S)e Laat N. Guinea voorlopig in de ijskast der V.N. Knoop geen banden met Oost-Duitsland ZATERDAG 10 DECEMBER 1955 47ste JAARGANG No. 13674 Directeur: c. m v HAMEKsvELD KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon. Directie. Abonnementen. Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7,p. kwart. Franco p. p. f 7.40. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 SPANNING OM DE STEMBUS P*RANKRIJK WORDT LANGZAAM maar zeker aangestoken door de verkiezingskoorts, welke zal eindigen in de stemming op 2 Januari. Alge mene verkiezingen zijn voor de Fran sen niets ongewoons, maar deze keer is het todh wel iets zeer bijzonders, omdat het hier verkiezingen betreft, welke nodig zijn geworden door het besluit van premier Faure, om de j Nationale Vergadering te ontbinden. Een Kamerontbinding was sinds men- j senheugenis niet meer voorgekomen j en dit verleent aan deze verkiezin-j De „New York Times" heeft voorgesteld dat de Ver. Naties de kwestie gen reeds een pikant tintje. Nieuw Guinea voorlopig laten rusten in afwachting van de uitslag der Maar ook de reden, waarom Faure gemeend heeft zo sterk De sfeer voor Haagse onderhandelingen moet zuiver blijven Oliincipiëte vveieen&temming. av&c de vvirn van de teóa'.utie 0 vervroegde verkiezingen moeten aandringen en toen de Nationale Vergadering niet met hem mee wilde gaan, tenslotte door middel van Kamerontbinding toch zij doel wilde bereiken de reden ml. dat er met de aldus samengestel de Vergadering niet viel te regeren, maakt de uitslag van deze veriaezin gen bijzonder belangwekkend. Zal de uitkomst zodanig zijn, dat er inder daad .een bruikbare werkmeerder- heid gevonden kan worden, waar door de regering in staat wordt ge steld een rechtlijnige politiek te voe ren zonder bij het minste of geringste ste wissewasje te moeten vrezen in de val te lopen? Voor het prestige van Frankrijk zou dat hoogst nuttig zijn, want een gebeurtenis als zich m Oc tober in Genève voordeed, maakt Frankrijk als grote mogendheid in de ogen der wereld belachelijk. Toen moest de minister van buitenlandse zaken Pinay hals over kop de Vier- mogendhedenconferentie verlaten oip in Parijs te gaan kijken of hij nog •minister was. Zoiets moet zich niet meer herhalen, evenmin trouwens als het gestuntel in Marokko. Er wacht Frankrijk in 1956 een zeer be langrijk jaar, waarin vèrdragende be sluiten genomen dienen te worden, en daarbij past een stabiele regering, Interessant zullen deze verkiezin gen ook zijn door de verrassende werking van het kiessysteem, 'het sys teem, dat in de Nationale Vergade ring zo'n tegenkanting heeft onder vonden. Zoals men weet ligt de Even redige Vertegenwoordiging aan het. Franse kiesstelsel ten grondslag, maar I kent men daarbij tevens de moge lijkheid van lijstenverbinding. En deze mogelijkheid vormt juist het element van spanning en verrassing, want als een paar partijen een ver kiezingsafspraak maken en meer dan 50 pet. van het totaal aantal stemmen in een kiesdistrict behalen, dan hebben zij recht op alle beschik bare zetels in dat district. Zij ver delen dan de zeteltjes volgens af spraak en de andere candidaten zit ten er naast. •Het behoeft geen betoog, dat men nu reeds ijverig bezig is met het ïütpuz- zelen van allerlei combinaties, want de grote partijen laten zich dit voor deeltje niet graag ontglippen, nu de mogelijkheid zich nog voordoet. De radicaal-socialisten onder leiding van Pierre Mendès-France hebben na de uitstoting van Faure tezamen met de socialisten reeds een nieuwe combi natie gesloten onder de verzamelnaam nemen. „De hervatting van de onderhandelingen is weer een veelbeteke nende aanwijzing van een vermindering van spanning op een gevoelig punt. Er is een opvallende wijziging in de bewoordingen van het gezamenlijk Nederlands-Indonesisch communiqué, dat de Indonesische regering van premier Harahap eer aandoet, nl. dat de kwestie van enige overdracht van de souvereiniteit over W.-Nieuw-Guinea niet zal worden aangeroerd. Het - - zal dus mogelijk zijn om de besprekingen over andere kwesties in een betere sfeer voort te zetten. GEEN REDEN TOT INMENGING. „Er bestaat thans geen reden dat de Ver. Naties zich met de kwestie Nieuw-Guinea verder bezighouden. Be betrokken partijen gaan thans zelf voort met onderhandelen. Zij zullen waarschijnlijk daarmee verder komen indien zij vrij zijn van druk van bui tenaf", aldus de New York Times. STEUN VAN A-A-BLOK. Het Aziatisch-Arabisch blok heeft steun toegezegd aan elke actie, die Indonesië eventueel in de Ver. Naties zal ondernemen met betrekking tot zijn aanspraken op Westelijk Nieuw- Guinea. Het uit 17 landen bestaande blok heeft dit standpunt Donderdag in New York bekend gemaakt na een besloten bijeenkomst. Volgens woordvoerder doet Indo nesië een voorlopige resolutie rond gaan, waarin de hoop wordt uitge sproken dat de Nederlands-Indonesi sche onderhandelingen tot een bevre digende oplossing zullen leiden. In de ie gesloten onder de verzameAr l „Republikeins Front". Faure STRAALJAGER OP ZIEKENHUIS. Een Amerikaanse „Sabre" straal- jager is Vrijdag op een ziekenhuis nabij Sheffield (V. St.) gestort, waardoor volgens de eerste berichten één patiënt om het leven is»gekomen en een aantal is gewond. „Frankfort" leidde tot paniek Het aantal mensen dat bij de ex plosie onder 't flatgebouw te Frank fort om het leven is gekomen, is ge stegen tot 27. Gisteren heeft men op nieuw een lijk uit het puin te voor schijn gebracht. De theorie dat de ramp te wijten is geweest aan het ontploffen van een vergeten vliegtuigbom die diep onder het gebouw was blijven lig gen, wint dagelijks aan kracht, hoe wel de politie blijft volhouden dat er een gasleiding lekte, waardoor de resolutie wofdt geadviseerd, dat de Ver. Naties voorlopig afzien van verdere bestudering van de zaak. Naar U.P. bericht is tussen Neder land en Indonesië in principe over eenstemming bereikt over de vorm van een resolutie, waardoor de kwes tie Nieuw-Guinea op rustige wijze in de Alg. Vergadering behandeld zou kunnen worden. De besprekingen worden nog voortgezet. Minister Luns heeft deze week een onderhoud gehad met de gedelegeer de van India, Krisha Menon, die als woordvorder van de Aziatisch-Ara- bi90he groep op zou treden. Hoewel er geen commentaar werd gegeven, neemt men aan dat zij beiden de hoop hadden een botsing in de politieke commissie te voorkomen. VANDAAG OPENINGSZITTING. Vanmiddag om half vijf wordt in de Lairessezaal op het Binnenhof in Den Haag de openingszitting van de Ned.-Indonesische ministersconferen tie gehouden. Het Belgische ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft verklaard niets •af te weten van plannen om de confe rentie verder in Brussel te doen houden. HOOPVOL GESTEMD „Ik heb enige hoop, dat de kwestie Nieuw-Guinea geruisloos van agenda van de huidige Algemene Ver gadering van de V.N. zal verdwij- dié de Nederlandse principes ten aan zien van deze kweseie niet aantast, de beide partijen bij de komende Ne derlands—«Indonesische conferentie geen opdracht geeft, het vraagstuk niet op de agenda houdt en daardoor dus voor Nederland aanvaardbaar zal zijn". Dit heeft minister Luns van ochtend na zijn terugkeer uit New York op Schiphol verklaard. Op een vraag, of deze resolutie ook voor In donesië aanvaardbaar zal zijn, ant woordde minister Luns, dat het een realiteit is, dat voor Nederland de kwestie Nieuw-Guinea er in de V.N. beter voor staat dan vorig jaar, nu ook in de agenda-commissie Indone sië geen tweederde meerderheid heeft kunnen krijgen. „Ik kan me voor stellen, dat het geen Indonesisch be* lang is in deze kwestie een tweede nederlaag te riskeren". zamelt echter de meer rechtse ele menten onder zijn vleugelen en pro beert met een heel net van lijstver- bindingen tegen M.-F. te concurreren, Het zal er spannen op 2 Januari a.s, ke betrekkingen afbreken met elk Westelijk land, dat diplomatieke be trekkingen aanknoopt met de com munistische regering van Oost-Duits- land. Dit heeft de Westduitse mini ster van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, op een conferentie van Westduitse ambassadeurs en diplo maten in Bonn bekendgemaakt. Een woordvoerder van het mini sterie van Buitenlandse Zaken in Bonn, die dit mededeelde, verklaar de dat West-Duitsland zal weigeren zelfs maar consulaire betrekkingen te hebben met landen in de Russi sche invloedssfeer, die diplomatieke betrekkingen met Oost-Duitsland onderhouden. Dit geldt ook voor communistisch China. Grensbewaking. De Oostduise grenspolitie heeft op 1 December de bewaking en controle van de gredzen der Oostduitse repu bliek overgenomen; aldus heeft de Oostduise regering Vrijdag bekend gemaakt. De gewone politie zal toezicht hou den op de grenzen met de Westelij ke sectoren in Berlijn. Het toezicht op de grenzen werd tot 1 December door Russische militairen verricht. j DE SCHEEPVAART OP BERLIJN. IDe Oostduitse autoriteiten zullen de vergunningen van alle Westduit se binnenschepen, die vanWest- Duitsland op West-Berlijn varen, èr3- Waarschuwing van Bonn kennen aldus heeft de organisatie voor de Westduitse binnenvaart Vnj- West-Duitsland zal de diplomatie-1 dag in Dortmund bekendgemaakt. De v®r" ontploffing ontstond. De rampzalige gasontploffing te Frankfort Het idee, dat een gas-explosie de oorzaak is geweest van het instorten van een gebouw van vier verdiepingen in Frankfort, bij welke ramp 26 mensen het leven lie ten, begint meer en meer grond te krijgen. De gasr leiding, die toch reeds in de beider van het gebouw gelegd bleek te zijn, is vrijgemaakt en bij proeven viel duidelijk een gaslucht waar te nemen. Ook aan een in het puin gevonden twee-pits gasstel waren verse gas- sporen te vinden. Bij de keldertrap vond men, eveneens onder het puin, het stoffelijk overschot van een vrouw, die op het vroege uur geheel gekleed moet zijn geweest en een emmer in de hand moet hebben gedra* gen. Men neemt nu aan, dat zij de explosie veroorzaa kte door het licht aan te draaien. Foto links: de brand weer bij de vrijgekomen gasbuis, rechts: onderzoekers met het gevonden gasstel. organisatie heeft in de afgelopen da gen in Berlijn besprekingen over de kwestie gevoerd met Oostduitse ver- voersautoriteiten. Op het ogenblik varen ongeveer 1.800 Westduitse binnenschepen tus sen West-Duitsland en West-Borlün. Zij zorgen voor de aanvoer van on geveer een kwart van de voorraden I voor West-Berlijn, voornamelijk ko len en hout. De kwestie van het uitgeven van nieuwe vergunningen is nog niet ge regeld, aldus de organisatie voor de binnenvaart. De Oostduitse autoritei ten verklaren, dat de Russen aan de Oostduitsers de bevoegdheid om nieuwe vergunningen uit te geven hebben overgedragen, met ingang van 1 Januari a.s. In West-Duitsland was de vorige week ongerustheid ontstaan, toen de Sowj et-autoriteiten 60 verzoeken voor nieuwe vergunningen terugzon den met de medeling, dat die in de toekomst bij de Oostduitse regering aangevraagd moesten worden. Het was toen niet duidelijk, of de Oost duitse autoriteiten de 1.800 bestaan de vergunningen zouden erkennen. De staking op de Parijse vliegvelden Eén van de vakbonden, die tot dus ver hebben deelgenomen aan de reeds bijna een maand durende sta Nederland beidde zijn tijd in de Verenigde Naties De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns (rechts) staat hier in het gebouw van de Verenigde Naties in New York samen met de algemeen secretaris van de V.N., Dag Hammarskjold, bij een decoratief pendulum dat in de lobby van de zaal voor de Algemene Ver gadering is geplaatst als gift van Nederland voor de V.N. Zoals bekend, bezocht minister Luns New York i.v.m. het al of niet plaatsen op de agenda van de V.N. van de kwestie Nieuw Guinea. Spion en diplomaat Op 6 December is in de Franse sector van Berlijn een man aange houden, die zich aan spionnage schul dig maakte. Hij bleek een Poolse di plomaat te zijn, Kalinski geheten, die lid was van de Poolse militaire mis sie in Oost-Berlijn. Nadat zijn diplo matieke status was vastgesteld, moes ten de Franse autoriteiten de man vrij laten. Zij spraken er echter hun verwon dering over uit, dat een functionaris van een Poolse militaire missie, zich ophield met onweerlegbare spionnage activiteit onder het mom van zijn functie. Een woordvoerder van de Poolse militaire missie in West-Berlijn heeft Vrijdag ontkend, dat de diplomaat zich aan spionnage heeft schuldig gemaakt. De Poolse woordvoerder zei, dat ooggetuigen gezegd hadden, dat de Fransen Kalinksi een zak over het hoofd geworpen hadden en hem in een auto hadden meegenomen. Algerijnen willen geen" verkiezingen De Algerijnse Assemblée heeft Donderdagavond met 67 tegen tien Oostenrijks geschenk voor de Paus De Oostenrijkse Katholieken zullen Paus Pius XII bij gelegenheid van zijn aanstaande tachtigste verjaardag (2 Maart) de complete uitrusting voor een medisch-therapeutiseh insti tuut ten geschenke geven. Daarbij zullen de nieuwste apparaten zijn zo als voor behandeling met laag- en hoogfrequente golven. HOE wordt het weer? kins op de vliegvelden in het gebied I stemmen bepaald, dat de toestand in van Parijs, heeft Vrijdagavond be-i A,„eriie te verw,rd om Jan sloten het werk te doen hervatten. e, J le v™ara 's om "p - Jan' Tot deze bond, die der werktuig- verk,ez,ngen te kunnen houden (Al- kundigen, behoort een kleine, maar SerUe 1S in de Franse Nationale Ver- belangrijke groep functionarissen gadering door 30 afgevaardigden van de verkeersleiding. Het meren deel der stakers is aangesloten bij de grotere bond van werknemers bij de burgerluchtvaart. Het Franse ministerie van arbeid had er eerder bij de stakers op aan gedrongen de werkzaamheden op Maandag te hervatten op basis van de nieuwe voorstellen tot tegemoet koming aan de eisen van de stakers. Deze voorstellen behelzen onder andere grotere toeslagen voor ver schillende categorieën werknemers vertegenwoordigd) De Algerijnse Assemblée is een raadgevend lichaam. Het besluit van gen op 2 Januari, gelijk met de al gemene verkiezingen in Frankrijk, niet onmogelijk, cloch het is een krachtige aanwijzing van de opvat ting der Algerijnse openbare mening. Sommige politieke waarnemers in Parijs geloven, dat zo goed als alle Mohammedanen en de meeste Euro peanen in Algerije de verkiezingen en de belofte, dat de andere eisenzouden boycotten, als zij toch gehou- van het stakende grondpersoneel in- den zouden worden. Er bestaat een zake hervormingen, door een 6pe- groeiend verzet in Algerije tegen de ciale commissie zullen worden be- j Franse politiek van integratie van handeld. Het ministerie zeide onder het land met Frankrijk, de huidige omstandigheden niet ver der te kunnen gaan. Verkiezingen en staking Men begint zich af te vragen, of de Fransen, die 2 Januari ter stem bus moeten gaan, technisch wel in staat zullen zijn om hun stem uit te brengen en zo dit wel het geval zal zijn, wanneer dan de uitslag van de stemming bekend zal worden. De kwestie is namelijk, dat het nationaal vakverbond van ambtena ren, waarbij ook het gemeentelijk secretarie-personeel is aangesloten, met staking op 2 Januari gedreigd heeft, zo aan de eisen van salarisver hoging niet tegemoet wordt geko men. Een dergelijke staking zou de loop der verkiezingen en het tellen der stemmen ten zeerste bemoeilij ken, aldus wordt gevreesd. REGENKANS Zachtere Oceaanlucht drong via Midden- en Zuid-Engeland het vaste land van Europa binnen, hetgeen o.a. in ons land aanleiding gaf tot een stij ging van de temperatuur en over vloedige regen. In Terschelling werd m 24 uur tijds 21 en in Leeuwarden 23 mm regen afgetapt. Na het passe ren van de regenzone kwamen in onze omgeving vanmorgen enkele op klaringen voor, maar een lagedruk gebied, dat van Schotland in de rich ting van de Duitse Bocht trekt, zal aanvankelijk nog enkele plaatselijke buien veroorzaken. Op de Oceaan is een zeer actieve depressie tot ont wikkeling gekomen, die in Oostnoord- oostelijke richting koerst. Onder in vloed van deze depressie zal het waarschijnlijk morgen later op de dag in ons land opnieuw gaan regenen. (Geldig van Zaterdagavond tot Zendagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ONBESTENDIG. Aanvankelijk plaatselijk en kele buien maar ook opklarin gen, later weer zwaar bewolkt met van het Westen uit regen. Matige tot krachtige en langs de kust tijdelijk harde naar Zuid- west tot Zuid krimpende wind. Weinig verandering in tempera-, tuur. 11 Dec. zon op 8.39, onder 16.31; maan op 5.57, onder 14.37. 12 Dec. zon op 8.40, onder 16.30; maan op 7.01, onder 15.12. Hoogwaterstanden Het weer in Europa HELSINKI sneeuw 11 C. STOCKHOLM onbewolkt 11 OSLO onbewolkt 15 KOPENHAGEN geheel bew. 0 ABERBEEN regen 2 DUBLIN licht bewolkt 6 LONDEN half bewolkt 7 AMSTERDAM regen 10 BRUSSEL regen 8 PARIJS regen 9 BORDEAUX geheel bewoikt 5 GRENOBLE mist 2 n NICE half bev/olkt 8 BERLIJN sneeuw 1 FRANK FORT geheel bew. 4 MüNCHEN zwaar bewolkt 3 ZURICH nevel 0 GENèVE nevel 1 LOCARNO zwaar bewolkt 2 WENEN nevel 4 INNSBRUCK nevel 0 Korreltje Wie met vossen te doen heeft, moet zijn kippen verkopen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1