Se£ckióe(Boi4/tant GRAFELIJK AFSCHEID De status van Berlijn onveranderd Attlee afgetreden als Labourleider Korreltje DONDERDAG 8 DECEMBER 1955 47ste JAARGANG No. 13672 Directeur: c m v. hamersveld KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN j VAN ATTLEE j Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 „„„„Z Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.p. kwart. Franco p. p. f7.40. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1-50 Verder werden vele vafn Groot- Brittannie's grootste bedrijven steenkolenmijnen, gasfabrieken, elec- triciteitscentralen, spoorwegmaat schappijen en andere vervoersonder nemingen genaast. Ook de Bank van Engeland werd genationaliseerd, ter wijl er een wet werd aangenomen, die naasting van de ijzer- en staalindu strie door de volgende socialistische regering mogelijk maakte, deze daad werd later door de conservatieve re gering weer ongedaan gemaakt. Tenslotte werden door het eerste kabinet-Attlee, dat van 1945 tot 1951 in het zadel zat, de plannen voor sociale zekerheid „van de wieg tot het graf' verwezenlijkt. Omtrent de geweldige ontploffing, welke zich gistermorgen te Frankfort heeft voorgedaan en welke een flat gebouw van vier verdiepingen in puin heeft gelegd, wordt vandaag gemeld, dat het stoffelijk overschot van het 25ste slachtoffer is geborgen. Ge vreesd wordt, dat zich onder de puin hopen nog meer slachtoffers bevin den. Over de oorzaak van de ramp tast men nog in het duister. Een ver warmingsketel kan niet ontploft zijn, omdat er geen was. Men acht het niet uitgesloten, dat zich in de grond een bom heeft bevonden. In de buurt zijn in de afgelopen jaren namelijk ver scheidene bommen gevonden. Aange nomen wordt, dat alle slachtoffers Duitsers zijn. De politie heeft medegedeeld, dat zij een theorie bestudeert dat de ont ploffing met opzet veroorzaakt is. FABRIEKSHAL INGESTORT Enige uren na de ramp in Frank fort heeft zich een dergelijk ongeluk in Brunswijk voorgedaan. Twee vrouwen verloren het leven 16 vrou wen werden zwaar gewond, toen in een conservenfabriek plotseling het 500 vierkante meter grote plafond van een hal instortte. Volgens de politie is het niet on mogelijk d'at zich onder het puin nog meer slachtoffers bevinden, daar niet bekend is hoeveel vrouwen werkten. Merkwaardige verklaring Volgens Radio-Vrij-Berlijn, het of ficiële Westberlijnse omroepstation, heeft een woordvoerder van de Sow- jet-Russiche ambassade Woensdag j.l. in een onderhoud met Westerse journalisten verklaard, dat er tot dusverre „geen Sowjet-Russische verklaring is afgelegd, volgens wel ke de vier mogendhcdenstatus van Berlijn niet meer bestaat", waaraan hij toevoegde: „.Een dergelijke ver klaring is ook niet in de Sowjet-Rus sische pers gepubliceerd. De Sowjet- regering kan niet verantwoordelijk worden gesteld voor berichten in de Oostduitse dagbladen". Van Westerse zijde acht men dit een merkwaardig bericht, daar het, indien het juist zou zijn, een verwer ping zou inhouden van de verkla ring, welke de Sowjet-Russische be velhebber van Oost-Berlijn, gene- raal-majoor Dibrova, 29 November j.l. heeft afgelegd en waarin hij zei- de, dat Oost-Berlijn niet' langer be zet gebied was en dat het thans be hoorde tot het gebied van de „sou- vereine Oostduitse democratische republiek". Men acht het van deze zijde ook merkwaardig, dat van Sowjet-Russi sche zijde een dergelijke verklaring zou zijn afgelegd in een niet-offideel onderhoud met Westerse verslagge vers, terwijl de Russische ambassa deur nog niet heeft geantwoord op de Britse, Franse en Amerikaanse verzoeken om opheldering over dit punt. DE VIJFDE MEI QPNTEUW is de viering van de vijfde Mei een onderwerp van discussie geweest in de Tweede Ka mer en opnieuw heeft men daar de tweespalt gedemonstreerd, die daar misschien wel kunstmatiger als poli tieke tegenstelling wordt opgewekt dan hij in werkelijkheid in het volk leeft. Jaar in jaar uit pleegt de Kamer zich daarmee óf bij de algemene poli tieke beschouwingen óf bij de behan deling van de begroting van Alge mene Zaken nu al bezig te houden zonder ooit te kunnen komen tot een eensgezindheid zoals men dat in de geest van deze grote bevrijdingsdag voor het volk zelf wel zou wensen. En terwijl er dan in de Kamer een gevecht geleverd wordt voor de een heid en de wijze van viering toont de Kamer intussen zoveel verschillen als er partijen zijn. Ook nu weer. Men is er van so cialistische zijde over begonnen om nu dan eindelijk maar eens een klaar en duidelijk bescheid van de regering te krijgen wat nu eigenlijk haar be doeling was met de viering van de vijfde Mei. Maar als men er dan di rect als de eis bij stelt, dat de over heid begint met het bedrijfsleven dwingend een vrije dag op te leggen op die datum, maakt men de zaak al direct buitengewoon moeilijk. Men wist ook van die zijde wat de opvat ting was van de overheid. Een waar dige viering iedere vijf jaar, waartoe de overheid dit jaar een nationale commissie had ingesteld, die in haar taak w'onderwel was geslaagd. Voor de rest wilde de overheid zich bepa len, tot een viering zoals die uit de samenleving zou groeien. Dit is enigs zins begrijpelijk, als men bedenkt, dat er o.a. ook nog het verschil van da tum is, waarop de verschillende de len van het land werden bevrijd. In het Zuiden neemt men een andere datum aan- Voor een eenheid bevor derlijk is dat niet, omdat men rede lijker- en menselijkerwijze van het standpunt zou moeten uitgaan, dat geen deel van het volk dit feest kan vieren op een datum, dat het grootste deel van het eigen volk nog in hon gersnood verkeerde. 117AT erger is, er zijn intussen in de Kamer zoveel hoofden zoveel zinnen geweest bij de bespreking van deze 5 Mei-viering, wat wel aller minst bevorderlijk is voor de natio nale eenheid. De christelijk-histori- schen en met hen de anti-revolutio nairen willen niet, dat de viering van Koninginnedag die nog geen week eerder valt, daardoor in het gedrang zou komen. De anti-revolu tionairen willen bovendien, dat deze viering uit het volk zelf opkomt en niet door de overheid wordt gedecre teerd. Lijnrecht daartegenover staat het standpunt van de socialisten, die: menen, dat de Overheid de viering van deze dag moet bepalen door het bedrijfsleven op te leggen die dag vrij te geven. Het meest verbindende ele ment tussen al deze meningen is dan het katholieke standpunt, dat zegt, dat de overheid de viering van deze dag wèl moet stimuleren door zelf het voorbeeld te geven en het Rijksper soneel die dag vrijaf te geven. Het verplicht geven van een vrije dag door het bedrijfsleven acht men in deze kringen ongewenst, zeker als dit gaat op advies van de Stichting van de Arbeid, daar het accent voor deze viering dan veel te zwaar op deze Stichting komt te liggen. Deze opvatting is in zoverre ver bindend, dat hier de mogelijkheid blijft bestaan, dat de viering toch uit het volk zelf naar boven komt, indien de Overheid maar begint met het haar eigen personeel mogelijk te maken die dag te vieren. Slechts dan bestaat de kans, dat het vrije bedrijfs leven volgen zal. Bij de tweede lus trumherdenking van onze bevrijding heeft de Overheid, zoals gezegd, een Nationaal Comité ingesteld voor deze Bronzen Adenauer In de „galerij voor de oude en moderne kunst in Keulen", waar de Duitse beeldhouwer Rudolf Wulfer- tange op het ogenblik exposeert is in de collectie van die kunstenaar deze bronzen kop van dr. Konrad Adenauer te vinden. En het moet gezegd, dat de beeldhouwer „der Bondskanselier" bijzonder raak heeft getroffen. 000R KONINGIN IN DE Lid van Hogerhuis Clement Attlee is gisteren afge treden als leider van de Britse La- bour-partij. Hij maakte zijn besluit bekend in een besloten bijeenkomst van socialistische Labourhuisleden. Attlee, die 3 Januari a.s. 73 jaar hoopt te worden, heeft gedurende twintig jaar de leiding van de La- bour-partij gehad. Van 1945 tot 1951 was hij premier. Koningin Elizabeth heeft Attlee de titel „earl" (graaf) en een zetel in het Hogerhuis aangeboden, zoals tra ditie is in Engeland met oud-premiers na him politieke carrière. Attlee heeft dit aanvaard. Zijn 33-jarige lidmaat schap van het Lagerhuis is daardoor vanzelf geëindigd. Churchill en Glad stone hebben indertijd een soortge lijke aanbod afgeslagen. Men verwacht dat Attlee in het Hogerhuis de leiding van de socialis tische oppositie op zich zal nemen. Tot Vrijdagmorgen kunnen candi- daten voor het leiderschap van de partij worden voorgedragen. Vrij dagmorgen zal dan worden gestemd en het resultaat van de stemming zal volgende week Woensdag worden be kendgemaakt, tenzij een tweede stem ming noodzakelijk zal zijn. TIJDENS ZIJN REGERING De thans 72-jarige socialistische lei der was minister-president van 1945 tot 1951 in twee achtereenvolgende socialistische regeringen. Een van de belangrijkste besluiten van het eerste kabinet-Attlee was het verlenen van volledige onafhankelijk heid van aan India, Pakistan, Birma en Ceylon. viering, maar die comité is inmiddels weer ontbonden. De overheid staat immers weer op een ander stand punt, namelijk een viering eens in de vijf jaar. jLJET is eigenlijk alles bij elkaar een bedroevend gezicht en het is te hopen, dat er aan deze debatten in het parlement nu eens een einde komt. Dat kan als de overheid de mo tie van de heer Koersen, die tenslotte toch met overweldigende meerderheid is aangenomen, niet naast zich neer legt, maar werkelijk uitvoert wat in deze motie wordt gevraagd, namelijk op die dag vrij voor het overheidsper soneel. Er bestaat o.i. dan een redelijke kans, dat de bevrijdingsdag dan waar dig en algemeen zal worden gevierd en tevens zullen we dan bevrijd zijn van het onsmakelijke idee, dat juist de viering van de oevrijdingsdag nog langer een aanleiding zal zijn tot een verschil van opvatting, die er alleen maar toe kan bijdragen ons volk ver der uiteen te drijven. Met de erken ning van het vrije meningsverschil mag juist de dag der bevrijding daar toe geen aanleiding geven. GRAAF ATTLEE Het beijei'd van de britse regering raakt ons niet recht streeks en nog minder hebben wij te maken met het beleid van de La- bour-oppositie in het Engelse Lager huis. Daarom deert het ons niet, dat de man, die de Labour-partij jaren lang heeft geleid, thans afscheid heeft genomen en dat diens plaats door een "ander zal worden vervuld. Toch heeft Clement Attlee, 0 de bijna 73-jarige Labour- man, een groot plaats inger nomen, in onze berichtgeving, vooral in de jaren 194'S1951, toen hij minis ter-president van Engeland was en later ook nog wel, toen hij te kam pen had met scheuringsgevaren in zijn eigen partij. (Bevan). Attlee was een eigenaardige per soonlijkheid. Hij was het voorbeeld van het typische verschijnsel, dat men in de politiek een zeer invloed rijke figuur kan zijn, zonder dat men ook maar één enkele eigenschap be zit, welke een man populair kan maken. attlee was niet groot va'n stuk, hi^ imponeerde helemaal niet door zijn optreden, -hij was geen brillant re denaar, zijn betogen waren saai, kort om hij was absoluuut geen leiders figuur. En toch had deze man zijn partij in de hand zoals geen tweede. En toch heeft deze man kwaliteiten getoond, welke hem, de kleine man, gestempeld hebben tot een waarlijk groot mens. Tijdens zijn bewind zijn verstrekkende besluiten genomen, zodat men zeggen kan, dat deze perio de voor Engeland uiterst belangrijk is geweest. Niet iedereen zal even ingenomen zijn geweest met Attlee's maatregelen de socialisatie van de ijzer- en staalindustrie bijv. is direct na de nederlaag van Labour bij de verkiezingen, in 1951 ongedaan ge maakt maar men zal niet kunnen ontkennen, dat hij zijn vaderland heeft gediend naar beste weten en overtuiging, plichtsgetrouw en zonder ophef. Hij gaat thans heen als „graaf", een consequentie van zijn premier schap, welke hij niet heeft hfgewezen, omdat deze verheffing tot de adel stand hem de gelegenheid verschaft, zijn laatste krachten te wijden aan het land op een niet al te vermoeiende post. ADELSTAND VERHEVEN Zware ontploffing in flat bedolf 32 mensen De wraak heeft honing in de mond en gif in het hart. De ontploffing te Frankfort Heilige Vader ontving Italiaanse president HOE wordt het Hoogwaterstanden Vrijdiag 9 Dec. v.m. 11.40 ujor; nam. uur. Het weer in Europa De v/eerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden: HELSINKI sneeuw —5 C. STOCKHOLM onbewolkt —4 OSLO onbewolkt —3 KOPENHAGEN onbewolkt 4 ABERBEEN licht bewolkt 1 DUBLIN zwaar bewolkt 2 LONDEN onbewolkt 3 AMSTERDAM onbewolkt 6 BRUSSEL onbewolkt 5 PARIJS nevel 8 BORDEAUX mist —o GRENOBLE mist —5 NICE half bewolkt 5 BERLIJN half bewolkt 5 FRANKFORT regen 5 MüNCHEN regen 6 ZURICH nevel —1 GENèVE mist —5 LOCARNO onbewolkt 3 WENEN half bewolkt 6 INNSBRUCK licht bewolkt —5 ROME nevel 8 De president van de Italiaanse republiek, Giovanni Gronchi knielt voor Paus Pius XII, die hem zijn apostolische zegen geeft gedurende een ont vangst in de troonzaal van het pauselijk paleis in Vaticaanstad. Dit bezoek was het eerste statiebezoek, dat de president sedert zijn verkiezing in Mei van dit jaar heeft afgelegd. T emperatuurdaling Nadat een in diepte toenemende storing snel over het Oostzeegebied naar Rusland was getrokken, stroom de koudere uit de Poolstreken afkom stige lucht over het Noordzeegebied het vasteland van West-Europa bin nen, waardoor het weertype een be langrijke wijziging onderging. Ko mende nacht zal een rug van hoge luchtdruk, welke zich van de Oceaan over de Britse eilanden naar het Oosten uitbreidt, de wind in ons land verder doen afnemen, waardoor in de polaire lucht tijdens opklaringen een flinke temperatuurdaling zal optre den. De rug van hoge luchtdruk wordt op de Oceaan gevolgd door een de- pressiegebied, dat zich langzaam in Oostelijke richting uitbreidt. In de Duitse stad Frankfort is Woensdagochtend na een hevige explosie een vier verdiepingen hoog flatgebouw, dat pas drie maanden geleden was voltooid, volkomen ineengestort. Bij de ramp werden 32 personen onder het puin bedolven. De politie neemt aan, dat de meesten van hen, zo niet allen, om het leven kwamen. De kracht van de ontploffing was zo groot, dat een ander nieuw huis en een huis in aanbouw eveneens zeer zware schade opliepen. Amerikaanse soldaten en Duitse poli tie-agenten en brandweerlieden vingen onmiddellijk met het bergen van de slachtoffers aan. Op deze telefoto ziet men een Amerikaanse kraan en vele redders bij weer? (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). KOUDE NACHT Aanvankelijk flinke opklarin gen, laler weer meer bewol king. Op de meeste plaatsen droog weer. Vannacht plaatse lijk lichte vorst en hier en daar mist. Morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. 9 Dec. zon op 8.27, onder 16.31; maan op 3.39, onder 13.44.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1