Toestand in Midden-Oosten is hoogst explosief De bezem in het Mu een auwtyeaecftt met Sydócfie pa&ten Rusland hervat terugzending gevangenen Saartje is mondig Strijd om de macht in de Sowjet-Unie? Moeder en dochter, gescheiden in Iste Wereldoorlog, thans herenigd Rode rel in Berlijn Aanslagen in Algiers vorst wijkt S)e QeidózQou/icvrik DINSDAG 13 DECEMBER 1955 47ste JAARGANG N Directeur: c. M. v hamers veld. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN I Kremlin 7 Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Adver tentjes 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w.. f2.35 p. mud., f7- p. kwart. Franco p. p. f7.40. - Advertenties: 15 cfc p. m.m. Telefoontjes f 1.50 i Aan het historische meer van Galilea Volgens een verklaring van Eden in het Britse Lagerhuis is de toestand voor beide partijen in het Arabisch-Israëlische geschil uiterst gevaarlijk. Indien er geen pogingen worden gedaan tot het organiseren van onder handelingen, „kan het gehele gebied elk ogenblik veranderen in een vuur zee, waarvan niemand van ons de gevolgen kan voorspellen", aldus de premier. Ten gevolge van de gemelde aanval der Israëliërs op Syrische posten aan het Meer van Galilea, heeft Syrië thans versterkingen aan troepen en vliegtuigen naar de grens aan de Oostzijde van het Meer gezonden en de alarmtoestand in dat gebied afgekondigd. DE VISSERS VISSEN WEER Volgens een woordvoerder van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken is het thans rustig „aan het front van het Meer van Galilea". Israëlische vissers hadden het vissen op de Noordoostelijke visgronden her vat. De aanval op de Syrische verster kingen bij El Koersi, tussen Gergesa en Bethsaida, geschiedde by hevige regen en onder bescherming van de duisternis, aldus de woordvoerder. De Israëlische aanvallers, gesteund door artillerie, veroverden het Syri sche garnizoen bij verrassing. De Sy- een uur duurde. De Israëliërs dron gen door in een net van loopgraven en versterkingen en maakten zich ge leidelijk hiervan meester. De ver sterkingen werden opgeblazen. Vier Ontwapeningsresolutie in U.N.O. aanvaard De politieke commissie van de Ver enigde Naties heeft Maandag met 53 tegen vijf stemmen de vijf landen van het Sowjet-blok een Westelijke resolutie aangenomen, waarin er bij alle betrokken staten op wordt aan gedrongen tot overeenstemming te komen over een spoedige verwerke- riërs herstelden zich echter en' er lijking van „alle ontwapeningsmaat- speelde zich een verbitterd gevecht af van man tegen man, dat ongeveer ROND HET MEER VAL GALILEA *TPEGEN 2JD, dat wij zo gaarne in onszelf willen keren om de Boodschap van de Vrede in ons hart te beluisteren, komt juist uit het H. Land het gedreun van oorlogsdrie- ging tot ons. Aan de oevers van het Meer yan Galilea, geheiligd door de Heilland, die er in het scheepje van Petrus predikte en wonderen ver richtte, klinkt het geluid van scho ten, vallen doden en gewon- 0 v den en wordt een geest van wraak en weerwraak opge roepen, welke het gehele Midden- Oosten in spanning zet. Het is de tragedie van het Heilige Land, dat nu reeds jaren lang leeft onder de druk van twist en tweedracht. De wapenleveranties van achter het IJzeren Gordijn hebben het vuur, dat nog altijd smeulde in de betrek kingen tussen Israël en zijn buursta ten, aangewakkerd tot uitlaaiende vlammen. Het Sowjet-blok heeft een flinke partij verouderd oorlogstuig geloosd tegen een spotprijsje, maar in de handen van de Egyptenaren en Syriërs zijn ook oude geweren een gevaarlijk goedje; zij gaan maar al te dikwijls on ':jdig af. Engeland heei'Ktot nu toe gewei gerd om door wajpileveranties aan de tegenpartij heWj^en wicht in be wapening te u- 'r - en, omdat het terecht beducl - - lat dit geen op lossing van die is, maar in tegendeel vank -tot erger voert. Wel overweegt "f-m Londen om de Suez-kanaal; .^nieuw te be zetten een maa. welke tot nieuwe verwikkelh n .n aanleiding zou geven. Een verstandig woord is gesproken door Israëls premier Ben Goerion. die eens wilde praten met de Egyptische premier Nasser. De s m van één, die roept in de woestijn, Nasser zal er wel niet op ingaan. Naar woorden var rede wordt al te weinig geluisterd x ie wereld van vandaag. Te Herleshausen zijn in de nacht van Maandag op Dinsdag, kort na middernacht, 98 voormalige Duitse gevangenen uit de Sovjet Unie aan gekomen. Djt is de eerste groep, die sedert 20 petober, toen de Russen de terugzending van oud-gevangenen plotseling staakten, in West-Duits land is aangekomen- Onder de repatricrenden bevinden zich een vrouw en tw3e kinderen. De meesten 2ijn politi ke gevangenen die na da oorlog naar Rus.and war den overgebracht. 0;k be vin lt zich onder hen een aanbal Duitse krij s gevangenen, dat door de Russen als oorlogsmisdadigers werd veroor deeld. regelen die voldoende waarborgen bieden en thans uitvoerbaar zijn". De resolutie beoogt als eerste stap op weg naar ontwapening voorrang te geven aan het plan-Eisenhower voor luchtverkenning en het Russi sche plan voor het instellen van con troleposten op strategische punten. Ook wordt er bij de landen op aan gedrongen rekening te houden met de plannen van premier Eden en premier Faure en een Indisch voorstel tot op schorting van atoomproeven en tot het uitroepen van een „bewajpenings- bestand". Tegen het einde van de week zal de resolutie bij de Algemene Ver gadering worden ingediend. Een amendement van de Sowjet- Unie, waarin een beroep op verwer kelijking van de ontwapeningsvoor stellen van de Grote Vier wordt uur lang werd het geluid van ont ploffingen gehoord. De aanval geschiedde in dezelfde streek als waarin volgens het Bijbel verhaal de wonderbare visvangst plaats had. De bevelhebber in dit gebied, gene raal Zadock, verklaarde dat de strijd „zeer hard" was geweest en hij prees de moed van de Syriërs. De hele nacht van Zondag op Maan dag is de bevolking van Tiberias "op de been gebleven. Het leek hun, of de oorlog van 1948 was weergekeerd. Ademloos zaten zij voor hun vensters over het meer te kijken naar de explosies, die als vuurwerk langs de wolkenloze hemel opspatten. Nauwelijks waren de Syrische troe pen uit hun voorste posities verdre ven, of de Israëlische vissers hervat ten de visvangst alsof er niets aan de hand was. EEN VREDE S KLANK Volgens de correspondent van het New Yorkse blad „World Telegram and Sun" te Jeruzalem heeft de Israë lische eerste-minister, Ben Goerion, rijn Egyptische collega, Nasser, voor gesteld op Eerste Kerstdag tussen de Israëlische en Egyptische linies of te Genève bijeen te komen om te spre ken over vrede tussen beide landen. De Westduitse minister van Buiten landse Zaken, von Brentano is in Pa rijs met zijn Franse ambtgenoot Pi- nay overeen gekomen, dat aan het Saargebied geen enkele regeling zal worden opgelegd, welke niet door de volksvertegenwoordiging van dat ge bied is goedgekeurd. ministers besloten, dat verte genwoordigers van de Saar aan alle Frans-Duitse besprekingen over de toekomst van dit gebied zullen kun nen deelnemen. Deze onderhandelin gen zullen pas volgend jaar begin nen, wanneer in Frankrijk en het Saarland de verkiezingen achter de rug zullen zijn en daar nieuwe rege ringen zullen zijn gevormd. In Saarbrücken keurde het Saar- landse parlement de instelling van een internationaal tribunaal goed, dat de komende zes jaar klachten zal kunnen behandelen van Saarlanders, die menen, dat tegen hen discrimine rend wordt opgetreden als gevolg van him politieke houding in het verleden. Het tribunaal zal worden 2500 Lampjes en 1400 bollen zijn nodig geweest om de 65 voet hogs kerstboom ui*j^0orweKen temidden van de hoge wolenkrabbers in New York is geplaatst, om te toveren in het lichtend te}cen fJat tierende Kerstfeest aankondigt. De boom is geplaatst bij de Roc-kefeller-building. gekoppeld aan een regeling tot het samengesteld uit een Britse, een Bel- verbieden van atoomwapens werd gische, een Luxemburgse, een Itali- verworpen. aanse en een Nederlandse rechter. Paleisrevolutie in Kremlin - Kroestsjef, eerste secretaris van de communistische partij in de Sowjet- Unie, oud-premier Malenkof en een „niet-geïdentificeerde groep extre misten" zijn volgens Walter Farr, diplomatiek correspondent van de Londense Daily Mail, in een strijd om de leiding van de communistische wereld gewikkeld. Volgens Farr gaat het op een nieuwe serie zuiveringen op grote schaal aan, waaruit een der drie groepen zegevierend te voorschijn moet 'komen. Hij voorspelt dat het in Februari a.s. te houden congres van de Opperste Sowjet de volksverte genwoordiging in de Sowjet-Unie de krachtproef tossen de drie rivali serende groepen zal zijn. Kroestsjef zou thans druk bezig zijn met pogin gen zoveel mogelijk aanhangers in de Opperste Sowjet te krijgen. De opvattingen van de drie groepen liggen volgens Farr ver uiteen ten aanzien van alle belangrijke beleids kwesties: de ontwikkeling van het rode leger, de landbouw, de toekomst van de communistische ideologie, de manier waarop communistisch China en de satellieten aan de teugels moe ten worden gehouden en de mate De 72-jarige Hortense Harter laat op deze foto familiefoto's zien aan haar dochter "Esther (links), die zij 41 jaar niet meer heeft gezien. Bij de inval van de Duitse troepen gedurende de eerste wereldoorlog werd mevr. Harter met haar dochter door een Duitse patrouille opgepakt. Later werden moeder en dochter van elkaar gescheiden. Sindsdien hebben zij slechts 35 km. van elkaar geleefd zonder het te weten. De dochter was werkzaam in een Belgisch klooster, waar zij nasporingen bleef doen. Gelukkig is het zoeken nu voorbij en zijn beiden nu weer verenigd. De West-Berlijnse politie heeft gis teren een rumoerige demonstratie vat: communisten uiteen moeten jagen, welke gericht was tegen een bijeen komst van de „Stahlhelm". In totaal werden 371 betogers in hechtenis ge nomen. De politie noerpde het incident, „de grootste communistische krachtproef" sedert de Oostberlijnse burgemeester Ebert, begin December verklaarde, dat hij „democratische toestanden wil scheppen ih alle delen van de stad" en dat hij „de militaristen uit West- Berlijn wil jagen". De meeste arrestanten zijn jonge lingen uit de Sowjet-sector van Ber lijn. De politie maakte gebruik van wa penstokken en waterslangen om de betogers, die van zeven verschillen de zijden opmarcheerden naar een restaurant waar zij dachten, dat de bijeenkomst gehouden zou worden, te verspreiden. De bijeenkomst van de „Stahl- helnrr was echter afgelast met het oog op oproepen van de communis tische radio en de communistische pers tot het „protesteren tegen fascisten". De radiozender van Oost-Berlijn had Maandagavond wel bekend ge maakt, dat de bijeenkomst werd afge last, maar de radio drong er deson danks bij de arbeiders op aan zelf te gaan kijken of zij niet heimelijk 'bij eenkomen". waarin de koude oorlog verhit dient te worden. Te Moskou zou thans een «feer van ongerustheid en verwarring heersen, die te vergelijken is met de periode, onmiddellijk na het eind van het Sta- lin-tijdperk. Als een bewijs van de wrijving in het Kremlin haalde Farr een recente uitzending van radio- Moskou aan, waarin Malenkof „eerste plaatsvervangend premier" genoemd werd. Deze uitzending werd op 5 De cember in Londen opgevangen. Blijk baar was Malenkof dus teruggekeerd in de kern van de regering sedert hij een jaar geleden als premier was af gezet. Maar binnen 24 uur sprak de Russische regering officieel tegen, dat de uitzending ooit had plaats gevon den. -En op 7 December werden Molo- tof en Mikojan door Radio- Moskou gedegradeerd van „eerste plaatsver vangend premier" tot „plaatsvervan gend premier". Veertien personen, onder wie vijf Europeanen, zijn Maandag bij bom aanslagen in twee bioscopen in Algiers gewond, aldus is van de zijde van de politie in de Algerijnse hoofdstad ver nomen. In een van de twee bioscopen wor den uitsluitend Mohammedaanse films gedraaid. Hier werden drie mensen gewond, onder wie één zwaar. Volgens Maandagavond te Algiers ontvangen voorlopige berichten zijn zestien personen omgekomen bij een overval door rebellen op een colonne militaire vrachtwagens nabij Guelma in hét Oosten van Algerije. De colonne, bestaande uit twee voertuigen op lucht- en rupsbanden, een jeep en een zware vrachtauto, werd Maandagmiddag tot stilstand gebracht doordat er een vrachtauto en een autobus de weg versperden. Een groep van ongeveer zestig op standelingen ondernam daarop met handgranaten en automatische wa penen een hevige anval op de voer tuigen. John vluchtte naar W. Duitsland terug Dr. Otto John, de voormalige lei der van het Westduitse bureau voor de bescherming van de grondwet, is uit Oost-Duitsland, waarheen hij het vorige jaar was uitgeweken, naar West-Duitsland teruggekeerd, aldus heeft een woordvoerder van de West duitse regering vandaag medege deeld. De functie van dr. John in West- Duitsland stond gelijk met die van hoofd van de inlichtingendienst van de Bondsrepubliek. Zijn bureau in Keulen was belast met het in het oog houden van anti-grondwettelijke ac tiviteit in West-Duitsland. Dr. John verdween op 20 Juli 1954 naar Oost-Berlijn, samen met een Westberlijnse arts, dr. Wolfgang Wohlgemuth. De Westduitse regering heeft steeds ontkend, dat John ge heimen aan de communisten zou hebben doorgegeven of dat hij de na men wist van agenten dn Oost-Duits land. zicil ionderlijk hogedr uk gebied, dat Crelii"'Ja Oostelijke richting beweegt. van«tijdig breidde het zeer om- Qoesij'ire lago drukssteem op de den°iTi zich uit over de Britse eilan- Zui- Warmere lucht veroorzaakte in tenr-West-Engeland een stijging van jperflfcuur. In de hogere luchtlagen ie Oceanische warme lucht reeds de -nze omgeving doorgedrongen. In van-iderste luchtlagen wordt aan- lanc?^^e druksysteem op de aangevoerd, maai morgen zal Qpgjn ons land de. invloed van de mei tnd€(pressie merkbaar worden stiiei'enemënde bewolking, langzame van temperatuur en kans op gen of yzel. /P"Tfc- HOE word- het weer? (Geldig van Woensdagavond.'n^a8avon?,*°* 11.15 uur). Opgemaakt te TEMPERATUURST ,QlNG Toenemende bewolkin, later regen of ijzel. Va. over het algemeen nog vorst, morgen vanuit het westen invallende dooi. MaV£" tot krachtige wind uit Zuideli$e richting 14 Dcc. zon op 8.42, onder 16.30; maan op 8.49, onder 16.45. 8.07 nieuwe maan. Hoogwaterstanden Woensdag 14 Dec. van. 3.30 uur; nam. 15.40 uur. Donderdag 15 Dec. v.m. 4.15- uur; Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM sneeuw C. HELSINKI onbewolkt 25 OSLO nevel 19 KOPENHAGEN mist —9 ABERDEEN zwaar bew. 4 DUBLIN regen 8 LONDEN geheel bew 2 AMSTERDAM onbewolkt 5 BRUSSEL onbewolkt 4 PARIJS motregen 3 BORDEAUX half bew. 5 GRENOBLE mist —1 NICE zwaar bewolkt 11 BERLIJN nevel —5 FRANKFORT onbewolkt —6 MüNCHEN nevel —5 ZURICH nevel 0 GENèVE nevel 5 LOCARNO geheel bewolkt 2 WENEN geheel bewolkt 3 INNSBRUCK nevel —2 ROME geheel bewolkt 13 Twintig half gedane zaken wegen niet op tegen één zaak, die goed is gedaan. New York schafte zich een stralende Kerstsfeer aan

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1