jslwtügat 'óbjmastad RIJNSTREEK GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN De geheimzinnige Mr. Moto MAANDAG 5 DECEMBER 1955 DE LEirSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 f/? DE KINDEREN HEBBEN HET MOEILIJK TEGENWOORDIG De kinderen van deze tijd hebben het in de Sinterklaas tijd zo veel moeilijker dan wij. In onze jeugd waren er nog barokke Sinterklazen waar al les aanzat. In de advertentie- tekeningen werd geen lijntje overgeslagen. Vandaag de dag echter hebben de kleintjes, die zich in de kennis over de Goed- riefilg man, bekwamen, met met grote moeilijkheden te kampen. Zij krijgen gestyleerde Sin terklazen voorgeschoteld: een staf en een mijter, wellicht nog een zak of een roede, worden door kunstenaars tot een artis tiek verantwoord geheel sa mengevoegd. Wat kopen de kin deren daarvoor. Niets. Het beeld, dat drie- en vierjarigen van de Sint hebben is zeer ver ward. Wij weten het bij erva ring. Onlangs nog hebben wij het verwrongen beeld, dat een vierjarige zich van St. Nicolaas had gevormd tot de juiste vor men zien rechtbuigen. Het kind zag. St. Nicolaas als een schoor steen met een soort mijter en een staf door de pijp. Tegen de schoorsteen aan stond een zak. Zijn oudere zusje wrong zich de handen bij het vernemen van zoveel onkunde Zij besloot daar onmiddellijk een eind aan te maken. Met onmiskenbaar paedagogisch talent handhaaf de zij wat voor het juiste beeld van St. Nicolaas noodzakelijk was. Zij behield de mijter en de staf, de zak zette zij zo lang in de hoek. En zo bouwde zij voor de ver baasde kinderogen het juiste beeld van de Sint op. Mijter op het hoofd, staf in de hand baard, tabberd en paard: St. Nicolaas! En toen kwam de zak weer te voorschijn. „In die zak zit iets", zei het meisje. Wat zou het zijn? „KlapkauiWigom", riep het vier jarige begeesterd uit, want dat behoorde tot de lekkernijen, die hij zelfs in de vastentijd niet onberoerd kan laten. „Fout"! Wat zit er dan in. „Géén toverballen, géén zoet hout, géén gebakken eitjes, maar stoute jongens, die bij de drogist in de winkel, bepaalde woorden zeggen, die zó lelijk zijn, dat ze niet herhaald kun nen worden". Het meisje doel de op een recent voorval, dat haar diep geschokt had. Het vierjarige ventje dacht even na en zij toen voorzichtig: „dan zal ik maar niet meer mee naar de drogist gaan". Sint-activiteiten Sinterklaas'gaat ook dit jaar onver moeid langs de verenigingen'. Zater- ZGETEKMEER Botsing. Het gebeurde bij de offi ciële toegangsweg naar het Vliegveld in „de Mient". Door onachtzaamheid bemerkte een bestuurder van een luxe auto niet, dat de chauffeur van de autobus der N.Z.V.H. van de dienst Katwijk—Den Haag zijn rich tingwijzer uitstak met het gevolg dat de bus geramd werd en beide voertui gen schade opliepen. Maar daar bleef het gelukkig bij. dagmiddag heeft de brenger van alle goede gaven een bezoek aan de kin deren der leden van de St. Adel'bert- vereniging gebracht. In het clubhuis aan de Ten Kate- straat werd Zaterdagmiddag door „Westerkwartier" een St. Nicolaas- feest gehouden. De Sint was in hoogst eigen persoon aanwezig. Van snoep en spel hebben de kinderen genoten. De Sint is ook in de Doelenkazerne geweest en hier heeft hij de kinderen van diverse tehuizen te Leiden (o.m. het St. Maartenshuis), die door de manschappen van de kazerne geadop teerd waren, onder zijn hoede geno men. Het is voor de kleintjes een heerlijke middag geworden. Tenslotte bracht de bisschoppelijke gast ook een bezoek aan de kinderen van het personeel van Clos en Leembrugge. Met de fiets gevallen Zaterdagmorgen is op de Lage Morsvveg een 14-jarig meisje uit de Tesselschadestraat van de fiets ge vallen. Zij werd met 'n gebroken lin- ker-onderbeen naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. SPIEKER. SINT NICOLAAS IN HET ELISABETHZIEKENHUIS Sint Nicolaas heeft gisteren ook een bezoek gebracht aan het Sint Elisa- bethziekenhuis. Hij was in gezelschap van twee zwarte Pieten en een accor- deoniste, die zijn schreden met toe passelijke klanken begeleidde. 60 JAAR „VONDEL" TE LEIDEN Gisteren is in besloten kring het 60-jarig bestaan van de R.K. Toneel vereniging „Vondel" gevierd. Een H. Mis van dankbaarheid werd opgedragen in de kapel der Zusters Carmelitessen. Tijdens het ontbijt, dat hierna volg de, sprak de voorzitter, de heer C. Slegtenhorst, woorden van welkom tot de leden van het K.A.B.-bestuur afd. Leiden en de heer J. M. A. van Oyen uit Delft. Hij vroeg in zijn toe spraak de trouw der leden aan de 60-jarige. De heer J. van Leeuwen, afgevaar digde van het K.A.B.-bestuur, sprak over de steeds groeiende samenwer king en spoorde de leden aan tot het trouw bijwonen der repetities. De heer J. A. M. van Oyen was ver heugd een uitnodiging uit Lei den ontvangen te hebben en hoopte dat het „Vondel" steeds beter zal mogen gaan. De oud-regisseur, de heer J. S. Mank werd hierna een kleine hulde aangeboden wegens de vele verdiensten in de afgelopen 30 jaren aan de vereniging bewezen. Nog geruime tijd bleef men bijeen met een gezellig muziekje van enige leden der K.A.B.-symphonie op de achtergrond. Gevestigde personen van 28 November tot en met 3 December. M. A. M. Am- merlaan, Oude Singel 94a. C. M. Baas, 11. verpleegster, Witte Singel 27. D. J. Beneker, J. v. Goijenkade 13. M. Be- rend^ Nieuwsteeg 31. A. C. Bottenberg, pianostemmer. Zoeterw. Singel 95. J. J. M. Bresser, oplicièn, de L. de Kanterstr. 33. J. A. Buitenhuis en fam., inkoper, de Sitterlaan 58a. A. P. Cocx. hulp in de huish. Haagweg 192. J. J. Dekker, auto monteur, Amaliastr. 19. A. J. Dregmans, onderwijzeres, Wasstr. 53. G. M. Wit kampBuijnstee, J. v. Houtkade 29. A. J. van Ee en fam.. ambtenaar secretarie, Morslaan 32. W. M. van Fessem, kwar- tiermester KM. Janvossensteeg 27. W. Geluk, 11. verpleegster. Rijnsburgerweg 10. A. de Goederen, schrijver A dir. bel., Maredijk 75. T. M. v. Haastrecht, dienst bode Kaiserstr. 34. E. D. Harms en fam., scheepswerktuigkundige, v. 't Hoffstr. 40a. P. J. C. Hover, sergeant-kok KL, Morsstr. 62-64. T. P. W. M. Kamphuisen, Plantsoen 93. A. M. Kemperman, electri- cien, Hogewoerd 39. E. M. Kiveron, Plantsoen 29. W. van Kleeff, monteur, Lorentzkade 4. E. Korswagen, Evertsen- straat 46. D. Koudijzer en fam., rijks ambtenaar, Marnixstr. 60. J. Kriegsman, Burgsteeg 2. A. F. Laan, huishoudster, Trek vliet weg 7. P. E. van der Laan, werktuigkundige, Hogewoerd 118. G. J. Lange en fam.. personeelchef, Rooden- burgerstr. 49. J. BongLie, J. v. Goijen kade 33. A. J. B. van Rulervan der Linde en fam., Marnixstraat 100. A. M. van Lingen, huishoudster. Herengracht 33—35; H. Looijen, Witte Singel 27. M. BongersMingelen, Hoogl. Kerkgrt 21. J. G. H. Monker, mach. I KM., Noordeinde 2a. F. Oostenbrug. luit ter zee, St. Buy- singstr. 1. A. L. Otto, laboratorium ass. Lammenschansweg 19. J. Overduin, de L. d Kanterstr. 2. G. H. I. M. Peek, Fa- gelstr. 32. L. J.. Portier en fam., rijks ambtenaar, Marnixstr. 46. J. E. Ravens- bergen. Witte Singel 27. E. Reinders dienstbode. Fruinlaan 16. L. H. Reijs, Witte Singel 104a. J. F. Roh. Roodborst- straat 36. B. J. Schram, Rijnsb.weg 95. A. Schuring en fam., ambtenaar NS, Mors laan 20. P. J. de Serière, Noordeinde 2a. H. J. K. O. Siebert, a.b. „De Schele Schol", ligg. Morssingel. D. Slik en fam., werkster. Plantsoen 71. K. P. Smit, koop man. Rijnsb.weg 187. H. Smith. Burg steeg 2. J. T. Thi.issen, Hansenstr. 15a. J. P. Veenendaal, Plantsoen 19. J. Vink, electro-technicus. Van der Hoevenstr. 18. W. van Westbroek, Legewerfsteeg 5A. G. de Wilde. Vreewijkstr. 11. W. J. J. O. de Wilde. Witte Singel 106. H. Strieker— Wiina en fam.. Marnixstr. 80. C. C. van Wijngaarden. 11. verpleegster, Zoeterw. Singel 41. W. Zwanenburg. B. Ballotstr. 73. M. Smit—Zwart en fam., Oranjegrt 41 Vertrokken personen van 28 November lot en met 3 December. F. N. M. Bie- rens, Terweepark 2, Den Haag, Ln van' Meerdervoort 766. G. H. Boesewinkel. Mezenstr. 2, Oegstgeest, Wilhelminaark 21. J. Bonte. Breestr 23. A'dam, Prinsen gracht 849 IV. C. J. Vuijk—Bruning. De Sitterln 82. Brits Afrika. A. H. Buiskool cn fam., W. Rozenstr. 24, Den Haag, Heemskerckstr. 20. A. Bijl en fam.. Ter weepark 4, Nijmegen, Kwakkenberger- weg 324. N. B. H. M v. Ditzhuijzen, Lo rentzkade 58. Den Haag. v. Alkemadeln 51. A. v. Dooremaal, Brederostr. 41, Den Haag, Stevinstr. 66. A. Dijkstra, W. Sin- gel 9, Nigeria. W. P. v. d. Putten Feenstra en fam.. Kraaierstr. 2a, Leider dorp. Pinksterbloem 20. J. E. Wolff Flohr. Mezenstr. 3, Alkemade, Binnen weg 7. R. R. Forbes de Timmerman en fam., Noordeindesplein 8A, Den Haag, Thomsonln 146. A. Gersen en fam., Von- delln 7. Velsen, Berglaan 8. F. de Haan, De Sitterln 107, Castricum. Kon. Juliana- straat 31. Hartono. Oude Singel 154, Zwitserland. R. R. Hazewinkel, Rapen burg 115. Haren Gr, Rijksstr.weg 61. F. Heemskerk, J. Lievensstr. 21, Nieuwer- Amstel, Bors v. Waverenstr. 56. C. V. v. d. Heijden, St. Rijn 2, A'dam, Churchill- laan 200 III. J. M. Hoekstra, Mezenstr. 13, Bloemendaal. Sparrenln 17. P. Mantel Hoogerhuis en fam., Franchimontln 36. Den Helder, Duinroosstr. 43. C. M. Jas- perse, Utr. Jaagpad 93, Katwijk, Drie- plassenweg 17. A. Jaworski, Oude Rijn 19, Leiderdorp, Koningstr. 31. H. P. de Jongh, Boerhaaveln 33, Hilversum. Bor- neostr. 29. J. A. Kiel, Ger. Doustr. 87. Harderwijk, Veldkamp 14. J. G. Koster, v. Hogendorpstr. 5, A'dam, Joh. Limpers- straat 3hs. H. KosterLaurier, Potgie- terln 30a, A'dam, Joh. Limpersstr. 3hs. B. Luesink. Rembrandtstr. 18. Doetin- chem. Asterstraat 12. I. M. VinckMal- donado en fam., Boerhaaveln 12, Ned. An tillen. C. A. Mesman, Noordeindepln 2B, Gouda, Park 7. H. A. Meijer, Plantsoen 19, Den Haag, De Ruijterslr. 49. D. N. Moerland, H. Rijndijk 274, Den Haag, Ci- troenstr. F. J. de Munnik cn fam.. Lam- mensch. weg 59, Zuid Afrika M. E. Nie- man, Jac. Catsln 22. Den Haag, Ananas straat 111. E. J. Nieuwenburg, Tessel- schadestr. 35a, Den Haag, Zuidwal 83. T. Stikkelorumv. Ommen. Heemskerkstr. 93, Leiderdorp. Pinksterbloem 14. A. C. Pouw, Rijnsb.weg 10, Zeist, v. Reenen- weg 46. L. F. Punselie en fam., Merelstr. 38, Den Haag, Gouverneurln 30. E. M. v. Santen, Mezenstr. 2, Den Haag. Scheve- ningseweg 144. W. Schaafstra. Mezenstr. 2, Dordrecht. Schotelstr. 14. J. v. d. Hoogt ySerdijn. Alexanderstr. 21. Leiderdorp, Pinksterbloem 8. H. J. Slootweg, Leven daal 26, Wassenaar, Kerkstr. 22b. N. Smink, Nwe Rijn 64a. Delft, Kloosterka de 60c. J. J. A. Tausch. K. Mare 22. Den Haag. Spui 152a. T. H. BekinkTegelaar, Kersenstr. 25, Den Haag, Daguerrestr. 187. J. Tjia, Breestr. 145a, Indonesië. A. M. J. Verkuijl, v. Oldenbarnev.str. 37a, Rolde, Papenvoort 15a. A. H. v. Teijlin- genVermeer, Breestr. 5. Leiderdorp, Pinksterbloem 38. J. H. Vermeer en fam.. Pasteurstr. 3, R'dam, Nwe Binnen weg 450B. S. Vleer, Cobetstr. 68, Alke made. Julianaln 28. S. v. Waardhuizen, Wasstr. 13. Middelharnis, Oostkade 3. J. Wielinga en fam., St. Buysingstr. 18, Den Ham, Bevert 18. J. Wouterloot en fam., Schelpenkade 60. Uitgeest, Kon. Wilhelminastr. 3. W. T. v. d. Zwet, Oude Rijn 24a, Duitsland. ALPHEN AAN DEN RIJN Brand door belletje trekken Zaterdagmiddag is te Alphen a.d. Rijn gebleken hoe kleine oorzaken soms grote oorzaken en ernstige ge volgen zouden kunnen hebben. In de Javastraat waren een aantal kinderen bezig de electrische huis bellen in te drukken. Ten huize van de familie M. Figee, op nr. 16, bleef de be' ingedrukt staan, met het ge volg, dat het draad in het klosje, dat tegen het plafond was bevestigd is gaan gloeien. De familie was af wezig en er ontstond een begin van brand. Gordijnen en overgordijnen achter de voordeur vatten vlam en deelden zich ook mee aan de zol dering. Heel het huis was vol van verstikkende rook. Op een der kamers boven sliep een jong kind. De moeder was afwezig en de vader was even een boodschap gaan doen. Gelukkig werd het dreigend gevaar bijtijds opgemerkt door een der bu ren, de heer Bergshoeff, door ver breking van een ruit verschafte hij zich toegang tot de woning. Wetend dat boven een kind lag te slapen spoedde hij zich naar boven en redde het uit de kamer, wélke al vol rook was. Onderwijl slaagden buren erin de brand te blussen en de geallarmeerde brandweer heeft de smeulende resten onschadelijk gemaakt. De schade, die beperkt bleef tot geringe brand- en waterschade, wordt door verzekering gedekt. LEIDERDORP 25 Jaar schoonsteenbouwer. Een niet veel voorkomend jubileum werd Zaterdag herdacht bij de steen-, klei- warenfabriek en fabriekssdhoorsteen- bouw „Ouderzorg" van de fa. De Rid der en Co. C.V. aan de Van der Valk Boumanweg. Het betrof het 25-jarig jubileum van de heer A. Rietveld, Patrimoniumpark als schoosteenbou- wer bij genoemde firma. Om elf uur vond de huldiging plaats in 't Dorps huis waar de jubillaris met zijn echt genote ontvangen werd en toege sproken door de directeur, de heer Sweris, die zeide veel respect te heb ben voor de prestatite van de schoor steenbouwers. Hij noemde hen de metselende acrobaten, die steeds op de bres staan voor naam van de fa briek die, sinds de oprichting, reeds 4000 schoorstenen bouwde, waartoe de jubilaris zeker zijn „steentje" heeft bijgedragen. Als blijk van waardering overhandigde hij hem een geschenk onder couvert en offreerde mevr Rietveld een ruiker bloemen. Ver volgens mocht de heer Rietveld de gelukwensen in ontvangst nemen van burgemeester van Diepeningen, die opmerkte, dat het vak schoorsteen- bouwer niet erg bekend is, hetgeen misschien de reden is dat er zo wei nig zijn. Het verheugde hem de ju bilaris het diploma van de Ned Maatschappij van Nijv. en Handel te mogen overhandigen met de daaraan verbonden zilveren draagmedaille. Van een zusteronderneming, de Schoorsteencondensplatenfabriek te Deventer, werden twee fraai inge lijste foto's aangeboden, terwijl door collega's en relaties veel bloemen en fruitmanden waren geschonken. Met een kort woord bedankte de heer Rietveld tenslotte voor de woorden tot hem gericht en voor de aangebo den geschenken. St. Nicolaas bezocht Leiderdorp. Zaterdagmiddag hield de Sint zijn intocht in Leiderdorp. Daartoe arri veerde hij omstreeks half vier aan de Berkenkade, waar hij werd ontvan gen en toegesproken door burgemees ter van Diepeningen, die verklaarde, dat hij ook nog wat op zijn verlang lijstje had staan n.l. „het nieuwe zwembad" dat maar steeds op zich laat wachten. Daar kon ook de Sint hem niet aan helpen en daarom over handigde hij voorlopig maar een banketletter aan mevr. van Diepenin gen. Na een korte rondrit door het dorp was St. Nicolaas eerst de gast van de Buurt- en Speeltuinvereni ging „Limeiku die de kinderen had verzameld in Irene. waar de 12-jarige Jan van Duuren op zijn accordeon, bijgestaan door de even jeugdige Pe ter Plesman en Johny Moolaijk, resp. f Advertentie! met Zambaballen en trom, op zeer verdienstelijke wijze enige nummer tjes ten beste gaven. Onder groot ge juich betrad daarop St. Nicolaas de zaal waar hij werd toegezongen door een tiental meisjes en jongens me. enige leuke Sinterklaasliedjes. Daar na onderhi^'d de Sint zich met enige kleuters die vertrouwelijk op zijn knie plaats namen, om tenslotte alle kinderen met oen geschenk te verras sen. Terwijl er voor de kinderen nog een film werd gedraaid, begaf St. Ni colaas zich naar het Dorpshuis waar „Ouderzorg" hem met ongeduld ver de kinderen van het personeel van de Steenfabriek „Ouderzorg" hem met ongeduld verwachtten. Hiermede kwam tevens een einde aan het be zoek van Sinterklaas aan Leider dorp. Vestiging tandarts. Binnenkort hoopt zich hier te vestigen de tand arts Versluis uit Gouda die de avond, practijk heeft overgenomen van tand arts van Dijk, Rijnsburgerweg te Lei den. Het adres wordt Eikenlaan 12. LEIMUIDEN St. Nicolaasfeest. Ondanks de grote drukte heeft de grijze bisschop met zijn zwarte knecht Zondagmid dag nog even kans gezien om een kinderfeest bij te wonen in de zaal van de dames Sneeboer. De kinderen van de St. Jozef-, St. Jan- en kleu terschool, ongeveer 370 in totaal wa ren hier op uitnodiging van de K.A. B., L.T.B. en Middenstandsvereni ging. Hierbij nog enkele genodigden en enige ouders, zodat de zaal tot in alle hoeken gevuld was. Het pro gramma werd geopend met een film voorstelling gegeven door kapelaan Kuttschrütter. De mooie teken- en lachfilmpjes hebben de kinderen een uur lang in spanning gebracht. Hierna brak het plechtige ogenblik aan waarop Sint Nicolaas en zwarte Piet de zaal be- trade nonder 'n oorverdovende zang- hulde. De heer C. A. W. Buykx sprak de hoge gast toe, waarop St. Nicolaas de nodige verrassingen en vermaningen uitdeelde. Hierna werd aan alle kinderen 370 in getal een zakje met versnaperingen uit gedeeld waarmee het programma weer was afgewerkt. Tafeltennis O.D.I. Zaterdagmid dag ontving het 2e team van O.D.I. Taktiek 1 uit Loosduinen op bezoek. Het was bekend dat dit een zware tegenstander was en boven aan de lijst staat. De spelers J. Wolken, H. Rijnbeek en J. Verdel konden het niet bolwerken. Alleen J. Wolken kon 1 partij winnen, zodat de uitslag 91 werd in het voordeel van Tak tiek. In de komende week heeft ODI 1 rust. ODI 2 gaat Zaterdag naar Wassenaar tegen Tempo 3 spelen en ODI 3 zal in Voorschoten haar krach ten meten tegen Wilhelmus 4. NIEUWKOOP VEERTIG JAAR KOORZANGER. In het parochiehuis vergaderde het parochiaal zangkoor. Uit het verslag van penningmeester H. Simmerman vernamen we, dat de inkomsten over 1955 287,92 bedroegen, tegenover 140,aan uitgaven, waardoor er dus een saldo was van 147,92. Bo- vendien is er nog een reisfonds, dat nog niet geheel was bijgewerkt. In het bestuur werd gekozen de heer G. Lenting. Deze jaarvergadering wes daarom zo belangrijk, omdat de heer C. Twaalfhoven gedurende 40 jaar lid van het zangkoor was. Pastoor van Rooyen huldigde de heer Twaalfho ven als een trouw zanger, die een groot deel van zijn leven zingende ter ere van God had doorgebracht. Hij overhandigde hem het Erediplo ma, fraai ingelijst, van de St. Grego- riusvereniging. De heer Teunissen, directeur van het zangkoor, sloot zich bij deze woorden aan en reikte hem nog een doos sigaren over namens de leden. De avond kreeg nu een feestelijk tintje. Het lied van Sint Caecilia werd gezongen en men bleef nog ge ruime tijd gezellig bijeen. Grote snoek. De zware knaap van 20 pond in het Nieuwkoopse vis water heeft blijkbaar op de heer Rey- ersveld uit den Haag liggen wachten, want nauwelijks was deze enige me ters van de wal geroeid en had hij zijn aas uitgeworpen, of de oude snoek zocht al contact. Het bekwam hem slecht, want de heer Reyersveld wist hem na heel wat tobben uit het water te slepen. Voor genoemde heer een St. Nicolaassurprise en voor de andere vissen een hele verlichting nu dc oude rover is opgeruimd. Laatste Berichten VERGADERING KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ UTRECHT. In de Zaterdag te Utrecht gehou den vergadering van de samenge voegde kringen voor de Tweede Ka merverkiezingen 1956, Den Helder, Haarlem, Leiden, Dordrecht, Middel burg, Amsterdam, Den Haag, Rotter dam en Utrecht onder leiding van de heer Smits te Hoorn werd als secre taris aangewezen de heer H. J. van Mil te Zoeterwoude. Door de afdelingen in bovenge noemde kringen waren 245 voorlo pige candidaten gesteld, hiervan werden er 136 afgevoerd die minder dan 5 maal waren aangewezen, zo dat de lijst van voorlopige candida ten werd vastgesteld op 109, aan deze 109 personen zal nu de vraag worden gesteld of zij een eventuele candidatuur willen aanvaarden. De diverse kringvergaderingen voor de bespreking van de candidaten en voor de aanwijzing van leden van de advies-commissie zal worden ge houden op Zaterdag 7 Januari 1956. In tie kring Leiden zijn door het Kringbestuur als leden van de ad viescommissie, naast de voonitter de heer Deerenberg met als plaatsver vanger de heer De Kousemaeker aan gewezen, de heren H. J. van Mil te Zoeterwoude, G. A. M. Weck te Gouda, P. Oosterveer te Sassenheim en W. Hoonhout te Gouda. Voor de aan te wijzen leden door de kringvergadering zijn als candi daten gesteld de heren: Drs. J. M. Aarden te Wassenaar, C. M. Deeren berg te Schoonhoven, A. J. Dorsman te Warmond, Mevr. DuynsteeVer- heijen te Voorburg, C. Fortanier te Voorschoten, A* Groothuis te War mond, J. C. van der Meer te Voor burg, A. Th. P. Meijer te Noordwij- kerhout, Burg. Jhr. v. Nispen tot Pannerden te Hillegom, F. v. d. Ploeg te De Zilk, A. van Ruiten te Gouda en J. C. Schrama te Sassenheim. NACHTMIS OP TELEVISIE. Op Kerstnacht zullen de Neder landse televisiebezitters de Nachtmis via de televisie kunnen meemaken. De Britse televisie zal de midder- nachtmis van Kerstmis vanuit de Belgische Abdij te Tongerio uitzen den en deze uitzending zal overge nomen worden door de Belgische, de Nederlandse en de Franse televisie. Scheepsberichten ABBEDIJK 3 R'dam. ALDABI 3 v. Montevideo n. Santos. ALIOTH 3 v. Ba- hia n. Antw. ALMKERK 3 R'dam. AL- NATI 3 Antw AMERSKERK 4 v. Co lombo n. Aden. AMSTELDIEP p. 4 Fi- nisterre n. Napels. AMSTELDIJK p. 3 Kp Race n. New York. AMSTELPARK 4 v. Baltimore n. R'dam. ANDIJK 3 v. R'dam. 4 Antw. ARENDSDIJK 3 v. R'dam, 4 Hamburg. AXELDIJK 4 Rio de Janeiro. BALI 5 Houston. BILLITON 4 v. Calcutta n. Surabaja. BINTANG 5 Mena al Ahmadi. BLITAR 4 Suez. BLOE MENDAAL 3 v. Kaapstad n. Zuidpool. BLIJDENDIJK 3 v. R'dam. 4 v. Antw. n. New York. CALTEX LEIDEN 4 v. Si- don n. R'dam. CALTEX THE HAGUE 4 v. Sidon n. R'dam. CELEBES 4 Mar seille. CRADLE OF LIBERTY p. 3 Gi braltar n. Philadelphia. DUIVEN- DRECHT 3 New York. ENA 3 v. Gothen burg n. R'dam. ESSO DEN HAAG p. 3 Finisterre n. Antw. ETRAMA 1 v. Rio de Janeiro n. Curacao. FAIRSEA 3 Sout hampton. GORDIAS 3 v R'dam n. A'dam. GOUWE 3 v. R'dam n. Hamburg. JAPA RA KRL 5 Beirut. KORATIA 3 Buenos Aires. LAWAK 3 v. Los Angeles n. Kaapstad. LEKHAVEN 4 St. Vincent. LOOSDRECHT 4 Bahrein. LUTTER- KERK 4 R'dam. MALVINA 4 Sydney. MATARAM 4 v. R'dam n. Hamburg. ORANJE p. 4 Perim n. Suez. ORESTES 4 v. R'dam n. Hamburg. PENDRECHT 3 v. Aruba n. Rdam. PHRONTIS p. 4 Aden n. Suez. RADJA 4 Pt. Said. RIJN LAND 4 Las Palmas. STAD ROTTER DAM 3 v. R'dam, p. 4 Wight n. Hampton Roads. STATUE OF LIBERTY 4 Pt Said. TERNATE 4 Aden. TIBAP 3 Ouessant n. Buenos Aires. TRAJANUS 4 Rdam. WA TERMAN 4 Melbourne. WOENSDRECHT 5 Pulusambu. WONOSARI 4 Manilla. ZEELAND KRL 3 v. Colombo n. Djibou ti. ZONNEWI.TK 3 v. Curacao n. Italië. ZUIDERZEE 3 v. Genua n. Monrovia. ROTTERDAM, 5 Dec. Vcc. To- taalaanvoer 1844 stuks vee. w.o. 1137 vette koeien, 685 varkens, 22 biggen. Prijzen: Vette koeien 2.703.00; 2.50—2.70; 2.30—2.50; varkens f 1.84 1.821.80. Geen noteringen voor schapen en lammeren. Handel: Vette koeien, kleiner aan voer, handel vlot, prijzen hoger, cn- I kele prima's boven notering. Var- Ikcns aanvoer even minder, handel goed, iets hoger in prijs, prima's bo ven notering, afloop stroever. r~ V.. door J. P. MARQUAND 13) „U hebt maar één fout gemaakt", antwoordde zij. „Uw fout was, dat u me over de familierelatie sprak dat was de verkeerde kaart om uit te soelen, want ik haat de familie. Uw familie heeft mijn vader verstoten, omdat hij niet uw koud gezicht had, mijnheer Hitchings en geen ijs- water in de ader Hij begon de grote fout, mijn moeder te trouwen waarom ik heel blij ben, want daardoor lijk ik niet op jullie en heb ik niet jullie inbeelding en manieren en hooghartig air. En ik zal u nog wat vertellen: vader was geen zaken man. Toen hij zijn geld had verloren en in het nauw zat, toen u hem ge makkelijk had kunnen helpen, zoals u mij nu wilt helpen, heeft geen enkel lid van de familie een hand uitgesto ken. U doet het nu ook alleen, zoals u heel goed weet, omdat ik uw zaken- belangen in de weg sta. Om u de waarheid te zeggen, heb ik die exipres gehinderd, na vaders dood". „Enkel uit wraak?", vroeg Wilson. „Ja, enkel uit wraak. Ik zet het jullie betaald door dit huis te exploi teren, ik weet het. En het is een der gelukkigste ogenblikken van mijn leven dat ik u dit hier in het gezicht kan zeggen. U hier te zien komen om te proberen me uit te kopen! Dit huis I blijft open zolang ik het kan open houden en zolang het de Hitchings kan ergeren. U zou het voor geen millioen kunnen kopen! Is dat vol doende duidelijk?" „Ja", zei Wilson, „heel duidelijk, maar ook onverstandig, vindt u rtiet?" „Nee", antwoordde ze, „niet als je rekent, wat ik heb moeten uitstaan van wegen de familie Hitchings; in mijn ogen althans niet. Ik haat jullie allemaal jullie gehuichelde braaf heid vooral". „Haat u mij?", vroeg Wilson. „Ja", zei ze, „natuurlijk haat ik u. En nu heb ik lang genoeg naar uw beschermend gebazel geluisterd. Ik zou u de zaak hier wel eens willen zien sluiten! Probeert u het eens!" „Het spijt me", zei Wilson. „In elk geval wil ik die vanavond nog niet gesloten hebben. Het bevalt me hier best". „Ga dan maar heen en vermaak u", zei juffrouw Hitchings; „we zijn lang genoeg hier geweest". Hilson stond op. „Het was vriendelijk van u, me zoveel tijd te schenken. Ik zal het eens met de roulette proberen". „Niets te danken", zei juffrouw Hitchings. „Het genoegen is geheel aan mij. Ik hoop, dat u verder een aangename avond hebt". „Weet u zeker, dat we geen vrien den kunnen zijn? „Ik weet het zeker". Er werd bescheiden op de deur ge klopt en een Japanse bediende trad binnen. „Er is een heer, die u wil spreken, miss", zei hij. „Best", zei juffrouw Hitchings. „Laat hem maar in het kantoor". Tot Wilson vervolgde ze: „Het spijt me, dat ik nu geen tijd meer heb". „Mij ook", zei Wilson. „Goeden avond, juffrouw Hitchings". En toen juist op het ogenblik dat hij' de deur wilde uitgaan, zag hij de andere heer binnentreden mijnheer Moto stond buigend en glimlachend op de drem pel. „Neem me niet kwalijk", zei hij; „stoor ik?" Wilson kon er nu niet langer aan twijfelen, dat het mr. Moto was. „Nee", zei juffrouw Hitchings, „deze ijmnheer was net op het punt, weg te gaan". „Ja", zei Wilson, ,ik ga". Hij hoopte dat hij geen verbazing liet blijken en glimlachte even minzaam alsmr. Moto. „Goeden avond, mijnheer Mo to", zei hij. „Ik meende al, dat ik u zoeven zag. Ik had niet gedacht, u hier te ontmoeten". „O, ja", zei mr. Moto. „Is dat niet aardig? Zo'n aardige plek, zo mooi. Aardig u te zien, mijnheer Hitchings", en mr. Moto zoog de adem in door zijn glinsterende gouden tanden. Soms vond Wilson het vreemd, hoe goed hij zich de kleinste details kon herinneren als hij zich het beeld voor de geest haalde. Alles grifte zich in zijn gedachten de zwarte rechthoe ken der openstaande vensters, het ritselen van de wind in de bladeren, het glanzen van het licht op Eva Hitching's kortgeknipte gouden haar en haar ondeugende glimlach, want ze was nu weer geheel zichzelf. In haar uitbarsting van toorn had hij haar in een andere gedaante gezien. Wat Wilson echter het meest ver wonderde, was de onverwachte be langstelling, die ze in hem gewekt had en die méér was dan nieuwsgie righeid. Ze had niet gesproken over haar eenzaamheid, maar hij had die gevoeld. Ze was niet een persoon om alleen te zijn. Plotseling ontdekte hij, dat hij haar beschauwd»e uit ge- voels- en niet uit verstandelijk oog punt; dat ze zijn ridderlijk gevoel gewekt had en hij bedacht, dat dit dwaas was. Toen hoorde hij Moto's stem. „Neem mij niet kwalijk", zei mr. Moto. „Ik vrees,dat ik stoor". Mr. Moto's gearticuleerde stem bracht hem tot zichzelf en tot het besef, dat de beide personen in het vertrek op zijn vertrek wachten, en dat hij daar suf met de deurknop in de hand stond te staren naar Eva Hitchings. „Pardon", zei hij, „goede avond". „Goede avond", zei Eva. Hij herinnerde zich, dat mr. Moto onder het spreken een blik op de open venster had geworpen. „Goede avond", zei ook mr. Moto. „Ik hoop u spoedig weer te zien. Het zal me heel aangenaam zijn". I Eva Hitchings stond onbeweeglijk te wachten totdat hij ging en mijnheer Moto keek om na:.r het raam. Wilson had zich half omgedraaid en wilde de deur openen, toen een geluid als een zweepslag hem met een ruk deed om keren. Zelfs met de rug naar de deur wist hij, dat het geluid van buiten kwam en hij schrok meer van het scherpe dan van het luide van de klank. Zijn eerste bewuste gedachte was, dat het de knalpot van een auto moest zijn, in de oprijlaan, en hij schaamde zich over zijn schrik. „Neem me niet kwalijk", begon hij, „dat ik zo schrok verder kwam hij niet. Hij keek naar mr. Moto en die had in dat ogenblik een eigen aardige verandering ondergaan. In eengedoken, tuurde meneer Moto uit het open raam. Hij hield een kleine revolver in de hand en stond vol komen roerloos, blijkbaar gespannen luisterend. Van pure verbazing stord ook Wilson een ogenblik onbewege lijk en keek verbaasd rond, zich af vragend wat er toch gebeurd kon zijn, want in de kamer was niets ver anderd. Eva stond nog net zoals hij haar het laatst gezien nad, maar ze lachte niet meer. Ze omklemde stij de stoelleuning en staarde ook nasr het raam. Wordt vervolgd

Leidse Courant | 1955 | | pagina 3