Mr. v. Heuven Goedhart nam de Nobelprijs '54 in ontvangst Ministers bezochten de in ons land opgenomen vluchtgezinnen Optimistische openingsrede van De bromfiets wordt ihr-mr-dr-v- Nispen tot Pannerden steeds gevaarlijker Geen beperkende maatregelen meer bij landbouwcursus voor emigranten Katrein ontvoerd Kwakzalver veroordeeld Wegenwacht bracht jongetje met flinke tik weer tot bewustzijn MAANDAG 12 DECEMBER 1955 DE LEIDSE COURAN'i TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Vluchtelingenhulp Mr. G. J. van Heuven Goedhart heeft Zaterdag in de aula van de uni versiteit van Oslo namens het bureau van de VN voor vluchtelingen de No belprijs 1954 voor de vrede in ont vangst genomen. Na de uitreiking deed hij een beroep op de lands regeringen om het werk van het bu reau financieel te steunen. De uitreiking van de prijs voor de vrede werd bijgewoond door "kroon prins Olaf en zijn zoon prins Harald. Mr. van Heuven Goedhart sprak de hoop uit dat de regeringen aandacht zullen schenken aan het besluit van de Nobel-commissie en haar voor beeld zullen volgen door bijdragen te schenken aan het vluchtelingenfonds van de VN. Hij deelde mee dat zijn bureau heeft besloten de prijs van ruim 125.000 gul den te gebruiken voor de vestiging van 125 vluchtelingen, hoofdzakelijk Roemenen en Hongaren, die thans in een kamp op het Griekse eiland Tinos wonen. Mr. Van Heuven Goedhart N.S.-personeel krijgt bonus van 2 pet. Overeenstemming bereikt over gratificatie De directie van de Nederlandse Spoorwegen heeft besloten om, in samenhang met de bedrijfsresultaten over 1955, aan alle leden van haar personeel een belastingvrije bonus van twee procent van het jaarloon uit te keren. Deze bonus zal zo spoe dig mogelijk na 1 Maart 1956 worden verstrekt. Voorts is de gratificatie, welke in December pleegt te worden uitge keerd, na moeizame onderhandelin gen vastgesteld op het traditionele bedrag van 50.resp. 25.op de gebruikelijke voorwaarden. De directie heeft ten aanzien van deze gratificatie medegedeeld dat zij gaarne bereid was van haar waarde ring voor hetgeen door het gehele personeel voor dit jaar werd ver richt ,in ruimere mate te doen blij ken, dodh dat zij, in het kader van het algemene loonbeleid voor open bare lichamen, met deze gebruikelij ke gratificatie heeft moeten volstaan. 50 Huisjes verdwijnen van Zandvoorts strand TE GEVAARLIJK Gedurende de afgelopen zomer maanden werden ongeveer 50 huisjes op het Zandvoortse strand door het hoge water omspoeld, zodat er voor duizenden guldens schade ontstond en om dit voor het komende jaar te voorkomen, heeft de gemeenteraad van Zandvoort besloten de voorste rij huisjes van het strand weg te halen. Op het Zandvoortse strand stonden tot nu toe drie rijen strandhuisjes, die aan verenigingen toebehoorden; de leden pleegden een gedeelte van de zomermaanden in deze huisjes door te brengen. Door de thans ge nomen veiligheidsmaatregel worden 50 huisjes getrofen en een compen satie zal niet gegeven kunnen wor den, daar op de enige strook, die op het strand nog vrij is, het kamperen verboden is. Een pakje, inhoudende gouden voorwerpen tot een waarde van 3000 is vorige week tussen Schip hol en Den Haag zoekgeraakt. Het pakje, dat door de douane op de luchthaven ingeklaard was, bevatte dertig gouden horloge-armbanden, twee gouden armbanden en twee gou den colliers. werd tijdens zijn rede enkele malen hartelijk toegejuicht. Behalve de prijs werden hem een oorkonde en een gouden medaille overhandigd. Voor de eerste maal sedert vele ja ren is de plechtigheid vrijwel geheel in het Noors verlopen. Mr. Van Heu ven Goedhart, die uitstekend Noors spreekt, hield zijn rede in het Noors. Zijn echtgenote is een Noorse en hij zelf heeft Noorwegen dikwijls be zocht. Dr. Van Heuven Goedhart kreeg Nobelprijs voor de Vrede Worden aan dienstplichtigen bij een intelligentietest vragen van fJb- litieke betekenis gesteld? Deze vraag is door het lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid, de heer Vermeer, gesteld aan de minister van Oorlog en van Marine. De heer Vermeer informeert welke vragen eventueel worden gesteld en met welke bedoeling. Zijn daar vra gen bij als: Welke krant leest u? Wel ke krant lezen uw ouders? Op wie stemmen uw ouders? Zijn uw ouders lid van de Partij van de Arbeid? Op wie zoudt u stemmen? Zijn uw ouders antimilitarist en voeren zij propagan da voor dit standpunt. Deze vragen zouden onlangs bij een test aan dienstplichtigen zijn ge steld te Nijmegen. Dankbare plicht De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid de heer J- G. Suur- hoff, en de minister van Maatschap pelijk Werk, mr. F. J. F. M. van Thiel, hebben Zaterdagmiddag een bezoek gebracht aan de woonoorden Horst-America en Griendsveen. In deze woonoorden zijn, zoals bekend is, de eerste groepen van de 250 ge zinnen uit de Oostenrijkse en Italia- aanse vluchtelingenkampen tijdelijk ondergebracht, voordat zij hun defi nitieve plaats in de Nederlandse sa menleving zullen innemen. In het kamp Horst-America heeft minister Suurhoff de gezinnen na mens de regering een welkom toege roepen. Hij herinnerde er aan, dat, i hoewel Nederland het dichtst bevolk te land ter wereld is, de regering het haar plicht heeft geacht, ondanks de eigen grote moeilijkheden op het ge bied van de woningbouw, haar volle medewerking te verlenen aan de uit voering van dat plan, als een bijdrage tot oplossing van het afschuwelijke probleem der vluchtelingen. Hij sprak de hoop uit, dat de vluchtelin gen spoedig zullen acclimatiseren en hun plaats in ons volksleven zu:ler innemen. Minister Van Thiel heeft de gezin nen in het kamp Griendsveen tuege sproken en van deze gelegenheid ge bruik gemaakt zijn waardering uit te. spreken voor de wijze waarop de vluchtelingengezinnen zijn ontvan gen, De minister had grote bewonde ring voor de zorg, die zowel van ambtelijke zijde als door particulie re organisaties aan het welzijn van deze gezinnen wordt besteed. Eerste Nederlandertje. Minister Suurhoff heeft in het kamp Horst-America aan de moeder van de op 3 December in dit kamp geboren Franz Johannes Maria Szokoli een In de memorie van antwoord op „Landbouw" schrijft de minister, dat ook hij, de ontwikkeling van het loonniveau met aandacht gade slaat. Het is duidelijk, dat een verdere ver hoging van de landarbeidersionen een ongunstige invloed zal uitoefe nen op de productiekosten. Anderzijds zal de arbeidsvoorziening in de land bouw, indien de landarbeidersionen zouden achterblijven bij de lonen in de industrie, in sterke mate worden bemoeilijkt. Het zal echter practisch niet mogelijk zijn Ibij verdere stijgin gen van !het algemene loonpeil ten aanzien van de landbouw speciale voorzieningen te treffen, die een stij ging van het loonniveau in de land bouw zouden tegenhouden. Hoewel hij een open oog heeft voor de moei lijkheden, die hierdoor voor de land bouwbedrijven ontstaan, is hij van mening, dat aanpassing van de be drijfsvoering, o.a. door verdergaande machnisering, steeds urgenter wordt. In bepaalde gevallen zal inderdaad extensivering niet altijd kunnen wor den vermeden. spaarbankboekje uitgereikt. Dit spaarbankboekje is beschikbaar ge steld door de Nederlandse Federatie voor Vluchtelingenhulp. Namens de vluchtelingen zijn ministers in elk der kampen in het Nederlands toegesproken door een vertegenwoordiger der kampbewo ners; daarna zongen de bewoners „het Wilhelmus". De ministers heb ben zich in beide kampen geruime tijd met de vluchtelingen onderhou den. De commissaris van de konin gin in de provincie Limburg, mr. F- J. M. A. H. Houben, gaf tijdens het ongedwongen bezoek van de beide bewindslieden, eveneens van zijn be langstelling blijk. Percentage doden stijgt Blijkens een opgave van het cen traal bureau voor de statistiek zijn in 1954 164 bromfietsen bij verkeers ongevallen met dodelijke afloop be trokken geweest, tegen 141 in 1953 en 41 in 1950. Het totale aantal bij ver keersongevallen betrokken bromfiet sen was: 1954 10.859; 1953 7.646; 1950 1.772. Per duizend aanwezige brom fietsen op 1 Augustus van elk dezer jaren is dit resp.: 28,9; 27; 32,1. In het eerste halfjaar 1955 vonden 80 bromfietsbestuurders bij verkeers ongevallen de dood, in het eerste half jaar 1954 41, in het gehele'jaar 1954 148; in 1953 126, in 1950 36. Ernstige gewond werden er: eerste halfjaar 1955 1146, eerste halfjaar 1954 728, het gehele jaar 1954 2.194, 1953 1.514, 1950 423. Het aantal bromfietsbestuurders, dat bij verkeersongevallen in 1954 werd gedood, is naar leeftijd als volgt in te delen: Jonger dan 15 jr.: 1; 1'518 jr. 3; In de aula van de universiteit van Oslo vond Zaterdag de plechtige uitreiking plaats van de Nobelprijs voor de vrede 1954, welke werd toegekend aan het Hoge Commissariaat voor de vluchtelingen van de Verenigde Naties. Het was de Hoge Commissaris, onze landgenoot dr. Van Heuven Goedhart, die de prijs uit handen van de voorzitter van het Noorse Nobelprijscomité, Gunnar Jahn ontving. Vergadering Bloembollencultuur Vandaag is in het Concertgebouw zonder inspanning zijn verlopen, te Haarlem de 220ste vergadering I Tijdige dekking van de buitenland van de Koninklijke Algemene Ver-se verkoop, door vroegtijdige inkoop eniging voor Bloembollencultuur ge-1 hier te lande, hetgeen ook meer ge houden. De voorzitter van de ver-1 legenheid geeft om de verkoopsprij- eniging mr. c'r. O. F. A. H- van Nis- zen aan de te besteden inkoopsprij- pen tot Pannerden, zeide in zijn ope- zen aan te passen, zal een meer ge- ningsrede verheugd te zijn te mogen j lijktijdig verloop, zowel voor kweker constateren, dat wat 1955 betreft over het algemeen van een gunstig jaar voor het bloembollenbedrijf mag worden gesproken. Een goede tot zeer goede oogst is vrijwel volledig ge ëxporteerd en de afzet geeft niet al leen een verhoging in geldbedrag, maar ook in aantal kilogrammen te zien. Deze omstandigheid maakt het mogelijk om wederom tot een verrui ming van het teeltrecht voor tulpen te' geraken, waardoor de verwachting gewettigd lijkt, dat voor het komen- ce handelsseizoen de export uit een groter aanbod zal kunnen putten. Zou men uit deze tevredenheidsbe tuiging concluderen, dat het alles dus uis „botertje tot de boom", ook hier is er geen zonneschijn zonder een plek je schaduw. Mogen de kwekers over de behaalde resultaten tevreden zijn voor de export werd de winstmarge door het oplopen van de inkoopprij zen, met name aan het einde van het inkoopseizoen, ongunstig beïnvloed. Dat desondanks de betaling der vor 1924 jr. 8; 2529 jr. 4; 3039 jr. 28;deringen op 1 November een regel- 40—-49 jr. 25; 50—-o9 jr. 37; 6069 jr. 'matig verloop heeft gehad stemt tot 33; 70 jaar en ouder 9. vreugde, al zal dit bij sommigen niet Aanmelding het gehele jaar Reeds enige jaren bestaat voor as pirant-emigranten, die geen of weinig kennis van landbouw of veeteelt heb ben, de gelegenheid door het volgen van een practische zowel als theore tische scholing, zoveel ervaring op te doen, dat zij in het immigratieland zich een toekomst in de landbouw kunnen opbouwen. Deze landbouwvormingscursussen worden in verscheidene centra in ons IJslandse auteur kreeg Nobelprijs voor de Literatuur 'land gegeven. Uit de practijik is ge- ibleken, dat deze opleiding voor oud leerlingen *die in Canada, Australië en Nieuw-Zeeland in de landbouw te werk werden gesteld tot een succes heeft geleid, zo deelt de Nederlandse emigratiedienst mee. Thans is de aanmelding van gega digden die zich willen voorbereiden op emigratie naar Australië en Nieuw-Zeeland, het gehele jaar door opengesteld. Slechts voor oursisten, die naar Canada willen emigreren, geldt dat zij alleen gedurende de maanden Januari tot September kun nen worden geplaatst. Dit houdt ver band met de wenselijkheid dat zij daar vroeg in het voorjaar aankomen. Zoals bekend is, zijn de beperken de bepalingen inzake leeftijd en be roep, die vroeger voor emigratie naar «Nieuw-Zeeland golden, thans verval len. Dit houdt o.a. in dat iedere onge huwde aspirant-emigrant voor N.-dienst heeft bewezen Van een doel- be- Uitbreiding van de teelt. De kwekers zou spreker op het hart willen drukken, om toch vooral de uitbreidingsmogelijkheden van de teelt, die hun geboden worden, nu ook te gebruiken voor normale han delssoorten en zich niet te veel blind te staren op de kansen, grotendeels vermeende kansen, die de teelt van nieuwigheden blijkt te bieden. Deze teelt is krachtens haar aard een ris kant bedrijf, waarbij iedereen zijn eigen mus een adelaar denkt te zijn en vooral de kleine kwekers zou spre ker willen aanraden dit toch maar aan de meer kapitaalkrachtige be drijven over te laten, die zowel ge makkelijker een tegenvaller kunnen opvangen, als door grotere verschei denheid mèèr de mogelijkheid heb ben, dat de goede tegen de kwade kansen zullen opwegen. De voorzitter merkte op, dat het hoofdbestuur op bevredigende wijze wederom de belangen van de kwe kers in het IJ-mondgebied heeft ge diend. Daarnaast mocht het erin sla gen, zij het moeizaam, om vcor vak genoten uit het. watersnoodgebied een aanvullende uitkering te verkrijgen, waardoor deze in de geleden schade beter werden tegemoet gekomen. Eervolle erkenning. Voorts herinnerde spreker er aan, dat de vereniging ook op internatio naal niveau een eervolle erkenning heeft gekregen. Krachtens een be sluit van het internationaal tuin- bouwcongres werd zij aangewezen als de enige internationale registra tie autoriteit voor hyacinthen, tul pennamen en namen van bijgoedge wassen. Dat stemt tot vreugde, al ontveinzen wij ons niet, aldus de voorzitter, dat dit ons voor verplich tingen stelt op het gebied van de re gistratie en de nomenclatuur, waar bij naast grote deskundigheid ook veel werk en het in leven roepen van nieuwe bepalingen op dit stuk van ons verlangd zullen worden. Staande herdacht de vergadering het erelid der vereniging jhr. dr. J. Loudon, die kort na de eerste we reldoorlog het bloebollenvak Zeeland, die nog niet eerder in een agrarisch beroep werkzaam was, op de cursus kan worden geplaatst. Voor deze categorie geldt de leeftijds- grèns van 35 jaar. Ook voor boerenzoons, die met het oog op hun emigratieplannen meer ervaring willen opdoen met machi naal melken en het gebruik van •landbouwmachines^e.d., is de moge lijkheid tot het volgen van de cursus «geopend. De aanmelding dient te geschieden bij de kantoren van de particuliere emigratie-organisaties en de geweste lijke arbeidsbureaux. treffende propaganda van het arti kel door middel van een beplanting der tuinen van de Tuilleriën te Pa rijs en de leden, de heren Arnold Bijvoet te Overveen, Gerrit Kamp te Winkel, Nicolaas Liefting te Bree- zand, Willy van Egmond te Oegst- geest en C. van Duivenvoorde Jz. te Heemskerk. FATALE VAL. Zaterdagmiddag om kwart over vijf is op de Slagen weg te Almelo de 84-jarige Gerardus Dijkhuis uit Al melo zwaar gewond gevonden door familieleden. De oude man werd naar zijn woning overgebracht en is daar enige uren later overleden. De poli tie neemt aan, dat de man niet het slachtoffer is geworden van een ver keersongeval, maar dat hij plotsr.O'ng onwel is geworden en daarbij is ge vallen. Museumdiefstal He directeur van het Frans Hals museum te Haarlem constateerde Zondagmorgen, dat een klein paneel tje. voorstellend het portret van Ka trijn Gerritsdochter van een onbe kende schilder, daterend uit het jaar 1526, alsmede een zilveren plooischo- tel van de Haarlemse zilversmid Eb- bekin van 1649 uit de verzameling waren verdwenen. De Haarlemse po litie stelt een onderzoek in. Het verdwenen paneeltje behoorde toe aan het Sint Elisabethsgasthuis, dat het in 1872 in bruikleen aan de gemeente Haarlem heeft gegeven. Bij de ingebruikneming van het Frans Halsmuseum, is het in dit museum opgehangen. De directeur schat de waarde op 800.De verdwenen zilveren schaal is in 1947 door de ge meente aangekocht. Het is een zeer zeldzaam voorwerp van edelsmeed kunst, waarvan de waarde op ƒ2.000 wordt geschat. Er zijn geen sporen van braak ontdekt, de politie acht het niet uit gesloten, dat iemand zich heeft laten insluiten en na de diefstal door een raam is ontsnapt. Patiënte overleden Een kwakzalver uit Apeldoorn, die volgens zijn eigen beweren, de ziekte van zijn pa.iënten te weten komt door het turen naar de maan en de sterren, is door de Zutfense rechter veroordeeld tot duizend gul den boete of een maand gevangenis straf omdat onder zijn behandeling een patiënte van hem overleden is. De „sterrenkijker", die samen werkt met een arts, had het slachtof fer tegen het advies van de dokter in „onder behandeling" gehouden; de arts had geadviseerd de dame aan een medicus over te geven, daar dokters ingrijpen noodzakelijk was, maar de kwakzalver meende het zelf wel af te kunnen en bleef de dame bi'iefjes schrijven, waarin hij haar vertelde,wat zij doen moest. Toen het vijftigste briefje arriveerde, was de dame overleden. De duizend gulden boete zullen voor de „stsrrenkijker" geen groot bezwaar opleveren, want volgens schatting bedraagt zijn jaarinkomen honderddertig maal dit bedrag 130.000,—)! DOOR PLAATIJZER GETROFFEN Zaterdagmiddag omstreeks half één is aan boord van het Franse zeeschip „Saint Jean", liggende aan de Suma- takade te Amstedam, een 57-jarige havenarbeider uit Amsterdam, die bezig was een vracht uit het ruim te takelen, onder 'n losgeschoten ijzeren plaat van 800 kg. terecht gekomen en. pp slag gedood. Een andere haven arbeider die eveneens in het ruim Wefkzaam was werd door het vallen de gevaarte licht gewond. Het stof felijk ovei'schot van het slachtoffer is naar het Wilhelminagasthuis ver voerd. Toen de A.N.W.B.-wegenwacht G. Stormbroek, die dienst doet op de route Amsterdam-Bussum, Vrijdag middag onderweg bij Diemen zijn middagboterham at, merkte hij dat buiten opgewonden mensen „kind te water" riepen. De wegenwacht rende naar buiten, zag midden in de Oude Muidervaart inderdaad een kindje drijven en zon der zich te bedenken sprong hij in het water. Hij slaagde erin het jon getje, dat reeds bewusteloos was, te bereiken en aan de kant te brengen. Toen hij zelf ook op de kant geklom men was, zag hij dat men nog steeds met het bewusteloze kind in de armen stond, zonder pogingen te doen de levensgeesten op te wekken. Storm broek, die zich hei'innerde zelf ook eens in zijn jeugd op deze wijze tot het bewustzijn te zijn teruggebracht nam het knaapje over, gaf het enige ferme tikken voor de broek en inderdaad smaakte hij het genoegen het kind te zien bijkomen, tot gerust stelling van de radeloze moeder. Het bleek, dat het ventje in dé boot waar het woonde aan de sluiting van het raam gemorreld had, en in het water getuimeld was toen het raam losschoot. Wegenwacht Storm broek, die inmiddels voorzien was van droge kleren, is door een vriendelijke automobilist naar huis gebracht. Evenmin als het jongetje heeft hij nadelige gevolgen van het koude bad ondervonden. De IJslandse auteur Haldor Laxness heeft zojuist zijn Nobelprijs voor de literatuur 1955 in ontvangst geno men en dankt nu voor het koninklijk applaus. V.!.n.r. prinses Margaretha, prins Bertil, koningin Louise, koning Gustaaf AdoJf en prinses Sybille.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6