3)e &2idóe£oti/ta/nt Het visioen van Paus Pius XII Grijpt Kroestsjef |Mgr. Bernard Alfrink bezette zetel Aartsbisschop Kroestsjef en Boelganin als zwanenridders Die vermoord werd in rimboe van Nieuw Guinea komt morgen thuis Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 5 DECEMBER 1955 47ste JAARGANG No. 13669 BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p. p. f7.40. - Advertenties: 15 et. p. m.m. Telefoontjes f 1-50 Artikel in Vaticaans weekblad Het Vaticaanse weekblad „Osserva- tora della Domenica" bevat het reeds aangekondigde artikel over de ver schijning die Paus Pius XE een jaar geleden gehad heeft. Het blad geeft de volgende bijzon derheden, die 'kennelijk officieus zijn. Onmiddellijk na de terugkeer van de Paus uit Castel Gandolfo de H. Va der was toen reeds ernstig ziek begon de gebruikelijke Advents-re- traite in het Vaticaan. De toestand van de Paus verergerde evenwei der mate, dat Hij niet in staat was deze retraite bij te wonen. Zo brak de le December aan. De Paus leed hevig, doch was ondanks zijn ernstige lichamelijke zwakte (uiteindelijk ge volg van hardnekkige hik) geestelijk volkomen normaal en zich van zijn toestand scherp bewust. In de loop van die dag die de Paus in zijn slaap vertrek doorbracht, hoorde Hij duide lijk de volgende woorden: „Vérra una visione", hetgeen betekent: „Er zal een verschijning komen". Zo brak de nacht aan, die de Paus wakend doorbracht. Het was in de loop van deze nacht-, dat de'medici werke lijk aan 'n zeer aanstaande einde ge loofden. Tegen de vroege ochtend bij het eerste lichten van de nieuwe dag (dus op 2 December) verscheen on verwachts de Verlosser. Zoals reeds eerder bekend gemaakt is, bad de Paus het oude gebed van St. Igna tius, het „Anima Christi". Bij het aan schouwen van de verschijning zweeg de Paus en wachtte af. In de diepe stilte kwamen hem de woorden voor de geest: „Magister adest et vocat te" en met volkomen heldehheid van geest zei de Paus toen: „O bone Jesu, voca me". Jube me venire ad Te", zo- Kroestsjef en Boelganin zijn Zater dag op hun rondreis door Birma bij het meer Inle aangekomen. Zij kregen een ontvangst bereid als vorsten in een sprookje uit duizend en één nacht. Aan de oever van het 35 kilometer lange meer werden de Russische gasten opgewacht door een doende het onderbroken gebed voort-1 verguld schip in de vorm van de gou- de toestand van de Paus steeds slech ter werd, waren juist die weinige vertrouwelingen ervan overtuigd, dat de Heer verschenen was om de H. Vader te waarschuwen, dat Hij in derdaad geroepen werd. Naarmate de avond viel nam de toe stand van de Patiënt een nieuwe wending ten kwade. Niemand geloof de meer aan een mogelijkheid tot her stel. Zoals men zich zal herinneren raakten Rome en de wereld juist in de ochtend van de derde December in alarmtoestand over het verloop van de ziekte van de Paus. Maar het was juist in de nacht van 2 op 3 De cember dat de toestand van de H. Vader plotseling aanzienlijk verbeter de. Het is een vaststaand feit, dat de Paus, ofschoon buitengewoon ver zwakt binnen enkele dagen geheel genezen was. Wat sedertdien gevolgd is gold slechts het langzame aanster ken en het geleidelijk Jiervatten van de oude, onvermoeibare activiteit. naar de macht? Volgens de diplomatieke medewer ker van de „Sunday Dispatch" zal de eerste secretaris der Russische com munistische partij, Nikita Kroestsjef, binnenkort een poging doen om de hoogste macht in de Sowjet-Unie aan zich te trekken. De wijzigingen in de samenstelling der Sowjet Russische regering, die zich reeds voltrokken hebben, of nog voorzien worden, zouden een gevolg van dit streven zijn, evenals het bij eenroepen van de Opperste Sowjet op 23 dezer. Op het ogenblik reizen de mede werkers van Kroestsjef het land af en bezoeken partijbijeenkomsten, wellicht om alvast de .nieuwe lijn" aan te geven. De naam van oud-premier Malen kof is al enige weken lang niet meer genoemd. Men meent in het Westen te weten dat zijn vroegere mede werkers voor het overgrote deel zijn vervangen door of op last van Kroetstsjef. 'n Veeg uit de pan zettend. In tegenstelling tot wat er al- lerwege is gepubliceerd heeft de Goddelijke Verschijning niet tot de Paus gesproken. De H. Vader heeft op diezelfde Och tend aan enkele intimi het verhaal de verschijning gedaan en toen den zwaan uit de Birmaanse mytho logie, de „Hintha". Door 600 roeiers in kleine bootjes werd het schip langs dfïjvende tuinen en dorpen op palen naar een kunstmatig eiland in het midden van het meer gesleept. Bij hun aankomst werden de gasten door in de loop van die tweede December ongeveer tienduizend Birmanen be groet. Tijdens een Zaterdagavond te Taung Gee te hunner eer gegeven diner hervatte Kroestsjef zijn aanval op Engeland, dat hij ervan beschul digde „op de nek van de Birmezen te zitten" en „het Birmese volk te be. roven". Rumoerig Cyprus Bij een overval van verzetslieden op een militair kamp ten Oosten van Kyrennia op Cyprus zijn Zaterdag avond laat twee Britse militairen ge wond. De ondergrondse verzetsbeweging Eoka heeft in de tuinen van Britse woonhuizen pamfletten laten neer gooien, waarin Britse militairen op geroepen worden naar het verzet overvte lopen en hun wapens mee te brengen. Tevens wordt gezegd, dat de strijd verscherpt zal worden. „Cyprus zal een Brits kerkhof wor- len", zo heette het. Veldmaarschalk Sir John Harding, de gouverneur van Cyprus, heeft Zondag de eerste collectieve straf opgelegd. Het dorp Lefkunico moet een boete van 2.000 pond sterling be- taen o.m. omdat daar Zaterdag het postkantoor in brand is gestoken. Bo vendien is een uitgangsverbod van kracht totdat de boete is voldaan. gen zij, maar wij zeggen daar iets anders van. De Engelsen zitten in uw land om het volk het laatste stuk brood te ontroven en dat is wat deze verslaggevers niet leuk vinden, om dat de waarheid hun pijn doet". Ongewenste gasten. Het bekende Britse Zondagsblad „Observer' 'is van mening dat het, na de aanvallen, die de Sowjetrussi- sche leiders Kroestsjef en Boelganin, gedurende hun reis in Azië op het Westen hebben gedaan, aanbeveling verdient het bezoek, dat deze staats lieden in het komende voorjaar aan Groot-Brittannië zullen brengen, niet te doen plaats vinden. „De huidige leiders der Sowjet-Unie blijven onze onverzoenlijke politieke vijanden, ook al geven zij, uit prac- tische overwegingen, toe, dat het noodzakelijk is een oorlog met atoom, wapens te vermijden", aldus de „Ob server", die besluit: „Waarom zouden wij deze heren de gelegenheid geven om hier te lande te pogen onze be- trekkingen met bijv. de Verenigde Kroestsjef sprak na Boelganin, die.staten of West-Duitsland te vergif ti- zijn gebruikelijke rede over «grote gen? Want zij zullen dit, te oordelen vriendschap voor het Birmese volk - had gehouden. Kroestsjef riep, alvo rens te beginnen, verslaggevers, die buiten stonden te wachten, in de zaaL „Er zijn hier enkele verslaggevers", zei hij, „die niet bepaald tevreden zijn met wat ik in India heb gezegd en evenmin met hetgeen ik gisteren zei. Ze zullen evenmin ingenomen zijn met hetgeen ik thans ga zeggen, omdat ik ga zeggen, dat de Engelsen hier op uw nek zaten en uw volk beroofden. En omdat dit gebeurde niet om het beschavingspeil van uw volk te verhogen. Zij zaten in uw ko lonies om aan de achtergebleven lan den de beschaving te brengen, zeg- Brits trein-ongeval eist 12 doden Weer is Engeland opgeschrikt door een ernstig treinongeval: Vrijdagnacht liep vlak bij het station van Barnes in Surrey een electrische personen trein op een stilstaande goederentrein. De voorste personenwagen en de rchterste goederenwagen schoven als het ware in elkaar, ontploften en vlogen in brand. Twaalf personen werden bij dit ongeval gedood; veertig anderen werden gewond. Op deze foto zien we wat er na de brand van de wagens overbleef. Moeilijkheden met Oost-Duitsland De Russische autoriteiten in Oost- Duitsland hebben geweigerd vervoer- bewijzen voor binnenschippers tus sen Berlijn en West-Duitsland te te kenen op grond van de overweging, dat de Oostduitse autoriteiten zelf bevoegd zijn dit te doen, aldus heb ben functionarissen van de trans portdienst in West-Berlijn Zaterdag verklaard. De documenten die een jaar geldig zijn zijn tot dusvere altijd getekend door de Russische autoritei ten op basis van een speciale Brits- Russische overeenkomst inzake de binnenscheepvaart tussen Oost-Duits land, Berlijn en West-Duitsland. De Russische autoriteiten hebben aanvragen voor ver voerbe wijzen voor 1956 van de Britse autoriteiten in West-Duitsland teruggezonden met de opmerking, dat deze moeten wor den getekend door het Oostduitse ministerie voor transport. De huidige vervoerbewijzen verlopen op 31 De cember aanstaande. Volgens functionarissen in West- Berlijn komt ongeveer 24 percent van de goederen, die uit West-Duits land worden ingevoerd, de stad bin nen via de binnenscheepvaart. Relletjes in Tunesië Demonstranten, hebben Zaterdag de ruiten van de auto ingegooid, waarmee de Tunesische premier Ta- har ben Amar van zijn bureau in het centrum van Tunis huiswaarts keer de. Ook de politie werd met stenen bekogeld, toen zij poogde 300 beto gers te verdrijven, die beledigingen aan het adres van de regering uitten. Er werden verscheidene personen aangehouden, doch er waren geen gewonden. Dit was wel het geval bij een bot sing tussen aanhangers van de voor zitter van de nieuwe-grondwetspar- tij, habib Bourguiba, en van de af gezette secretaris-generaal van deze beweging, Salah ben Joessef. Bij dit incident, dat te Zarzis in Zuid-Tune- sië plaats vond, liepen twaalf perso nen verwondingen op. Zoals bekend steunt Bourguiba de overeenkom sten met Frankrijk voor zelfbestuur, terwijl Ben Joessef volledige onaf hankelijkheid voor Tunesië eist. Op een verjaarvergadering te Kor- ba in het Noorden van het land, waar Bourguiba het woord voerde, vielen twee doden en één gewonde. Omge ven door Tunesische gendarmes deed Bourguiba een aanval op hen, „die oppositie met geweld verwarren". Sinds het begin van de afgelopen week zijn bij incidenten tussen aan hangers van twee leiders in totaal vier Tunesiërs gedood en 23 gewond. De Aartsbisschop tijdens het uitspreken van zijn toe spraak na het voorlezen van de benoemingsbulle. Mgr. Huurdeman links en mgr. Hartman rechts. Woudloper Gods Dinsdag 6 December om 19.45 zal op Schiphol arriveren pater Misaèl Kammerer O.F.M., missonaris op Nieuw-Guinea. Hij werd bekend door zijn moeilijke verkenningstochten door Centraal-Nieuw'-Guinea en spe ciaal door het feit dat hij eerst werd dood gemeld, als slachtoffer der pri mitieve bevolking, maar later behou den op zijn basis terugkeerde. Pater Misaël (Carel Godfried) Kam merer, geboren 28 November 1918 te Oud Beijerland, trad na zijn gym nasiale studies te Venray in de Orde der Franciscanen en werd 19 Maart 1944 priester gewijd te Weeri Hij vertrok 21 Februari 1947 naar Nieuw- Guinea. Daar werkte hij eerst ruim een jaar in het achterland van Hol- landia, en werd toen als een der eersten aangewezen om naar de Wis selmeren te vertrekken. Hier kreeg hij als werkterrein de enclave der Monis in het gebied der Ekaris toe gewezen, met standplaats Kugapa. Niet alleen bekwaamde hij zich in de taal van deze bergpapoea's, maar trok ook al spoedig op verkenning uit naar streken waar zelden of nooit een blanke was doorgedrongen. Op zijn reizen bestudeerde hij de gewoon ten en gebruiken der verschillende stammen, maakte aantekeningen om trent hun taal en bracht hun woonter- rein op kaart. Vermoord* Meerdere malen bezocht hij op die manier het gebied der Ugunduni's. Maar wat hem bovenal aantrok, was Primaat van Polen niet vrij Het in Vaticaanstad verschijnende dagblad „Osservatore Romano" heeft Zaterdag berichten tegengesproken, dat de primaat van Polen, kardinaal Stefan Wysjniski, zich weer op vrije voeten zou bevinden. De kardinaal werd in September 1953 door de communistische autori teiten gevangen gezet. Volgens „Os servatore Romano" bevindt kardinaal Wysjinski zich met huisarrest op een college te Komanza in het Beskide- gebergte, niet ver van de Poolse grens. De bisschop van Lodz, mgr. Michael Klepacz, heeft toestemming gekregen van de autoriteiten om hem te bezoeken, aldus het blad. Militair vliegtuig verongelukt In het woud van Malmedy nabij Bar le Due in het France Mcuse is Zaterdagmorgen een militair trans portvliegtuig neergestort. Zes inzit tenden van het toestel kwamen om het leven. Een inzittende werd zwaar en ze ven licht gewond. Het toestel, van Canadese nationa liteit, was op weg van Metz naar de vliegbasis te Marville (Meuse). Alle inzittenden waren Canadezen. Het toestel verongelukte doordat het in een vanaf de begane grond ge leide blinde landing in dichte mist een groep bomen raakte. wel de nog steeds met een waas van geheimzinnigheid en dramatiek om geven Baliem-Vallei, waar nog geen blanke zich gevestigd had. In Augustus 1952 trok hij uit naar de Baliem. Op 9 September kwam een telegram berichten dat pater Kamme rer op 28 Augustus op weg naar de Baliem door de Ndanis vermoord was en verbrand. De Nederlandse pers wijdde aan de moedige missionaris, die zo tragisch om het leven gekomen was, speciale artikelen. WEER TERUG! Veel groter was echter de sensatie, toen op 29 October een telegram bin nenkwam, meldende dat pater Kam merer behouden en wel op zijn basis v/as teruggekeerd. Aan de dood was hij ontsnapt, maar de Baliem had hij toch niet geheel kunnen bereiken. Anderhalf jaar later, op 12 April 1954 kwam weer een telegram bin nen met de laconieke boodschap „Kammerer behouden uit Baliem te ruggekeerd". Ten tweeden male had hij de tocht gewaagd, en deze keer met meer succes. Hij was de eerste blanke die te voet de beroemde val lei bereikte. Kort daarna daalde er een vliegtuig van de Amerikaanse zending. Met behulp van de verslagen van zijn tochten heeft de oud-resident van Nieuw-Guinea, Jan van Eechoud, het boek samengesteld, dat onder de titel: „Woudloper Gods" gepubliceerd is bij de firma De Boer Jr. te Amster dam (2de druk 1955). Ook in het pas verschenen boek van Matthieus Smedts „No tobacco, no hallelujah" wordt een hoofdstuk ge- wiid aan de toohten en verkennings reizen van pater Kammerer. Zijn tweede tocht naar Baliem noemt de auteur „probably one of the great journeys of discovery of modern ti mes", („waarschijnlijk een van de grootste ontdekkingsreizen van deze tijd"). (Matthew Smedts, No tobacco no hallelujah, London, William Kim- ber 1955). Pater Misaël, wiens ouders te Dordrecht wonen, heeft nog twee broers die Franciscanen zijn. De oud ste, pater Reinhard, is leraar wiskun de aan de H.B.S. te Bolsward, ter wijl de jongste broer, pater Titus, missonaris is in Pakistan. MEER WIND Gedurende het weekeinde werd het weer bij ons bepaald door een hoge- drukgebied ten Zuiden van ons land. Doordat de wind in de nacht afnam ontstond tijdens opklaringen Maan dagochtend in de Zuidelijke provin cies een uitgebreid mistveld. Boven dien begon bewolking binnen te drij ven, die samenhangt met een front, dat de voorste begrenzing vormt van warme tropische lucht. Dit warmte- front behoort bij een Oceaanstoring, die met grote snelheid van een zeege bied ten Noordwesten van de Azoren naar een punt ten Zuiden van IJsland trok. De storing trekt met een snel heid van ongeveer 100 km. per uur naar Scandinavië. Ons land komt morgen in de zachtere Oceaanlucht, waarin tamelijk veel bewolking voor komt en waaruit wat motregen of lichte regen kan vallen. De wind zal uit Zuidwestelijke richting aanwakke ren tot matig of krachtig en tijdelijk vooral in het Waddengebied tot hard of stormachtig. VAN KRIEKEN IN HOLLANDIA Na Zondag via Bangkok in Biak te zijn aangekomen, is hedenmorgen per Dakota de heer Van Krieken in Hol- landia gearriveerd. Op het vliegveld Sentani was een deputatie van de algemene politie aanwezig om Van Krieken, die er goed uitzag, tg verwelkomen. Ter op stelling van een rapport zal Van Krieken ontvangen v/orden door de procureur-generaal te Hollandia, voor wie hij zijn eerste verklaringen in Nieuw-Guinea zal afleggen. Benoemingen Bisdom Haarlem Z. H. Exc. de bissohop van Haarlem heeft benoemd tot: Kapelaan te 's Gravenhage (H. Hart), L. C. J. Wüst, te Amsterdam; (H. Vincentius), N. Reus; te Rotterdam (H. Lambertus), A. L. M. Hermus, te Langendijk, P. N. Obdam; te Rot terdam (O. L. Vr. v. Alt. Bijst.), J. J. Hetem, die kapelaan was te Rot terdam (H. Franc. v. Ass.). (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). MEER WIND Veranderlijke bewolking met tijdelijk wat regen. Matige tot krachtige en voornamelijk langs ie Waddenkust tijdelijk harde of stormachtige wind tussen Zuid- vest en West. Over het algemeen hogere temperaturen. 6 Dec. zon op 8.33, onder 16.32; maan op 0.00, onder 12.46. 9.35 laatste kwartier. Hoogwaterstanden Het weer in Europa HELSINKI zwaar bewolkt 18 C. STOCKHOLM zwaar bewolkt 4 OSLO opbev/olkt 5 KOPENHAGEN zwaar bew. 5 ABERBEEN geheel bewolkt 8 LONDEN mist 0 AMSTERDAM licht bewolkt 5 BRUSSEL mist 3 PARIJS mist 1 BORDEAUX mist 7 GRENOBLE geheel bewolkt 5 NICE onbewolkt 8 BERLIJN zwaar bewolkt 5 FRANKFORT half bewolkt 10 MüNCHEN zwaar bewolkt 2 ZüRIOH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME mist nevel onbewolkt half bewolkt mist mist Korreltje Het geluk is los en krom: het geef en neemt weerom.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1