Priester-jubilea in 't jaar 1956 Bisdom Haarlem-Rotterdam Scheep c,erasSI"IHS'uw,'Jeugdige boefjes pleegden brutale 'overval op Amsterdamse antiquair Instuif Nederland telt 23*000 leden AVONDRUST Man schoot op zijn vrouw en sloeg de hand aan zichzelf Weer dronkemans rit in Den Haag MAANDAG 12 DECEMBER 1955 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 60 JAAR PRIESTER OP 15 AUG. '56 Ludovicus H. J. Beysens, Rotterdam, em. pastoor 's-Gravenhage, H. Wil- librord. 55 JAAR PRIESTER OP 15 AUG. '56 Adrianus J. M. van Meeuwen, Soest- dijk, em. pastoor Boskoop. Theodorus M. Beukers, Wassenaar, em. pastoor Leiden, H. Petrus. 50 JAAR PRIESTER OP 15 AUG. '56 Jac. C. Vijverberg, rector, Naaldwijk, St. Martinus-gesticht, vroeger pas toor te Leiden, H. Joseph. Martinus J. v. d. Burg, pastoor te 't Veld. 40 JAAR PRIESTER OP 15 AUG. '56 Cornells J. Hesp, pastoor te Katwijk. Theodorus N. M. M. Boonekamp, pas. toor te Venhuizen. Casper M. Mol, pastoor te Diemen. Henricus J. C. v. d. Burg, pastoor te Vogelenzang. Theodorus Schoenmaker, pastoor te Roelof a rendsveen. Joannes M. Halkes, pastoor te Lan- geraar. Simon A. J. Vloothuis, em. pastoor van Nieuwkoop. Bernardus G. Hosman, Deken/pastoor te Beverwijk. Antonius A. v. d. Berg, pastoor te Akersloot. Joannes G. A. Saraber, pastoor te Oude Wetering. Mgr Joannes H. Niekel, deken/pas toor te Rotterdam. Reinerus J. J. Reijnen, deken/pastoor te Schiedam. Joannes Th. Sistermans, pastoor te Stompwijk. Petrus van Diepen, pastoor te Zand- voort. Henricus Ulleman, rector St. Liduina te Purmerend. 25 JAAR PRIESTER OP 30 MEI '56 Cornelis Bakker, pastoor St. Nicolaas te Rotterdam. Franciscus A. Berneveld, rector St. Elisabeth te Leiden. Franciscus P. J. Boelrijk, pastoor H. Joan. Vianney te Delft. Henricus M. J. Brans, hoofdaalmoe zenier Jeugdwerk te Den Haag. Joannes Dekker, pastoor te Zuider- meer. Cornelius M. Doeswijk, pastoor te Muiden. Joannes M. Dunselman, rector St. Ant. Gesticht te Rotterdam. Josephus F. van de Gent, rector St. Bavogesticht te Noordwijkerhout. Fredericus H. Heemskerk, rector St. Maria-gesticht te Groenestein te Den Haag. Henricus F. Jansen, pastoor te Bleis wij k. Zacharias v. d. Klein, pastoor te De Cocksdorp. Joannes N. Kossen, pastoor te Vlis- singen. Antonius P. Loerakker, .bouwpastoor POTLOOD en GEEST Rotterdam, Pendrecht. Cornelius P. Meereboer, pastoor te Alblasserdam. Dr Gerardus Neefjes, pastoor te Hans- weert. Laurentius J. Nijs, pastoor O. L. Vr. van Lour des te Amsterdam. Joannes G. Redeker, kapelaan te Westwoud. Cornelius J. Roest, kapelaan te Am sterdam, H. Hart van Jezus. Adrianus S. van Rijn, pastoor te Haar lem, H.H. Petrus en Paulus. Joannes B. Schotten, pastoor te De Lijnden. Joseph M. N. Smulders, rector St. Jans Gasthuis te Hoorn. Joannes J. Suyker, pastoor te De Rijp Hubertus G. J. Verbeek, pastoor te Schermer. Petrus M. J. van Vliet, pastoor te Brielle. Joannes L. J. Witteman, pastoor te Oud-Vossemeer. 25 JAAR PRIESTER OP 19 SEP. '56 Alphonsus A. A. M. Coelen, pastoor te Schermerhorn. Leonardus M. Sluijs, pastoor H. Geest te Vlaardingen. Franciscus M. H. J. Eppings, pastoor te Tholen. Andreas J. M. Kat, pastoor Koog a.d. Zaan. 12y2 JAAR PRIESTER OP 3 DEC. '56 Joseph P. M. van Adrichem, conrec tor St. Willibrordus-Stichting te Heiloo. Silvain J. J. Benistant, kapelaan H. Jeroen te Den Haag. Dr Willibrordus J. Berger, H. v. d. Hoeven-kliniek m Utrecht. Nicolaas P. Duyn, kapelaan H. Fami lie te Den Haag. Adrianus W. H. v. d. Heuvel, kape laan H. Joseph te Rotterdam. Dr Mattheus J. de Jong, secretaris v. het Bisdom Haarlem. Joannes P. Knook, kapelaan H. Petrus te Rotterdam. Richard H. M. Middelhoff, kapelaan H. Maria Magdalena te Amsterdam. Willem Oostveen, kapelaan H. Anto nius van Padua te Dordrecht. Bartholomeus A. Pronk, kapelaan te Schagen. Geraraus J. P. van Reisen, leraar Se minarie Hageveid te Heemstede. Joannes A. "Visser, kapelaan te Ha- zerswoude (dorp). Bernardus A. M. Vroklage, kapelaan H. Catharina te Amsterdam. Casper C. A. van Wel, kapelaan H. Agatha te Lisse. Ferainardus E. M. Wesseling, kape laan O. L. Vrouw van Goeue Raad te Den Haag. Franciscus M. van der Zon, kapelaan te Oegstgeest. CULEMBORG GEEFT MARI ANDRIESSEN 2DE OPDRACHT De Haarlemse beelhouwer Marl An- driessen heeft van het gemeentebe stuur van Culemborg een tweede op dracht gekregen voor het maken van een beeltenis van Vrouwe Elisabeth, gravin van Culemborg. Men hoopt dit beeld volgend voorjaar te kunnen onthullen. Zoals bekend heeft de officiële ont hulling van de eerste beeltenis van de graving geen doorgang kunnen vinden. J. Kloosterman te Oldendiever uitge-1 brand. Het vuur, dat door onbekende oorzaak is uitgebroken, greep snel om zich heen. Bovendien was er geen water, waarmee de uit Diever aan gerukte brandweer het vuur had kunnen blussen. I Buurman greep in Het huis, de inboedel en een aan- j tal kippen werden een prooi der xwee Amsterdamse boefjes van 15 vlammen. Een en ander was in totaal en 17 jaar, die sedert enige tijd hun tot een bedrag van f 5000 verzekerd. ou(jerlijk huis voor een zwervend Slechts een bromfiets van een inwo nende zoon kon worden gered. Oók in Zuid- Afrikaanse missie De „Instuif" in Nederland telt thans 23.000 leden. Dit werd bekend te Utrecht gisteren tijdens de natio nale vergadering van aalmoezeniers en bestuursleden die zich gezamen lijk over dit werk onder de jongeren beraadden en tTe methodiek onder ogen zagen. Ongeveer 200 personen waren aanwezig, terwijl er ook en kele gasten uit België aanwezig wa ren. Kapelaan B. C. Hoogeveen uit Am sterdam ging na hoe het instuifwerk ontstaan is, dat bedoelt passieve jon gelui op te vangen en hen voorzich tig met kernwerk tegemoet te komen, waarvoor naast de priester enkele geschikte personen zich beschikbaar stellen. Het gaat dus niet om dans avondjes, al zijn voor bepaalde fees telijke gelegenheden die wenselijk, maar veel beter is het geschikte ar- tisten te laten optreden, zodat later nog over zo'n programma gesproken wordt. Nationaal bureau- Inmiddels is het werk zo uitge groeid dat een nationaal bureau no dig is geworden. Hiervoor moet nog een geschikte huisvesting gevonden No. 538. Horizontaal: 1. gem. in N. Brab. bij Eindhoven, 5. lichaams deel, 6. verdikking der opperhuid, 8. kloostervoogd, 10. eer, 13. voorwerp om oesters te vangen, 15. vooruit gang, 16. Europeaan, 17- ontkenning (spreektaal), 18. munt in Siam, 20. meisjesnaam, 22. plaats, plek, 24. stoelspaak. Verticaal: 1. meisjesnaam, 2. gra vin uit hei Holl. Huis, 3. sportterm, 4. voorzetsel, 5. vragend telwoord, 7. fel plagend, 9. dier, 11. roodachtig, 12. bolrond vruchtje (spreektaal), 13. deel van het gelaat, 14. telwoord (Eng 18. bekend dier, 19. kever, 21. staatsbedrijf (afk.), 23. jongensnaam. EN zo gaan we dan met lichte tred en goede zin de nieuwe week beginnen. Een hele week van ons leven ligt voor ons. Waar schijnlijk. Wat kan er in één week al niet gebeuren? roe-pen de zwartkijkers (met een vraagteken) Wat kan er in een week al niet gebeuren! zeggen de opgeruim- den (met een uitroepteken). Deze week is van ons. We kunnen er van maken, wat we willen. Lam lendig blijven bij de radio en een koppie thee, en zo wordt het dan wel weer Zaterdag. Of de grond slag leggen voor een edel en edel moedig leven. Die grondslag is Jezus. Jezus was helemaal niet zo lief als een H. Hartbeeld. De H. Hartbeelden zijn merendeels van gipsgieters, die het evangelie niet gelezen schijnen te hebben. Jezus was de man, die God was. Hij was de ideale man, goed en streng te gelijk. Wanneer we ons leven naar Hem boetseren, leggen we een stevige grondslag. Wanneer we willen weten, hoe Hij was lees dan het evangelie. Deze week! DE VERKOOPPRIJS VmN BÜcRbE^IJtH Voorkeur van pachter dient verb 3rd Bij de beoordeling van de werking van de wet op de vervreemding van landbouwgronden, aldus de memorie van antwoord, dient acht te worden geslagen op de drie elementen van ae wet, de prijstoetsing, de landbouw kundige toetsing en het voorkeurs recht van de pachter. De prijsbeheersing De mate, waarin zich gedurende i'954 voor boerderijen en voor los land, als gevolg van de wet een prijs verhoging heeit voorgedaan, kan, zij het dan ook met enige voorbehoud, uti de statistiek der koopprijzen wor den afgeleid. Uit deze statistiek blijkt ,dat de ge middelde koopprijzen voor Neuer.and totaal voor boerderijen, los bouwland en los grasland in 1954 ten opzichte van 1953 respectievelijk met 25 15 en 12 zijn gestegen. Daaren tegen bedroeg de stijging van 1953 t.o.v. 1952 voor genoemue objecten resp. 6 5 en 0 Ook uit de gegevens aangaande de afzonderlijke landbouwgebieden behalve de kleine en weinig homo gene groep der tuinbouwgebieden valt een stijging van de koopprijzen af te leiden. De conclusie welke uit deze statis tiek mag worden getrokken is, dat de prijsvoorschriften, die uit de wet op de vervreemding van landbouw gronden voortvloeien, van invloed op het koopprijsniveau van landlbouw gronden zijn geweest. Tussen de koop prijzen van boerderijen en van los land bestaan duidelijke verschillen, hetgeen het gevolg is van de onder scheidene prijsregelen voor de wo ning en voor de bedrijfsgebouwen boerderijen. De algemene conclusie, waartoe men kan komen, is, dat de prijs vor ming van landbouwgronden, zoals deze zich op grond van de wet heeft ingezet, zich zeer vermoedelijk nog in een stadium van ontwikkeling be vindt. De algemene indruk is, dat het dank zij de gestelde normen mo gelijk is tot een betere en meer ver antwoorde prijsvaststelling te komeh dan voorheen op basis van de prijs- stop 1940 mogelijk bleek te zijn. De landbouwkundige toetsing heeft nog niet die resultaten opgeleverd, welke daarmede worden beoogd. Toe gegeven moet worden, dat het hier geen eenvoudige materie betreft. In het algemeen kan worden op gemerkt, dat het voorkeursrechten van de pachter redelijk goed heeft gewerkt. De ervaring heeft geleerd, dat zeer vele pachters van het voor keursrecht gebruik maken. Wanneer dit niet het geval is, zijn hiervoor meestal bijzondere redenen aanwezig. Voorzover kan worden nagegaan is zelden een pachter van zijn voor keursrecht uitgesloten, omdat hij als een slecht landgebruiker moest wor- den gequalificeerd. Overtredingen van het Rijtijdenbesluit Onie'ofeiljk aantal werkuren In het wegvervoer, vooral in het goederenvervoer „maken" chauf feurs dienst- en werkuren, die aah het ongelooflijke gienzen. Controle op de lonen (d»e niet in overeenstem ming zijn met de lange werktijden) wordt er zeer weinig gehouden. Het systeem van werktijdberekening is veel te omslachtig en vindt waar schijnlijk mede daardoor praktisch geen toepassing in bepaalde sectoren van het vervoer. In het ongeregeld goederenvervoer, doch ook elders, ontvangen de chauf feurs een loon, dat te hoog is in ver houding tot het aantal uren, dat zij wettelijk mogen werken, maar te vens te laag op basis van de „zwarte" uren, die zij maken. Bovendien blijkt bij herhaling, dat er werkgevers zijn, die menen mét de hogere lonen worden. Voor de financiering ervan stelt men zich voor een loterij te houden. Instuif in de missie. leven verwisseld hadden, hebben Za terdagavond op brutale wijze een overval gepleegd op een Amster dams antiquair in de Spiegelstraat. Zoals later bleek, hadden zij eerst een overval gepleegd op een andere winkel in de Spiegelstraat. Zij stapten daar naar binnen, ver scholen zich toen de eigenaar kwam kijken, wie binnengekomen was, en toen de man weer naar zijn huiska mer terugstapte, omdat hij niemand in de winkel zag, beroofden zij de etalage, hetgeen de antiquair be merkte, toen hij, wederom door een belletje gewaarschuwd, wederom een lege winkel, maar tevens een bijna lege etalagekast vond. Gedwongen koop. Een klein uurtje later, omstreeks sluitingstijd, stapte het edele tweetal De Instuif katholiek jong Neder land wil de uitzending van drie maat schappelijke werkers naar de missie in Nyassa in Zuid-Afrika financieren in de hoop, dat als de Instuif aldaar bij de tweede antiquair binnen eenmaal gevestigd is, de Engelse re- wilde het gestolene verkopen. Daar gering dit verder zal subsidiëren, zij zich niet konden legimiteren wei- Men heeft berekend dat hiervoor een gerde de antiquair met hen te on bedrag van tienduizend gulden nodig derhandelen, maar een kwartier la- is. Daarom hoopt men op een jaar- ter kwamen de boefjes weer de win- lijkse bijdrage van 0.50 van de le- kei binnen en eisten voor hun gesto- den der Instuifbeweging. len goederen geld onder bedreiging Mgr. J. Teunissen was aanwezig van een ploertendoder, om de noodzaak van jeugdwerk in De antiquair poogde zich te verde- dat missiegebied toe te lichten. i digen, maar toen hij enkele bloeden- Drama op Fries gehucht Verstandsverbijstering Een 64-jarige landbouwer uit het Friese gehucht Huins, die enkele maanden geleden uit een psychia trische inrichting ontslagen was, heeft Zaterdagavond in een vlaag van verstandsverbijstering met een jachtgeweer eerst zijn vrouw pogen te doden en vervolgens de hand aan zichzelf geslagen. Rond half tien, toen het echtpaar «wv „v IVVIM w utj>i QP het punt stond naar bed te gaan, toer wagenbearijf en het ongeregeld i SreeP de landbouwer zijn jachtge- - weer en loste enkele schoten hagel op zijn 48-jarige echtgenote. De vrouw werd zeer ernstig ge wond, maar wist te ontkomen en strompelde naar het huis van haar ge huwde zoon, waar zij voor de deur in elkaar zakte. De gewaarschuwde politie spoedde zich onmiddellijk naar de plaats des SISSENKEIM Geboren: Wilhelmus Petrus Arnol- dus Ignatius, zn van A. I. Kerkvliet en J. M. v. d. Eist; Antonius Maria, tegelijk de vacantie te hebben be-1 zn van L C. v. d. Eist en A. M. Bak taald. Het zijn de concurrentie en het gebrek aan samenwerking tussen de vervoersondernemingen, die een terugslag geven op het sociaal beleid van de bedrijven. Deze schets van de sociale toestand in het beroepsvervoer heeft de heer G. van Dam Zaterdag in Vught ge geven volgens een verslag in de Volkskrant toen hij daar een groepsraads vergadering (Beroeps- wegvervoer) opende van de bond van katholieke transportarbeiders „St. Bonifacius". De groepsraads voorzitter klaagde over de „onuit staanbare situatie, dat het Rijtijden besluit met voeten wordt getreden". Volgens hem is buiten het gere gelde personenvervoer het Rijtij denbesluit een dode letter. Minder controle. In 1953 zijn er in de 11 districten van de Rijksverkeersinspectie 1771 processen-verbaal opgemaakt, die be trekking hadden op ruim 10.000 ge constateerde overtredingen. Eén jaar later maakten de diensten van de R VI 1440 processenverbaal op een to taal van 8.000 overtredingen. In één jaar is dus het aantal overtredingen met rond 20 percent afgenomen. Deze teruggang is evenwel niet te danken aan een beidre naleving van het Rijtijdenbesluit, doch is het ge volg van het feit, dat er ambtenaren aan de controle zijn onttrokken. Dit is volgens de heer Van Dam in ker; Johannes Petrus Gerardus, van G. W. Spruijt en M. A. Th. Derk- sen. Ondertrouwd: Johannes Gerardus van Viiet 51 jr en Adriana Slootbeek 42 jr; Henricus Joseohus Anthonius Verdegaal 24 jr en Wilhelmina The- resie Maria H"ebsr 24 jr. Getrouwd: E. J. v. d. Horst en G. Tukker. Overl.: Johanna Hermina Janssen 72 jr; Hendrik Kuijper 69 jr; Mi entje Vis, wed. van Karei Drost, 73 jr. VQ0RS3H0TEN B.B.-cabaret in Chr. Belangen. Zaterdagavond was er in het Ge bouw voor Chr. Belangen een pro- paganda-feestavond van de B.B., die bij de aanwezigen zeer in de smaak is gevallen. De burgemeester zette in zijn welkomstwoord uit een, dat de onheils en vond de man dood naast zijn jachtgeweer liggen. De vrouw werd levensgevaarlijk gewond naar een ziekenhuis ge bracht, waar operatief ingrijpen on middellijk noodzakelijk bleek; voor haar leven wordt gevreesd. DODELIJK VERKEER. Zondagavond is op de Zandvoor- terweg bij Aerdenhout een wielryd- ster, die de weg overstak, aangere den door een uit de richting Zand- voort komende personenauto en kort daarna overleden. Het stoffelijk over schot van het slachtoffer, wier iden titeit nog onbekend is, is naar het marinehospitaal te Overveen over gebracht. Een meisje, dat naast de chauffeur van de personenauto zat en door glasscherven lichte verwondin gen kreeg, werd daar verbonden. een cadeau aan en wees op de pret tige samenwerk:ng. Mevrouw Wed. Boom-Geel woonde deze officiële huldiging bij. Geslaagde Sinterklaasactie. Een groep Voorschotense winkeliers heeft, onafhankelijk van de organi saties, een Sinterklaasactie gevoerd, die uitstekend geslaagd is en die Za terdagmiddag haar hoogtepunt be reikte in een viertal kindervoorstel lingen. Daarmee werd het doel van de actie bereikt, want men had de bonnetjes-actie op touw gezet om de kinderen een prettige middag te be zorgen. Dat is gelukt. Een zeer be schaafd programma van goochelen, muziek, sneltekenen heeft 1600 kin deren een aardige ontspanning be zorgd. Bovendien kregen alle bezoe ker tj eg een zakje snoep. De leiding de verwondingen aan het gelaat op gelopen had, pakte hij een paar an tieke vazen, die hij zijn aanvallers naar het hoofd wierp. Een gegrepen. Door het lawaai binnen de winkel werd de overbuurman van de anti quair gealarmeerd, die ijlings te hulp schoot; de jongens zagen hun overval mislukt en wilden de vlucht nemen, maar gewaarschuwde voor bijgangers zetten de achtervolging in en wisten de 17-jarige te grijpen. Zij leverden hem uit aan de politie, die via hem een nauwkeurige be schrijving van zijn jongere vriend kreeg. Alhoewel de 15-jarige nog voort vluchtig is, verwacht de politie, dat zij hem spoedig zal kunnen arreste ren. De antiquair moest zich in het zie kenhuis laten behandelen en de po litie onderzoekt thans of de twee boefjes ook andere daden op hun ge weten hebben. Vier auto's geramd Zaterdagavond omstreeks half elf reed een '21-jarige Hagenaar als be stuurder van een personenauto met grote vaart van de Mauritskade. Op de hoek van de Frederiksstraat kwam hij in botsing met een andere per sonenauto en daarna met nog drie daar geparkeerd staande wagens. Nie mand bekwam persoonlijk letsel, maar wel werden de auto's zwaar bescha digd. De politie constateerde, dat de Hagenaar onder drankinvloed ver keerde en hield hem ter ontnuchte ring op het politiebureau. MOEDIGE MAASTRICHTSE BRANDWEER PAUSELIJK ONDERSCHEIDEN. Zaterdagmiddag heeft de Deken van Maastricht mgr. M. Jenneskens in het stadhuis aan vier leden van de Maastrichtse brandweer, de heren Th. Krischer, J. Cleuren, N. Penders en H. Vanderbroeck, de pauselijke on derscheiding „Bene Merenti" uitge reikt voor het bijzonder moedig op treden van deze vier mannen, die tijdens de torenbrand in de St. Ser- vaaskerk enkele maanden geleden in de brandende toren klommen tot vlak bij de vuurhaard en zo de brand be perkten en de kerk voor verwoesting wisteh te vrijwaren. Vraag en antwoord over wegenplan Naar aanleiding van vragen van Provinciale Staten betreffende het wegenplan is door G. S. het volgende geantwoord: Weg ScheveningenWassenaar Noor:Thollandse grens met zij wegen. Tegen de voorgenomen onteigening van de terreinen nodig voor de aan leg van het gedeelte Alkemadelaan- Wassenaarse slag van de provinciale weg no. 1, zijn vele bezwaren inge bracht, zowel van gemeentelijke zij de, als van particuliere en recreatie ve zijde (natuur- en landschapsbe scherming). Deze bezwaren hebben blijkbaar zo zwaar gewogen, dat de minister gemeend heeft de onteige ning niet te kunnen bevorderen. Het overleg met de provincie Noord Holland ten aanzien van de aanslui ting van de tracé's in beide provin cies verkeert in het stadium, dat één 11 I 1.1V.O VCA AWH b UI "b b O büabtuu, Uab Ct" was uitstekend nifde, dank zy de; dezer dagen van die zijde voorstellen medewerking van de dames van het i Worden verwacht over de vanwege U-V*V* beide provincies gemaakte plannen. Gezellige avond Herensociëteit. I G.ele.t °P hat belang, voor beide pro- Voór de leden van de Voorschotense yincies verbonden aan het tot stand Herensociëteit met hun dames en!k;?men van de betrokken wegverbin- voor de voor deze avond uitgenodig-1 din& kan zeker worden verwacht, B.B. kern, die thans bestaat, goed is' de leden van Het Nut heeft 't Haag- dat van beide zijden naar overeen- en zeker zal uitgroeien. Hij verwei- se amateur-toneelgezelschap „De Me- stemming zal worden gestreefd, komde tevens de heren Gerth van talen" het kolder-blijspel „Ketty jokt I Zuid-Holland benoorden de Rijn Wijk, Suermondt en Kruythof, B.B.-I nooit" van Maurice Hennequin opge-| en beoosten Leiden, functionarissen. Het hoofd van de, voerd in De Grote Vink. Het werdi Zelfbescherming, de heer A. H. J. v. een avond lachen om niets, want het .f vraa& fr aan*®lding 1S om, in Schaick organiseerde daarna een1 stuk pretendeert niets en geeft al-.yef and m de omstandigheid, dat hersengymnastiek tussen de twee leen maar gelegenheid tot lachen. ket verkeer van rijksweg 4a gedu- B.B.-ploegen, de A-ploeg o.l.v. de Persoonlijk is het ons een vraag hoe!r?nde enkele jaren over de provm- heer Burggraaff behaalde 5 punten, de B-ploeg o.l.v. de heer v. d. Spek 4 Yn punt. Er waren echter voor alle deelnemers prijzen, die door de heer een gezelschap zo'n stuk kolder op c^a^e wegen nos. 6 en 5bis zal wor- zijn repertoire kan nemen, maar hetjden ge^eid» een bijdrage van het Rijk werd zeer vlot gespeeld en de velele vragen in de onderhoudskosten, is aanwezigen hebben zich er best mee n°S niet onder ogen gezien, eens- zoverre te verontschuldigen, dat de heer G. A. Suermondt hield daarna Gerth v. Wijk werden uitgerekit. De geamuseerd. De vertalling van mevr. I deels omdat zulks nimmer is geschied uitvoering van de Wet Autovervoer Goederen en de Wet Goederenver voer Binnenvaart de inzet vraagt van controlerende ambtenaren. Naar blijkt uit de begroting '56 van het ministerie van Verkeer, wordt (of is) een twaalftal controleurs aan gesteld. „Het is lichtzinnig te ver onderstellen, dat de controle op het Rijtijdenbesluit nu méér aandacht zal krijgen", zei de heer Van Dam. Van belang is no* op te merken dat het voorkeursrecht van de pach ter, hoewel daarvoor niet in de wet gebracht, een waardevolle bijdrage vormt voor de effectuering van de prijsbeheersing. Voorts is bij de toe passing van het voorkeursrecht wel gebleken de wijze waarop dit in de wet is gebracht is daar niet vreemd aandat er nog enige lacunes zijn j waarvan de pachter de dupe kan wor den. De minister stelt zich voor, in het ontwerp van wet tot vervallen verklaring van het vervreemdingsbe- sluit niet landbouwgronden, wijzi ging van de onteigeningswet, van de wederopbouwwet en van de wet op de vervreemding van landbouwgron den in verband hiermede enige na dere voorziening te treffen. Toutie Weber, die ook de regie voer- en anderdeels omdat als de nieu- de, was goed. De algehele leiding we wegenfinanciering er komt - van het stuk was in handen van de'zulks waarschijnlijk niet meer nodig voorzitter van de V.H.S., de heer J. I zal zijn. Mocht echter in de toekomst H. van Eist, die hiermee kennelijk blijken, dat de kosten niet met de beoogd had een avond van louter door de Provincie uit de rijksmidde- ontspanning te bezorgen, hetgeen! len verkregen gelden kunnen worden hem gelukt is. Burgemeester C. J. v. bestreden, dan zullen wij overwegen, „Allerhand" uit Amsterdam voor het: jj* 4H£reXe2 en de com™andan<; van of bij het Rijk op financiële steun voetlicht. Het bleek een zeer slag- he£ waren met hun dames ware aan te dringen, vaardig gezelschap, dat op een vlot- 00 aanwezig, terwijl de directeur Tenslotte maken G. S. van de gele- te manier werkte en dat de zaal vol-l van het Pensioenfonds Klemmetaal, genheid gebruik, ter aanvulling van ledig wist te boeien, de geestelijke de heer Nijhoff eveneens kwam zien het wegenverslag 1955 nog het vol- 'n zeer bezielende rede onder 't mot to: „Beter een B.B. zonder oorlog, dan een oorlog zonder B.B." Hij wek te op de burgerzin te betrachten en de B.B. te maken tot een zeer goed instrument. Na de pauze trad het B.B.-cabaret vader van het Rezeischap, de heer wat?!jn P^neeMeden presteerden op dit gebied. Na afloop bleef men nog geruimen tijd gezellig bijeen. Suermondt, deelde daarna in de na drukkelijke hulde die het gezelschap te beurt viel. J. A. van Amerom gehuldigd. Bij gelegenheid van zijn veertigjarig jubileum heeft burgemeester C. J. v. d. Hoeven gisteravond de heer J. A. van Amerom de eremedaille in zil ver Van de orde van Oranje Nassau opgespeld. In zijn toespraak wees de burgemeester op de nauwgezetheid, waarmede de heer van Amerom zijn taak verrichtte. Notaris C. J. Boom wees- in zijn toespraak op de be trouwbaarheid van de jubilaris en overhandigde de heer van Amerom een couvert met inhoud bestemd voor een buitenlandse reis voor de jubilaris en zijn echtgenote. De heer Mulder bood namens het personeel ciaal subsidie. WARÜÜ0HU Hervormd verenigingsgebouw. De Ned. Hervormde gemeente van Warmond heeft een schrijven gericht aan Prov. Staten, waarin een bij drage wordt gevraagd in de bouw van een verenigingsgebouw. De to tale kosten zijn geraamd op 53.000. Door de gemeente zelf is een som bijeengebracht van ƒ20.000. Uit an dere bijdragen (o.a. van instellingen van maatschappelijke aard) is een totaalbedrag van 15.000 gekomen, zodat er nog f 18.000 open staat. In verband daarmede verzoekt de be treffende kerkvoogdij een provin- gende mede te delen. Met het oog op de te verwachten toeneming van het verkeer op de weg Rijnbrug Alphen Rijnsa- terwoude Haarlemmcrmeerpolder, r.a de voltooiing en openstelling van de weg langs de oostzijde van de Gouwe, zal de in 1950 en 1953 op de omlegging om Leimuiden en Rijn- saterwoude in verband met de te verwachten verzakkingen aange brachte klinkerverharding wordën vervangen door een gesloten wegdek, t.w. een deklaag op fundering. Te vens zal langs het gedeelte Alphen Rijnsaterwoude (Herenweg), waarop veel langzaam verkeer is, en ook wel enige uitwegen worden verlangd, een parallelweg in plaats van een eenzij dig rijwielpad worden aangelegd van de uitkomende klinkers.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2