S)c CcidóeSoHAcmt Osservatore publiceert thans visioen van de Paus Nederlands-Indonesisch overleg te Den Haag begonnen Montreal leek gek geworden De kwestie der gevangenen kwam direct ter sprake Russen bakten het weer bruin in Kasjmir Compromis in UNO Nachtvorst MAANDAG 12 DECEMBER 1955 47ste JAARGANG Ni Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. f 2.35 p. mnd., f 7.— p. kwart. Franco p. p. f 7.40. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Volgens aantekeningen van intieme medewerker De onjuistheden en soms weinig welwillende commentaren, die nog steeds over het Christus-visioen van de H. Vader gepubliceerd worden, is voor de „Osservatore Romano", het officiële blad van het Vaticaan, aanleiding geweest thans voor het eerst op de gebeurtenis te reageren. De „Osservatore Romano" heeft zijn gegevens verkregen van een der nauwste medewerkers van de H. Vader cn wel van degene, aan wie de H. Vader zijn mededelingen over de verschijning deed. BEVESTIGING DOOR DE PAUS De betrokken prelaat, heeft, aldus de „Osservatore", zijn waarnemingen op 2 December onmiddellijk neerge schreven en de notities in een verze gelde map weggesloten. Op deze map had hij geschreven: „Eerst na mijn dood te openen". Toen het visioen kortgeleden algemeen bekend werd door de publicatie in „Oggi"\ meldde hij aan de H. Vader, dat hij notities van de Pauselijke woorden had ge maakt. Na lezing der notities gaf de H. Vader de verklaring af, dat zij waarheidsgetrouw waren. De juiste gang van zaken, aldus de „Osservatore", is deze. Des och tends om 9 uur van 2 December be trad de betrokken medewerker de kamer van de H. Vader. Toen hij zijn knie boog en de zegen vroeg, hoorde hij in plaats van het verwachte ant woord de uitroep van de Paus: „Van ochtend heb ik de Heer gezien". De H. Vader voegde er nog aan toe, dat hij de avond ervoor duidelijk een heldere stem had gehoord, die aan kondigde: „Er komt een visioen". Toen de H. Vader des ochtends het gebed bad „Ziel van Christus, heilig mij" en gevorderd was tot: „In het ,aur van de dood, roep mij", trad de Heer op hem toe en vertoefde bij hem. Op dat moment dacht de H. Vader onmiddellijk aan de zinsnede uit het Evangelie van Johannes: „De Meester is daar en roept u". Hij ging daarom onmiddelijk met zijn gebed voort en bad: „Beveel mij tot u te komen". Dit alles deelde de H. Vader aan zijn medewerker mede bij volle be wustzijn en met verrassende helder heid van geest. In de kamer van de H. Vader bevond zich slechts deze ene medewerker. Wel waren er in de ka mer ernaast nog enige personen. In zijn commentaar wijst de „Osser vatore" erop, dat „dat alles, is, maar veel voor hem, die de wegen Gods weet en de geschiedenis der Kerk kent als een demonstratie van myste rie en van ontferming van goddelijke goedheid. Iets dergelijks gebeurt niet om ongeduld te bevredigen, zucht naar wonderen te stillen of aan bekrompenheid tegemoet te komen. Zo iets gebeurt om het geloof der rechtvaardigen te versterken en de Verkiezingen in Algerije uitgesteld De algemene verkiezingen in Al gerije, die evenals in het moederland op 2 Januari zouden worden gehou den, zijn uitgesteld, aldus is Zaterdag door het secretariaat van de Alge rijnse gouverneur-generaal meege- gedeeld. Het uitstel is het gevolg van de „uitzonderlijke toestand" in het ge bied. lauwen kracht te geven". Het gehele gebeuren moet naar me ning van het Vaticaanse blad gezien worden in het licht van Christus voortdurende aanwezigheid in de Kerk en van zijn dagelijkse inspira tie van zijn plaatsvervanger op aarde. Tenslotte wijst de „Osservatore" er op, dat „het voor ons er niet om gaat om te begrijpen wat het arme men selijke verstand toch niet begrijpen kan, doch blij en dankbaar het her stel van krachten van het door de goddelijke voorzienigheid bepaalde werk van Paus Pius XII te consta teren". Nederlander in V.S. doodgeschoten De 23-jarige Nederlandse emigrant Henny Schoóts uit Amersfoort is Za terdagmorgen te Paterson (V.S.) door de Amerikaanse politie doodgescho ten, nadat zij hem tien straten ver achtervolgd had, omdat hij vluchtte na een verkeersovertreding. De heer Schools was bijna met zijn auto tegen een patrouille-auto van de politie ge reden. De heer Schoots botste tijdens de vlucht met zijn auto tegen een lan taarnpaal, sprong uit de wagen en liep hard weg. De agenten volgden hem en losten in totaal zeven schoten. De heer Schoots werd door een kogel tussefi de schouderbladen getroffen. De heer Schoots is een half jaar geleden naar de Verenigde Staten ge ëmigreerd. De auto die hij bestuurde had- hij zonder toestemming meege nomen. Eisenhower liep te hard van stapel President Eisenhower werkt al weer te hard en moet van zijn dokter veel kalmer aan doen. Deze boodschap heeft de millioenen Amerikanen en vooral de politici die al hadden ge rekend op zijn candidaatschap bij de komende verkiezigen, een zware i schok bezorgd. De artsen hebben de president, die langzamerhand weer al het werk is gaan doen dat hij voor zijn hartaan val ook deed, verteld, dat pas in Fe bruari besloten kan worden of Eisen hower sterk genoeg is om aan de ver heel rustig aan moeten doen, wil hij kiezingsstrijd deel te nehen. En tot midden-Februari zal hij het inderdaad weer in de conditie zijn die voor de inspanningen van de ver kiezingscampagne noodzakelijk is. In Washington hadden de politici de indruk dat de dokters minder geest driftig waren over de vooruitgang van hun patient dan enige weken ge leden. Het schijnt dat Eisenhower, die het Witte Huis eigenlijk heeft verplaatst naar zijn boerderij te Gettysburg, al dadelijk veel te veel hooi op zijn vork heeft genomen. Een schade van ongeveer 102.000 dollar is in Montreal, de grootste stad van Canad, aangericht bij opstootjes uit protest tegen een verhoging van tram- en bustarieven. De politie heeft 153 personen, onder wie zich opval lend veel jongelui bevonden, gearres teerd. Pas na zes uur was de orde hersteld. De betogers hébben 236 trams en autobussen van het gemeentelijk ver voerbedrijf vernield of beschadigd. De gemeentelijke vervoerscommissie heeft de justitie dringend verzocht strenge straffen uit te delen. De prijsverhoging waarom het gaat, bedraagt 2.5 dollarcent per rit. De demonstraties hadden eerst een ge moedelijk karakter, maar de betogers verloren weldra hun zelfbeheersing vooral toen de politie op het toneel verscheen. Het kwam tot gevechten, waarbij tien personen werden ge wond. Duizenden reizigers konden niet verder en moesten maar zien hoe zij de nacht minus 12 graden C.) door brachten. Trams en bussen, met inge slagen ruiten en koplampen en met lege banden, moesten onder politie- geleiden naar de remises worden ge bracht. Een politie zei: „Het is als- of de hele stad gek geworden is", derland en Indonesië. Een incident langs meer v. Galilea Na een beschieting door Syrisch geschut van Israëlische schepen op het meer van Galilea hebben Zondag Israëlische troepen de Syrische posi ties aldaar aangevallen, de vergelding voor de beschieting. Meer dan 50 Syriërs zouden zijn gedood en onge veer 30 gevangen. Volgens Israëlische berichtgeving zouden bij de gevechten 4 Israëlische soldaten zijn gedood en 12 gewond. Verklaard werd, dat de Israëlische strijdkrachten de Syrische stellingen bezetten en wapens en andere buit in beslag namen alvorens naar hun basis terug te keren. Later opende Syrische kanonnen het vuur op de Israëlische nederzetting Ein Gev op de Oostelijke oever van het meer. Het vuur werd door Israëlische artillerie beantwoord, kwestie evenwel in een handomdraai V.I.n.r. de ministers Zijlstra, Van de Kieft, Luns en staatssecretaris mr. Blom. En natuurlijk de kwestie NIEUW GUINEA De Nederlands-Indonesische conferentie is Zaterdagmiddag om kwart voor zes in de Lairessezaal te Den Haag begonnen. De openingsvergadcring werd van Nederlandse zijde bijgewoond door de ministers Luns, Van de Kieft en Zijlstra en de regeringscommissaris voor Indonesische aangelegenheden, mr. Blom. Aan de tafel tegenover de Nederlandse delegatie was gezeten minister Anak Agoeng Gedeh Agoeng, met links van hem mr. Roem en rechts van hem mr. Utyoyo Ramelan. Na afloop van de openingszitting is een geza menlijk communiqué verstrekt, waarin gezegd wordt, dat de vergadering beslissingen genomen heeft over een wisselend voorzitterschap voor de volgende bijeenkomsten, de instelling van een gemeenschappelijk secreta riaat en het uitgeven van gemeenschappelijke communique's, wanneer hiertoe aanleiding bestaat. Een informele bijeenkomst op ministerieel niveau zal worden gehouden op Dinsdag 13 December om elf uur in Den Haag. OPENINGSREDE Zinspelend op de gevangenhouding van verscheidene Nederlanders in In. Mister Luns heeft Zaterdag de ope- donesië, sprak de minister het ver- ningsrede gehouden, waarin hij o.m. trouwen uit, dat de Indonesische re- zeide, dat de taak van de conferentie gering binnen de grenzen van het- zijn: een blijvende verbetering te geen van haar verwacht kan worden, brengen in de verhouding tussen Ne- Verontwaardiging in Pakistan Kroetsjef en Boelganin hebben het weer bruin gebakken in Kasjmir, waar zij dezer dagen de gasten zijn geweest. Kasjmir is een gebied, dat door India en Pakistan wordt betwist en vormt een geschilpunt, waarin de Verenigde Naties al jaren lang pogen bemiddelen. Kroetsjef heeft de Straaljager stortte op ziekenhuis in Sheffield Een beeld van de ravage, welke werd aangericht, toen een Amerikaanse straaljager op het Lodge Moorhos pitaal in Sheffield stortte. Een patiënt werd gedood en zeven anderen gewond; de piloot van het toestel wist zich tijdig uit de vallende machine te werken. geregeld, door onomwonden te ver klaren, dat Kasjmir ongetwijfeld aan India behoort. Door Pakistan, dat bovendien nog een veeg uit de pan kreeg wegens zijn bondgenootschappen met het Westen, ging een golf van veront waardiging, maar ook in India begint men te vinden dat de Russeen zich onbehoorlijk gedragen. Voor het eerst is er nu ook in het Indische parlement critiek geoefend op Kroestsjefs voort durende aanvallen op het Westen. Bij een begrotingsdebat maakte een van de afgevaardigden de opmerking dat het voor de Russische staatslieden niet passend was om als officiële gas ten verblijvend op Indische bodem, de Westelijke democratieën aan te vallen. Andere leden van het parle ment protesteerden en vonden dat men pas met verwijten mocht komen wanneer de Russen India verlaten zouden hebben. Vele Indische kranten hebben ook al critiek doen horen op het gedrag van de Russische gasten. Volgens persberichten heeft maar schalk Boelganin tegen een van Kasj- mirs ministers gezegd, dat de Sowjet- Unie binnen gehoorsafstand van Kasj mir is: „U hoeft maar op één van die bergen te klimmen en een teken te geven of te roepen en wij zijn er". NAAR AFGHANISTAN. Kroestjef en Boelganin zijn Zondag uit Kasjmis weer te New Delhi aan gekomen, waar zij een laatste reeks besprekingen met premier Nehroe van India zullen voeren alvorens hun bezoek aan India te besluiten. Woens dag vertrekken zij naar Afghanistan. Daar zal een Afghaans-Sowjet-Rus- sisch economisch verdrag worden ge sloten. De voornaamste onderwerpen van dit verdrag zouden wegenbouw en verbindingen in het algemeen zijn. De Sowjet-unie heeft reeds twee verdra gen met Afghanistan, één voor het asfalteren van wegen in de hoofdstad en één voor de bouw van graansilo's. Verwacht wordt, dat de Sowjet- Unie zal trachten Afghanistan voor goed van het Westen los te weken door ruime economische hulp aan te bieden en steun bij de kwestie Pach- toenistan, waarover Afghanistan ern stig meningsverschil heeft met Pa kistan. alles zal doen om tot een oplossing te komen van een aangelegenheid, wel ke sterk spreekt tot het rechtsgevoel van het Nederlandse volk en waar over hij bij deze gelegenheid niet ver der wilde uitweiden. INDONESISCH ANTWOORD De voorzitter van de Indonesische delegatie, minister Anak Agoeng Ge deh Agoeng, noemde in zijn antwoord de volgende problemen als de obsta kels, welke de normalisering van de betrekkingen tussen Nederland en In donesië iri de weg hebben gestaan: 1. De Nederlands-Indische Unie die door het volk van Indonesia steeds gevoeld wordt als een beperking van haar volledige souvereiniteit. 2. De financiële en economische overeenkomsten, die niet meer pas sen in de huidige toestand en welke niet meer in overeenstemming zijn met de eisen van deze tijd. 3. Het vraagstuk Irian-Barat, dat steeds een netelig obstakel is geweest op de weg naar een goede verstand houding tussen Indonesia en Neder land. Het probleem Irian-Barat zal het uiterste en het summum van goede wil van beide partijen vragen, wil men het gemeenschappelijk doel nl. verbetering en bevordering van de onderlinge betrekkingen, het op vreedzame wijze bespreken en tot op lossing brengen van bestaande onder linge geschillen, bereiken. HOE wordt het weer? Na intensief overleg op het hoofd kwartier der VNO tussen Nederland, Indonesië en andere landen is ern compromis-resulotie over de kwes tie Nieuw-Guinea geboren, die waar schijnlijk algemene instemming z.J verkrijgen in de politieke commissie. De tekst luidt als volgt: „De algemene vergadering na behandeling van het punt getiteld „de kwestie West-Iran", hopend dat het probleem op vreedzame wijze zal worden o'pgelost, kennis nemend van de gemeenschappelijke verklaring die op 7 December 1955 door de rege ringen van Indonesië en Nederland is afgelegd geeft uiting aan de hoop, dat de onderhandelingen, waarop in de genoemde gemeenschappelijke ver klaring wordt gedoeld, vruchtbaar zullen zijn". De resolutie is officieel ingediend door Ecuador, India, Noorwegen, Nieuw-Zeeland en Syrië. De depressie, die Zaterdag boven Schotland wasgelegen, trok via de Noordzee en Noord-Duitsland naar West-Rusland. De depressie werd ge volgd door een in betekenis toene mende rug van hoge luchtdruk. Als gevolg daarvan draaiden de winden in onze omgeving via Noord naar Oostelijke richtingen, waardoor koude lucht uit Noordoost-Europa ons land binnenstroomde. Het regen, en sneeuwgebied langs de grenslijn tussen de zachtere Oce- aanlucht en de koude lucht verplaat ste zich naar het Zuiden, waardoor de bewolking verder afnam. Tijdens de heldere nacht kwam in de Noorde lijke provincies 5 graden vorst voor. Ook in de komende nacht zal het licht tot matig vriezen. geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. LICHTE TOT MATIGE VORST Overwegend droog weer met en kele overdrijvende wolkenvel den en plaatselijk mist. Van nacht lichte tot matige vorst, morgen overdag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Matige of krachtige wind uit Oostelijke richtingen. 13 Dec. zon op 8.41, onder 16.30; maan op 7.59, onder 15.54. Hoogwaterstanden Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI zwaar bew. 19 C. STOCKHOLM onbewolkt —11 OSLO nevel 7 KOPENHAGEN onbewolkt -8 ABERDEEN onbewolkt —9 DUBLIN geheel bew. 6 LONDEN licht bew. 3 AMSTERDAM onbewolkt —2 BRUSSEL mist —1 PARIJS regen 3 BORDEAUX geheel bew. 9 GRENOBLE mist —2 NICE geheel bew. 9 BERLIJN nevel —3 FRANKFORT onbewolkt —1 MÜNCHEN sneeuw —2 ZüRICH regen 2 GENèVE nevel 3 LOCARNO onbewolkt -3 WENEN zwaar bew 0 INNSBRUCK sneeuw -0 ROME zwaar bew. 11 Korreltje Men zou de mens tot een halfgod kunnen maken, wanneer men hem door opvoeding alle angst kon ont nemen, want niets maakt een mens zo hulpeloos en ongelukkig als de vrees. Schiller.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1