Mgr. dr. Bernard Alfrink nam bezit van Sint Willibrords stoel Verkiezingen blijven op Woensdag Minister Staf keerde terug uit Amerika Oprichting twee agrarische stichtingen overwogen Bertha Hertog is verloofd met een jongeman uit Venlo MAANDAG 5 DECEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 OFFICIëLE BENOEMINGSBULLE VAN MGR. ALFRINK PAUS PIUS XII De dienaar der dienaren Gods, zendt Zijn eerbiedwaardige Broeder Bernardus Johannes Alfrink, tot he den titulair aartsbisschop van Tyana, en gekozen metropoliet aartsbisschop van Utrecht, Zijn groet en aposto lische Zegen. Bij Onze alomvattende en dagelijk se „bekommernis voor al de Kerken (aldus 2 Cor. 11,28)" menen Wij toch een bijzonder aandachtige zorg te moeten besteden aan die volkeren, die vanwege hun historie, hun eeuwigen- oude beschaving en hun onvermoeide activiteit in het jongste verleden een vooraanstaande plaats innemen, en om die reden volijverige en uitsteken de Leiders en Herder van node heb ben. Toen Ons dan ook het bericht be reikte, dat de aartsbisschop van Utrecht Johannes Kardinaal de Jong, roemrijker gedachtenis, uit de stor men van dit aardse leven in de rust van de eeuwigheid was aangeland, hebben Wij sedertdien zorgvuldig Ons er over beraden, wie Wij zouden roepen tot de moeilijke taak, Zijn zware arbeid over te nemen en dit luisterrijke bisdom te besturen. Gehoord nu Onze eerbiedwaardige Broeder de Kardinaal- secretaris van de H. Congregatie van het Consisto rie, hebben Wij besloten U als Zijn opvolger aan te stellen; Ge hebt al daar tot heden het ambt vervuld van coadjutor „sedi datus". Ge kunt uitstekend aard en zeden van uw volk en Ge hebt reeds blijk gegeven van bijzondere zielenijver en toewijding. Krachtens Onze apostolische vol macht ontheffen Wij U derhalve van de titulaire zetel van Tyana, U tot heden toegewezen, en benoemen U tot metropoliet aartsbisschop van de zetel van Utrecht. Daarmede belasten Wij U met het bestuur van dit bis dom, zowel wat betreft de geestelijke zaken als de goederen die het bezit, en verlenen U tevens alle rechten, eretitels en verplichtingen, aan deze hoge waardigheid verbonden. Wij ontslaan U van de verplichting, de door het kerkelijk wetboek voorge schreven geloofsbelijdenis te hernieu wen. Wel gelieve U de gebruikelijke eed van trouw af te leggen ten over staan van een bisschop, die in ge meenschap leeft met de H. Stoel; een exemplaar van de eedsformule is bij dit schrijven ingesloten, en U gelieve dit formulier, door Uzelf of door ge noemde bisschop ondertekend en ge zegeld, zodra mogelijk op te zenden naar de H. Congregatie van het Con sistorie. Eerbiedwaardige Broeder, de luis terrijke zetel, waarop Ge heden wordt verheven, staat hoog in aanzien door de roem van uw heilige en voortref felijke voorgangers, Wij wensen U Een beeld van de plechtige inbezit- van ganser harte toe, dat ook Gij neming van de troon door Z.H. Exc. door uw talenten en onverzwakt be leid voor deze zetel een zegen en sieraad moogt zijn. Gegeven te Castel Gandolfo bij Rome, de 31ste October van het jaar O. H. 1955, het 17de van Ons pontifi caat. Mgr. dr. B. J. Alfrink, de nieuwe aartsbisschop van Utrecht, heeft gis teravond tijdens een korte plechtig heid in de kathedrale kerk te Utrecht bezit.genomen van de aartsbisschop pelijke zetel. Aan de ingang van de kerk werd de nieuwe kerkvorst begroet door de leden van het metropolitaan kapittel, waarna de oudste twee kanunnikken onder het zingen van het „Ecce Sacer- dos" de nieuwe aartsbisschip naar het altaar geleidden. Nadat door koor en gelovigen het „Veni Creator" was gezongen, nam mgr. Alfrink plaats op het faldisto- rium. De secretaris van het metropolitaan kapittel las vervolgens in het Latijn en in het Nederlands de pauselijke bulle voor, gericht aan het metropo litaan kapittel, de geestelijkheid en de gelovigen van het aartsbisdom. De oudste twee kanunnikken leid den mgr. Alfrink vervolgens naar de aatsbisschoppelijke zetel, terwijl het koor het „Sacerdos et Pontifex" zang. De secretaris van het aartsbisdom las hierna de pauselijke bulle voor, wel ke gericht was aan mgr. Alfrink. koor het „Sacerdos et Pontifex" zong. het „Christus vincit" met de acclama- tiones, die betrekking hebben op de bisschop. TOESPRAAK VAN MGR. HUURDEMAN. Mgr. D. Huurdeman sprak vervol gens de nieuwe aartsbisschop toe. Hij gewaagde van een nieuw tijdperk dat thans in de geschiedenis van het aartsbisdom wordt ingegaan door de installatie van mgr. Alfrink op de aartsbisschoppelijke zetel van Sint Willibrord. Een tijdperk waarvan, volgens mgr. Huurdeman, de betekenis en draag wijdte niemand kan ontgaan. Na ver volgens enkele woorden gewijd te hebben aan de voorganger van mgr. Alfrink, wijlen Kardinaal de Jong, zeide mgr. Huurdeman, dat de nieu we aartsbisschop een moeilijke taak wacht. Het is een tijd, aldus spreker, waar in velen de Kerk van Christus op aar de bloedig vervolgen en geen ander doel schijnen te kennen dan haar te vernietigen, een tijd ook waarin velen haar heftig bestrijden en met het grootste wantrouwen haar bejegenen en waarin ook velen harer kinderen in onverschilligheid haar voorbijgaan Stembureau's open tot 7 uur reaux na 5 uur overbelast zullen zijn, omdat de wetgever na de wij Minister Bcel is bereid de Woens dag als verkiezingsdag te handhaven. De stembureaux zullen dan tot 7 uur 's avonds geopend blijven. Deze op lossing is door de commissie van rap porteurs uit de Tweede Kamer voor gesteld in het mondeling overleg met de minister over het voorstel tot wij ziging van de Kieswet. Minister Beel verklaarde hiertegen geen afwijzen de houding te zullen aannemen, in dien blijkt, dat deze oplossing in de Tweede Kamer voldoende weerklank vindt. Bezwaar tegen het regeringsvoor stel om de verkiezingen voortaan op Vrijdag te houden is er o.a. bij de wetsgetrouwe Israëlieten, voor wie de Sabbath reeds op Vrijdag begint. Ook voor het onderwijs is de Vrij dag bezwaarlijk, omdat vele leesloka- len dan een gehele dag afgestaan moe ten worden om als veckiezingsbureau te fungeren. De commissie heef ook de aan dacht van de minister gevestigd op de ernstige bezwaren, die tegen de den als een noodoplossing in concre- ziging van de Kieswet slechts vrijaf behoeft te geven voor het vervullen van de stemplicht, indien de werkne mer niet na werktijd kan stemmen. Het gevolg hiervan zal zijn, dat voor al in de arbeidersbuurten de stem bureaux tussen 5 en 7 uur 's avonds overstroomd zullen worden. Niet onderschatten. De minister stelde hiertegenover, dat het werkverzuim als gevolg van de huidige situatie niet onderschat moet worden. Het aantal verloren beidsuren is op 2 millioen geraamd. Gebaseerd op cijfers van 1947 is het productieverlies op 10 a 14 millioen gulden geschat, waarbij nog verwaar loosd zijn de loonbedragen, uitbetaald over de uren, die door het vervullen van de stemplicht van de werkne mers verloren gaan. De minister zei er weinig voor te voelen het stemmen bij volmacht te stimuleren. Dit moet beschouwd wor- Vrijdag zijn gerezen uit een oogpunt van voorlichting van de bevolking door dag- en weekbladen. De fede ratie van Nederlandse journalisten heeft hierop in een adres gewezen. Een der leden van de commissie gprak de vrees uit, dat de stembu- te gevallen. Indien het stemmen bij volmacht en het stemmen in een an dere gemeente op ruime schaal toege past zou worden is het geenszins uit gesloten, dat dit tot een onduidelijk beeld van de verkiezingsuitslag zou leiden. mgr. dr. B. J. Alfrink, als Aartsbis schop van Utrecht. Mgr. Hartman leest de aannemingsbulle voor. Twee de van rechts de nieuwe Aartsbis schop mgr. Alfrink. en zelfs liefdeloos haar de rug toe keren. Het is een tijd, aldus mgr. Huurde man, waarin de stoffelijke belangen de mensen geheel in beslag schijnen te nemen en hen ontoegankelijk ma ken voor het geestelijke. Namens het metropolitaan kapittel, hóminibus voor engelen en men sen een schouwspel" wordt de bis schop door God en mensen ter ver antwoording geroepen om zijn zorg voor de Kerk. Aan zijn leerling Titus, die de Apostel op Kreta als bisschop had achtergelaten, schrijft dezelfde Paulus: „Een bisschop moet onberis pelijk zijn als beheerder van het huis van God" (Tit. 1, 7). Het grote gezin der kinderen Gods, dat de Kerk is, vraagt zonder ophou den zijn vaderlijke zorgen. Hij moet dag aan dag het bewustzijn met zich dragen, dat hij tekort schiet in ver gelijking met de onafzienbare nood, die de zielen dreigt; want al zou hij j naar Paulus' voorbeeld „alles voor allen" worden, dan nog zal hij niet i bij machte zijn om allen, die aan zijn j zorgen zijn toevertrouwd,, voor Chris- itus te behouden of te winnen. Hij j weet zich naar het woord van de j Schrift „uit de mensen genomen" om hun belangen bij God te beharti gen; en daar hij dagelijks moet erva ren dat niets menselijks hem vreemd is, moet de heilige plicht om de ziels belangen der mensen bij God te be pleiten, hem een zware last zijn, als hij niet het vertrouwen had, niet door eigen wil, maar door de leiding van Gcds Voorzienigheid te zijn geroepen om een taak te vervullen, waarvoor elke menselijke kracht te kort schiet, omdat Gods genade alleen kan zalig maken. Wie deze zware verantwoordelijk heid heeft te dragen, kan alleen maar zeer deemoedig worden. Hij zal dag aan dag God willen bidden, dat de kracht van Zijn genade hem in staat moge stellen, om een bruikbaar in strument te zijn in de hand van God. Tot de gelovigen van het Aartsbis dom zei de bisschop: „Wij willen sa men de Voorzienigheid bidden, dat de kracht en het licht van de H. Geest u en mij mag sterken om sa men Gods wegen te gaan. Het is mijn opdracht om u als herder te geleiden en voor te gaan. Wanneer herder en kudde bü elkander blijven, zijn beiden Op de goede weg. Ik zal gaarne mijn oor te luisteren leggen om alles te vernemen wat er in de kudde leeft. Wilt gij dan luisteren naar Uw her der; wilt hem met vertrouwen tege moet treden; wilt er van verzekerd blijven dat hij geen andere bedoeling heeft dan naar zwakke krachten, maar naar best vermogen het woord van Petarus op te volgen: „Weid Gods kudde, die aan Uw zorgen is toever- Samenwerking met Canada Minister C. Staf is gisteren terug gekeerd van een veertiendaags bezoek aan Canada en Amerika. Met meer nieuws uit Canada dan uit de Ver. Staten. Na besprekingen met Cana dese militaire autoriteiten is beslo ten tot een nauwe samenwerking tus sen beide landen bij de ontwikkeling van geleide projectielen, zelfs zo, dat waarschijnlijk binnenkort Nederland deskundigen naar Canada zullen vertrekken. Voorts is door de Canadese regering hulp toegezegd bij het aanschaffen van kostbare apparatuur als b.v. vuurleidingsapparateri voor de lucht verdediging. Uit Amerika bracht de minister de dekschip Karei Doorman vliegtuigen zullen worden geleverd, waarschijn lijk van Engelse makelij. Tegen dat de verbouwing van de Karei Door- Afschaffing „klasse" op begraafplaatsen? De Nationale Raad voor het Onder linge Uitvaartwezen waarin ver tegenwoordigd het centraal genoot schap van vereenigingen voor uit vaartverzorging, de Nederlandse Bond van begraïenisverenigingen van en voor katholieken in Nederland heeft zich tot de gemeenteraden ge wend met het verzoek-om maatrege len te nemen, die kunnen leiden tot de afschaffing van het klassestelsel op de algemene begraafplaatsen. De nationale raad meent, dat dit stelsel niet meer past in de huidige democra tische opvatting van gelijkheid van mensen in hun mensenlijke waardig heid. Bovendien voert de raad nog een aantal practische gronden aan om tot opheffing van de klassen over te gaan; hij meent, dat -afschaffing van de klassen ook zal leiden tot verbetering van de schoonheid en sfeer op de begraafplaatsen. HENK VAN LAAR OVERLEDEN Henk van Laar, de bekende verzor ger van het kinderuurtje van de priesters en gelovigen van het aarts-1 bereidwillig zoals God verltangt; niet bisdom heette mgr. Huurdeman de uit winstbejag, maar in vrije toewij nieuwe aartsbisschop welkom op zijn nieuwe zetel en beloofde gehoorzaam heid aan de nieuwe kerkvorst. Mgr. Alfrink hield daarna een toe spraak. de persoonlijkheid van zijn voorganger, Kardinaal De Jong, 'te hebben herdacht, zeide de aartsbis schop: Wanneer men door de Voorzienig heid geroepen wordt om de plaats van deze waarlijk grote mens in te nemen, kan men niet anders dan deemoedig smeken om de kracht van Gods ge nade, en bescheiden vragen om de clementie van al degenen, ten aan zien van wie men zijTi zorgen zal moeten overnemen. De afgelopen vier jaren hebben mij geleerd voorzover ik het al niet wist dat het bisschopsambt een zware taak is. Naar het woord van Sint Paulus „spectaculum angelis et sloten. trouwd; niet noodgedwongen, maarVARA Zaterdagavond in het Wil- IM" M—*- helminagasthuis te Amsterdam over man gereed zal zijn, worden zij in Nederland verwacht. Ir. Staf heeft zowel in Canada als in de Verenigde Staten besprekingen gevoerd over strategische en politie ke problemen, die samenhangen met de op langere termijn te volgen ge dragslijn (in de NAVO). TWEEDE KAMER OVER VERKEERSVEILIGHEID De Tweede Kamer heeft in het voorlopig verslag over de begroting van het ministerie van verkeer en waterstaat veel aandacht besteed aan de groeiende verkeersveiligheid. Vele leden suggereren de mogelijk heid rijbewijzen voorwaardelijk te verlenen. Bovendien dringt men van verschillende zijden aan op het af nemen van een verkeersexamen voor alle bromfietsers. Het wordt mogelijk geacht in een jaar tijds alle brom fietsers een desnoods, massaal exa men af te nemen. Maximum snelheid. Van vele zijden wordt er op aange drongen de datum van invoering van de richtingsaanwijzers op trams met een jaar te vervroegen. Verscheidene leden vragen of de controle op de rijkswegen niet verbeterd kan worden door de instelling van een vrijwilli ge verkeersbrigade. Wat de maximum snelheid in bebouwde kommen be treft, menen tal van leden, dat aan invoering hiervan niet kan worden ontkomen. Tenslotte wordt aangedrongen op verbetering van de wegen, op een snellere uitvoering van het Wegen plan en op het aanleggen van brom fietspaden. Voorts wordt van ver schillende zijden betoogd, dat het ge wenst is op meer rijkswegen verlich ting aan te brengen. DODELIJKE VAL. Op het terrein van de Rotterdamse Droogdokmaatschappij te Rotterdam is Zaterdagochtend de 31-jarige ma chinebankwerker G. Vos uit Rotter dam gestruikeld en te water geraakt. Een collega uit Vlaardingen sprong hem direct na en heeft hem uit het water gehaald. Kunstmatige ademha ling mocht echter niet meer baten; een dokter constateerde de dood. ding; niet als dwingelanden over het U toevertrouwde deel, maar als voor beeld voor de kudde". (1 Petr. 5, 2, 3). Wilt gij dan luisteren naar 't woord van de H. Schrift dat de H. Vader U zo juist heeft voorgehouden in de bulle, waarmede Hij U mijn benoe ming heeft aangekondigd: „Luistert naar uw leidslieden, want zij waken over U als degenen die rekenschap hebben af te leggen over Uw zielen. Zorgt er voor dat zij dit met vreugde kunnen doen". (Hebr. 13, 17). Ten slotte deelde de aartsbisschop mede, dat mgr. Huurdeman herbe noemd was tot vicaris-generaal. Aan het slot van zijn toespraak gaf mgr. Alfrink- voor de eerste maal als aartsbisschop aan de gelovigen zijn bisschoppelijke zegen. Met een gezamenlijk gezongen „Te Deum" werd deze plechtigheid be- MINISTER KERNKAMP OVER NIEUW-GUINEA Nederlands voertaal op scholen Ten behoeve van de ontwikkeling vap Nieuw Guinea overweegt de Ne derlandse regering de oprichting van twee stichtingen: de stichting tot voorbereiding agrarische bedrijven en een stichting tot onderzoek op het ge bied van landbouw, bodem en bos bouw. Dit staat te lezen in de memorie van antwoord van minister Kern kamp op de begroting van Nieuw Guinea. De memorie vermeldt, dat de sa menstelling van een basiskaart naar tevredenheid verloopt. Er wordt in erkend, dat de beschuldiging, dat de „papier-administratie" in Nieuw Gui nea uiteindelijk tot een ambtenaren- staat leidt, niet geheel zonder grond is. Het ontbreekt in Nieuw Guinea nog wel eens aan toezicht en coördi natie om de organisatie en de admi nistratie eenvoudig te houden. Maat regelen worden beraamd om dit te voorkomen. Voor verschillende gebiedsdelen zijn adviserende raden ingesteld. Door middel van parlementaire mis sies wil de regering er ook aan mede werken, dat het contact tussen parle ment en Nieuw Guinea versterkt wordt, maar zij betwijfelt of een der gelijk bezoek in een verkiezingsjaar opportuun is. De vraag of de opzet van het z.g. drie jaren-plan niet wat onwezenlijk is geweest, beantwoordt de regering ten dele bevestigend. Tenslotte meldt de memorie van TOCH UITKERING BIJ VORSTVERLET. Het voorstel van de werkgevers-or ganisaties in het bouwbedrijf om het risicofonds volgend jaar Juli op te heffen is niet aanvaard. Uit dit fonds worden voornamelijk de uitkeringen bij vorstverlet verstrekt. De werknemersorganisaties hadden zicfh sterk tegen opheffing gekant. Overleg tussen weiitgevers- werknemersorganisaties heeft er nu toe geleid, dat de vorstverletuitkerin- gen in elk geval de koende drie jaar gehandhaafd blijven. leden. De heer Van Laar is 57 jaar geworden was secretaris van de com missie Heemkennis en studeerde tus sen de jaren 1920 en 1930 voor de middelbare akte plant- en dierkunde. In de oorlog nam Henk van Laar actie aan het verzet deel. Hij raakte echter gewond toen hij met een auto tegen een versperring opreed. In het geheim werd hij in een ziekenhuis verpleegd. Na de oorlog werd hij secretaris van het dagelijks bestuur van de gemeentelijke commissie Heemkennis Amsterdam en tevens hervatte hij zijn functie als leider van een kinderuurtje. GEVAARLIJKE SCHOONMAAK. Pistool ging af. Twee agenten waren Vrijdagmid dag in het politiebureau aan de Hcf- laan te Rotterdam bezig hun pisto len in te vetten. In een van de pisto len bleek nog een kogel te zitten. Plotseling klonk een schot en een van hen, de heer Geervliet, werd aan de rechterpols gewond. Hij is over gebracht naar het ziekenhuis Berg weg. SINTERKLAAS IN DE SLOOT Het paard, dat Zaterdagmiddag voor Sints rijtuig in Kwintsheul J liep, had zoals bleek tijdens de j rijtoer het vakdiploma „Sin- terklaaspaard niet in zijn bezit, want terwijl Sint, vergezeld van drie knechten, vriendelijk wui- 8 vend minzaamheid over de me- nigte uitstrooide, schrok het paard, ging aan het rennen en 5 deponeerde Sint en zijn knech- 5 ten in de sloot. Alles liep nog erg goed af, zo- dat niemand benauwd hoeft te zijn voor vanavond en morgen, S maar Sint bleek voor de eerste X uren zijn vertrouwen in het ver- trouwde rijdier verloren, want S hij zette zijn tocht per auto voort. Vannacht rijdt hij echter weer op een vakkundig paard. antwoord nog, dat op de dorpsscholen langzamerhand het Nederlands voertaal zal worden ingevoerd. Nieuwe schoolboekjes in het Neder lands worden ontworpen. Er bestaan plannen om te komen tot een onderwijzersopleiding Nieuw Guinea. EXAMEN LEIDSTER VAN GEZINSVERZORSTERS. In de Rolzaal op het Binnenhof te 's-Gravenhage is een niet alle laags examen afgenomen, nl. het practijk examen voor leidster van gezirsver- zorgsters. Dit examen is een uitvloeisel van een recente beschikking van de nister van Maatschappelijk werk. De bewindsman beoogt hiermee, niet- gediplomeerde leidsters van gezins verzorgsters in de gelegenheid te Stellen, zich een getuigschrift te ver werven voor deskundige leiding. Het gaat hier om leidsters, die wel lang durige ervaring hebben minstens 3 jaar doch, om welke reden ook, niet in het bezit zijn van een diplo ma. Dit getuigschrift is uiteraard voor de leidsters van belang, maar ook voor de instelling waarvoor zij werken. Het bezit van dit getuig schrift geeft deze instelling nl. recht op subsidie van het rijk voor de aan het werk van deze leidsters verbon den kosten. Twee groepen van ongeveer vijf tig dames onderwerpen zich aan deze test, die zowel schriftelijk als mon deling geschiedt. Het schriftelijk ge deelte ligt nu achter de rug; het mon deling gedeelte volgt binnenkort. ,OPOE VELDHOEN" 100 JAAR. Dinsdag 6 December hoopt mevr. de wed. C. J. VeldhoenDe Groot, in Apeldoorn bekend als Opie Veldhoen, haar honderdste verjaardag te vie ren. De krasse oude dame heeft, be houdens de laatste weken, nooit iets met een dokter of tandarts te doen gehad; thans moet zij het wat kal mer aan doen. Opoe Veldhoen heeft aan 11 kin deren het levenslicht geschonken, waarvan er nog vier in leven zijn. „Happy ending" hun gezin terug naar Nederland en vestigden zich te Bergen op Zoom. Bertha Hertos, het meisje, dat en- K.ui,m..5 iaren"a de oorlog doken kele jaren geleden in het brandpunt niotscling geruchten op, dat Bertha van de internationale belangstelling!ln (ndIa 20u zijn en dat zij op het stond, doordat haar Indonesische >"unt stond als mels)e van veertien pleegmoeder haar als minderjarig meisje aan een .Mohammedaan had uitgehuwelijkt, is thans verloofd met een jongen uit Venlo. Men zal zich herinneren, dat het meisje onder de hoede van een Indo nesisch kindermeisje kwam, toen haar ouders naar een Jappenkamp werden gevoerd. Na de oorlog werden de ouders uit het kamp bevrijd, maar van hun dochtertje was toen geen spoor meer te bekennen. De ouders keerden met jaar uitgehuwelijkt te worden aan een inwoner van India. Een internationaal proces en een ontvoering waren nodig om Bertha uit de handen van haar verzorgster te redden. Op verzoek van haar vader is na de terugkeer van het meisje in Ne derland iedere publiciteit rond haar vermeden, maar nu de geschiedenis een „happy ending" heeft gekregen, menen we dat het voor Bertha geen gevaar is haar nog eenmaal „in het nieuws" te brengen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 8