25 Jaar geleden stierf de schepper van SHERLOCK HOLMtS Straaljagerpiloot aan de „roll" boven stad, waar ouders woonden Waar ligt het begin der toneelkunst? Anneke Beekman bleef onvindbaar Vandalen vernielden inventaris van twee Amsterdamse scholen DONDERDAG 8 DECEMBER 1955 DE LEFT SE COURAN'j TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Een agent van politie die had het gezien De krijgsraad voor de Koninklijke Luchtmacht te velde West heeft een 23-jarl ge tweede luitenant-vlieger veroordeeld tot tweehonderd gulden boete, rekening daarbij houdend met een reeds ondergane krijgstuchtelijke bestraffing van veertien dagen streng arrest. Aan H. was ten laste gelegd, dat hij op 12 Juli boven Nijmegen, waar zijn ouders wonen, had gevlogen, ter wijl dit niet nodig was geweest, eni ge duikvluchten had uitgevoerd er daarbij lager dan de vastgestelde mi nimum hoogte van 1200 voet was ge komen en voorts dat hij op 4 October j.l. opnieuw met een straalvliegtuig boven deze stad had gevlogen en eni ge „roll's" had gemaakt. Cijfers leesbaar. H. verklaarde ter zitting dat op 12 Juli in de hem opgegeven route niet was vermeld dat hij niet boven Nij megen mocht vliegen. Door boven deze stad te vliegen had hij zjjn po sitie kunnen bepalen. Voorts ont kende hij lager dan 1200 voet te heb ben gevlogen. Hij had tijdens de duik vluchten op zijn hoogtemeter geke ken. Een agent van politie te Nijmegen, die het rapport over deze zaak had opgemaakt, had verklaard, dat hij liet nummer van het vliegtuig had kunnen lezen. De auditeur-militair, die tegen H. drie weken militaire de tentie eiste, zeide in zjjn requisitoir o.m. dat men hem had medegedeeld dat als een vliegtuig lager dan 400 meter vliegt de cijfers op de romp leesbaar zijn. „Roll" boven Betuwe. Beklaagde zeide nog dat hij op 4 October j.l. wel tegen de instructies in boven Nijmegen had gevlogen, maar dat hij de „roll's" boven de Be tuwe had gemaakt. MELKRIJDEN ONDERDEEL LANDBOUW? Principiële zaak voor het Gerechtshof te Leeuwarden De Hoge Raad heeft aaan het Ge rechtshof te Leeuwarden de vraag voorgelegd of het melkrijden voor een coöpera Sieve zuivelfabriek be schouwd moet worden als onderdeel van de landbouw. Die vraag is van belang, omdat bij een bevestigend antwoord geen mo torrijtuigenbelasting behoeft te worden betaald, mits het gebruikte voertuig slechts dienst doet voor landbouwbelangen in het algemeen. De, politierechter te Leeuwarden had de verdachte, in casu de beheer der van de Coöp. Zuivelfabriek „De Volharding" te Munnekuebren, van rechtsvervolging ontslagen. Verdachte voerde voor het Hof aan, dat de trekker een speciale landbouw trekker is, die slechts wordt gebruikt voor het vervoer van melk langs on gebaande wegen. De rijksadvocaat, mr. R. Romer was van oordeel, dat de vraag ont kennend moet worden beantwoord en bovendien, zo zei hij, kan de on derhavige trekker ook voor andere doeleinden worden gebruikt. Hij vroeg verdachtes veroordeling tot een boete van 20. 0 e procureur-generaal vorderde toewijzing van deze eis. De verdediger, mr. H. Schoolstra vergeleek het melkrijden voor een coöp. zuivelfabriek die een ver lengstuk van de boerderij is met het vervoer van gedroogd hooi in een coöp grasdrogerij, waarvoor het ver voer wel belastingvrij is. Hij vroeg verwerping van de eis van de admi nistratie. Uitspraak op 15 December. KERSTCADEAUX WERDEN VERBEURD VERKLAARD Flinke geldboete en verbeurdver klaring van de „Kerstcadeautjes" luidde het vonnis vaine de Haags Rechtbank tegen enkele Scheveningse vissers. De Scheveningers hebben de gewoonte om tegen Kerstmis cadeau tjes uit het buitenland mee te bren gen, maar deze gewoonte is ontaard in misbruik. Vandaar dat de douane strenge controle uitoef end. Een 24-jarige matroos was vlak voor de haven van Scheveningen overboord gesprongen met en zak vol rum, likeur en siga retten. Met dit kille bad kon hij ech ter de douane niet ontlopen. Hij kreeg 200, boete en zijn schipper, die in het complot betrokken was, moest f 125 betalen. De Kerstcadeuax wer den verbeurd verklaard. De verdediger zeide o.m. dat jon ge, enthousiaste vliegers veelal graag even boven de stad, waar familiele den wonen, vliegen. Er was geen op zet tot ongehoorzaamheid in het spel geweest. Voorts meende de verdedi ger dat geenszins bewezen was dat H. boven Nijmegen „roll's" had uit gevoerd, omdat zijns inziens degene die deze „stunts" had geconstateerd er niet zeker van kon zün of dit bo ven de stad was gedaan. Daarvoor moet men weten waar deze waarne mer zich bevond en onder welke hoek hij het vliegtuig zag. Pleiter vroeg clementie voor het tegen de voorschriften in vliegen bo ven Nijmegen. AUTO OP OVERWEG DOOR DE TREIN GEGREPEN Passagiers op nippertje ontsnapt Zen koopman uit Ouderkerk aan den IJsel, de heer W. de Weerd, en de drie pasagriers, die in zijn auto meereden, hebben gisteravond in Gou da een benauwd avontuur beleefd, waarbij zij op het nippertje aan de dood zijn ontsnapt. Door het uitwijken voor een tegen ligger schoof de auto van De W. op de spoorwegovergang bij het Zwar- tepad, welke door een knipperlicht installatie wordt bewaakt. Op dat moment was er een trein in aantocht Bestuurder en passagiers verlieten snel de wagen en poogden deze nog van de rails te trekken. Zij hadden hiervoor echter niet voldoende tijd en moesten het kazenpad kiezen. De auto werd door de trein gegrepen en meegesleurd. Er bleef niet veel van over. De trein kwam er met een paar deuken af en had byna een uur ver traging. U hebt gelijk,wanneer U Uw haar op Uw eigen wijze wilt dragen en wanneer U van een modern kort kapsel verlongt,dat het Uw type accentueert. U hebt bovenal gelijk.wanneer U van mooi-glanzend en charmant-golvend haar houdt.dat alle zorg verraadt.die men aan een kapsel kón geven Haute Coiffure J P. van der BLOM STEENSTRAAT 57 LEIDEN TELEF. 21721 Advertentie. ONGELUKKEN MET STRAALVLIEGTUIGEN Het lid van de Tweede Kamer de heer Visch heeft aan de minister van oorlog en marine gevraagd of hij weet, dat volgens een rapport van het Brits medisch genootschap, de oorzaak van tal van ongelukken met straalvliegtuigen bij de Britse lucht macht is te wijten aan vlagen van plotselinge verstandsverbijstering bij de piloten als gevolg van de grote geestelijke spanningen, waaraan straaljagerpiloten tijdens vluchten blootstaan. Kan de minister mededelen, of deze versdhijnselden reeds zijn waarg&- nomen bij Nederlandse militaire vliegers en, in bevestigend geval, wat men gaat doen om een groot aantal vliegtuigongevallen te voorkomen? Nieuw onderzoek te Banneux Zoals gisteren gemeld heeft de Belgische politie opnieuw een onder zoek ingesteld naar de verblijfsplaats van het verdwenen Joodse meisje Anneke Beekman. Ditmaal gebeurde het te Banneux Notre Dame, een klein gehucht tussen Luik en Ver vier, aan de weg naar Spa. Hier heeft men, in begin 1954, eveneens een vergeefse poging gedaan om het meisje te vinden. Ook thans was het onderzoek zonder resultaat. Volgens de correspondent van het „Parool" was het doel thans niet het klooster, maar een op enkele hon derden meters daar vandaan liggen de villa. Op het ministerie van Justi tie te Brussel beschikte men over aanwijzingen, dat hier de eventuele STUREN IN ELKAAR: dodelijke aanrijding Gistermorgen heeft zich op de rijks weg 's HertogenboschNijmegen on der de gemeente 's Hertogenbosch 'n ongeval voorgedaan, waarbij een fietser om hfet leven is gekomen. Twee fietsers, rijdend over de Parallelweg raakten elkander met de sturen toen op hetzelfde ogenlblik een vrachtauto passeerde. De ene fietser, de 16-ja- rige A. Nuijten uit Nuland, werd door de vrachtauto gegrepen en vrijwel op slag gedood1. Het stoffelijk over schot werd naar een ziekenhuis te 's Hertogenbosch overgebracht. BOERDERIJ OP TEXEL AFGEBRAND Omstreeks acht uur is gisteravond brand ontstaan in een boerderij, ge legen in de buurtschap Everstekoog en bewoond door de familie M. Knol. Toen de brandspuiten arriveerden, stond de boerderij, die gedeeltelijk met riet was bedekt, reeds in lichter laaie, zodat aan blussen niet te den den viel. De boerderij brandde tot de grond tot af. De gehele inventaris ging in vlammen op, ook de hooioogst werd een prooi van het vuur. HONDERDJARIGE IN ZANDVOORT De weduwe Jannetje BluijsVan der Mey hoopt Vrijdag haar honderd ste verjaardag te vieren. In Zand- voort is zij bekend als Jans de Kraai. Haar vader was vroeger schipper op de Zandvoortse bom „De Kraai". Hij en zijin kinderen werden daarom De Kraai genoemd. Vrijdagmorgen zal in de R.K. kerk een H. Mis worden opgedragen voor de jarige. Daarna zal zij op het raadhuis van Zandvoort gehuldigd worden. Het comité voor ouden van dagen heeft een feest in voorbereiding. UIT HET INTERNATIONALE HUISHOUDBOEKJE verblijfplaats van Anneke Beekman zou kunnen zijn. Banneux is een be devaartsplaats, en de bewoner van deze villa, een leraar op de Jezuïe tenschool te Verviers, verhuurde ge regeld kamers aan beidevaartgangers. Volgens buren en omwonenden leefde er de laatste tijd een Joods Nederlandse familie, en was er in het huis ook een achterlijk meisje, dat nimmer buiten kwam. De Bel gische autoriteiten besloten een on derzoek in te stellen naar aanleiding van deze berichten. Dinsdagavond laat heeft men de omgeving door Rijkswacht doen af zetten en de bewoners van het huis een verhoor afgenomen. Het meisje bleek een pleegkind van de leraar te zijn en vei-toonde geen enkele gelij kenis met Anneke Beekman. Ook hier haalden de Belgische politie mannen evenals destijds bij het klooster te Wevelghem in de omge ving van Kortijk foto's van Anne ke Beekman, mej. E. M. van M. en de eveneens voortvluchtige mevrouw G. L.-van M. te voorschijn. De Bel gische politie-autoriteiten waren van mening, dat de bewoner van het huis de Belgische leraar, volkomen te goeder trouw was. JUBILA BIJ DE PATERS DER H EILIGE HARTEN (PICPUS) IN 1956. 60 Jaar geprofest op 26 Maart: Theobald van Schaijk in Hawaii. 50 Jaar geprofest op 22 April: Thar- sicius Venderbosch te Klimmen. Hieronymus Kooien in Brazilië. Bar tholomew Rax te Sint Oedenrode. Dr Norbertus Poelman in Brazilië. 40 Jaar geprofest op 2 Februari: Egbertus Steenbeek in Noord-Ameri- ka. Radboud Gruntj es te Valkenburg. 40 Jaar geprofest op 11 October: Isfried Meijer te Singapore. Marcelli- nus van Soest te Heijplaat-Rotter- dam. 25 Jaar geprofest op 24 September: Jesuldus Dudink in Brazilië. Vincen- tius van den Berg te Deelen. Deoda- tus Koopmans in Brazilië. Evaristus Poelman in Brazilië. Hilarius Tromp te Valkenburg. Edmundis Corijn in Indonesië. Eusebius van den Aard weg in Brazilië. Canisius Raedts in Brazilië. 12Vi Jaar geprofest op 24 Maart: Hyacinthus Hofstede te Nuland. Cas- sianus Mastwijk te Sint Oedenrode. Antonius Vlemmix te Sint Oeden rode. Egbertus Ackermans te Valken burg. Benno Bakermans in Brazilië. Dorotheus Verbruggen in Indonesië. Leontius van Berkom te Nw.-Guinea. Dagobert Gooren te Nw.-Guinea. Benignus Kortbeek te Sint Oedenro de. Sebastianus van Lieshout in Bra zilië. Aureüus Verschragente Nw.- Ginneken. Winand Buijssen te Goes. Salesius Dijkstra in Brazilië. Mari- nus Kruitwagen op de Cook Eilan den. Everard Koek in Engeland. Hi- larion Molenkamp in Indonesië. Lu cius Roof te Goes. Dr Amandus Kookelmans te Valkenburg. Gauden- tius Pontenagel te Nw.Ginneken. 40 Jaar priester op 23 Juli: Alexius van de Sande te Nw.Ginneken. Fer dinand Davids in Nieuw-Zeeland. Pancratius Winter te Nw.Ginneken. 25 Jaar priester op 22 Juli: Chrysos- tomus de Bok te New.-Ginneken. Mattheus Godefrooij in Brazilië. Venan Hulselmans in Brazilië. Leo van Tilburg te Nuland.. Dr. Odulf de Cocq te Nuland. Lucas Brinkhof te Valkenburg. Martinus van Berck in Brazilië. 12Yi Jaar priester op 27 Januari: Paulus van Aarle in Engeland. Flori- bertus van Lier op de Cook Eilanden. Josaphat Bosman in Brazilië. Olav Dorren in Indonesië. Wigbert van Berkel te New-Ginneken. Vitalis Ba- rendse in Brazilië. Felicianus van der Linden in Brazilië. Ludgerus Poel man te Heijplaat-Rotterdam. Paco- mius Mkas in Brazilië. Renatus Mo lenkamp te Nw.Ginneken. De Middeleeuwen begonnen opnieuw ONGETWIJFELD zullen velen zich wel eens afgevraagd hebben op wel ke wijze men vroeger toneel speel de. Wij moeten dan ten eerste opmer ken, dat er van toneelkunst eigen lijk pas sprake was ten tijde van de Grieken en Romeinen. Men zou desnoods nog terug kun nen gaan tot de Egyptenaren, waar zich uit de tempelliturgie soortgelijke drama's schijnen te hebben ontwik keld zoals de Grieks-Romeinse. ïïet spel was gebaseerd op een religieuze voorstelling en bij de Grieken vinden we uitingen van verschillende cul tuurvormen. Zoiets had echter prac- tisch niets te maken met de toneel kunst zoals we die zien. Bij de Grieken ontwikkelde zich na een lange gang het drama, zoals wij dat kennen van Aeschylus, So phocles, Euripides en Menander, op welke ingeslagen weg de Romeinen voortgingen met werken van Plau- tus, Terentius, Seneca en vele an deren. Na het verval van het Romeinse imperium verdwijnt de toneelkunst volledig om niet eerder terug te ko men dan in de Middeleeuwen. IN DE MIDDELEEUWEN begon men eigenlijk weer van voren af aan. Het theater werd uit de liturgie ge boren. Deze was reeds omstreeks 800 gegroeid tot een dramatisch ritueel, waarbij de priester aanhief en de gemeente antwoordde. Hieruit ont wikkelden zich religieuze dramati sche scènes, die in de kerk werden opgevoerd. Zo vinden we in een be richt van omstreeks da helft der tien de eeuw een dramatische volledige scène beschreven van de heilige vrouwen, die het graf zoeken. Vrou wen mochten niet meespelen en zo beelden drie priesters in lange man tels de vrouwen uit. Reeds spoedig vinden we meer van dergelijke religieuze spelen en zij veroveren geheel christelijk Europa. Maar, zij worden steeds zelfstandiger en wijken af van de basis, met als gevolg, dat paus Innocentius III ge noodzaakt was een varbod uit te vaardigen tegen toneelvoorstellingen in de kerk. Geestelijke spelen. AANVANKELIJK stelden de ker kelijke vertoningen de geloofsgehei men voor. Daarom werden ze myste riespelen genoemd. Ook kende men heiligenspelen en nauw daarmede verband houdend mogen we noemen de_ mirakelspelen, waarvan we als een der bekendste ook nog in onze tijd noemen het spel Mariken van Nim- wegen. Aangezien men dergelijke voorstel lingen niet meer. in de kerk mocht geven, sloeg men voor de kerk op het marktplein een houten stellage op, die gebruikt werd als toneel. Bij sommige stukken werd dit toneel in drieën verdeeld, althans wanneer dit nodig was. Het middeldeel stelde de aarde voor, het rechtse of bovenste de hemel en het linkse of het onder ste de hel. Speelden eerst de priesters de rol len, na verloop van tijd trokken zij zich terug en riepen de hulp in van koorknapen en andere leken. Dikwijls waren dit ook leden van broeder schappen, die in de 14de en 15de eeuw bij de kerkelijke feesten en plechtigheden optraden. De leden van deze broederschappen kregen de naam van „Ghesellen van den spele", die weldra een soort toneelgezel schappen vormden, die ook minder kerkelijke stukken gingen opvoeren. Van amateur- naar beroeps gezelschap. UITERAARD waren deze vertonin gen het werk van amateurs, vooral toen de priesters en later koorkna pen de opvoeringen verzorgden. Aan vankelijk was dit ook nog het geval met de Ghesellen van den spele, maar aan het einde der middel eeuwen werd het beroepswerk en maakten dergelijke mensen er hun broodwinning van. Het spel zelf bleef door zijn verha lend karakter vrij ppervlakkig van psychologie en leek misschien meer op een kakelbonte vertoning dan op een toneelstuk, maar de toeschouwers van die tijd waren minder verwend en ontwikkeld dan tegenwoordig, waardoor men reeds met beperkte middelen en vermogens tot succes kwam. De wereldlijke spelen kunnen we verdelen in twee groepen: de ern stige of abele (schone) spelen en de komische spelen of sotternieën. Voor beelden van abele spelen zijn: Lanse loet van Denemarken, Esmereit enzo voort. Wat kreeg men te zien? EEN DERGELIJKE voorstelling werd voorafgegaan door een proloog, waarin de korte inhoud van het stuk werd medegedeeld. Over het alge meen bleef de voorstelling zeer naïef. De hoofdzaak was, dat het rechtsgevoel werd bevredigd en de schuldige zijn of haar straf niet ont ging, waarna het stuk met een ver maning eindigde. Het abele spel liep daarmee ten einde, maar nu volgde er een epiloog en hierin werd het publiek medegedeeld, dat er nog een sotternie zou volgen. Zo'n sotternie behandelde een to neeltje uit het echte volksleven. Meestal was de held een oude man, getrouwd met een jonge vrouw, die hem bedroog of een sukkel, die door zijn vrouw en soms door zijn schoon moeder werd beetgenomen. Het ge hele spel draaide voor een groot deel om heftige ruziepartijen, waarin bui ten de genoemde personen ook wel anderen werden betrokken, waarna ze meestentijds eindigden met een overwinning van de vrouw. Deze sot ternieën zijn ruw en plat en van eni ge inhoud of ontwikkeling is vrijwel geen sprake. Zij zijn afgestemd op de laagste instincten van de mens, zoals ruzie, bedrog en vechtpartijen. Men moet het toneelspel uit de Middeleeuwen niet onderschatten. In derdaad werden er zeer veel voor stellingen gegeven in primitieve vorm, maar er zijn ook wel opvoerin gen bekend, waarvoor kunstenaars de décors vervaardigden, waar mooie costuums en dergelijk bij te pas kwamen en waar een speciaal regie boek van bewaard is, dat ons versteld doet staan over de techniek van die tijd. Bij sommige voorstellingen wer den werktuigen en machines ge bruikt, die ons nu nog versteld zou den doen staan en waarmede men be paalde effecten bereikte. De fantasie als aanvulling. DERGELIJKE prima voorbereide en goed uitgevoerde voorstellingen bleven echter uitzonderingen en men moest voor een groot deel vertrouwen op de fantasie van de toeschouwers, die zelf moesten aanvullen, hetgeen ontbrak aan décors, costuums en zelfs aan tekst. Toch vermaakte men zich zeer goed met dergelijke spe len, die zo eenvoudig waren maar toch aan het doel beantwoordden. Het middeleeuws toneel met zijn wereldlijke en geestelijke drama's is de eerste ontwikkelingsfase van de toneelkunst in Europa geweest. Uit deze primitieve spelen ontwikkelde en groeide na verloop van tijd ons moderne toneel, al hebben er zich na de Middeleeuwen nog verschillende ingrijpende wijzigingen voorgedaan, want anders was ons toneel nooit ge worden wat het nu is. Toch zien we in veel dingen van toen en nu over eenkomsten en wel het zegevieren van het recht, iets dat onverbreke lijk aan de menselijke natuur ver bonden is. Anders kan geen stuk be vrediging schenken. In sorimige mo derne stukken wil men ook wel meer aan de fantasie van de toeschouwers overlaten en gedeeltelijk terugkeren naar het primitieve. over de werelberoemde Sherlock Holmes, onfeilbaar detective, die iedere zaak, hoe ingewikkeld ook, op dikwijls wonderbaarlijke wijze tot ontknoping bracht? We hebben heer lijk gegriezeld en ons geamuseerd bij het lezen van zijn avonturen zo als „The dog of the Baskervilles" (De hond van Baskervilles), „De ge spikkelde band" en de vele andere van deze spanende speurdersverha- len. Wy geoten van deze vrehalen, die Holmes' onafscheidel-ke vriend, de imedicus dr Watson, die hem altijd vergezelde, in de ik-vorm vertelde. Watson schroomde niet duidelijk te laten blijken, dat hij dikwijls geen mogelijkheid tot oplossing van de zaak zag en eigenlijk geen detective was, waardoor het genie van Sher lock Holmes r zoveel duidelijker en overtuigender naar voren kwam. De post heeft in de loop der jaren heel wat brieven in Bakerstreet, waar Sherlock Holmes volgens de schrij ver woonde, moeten 'bezorgen. Ontel bare lezers schreven hem, maar zij begrepen niet, dat zij hun brieven richtten aan een fantasiefiguur ge sproten uit het brein van een voor treffelijk schrijver, sir Arthur Conan Ooyle geheten, de geestelijke vader van Sherlock Holmes. Een en ander is trouwens tevens •een bewijs hoe hij met zijn figuur van Sherlock Holmes het pubkek wist te pakken en het als het ware suggereerde, dat deze man in werke lijkheid bestond. Sherlock Holmes imet zijn geruite pet en kromme pijp, zijn deduceren en combineren, is de personificatie geworden van de igeniale speurder, de gevreesde, die achter elke waarheid kwam. Wie was Arthur Conan Doyle? j_IET IS ALTIJD INTERESSANT *te weten, wie als schrijver achter een dergeijlk wereldberoemd geestes kind schuilt. In dit geval is dat Ar thur Conan Doyle, geboren in Edin- ibugr (Schiotland) op 22 Mei 1859. Aan de universiteit van Edinburg studeerde de jonge Doyle medicijnen, waarna hij zich in 1882 als arts te Southsea vestigde. Daar was het, dat hij na verloop van enkele jaren tot schrijven kwam. Zijn eerste werk was „A story in Schoolgeld teruggehaald In de afgelopen nacht hebben on bekenden in twee Amsterdamse scho len in Zuid een reeks zinloze vernie lingen aangericht. Waarshijnlijk heeft men naar geld gezocht. Er wordt niets vermist. Beide scholen liggen recht tegenover elkaar aan de Apol- lolaan. Het was voor de tweede keer, dat bij de 2e openluchtschool voor het gezonde kind werd ingebroken. Ver moedelijk is men via een raampje binnengekomen. Van de afgesloten kamer van het hoofd der school, de heer J. D. Mastenbroek, werd de deurruit ingeslagen. Zijn stalen bu reau werd opnieuw geforceerd, de kasten opengebroken en vervolgens alles overhoop gehaald. Bij de eerste inbraak, Maandag 28 November, werd een bedrag van 150 gld. aan bankpa pier meegenomen. De school aan de overzijde, Dalton II, van hetzelfde type laagbouw, zijn de vandalen vermoedelijk met een valse sleutel binnengedrongen. In de personeelskamer werden een aantal opgezette vogels van een kast afge slagen, een paneel van een kast werd ingeslagen, maar een opgerold tapijt, dat in een hoek stond werd onge moeid gelaten. Ook hier werd het ruitje van de kamer van het school hoofd, de heer Joh. G. Kok, vernield. Een filmstripprojectie-apparaat werd op de grond gegooid. Voorts werden een paar films uitgerold en stuk ge scheurd. Van een filmprojectietoestel werd de bak stukgeslagen. Ook in deze kamer werd alles overhoop ge haald. Een geldkistje met spaargeld (100 gld.), dat in een kast stond za gen de vandalen over het hoofd. Vanmorgen stond een zijraampje open, waarschijnlijk is men daardoor verdwenen. De recherche stelt een onderzoek in. scarlet", tevens het eerste waarin Sherlock Holmes ten tonele ver scheen. Dat verhaal verscheen in 1187. In 1888 volgde „Michan Clarke", later „The sing of four". Deze ver halen liepen eerste deels in tijd schriften. Daar werden zij zo'n groot succes, dat ze ook in boekvorm verschenen. In razende vaart steeg de ster van Conan Doyle en na enige jaren legde hij zijn practijk als medicus neer en gaf zich geheel aan het schrijven. Dit was ook wel nodig, want zijn Sherlock Holmes-verhalen vonden een zo gretig pbuliek, dat hij eigen lijk gedwongen werd verder te schrij ven en nieuwe verhalen te publice ren. Men verlangde dit van hem. Op die manier werd zijn geesteskind eigenlijk een obsessie voor hem, want op den duur valt het niet mee, steeds weer intriges te bedenken en origi nele vondsten te doen, waarbij het reeds gepubliceerde mag liggen. Hier- nieuwe niet beneden demaat van het door werd de schrijver steeds naar een hogere en betere productie ge drongen, hetgeen hem natuurlijk zwaar viel. Spijt heeft Conan Doyle nooit behoeven te hebben zijn Sher lock Holmes-figuur te hebben gescha pen, want zij bleek een goudmijn te zijn, die hem een fortuin opleverde. Niet alleen detectiveverhalen. f ETTERKUNDIG BEZIEN is Sher- lock Holmes een afstammeling van Dupin, een figuur uit de verha len van de Amerikaanse schrijver Edgar Allan Poe, de vader van het detectiveverhaal. Doyle ging eigen lijk in zijn voetsporen voort. Op na volging van voorgaande succesvolle schrijvers betrappen we Conan Doyle trouwens meer. Wij behoeven slechts te noemen „The lost world", uitge geven in 1912e waarin hij Jules Verne imiteert. Oorspronkelijk is Conan Doyle wel in de werken die hij schreef naar eigen beleven, zoals de boeken over de oorlog in Zuid-Afrika, „The great Boer-war", verschenen in 1900 en enkele andere werken over dit on derwerp. Hij nam het in deze boe ken zelfs voor de boeren op. Op later leeftijd kreeg hij belang stelling voor het spiritisme, waarvan ihij de geschiedenis schreeft in twee delen. Deze boeken verschenen in 1928. Voortschreef hij een werk in 6 delen over de Engelse camoagne in Frankrijk en België tijdens de eerste wereldoorlog, een aantal andere ro mans en verzen. Conan Doyle is een productief schriiver geweest, d:e van ziin werk ook de vruchten plukt bii ziin leven. Op 7 Juli 1930 stief hij. 71 iaar oud en gefortuneerd, te Crowborough, Sussex. Met hem ging een beroemd schrijver heen. die de kunst verstond het grote publiek te boeien en een figuur te sc^ppene die klassiek en onsterfelijk is. Scheepsberichten AMPENAN 8 te Belawan. ARENDS- KERK 7 te Mombasa. BANKA 7 v. Bela wan n. Singapore. BONAIRE 7 te Ply mouth. BUSSUM 7 v. Pt Said n. Le Ha vre. CERONIA 7 v. Singapore n. Bom bay. COTTICA 8 te Paramaribo ESSO AMSTERDAM p. 7 Malta n. Sidon. ESSO ROTTERDAM 7 te Antwerpen. GUI- NEEKUST 7 te A'dam. JAGERSFON TEIN 7 420 m. NO St. Helena n. Las Palmas. KORENIA p. 7 Perim n. Las Palmas. MACOMA 7 v. Durban n. Kaap stad. MANOERAN 7 v. Hamburg n. A'dam. MAPIA 8 te Surabaja. MOOR DRECHT 7 v. Puntcardon n. Landsend. NIEUW AMSTERDAM 7 v. Le Havre n. Southampton. ONDINA 8 te Pladju. PRINS MAURITS 6 v. Quebec n. Cher bourg. TEIRESIAS 7 v. Singapore n. Bangkok. TOMINI 6 v. Balikpapan n. Makassar.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 8