S)e Qeid&i&ouïant Eden gaat Eisenhower ns met praten Dienstplicht en het grote gezin... De vergunningen voor de vaart op Berlijn Cyperse perikelen in het Lagerhuis Eerste lawine in Oostenrijk DINSDAG 6 DECEMBER 1955 47ste JAARGANG No. 13670 Directeur: c m v hamersveld KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.p. kwart. Franco p. p. f7.40. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1-50 WONDERLIJKE GAST U/AAR WILLEN DE RUSSEN naar toe? Dat vraagt men zich af, wan neer men de berichten leest over de loslippigheden /an Kroestsjef in In dia en Birma. Het heeft er alle schijn van, alsof hij opzettelijk lompe din gen zegt aan het adres van het Wes ten en speciaal van Engeland, met de bedoeling ze te prikkelen. Wat heel wonderlijk is voor een man, die over een paar maanden officieel de gast van Engeland zal zijn. Wat wil hij bereiken? Wil hij zichzelf onmogelijk maken? Van de andere kant protes- 0 teert de „Prawda" tegen de verdraaide berichtgeving over hetgeen Kroestsjef heeft gezegd. Zo zou hij bijv. in Birma niet gezegd heb ben, dat de Engelsen de Birmanen „wilden" noemen, terwijl de Birmese tempels ouder zijn dan de Engelse kerken. De officiële regeringswoord voerder te Londen heeft dit „belache lijk" genoemd, maar volgens „Prawda' 'heeft Kroestsjef over geen wilden gesproken en zou het een Bii'maan geweest zijn, die de opmer king maakte over de ouderdom der pagoden. Nu moet men bij berichtgeving uit het Oosten altijd uiterst voorzich tig zijn en er steeds op verdacht zijn, dat de dingen in wei*kelijkheid wel eens geheel anders zouden kunnen zijn dan verteld wordt. Het is best mogelijk, dat Kroestsjef niet alles heeft gezegd wat hem in de schoenen wordt geschoven, maar daar tegen over staat, dat het niet om één enkel gezegde gaat, maar over een hele reeks beledigingen jegens Engeland en dat het niet slechts een of ander krantenberichtje is, maar een bericht geving, welke ook geloofd wordt door de Britse regering. Wij kunnen ons moeilijk voorstellen, dat men zich in Londen zozeer heeft vergist, dat Kroestsjef in plaats van beledigende itegendeel vleiende opmerkingen zou hebben gemaakt. In elk geval hoort men allerwegen in Engeland stemmen opgaan, om het voorgenomen bezoek van Kroestsjef aan Londen in het voorjaar 1956 te annuleren. Zelfs Churchill is het daar mee eens, waarom zullen we deze Rus sen dezelfde vertoning als in India laten herhalen, zegt hij. Anderen waarschuwen, dat men het bezoek zeker niet moet annuleren. Zo betoogd bijv. de „Manchester Guardian", dat het afzeggen van het bezoek eerder de Britse reputatie in de wereld dan de reputatie van Kroestsjef zou scha den. Wij geloven, dat de Britten de gelegenheid om de Ruusisohe leiders eens 'bij hen thuis te hebben, niet voorbij zullen laten gaan. Ook Chur chill zou dat niet gedaan hebben, aLs hij nog premier was geweest. Eden gaat er eerst eens met de grote broer Eisenhower over praten. Wat ver standig is, want één lijn trekken is een kwestie van zelfbehoud voor het Westen. Vóór het bezoek van de Russen aan Londen Moet dat bezoek doorgaan? De Britse premier Sir Anthony Eden zal op 30 Januari in Washington aankomen voor een bezoek van enkele dagen aan de Ver. Staten op uitnodi ging van president Eisenhower. Eden zal vergezeld worden door de minister van Buitenlandse Zaken, Ha rold MacMillan. Na hun bezoek aan Washington zullen zij zich naar Ot tawa begeven op uitnodiging van de premier van Canada. Toen Eden dit gisteren in het Britse Lagerhuis bekendmaakte, werd hij hartelijk toegejuicht. Men beschouwt de reis van Eden als een voorbereiding voor het ge sprek met de Sowj et-leiders Boel- ganin en Kroestsjef die in het voor jaar een bezoek aan Engeland zullen brengen. Eden hoopt dat de Engels-Russische besprekingen in Londen een kans zul len bieden voor onderhandelingen over enkele van de kwesties die op de conferentie van Genève zijn vast gelopen. Daaronder bevinden zich de toekomst van Duitsland, ontwape ningskwesties, de toestand in het Mid den-Oosten en Aziatische aangele genheden. President Eisenhower heeft Eden ongeveer een week geleden uitgeno digd. De Britse premier heeft deze uitnodiging tegen het einde van de vorige week aanvaard. Met het oog op de critiek die Boel- ganin en Kroestsjef tijdens hun Azia- 'NIDIEN het al niet kan worden voorkomen, dat uit het ene gezin één jongen de dienstplicht vervult en uit het ander drie, dan is met de grotere bijdrage, welke dat laatste gezin aan de nationale defensie geeft, de overheid ook verplicht met de be langen van zulk een gezin extra rekening te houden. En dan denken wij vooral aan de vergoedingsregeling voor de gezin nen van militairen. Deze wordt be perkt tot de veiligstelling van het minimum aan levensonderhoud der gezinnen. De eventuele verdere in komstenderving wordt eenvoudig voor rekening van deze gezinnen ge laten. Deze norm van het minimum levensonderhoud schept een ongelijk heid, die zonder meer niet toelaat baar is. Waarom, zo is de vraag, moet een gezin, dat reeds drie kinderen afstaat en dat misschien juist de moeilijkheden te boven begint te ko men,. doordat de oudere jongens in de ^erdiensten komen, opeens in de vroe- C*LK weldenkend mens, die het goed gere moeilijke situatie worden terug- *-4 meent met ons vaderland is er j gestort.omdat zij deze twee of van overtuigd, dat de hoge uitgaven voor onze defensie ongeveer een kwart van ons nationale budget een dringende noodzaak zijn. Dat ver hindert echter niet, ja verhoogt zelfs de plicht om te zorgen dat de lasten die met deze noodzaak op de schou ders van het volk wordt gelegd, zo eerlijk mogelijk over het gehele volk worden verdeeld. Nu bedoelen wij deze keer niet de geldelijke lasten, via de belastingen wordt hier wel, naar men mag aannemen, voor een zo rechtvaardig mogelijke verdeling ge zorgd. In zoverre sommige categorieën te zwaar worden belast wij den ken aan de vrijgezellen is dit overigens een kwestie van belasting recht. Wij hebben hier meer op het oog de verdeling der persoonlijke lasten, met name de lasten, welke door de dienstplicht vooral de grote gezinnen te dragen krijgen. De katholieke heer van Vliet heeft hierover bij de be groting van oorlog gesproken en ook het kleine resultaat bereikt, dat de oudste zoon van een weduwe, die drie zonen aan het leger afstaan? De vraag stellen is haar beantwoorden. In de Memorie van antwoord op de oorlogsbegroting heeft minister Staf op een desbetreffende vraag geant woord:, „Tegenover de stelling, dat de Staat in beginsel de plicht heeft om aan de gezinnen, die aantoonbare finan ciële schade lijden door de dienst plicht van gezinsleden, in het alge meen deze schade te vergoeder» meent de ondergetekende er nog maals op te moeten wijzen, dat overeenkomstig het bepaalde in de Dienstplichtwet kostwinnersvergoe ding slechts dient te worden toege kend, indien voldoende middelen tot levensonderhoud komen te ontbre ken. Dit is het principe, dat in de wet is vastgelegd en waarvan de ondergetekende dus moet uitgaan". DIJ zulk een evidente ongelijke ver- deling van lasten is dit ant woord ten enenmale onvoldoende. De minister heeft niet alleen te maken minstens vijf kinderen heeft, van dienstplicht kan worden, vrijgesteld. tische reis op het Westen hebben ge uit, zal Eden volgens Reuter onge twijfeld het standpunt van Eisenho wer willen weten over de wenselijk heid om de ontzangst van de Russi sche leiders te laten doorgaan. Som mige politieke kringen in Engeland en een groot deel van de conserva tief gezinde pers oefenen reeks druk op Eden uit om de uitnodiging aan de Russische leiders in te trekken. Churchill waarschuwt Ook de oude Sir Winston Churchill heeft zijn stem verheven. Hij is tegen. heeft geijverd voor bezoeken van staatslieden over en weer, zei gister avond: „De voorstellingen die Boel- ganin en Kroestsjef hebben gegeven op hun reis door Indië en Birma moe ten door de Britse regering maar goed worden bestudeerd vóór zij toestaat, dat de heren hier een soortgelijke voorstelling geven met passende va rianten". „Het is wel een vreemd sohouw- sprl geweest", zei Churchill verder. Maar hij waarschuwde meteen, dat men uit het gedrag van de Russische leiders- niet de gevolgtrekking mget maken dat de Russen op tal van ge bieden niet bezig zijn grote vorderin gen te maken. „Ik wil daarvan vanavond slechts één voorbeeld noemen", zei de 81- jarige Britse staatsman, „namelijk hun vorderingen op technologisch ge bied". „Wij worden door de Russen al voorbij gestreefd op een schaal die werkelijk verontrustend is. In de laat ste tien jaar zijn er in de Sowjet-Unie vorderingen gemaakt bij de opleiding van technici, die a/lles overtreffen Mgr. Alfrink hield drukke receptie De man die zo lang en zo vurig wat we zelf hebben bereikt". Slechts 'n zestig-tal gevailen Het orgaan van de Oostduitse com munistische partij „Neues Deutsch- land';' heeft er gisteren op gezin speeld dat de Oostduitse autoriteiten 31 December, „wanneer alle door- vaartvergunningen verlopen', alle binnenscheepvaart uit West-Duitsland naar Berlijn zullen stilleggen, tenzij op ministerieel niveau overeenstem ming voor nieuwe vergunningen is bereikt. „De autoriteiten in Bo-:.. zullen zich tot het betrjkken Oostduitse ministerie moeten wer.den om nieuwe vergunningen aan te vragen", aldus het blad, dat hiermee dus het streven vtn het Oostduitse bewind steunt om erkenning door West-Duitsland af te dwingen. Verwarring Een Britse 'woorefvoerder in Berlijn heeft er intussen op gewezen dat op dit punt blijkbaar enige verwarring bestaat, aangezien er op 31 December van dit jaar, of van welk jaar dan ook in het geheel geen vergunningen aflopen. Hij wees er op dat reeds enige jaren 1800 Westduitse binnenschepen naar Berlijn heen en weer varen op ver gunningen, die zijn gecontrasigneerd door de Britse en Russische autori teiten, en die voor onbepaalde tijd geldig zijn. De oorzaak van de verwarring is de weigering van de Russische autori teiten om 62 nieuwe vergunningen te contrasigneren. De Russen had den deze 62 aanvragen, die in een tijdsbestek van vier maanden waren ingediend, opgespaard en kort gele den teruggestuurd met de mededeling, dat het thans de taak was van de Oostduitse autoriteiten om de docu menten te contrasigneren. De Oosi- Duitse actie treft dus alleen de 62 nieuwe aanvragen en niet de 1800 overige binnenschepen, aldus de wooi'dvoerder. Hij voegde hier aan toe dat het enige wat 31 December verloopt, de algemene RussischEngelse overeen komst voor de binnenvaart in Duits land is. Geen aanleiding voor paniek „Er bestaat voor een paniek over Berlijn geen aanleiding", aldus heeft een woordvoerder van de Westduitse regering Maandag te Bonn verklaard. Ook worden als'„afsnijding" en „blok kade" zijn niet in overeenstemming niet de werkelijke toestand. Normaal varen ongeveer 1200 bin nenschepen tussen West-Duitsland en Berlijn. De weigex-ing van de vaar vergunningen voor zestig schepen brengt het verkeer geenszins tot stil stand, aldus de Westduitse woord voerder. De Indonesische delegatie Het hoofdbestuur van de Nahdatul Ulama heeft Dinsdagochtend een nota overhandigd aan de Indonesische mi nister-president, waarin het mede deelt geen zitting te willen nemen in de delegatie naar de Nederlands-In donesische besprekingen, noch als lid, noch als adviseur. Sultan Joessef weer in gewone doen Het is niet veel maar het is in ieder geval iets. En het betekent in zover ook nog iets, dat de overheid er besef voor krijgt, dat in dit vlak de grote gezinnen onevenredig zwaar worden belas'. Men dient hierbij voorop te stellen, dat ten aanzien van de persoonlijke dienstplichtvervulling een relatief ge lijke lastenverdeling nimmer geheel kan worden bereikt. Het leger wordt nu eenmaal opgebouwd uit mensen, jonge mensen en deze komen uit de gezinnen en het kan dus niet anders of de grotere gezinnen zullen voor de opbouw van het leger ook de meeste soldaten moeten leveren. Dit is niet te voorkomen en moet in beginsel worden aanvaard. Maar dat wil niet zeggen, dat de militaire overheden zich hiervan nu verder niets meer zouden hebben aan te trekken. De kleine tegemoetkoming, welke de mi nister van Oorlog nu ten aanzien van de Dienstplichtwet toelaat. Hij* heeft te maken met menselijke levens, met de gezinnen, die de samenleving uit maken, met de gezinnen, waaruit het leger wordt gerecruteerd. Nu spre ken wij nog niet over vrijstelling van bijvoorbeeld de oudste jongen uit een groot gezin, indien er nog twee of drie zullen moeten dienen. Indien de opbouw van het leger geen vrijstel ling gedoogt, hebben wij daar begrip voor. Maar het moet toch al gek zijn, indien er uit een begroting van 1369 millioen per jaar geen geld kan ko men om deze grote gezinnen, inzover zij financiële schade lijden, eniger mate tegemoet te komen. En als de minister meent, dat hij met de hand op de dienstplichtwet deze ongelijkheid niet kan wegnemen, zal hij ertoe moeten overgaan om de Dienstplichtwet te wijzigen. Hij zal daarbij de katholieke fractie in de Kamer ongetwijfeld aan zijn zijde vinden. In het bisschoppelijk paleis aan de Utrechtse Maliebaan heeft de nieuwe Nederlandse Aartsbisschop, mgr. dr. B. J. Alfrink, Maandagochtend 5 Dec. gerecipieerd in verband met zijn installatie in Utrecht de dag tevoren. De foto geeft een beeld van de drukbezochte receptie: een religieuze betuigt de nieuwe aartsbisschop eer. Turkyc tegen zelfbeschikking „Een heftige strijd in het Middel- landse-Zeegebied zou het gevolg zijn van het prijsgeven van Cyprus door Engeland", zei de Britse minister mi nister van Buitenlandse Zaken Mac- millian, gisteravond in het Lagerhuis. Macmillan opende een debat over de kolonie met een waarschuwing, dat het een „grove fout" zou zijn, de kracht van Turkije's oppositie te gen de overdracht van het eiland te onderschatten. „Het zou zelfs een fa tale fout voor Griekenland, Turkije, de NATO, onszelf en de vrede van de wereld zijn", zo zei de minister. Engeland was echter niet geheel zonder hoop over het resultaat van de besprekingen met aartsbisschop Makarios, de leider van de beweging voor aansluiting van het eiland met Griekenland. Hoewel deze tot dus ver nog geen resultaat hadden opge leverd. De, oorzaak hiervan was vol gens Macmillan, dat er duistere krachten aan het werk zijn om iede re schikking tegen te werken. De Britse minister herhaalde het voorstel dat reeds op de drie mogend- heden-conferentie eerder dit jaar was gedaan, maar dat toen door Grie kenland en Turkije werd verworpen: zelfbestuur voor Cyprus gevolgd door ondex-handelingen over de toe komstige status van de Britse kolo nie. En hij deed een beroep op laatst genoemde landen niet al te preciese definities te geven van hun verschil lende opvattingen over de toekomst. „De Grieken zeiden nog dit jaar zelfbeschikking of tenminste twee jaar. Turkije zei nimmer, en wij te zijner tijd". Dat „te zijner tijd" schijnt thans het punt van onderhan deling tussen Grieken en Britten uit te maken. In de afgeelopen zes weken zijn in het geheel zeven Britse militairen door aanslagen om het leven geko men. Vex'zetslieden hebben in de nacht van Maandag op Dinsdag een kracht station te Karvoena met handgrana ten aangevallen. Het station ging in vlammen od. Storm eist 120 doden Een wervelstorm heeft in Indië aan 120 mensen het leven gekost. Onder de doden bevinden zich vele vissers die op zee waren en niet tijdig ge noeg een haVen konden binnenlopen. De schade beloopt enige millioenen guldens. Maandag heeft in de Hohe Tauern de eerste lawine in Oostenrijk van j FRANKFORT HOE wordt het weer? (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WEINIG VERANDERING. Over het algemeen veel be wolking met plaatselijk wat motregen. Krachtige tot matige wind tussen Zuidwest en West. Weinig verandering in tempe- ratuur. 7 Dec. zon op 8.34, onder 16.32; maan op 1.15, onder 13.04. Hoogwaterstanden Woensdag 7 Dec. v.m. 9.15 uur; n.m. 21.50 uur. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE Sultan Mohammed Ben Joessef begeeft zich. gezeten op zijn witte paard, naar de moskee, om te voldoen aanr.zijn godsdienstige verplichtingen: het bijwonen van de „Vrijdags-gebeden". Dit was de eerste maal, dat de sultan na zijn terugkeer aan: deze gebeden deelnam. deze winter een kamp van de een trale van Kaprun bedolven, waarin zich 'n 20-tal arbeiders bevonden. De berichten gewagen van acht doden en drie ernstig gewonden. Drie personen worden vermist. Ongeveer 250 arbeiders, 30 politie mannen en vijf honden zijn in de weer om de nog bedolvenen te be vrijden. Het kamp ligt in het gebied van de Heidnische Kirche, op een hoogte van 2.000 meter. MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO ROME WENEN sneeuw 4 geheel bew. 6 licht bew. 4 zwaar bew. 10 regen 12 geheel bew. 12 geheel bew. 9 x*egen 9 motregen 3 nevel 0 motregen 0 nevel 1 onbewolkt 6 mist 1 zwaar bew. 1 nevel 1 nevel 2 zwaar bew. 0 zwaar bew. 3 geheel bew. 6 Korreltje

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1