P.v.d.A. legt zich - schoorvoetend neer bij de verruimde loonpolitiek De tweede S.U.S.-loterij brengt in Januari a.s. f 250.000.- aan prijzen TWEEDE KAMER Beperkte aftrek bodempensioen 18 December begint verkoop Verwisselde babies werden 24 jaar Stemmen op Woensdag tot 7 uur 's avonds DONDERDAG 8 DECEMBER 1955 DE LETDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 De Tweede Kamer heeft gister-1 tijd. Over die politiek in een tijd van middag een aanvang gemaakt met nood, was geen verschil bij bedrijfs- rip hahanHoiino Ho von leven en politieke partijen. De hui dige tijd vraagt echter een andere loonpolitiek, want de omstandighe den zijn gewijzigd. Het gevaar dreigt, intussen, dat de geleide loonpolitiek een dogma wordt Wanneer het getij verloopt moet men de bakens verzetten. Dat ogen blik is er thans. De loonvorming is naar sprekers oordeel een zaak van het bedrijfsleven. Ondernemers en arbeiders werken samen en moeten de behandeling van de begroting van het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Bij de algemene beraadslaging zijn tevens aan de orde de beraadslagin gen in het algemeen over alle afde lingen der begroting, met uitzonde ring van de afdelingen" directie volksgezondheid" en „internationale volksgezondheidszaken" alsmede de op 20 October 1953 door de heer Romme (KVP) voorgestelde motie betreffende vrijheidsverruiming in de loonvorming, welke op 30 Octo ber d.a.v. voorlopig van de agenda is afgevoerd. De heer ROEMERS (PvdA) ver klaart in het algemeen grote waar dering' te hebben voor het werk van de minister en de staatssecretaris, welke laatste hij een spoedig her stel toewenst. Hij zet vervolgens uiteen, waarom hij voorstander is van een geleide loonpolitiek. In de periode na de be vrijding heeft dit stelsel zegenrijk gewerkt. De minister heeft thans enkele wijzigingen van principiële aard voorgesteld. Door aanvallen op het systeem en de ontwikkeling der lo nen heeft men de basis van de ge leide loonpolitiek zodanig ondergra ven, dat voortwerken voor het kabi net moeilijk werd. Het heeft zich er mede verenigd, dat bevoegdheden van de rijksbemiddelaars ten aan dien van de lonen overgedragen worden aan de SER. De regeringsin vloed is wel zeer gering geworden, betoogt spr. Hij vraagt 's ministers bijzondere aandacht voor de kwestie der richtlijnen. Spr. betoogt, dat de ontwikkeling der economische situatie ruimte laat voor een verhoging van het levens peil. Nu prijsverlaging niet gekozen is, moet als andere weg gevolgd worden, die van loonsverhoging, op dat de arbeiders een aandeel in de gestegen welvaart kan worden toe gekend. Spr. merkt op, dat voonstellen tot concretisering der differentiëring der lonen nog ontbreken, al zijn pogin gen tot die concretisering gedaan. Hij herinnert er daarbij aan voor stander te zijn van een algemene loonsverhoging. Waarmede naar zijn inzicht ieder gebaat zal zijn. Het is naar zijn oordeel de vraag of de ver geten groepen gediend zullen worden door het gewijzigd en systeem. Spr. verklaart bereid te zijn de minister te volgen op de weg gewe zen in zijn memorie van antwoord, maar deelt 's ministers bezorgdheid die weg te gaan. De heer STAPELKAMP (A.R.) vraagt zich af waarom aan de SER advies wordt gevraagd over nood- regelingen; de voorkeur moet wor den gegeven aan definitieve regelin gen. Wat de urgentie van sommige re gelingen aangaat zegt spr., dat een regeling voor invaliden en voor we duwen en wezen naar zijn oordeel urgenter is dan een regeling van de kinderbijslag. Iedere gelegenheid moet worden aangegrepen om iets te doen voor de vergeten groepen, waartoe de weduwen en wezen en de invaliden behoren. Ten aanzien van de loonpolitiek merkt spr. op, dat de beslissing der regering na rijp beraad is genomen. Geheel duidelijk is nog niet hoe de regering staat tegenover de voorstel len van de SER. Wel is duidelijk, dat overgegaan kan worden tot een vrijere loonpolitiek, waardoor het georganiseerde bedrijfsleven een grotere vrijheid krijgt. De geleide loonpolitiek was een abnormaal middel in een abnormale, ook gezamenlijk de vruchten van hun arbeid ontvangen. Een vrijere loonpolitiek is een zaak van sociale gerechtigheid. De grotere vrijheid legt het bedrijfsle ven grotere verantwoordelijkheid op. Toezicht van de overheid ontmoet bij spr. geen bezwaar. De politiek van loon- en prijs stabilisatie is z.i. op het ogenblik de juiste. Tegen kwart over zes wordt de vergadering geschorst tot heden avond acht uur. VERZENDING ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn 'bezorgd, staan, achter de naam van het schip ver meld. Argentinië: s.s „Flettero" 17 Dec.; Australië s.s. „Silbajak" 17 Dec. Canada: m.s. „Prins Willem van Oranje" 15 Dec. Chili: via New York 15 Dec. Ned. Antillen: m.s. „Agamemmon" (Oranjestad) 13 Dec.; s.s. „Breda" (Willemstad) 16 Dec. Nieuw-Zeeland: via Engeland 11 December. Suriname: s.s. „Trajanus" 14 Dec. Unie en Z. Afrika en Zw. Afrika: m.s. „Oranjefontein" 13 Dec. Inlichtingen betreffende de vei1- zendingsdata van postpaketten geven de postkantoren. (VOOR AMBTENAREN) De erkende organisaties van het jaren,, dan wordt in dit systeem de overheidspersoneel zijn met de rege ringsvertegenwoordigers in het Geor ganiseerd Overleg overeengekomen, meldt de „Telegraaf", dat voor elk als ambtenaar doorgebrachte dienst jaar 2 van het komende bodem pensioen in mindering wordt gebracht van het ambtenarenpensioen, met een maximum van 40 jaren. Dit betekent, dat van het bodem pensioen, dat voor gehuwden 1338 zal bedragen en voor ongehuwden 804, ten hoogste 40 X 2 80 mindering kan worden ge bracht van het ambtenarenpensioen, dus voor gehuwden maximaal 107040 en voor ongehuwden maxi maal 643.20. Heeft een ambtenaar minder dienst- 11/IE DE NIEUWE KATH. RADIOGIDS OPSLAAT, wordt reeds op de titelpagina vertrouwd gemaakt met de aanstaande SUS-actie, die 10 December wordt ingeluid. „Hebt U al een SUS-lot gekoopt?", vraagt het kleine meisje op die bladzijde. Deze dringende vraag zal in de komende weken nog menigmaal worden gesteld, want SUS II gaat zorgen voor geldelijke mogelijkheden van wederom zeven belangrijke katholieke doelen en ze stelt zich voor, op korte termijn 1 millioen 600 duizend loten van een gulden aan de man te brengen. Elk lot bevat vijf coupons voor even zovele trekkingen. Er is in totaal een kwart millioen gulden aan prijzen beschikbaar, waaronder zes woonhuizen van 20.000,ieder, of goederen naar keuze. De uitslag, ook die over de 5000 andere prijzen, wordt traditiegetrouw bekend ge maakt in vijf K.R.O.-uitzendingen, waarvan die op 4 Februari 1956 bovendien een uitzending van de televisie zal zijn. De laatste radio uitslag is 7 Februari, maar deze uitzending wordt vervroegd indien de verkoop van loten snel verloopt. Voor dit laatste bestaat veel kans als men weet, dat genoemde K.R.O.- gids iets zal onthullen over voorrangsbonnen voor hoogstens vier loten. Onder de aanbeveling „er zit goud in de Gids" worden de meer dan 425.000 K.R.O.-leden aangespoord, alreeds hun slag te slaan. En indien men daaraan algemeen gevolg geeft, zal de ganse voorraad loten bin nen enkele dagen geheel geplaatst zijn. Hoeveel van die voorrangs- bonnen hun weg door het land hebben gevonden, zal per radio worden bekend gemaakt, nadat men gelegenheid heeft gekregen om naar dit aantal te raden. Wie er het dichtst bij is, deelt in de extra prijzen, die hiervoor zijn beschikbaar gesteld. De winnaars zullen in de Nieuw jaarsnacht om 12.15 uur door de K.R.O. worden bekend gemaakt en opgeroepen. De extra prijzen lopen op van 100,tot duizend gulden. Wc hébfben nog vernomen, dat er ook reclame-programma's in verschil lende bioscopen worden gegeven om de veilkoop van SUS-loten te bevor deren. En nog op andere wijzen zal actie voor de zeven prachtige doelen worden gevoerd. Aanstonds na het afsluiten van de actie zal een trek- kingslijst worden uitgegeven, waarin alle vijf trekkingen zijn verantwoord. ƒ1.200.000 NETTO. Omdat de aanstaande SUS-actie nog minder kosten met zich zal meeVen- gen dan de vorige, kan voor de zeven doelen 1.200.000 worden beschik baar gesteld, aangenomen, dat alle lo ten verkocht zijn. Zowel de heer Toon Rammelt van de K.R.O. als de heer A. B. Bergers, die ook deze nieu we actie op vernuftige wijze leidt, zijn er zeker van, dat de actie volle dig zal slagen, zelfs in de enkele pa rochies, die tot dusverre niet hebben meegedaan. Het gaat namelijk ook nu weer om zeer goede werken: de Missie, de Katholieke Actie, de Rad- boudstichting, het katholieke blinden wezen, het bouwfoflds van „Vinea I Domini", Drakenburg en de stichting „Mens en samenleving". Luchtballonnen. i Tijdens de kindervacantie in de Kerstweek zullen niet minder dan 44.000 luchtballonnen worden opgela ten, op zeven verschillende dagen en j in elf plaatsen van ons land, binnen elke provincie een. Ook dit onder- deel van de SUS-actie zal worden ge leid via de KRO-microfoon; men luis tere dan naar Alex van Wayenbung. Wie zo'n luchtballon vindt, mits voor zien van *een „geheime" bon, heeft kans op een SUS-lot. Enkele ballon nen zullen van groot formaat zijn en een prachtige, onbreekbare pop met zich meevoeren. Deze keer zal notaris Kropman offi ciële persoon bij de trekkingen zijn. WAARVOOR? En wanneer de actie verloopt zoals aandeel de opleiding van 10 inlandse priesters te bekostigen en tevens een bijdrage te schenken aan de semina ria van de Missie-orden en -congre- gratiés in Nederland, die door de stijging der kosten vaak in zeer moei lijke omstandigheden verkeren. De St. Radboudstichting wil met haar aandeel nieuwe gebouwen op trekken voor de Katih. Economische Hogeschool te Tilburg en tevens de oprichting van een faculteit Wis- en Natuurkunde te Nijmegen verder mo gelijk maken. De Katholieke Blinden zullen de verouderde gebouwen te Grave met him aandeel kunnen moderniseren. De Katholieke Actie, die geen Paas- loterij meer houdt, ziet in de SUS- actie een compensaties voor de der ving van deze inkomsten en stelt zich voor vooral de „Actie voor God" te financieren. De Volkshogeschool Drakenburgh ziet de SUS-loterij als een laatste red- dingsimogelijkheid om de geschokte financiën weer in een recht spoor te leiden. Het vormingscentrum „Vinea Do- mini" van de paters Augustijnen wil van het geld een centrum oprichteh te Witmarsum, waar bijeenkomsten voor de verspreid-levende katholie ken in de Noordelijke provincies ge organiseerd kunnen worden. Stichting Mens en Samenle- aftrek ook geringer. Zo heeft een ge huwde ambtenaar met 28 dienstjaren op het ogenblik recht op een pen sioen van 28 X 1% van het bedrag, waarveor de pensioenen berekend worden en dat meestal 't gemiddelde is van het salaris van de laatste drie jaren. Zou dit bedrag bijvoorbeeld 4000 zijn, dan heeft deze ambtenaar nu recht op een pensioen van 49 van 4000 I960. Zodra de wet op het bodempen- sioen in werking is getreden, zou deze I960 verminderd worden met 28 X 2 van 1338 (het bodempensioen) 749. Over blijft dus 1960 minus 749 1211. Deze ambtenaar ont vangt echter bij deze 1211 het volle bodempensioen 1338), zodat hy uit eindelijk een pensioen bereikt van 2549. Ogenschijnlijk is bij deze regeling de ambtenaar met minder dienstja ren beter af dan die met 40 of meer dienstjaren, die slechts 20 van het bodempensioen extra krijgt. Dit is echter maar schijn, omdat de ambte naar met minder dienstjaren in vrij wel alle gevallen elders (in het be drijfsleven) 'heeft gewerkt en uit dien hoofd ook een korting op het bodem pensioen te verwachten heeft. Voor de definitieve invoering van de wijziging van de ambtenaren- pensioenen zal de Pensioenwet moe ten worden gewijzigd. Het is te ver wachten, dat de regering met het in dienen van een wetsvoorstel hiertoe zal wachten tot de Kamerbehandeling van de wet op.het bodempensioen wat verder gevorderd is. Het voorlopig verslag kan een dezer dagen worden tegemoetgezien. OUD-K.N.P.'ERS STICHTEN NIEUWE PARTIJ Wordt het de N.C.C.P? Op 26 November werd te Utrecht een vergadering gehouden van oud- K.N.P.'ers, staande onder presidium van de wethouder van 's-Gravenhage dr R. C. A. F. J. van Lissa Nessel. loterij in staat worden gesteld om de hoge stichtingskosten eerst goed te boven te komen. Al deze doelen zijn stuk voor stuk katholieke instellingen, die onmisbaar de organisatoren zich dat voorstellen,1 zijn in de Nederlandse samenleving wanneer binnen enkele weken alle en die de steun van geheel katholiek SUS-loten zich een weg gebaand heb- J Nederland meer dan waard zijn. vin*, die wetenschappelijk onde^oe- noodzaken als mogelijk ben naar alle Nederlandse huizen en huisjes, dan zullen de volgende in stellingen de volgende mogelijkheden hebben: De Missie stelt zich voor met haar Maar wij hebben zo bet idee, dat in de komende weken niet zozeer het probleem zal gelden, „hoe raak de SUS-actie haar loten kwijt", als wel: „hoe kom ik nog aan een lot!" Vroege verkiezingen dit jaar? Gistermiddag heeft de Tweede Ka mer het wetsontwerp tot wijziging van de kieswet goedgekeurd. Minister Beel was genoodzaakt zijn voorstel om de stemdag van Woens dag naar Vrijdag te verplaatsen in te trekken. Met 36 tegen 24 stemmen werd het voorstel het sluitingsuur van de stem- bureaux van 5 tot 7 uur te verplaat sen aangenomen. De K.V.P.-fractie, met uitzondering van de heer De Graaf en mej. Klompé stemde tegen. De belangrijkste wijzigingen van de Kieswet zijn: 1. De naam van de politieke par tijen wordt op het stembiljet ge plaatst; 2. De sluitingstijd van de stembu- reaux wordt op 7 uur gesteld; 3. De gelegenheid tot het stem men bij volmacht wordt uitgebreid met name voor de schippers. Als bezwaar tegen het late slui tingsuur werden de moeilijkheden ge noemd, die radio en pers bij hun be richtgeving over de verkiezing onder vinden. Verschillende Kamerleden wilden de verlenging van de tijd om te stem men dan ook alleen zien als een proef voor één jaar. Daarnaast werd ook opgeworpen, dat velen in de twee uur na de slui ting van de bedrijven zullen gaan stemmen, waardoor er op de stembu- reaux een opeenhopging zal ont staan. De heer Oud (WD) vond vervroe ging van de datum, waarop de verkie zingen gehouden zullen worden, on- wordt dan met een maand vervroegd en daartegen toonde hij grote bezwa- ren. Uit deze woorden van dit liberaal Kamerlid werd wel duidelijk, dat de regering onderhands heeft laten we ten, dat de verkiezingen in ieder ge val vóór 15 Juni a.s. zullen plaats vinden. HERHALINGSOEFENINGEN VOOR HET KOMENDE JAAR Derde divisie De onderdelen van de mobilisabele 3de divisie, die dit jaar niet voor herhalingsoefeningen onder de wape nen zijn geweest, zullen in 1956 op geroepen worden voor een periode in werkelijke dienst, die varieert van 30 tot 50 dagen; officieren en onder officieren en speciaal door de minister aan te wijzen korporaals en soldaten zullen enkele dagen langer dan hun onderdelen moeten dienen. Van de legerkorpstroepen en de ter- ritoi'iale verdediging zullen in het ko mende jaar ook onderdelen dertig dagen lang aan herhalingsoefeningen moeten deelnemen. Binnenkort zal men het vraagstuk van de verwisselde Leidse babies langs gerechtelijke weg trachten op te lossen. Onze fotograaf was Woensdag op de verjaardag van de nu 24-jarige dames aanwezig en maakte daar o.m. deze opname van (rechts) mevrouw Van Duyn met Lenie, die, als de verwisseling bewezen is, niet mevrouw PrachtVan Duyn, doch mevrouw PrachtVan Vegten is. De nieuwe politieke partij dient j een algemeen Christelijke grondslag I te hebben. Het nationale element verdient de prioriteit. In het verkiezings-program zal met klem naar voren worden ge bracht, dat men de Partij v. d. Ar beid na 1956 in de oppositie wenst te zien, teneinde te bevorderen, dat er een einde komt aan de Rooms- Rode samenwerking. Een rechtse re gering-formatie, waarin ook de V.V. D. zitting behoort te hebben, wordt als de meest wenselijk geachte op lossing van de huidige impasse ge zien. Over de naam van de nieuwe politieke partij werd nog geen alge hele overeenstemming bereikt. In verband met het feit, dat in het ver kiezings-program de partij v. d. Ar beid als het ware in de oppositie j wordt gedacht, werd als de meest representante naam voor de officieel op te richten politieke partij genoemd Nationaal Christelijke Coalitie Par- tij, in welke naam enerzijds het na- i tionaal karakter tot uitdrukking wordt gebradht, terwijl anderzijds in deze naam de wens ligt besloten naar de terugkeer der rechts-geo- riënteerde vooroorlogse gezonde christelijke coalitie, de z.g. christe lijke alliantie. Op grond van hierboven genoemde punten werd onder algemene instem ming ter voorbereiding der a.s. ver kiezingen voor de Tweede Kamer der i Staten-Generaal een comité van ac- I tie benoemd. Ter vergadering werden door de verschillende afgevaardigde perso- nen genoemd, geschikt om te funge ren als lijsttrekker der op te richten politieke partij, waaronder: dr W. K. H. Feuilletau de Bruyn, admiraal C. E. L. Helfrich b.d., ir R. C. A. F. J. van Lissa Nessel, terwijl contact zal worden opgenomen met de heren prof. mr P. S. Gerbrandy, prof. dr P. C. Gerretson, mr dr J. J. R. Schmal, lid der Tweede Kamer voor C.H.U., prof. dr W. L. G. Lemaire, onafh. lid der Tweede Kamer. NIEUWE PAROCHIES TE LAREN (N.H.) EN ANRHEM-Z. Mgr. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, heeft twee nieuwe parochies opgericht: te Laren (N.H.)-onder de titel de Goede Herder en benoemd tot pastoor aldaar de zeereerw. heer G. Platvoet, en met ingang van 21 verstandig. Wanneer dit wetsontwerp 1 December te Arnhem-Z. onder de wordt aanvaard, zo werd bekend, zul- I titel van de H. Geest en 'benoemd j len de verkiezingen begin Mei wor- tot pastoor aldaar de zeereerw. heer i den gehouden. Het parlementaire jaar l'H. P. J. Raken. 1 OUDE STADHUIS IN DEN HAAG TIJDELIJK GESLOTEN. Teneinde geen enkele risico te lo pen, hebben burgemeester en wet houders van Den Haag het raadzaam geoordeeld het historische stadhuis gedeelte van het oude stadhuis al daar, voor zover dit door kachels moet worden verwarmd, deze win termaanden niet meer voor ontvang sten te gebruiken, aldus delen zij aan de Haagse raadsleden mede. Het is namelijk uit een onderzoek gebleken, dat sommige schoorstenen in dit gedeelte door ouderdom niet meer geheel aan de eisen van brand veiligheid voldoen. Ook is het niet mogelijk meer electrische kachels dan tot dusverre gesch;edt. Ln te schakelen met het oog op de capa citeit van de electrische leidingen. WEER DODE IN APELDOORN De 65-jarige G. Boeve, wonende aan de Vossen to Oud Millingen, is gistermorgen omstreeks half acht op de Amersfoortseweg door een mili taire vrachtauto gegrepen en op slag gedood. De man was op weg naar zijn i werk en stak, zonder voldoende op We zien hier de heer Ze: 'snthuis mot zijn vrouw en do chtertje te Leimuiden. Na het proces zal mevrouw Agnes het verkeer te letten plotseling de ZeldenthuisVan Vegten Lenie Zei denthuisVan Duyn wordenIrijbaan over.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7