Guinea m.s. „Oranje" 24 December. Unie van Z. Afrika en Z. W. Afrika: m.s. „Carnavon Castle" 18 December. Inlichtingen btereffende de verzen ding van postpakketten geven de post- 1 kantoren.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 13