Duitse officieren ongeschikt bevonden Autohusongeluk in het Westerwald Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 VRIJDAG 9 DECEMBER 1955 47s'.e JAARGANG No. 13673 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 10.55 p. w-, f2.35 p. mnd„ f7.— p. kwart. Franco p. p. f 7.40. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1-50 KERKMUZIEK IJEEFT U ZICH WEL EENS afge- vraagd hoe u de meerstemmige muziek in onze kerken vindt? In de laatste jaren wordt deze vraag nog al eens geteld en wij willen in ons dagblad onze aandacht even aan de ze vraag schenken. Daar de mannen koren verreweg in de meerderheid zijn, ligt het voor de hand dat wij hier slechts de mannenkoor-muziek, en wel de missen met orgelbegelei ding, voor ogen hebben. In de allereerst plaats dienen wij er op te letten dat de kunst, in dit geval de muziek, geen doel maar middel is. Nu is er altijd een enorme vraag naar kerkmuziek geweest, want naast de Zondagse hoogmis vroegen de liturgische plechtigheden bovendien ook voor één of soms ver schillende door-de-weekse-dagen om meerstemmige muziek. Een gevolg hiervan was, dat er een ware woede ontstond om kerkmuziek te compo neren. Dit geschiedde niet alléén door begaafden maar helaas ook door onbegaafden. Nu wordt de nieuwe kerkelijke muziek in ons Haarlemse diocees sinds 1875 door een commis sie gekeurd, maar in het begin heeft men meer aandacht besteed aan de juiste tekstbehandeling dan aan de muzikale kunstwaarde. Zodoende vinden we op onze kerkkoren nog al eens muziekmissen, die er beter niet hadden kunnen zijn. IN HET BEKENDE Motu proprio van 1903 wordt er uitdrukkelijk gezegd dat een compositie des te meer kerkelijk en'liturgisch is, naar mate zij in bouw, opvatting en klank de Gregoriaanse melodieën meer na bij komt. Zo zien we dat er al heel wat missen zijn, waarvan de thema's op Gregoriaanse melodieën geïnspi reerd zijn! Maar voorts zijn er nog tal van andere hoogst belangrijke factoren, die een hoofdrol spelen om tot een goede meerstemmige kerk- muziekmis te komen. Naast de tekstbehandeling zullen onder meer de zangstemmen en de orgelpartij in een zuiver evenwicht tégen elkaar af moeten wegen, ter wijl de compositie in haar geheel ook op de grote van het kerkgebouw berekend moet zijn. Men komt nl. nog al eens missen tegen die meer voor de enorme afmetingen van ka thedralen geschikt zijn dan voor de doorsnee parochiekerk. JUIEN KAN AL HEEL gauw horen of een componist de muzikale uitdrukkingsmiddelen beheerst. Ons land kent gelukkig enkele compo nisten die uitstekende kerkmuziek geschreven hebben en het is dan ook een groot genot hun missen door een goed-zingend koor te horen uitvoe- rën. Wij denken aan een Alphons Diepenbrock, aan Hendrik Andries- sèn, aan een Herman Strategier en aan Jan Mul. In onze moderne kerk muziek zijn zij het die opvallen door een sterk afgetekende stijl, die ook voor de toekomst mooie perspectie ven opent. Men ontmoet bij deze componisten een oorspronkelijke geest, die zich ten opzichte van de tradities in de kerkmuziek absoluut vrij en onbevangen gedraagt. Zo heeft men van een tweestemmige mis van Andriessen een gezegd, dat men geneigd is aan te nemen dat de componist, voordat hij deze mis schreef, nimmer een hoogmis zou hebben bijgewoond. Men wilde hier mede zeggen dat Andiüessen zeer origineel is, temeer daar iedere artis tieke overspanning vermedèn is. En van de werken van de drie andere personen die wij noemden, kan in dezelfde geest gesproken worden. OET IS BEGRIJPELIJK dat men in een kort art;keltje ais dit het enorme terrein, zelfs niet voor een klein gedeelte, niet onder de loupe kan nemen. Wij willen met het bovenstaande slechts zeggen dat lang" niét alle meerstemmige kerkmuziek recht recht heeft? op de naam kerkmuziek. En als we het eerlijk mogen neer schrijven, dan zijn er maar weinig muziekmissen die wij tot de echt goede kerkmuziek kunnen rekenen, i Dat wil niet zeggen dat de compo^i- I ties afgezien van veel prulwerk van de talrijke anderen uitgesproken i slecht zijn. Was dit het geval dan zou het er slecht uitzien! Gelukkig komen wij onder hun werk hier en daar mboie en prachtig opgebouwde pasages tegen, maar hun werk heeft nog lang n;et die hoogte bereikt, die wij er eigenlijk van moeten ver wachten. Over de uitvoering van de meer stemmige muziek, alsook van het Gregoriaans de meest verfijnde vorm van muziek! is ook heel veel te zeggen. Wij komen daar binnenkort nader op terug. K. P. De ramp te Frankfort De oorzaak van de ramp in Frank fort, waar 28 personen om het leven kwamen 'tengevolge van een ontolof- fing in een flatgebouw, is nog altijd niet vastgesteld. Men heeft de ge dachte aan een hom laten varen en gelooft dat het een gasontploffing is geweest. Men heeft ook nog een ogenblik gedacht aan een politieke aanslag. Het huis is namelijk eigendom van een rijke Slowaakse emigrant, die een intieme vriend blijkt te zijn ge feest van een Slowaakse anti-com munistische leider, die vijf maanden geleden te Mündhen door een bom werd gedood. Nieuwe Wehrmacht in moeilijkheden In West-Duitsland is een ernstig conflict ontstaan over de benoeming van leden van het nieuwe opperbevel voor de Wehrmacht De machtige burgercommissie, die de benoeming van officieren nauw keurig onderzoekt, heeft kort gele den twee candidaten voor hoge pos ten in de strijdkrachten afgewezen, die intieme adviseurs waren van de minister van Defensie, Theodor Blank Hoewel de commissie de redenen niet heeft meegeeeld, is duidelijk, dat de betrokkenen ongechikt zijn be vonden op grond van de rol, die zij in Hitiers leger hebben gespeeld. Beiden zijn tijdens de tweede we reldoorlog lid van de Duitse generale staf geweest. Het gaat om de vroegere overste Fett, die na de oorlog jarenlang in Parijs mee heeft onderhandeld over de militaire verdragen en de vroegere overste Bergengruen, plaatsvervan gend leider van de afdeling leger van het ministerie. Fett heeft, sedert het heengaan van von Bonin, de lei ding van de afdeling voor militaire plannen. De afgewezenen kunnen nu de hoge militaire functies die hun door minis ter Blank waren toegedacht, niet gaan vervullen. De „Frankfurter Allge- meine" meent, dat het voorval in nor male tijden tot een ministercrisis zou leiden, maar 'het blad voegt er aan toe, dat de tijden niet normaal zyn. Treinongeluk in Frankrijk Ten Noorden van Chalon sur Saone in Frankrijk is Donderdag de snel trein van Parijs naar Rome op een stilstaande goederentrein gereden. Vijf personen liepen verwondingen op en moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Dertig personen konden na 'behandeling de reis voort- In elk geval acht het blad minister Blank door de gang van zaken even zeer geblameerd als zijn vertrouwde medewerkers. Het verwacht een crisis tussen de minister en de personeels commissie. De veiligheidscommissie van het par lement de belangrijkste wetgeven de groep voor militaire aangelegen heden heeft de leiders van de bur- gercommissie en het ministerie van Defensie bijeen geroepen voor een bespreking achter gesloten deuren. Feestelijkheid te Buenos Aires Op de „Plaza de Mayo" (Meiplein) van Buenos Aires is Donderdagavond een openbare H. Mis opgedragen ter gelegenheid van het feest van „Ma ria's Onbevlekte Ontvangenis". Op het „Plaza de Mayo" waren meer dan honderd duizend personen samengekomen. De feestelijke plech tigheid werd vanaf het balkon van het regeringsgebouw bijgewoond door president generaal Aramburu alle mi nisters en de leiding der Argentijn se R.K. Kerk. Dit was de eerste plech tigheid van die aard, welke na de val van de regering-Peron te Buenos Aires is gehouden. Er waren lange processies van ge lovigen, waarin ruim honderd afbeel dingen van de H. Maria werden me degedragen. Kort voor het opdragen van de H. Mis volgen „Gloster Meteor"-straal- jagefs, wier bestuurders deel hadden genomen aan de September-revolutie tegen het bewind van Peron, in for matie boven het Mei-plein, waarbij zij het woord „Ave Maria" vormden. De vicaris-generaal van Buenos- Airês, mgr. Tato, las een door luid- Britse Departement van Marine door vlammen verteerd Een flinke brand heeft er gewoed in de gebouwen van het Britse departement van marine in Londen. Honderd brandweerlieden streden gedurende enige uren een verbitterde strijd tegen de soms 50 meter hoge vlammen. Wat er de ochtend na de brand te zien kwam toont deze foto. Een 28-jarlg meisje uit Xanten is Donderdag door de rechtbank van sprekers versterkt weei"gegeven bood-1 Koblenz tot drie maanden voorwaar schap van president Aramburu voor. Tienduizenden wuifden met witte zakdoeken, toen de vlag van hét Va- ticaan, tezamen met die van Argen tinië, aan een mast achter mgr. Tato werd gehesen. Gedurende de gehele plechtigheid drong mgr. Tato er bij na SS; i-nn de Argentijnen pp aan, één te blij zetten. De adhterste wagon van de ven 6 TOrudra!1B2am te ziin. goederentrein werd door de electrj- sohe locomotief van de sneltrein vol ledig vernield. Russen halen bakzeil ven en verdraagzaam te zijn. A.s. overleg met Indonesië De Nederands-Indonesische confe rentie zal morgen om 12 uur worden om deze stad niet als veranderd be-1 geopend met een zitting in de grafe- schouwen, als gevolg van hun stand- Hjke zalen op het Binnenhof in Den punt dat Oost-Berlijn niet langer be- De spanning rond Berlijn is belang rijk verminderd, doordat de Russen via een Oostduitse bron, hebben la ten weten, dat „zij de situatie in en zet gebied is". Een woordvoerder van het West- Berlijnse stadsbestuur gaf aan deze nogal- ingewikkelde formulering de volgende uitleg: De Russen wensen in materieel opzicht de status quo in de stad in alle opzichten te handha ven, zonder dit evenwél toe te schrij ven aan een voortduren van het vier- mogendhedenbestuur. Op de Britse ambassade in Bonn toonde men zich zeer ingenomen met de verduidelijking van het Russische standpunt. De Russische commandant van Oost-Berlijn, generaal Dibrova, heeft bovendien zijn Amerikaanse collega, generaal Charles L. Dasher, laten weten, dat hij zal blijven optre den als tussenpersoon tussen de Wes telijke geallieerde autoriteiten in West-Berlijn en de Oostduitse autori teiten, die zij niet erkennen. Haag. De voorzitters van beide dele gaties zullen een openingsrede uit spreken. De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken en voorzitter van de Indon. delegatie, mr. Anak Agoeng Gde Agoeng, die vandaag uit Djakar ta op Schiphol wordt verwacht) zal morgenochtend voor de aanvang van de conferentie een beleefdheidsbezoek brengen aan minister-president dr. Drees. Naar aanleiding van berichten uit Djakarta, dat in het daar uitgegeven communiqué wordt gesproken van Genève als plaats van de Conferentie, is in Den Haag medegedeeld, dat deze plaatsaanduiding geen onderdeel vormt van de gezamenlijke Ned.-In- donesische verklaring over de komen de conferentie. De plaa-ts van de con ferentie zal in gezamenlijk overleg door de ministers worden bepaald. delijke gevangenisstraf veroordeeld, daar zij mede-verantwoordelijk wordt geacht voor een der gruwelijkste autobusongelukken, die in de laatst? jaren in West-Duitsland zijn ge beurd. Elisabeth Scholten bestuurde de autobus, die op een zomeruistapje met vijftig leden van de Protestant se vrouwenvereniging van Xariten bij Hoechstenbach in het Wester- De onrust in Algerije Naar A.F.P. uit Constantine (Alge rije) meldt, heeft de politie een ben de opgerold, die sinds Mei een aantal bomaanslagen en een twintigtal moorden en moordaanslagen zou heb ben gepleegd. De politie arresteerde 19 personen tussen 18 en 30 jaar. Volgens de politie hebben de gear resteerden volledig bekend en zelfs de namen van hun medeplichtigen genoemd. Ook wapens en springstof fen zijn in beslag geomen. Felle kou in Moskou Het is thans in Moskou zó koud, als wald zodanig verongelukte, dat acht tien vrouwen werden gedood en 22 gewond. Bij het begin van een ster ke afdaling weigerden de remmen van de autobus en deze reed in dolle vaart over een smalle weg naar be neden. Tal van getuigen in het pro ces roemden de tegenwoordigheid van geest, waarmee Elisabeth Scholten het voertuig op zijn dodenrit nog langs drie obstakels had gemanoeu vreerd, voordat een passagiere in het stuur greep en de wagen in de berm van de weg té pletter reed. Over de oorzaak van de weigering nci ia muil» iii iiiusnui iu kuuu. ais i het in jaren niet geweest is. De tem- 3 Onbestendig De rug van hoge luchtdruk, welke Donderdagmorgen over de Britse eilanden naar het Oosten trok en tij delijk een verbinding vormde tussen een gebied met hoge barometerstan den boven de Golf van Biscaye en boven Groenland, nam in betekenis af onder invloed van het opdringen van een nieuw depressiegebied op de Oceaan. Dit veroorzaakte in Engeland veel neerslag, welke plaatselijk in de vorm van sneeuw viel. Verwacht mag worden, dat het de- pressiesysteem over het Noordzeege- bied naar het Oosten zal trekken, zo- der remmen liepen alle verklarin- dat het weer in ons land onbestendig gen van de deskundigen uiteen. J zal blijven. Slechts kwam vast te staan, dati in Noord-Rusland en Noord-Scan- reeds een bus van hetzelfde type op dinavië is de vorst thans zeer streng de Gross Glocknerpas in Oostenrijk i geworden. op dezelfde wijze was verongelukt, j in Finland kwamen minimumtem- Familieleden van Elisabeth Scholten,peraturen van 37 graden onder nul die het autoverhuurbedrijf exploite-' ren, kregen eveneens voorwaarde lijke straffen. Tijdens het proces ging een vrijwel algemene sympathie uit naar de jonge bestuurster der auto bus. Zelfe de raadsman der slacht offers en hun families vroeg een voorwaardelijke straf, met het enige doel de aanspraken op uitkering der verzekeringsmaatschappij niet verlo ren te doen gaan. Dezelfde recht bank had twee jaren geleden de Ne derlander Dirk de Baat tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld, toen hij door het weigeren der remmen op peratuur daalde in de nacht van Don derdag op Vrijdag tot 35 graden on- den onder nul. Het gemeentebestuur van Moskou heeft via de radio doen mededelen, dat de scholen gesloten zullen wor den, wanneer de temperatuur over dag beneden 25 graden onder het vriespunt daalt. Prins Albert kwam uit Amerika weer in Brussel aan Prins Albert van België is na een tocht van enige weken in de V.S. in Brussel teruggekeerd, waar hij in het G°re du Midi hartelijk werd verwelkomd door de leden van de Belgische konmklüke familie. V.l.n.r. op deze foto Z.M. koning Leopold, prins Albert, prinses Liliane en koning Boudewijn bij het verlaten van het station. lukte en zeven slachtoffer maakte. Juist een dezer dagen werd de auto- baanbrug, waar dit ongelu/k gebeur de, hersteld en daarmee een der ge vaarlijkste verkeersvallen van Duits land opgeruimd. Het elastieke proces-Chessman Op 9 Januari a.s. begint te San Francisco een nieuw proces tegen de thans 34-jarige Amerikaan Caryl Chessman, die reeds sinds acht jaar I wegens ontvoering en verkrachting I ter döod is veroordeeld, doch telkens nieuwe rechtskundige middelen wist te vinden, om uitvoering van t' dood vonnis op te schorten. Chessman schreef in de gevange nis twee boeken, die, ook buiten de Verenigde Staten, veel opgang maak ten. Naar het eerste is een film ver vaardigd. Uit de opbrengst hiervan bestreed hij de kosten van zijn thans reeds achtjarige juridische strijd. Chessman zegt, dat de jegens hem uitgebrachte akte van beschuldiging aan de hand van onjuiste gegevens is opgesteld, omdat de griffier, die er mede belast was, stierf voordat hij zijn aantekeningen had uitgewerkt. Het is een succes voor de reeds zo lang ter doodveroordeelde, dat thans een nieuw proces tegen hem zal wor den gevoerd. Kroestsjef in Kasjmir De Sowjet-Russische leider maar schalk Boelganin en Nikita Groestsjef zijn Vrijdag uit Jainoer, in India, naar Srinagar, in Kasjmir, vertrokken, waar zij twee dagen zullen blijven. Zij reizen Zondag a.s. terug naar Nieuw Delhi. Mevrouw Indira Gandhi, dochter van premier Nehroe, heeft zich even eens naar Srinagar begeven om Boel ganin en Kroestsjef tijdens hun be zoek aan Kasjmir te vergezellen. 1 HOE wordt het weer? (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ENIGE REGEN Overwegend zwaai'bewolkt met nu en dan enige regen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en West. Over het algemeen ho gere temperaturen, vooral in de nacht. Zaterdag 10 Dec. v.m. 0.20 uur; n.m. 12.45 uur. Hoogwaterstanden 10 Dec. zon op 8.38, onder 16.31; maan op 4.49, onder 14.08. Het weer in Europa HELSINKI sneeuw 13 C. STOCKHOLM onbewolkt 5 OSLO vrijwel onbewplkt 2 KOPENHAGEN licht bew. 1 ABERBEEN geheel bewolkt 2 DUBLIN zwaar bewolkt 11 LONDEN motregen 7 AMSTERDAM regenbui 4 BRUSSEL zwaar bewolkt 3 PARIJS mist 3 BORDEAUX mist 3 GRENOBLE ij zei 1 NICE zwaar bewolkt 7 FRANKFORT nevel —2 MüNCHEN zwaar bewolkt 1 ZURICH mist 2 GENèVE mist 1 LOCARNO geheel bewolkt 8 WENEN licht bewolkt 0 INNSBRUCK zwaar bewolkt 0 ROME geheel bewolkt 11 Korreltje Als het vriest moet men geen hout kopen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1