Afscheid van Gemeentelijk badhnis Schoorsteen tijdens duister afgebroken St. Nicolaas op bezoek bij St. Antonius" in de Harmonie Scherp AVONDRUST Leiden beeft behoefte aan bureau voor alcoholisten DONDERDAG 8 DECEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 HUIZEN MOESTEN ONTRUIMD WORDEN Een „ander" ervoor in de plaats De bewoners van enkele huizen aan de Celebesstraat moesten gistermiddag omstreeks half vier hun woningen verlaten. Zij de den dit met een bezorgd maar toch enigszins opgelucht hart. Het valt immers niet mee om in de schadpw van een schoorsteen te leven, die volgens menselijke berekening elk ogenblik in el kaar kan storten. De fundering van de 28 meter hoge schoor steen van de melkfabriek De Hol lander was zover verzakt, dat het bouwsel bij winderig weer als een dronken matroos heen en weer zwabberde. Gistermiddag was de schoorsteen zover uit het lood gezakt, dat* het bevel gege ven moest worden haar te slopen. Nadat de huizen ontruimd waren, zagen de vele toeschouwers met ingehouden adem, dat een jonge man de wankele schoorsteen be steeg. De duisternis viel snel in, zodat de man na enige tijd in volslagen duisternis zijn hachelijke arbeid verrichtte. Het geluid van het sloopwerktuig, dat de man han teerde kwam tenslotte als een donderslag bij duistere hemel. De stenen, die de man los gebikt had werden door hem op een hoop naast de schoorsteen ge gooid. Om tien uur was de schoor steen tot op de helft afgebroken en het gevaar voor instorten ge weken. De fundering kan nu worden hersteld en de schoor steen daarna weer worden opge trokken. Hedenmorgen zagen voorbij gangers dat de schoorsteen, waar op voorheen de naam van de fir ma preikte, tot en met de letter L was afgebroken en nu volgens het overgebleven staartje aan een ander behoorde. pi LATE SINT De personeelsvereniging van Van Hoeken's houthandel te Leiden heeft in samenwerking met de goede Sint de kinderen van het personeel een ge zellige middag aangëboden in de cantine van het bedrijf. De goochelaar Willy Alberto, het personeelslid Arnold Barense en het xylophoon-trio De Jeu droegen even evens veel aan het succes van deze middag 'bij. De kinderen ontvingen uit handen van St. Nicolaas geschen ken. BIOSCOPEN. De films voor de week van 9 tot 16 December zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Gejaagd door de wind", 14 jaar. Lido: „Attila", 18 jaar. Luxor: „Ut wil mijn kind terug", 18 jaar. Trianon: „The country girl", 18 jaar. Rex: „De wraak van het mon ster", 14 jaar. Leidse Universiteit Geslaagd voor het Doctoraal ex. Ned. Recht mej. W. J. Kamp te Drie bergen en de heren J. W. Moerbeek te Leidsendam, J. H. Smit te Voor burg en F. K. Adriaanse te Middel burg. Waarderende woorden van bondsvoorzitter Van Bijsterveld Zo was er gistermiddag weer het gebruikelijke jaarlijkse Sinterklaas recept in de bovenzaal van hotel-, café-rest. „De Harmonie". De afd. Leiden van de R.K. Bond van hotel-, café-restaurantpersoneel „St. Anto- tinus" hield de jaarlijkse Sinterklaas viering voor de kinderen van de le den en voor de beschermelingen der Eerw. Zusters Carmelitessen. Het was er weer vol in de zaal, welwil lend door de eigenaar van „De Har monie", de heer A. Alsem, beschik baar gesteld. De kinderen werden tot de komst van St. Nicolaas alleraardigst bezig gehouden met de vertoning van een aantal films, die er even goed fi guurlijk in gingen als de versnape ringen, die in de loop van de mid dag door de leden van het damesco mité werden rondgedeeld. In spanning wachtten de kinderen intussen op de komst van St. Nico laas en toen deze met zijn secretaris en Zwarte Piet eenmaal binnen wa ren, was voor velen het ijs gebroken, niet echter voor degenen, die nogal wat op hun kerfstok hadden en bang waren, dat St. Nicolaas zou weten wat ze in het afgelopen jaar weer uit gehaald hadden. En toen het eenmaal zover was, dat zij door de Sint wer den geroepen, kwamen de waterlan ders al heel spoedig te voorschijn en natuurlijk werd beterschap beloofd. De oudera zullen er deze kinderen zeker nog wel eens 'n keertje aan moeten herinneren. Nadat de kinderen te ruim 5 uur waren vertrokken, bleef het bestuur met de leden, van het dames-comité en de hoofdbestuursleden, de heren J. F. v. Bijsterfeld en J. J. v. d. Veer, GécN EENZAME Van het actie-comité „Met Kerstmis mag niemand eenzaam zijn" verne men wij, dat de activiteit ook naar andere steden is overgeslagen. Zo begint het idéé in Hilversum langza merhand duidelijke vormen aan te nemen. Ook de radio en landelijke or ganen wil men inschakelen, om aan dit werk uitbreiding te geven. POTLOOD en GEEST No. 536. Horizontaal: 1. deel van een benedenhuis, 5 rivier in Italië, 6. deel van de mast, 7. hond, 9. oude benaming van liter, 10. zot, 11. in houdsmaat, 13. telwoord, 15 vaartuig, 17. gesloten, 19. oude Egyptische zon negod, 21. jongensnaam, 22. kloek. Vctricaal: 1. rund, 2 muzieknoot, 3. tijdrekening, 4. kant, 5. voor, 8. merk waardig, 9. kleine druif zonder pit, 12. vaartuig, 14. hoofddeksel, 16. ri vier in Zwitserland, 18. gezichtor gaan, 20. voorzetsel. Oplossing morgenavond. Oplossing N. 535. Horizontaal: 1. dar, 4. rog, 7. over, 8. pa, 9. keg, 10. Sam, 11. reet, 14. Lee, 15. Emma, 17. ren, 19. pro, 21. ed., 22. Hein, 23. Nes, 24. las. Verticaal: 1. dok, 2. aver, 3. regelen, 5. opa, 6. gamma, 10. stempel, 12. Eem, 13 koren, 16. aria, 18. Ede, 20. ons. T)EYREFITTE heeft een boek ge- schreven, getiteld: „Les clés de Saint-Pierre"Het werd be- sproken in een van de Nederland se dagbladen, dat op de hand van de doorbraak is, maar geen gele genheid, hoe luttel ook, voorbij laat gaan om de Katholieke Kerk een hak te zetten. Daarom wijdde het ook een uitvoerige bespreking aan het boek van Peyrefitte. Daar in wordt namelijk het Vaticaan bespottelijk gemaak door het be spottelijk voor te stellen. Wijzen wij op dit hatelijke boek om onze avondrust te vergallen? Juist niet! We weten heel goed, dat in dc Katholieke Kerk niet al les deugt en we weten nog veel beter, dat de katholieken niet in alles deugen. Dat is in het verle den zo geweest en dat zal ook in de toekomst wel zo zijn. De Kerk is de nederdaling van Gods Geest op deze aarde, zich openbarend door middel van een gemeenschap van zondige m.ensen. Als godde lijke instelling is zij vlekkeloos- hoog, maar haar menselijke ge stalte is aan gebreken onderhevig. Het is een flauw kunstje die ge breken op te blazen en bespottelijk voor te stellen, maar geen verstan dig katholiek laat zich daardoor van de wijs brengen. In het verslag over 1954 van de Sociale Raad, dat vandaag is versche nen worden naast de talrijke activi teiten, die de raad heeft ontwikkeld enige leemten in het maatschappelijk werk te Leiden genoemd. Tehuizen voor verzorging en ver pleging van bejaarden Er is een nijpend tekort aan tehui zen voor de verzorging van bejaar den en nog nijpender tekort aan te huizen Voor de verpleging van bed legerige en zieke bejaarden. Enige kerkelijke instellingen be ramen plannen om in deze nood te voorzien. Indien deze alle worden uitgevoerd zullen de tekorten nog lang niet zijn verdwenen. Integen deel, als gevolg van de gestadige toe name van bejaarden, is het lang niet onwaarschijnlijk dat over enkele tien tallen jaren de tekorten nog groter zullen zijn dan thans. Het gebruik van alcoholische dran ken is in ons land sinds 1955 belang rijk toegenomen. Dit betekent tevens toename van misbruik en toename van verslaving. Het bureau, dat in Leiden bestaan heeft, werkt sedert jaren niet meer. Dat er in de gemeente Leiden drin gend behoefte bestaat aan een bureau, daarover bestaat bij het bestuur geen twijfel. Deze behoefte doet zich uit den aard der zaak ook voor in verscheidene gemeenten in de omgeving, die op Leiden georiënteerd zijn. Terrein voor ontspanning Vele takken van maatschappelijk werk worden belemmerd door de grote armoede, welke de gemeente Leiden heeft aan gelegenheid, waarl moeders met kleine kinderen wat van de buitenlucht kunnen genieten, waar de opgroeiende jeugd kan spelen, waar de volwassenen zich kunnen verpozen, waar de ouden van dagen hoevelen lijden er niet onder sa menwoning wat rust en ontspan ning kunnen vinden. Tehuizen voor idiote kinderen Er zijn niet veel ouders, die op den duur een idioot kind in hun huis kunnen blijven verzorgen. Als het niet meer gaat, moet het kind naar een inrichting. Maar de inrichtingen zijn vol, overvol. Dit geldt voor Voorgeest, voor de Van den Berghstichting, voor particuliere tehuizen. De Van den Berghstichting wordt uitgebreid met een paviljoen. Als dit gereed zal zijn, zal het enige kinderen opnemen van de wachtlijst van Leidse kinderen, waarvoor plaatsing wordt gezocht. Subsidies Voorts vermeldt het verslag dat de subsidies, door de gemeenten Lei den verleend voor Maatschappelijk Werk 164/000. bedroeg. Het aan tal collecten bedroeg 54 en het totaal ingezamelde bedrag 85.000. Ruim dertig jaar badmeester te Leiden Mede in tegenwoordigheid van de wethouder van Sociale Zaken en de staf van de G.G. en G.D. vond gister middag in de kring van het personeel van 't Gemeentelijk Badhuis aan de Van der Werfstraat het afscheid plaats van de heer H. A. van Ingen Schenau, die sinds 1924 aan dit Bad huis als badmeester verbonden was. Tevens vond de installatie plaats van de opvolger van de heer Van Ingen Schenau, de heer K. Terburg, voor heen werkzaam bij dc S.L.F. Afscheid en welkom vonden plaats in het gebouw van de Geneeskundige Dienst aan de Mare. Na een inleidend woord van de directeur van deze Dienst, dokter C. R. Zijerveld, weidde wethouder Menken allereerst uit over de vele verdiensten van de heer Van Ingen Sdhenau. Namens het college van B. en W. dankte hij de scheidende 'badmeester voor al zijn goede zorgen, mede in het belang van de volksgezondheid zovele jaren verricht. Woorden van welkom richtte de heer Menken ver volgens tot de heer en mevr. Ter burg. Spreker rekende op een har telijke samenwerking en was er van overtuigd, dat de heer Terburg, ge zien zijn capaciteiten bij de S.L.F., de juiste sfeer zal weten te treffen. Dokter Zyerveld, die eveneens zeer veel waardering had voor de presta ties van de heer Van Ingen Schenau, ging uitvoerig op de veelomvattende werkzaamheden van een badmeester in. Tenslotte richtte spreker zich tot de assistent-badmeester, de heer F. H. Moorhoff, die gedurende korte tijd „het vaderloze tijdiperk" de heer Van Ingen Schenau was reeds in Sep tember vertrokken op voortreffe lijke wijze had opgevuld. Woorden van afscheid en welkom spraken vervolgens de heer Moorhoff namens het personeel van het Bad huis en de heer J. W. Wilterdink na mens de hoofden van die scholen, waarvan de leerlingen regelmatig aan de schoolbaden deelnemen. Bij de foto: V.I.n.r.: mevr. Terburg, de heer Terburg, de nieuwe badmees ter, de heer Van Ingen Schenau, de vertrekkende badmeester, wethouder S. Menken en dr. C. R. Zijerveld. mèt St. Nicolaas nog even bijeen. De secretaris-penningmeester van de Leidse afdeling, de heer Joh. van Asperdt, vond het hier een geschikte gelegenheid om de leden van het damescomité hartelijk dank te zeg gen voor de wijze, waarop zij ook dit jaar weer gewerkt hadden voor „Kin dervreugde". Een herinnering be loonde de dames voor haar opoffe ringen, die zoveel tijd en moeiten hadden gevraagd. Ook bondsvoorzitter v. Bijsterfeld, die altijd zo intens met het wel en wee van de Leidse afdeling mee leeft, doch in Januari zal aftreden, kreeg hartelijke woorden van dank te incasseren en daarin deelde ook de vertegenwoordiger van de courant. De heer J. F. van Bijsterveld on derstreepte gaarne de woorden van hulde aan het damescomité, dat deze lof zeer zeker verdient. De Sinter klaastijd is een bij uitstek geschikte tijd om goed te doen, doch de leden van het damescomité zijn een heel jaar in actie voor allerlei gelegenhe den. Spr. was heel dankbaar, dat de ijverige secrtaris dit comité in het le ven heeft geroepen, want daardoor wordt heel veel goed werk gedaan. Temeer, wijl de afdeling ook sedert jaren de beschermelingen van de Zusters Carmelitessen hierbij heeft betrokken. De Grote Meester zal dit werk zeker belonen. Dank bracht de heer v. Bijsterfeld ook aan de Leidse Courant, dank ook aan de stille medewerkers, waarbij de heer en mevr. Alsem een grote rol spelen door telkens weer klaar te staan om Sinterklaas en die grote kinderschare te ontvangen. Spr. zeide voorts in de Leidse af deling heel wat vrienden te hebben gekregen en het zal niet meevallen om daarvan afscheid te moeten ne men, nu hij als voorz. zal gaan af treden. Hij hoopte evenwel vele Lei- denaars op 11 en 12 Januari bij de bondsvergadering in „De Witte Brug" te ontmoeten en zeker bij de H. Mis, welke op 12 Januari in (je kerk aan de Parkstraat te Den Haag door Mgr. Huibers zal worden opgedragen, het geen spr. een buitengewoon voor recht voor de bond achtte. Met vreug- deelde spr. mede, dat pater Henri de Greeve een gedeelte van het bondsfeest (de bond bestaat dan 45 jaar) hoopt mee te maken. Tenslotte zei spr. nog eens. dat de afd. Leiden hem na aan het hart ligt. Als alle afdelingen zo actief waren, dan zou er in het land veel meer ge daan kunnen worden. In dit verband dacht spr. ook aan het spaarbank boekje der Leidse leden, op initiatief van de heer v. Asperdt ingevoerd en zovele andere dingen, die in de Leidse afdeling vanzelfsprekend zyn en waardoor hij Leiden een voorbeeld voor alle afdelingen noemde. Voor het Sinterklaaspresentje, hem namens een onbekende gegeven, zeg de spr. eveneens hartelijk dank en na deze woorden behoorde het 6 De- cember-feest weer tot het verleden. Burgerlijke Stand Geboren: Gijsbertha Maria, dr van T. W. J. Cattin en A. Welagen; Her manns Franciscus Josephus, zn van H. F. M. Donders en E. A. H. I. Schra- der; Fredrik, zn van F. Bleijenberg en H. J. Ciere; Martinus Petrus Jozef, zn van T. G. J. Welsink en J. Ver- sluijs; Robert, zn van J. Dubbelaar en A: van Rhee; Johannes Wilhelmus, zn van W. van Elk en M. Stroomber- gen; Cornelia Johanna, dr van G. Geus en C. J. de Vries; Adrianus JoJ- hannes, zn van W. de Groot en H, Wolsink. Gehuwd: A. van Haarlem en G. J. Storm; A. van der Gaag en P. Smit; W. G. Kok en A. C. S. Wijngaard; G. J. F. Monitanus en J. C. M. Janssen; A. Pol en W. A. Reede; A. van Rossen en W. A. Roeleveld; T. W. Zandvliet en P. Petiet; L. Groenendijk en C. van Vreeswijk; D. Wielkens en J. Polsm,a. Overleden: S. W. van Heusden huisvr. van Straver 77 j. Eénrichtingsweg. inrijden van deze zyde toegestaan Keren en terugrijden verboden- RECHTZAKEN EEN BLAUW OOG VOOR 12.50. Een 36-jarige loonidorser-machinest uit Zevenhoven kreeg in Nieuwveen op 9 Februari j.l. ruzie met een ze kere de J. Hij werd kwaad en sloeg deze waar hij hem raken kon. Ook bezorgde hij hem een blauw oog. De J. was hiervan niet gediend en hij deed aangifte van mishandeling. De zaak kwam voor de Haagse Politie rechter, die verdachte tot 12.50 boe te of 5 dagen veroordeelde. De eis v/as 20 boete of 10 dagen. DE KRUIK GAAT ZO LANG TE WATER Een 24-jarige jongeman uit Wasse naar stond voor de Haagse Politie rechter terecht wegens meermalen gepleegde diefstal. Verdachte had uit een onbewaakt hangende jas op 11 Januari j.l. tien gulden en op 25 Fe bruari twee biljetten van tien gulden gestolen. „Diefstal wordt eigenlijk met gevangenis gestraft", zei de offi cier. Aangezien verdachte echter nog zo jong is en 'een blancostrafregister heeft eiste hij één maand voorwaar- Oude man bij brand omgekomen Bij een brand, die vanochtend ge woed heeft op een zolderkamer van een pand aan de Goudserijweg te Rotterdam, is een naar schatting zes tig tot zeventig jaar oude man, die volgens de omwonende Kastelein zou heten, om het leven gekomen. Om kwart over tien ontdekte een caféhouder, dat er brand was uitge broken in een slaapkamer, die zich op de zolderétage bevond en verhuurd was aan de oude baas. De brandweer was spoedig ter plaatse en begon de brand, die aanvankelijk met veel rookontwikkeling gepaard ging, te bestrijden. Een brandmeester vond op een plaats, waar het niet brandde, de oude man bewusteloos liggen en met behulp van anderen bracht hij hem naar beneden, waar de GG en GD zich over hem ontfermde en de man naar het ziekenhuis Coolsingel ver voerde. Bij aankomst bleek, dat hij was overleden. De brandmeester ver telde te vermoeden, dat de man ge probeerd heeft voor het vuur te vluchten, maar dat dit hem niet ge lukt is, omdat, zoals de brandmeester geconstateerd had, de deur maar de zolderétage klemde. De man had zich niet in bed bevonden, want hij was gekleed. Een klein stukje van de zol der is door de brand aangetast. De oorzaak van de brand is niet bekend. De sultan heeft zijn kabinet De eerste representatieve regering van Marokko, geleid door de onafhan kelijke nationalist si Bekki, heeft Woensdag de eed van trouw aan sul tan ben Joessef afgelegd. De plech tigheid werd gehouden in het paleis van de sultan te Rabat. Onder de 21 ministers en staats secretarissen bevinden zich negen le den van de nationalistische Istiqlal- partij, zes van de democratische on afhankelijkheidspartij (P.D.I.) en zes onafhankelijken, onder wie een ver tegenwoordiger van de Marokkaanse Joden. Vice-premier is si Mellohmed Zetsjari (onafhankelijk). In de regering zitten vier ministers van staat, die tot taak hebben onder handelingen te voeren over de toe komstige betrekkingen tussen Ma rokko en Frankrijk. De sultan verklaarde bij de beëdi ging, dat de taak van de regering zal zijn het scheppen van een „demo cratisch stelsel in een constitutioneel koninkrijk". Weer een complot in Argentinië Van gewoonlijk betrouwbare zijde is Woensdag vernomen, dat een mi litaire samenzwering tegen de nieu we Argentijnse regering in de pro vincie Mendoza is verijdeld. Ver scheidene militaire leiders zouden in hechtenis genomen en per vlieg tuig naar Buenos Aires overgebracht zijn. Van officiële zijde in Buenos Aires weigert men commentaar. Twee dagen geleden zijn verschei dene nationalistische aanhangers van de vorige regering van generaal Lo- nardi, onder wie de minister van buitenlandse zaken, Mario Amadeo, gearresteerd. Volgens onbevestigde berichten is het hoofd van de bergtroepen in het gebied van de Andes, generaal Hec tor Raviolo Aurisio, een van de sa menzweerders, die zich in arrest be vinden. Cyprus onveranderd Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft Woensdag in Londen ver klaard, dat de berichten van Dins dagavond waarin werd gezegd, dat binnen enkele dagen de bekend making van overeenstemming over oplossing van de kwestie-Cyprus verwacht kan worden „onge grond" zijn. In Londen bewaart men de strik- ste geheimhouding over de bespre kingen op Cyprus. Uit officiële bron in Nicosia werd Woensdag verno men. dat de toestand onveranderd is en dat de besprekingen op diploma tiek niveau nog gaande zijn. De verzetsactiviteit en de betogin gen op Cyprus blijven inmioddels voortduren. Woensdagavond zijn vier Britse militairen, die in Nicosia op straat liepen, van achteren beschoten. Drie hunner werden licht gewond. Over de vierde is niet meegedeeld. delijke gevangenisstraf en 50 boete of 25 dagen. De Politierechter von niste conform. HAAT VOOR BEROUW. „In plaats van berouw te tonen zegt U dat de beledigde Uw beledi ging dubbel en dwars heeft verdiend en U komt met haat voor de recht bank", zei de officier van Justitie bij de Haagse Politierechter. Hij vond het gedrag van de 51-jarige grond werker uit Leiden zeer onbehoorlijk. Deze had zijn buurvrouw beledigd. Als verontschuldiging vertelde hij voor de rechter, dat de beledigde „maar" van een woonschuit komt en zelf ook dikwijls minne woorden ge bruikt. De officier herinnerde ver dachte, dat hij ook niet helemaal „brandschoon was" wat zijn straf register betreft. Verd. werd tenslotte veroordeeld conform de eis tot ƒ40 boete of tien dagen en één week voor. waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2